Sfoag SLIPS, Particuliere dienders mogen de straat op Bijlmercommissie gaat al mziënd ten onder DE 4E GRATIS Binnenland Kleding jonge senator Van Vugt onderwerp van gesprek Besmetting met legionella kon worden voorkomen Zorgverzekeraars: wachttijd operatie maximaal acht weken 3 SLOGGI sioc0ror )AG 9 JUNI 1999 ANP Algemeen Nederlands Persl CPD Geassocieerde Pers Diens de De Europese Partij, lijst 11 bij de Europese Verkiezin- ïiiorgen, heeft gisteren de toegang naar het Haagse Bin- ymbolisch afgesloten met een bordkartonnen 'muur', de actievoerende politieke partij was dat nodig omdat de Kamer gebrek aan Europese visie heeft. FOTO ANP ROGER DOHMEN >ilf jaar geëist voor gijzelen kind Mi Officier van justitie mr. F. Teeven heeft gisteren ge- straffen van twaalf jaar geëist tegen drie mannen we- gijzelen van een 8-jarig Turks jongetje en het eisen van en Duitse mark aan losgeld. De politie vond het vastge- kind in een huis in Amsterdam-West. De jongen was uur vastgehouden. Volgens officier Teeven werkten de ten in opdracht van een losgeldafdeling van de ex- •chtse Turkse Grijze Wolven. De oudste verdachte, een Amsterdammer, woonde in het huis waar het jongetje itgehouden. Maar hij ontkende iets met de gijzeling te e hebben. De twee andere verdachten, een 30-jarige en arige man, bekenden het jongetje begin maart dit jaar te ontvoerd. De jongen was op 5 maart met een vriendje ïaar school, toen hij door een van de verdachten werd roken bij de A-10. De jongen vertelde dat hij met de s bedreigd. De rechtbank doet uitspraak op 22 juni. ek op nieuwe kentekenplaten De ANWB en Transport en Logistiek Nederland heb- :k op het plan van minister Netelenbos van verkeer en it om alle Nederlandse automobilisten vanaf 1 januari 'erplichten tot de aanschaf van nieuwe fraudebestendi- kenplaten. De ANWB wil dat die verplichting alleen len voor nieuwe auto's. De ANWB meent dat de kosten lichte vervanging van alle Nederlandse kentekenplaten erhouding staan tot het resultaat. Nederland telt onge- miljoen wagens. Eigenaren van oude auto's moeten de belangenorganisatie de mogelijkheid krijgen om vrij- m nummerplaten te vervangen. ïnten bezorgd over verlies beurs deelt|. De Landelijke Studentenvakbond maakt zich zorgen voorstel van minister Van Boxtel (Grote-Stedenbeleid) 'emeentegegevens aan gegevens van de studiefinancie- enino (jen gekoppeld. Veel studenten zouden er maandelijks <neen g^den op achteruit gaan. De studentenorganisatie ip dat veel studenten zijn aangewezen op een kamerver- die deze inkomstenbron niet bij de belasting wil opge- student in kwestie staat dan formeel nog als thuiswo- jeschreven maai' woont feitelijk elders. Formeel zou hij :hts recht hebben op de beurs voor thuiswonenden van len in de maand. erdam wil spreiding koffieshops Het aantal koffieshops in Amsterdam moet beter [hele stad worden verspreid en niet alleen worden ge teerd in de binnenstad. Het college van burgemeester [ouders van Amsterdam heeft gisteren deze aanbeveling Jomen na evaluatie van het koffieshopbelëid. Uit het ■erapport blijkt dat er in de binnenstad te veel koffie- mjn, terwijl in sommige stadsdelen de afwezigheid van |ops leidt tot illegale handel in softdrugs. Sinds januari |Dert Amsterdam een beleid waarbij de verkoop van soft- jwordt overgelaten aan erkende koffieshops. Hierdoor e invloed van georganiseerde criminaliteit verminderd. stoezicht wil vingerafdrukken >am» De dienst Stadstoezicht in Amsterdam wil een vin- uk van elk personeelslid. Niet uit argwaan, maar om het eel vrij te pleiten van diefstal uit parkeerautomaten. Vak- ibvaKabo is verontwaardigd over het verzoek en adviseert »m niet mee te werken. Gisteren presenteerde de dienst I maatregelen om diefstal uit parkeerautomaten tegen te be automaten krijgen ieder een uniek slot, zodat dieven ■langer met nagemaakte sleutels kunnen openen. Crimi- haren erin geslaagd om met namaaksleutels en een listig latje de geldkan leeg te halen. Stadstoezicht vermoedt dat fle complete parkeerautomaten van-de straat hebben ge- lm deze methode te ontwikkelen. |e Raad achter straffen Juliët-zaak Iac' De Hoge Raad is het eens met de straffen van een ■verdachten in de zogenoemde Juliët-zaak die het ge- pof in Den Bosch heeft opgelegd. Het hoogste rechtscol- tes gisteren arrest in deze geruchtmakende drugs- en ge- jaak, waarin het hoger beroep voor het openbaar ministe- Ireda pijnlijk mislukte. In dit proces werd officier van jus- ir C. van Spierenburg uit Breda tegen wil en dank hoofd- ■er. Hij moest voor het gerechtshof in Den Bosch een ge- ps afleggen over de overeenkomst die hij in deze zaak pet een verdachte en 'kr oongetuige'. Het hof stelde in fe- [vorig jaar vast dat de officier in die verklaring „aantoon- inwaarheid" had gesproken en verklaarde het openbaar jerie daarom voor een groot deel niet ontvankelijk. De Éerdachten kregen vervolgens veel lagere straffen. Een ■verdachten legde de zaak desondanks voor aan de Hoge lomdat zij vonden dat het optreden van Van Spierenburg b totale niet-ontvankelijkheid had moeten leiden. De Ho- ad heeft dat echter verworpen. Ministers Peper en Korthals doorbreken jarenlang taboe Gemeenten mogen particuliere beveiligingsbedrijven inhuren om toezicht te houden op straat. Dat stellen de ministers Peper van binnenlandse zaken en Korthals van jus titie voor in hun Integraal Veiligheidsprogramma. De bewindslieden doorbreken daar mee een jarenlang taboe. Tot nog toe was steeds een principe dat 'particuliere dien ders' niets te zoeken hebben in het openbare domein. Peper en Korthals stellen als voorwaarde dat de gemeenten de bestuurlijke controle houden en dat de particuliere bewakers uitsluitend op aanwijzing van de politie te werk gaan. het toezicht op straat. „Het pu- DEN HAAG ANP-GPD Om de veiligheid op straat 'in de gaten te houden' kunnen er ook camera's worden ingezet. De bewindslieden kondigen wettelijke regels aan voor het gebruik hiervan. „De particulie re bewakingsdiensten krijgen geen opsporingsbevoegdheid", benadrukte Peper. „Wel kun nen zij de politie inschakelen als er wat aan de hand is, zodat er sneller kan worden ingegre pen. Het is zeker niet de bedoe ling dat bepaalde buurten een eigen veiligheidsdienst krijgen." De Nederlandse Politiebond reageerde verontwaardigd op de plannen om gemeenten toe te staan particuliere beveili gingsbedrijven in te zetten voor bliek domein (straten, uitgaans centra, evenementen) lijkt te worden overgeleverd aan de (commerciële) markt. Particu liere bedrijven, die straks be lang hebben bij het voortbe staan van gevoelens van onvei ligheid bij de burgers, worden in dit geval ingezet om die on veiligheid te reduceren", aldus de Nederlandse Politiebond. De gemeenteraden krijgen volgens de plannen van Peper en Korthals meer invloed op het politiebeleid. Het kabinet wil de gemeenten ruimere mo gelijkheden geven de burger een boete op te leggen bij klei ne overtredingen. Het gaat om zaken als foutparkeren, graffiti, huisvuil en hondenpoep. Het overhevelen van de boetes voor kleine overtredingen van de po litie naar de gemeente is be doeld om het werk van het poli tieapparaat te verlichten. Ook het recente wetsvoorstel dat burgemeesters de mogelijk heid geeft om potentiële rel schoppers op te pakken, moet de gemeenten meer armslag geven om de openbare orde te handhaven. De bedoeling is dat de nieuwe plannen samen met bestaande regels uit de Ge meentewet worden onderge bracht in een nieuwe Wet op de Openbare Orde en Veiligheid. Verder doet het kabinet voor stellen om de hulpverlening aan dak- en thuislozen (onder wie veel verslaafden met psy chische stoornissen) te verbete ren. Peper: „Als zij 's avonds overlast bezorgen, komen ze te recht in een politiecel. Het moet mogelijk zijn dat hulpver leningsinstellingen ook na vijf uur 's middags probleemgeval len opvangen." In overleg met Student politicologie geïnstalleerd in Eerste Kamer DEN HAAG HANS JACOBS HAAGS REDACTEUR Overhemd of T-shirt? De kle ding van Driek van Vugt is en kele minuten voor de installatie van de nieuwe Eerste Kamer onderwerp van gesprek tussen WD-senator Hans Wiegel en Coby Schoondergang-Horikx (GroenLinks). „Zonder stropdas kan, dat heeft prins Claus laten zien", zegt Wiegel. „Een mooi overhemd is ook goed", vindt Schoondergang. De keuze van de jonge SP-se- nator stelt Wiegel teleur. „Hij heeft zich wel erg snel aange past", meent de voormalige li berale voorman. „Te snel", voegt hij er met een glimlach aan toe. Voor Van Vugt (19) op deze bijzondere dag geen spor themd, maar een fraai shirt on der een net, sportief grijs col bert. Modern, maar niet opval lend. Het is voor Driek van Vugt te hopen dat in de Senaat de ko mende vier jaar net zo veel aan dacht wordt besteed aan zijn bijdragen in het debat, als aan zijn kleding bij zijn eerste op treden aan het Binnenhof. De lange Leidse student politicolo gie weet alle camera's op zich gericht. Voor en na de installa tie moet hij uitleggen wat hij als jongste senator uit de parle mentaire geschiedenis denkt te gaan doen. Van Vugt heeft zijn antwoorden duidelijk ingestu deerd. Hij wil eerst dossierken nis opbouwen, en een schakel vormen tussen de Haagse poli tiek en de jongeren. Zijn veel besproken komst in de Eerste Kamer, beter bekend als rust oord voor afgedankte en be jaarde politici, betekent 'dat er eindelijk iets verandert'. In de Eerste Kamer zitten de Driek van Vugt op zijn vaste stek in leden niet per fractie gegroe peerd, zoals aan de overkant van het Binnenhof. Dat leidt soms tot opmerkelijke combi naties. Van Vugt zit op de eerste rij. Naast hem, om de kneepjes van het vak te leren, partijge noot Bob Ruers. Aan zijn ande re kant weet Van Vugt WD-co- ryfee Wim van Eekelen. Aan de overkant van de zaal wordt de Eerste Kamer, op de eerste rij. oud-minister Van Thijn (PvdA) slechts door een smal gangpad gescheiden van zijn lotgenoot en CDA-tegenpool Hirsch Bal- lin. Beiden moesten in 1994 af treden om de IRT-affaire. Voor hen zit een andere zwaarge wicht, voormalig vakbondsman Johan Stekelenburg. Van afstand kijkt de vorige week na 22 jaar teruggetreden Aerdenhoutse oud-rechter Henk Heijne Makkreel toe. „Er zijn fouten gemaakt", weet de juridische scherpslijper. Onaf hankelijk Kamerlid Bierman heeft de gelofte verkeerd uitge sproken, Korthals Altes heeft zijn eigen benoeming niet for meel aanvaard. „Het was slor dig", vindt Heijne Makkreel. Aan Driek van Vugt en de ande- FOTO GPD PHIL NI1HUIS re nieuwkomers, onder wie ook de in Koudekerk woonachtige Nijmeegse hoogleraar Marie Louise Bemelmans-Videc (CDA), zijn deze bespiegelingen niet besteed. Zij geven met vol le overgave gehoor aan de op roep van Korthals Altes 'uiting te geven aan hun emoties'. Van Vugt: „Dit is hartstikke, gaaf, toch?" Advies Gezondheidsraad genegeerd AMSTERDAM GPD De Nederlandse overheid had veel slachtoffers van besmetting met de legionellabacterie in openbare inrichtingen kunnen voorkomen door alle adviezen van de Gezondheidsraad uit 1986 op te volgen. Dat z.egt spe cialist infectieziekten P.L. Meenhorst die indertijd voor zitter was van de commissie van de Gezondheidsraad die het advies 'preventie van legio- nellose' opstelde. Jaarlijks raken circa 45 Nederlanders besmet met legionella. Een aantal loopt de besmetting in het buiten land op. De commissie van de Ge zondheidsraad stelde zeven ad viezen op waarvan in feite al leen de melding van legionella als infectieziekte daadwerkelijk is uitgevoerd. Andere aanbeve lingen zoals het afstellen van warmwatervoorzieningen in openbare instellingen op zestig graden om zo de legionellabac terie tegen te gaan, zijn nooit wettelijk verplicht. Wel hebben ziekenhuizen, waar veel men sen met verminderde weer stand verblijven, na aanbevelin gen van de GGD's maatregelen genomen. Tegen legionella-uitbraken in zwembaden (vooral douche koppen), bubbelbaden, hotels en andere instellingen zijn geen wettelijk verplichte maatregelen genomen. Ook is er geen ver bod ingesteld op het gebruik van rubber en ijzer in watersys temen. De legionella-uitbraak op de Westfriese Flora in Bovenkar- spel die aan 23 mensen het le ven kostte en 200 mensen ziek maakte, moet echter als een uniek incident worden gezien. Meenhorst verwacht niet dat deze explosie had kunnen wor den voorkomen. Een afspraak bij de medisch specialist voor niet acute zorg moet binnen twee weken kun nen, waarna de diagnostiek binnen twee weken klaar moet zijn. Een eventuele ingreep (operatie) mag vervolgens niet langer uitblijven dan vier we ken. Met deze normen wil Zorgverzekeraars Nederland, de gezamenlijke ziektekosten verzekeraars, het grote pro bleem van de huidige lange wachttijden te lijf te gaan. Het plan van Zorgverzeke raars Nederland (ZN) is be doeld om tot breed gedragen 'maatschappelijk aanvaardba re' wachttijden te komen. Zo vindt ZN dat een bezoek aan de huisarts voor niet acute zorg binnen 48 uur mogelijk moet zijn. Worden normen overschreden, dan kan de pati ent de zorgverzekeraar dwin gen elders in de regio, of des noods in een privé-kliniek of in het buitenland, medische hulp te zoeken. Zolang de overheid de wachttijden niet terugbrengt, leggen de verze keraars zichzelf normen op. Acute zorg zal te allen tijde binnen 24 uur geleverd wor den. De maximale wachttijden die ZN voor niet acute behan delingen voorstelt, worden momenteel in het hele land met vele weken, soms maan den overschreden. Voor een aantal specialismen en ingre pen, zoals hart-, knie- of heup operatie, gelden zelfs wachttij den van een jaar. Voor deze in grepen stelt ZN de komende jaren als overbruggingstermijn voor waarin andere normen gelden. Die beginnen voorlo pig met 26 weken voor heup- of knie-implantatie, waarna de wachttijden voor 1 januari 2002 tot de algemene norm moeten zijn teruggebracht. De gezamenlijke verzeke raars brengen deze week alle betrokken partijen van hun plannen op de hoogte. Ze wil len de norm voor de behandel- wachttijd overigens voor 80 procent van de patiënten laten gelden, zodat een deel van de patiënten toch iets langer, maximaal twee weken, moet wachten op een ingreep. Plaatsing in een verpleeg- of verzorgingshuis moet volgens de organisatie binnen drie maanden kunnen, wat ook geldt voor plaatsing van ge handicapten in dagopvang. ZN tekent daar wel bij aan dat haar eigen invloed op deze problematiek klein is, en voor al de overheid voor meer geld moet zorgen om deze doelstel ling te bereiken. het ministerie van volksgezond heid, welzijn en milieu wil Pe per een 24-uursopvang organi seren voor dak- en thuislozen. De bewindslieden vinden dat met het bedrijfsleven afspraken moeten worden gemaakt om de veiligheid in bijvoorbeeld par keergarages, op bedrijfsterrei nen en in winkelcentra te ver groten. Er komt een Keurmerk Veilig Ondernemen, voor be drijven die voldoende veilig heidsmaatregelen nemen. Ge meenten met 25.000 inwoners of meer moeten uiterlijk in 2002 een overeenkomst 'Veilig Uit gaan' met de horeca hebben af gesloten. Kritiek Dijkstal op compromis Korthals Altes WASSENAAR HANS JACOBS WD-fractievoorzitter Dijkstal vindt het 'onbegrijpelijk' dat de Eerste Kamer gisteren akkoord is gegaan met een verkort voor zitterschap van Korthals Altes. Dijkstal hoopt dat de Senaat zich bezint omdat het voorzit terschap van dit orgaan zich niet leent voor een tussentijdse wissel. De WD-voorman zei dat gis teravond tijdens een verkie zingsbijeenkomst van zijn partij in Wassenaar. Eerder op de dag koos de Eerste Kamer met 74 van de 75 stemmen de liberaal Korthals Altes opnieuw tot voorzitter. Maar de voormalige minister van justitie heeft moeten belo ven dat hij uiterlijk op 1 oktober '2001 opstapt en plaatsmaakt voor een CDA'er. Volgens de gebruiken van de Kamer levert immers de grootste partij de voorzitter. Sinds vorige week is dat, met twintig zetels, het CDA. Na overleg tussen WD en CDA is maandag een compromis uit de bus gerold, waarbij is afgespro ken dat Korthals Altes niet de volle rit uitzit. Oud-minister Braks moet hem dan opvolgen. Kabinet praat vrijdag over Bolkestein WASSENAAR HANS JACOBS Het kabinet bespreekt vrijdag de kandidatuur van Frits Bolke stein voor een post in de Euro pese Commissie. Dat heeft mi nister Van Aartsen (buitenland se zaken) gisteravond gezegd tijdens een Europese verkie zingsbijeenkomst van de WD in Wassenaar. Van Aartsen noemde de naam van de voormalige libera le voorman overigens niet, maar bevestigde wel dat er wat hem betreft geen twijfel over bestaat dat de nieuwe Neder landse commissaris afkomstig zal zijn uit de WD. Europees lijsttrekker Wieben- ga noteerde dat als 'winst', zo als de Aerdenhouter' ook tevre den was over het feit dat de overige partijen de claim van de liberalen op 'Brussel' niet lan ger afwijzen. Over de personele invulling bestaat overigens buiten de WD wel groot verschil van me ning. Bolkestein ligt bij de an dere partijen slecht. Van Aartsen, die zelf ook herhaalde lijk is genoemd als kandidaat, benadrukte zijn ministerschap te zullen uitdienen. „Ik zit hier voor de volle vier jaar, al dan niet met korte on derbrekingen", aldus de minis ter, met een verwijzing naar de gisteren beëindigde kabinets crisis. 'inden van de parlementaire "ommissie Vliegramp Bijlmer i. heeft er niet voor gezorgd dat ne ruzies voorbij zijn. Kritiek 'I commissielid en WD-Kamer- A ^oe' °P °Ptreden van W isievoorzitter Meijer in de I an het Bijlmer-debat vorige ntlokte gisteren bij Meijer woe- W eacties. De kritiek van Van den temt Meijer 'beneden alle peil' ninderwaardig dat ik niet van wecen hierop te reageren'. ste weken van de parlementaire ^commissie kenmerken zich A iscommunicatie en verwijten 0 1 weer. Het interne gekrakeel PvdA-leider Melkert er gisteren een verklaring de leden van de ecommissie op te roepen hun chouwingen over de interne an zaken te staken'. ding voor de laatste hausse is een interview van Van den Doel in het weekblad Elsevier dat morgen ver schijnt. Van den Doel valt Meijer hier in aan op zijn optreden in de nacht van het Bijlmerdebat met de regering. Delen van het interview circuleerden gisteren al in de wandelgangen van de Tweede Kamer. Van den Doel gisteren: „Ik neem het Meijer zeer kwalijk dat hij na afloop van het debat vorige week om half vijf 's nachts uitviel naar mij, terwijl er een groepje journalisten om ons heen stond. Meijer verweet mij dat ik niet meestemde met de mo ties van de oppositie. Als commissie voorzitter mag je zulke uitspraken niet doen. Hij sprak toen de taal van de op positie en niet van de enquêtevoorzit ter." Van den Doel was niet van plan mee te stemmen met de moties van de oppo sitie, omdat deze de strekking droegen dat ministers moesten opstappen. „Ik kon daar niet mee leven. Ik sta wel achter de eindconclusies van het rap port. Hierin staan wel tekortkomingen, maar wordt niet gesproken over het opstappen van bewindslieden. Het was mij er niet om te doen politieke koppen te laten rollen. Ik heb een indi viduele verantwoordelijkheid en ik laat me niet zeggen hoe ik moet stem men." Al eerder had Van den Doel zich geër gerd aan Meijer, die in de aanloop van het debat met de commissieleden overleg wilde over het stemgedrag bij de moties. Van den Doel had daaraan geen behoefte. Afgelopen zondag leg de hij bij het discussieprogramma Bui tenhof uit dat hij zijn stemgedrag zélf bepaalde en daarbij Meijer niet nodig had. Tegen wil en dank is Van den Doel verschillende keren in het nieuws ge weest. De aanleiding was steeds dat hij een afwijkende mening innam ten op zichte van de commissie. Eerst was het de voetnoot die hij plaatste bij de con clusie uit het rapport dat de overheid te versnipperd en verkokerd had ge handeld in de afwikkeling van de Bijl merramp. Ook bleek hij moeite te heb ben met het opnemen van een voor malig medewerkster van PvdA-woord voerder Van Gijzel in het team van de enquêtecommissie. Later lekte uit dat hij op 18 mei een vertrouwelijke brief had gestuurd naar de voorzitter van de Tweede Kamer, met daarin kritiek op de enquêtecom missie. Over de inhoud wil hij nog niets kwijt. „We hebben in de commis sie heel hard gewerkt. Maar je moet ook bereid zijn tot zelfkritiek. Op basis van mijn persoonlijke ervaring heb ik een aantal punten onder de aandacht van het Presidium (het dagelijks be stuur van de Tweede Kamer) ge bracht." Het werd een vertrouwelijke brief om dat hij het debat met de regering niet wilde beïnvloeden. Als hij de brief na het debat had verstuurd, zou het mo gelijk als 'wijsheid achteraf kunnen worden uitgelegd. „Ik wilde het zo zui ver mogelijk houden." Over de inhoud heeft hij niet met zijn fractie of met andere commissieleden overlegd. „Ik heb mijn eigen verantwoordelijkheid." In de brief bekritiseert hij onder meer het voortdurende contact tussen PvdA-commissielid Rob Oudkerk en PvdA-woordvoerder in de Bijlmerzaak Rob van Gijzel. Hij vindt die contacten 'onzuiver', ook omdat Van Gijzel woordvoerder op deze kwestie bleef. Oudkerk, PvdA-fractievoorzitter Mel kert en Van Gijzel reageerden gisteren boos op dit verwijt. Oudkerk vindt dat Van den Doel deze 'opmerking in het openbaar moet terugnemen. „We heb ben in totaal twee keer in die periode over de Bijlmer gesproken. Laat hem maar met bewijzen komen als hij zegt dat er vaker contact is geweest. Als hij dat niet kan, zit hij diep in de proble men." DCRA DAMES- OF HERENSLIPS Geldig voor alle modellen en kleuren van 1 t/m 30 juni 1999.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5