.eiden Regio )pening! 'Leiden kan nog klappen verwachten' €1 Voor even de baas op straat in Rij ziet weinig in dergrondse garage Misschienheel misschienhad Leiden ooit een stadsomroeper 5akken, die laatste strohalm! Bouw Keektoren mag van rechter beginnen ERPAG 10 JUN11999 II WEGMAN. 071-5356414. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA. 071-5356430 raak in Donkersteeg f Door een rolluik te vernielen, zijn inbrekers de afgelo- acht een kledingwinkel in de Donkersteeg binnengedron- (jj hebben voor een nog onbekend bedrag aan spullen énomen. Op het moment dat het alarm afging, maakte het ll zich op een scooter uit de voeten. ti-rookbeleid jongeren prioriteit lUk k Een anti-rookbeleid bij jongeren is voor minister Borst lksgezondheid prioriteit nummer één. Borst zei dat van- n op het congres 'waarmee TNO Preventie en Gezond- i Leiden zijn vijfjarig bestaan viert. „Het gebruik van ta- jfticn ij ijft veruit doodsoorzaak nummer één." De helft van de 19-jarigen rookt, aldus de minister. In de leeftijd van 10 igt dat percentage op 28 procent. Daarnaast vormt tabak is Borst vaak een opstapje naar andere riskante genotmid- Ze citeerde een uitspraak van de Noorse WH O-voorzitter ,j Itlandt, die tabak omschreef als 'een regelrechte killer' en tot een wereldwijd verbod op tabaksreclame omdat dat eren voor de dood betekent. Zelf bood Borst onlangs een aar de iCherpte Tabakswet aan de Tweede Kamer aan, waarin de dden j ie op tabak in de komende jaren verder wordt terugge- van p rine tijdens as. G met ki nste, zi t dat 't als je ege de 'r helen Wat -en lag ets ges lijk. A niddt 1 tot h jdelijk ak af. LEIDEN HERMAN JOUSTRA Misschien dat Leiden ooit een stadsomroeper heeft gehad. Heel misschien. Maar als dat al zo is geweest, dan liep deze in elk geval niet de laatste eeuwen door de straten en stegen om de aller laatste nieuwtjes door te geven. Nee, als er al ooit een stadsomroeper is geweest, dan was dat in de 'diepe, diepe Middeleeuwen'. Dat zegt P. de Baar van het gemeentearchief. „Onder een stadsomroeper versta ik iemand die met een tam-tam rondloopt en iets roept in de trant van 'moet je nou toch eens horen'. In Leiden gebeurde dat in de latere Middeleeuwen in elk geval niet. Daarvoor was de stad toen al veel te groot. Dan had men een heel legioen om roepers nodig gehad. Een persoon zou 's avonds geen stem meer hebben overgehad. In dorpen lag dat anders. Die waren natuurlijk kleiner. De omroepers die door de stad liepen deden dat voor particulieren. Om bijvoorbeeld bekend te maken dat er verse oesters verkrijgbaar waren. Dergelijke lieden liepen echter niet de hele stad door, ze bestreken slechts kleine delen." Wat Leiden wel ooit had was het zogeheten roepambacht. Op zondag in de kerk bijvoor beeld werden veel dingen bekendgemaakt. Offi ciële gemeenteberichten, maar toch ook particu liere. Zo van: 'Pietje Puk wil zijn huis verkopen' en 'Die en die verkeert in financiële moeilijkhe den, als u zaken met hem wilt doen moet u dus oppassen'. Zeker in die tijd was dat een enorme waslijst aan mededelingen. Iedere Leidenaar werd dan ook geacht in de kerk te zijn." Dat betrof dan wel de katholieke kerken. „Na de Reformatie (de afscheiding van de protestant se kerk in de zestiende eeuw, red.) lag dat na tuurlijk anders, werd het moeilijker om iedereen te bereiken. Maar op een gegeven moment kwam de drukpers in beeld. Berichten werden gedrukt en aangeplakt. Leiden kende al heel vroeg het systeem van aanplakken van berich ten. In de zeventiende eeuw al gebeurde dat be hoorlijk veel." De gemeente gebruikte in de loop der tijd nog een andere manier om haar eigen berichten be kend te maken. Op gezette tijden las iemand be richten af van de zogeheten pui van het stad huis, het bordes. „Dat gebeurde niet iedere week, maar toch wel vrij vaak, zo'n aflezing. Vooraf werd er dan een klok geluid, ten teken dat er weer berichten werden afgelezen." Dat gebeurde nog tot ver in de vorige eeuw. Toen namen de kranten het over, ook al omdat het aantal mensen dat kon lezen gestaag groeide na het invoeren van de leerplicht. Pas vanaf dat mo ment verstomde het roepen. Tot komende zater dag dan. Want dan heeft Leiden een stadsom roeper. Wellicht de eerste ooit. Het is in elk geval een echte, eentje die ook rondloopt in de stad. 1 ider T. van Rij is nog onder de indruk van van de Stichting Stads- rplan Leiden, om onder imenschansweg een par- or age met 4000 plaatsen 'ggen. „Ik zie de ge- daar voorlopig nog ld aan uitgeven." ns Van Rij is het wel een e oplossing om een ga- bouwen als je met de erboven verder weinig »en. „Je kunt er eigenlijk een weg aanleggen. En ist blijjjgj er j-je garage zal zei de foen nog eens extra duur baldat n omdat ze lang en uit- is. „Bij de kruising met iterwoudsesingel is het aad maar een paar mi- lopen naar de binnen vaar vanaf de andere in de garage, bij station 'inschans, is het toch wel lange wandeling." and n ms de wethouder is de zonnean busjes én dergelijke raken itukkci 'er, toe ïaar on d na sbak 1 te zo liep V <^4' noodzakelijk. „En dat maakt het alleen nog maar kostbaar der. Wil Labrujère dat oplossen door in de garage golfkarretjes te laten rijden? Nou ja, dat is een idee. Ik heb zelf wel eens gedacht aan een systeem met een soort lopende band. Kun je trouwens ook elders in Leiden toepassen." Desondanks is Van Rij bereid om met Stadspar- keerplan te praten over hun ideeën. ,,A1 zou het flink helpen als ze een paar grote beleggers meenemen." Zijn collega H. Kruijt laat zich iets voorzichtiger uit over het plan. „Het is niet iets waar je zo maar 'ja' tegen zegt. Maar op voorhand afwijzen doe ik het ook niet." Kruijt is het met Stadsparkeerplan eens dat er meer parkeergelegenheid nodig is in Leiden. „We denken er daarom over om het EWR- /Slachthuisterrein, als dat vrij komt, in elk geval tijdelijk als parkeerterrein te gebruiken. Met dezelfde opzet min of meer als het Haagwegterrein." met aantrekkelijke openingsaanbiedingen in de Schoolstraat 32 Voorschoten objectief advies van onverdacht deskundige zijde st bij aanschaffing van een tapijt denkt aan Perez, et voornaamste perzisch tapijthuis in Nederland DERE KLANT EEN GRATIS ATTENTIE Een wereldnaam in tapijten sinds 1919 ichoten, Schoolstraat 32,071-5613609. Ruim en gratis parkeren Kinderen konden zich gisteren onder meer op het Diamantplein ongestoord uitleven tijdens de nationale Straatspeeldag, foto henk bouwman LEIDEN ARNOUD WUKMANS Skippyen op de invoegstrook, tikkertje op de rijbaan en een spetterend waterballet op een plek waar anders auto's staan. Gisteren konden kinderen voor de verandering eens volkomen ongestoord buiten spelen. Op verschillende plaatsen in Leiden, net als in andere steden, 'veroverden' zij voor even tjes de straat. Met het uitroepen van 9 juni tot tiende Nationale-Straatspeeldag, vroeg de stichting Kinderen Voorrang om aan dacht voor verkeersonveiligheid en het ge brek aan speelruimte in de buurt. Speciale aandacht dit jaar ging uit naar veilige kin derroutes. Ongeveer 180.000 kinderen in het hele land sloten - samen met scholen, buurtgroepen en ouders - bijna 2.000 stra ten af voor het verkeer. Aan de zijkant van winkelcentrum Dia man tplein, daar waar meestal auto's staan te wachten op een parkeerplek, klinkt ge joel en hangen vlaggetjes. Basisschoolkin deren uit de Mors vermaken zich uitste kend met de spelletjes die het buurthuis voor deze Straatspeeldag heeft georgani seerd, samen met zes studentes van de Haagse Ichthus Hogeschool. Thema in de Mors: het millennium. En dus heet luchtkussenspringen hier 'sprin gen op de maan' en in een bak water naar snoep happen 'happen in hyperspace'. Hoewel het veel kinderen zelf ontgaat waaraan ze deze leuke middag te danken hebben, noemt buurtwerker Tony van der Haar de Nationale Straatspeeldag 'hartstik ke zinvol'. „De Mors is niet echt onveilig. Toch zijn er gevaarlijke punten, zoals de Damlaan en de tunnel bij de Diamantlaan. Het is af en toe nodig het publiek er aan te herinneren dat ook kinderen van straat ge bruik maken. Want als je soms het rijge drag ziet... een zebrapad is nauwelijks nog een interessant obstakel voor een automo bilist." Dat het nodig is automobilisten op te voeden, vinden ook Esther en Katja. Beide zijn elf jaar, lid van de Kinderwijkraad en leerling op de ELS-school aan de P.C. Hooftlaan. „Met groep zeven hebben we vanochtend actie gevoerd op de Vondel laan. De politie hield auto's en bussen te gen, en dan gaven wij die mensen blaadjes met verkeersregels zoals 'wist u dat u hier maar 50 kilometer mag?' Dat was hartstikke geinig. Sommigen vroegen of ze een bekeu ring kregen." Ook in de Noachstraat, in de wijk de Coebel in Leiden Zuid, zijn kinderen van daag de baas. Ze sjoelen, maken zelf but tons en spelen behendigheidsspelletjes over de hele lengte en breedte van de straat. Een draaiorgel en een lekker zonne tje verhogen de sfeer. Toch had de wijkver- eniging de straatspeeldag liever op een drukkere plek gehouden, maar daarvoor werd geen vergunning verleend. Woord voerder Hilje Visscher: „We hadden de hoek van de Brandts Buyskade en de Glenn Millerstraat willen afzetten, zodat mensen echt moesten omrijden voor de kinderen. Maar dat mocht niet in verband met de route van de nieuwe buslijn 30." Straat speeldag of niet: voor de bus moet iedereen wijken." cholen in het voortgezet frisser ïrvvijs maken op dinsdag de ini de resultaten van de examens bekend. Voor luizenden scholieren in erland de spannendste dag hun leven tot dan toe. Ge- hou 'd °f gezakt, dat is de kwes- let is die dag, zeg maar, al- if niks. laatste is niet helemaal Het kan die dag natuur- 3ok nog 'net er tussen in', geslaagd, maar ook niet kt. Een herexamen. Een 'de, en over het algemeen ste kans om nog goed te Y D maken wat bijna fout ging. Dat betekent in de regel nog een week in de zenuwen. En vooral weer een week blokken. Voor namelijk in je eentje. StudieCentrum Blom weet wat dat betekent. 'Veel scholieren' zo schrijft dit instituut in zijn wervende folder getiteld DE LAATSTE STROHALM, 'zitten straks op 15 juni met de handen in het haar en allemaal in het zelfde schuitje. De gezakten red den -het in hun eentje niet en weten vaak niet waar ze moeten beginnen. Maar er zal geen ont snappen aan zijn! Een aantal De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad dagen zonder vriendjes en vriendinnetjes of eindexamen - feesten, maar oefenen en stude ren is de enige mogelijkheid. Voor wie dat nog niet weet: Blom StudieCentrum hield zich tot nu toe bezig met het geven van bijlessen, studie- en huis werkbegeleiding, examentrai ningen of een combinatie hier van. Oorspronkelijk opererend vanuit Voorburg heeft dit bu reau nu ook vestigingen in Lei den, Wassenaar, Oegstgeest. Nieuw in het pakket zijn de herexamentrainingen die her- kansers de keuze bieden uit 1, 2, 3, 4 of 5 trainingsdagen on der begeleiding van ervaren docenten. 'In overleg wordt be sproken wat de beste route is naar dit kleine wondertje', zo schrijft directeur E. Blom ons. Goed, tot zover niets aan de hand. Er zijn meer van dat soort instellingen die gespecia liseerd zijn in studiebegelei ding, huiswerkcursussen, faal- angstopvang en examenbege leiding. Wat dat betreft is er niets nieuws onder de zon en het zal zeker in veel gevallen nog werken ook, daar twijfelen we niet aan. Wie deze specialis ten wil betalen, zal heus wel waar voor zijn geld krijgen. Maar er zit ook nog een adder tje onder het gras. Nog afgezien van de soms wat truttig aan doende terminologie (handen in het haar, klein wondertje, vriendjes en vriendinnetje, blokken, blokken, blokken!) kent het schrijven van Blom StudieCentrum ook nog deze opmerkelijke zinssnede: 'Scho len hebben vanwege hun dage- lijke werkzaamheden geen tijd voor begeleiding van herkan- sers; hun lesprgramma gaat ge woon door. En met zo 'n opmerking hoef je bij Hans Verhoog dus typisch niet aan te komen. „Want dit is volstrekt bezijden de waarheid', zegt Verhoog, die als vestigingsdirecteur is ver bonden aan het Da Vinei Colle ge, één van de grotere scholen gemeenschappen van Leiden. „Wij verplichten onze leraren om gedurende die week tussen de uitslag en de herexamens volledig ter beschikking te staan van de leerlingen. Het zal lekker wezen. We betalen de le raren toch zeker ook gewoon hun salarissen door. Nee, die sturen we echt niet vervroegd met vakantie. En ik kan me niet voorstellen dat andere scholen dat wél doen." Uiteraard is Hans Verhoog op de hoogte van het bestaan van de instituten zoals het Blom StudieCentrum. „En ik kan me ook nog voorstellen dat ouders hun kinderen daarheen sturen. Vreemde ogen dwingen, dat is vaak zo. Plus, als het geld kost, is dat meteen een stok achter de deur. Dan ben je wel ver plicht om te gaan. Bij ons kom je vrijwillig." Ondanks dat ziet de directeur van Da Vinei de zin van bij scholing buiten de deur niet in. „Wie kent de leerlingen nu be ter dan de leraren van de eigen school? Je hebt ze jaren in de klas gehad. Je weet precies wel ke hun sterke en zwakke pun ten zijn en wat er voor nodig is om ze dat laatste zetje nog net te geven, Nee, die laatste stro halm bieden we ze zelf wel. Ze moeten die op hun beurt wél zelf pakken, natuurlijk." Directeur E. Blom was vanoch tend niet bereikbaar voor com mentaar. AD VAN KAAM Waarschuwing accountant gemeente Vervolg van voorpagina Leiden krijgt de komende jaren nog een reeks financiële klappen te verwerken, vreest de 'huisaccountant' van de gemeente Leiden, R. Ellermeijer van het bureau Ernst Young. Hij relativeert daarmee de optimistische geluiden die wethouder H. Kruijt vorige week nog liet horen bij de Perspectiefnota van de gemeente. LEIDEN ROBBERT MINKHORST Leiden heeft het afgelopen jaar bijna twee miljoen overgehou den en verwacht in haar Per- specliefnota de komende jaren nog meer inkomsten, onder meer uit aandelen en beleggin gen. „We hebben goed nieuws voor de stad", zei de wethouder dan ook bij de presentatie van de Perspectiefnota. Ellermeijer wilde die uit spraak gisteravond tijdens een vergadering van de commissie voor de rekeningen graag relati veren. Slecht is de positie van de gemeente niet, maar reden tot zorg is er zeker. Dank zij eenmalige meevallers lopen de Leidse reserves weliswaar op tot 20 miljoen. Maar dat is nog behoorlijk lager dan het streef bedrag dat Ernst Young voor ogen heeft. Ellermeijer onder streepte dat gisteren nog eens: „Ons streefniveau is 25 miljoen. Dat is een betere norm." Het grondbedrijf krijgt de ko mende jaren ook klappen te verwerken, voorspelt de ac countant. De ontwikkeling van de Oostvlietpolder (bedrijven terrein) en Roomburg (woon wijk) kost de gemeente miljoe nen. Daar is nog geen dekking voor. Een andere tegenvaller waar Leiden niet op inspeelt is de sanering van het Trekvaart plein. In het meest ongunstige geval betekent dat een tegen valler van tien miljoen gulden. Ellermeijer wees ook op de te korten bij De Zijl Bedrijven en het Stadsdistributiecentrum (SDC). Verder vreest hij slechtere re sultaten omdat de opbrengsten uit de erfpacht kunnen tegen- Kruijt niet verrast Wethouder financiën H. Kruijt is niet verrast door de uitspraken van de accoun tant. „Die sluiten aan bij wat het college heeft gezegd bij het aanbieden van de Per spectiefnota. In elke begro ting zit een mate van onze kerheid, ga je uit van gelden waarvan het niet altijd zeker is dat je ze ook krijgt. We de len als college ook de zorg van een smalle financiële ba sis van de stad. Leuke dingen kunnen we doen van het geld dat we via het Grote-Steden- beleid binnenkrijgen, maar het is nooit zeker dat we dat geld ook daadwerkelijk krij gen. Elke keer moeten we daar weer voor knokken." vallen. Daarnaast raken de WVG-reserves uitgeput, heeft de Stadsbank een exploitatiete kort en komt de schouwburg 300.000 gulden tekort. Eller meijer wees er daarbij op dat slechts eenderde van de subsi dies voor het Grote-Stedenbe- leid een bestemming heeft ge kregen. Als niet voor het eind van dit jaar geld wordt gereser veerd voor nieuwe projecten, loopt Leiden de rest mis. „Kort om", besloot de accountant, „op het eerste gezicht lijkt het dat de financiële positie van de gemeente duidelijk is versterkt. Leiden moet echter nog een aantal belangrijke risico's in aanmerking nemen." LEIDEN ROBBERT MINKHORST De bouw van de woontoren aan het begin van de Telderska- de in Leiden kan beginnen. Een poging van wijkvereniging Vreewijk en buurtbewoners bij de bestuursrechter in Den Haag om de bouw tegen te houden is mislukt. Zij geven de strijd evenwel niet op, Wethouder T. van Rij van volkshuisvesting reageert verheugd op de uit spraak van de bestuursrechter. Wat de beweegredenen van rechter E. Houweling zijn ge weest om de bouwvergunning die Leiden aan aannemer Wil- ma Bouw heeft verstrekt niet te schorsen is nog niet bekend. Pas volgende week wordt haar (schriftelijke) motivatie ver wacht. Het wijkcomité Vreewijk, de Stichting Arent van 's Graven- zande (die vecht voor behoud van waardevolle stadsgezich ten) en enkele buurtbewoners waren naar de rechter gestapt in de hoop de voorbereidingen van de bouw stil te laten leggen. Zij vinden dat de gemeente en de bouwer onvoldoende rede nen hebben om de zogeheten Keektoren te bouwen. Ook ge loven ze niet in de noodzaak van een snelle bouw van de 44 appartementen. Nu de rechter daar niet op is ingegaan, heb ben de tegenstanders geen wa pens meer om het project op korte termijn tegen te houden. Van Rij is daarom ingenomen met de uitspraak. „Ik ben blij dat de bestuursrechter alles ge wogen heeft en zegt dat wij zorgvuldig hebben gehandeld. De bouw van de toren gaat nu gewoon beginnen. Voor de 34 mensen die al een appartement hebben gekocht, is het ook heel fijn. Dat is misschien nog wel het belangrijkste." Bestuurslid V. Crijns van het wijkcomité, die vorige week bij de rechter het woord namens de wijkvereniging voerde, geeft de moed niet op. „We zijn te leurgesteld, dat spreekt voor zich. Als het aan mij ligt gaan we door tot aan de Raad van State. Het is de moeite waard. Wat mij betreft doet de uit spraak daar niets aan af. Onze argumenten zijn nog steeds volstrekt reëel." „Het is gissen waarom het verzoek om schorsing van de bouwvergunning niet is geho noreerd. Blijkbaar wordt gevon den dat de stedenbouwkundi ge, planologische onderbou wing toch voldoende is. Dat verbaast ons." Merkwaardig vindt Crijns ook dat de woonto ren kennelijk niet onder het ex perimentele project Stad en Mi lieu valt en dus aan strenge re gels is gebonden, terwijl hij daarvoor wel is aangemeld.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13