Justitie wil meer ruimte voor DNA-onderzoek Retourtje USA: 0,15 >C" ppositie hoont D66 over impromis referendum Thuisblijven is niet goed voor Nederland Geruite sokken of... Op dronk! Binnenland Geruite stropdas of... Producten in sneltreinvaart uit de schappen JSDAG 9 JUNI 1999 leg illegale seizoenarbeiders ,c» Het probleem van illegale seizoenarbeid in ons land een dermate grote omvang aan, dat minister De Vries Ie Zaken) geen kans meer ziet dit alleen op te lossen. Hij >1 overleg met zijn collega's van binnenlandse zaken en Er is te weinig politie beschikbaar om controle uit te oe- Als er al een zaak voor de rechter komt, velt die een mild el, aldus minister De Vries gisteren in de Tweede Kamer, ies sprak over „campings vol" met „zwerfarbeiders". iwillende ondernemers weten dat de controle op de ille- ieidsrelaties tekort schiet, aldus dc minister. en geen proef legale wietteelt ag. Minister Korthals van justitie voelt weinig voor expe- ten waarbij 'erkende' wiettelers hun product legaal aan shops kunnen leveren. De teelt en handel in cannabis zijn den en kunnen niet, ook niet in de vorm van een proef, onder het Nederlandse gedoogbeleid. Dit bleek gisteren Tweede Kamer. Aanleiding was de aankondiging van de 111 ;gse burgemeester Stekelenburg om wietteelt in die stad te 3r dfeeren. Korthals veroordeelde de aankondiging van Steke- BÜjkarg scherp. In de Kamer zijn de meningen verdeeld over de OD1 experimenten. Het GroenLinkse Kamerlid Halsema ver- Korthals een koerswijziging ten opzichte van het beleid llSSeijn voorgangster Sorgdrager. Volgens Korthals gaat het om P ccïe accenten in het beleid. ist kinderprostitutie onderschat 786^AG_i De hulporganisatie Terre des Hommes vindt dat het t, terie van justitie de ernst van kinderprostitutie in Neder- J inderschat. Ondanks verontrustende berichten, is afgelo jvvee jaar daartegen geen effectief beleid ontwikkeld. Om Dui aandacht voor kinderprostitutie in Nederland te vragen, n&Terre des Hommes gisteren haar bevindingen in een rap- 'enh§ePresenteerc*aan ^et kinderrechtencomité van de Ver- e Naties in Genève. ling j' ^adeclaim bij SLM ingediend ■dengtpAMDrie nabestaanden van slachtoffers van de SLM- hebben alsnog schadeclaims ingediend bij de Surinaamse naatschappij. Volgens hun advocaat mr. L. Lalji gaat het okele honderdduizenden dollars per persoon. Tien jaar ge- stortte een SLM-toestel uit Amsterdam vlakbij de Suri- se luchthaven Zanderij neer. Bij de ramp kwamen 176 en om het leven. Na de crash kreeg de SLM veel kritiek: de f zou te oud zijn en had al vaker brokken gemaakt. Andere taanden kregen al een schadevergoeding. Volgens Lalje een n zijn cliënten nu pas met de claim omdat zij hier eerder ^e\oneel niet aan toe waren. tt -opees geld voor grote steden naai Minister Van Boxtel (Grote steden en integratie) wil fjetl ïiljoen gulden die de komende zes jaar uit Europese fond- reba eschikbaar komt voor grote steden, verdelen onder Am- deel im, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Arnhem, Eindhoven, Siibfiede, Nijmegen en Maastricht. De bewindsman zei dit gis- oep in Den Haag bij de presentatie van de voortgangsrappor- T dajGrotestedenbeleid 1999. Van Boxtel heeft de negen steden geteerd op basis van kenmerken als langdurige werkloos- in lage inkomens. WHISKY VOORDEEL Glen Grant lOOcl of Glen Grant 10 years 70cl g Single Speyside Malt Whisky lOOcl /70cl 39,99 GALLGALL Meer geld aanpak jeugdcriminaliteit Minister Korthals van justitie zet 16,5 miljoen gulden extra in om de jeugdcriminaliteit aan te pakken. Dit bedrag komt bo venop de 75 miljoen die hier voor in het regeerakkoord is uitgetrokken. Korthals wil voor al de criminaliteit onder alloch tone jongeren intensiever be strijden. De WD'er stopt hier 3,5 miljoen gulden extra in. Ook gaat cr meer geld naar het ver kleinen van de wachtlijsten voor de jeugdhulpverlening (3,3 miljoen) en criminaliteitspre ventie (bijna een miljoen). Blanc de Brumont Vin de Pays des Cötes de Gascogne 6x75cl 50 5^94 Uw voordeel 11,44 :n ipositiepartijen in de Tweede Kamer heb- []Qj isteren D66 fel gekritiseerd wegens de op- gvan die partij bij het lijmen van de paarse ;e. Fractievoorzitter Rosenmöller van iLinks verweet D66-leider De Graaf dat hij it ird is gegaan met een niet-bindend referen- 111! terwijl zijn voorganger Van Mierlo een der referendum een aantal jaren geleden nog •ei*" misdaad tegen de kiezer' had gekwalifi- Volgens SP-fractievoorzitter Marijnissen D66 zich laten lijmen 'met een fopspeen'. A-fractievoorzitter De Hoop Scheffer vroeg i het debat over de geslaagde lijmpoging r °f de afspraken over een tijdelijk refe- im niet in strijd zal blijken te zijn met de Alwet. In die afspraken staat dat de Raad van over de inpassing van dat referendum nog adviseren. gaat daarbij volgens premier Kok echter :ozeer om de vraag of, maar hoe het tijdelijk referendum moet worden vormgegeven om bin nen het kader van de Grondwet te passen. Kok beriep zich daarbij ook op de zorgvuldigheid waarmee informateur Tjeenk Willink, die in het dagelijks leven vice-president van de Raad van State is, zijn werk de afgelopen weken heeft ge daan. Volgens Kok heeft de maandag vertrokken mi nister Apotheker van landbouw, natuurbeheer en visserij in het kabinet nooit een voorbehoud of aantekening laten opnemen bij het medio april genomen besluit eerst het spoedappèl bij het ge rechtshof in Den Haag af te wachten voor er ver der zou worden gepraat over zijn alternatieve voorstellen voor de reductie van de varkenssta pel. Het was Kok „een lief ding waard geweest" als de minister met zijn beslissing nu ontslag te nemen had gewacht tot het kabinet na dat spoe dappèl zijn beleid rond de varkensstapel nader had bepaald. Ook Apothekers partijgenoot De Graaf zei gisteren dat Apotheker zijn besluit te vertekken te vroeg had genomen. INTERNATIONALE TARIEFGEBIEDEN TARIEF* USA ƒ0,15 België, Canada, Denemarken, Duitsland, Frankrijk Luxemburg, Noorwegen, Verenigd Koninkrijk, Zweden ƒ0,20 Overige landen in West-Europa ƒ0,35 Oostelijk Europa, Australië en Nieuw-Zeeland J 1,00 J Overige landen van de wereld 2,00 BHH NEDERLAND - INTERLOKALE TARIEVEN TARIEF* 08.00 tot 18.00 uur ƒ0,12 18.00 tot 08.00 uur en in het weekend ƒ0,06 NEDERLAND - MOBIEL TARIEF TARIEF* L Naar mobiele nummers 0,50 'Tarieven gelden voor dag en nacht, met uitzondering van de interlokale tarieven.Prijzen gelden per minuut inclusief BTW; u betaalt per gebelde seconde. Starttarief 10 cent inclusief BTW per gesprek. Volumekorting. I iaj| SA 0,15 per minuut. Zonder •xtna abonnementskosten. Boven- i hccfr u geen ander tel of ander nummer nodig. Bel daarom nu gratis 0800-1602 of meld u aan via internet. Yvww.tcle2.nl, dan telefoneert óok ti. thuis of in uw bedrijf, binnen 48 uur spraakmakend goedkoper! n Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Pleidooi voor vrijwillige medewerking bevolking bij oplossen misdrijven HILVERSUM ANP Politie en justitie moeten de mogelijkheid krijgen be paalde groepen uit de bevolking vrijwillig te laten mee werken aan DNA-onderzoek bij de oplossing van ernsti ge misdrijven. De Haagse burgemeester W. Deetman, voorzitter van het Korpsbeheerdersberaad, en korpschef E. van Hoorn (regio Brabant-Noord) hebben dat van daag in het Radio 1 Journaal bepleit. Het college van procureurs-generaal zou een richtlijn moeten uitzetten voor de organisatie van zo'n genetisch groepsonderzoek. leen veel potentiële verdachten bij voorbaat van misdrijven uit sluiten, de methode zou „poli tie en justitie veel werk kunnen besparen", aldus Van Hoorn. In Duitsland, Frankrijk en Groot-Brittannië wordt DNA- bevolkingsonderzoek al gerui me tijd toegepast bij het oplos sen van zware misdrijven. Dee tman stelt dat - in weerwil van mogelijke privacybezwaren - de burgers recht hebben op inzet van de onderzoeksmethode, omdat daders van sommige zware delicten anders niet voor De Nederlandse Politiebond juicht het pleidooi van Deet man en Van Hoorn toe, omdat daarmee aanzienlijk minder politiemensen nodig zijn voor opsporingsonderzoek. Van Hoom, portefeuillehouder op sporingsmethoden in de Raad van Hoofdcommissarissen, vindt dat het Nederlandse poli tiewerk flink kan profiteren van DNA-bevolkingsonderzoek, zo als bij zeden- en moordzaken. Dergelijk onderzoek kan niet al- de rechter komen. „Mensen die zich aan de wet houden, hebben niets te duch ten", aldus Deetman. die even als Van Hoorn vindt dat DNA- groepsonderzoek pas mag wor den toegepast als andere re cherchemethoden niet tot re sultaten leiden. Omdat bij het ontbreken van een concrete verdachte niemand verplicht kan worden DNA-materiaal af te staan, mag een groepsonder zoek alleen op vrijwillige basis plaatsvinden. Volgens Van Hoorn komen ernstige zaken zoals de moord op Marianne Vaatstra in Fries land en die van de Utrechtse serieverkrachter in principe in aanmerking voor het toe passen van DNA-onderzoek onder se lecte bevolkingsgroepen. Wegens de toenemende sa menwerking met buitenlandse justitie-autoriteiten hoopt de Brabantse politiechef op een duidelijk omschreven stan daardprocedure van de procu reurs-generaal, zodat Neder lands DNA-groepsonderzoek ook in buitenlandse rechtsza ken kan worden gebruikt. Politiebond-voorzitter H. van Duijn vindt dat in bijzondere gevallen DNA-onderzoek ver plicht moeten kunnen worden. „Zo'n handeling is niet bedrei gend voor de integriteit van de persoon in kwestie. DNA-on derzoek op basis van hoofdhaar of wang-slijm is zelf minder be lastend dan bij voorbeeld bloedonderzoek bij een verden king van alcoholmisbruik." Van Duijn denkt dat DNA- onderzoek de opsporing van zware zedendelicten zeker zou kunnen bespoedigen. „Tegelijk zou dan ook de mogelijkheid moeten bestaan dat mensen een DNA-onderzoek kunnen la ten uitvoeren als zij zich van ie dere verdenking zouden willen zuiveren", meent hij. AMSTERDAM ANP Overwerk van duizenden per soneelsleden, vele lege schap pen, overvolle opslagruimtes. De grootgrutters in Nederland hebben één van de omvangrijk ste noodoperaties uit de ge schiedenis achter de rug. Alle maal het gevolg van het dioxi neschandaal in België en de daaruit voortvloeiende lijst van 519 risicoproducten die het Centraal Bureau Levensmidde lenhandel afgelopen nacht be kendmaakte. Albert Heijn haal de op advies ongeveer zeventig producten uit de schappen. Dirk van den Broek 55 tot 60, de Konmar 25, de noordelijke su permarktketen Nieuwe Weme zelfs 151 produkten. Volgens woordvoerder Erik Muller van Albert Heijn hadden de bedrijfsleiders een enorme klus te klaren. Het gaat niet al leen om het weghalen van de producten, maar ook om de ad ministratieve rompslomp. „Elk bonnetje moet verantwoord worden. Zeker als dit een verze keringskwestie wordt. Voor per soneel, juristen en verzeke ringsmensen zijn het hoogtijda gen." Het concern nam al vroeg maatregelen. Bedrijfsleiders werden afgelopen week al per fax gevraagd voldoende perso neel achter de hand te houden in geval van calamiteiten. Bij Dirk van den Broek hebben alle winkels 's ochtends vroeg een fax ontvangen en zijn ongeveer vijftig tot zestig producten in sneltreinvaart richting magazij nen verdwenen. Koninklijke Horeca Neder land neemt voorlopig geen bij zondere maatregelen. „We heb ben via onze internetsite de le den geadviseerd te letten op de etikettering en de afkomst van producten. Weghalen is in veel gevallen niet nodig, omdat de omloopsnelheid in de horeca vrij groot is. Wat ingevroren is, gaat terug naar de leverancier. Verse spullen blijven niet lang liggen", aldus een woordvoer ster. Worstproducent Stegeman in Deventer is zwaar getroffen door de affaire. Zo'n honderd producten van een zusterbe drijf uit België moeten de win kelschappen uit. Algemeen di recteur Helder: „We lopen het risico van een gigantische scha de door wazig overheidsbeleid. En dan praten we over miljoe nen guldens." Daar kan een be drijf zich volgens hem moeilijk tegen verzekeren. „Dit soort za ken is nooit 100 procent te dek ken." Justitie onderzoekt 'dioxinevet' RUSWUK GPD Justitie en de Algemene In spectiedienst (AID) onder zoeken of het met dioxine vervuilde vet dat uiteindelijk in het Belgische vee- en kip penvoer is terechtgekomen, afkomstig is uit Nederland. Dat gebeurt aan de hand van een lijst van bedrijven die de Belgische politie is tegen ge komen in de administratie van vetsmelterij Verkest. Dat bedrijf wordt gezien als de haard van de vervuiling van allerlei producten, zoals kip, ei, vlees en melk, met dioxi ne. Gisteravond lekten vier namen die op de Belgische lijst staan uit: Olivet in Rotter dam, Demeter uit Alblasser- dam, Technivet in Ermelo en Bewa Recycling Moerdijk. De directies van Demeter, Ebedi en Olivet bevestigen in het verleden vetten aan Verkest te hebben geleverd. Ze zijn echter verbaasd dat ze op de lijst van Justitie staan. „Ze hadden het kunnen laten bij bedrijven die eind vorig jaar, begin dit jaar hebben gele verd." WHISKY VOORDEEL Chivas Regal Scotch Blended Whisky Deluxe 4799 In het magazijn van de Albert Heijn-vestiging aan het Haagse Lorentz-plein stonden vanmorgen krattenvol met mogelijk besmette producten die uit de winkel zijn gehaald. foto anp rocer dohmen GALLGALL Kamerlid vrijgesproken van homohaat DEN HAAG GPD RPF-kamerlid L. van Dijke is vandaag in hoger beroep vrijge sproken door het gerechtshof in Den Haag. Uitspraken die Van Dijke in 1996 heeft gedaan in een interview met het weekblad Nieuwe Revu over homoseksue len, zijn volgens het gerechts hof niel beledigend geweest. Het gerechtshof heeft daarbij in ogenschouw genomen in welk verband de opmerkingen zijn geplaatst en dat Van Dijke heeft gesproken vanuit zijn ge loofsovertuiging. Het RPF-Ka- merlid stelde homoseksuelen op één lijn met dieven en frau deurs, om duidelijk te maken dat er in orthodox-christelijke kringen ten onrechte zwaarder wordt getild aan homoseksuali teit dan aan diefstal. Tegen Van Dijke was twee weken geleden door het open baar ministerie 300 gulden boe te geëist, de boete waartoe hij vorig jaar was veroordeeld door de Haagse rechtbank. Gezondheidszorg weer duurder DEN HAAG De gezondheidszorg wordt steeds duurder. In 1998 zijn de kosten met 5 procent gestegen tot 63,7 miljard gulden. Dit wordt onder meer veroor zaakt door hogere lonen in de intramurale gezondheidszorg, tariefsverhogingen bij specialis ten, prijsstijgingen van genees middelen en een toename van het gebruik van geneesmidde len. In de voorgaande jaren schommelde de stijging rond de 4 procent. Uit voorlopige cij fers die het Centraal Bureau voor de Statistiek vandaag heeft gepubliceerd blijkt dat de kos ten echter minder snel groeien dan het bruto binnenlands pro duct. OPINIE DEN HAAG HANS JACOBS HAAGS REDACTEUR Kosovo en de kabinetscrisis hebben de afgelopen weken de toch al magere campagne voor de verkiezingen voor een nieuw Europees Parlement geheel in de schaduw gezet. Het zal de op komst geen goed doen. Vijf jaar geleden kwam slechts 35,6 procent van de kie zers naar de stembus, een laagte-record dat in Europa alleen door Portugal (35,5 procent) werd 'overtroffen'. Als morgen eenzelfde percentage wordt gehaald zijn de meeste partijen al tevreden. Het is modieus om denigrerend te doen over het werk van het Europees Parlement. Het is niet goed en het deugt ook niet, zo luidt kort samengevat de al gemene opinie. De schandalen, de frau de en geldverspilling binnen de Europe se Unie, de Europese Commissie en het parlement zelf, hebben de aandacht ge trokken, maar verhullen dat er de afge lopen vijftig jaar veel tot stand is geko men. De Europese Unie, na de Tweede Wereldoorlog met zes lidstaten aarze lend en stap voor stap begonnen, heeft welvaart en vrede gebracht in dit deel van het continent. Het grensverkeer is vergemakkelijkt, er is één markt en sinds kort ook één munt, de euro. De Unie is een voorbeeld en een magneet voor an dere delen van Europa. 'Europa' beslist inmiddels over bijna veertig procent van de Nederlandse wet ten. Dat wordt alleen maar meer. Het is belangrijk dat goede controle wordt uit geoefend op het beleid dat in Brussel door de Commissie en de Raad van Mi nisters (de vertegenwoordigers van de lidstaten) wordt gemaakt. Het Europees Parlement is langzaam, maar zeker mee gegroeid met de verder uitdijende en nu vijftien lidstaten tellende Unie. De be voegdheden zijn toegenomen, al is het niet volmaakt omdat bijvoorbeeld de landbouwbegroting er nog niet bij hoort. Aan het imago schort nog veel, niet in de laatste plaats door het hande len van de europarlementariërs zelf. Het parlement heeft ook moeite om 'smoel' te krijgen omdat er nu eeniriaal geen Europees volk, en geen Europese regering zijn. Maar dat doet niets af aan de noodzaak het Europese beleid op Eu ropees niveau democratisch te controle ren. Dat kan niet vanaf het Binnenhof, maar moet in Straatsburg. Het is belang rijk daar een krachtige stem te laten ho ren. Een grote opkomst voor de verkie zingen helpt daarbij. Het versterkt te vens de positie van het parlement ten opzichte van de Brusselse bureaucratie en de Raad van Ministers. Thuisblijven omdat 'Europa toch niets voorstelt' is daarom wel het allerlaatste dat goed is voor Nederland en Europa.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3