Goedkoop winkelen op Schiphol blijft NUON/ENW geeft desnoods elke gemeente windmolen 'De lucht heeft overal dezelfde kleur' Half miljard voor staat bij verkoop Hoogovens-belang Economie Koeien op 5.500 bedrijven ziek door besmette entstof Vrouwen in EU verdienen kwart minder dan mannen Eerste nieuwe piepers (ISDAG 9 JUNI 1999 belbedrijf UPC wil belang in SBS idam» Het kabelbedrijf United Pan-Europe Communicati- ipC) wil een belang van 12,8 procent nemen in SBS [casting. Hiermee is een bedrag van ruim 220 miljoen gul- ■moeid. De Europese tv- en radiomaatschappij SBS [casting is onder meer eigenaar van de Nederlandse com- [ële zenders SBS 6 en NET 5. De twee partijen willen in Midden-Europa, gebieden waar hun activiteiten elkaar 3PTI[ipPen' een strategische samenwerking aangaan. Zo willen UPC samen uitzendrechten kopen en themakanalen :elen. UPC is in Amsterdam gevestigd en leed in 1998 o*35 ferlies van ruim 140 miljoen. Het grootste private kabelbe- i,oo Li Europa wil de komende jaren flink investeren in onder a kabelnetwerken. eco neemt afvalverbrander over i,65 r 3.70 iechtHet Zuid-Hollandse energie- en telecommunicatie- so pEneco neemt afvalverwerkingsbedrijf Gevudo in Dor- 5,'oo ft over. De 97 medewerkers gaan over naar Eneco. De Mo Maats Crayestein-West blijft buiten de overeenkomst. Dor- 5 oo I ^ie stortplaats saneren en de grond een andere be- ),oo ming geven. Oorspronkelijk zou Eneco ook de stortplaats 5'00 lemen. De onderhandelingen startten in 1996. Omzetting 35 h definitief contract liet op zich wachten. Gevudo bouwde Mo bokgasreiniger en de provincie moest daarvoor nog een hning afgeven. Nu die er is, hebben de zeventien bij Gevu- :;60 Ingesloten gemeenten en Eneco definitief overeenstem- ',30 [bereikt. Gevudo verwerkt 200.000 ton brandbaar afval per [•qq n is daarmee een gezond bedrijf. a Lee koopt koffiebrander Chock pRK Het Amerikaanse concern Sara Lee heeft na maan- w touwtrekken een akkoord bereikt over overneming van clusieve koffiebrander Chock Full o'Nuts. Met de transac- 502 miljoen gulden gemoeid. De aanwinst wordt onder aan dochterbedrijf Sara Lee/DE, het vroegere Douwe Eg- Er komt een overname via een aandelenruil tussen de bedrijven, die de aandelen van Chock waardeert op 11 per stuk. Chock-topman Alexander verdient miljoenen e overname. Hij kocht in februari, toen het overleg met ,ee nog geheim was, 500.000 aandelen tegen de toen gel beurskoers van 5 dollar. Chock Full o'Nuts heeft het rtepunt van zijn activiteiten in de oostelijke staten van de e omzet kwam vorig jaar uit op 830 miljoen gulden. De mzet van Sara Lee ruim 42 miljard. TA: winst luchtvaart dit jaar omlaag u De gezamenlijke winst van de internationale lucht - maatschappijen zal dit jaar verder dalen met dertien pro ondanks een groei van het vervoer met 4,5 procent. Dat pelt de brancheorganisatie International Air Transport As tion (IATA) in haar jaarverslag. In 1998 daalde de netto van de 265 IATA-maatschappijen op de internationale ten al met 38 procent tot 3,1 miljard dollar. Dit jaar zal het taat naar verwachting uitkomen op 2,7 miljard dollar. De 1 de internationale luchtvaart nam vorig jaar af met 2,1 int tot 142,7 miljard dollar, ondanks een groei van het ver net 2,2 procent. izet industrie daalt vier procent •Ui De omzet van de Nederlandse industrie is in april met jrocent gedaald ten opzichte van dezelfde periode van In alle branches is minder omzet geboekt. Alleen de hout- luwmaterialenindustrie wist de verkopen stabiel te hou- Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek. De bui- ndse omzet is met zes procent afgenomen. De verkopen in rland daalden met twee procent. De voedings- en genot- elenindustrie had te maken met tegenvallende binnen- e verkopen. Er ging zes procent minder over de toonbank, irdolie, chemische, rubber en kiJmstsJiQf|erwerkende indu- everde vier procent in. Iifiq crosoft overtroeft Netscape IE» Microsofts Explorer is de programma's van Netscape igator en Communicator) om te surfen op internet voorbij- eefd. Dat zegt het bureau Infobeads. Volgens een onder onder Amerikaanse bedrijven en consumenten zijn er 33,8 )en exemplaren van Explorer op pc's geïnstalleerd. De pro- na's van Netscape komen niet verder dan 32 miljoen Microsoft zag in een jaar tijd zijn marktaandeel groeien 19 naar vijftig procent, Netscape's percentage zakte van 54 47 procent. Microsoft is vooral goed vertegenwoordigd op insumentenmarkt. Het bedrijfsleven heeft daarentegen nog voorkeur voor Navigator en Communicator. Concern wil impasse in windenergie doorbreken den haag anp Energiereus NUON/ENW, onlangs ontstaan door een fusie van NUON, ENW, Gamog en EWR, belooft in elke gemeente die het wil, een windmolen te plaatsen. In het uiterste geval kost deze investering in duurzame energie 1,8 miljard gulden. De onderneming wil een flink deel uit eigen middelen betalen, maar verwacht dat banken als ASN en ING ook een deel van de in vesteringen willen dragen. Deze ban ken hebben goed gevulde groenfond sen. Het energiebedrijf wil de stroom die de molens opwekken contracteren. Windenergie is nu nog duurder dan normaal opgewekte stroom. NUO N/ENW denkt dat het een winstgeven de zaak zal worden. NUON heeft nu 10.000 klanten, waaronder zeventig bedrijven, die meer willen betalen voor schone stroom. Dit is een ver dubbeling ten opzichte van 1997. NUON/ENW wil hiermee de impas se doorbreken die er is bij het plaatsen van nieuwe windmolens. De overheid heeft als doel eind volgend jaar 1.000 megawatt aan windvermogen in Ne derland te hebben. Er staat nu 363 me gawatt. Met name door procedurele weerstand bij gemeenten, ligt het tem po van nieuwe plaatsingen veel te laag. Het ministerie van economische zaken heeft zich er al bij neergelegd dat het doel niet gehaald wordt. Vanmiddag bood directeur duur zaam A. Goedmakers het NUON- Windplan aan minister JOrritsma aan. De bewindsvrouw beloofde dat haar ministerie er alles aan zal doen de ge meenten tot spoed te manen. Alle 450 gemeenten die nog geen windmolen hebben kunnen een dringende brief van de regering verwachten met de oproep voor 30 september een locatie aan te wijzen en procedures voor plaatsing in gang te zetten. Goedmakers zegt dat als 370 ge meenten hun goede wil tonen, er eind volgend jaar genoeg molens staan om de 1.000 megawatt te halen. Zij vindt dat voor de lange termijn gemeenten wettelijk verplicht moeten worden naar rato van inwoners duurzame energieopwekking te installeren. Ge meenten die hun doel niet halen, zou den een boete moeten krijgen. Voor de fusie gaf NUON jaarlijks 100 miljoen uit aan duurzame energie. In het nieuwe concern, dat veertig pro cent van de Nederlandse markt be heerst, zal dit budget omhoog gaan. Luchthaven en winkeliers compenseren afschaffen taxfree Passagiers op Schiphol kunnen ook na 1 juli goedkoop inkopen blijven doen op de luchthaven. Taxfree winke liers en de luchthaven hebben besloten vanaf die datum de BTW voor de passagiers voor hun rekening te nemen. Dat geldt voor alle artikelen met uitzondering van alco hol en tabak. de verwachte economische schade indammen. „Wij den ken dat deze compensatie uit eindelijk minder kost, dan de economische schade die ont staat als we niets doen", aldus een woordvoerster van de luchthaven. schiphol rudolf kleun Per 1 juli wordt als gevolg van een EG-maatregel het belas tingvrij winkelen voor reizigers binnen de Europese Gemeen schap afgeschaft. Schiphol wil met het vergoeden van de BTW De belastingvrije winkels hadden in 1998 een totaalom zet van 725 miljoen gulden. Dat leverde de luchthaven 204 mil joen gulden op, zestien procent van de jaarinkomsten van de Schiphol Group. „Het opheffen van het belastingvrij winkelen zal ons nu naar schatting 60 tot 80 miljoen gulden kosten", al dus de woordvoerster. Die kos ten worden gedeeld tussen de winkeliers en de luchthaven. Hoeveel Schiphol bijdraagt wilde de woordvoerster gisteren niet zeggen. De luchthaven hoopt bovendien dat de mo dernisering van de Lounge Centraal en de bouw van een nieuw winkelcentrum er toe leidt dat de omzetten verder groeien, waardoor inkomsten verlies ook wordt gecompen seerd. De gekozen aanpak heeft tot gevolg dat reizigers binnen Eu ropa ook na 1 juli relatief goed koop artikelen als parfum, cos metica, camera's, elektronica en lederwaren kunnen blijven kopen. Die artikelen worden voor alle passagiers, binnen en buiten Europa, even duur. De verkoop van sigaretten per slof en accijnsvrije drank verdwijnt wel voor de Europese passa giers. „We verkopen straks al leen nog sigaretten per pakje en alcohol tegen winkelprijzen. Al leen reizigers naar bestemmin gen buiten Europa kunnen ook die artikelen goedkoop blijven aanschaffen." Schiphol heeft met andere luchthavens van meet af aan bezwaar gemaakt tegen het plan om het belastingvrij win kelen af te schaffen. Daarbij is steeds op de grote economi sche belangen voor de luchtha ven gewezen. Het belastingvrije winkelcentrum See Buy Fly is een samenwerkingsverband van veertien winkeliers en Schiphol. Er werken ongeveer 1.200 mensen. Het gisteren ge presenteerde plan heeft waar schijnlijk tot gevolg dat er geen banen verdwijnen per 1 juli. Het personeel dat nu nog drank en tabak verkoopt kan in ande re winkels, waar nu nog vacatu res zijn, aan de slag. hoogeveen gpd Vooral in Drenthe en Overijssel klaarbare ziektebeelden. „In ruim vijftig gevallen gaat het om dode en ernstig zieke die ren. De meeste klachten gaan over spontane abortussen, da lende melkopbrengst en zieke kalveren." De LTO is er van overtuigd dat er een verband is tussen de gezondheidsproblemen en het besmette vaccin. Maar volgens producent Bayer zijn er weten schappelijk inzichten die reden geven tot twijfel hierover. In opdracht van de LTO, Bayer en de Gezondheidsdienst voor Dieren is recentelijk een groep experts ingeschakeld die moet aantonen of er een verband be staat. De wetenschappers uit België, Nederland, Engeland en Duitsland verwachten dat het onderzoek een maand gaat du ren. Volgens Bos is de uitkomst van groot belang voor de be handeling van schadeclaims van getroffen boeren. „We pro beren met Bayer tot een goede schaderegeling te komen. Het bedrijf doet nogal moeilijk. Als we niet tot overeenstemming komen, stappen we naar de rechter." De LTO benadrukt dat het melk en vlees van runderen met het BVD-virus zonder risi co kan worden geconsumeerd. Melkveehouders in Zuid-Dren- the en de Kop van Overijssel zijn landelijk gezien het zwaarst getroffen door de besmette en tstof tegen koeiengriep (IBR). Vijftien procent van de melk veehouders daar kampt met een zieke veestapel. Dit blijkt uit cijfers van de Stichting IBR- BVD Schade, die de klachten registreert. De getroffen bedrij ven zijn volgens LTO-Neder- land voor miljoenen gedu peerd. Volgens Roelof Bos van de LTO hebben zich inmiddels ruim 5.500 veehouders bij de stichting gemeld. Het gaat om eigenaren van bedrijven, waar na vaccinatie met de entstof het zogeheten BVD-virus is aange troffen. Bos zegt dat het ge wraakte vaccin van de Duitse producent Bayer verspreid over het hele land is gebruikt. „Een relatief groot deel is terechtge komen op melkveehouderijen in delen van Drenthe en Over ijssel." De stroom klachten over ge zondheidsproblemen bij koeien kwam ongeveer vier maanden geleden op gang. Een toene mend aantal melkveehouders maakte melding van onver- E ETNISCHE ONDERNEMER In Leiden en omstreken wonen vele duizenden buitenlanders. Veel migranten vinden hun weg in de samenleving door een eigen zaak te openen. In een zesdelige serie portretteert het Leidsch Dagblad etnische ondernemers. Vandaag de eerste aflevering, Farokh Tahmasian, afkomstig uit Iran en eigenaar van een avondwinkel. 1rené van trigt <h Tahmasian beschouwt elf als een kleine kruide- Zijn winkel, een beetje on- Uend ingekapseld in een :k aan de Breestraat, doet danten denken aan een vakantiewinkeltje, zegt [et is een propvol pijpen- van zo'n 25 vierkante me- het centrum van Leiden, ivondwinkel heet Rem it. Tahmasian wilde geen nlandse naam en ziet de bllandse naamgeving als normale aanpassing aan de ■rlandse doelgroep, lestaat voornamelijk uit >nten en mensen met on matig werk. Veel klanten er hun vergeten bood- of een fles wijn voor het elinge bezoek. Het zaakje de voordelen van de twinkel, inclusief de per- üjke babbel. Maar als een szaak heb je het natuurlijk lastig met de grote super- eten. Door hun avond- istelling drukten de super eten zijn enige concurrent geleden al uit het centrum Leiden. ka ader van Farokh Tahmasi- ad ook een kruideniers- Dat was lang geleden en wat verder weg, in Iran. fasian werd 38 jaar gele geboren in Bagtaran, nu miljoenenstad in het wes- van Iran. Tahmasian stu- 'de wiskunde aan de uni- 'teit toen de ayatollah's de F grepen. De nieuwe fhthebbers sloten de univer- Jtwaar hij studeerde en fmasian werd politiek actief. sint annaland Kopers keurden gisteren de eerste aanvoer van nieuwe aardappelen in de veilinghallen van het Zeeuwse Sint Annaland. De aan voer was met 65 ton matig maar dat kwam door het natte weer. Doré's kostten 1,26 tot 1,40 gulden per kilo, Première's één gulden tot 1,06 gul den en voor een kilo Frieslanders werd 1,20 gulden betaald. foto anp wim van vossen Verhoging van hypotheekrente den haag gpd In navolging van andere instel lingen verhogen ook Rabobank en Postbank de hypotheekren te. Als reden geven de banken de stijgende rente op de kapi taalmarkt. Eerder verhoogden ABP, Nationale-Nederlanden, Amev en Roparco de tarieven. De wijziging van de Rabobank gaat alleen op voor hypotheken met een looptijd van langer dan twee jaar. De bank verhoogt de rente voor drie en vier jaar met 0,2 procent en voor de perio den van vijf tot en met vijftien jaar met 0,3 procent. Bij Post bank stijgen de tarieven voor de periode van drie jaar met 0,1 procent, van vijf en zeven jaar met 0,2 procent en van tien jaar en langer met 0,3 procent. Farokh Tahmasian in zijn avondwinkel Rembrandt Hij weigerde dienst, ook toen zijn land in oorlog raakte met Irak. Uiteindelijk ging hij onder zware druk en tegen zijn wil het leger in. Tahmasian wilde voor al zichzelf blijven en zag geen toekomst meer in Iran. Via een mensensmokkelaar, in het jar gon 'reisagent' geheten, vlucht te hij het land uit toen hij 25 jaar was. Toevallig kwam hij terecht in Nederland. „Dat hangt gewoon af van 'de reisagent'." Hij koos wel zelf voor Leiden, omdat het lekker centraal in het land ligt en'de drukte niet kent van het grote Amsterdam. Binnen twee maanden kreeg hij een onbe perkte verblijfsvergunning en werd hij officieel erkend als vluchteling. Hij studeerde twee jaar informatica, haakte af en kreeg tal van baantjes. Hij ex porteerde bloemen naar Rus land, werkte nog een jaar voor het Ministerie van onderwijs en haalde ondertussen zijn mid denstandsdiploma. Toen de ge meenteraad in 1995 besloot dat in Leiden zes avondwinkels ge opend mochten worden, greep hij zijn kans. Hij schreef een ondernemingsplan, leende geld foto henk bouwman van de bank en met een startka pitaal van een ton huurde hij een leegstaand pandje aan de Breestraat en startte zijn.avond- winkel. Zijn komst naar Nederland ging niet gepaard met een cultuur schok, zegt Tahmasian. „In Iran hebben wij een zegswijze dat lucht overal dezelfde kleur heeft. Dat betekent dat in welk land je ook vertoeft, je overal kunt deelnemen aan de samen leving." Ook al gaat dat gepaard met vormen van discriminatie. Want de Nederlanders vinden zichzelf tolerant en gastvrij, maar daar merkte hij maar wei nig van toen hij solliciteerde. „Ik kreeg het befaamde zinnetje vaak te horen: U hoort nog van ons. Na een flinke stapel sollici tatiebrieven kreeg ik de indruk dat al die afwijzingen samen hingen met mijn buitenlandse afkomst", vermoedt Tahmasi an. Rancuneus zegt hij niet te zijn. „Discriminatie is niet iets van Nederlanders, het is iets van mensen, waar ook ter we reld. Nederland vind ik een vrij land, veilig en het land heeft goede sociale voorzieningen. Ik heb veel Nederlandse vrienden, dat alles betekent heel veel voor mij." Politiek actief is hij niet meer. Hij wil zijn gedachtegoed voor al in zijn eigen leven uitdragen. En daar heeft hij het al druk ge noeg mee. In april werd Tah masian zelf in de boeien gesla gen toen zijn avondwinkel be roofd werd. Toen hij zich ver dedigde zou hij een van de boe ven mishandeld hebben. Het incident werd voorpagina nieuws van de Telegraaf. Nu heeft hij een rechtszaak aange spannen tegen de politie. „Mijn aanklacht hangt samen met mijn onterechte arrestatie. Ook heeft de burgemeester een in tern onderzoek toegezegd dat de politie niet uitvoert en ten derde maakt de politie mijn dossier nu zo op dat ik schuldig kan worden bevonden aan mis handeling. In plaats dat de poli tie de fout nu gewoon toegeeft, gaat zij zich verdedigen, bang als ze zijn om gezichtsverlies te lijden. Zo mag je een mens niet behandelen." brussel anp Van gelijke betaling van vrouwen en mannen in de Europese Unie is nog lang geen sprake. Vrouwen verdienen gemiddeld een kwart minder dan mannen. In Nederland is het verschil nog groter. Het gemiddelde bruto-uurloon dat Nederlandse vrouwen verdienen, bedraagt 70,6 procent van dat van mannen. Alleen Griekenland (68 procent) scoort lager. De inkomensverschillen zijn het kleinst in het vroegere Oost- Duitsland waar vrouwen 89,9 procent van het salaris van mannen ontvangen. Denemarken (88,1 procent) en Zweden (87 procent) volgen. België (83,2 procent) prijkt op de vijfde plaats. De cijfers van het EU-bureau voor de statistiek gelden voor vol tijdswerkers in alle bedrijfstakken, behalve landbouw, onderwijs, volksgezondheid, persoonlijke dienstverlening en overheidsbe stuur. Eurostat vindt wel dat de gegevens met enige omzichtigheid moeten worden bekeken in verband met leeftijd, opleiding en type baan. Veel minder vrouwen dan mannen hebben een leidingge vende functie. Werkende vrouwen zijn meestal jonger en minder goed opgeleid. Als met die factoren wordt rekening gehouden, komt het salarisverschil nog altijd uit op vijftien procent. Nog niets besloten over afstoten aandelen den haag anp De overheid heeft zicht op bij na een half miljard gulden als haar aandelenbelang in Hoog ovens wordt verkocht. Het mi nisterie van economische zaken zegt dat het sinds 1985 beleid is overheidsdeelnemingen af te stoten als ze geen publiek be lang meer hebben. Over een eventuele verkoop van Hoog ovens is nog niets besloten, be nadrukt een woordvoerder. „Wij gaan met het bedrijf praten als de nieuwe combina tie concreet gestalte krijgt." De overheid bezit nu ruim tien procent van het staalbedrijf en levert twee commissarissen. Door het samengaan met Bri tish Steel verwatert het belang tot zo'n vier procent. De com missarissen krijgen geen plaats in het nieuw te vormen bedrijf. „Dat geeft al aan hoe Hoog ovens tegen onze deelname aankijkt." Ook een andere reden voor staatsdeelname verdwijnt. In 2002 loopt het verdrag van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal af. In EGKS-ver- band spraken overheden elkaar over staatssteun aan de staalin dustrie en controle daarop. De overheden die aan het EGKS- overleg meededen, hadden al len een groot aandelenbelang in hun eigen staalindustrie. De opbrengst van de verkoop van de staalstukken gaat in principe naar het Fonds Econo mische Structuurversterking. Het afstoten van de aandelen NIB vormt de meest recente verkoop van overheidsaande len. Daar vangt de overheid 1,8 miljard voor. De aandelen Ned- car die van de hand gaan, bren gen 200 miljoen in het laadje. De vervreemding van de VAM levert 230 miljoen op. En vorig jaar zomer verkocht de staat een deel van de aandelen KLM voor ruim 632 miljoen. Eurocommissaris Van Miert is 'niet negatief over de voorge nomen fusie van Hoogovens en British Steel: „Een fusie in deze tijd lijkt onvermijdelijk." British Steel en Hoogovens hebben al contacten gehad met het de partement van Van Miert, maar hun fusieplannen zijn voorals nog niet aangemeld. Dat er een onderzoek door de commissie komt staat vast. Het onderzoek zal minimaal vier weken duren, maar wellicht nog eens vier maanden extra als er bezwaren worden gemaakt tegen de plan nen van de fusiepartners.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9