Miss in de maak TV WEER Het Gesprek van de Dag Stemmen WOENSDAG 9 JUNI 1999 COMMENTAAR Opkomst en geloofwaardigheid Of morgen één op de vier of uiteindelijk toch nog één op de drie Nederlanders naar de stembus gaat, doet er eigenlijk maar weinig toe. Na een paar weken plichtmatige campagne gaan 31 Nederlan ders straks weer vijfjaar lang in anonimiteit en zonder echte de mocratische legitimatie pendelen tussen Brussel, Straatsburg en Nederland. De Europese verkiezingen kennen een paar paradoxen. Juist nu het Europese parlement een keer zijn tanden heeft laten zien door de Europese Commissie naar huis te sturen, wordt de opkomst waarschijnlijk nóg lager dan het dieptepunt van vijfjaar geleden. Er is nog een paradox. Het Europees parlement heeft geleidelijk aan meer bevoegdheden gekregen, waarmee het parlement het 'democratische gat' in Europa zou moeten vullen. Maar juist nu daar meer ruimte voor komt, dreigen de parlementiërs zélf in zo'n democratisch gat te vallen omdat de kiezers hen nauwelijks nog wensen te legitimeren. Natuurlijk komt dat voor een deel omdat Europa voor veel mensen Verweggistan is. Maar dat is niet het hele verhaal. De dames en he ren zelf hebben er het nodige aan bijgedragen. Als ze in het nieuws kwamen, dan was het vrijwel zonder uitzondering vanwege de vele creatieve vormen van zelfverrijking die ze hebben bedacht. Ook Nederlandse Europarlementariërs bleken zich daar niet te goed voor te voelen. Pas na grote druk van hun partijen en door de pu bliciteit is er sinds kort een gedragscode voor de Nederlandse Eu roparlementariërs - die overigens ook nog de nodige losse eindjes kent. Een steeds groter deel van de wetgeving komt tegenwoordig uit Brussel, is een veelgehoord argument om te gaan stemmen. Daar past echter wel een kanttekening bij. Het zijn nog altijd de regerin gen van de lidstaten die over de inhoud daarvan beslissen. Rege ringsleiders en ministers sluiten compromissen, en het zijn uitein delijk de nationale parlementen die het groene licht moeten ge ven. Europa krijgt slechts de ruimte die de lidstaten het geven. Dat neemt niet weg dat de integratie voortschrijdt, zoals de EMU en de euro bewijzen. Maar met die voortgaande integratie wordt steeds duidelijker dat de lidstaten nog altijd niet eenduidig hebben gekozen wat voor Europa ze eigenlijk willen en wat de rol van het Europarlement daarin moet of kan zijn. De Eurocritici zullen er bij een lage opkomst op wijzen dat de kiezer voor dit Europarlement weinig waardering kan opbrengen. Het is de komende jaren aan de parlementariërs om te laten zien dat ze méér vertrouwen waard zijn en dat hun slechte reputatie onverdiend is. Als de nieuwe lich ting één les uit een lage opkomst dient te trekken, dan is het wel dat de komende vijfjaar de gedragscode niet alleen naar de letter, maar ook naar de geest dient te worden nageleefd. Stuitende ambtenaren In buitenlandse ogen zijn we nog altijd een ordelijk, braaf volk met een keurige regering. Buitenstaanders kijken zelden verder dan de dijken van het voorbeeldige 'poldermodel'. Wie dat wel doet, ziet steeds meer de verloedering oprukken. Het zit in alle geledingen van de maatschappij, maar wat me de laatste tijd zo opvalt is dat amb tenaren er steeds vaker een potje van maken. Bij de Bijlmer-enquête zagen we al een processie van onder-de-pet houders, ijdeltuiten, ignoranten, afschuivers en arrogante manda rijnen de revue passeren. Het nieuws van gisteren toonde nogmaals aan dat sommige topambtenaren werkelijk hun plaats niet meer weten. Denigrerende opmerkingen maken over de vertrekkende mi nister van Landbouw en in een brief de staatssecretaris van dat de partement openlijk aanvallen. Het is absurd. Ambtenaren hebben een dienende taak. Niet meer en niet minder. Brengen ze dat niet op, dan moeten ze maar hekkenteerder worden of een ander eerzaam beroep gaan uitoefenen. Kritiek op bewinds lieden behoren ze aan de Tweede Kamer over te laten. In NOVA maakten politici (Melkert, de Graaf) gisteren wel aanmer kingen op die bewuste ambtenaren, maar als men het bij dat zwak ke gesputter laat. zal het er zeker niet beter op worden. Met dat de partement van Landbouw en Visserij is al vaker gedonder geweest. De muizen spelen daar voortdurend op tafel en de kat doet er niets aan. Of de nieuwe minister, Brinkhorst, er paal en perk aan gaat stellen betwijfel ik. Ik vind het zo'n hoveling-type. Maar je weet het nooit. Achter kakkineuze praat gaat soms een spijkerharde inborst schuil. Voor NOVA keek ik naar 'De Verandering' van de EO. Marja uit Lis- se, oud-studente Frans in Leiden en nu werkzaam in Brussel, had nooit iets met het geloof en gelovigen ('saaie mensen') opgehad, maar ja toenJezus. Haar vroegere leven beschouwt ze nu als 'een kladje dat ik heb verfrommeld en over mijn schouder wegge gooid'. Wat me roert is de fantastische voorspelbaarheid van die verhalen in deze rubriek. Prachtig, hoor. Ik krijg er alleen ontzetten de dorst van. Tot slot van de avond nog een blik geslagen op 'Simek Averteert'. Daarin trad een wulpse buikdanseres op 'met borsten als kokosno ten' (nee, dat zijn niet mijn woorden, maar de hare). Na alle erger nissen over het dagelijks nieuws ben ik hierna waratje toch nog met opgewekte gevoelens het bed in gestapt. wil buys Juni-malaise houdt aan Het is zweetweer in het oosten van de Verenigde Staten. In de Ameri kaanse hoofdstad Washington werd gisteren een temperatuur gemeten van bijna 37 graden. Zo'n hete achtste juni had men nog niet eerder meegemaakt, er sneuvelde dan ook een datumrecord. Ook in het oos ten van ons continent is het warm. In Warschau werd het 29,1 en in Moskou 29,6 graden. In Nederland houdt de juni-malaise aan. Tot in het weekeinde bepaalt een depressie op de Noordzee het weerbeeld. Daardoor blijft het koel met van tijd tot tijd wolkenvelden en wat regen of enkele buien. In de loop van het weekeinde gaat het lagedrukgebied verdwijnen maar ho- gedrukgebieden staan niet bepaald te dringen om het Noordzeegebied af te grendelen. Om die reden is het twijfelachtig of het weerbeeld op de lange termijn (na het weekeinde) drastisch verbetert. De tempera turen gaan waarschijnlijk wel een paar graden omhoog. Van juni heb ik overigens geen hoge pet op. De maand heeft wel de naam een zomermaand te zijn maar met de faam valt het te gen. Dikwijls draait het om wolken, wolken en nog eens wolken en soms ook heel veel regen. Vorig jaar was de maand van de zonnewende extreem nat met in De Bilt 181 mm. Dat betekende een ruime overschrijding van het record: 155 mm uit 1991. Morgen veroorzaakt de depressie op de Noordzee wolkenvelden waaruit enige tijd wat regen kan vallen. In de middag en avond nemen de regenkansen af. De temperaturen komen uit op maximaal 15-16 graden. De wind waait uit het westen tot noordwesten en is matig, aan de kust nu en dan krachtig. Doordat de kern van de depressie gisteren iets dich terbij kwam nam de wind flink in kracht toe. Aan de kust stond 's middags een harde zuidwestenwind. Het weerbeeld, dat rond het middaguur nog werd ge kenmerkt door zonneschijn, verslechterde. De bewol king nam toe en het begon af en toe te regenen. Op Schiphol werd met de buien van de ochtend in totaal nog 6 mm opgevangen. jan visser Osmel Sousa kneedt Venezolaanse vrouw tot de allermooiste Vijf keer won een Venezolaanse de titel Miss Universe en vier keer was een Venezolaanse als Miss World de mooiste van de wereld. Achter al die winnaressen staat één man: Osmel Sousa. Hij is letterlijk de schepper van Miss Venezu ela. „Als het niet lukt in de gymzaal", zegt de Cubaan, „krijgt ze een liposuctie. Ben je in uurtje klaar." Ze loopt als een mannequin, met lome, nonchalante pas. Weelderige heupen zwaaien naar links en rechts. Een stukje van een G-string is nog net zichtbaar boven haar zwarte ly- cra-kniebroek. Het hoofd is ko ninklijk geheven. Mannen die haar passeren kunnen hun ogen nauwelijks geloven. Opge schrikt uit hun dagelijkse be slommeringen, staren ze haar na of lopen enkele passen met haar mee. Ze geniet van de aan dacht, ook al heeft ze voor haar bewonderaars een ijzig arro gante blik. De Venezolaanse vrouw, vertelt Isabel Ferera, wordt opgevoed met een heel duidelijk schoon heidsideaal: het uiterlijk van Miss Venezuela. Liefst blond, rechte neus, eigenlijk net een Barbie-pop. Het is voor de Ve nezolaanse \touw niet alleen een verlangen om mooi te zijn of gevonden te worden, het is een verantwoordelijkheid, bijna een verplichting als je met een zeker talent geboren wordt. „Eet je geen groente", zeiden ze toen Isabel klein was, „dan wordt je nooit Miss Venezuela." Isabel: „Het is hier heel nor maal om daarmee te dreigen. Dat instituut hoor bij ons dage lijks leven.". De nationale uitzending van de Miss-verkiezingen is ook het best bekeken tv-programma in Venezuela. „Je kunt een speld op straat horen vallen", zegt Isabel. „Het is populairder dan het wereldkampioenschap voetbal." Vooral vrouwen uit de middenklasse kleden zich alsof ze naar een cocktailparty gaan. Ze behangen zich met goud en hebben altijd gelakte nagels. In de hoofdstedelijke metro zie je meestal wel iemand een spie geltje uit haar tas halen om de toch al rijkelijk aangebrachte make-up bij te werken. Van alle Latijns-Amerikaanse landen wordt in Venezuela het meest uitgegeven aan cosmetica. „Venezolaanse schoonheidsko ninginnen zijn enerzijds lang benige heldinnen, maar net zo als hun zusters ook onderdruk te vrouwen", zegt analist Eric Ekvall, een Amerikaan die ze ventien jaar in de hoofdstad Caracas woont. Hem valt op dat er geen tweedeling bestaat tus sen schoonheid en intelligentie. In de VS wordt een mooie vrouw volgens hem nog vaak argwanend bekeken: het zal wel een 'dom blondje' zijn. Maar in Venezuela kan een vrouw moeiteloos vrouwelijk en sexy zijn, terwijl ze een hoge positie bekleedt. „Wordt ze lastiggeval len door mannen die denken dat met een mooie vrouw zon der meer te flirten valt, dan zal ze hen aankijken met een blik van: What's your problem, boy? zegt Ekvall. „Ze zijn over het algemeen assertief, redelijk zelf verzekerd en beleven plezier aan het spel tussen man en vrouw." De Venezolaanse vrouw heeft in de loop der jaren een speci aal soort sensualiteit en charme ontwikkeld, mede door de mengeling aan Afrikaanse en Spaanse invloeden in Venezu ela, vertelt Igor Molina, de springerige assistent van Osmel Sousa. Vorig jaar won voor het De Belg is een praktisch mens. Als hij naar de stembus gaat doet hij dat voor een hele berg betrekkingen tegelijk. Voor de Kamer, de gemeenteraad, het Europese Parlement, de raad van friet- beheer. Voor de Rode Duivels en voor de raad van elf van Maldegern. Alles gaat in één moeite door. Bij voorkeur op zondag. Dan heeft een mens niks beters te doen. De opkomst is zeer hoog in België want ze houden er van politiek. Meer dan 80 procent wil opdra ven. Kom daar in Nederland eens om. In België treden ministers af als ze het fout doen. Daar zijn ze er als de kippen bij, of er nou wel of geen dioxine in zit. Ze plak ken liever aan een makkelijke stoel in een goed restaurant dan aan de zetel in een wankel kabinet. In België is altijd leven in de brouwerij en als het moet wordt er in de Brusselse Wet straat uit heel pittige vaatjes ge tapt. Politiek ligt tussen België en Nederland een oceaan. Van daar dat daar iedereen gaat stemmen en dat je in Nederland het electoraat met airmiles naar het g)vnnastieklokaal moet lok ken. Carolina Indraigo, vorig jaar gekozen tot Miss Venezuela. eerst een mulattin, een vrouw geboren uit een neger en een blanke, de Miss Venezuela-ver- kiezingen; de achttienjarige Ca rolina Indriago. Osmel Sousa besteed al zijn tijd en talent aan het zoeken naar geschikte kandidaten. Hij heeft 67 kronen op zijn naam staan, een Guinness Book of Records record: vier maal een Miss Uni- verse-titel, vijf maal een Miss World, en drie maal een Miss International. Drie keer per jaar schrijft hij audities uit waaraan iedereen mag meedoen die lan ger is dan 1 meter 73, niet meer weegt dan 60 kilo en tussen de 16 en 26 is. Hij speurt op scho len en universiteiten, in fabrie ken en zelfs gevangenissen, en boetseert dan net zo lang tot hij overtuigd is van de kans op een kroon. Zijn smaak is in de loop der ja ren niet veel veranderd. „Hij houdt alleen van blond", zei den zijn medewerkers. Totdat Sousa koos voor de uit de pro vinciestad Valencia afkomstige Carolina Indriago. Carolina vol deed aan de minimale voor waarden van Sousa en was be reid om een volledige meta morfose te ondergaan. Van elke kandidate verwijdert hij eerst de meest zichtbare 'defecten' en onderstreept dan hun 'mooie eigenschappen'. Sousa en zijn team leren de meisjes hoe ze moeten zitten, praten, een glas vasthouden of een kopje, hoe ze zich moeten kle den en wat ze moeten zeggen. Aan het laatste besteedt hij meer aandacht sinds een van 'zijn' meisjes in het openbaar zei dat ze zoveel van de muziek van Shakespeare hield. „Ik ben daar inderdaad iets voorzichtiger mee geworden", zegt Sousa in het kantoor van Miss Venezuela. Hij heeft zijn haar blond geverfd en draagt een witte broek en een zalmro ze truitje. „Maar de meeste meisjes staan met beide benen op de grond en zijn zeker niet dom. We hebben zelfs een stu dent medicijnen opgeleid." Ire ne Saez - Miss Venezuela in 1981 - schopte het tot burge meester en stelde zich in 1998 verkiesbaar voor de president schap. „De meisjes komen hier in een spijkerbroek en dan gaat Ja. maar in België is opkomstplicht, zegt iemand. So what? Een Belg stoort zich misschien aan God maarzeker niet aan gebod. Als hij er geen pistolet in ziet be treedt hij niet op straffe van een paar franken boete tegen heugen meug een stemlokaal. Een handvol frankskes is tegen woordig een euro en die is met Duisenbergaan de knuppel al in glij vlucht. Nee, politiek is leuk in België. Ministers treden er nog aan en af. In Nederland staat alleen Apotheker tus sen treurende varkens. Morgen gaan we weer stemmen. Voor Europa nog wel en ik hoop dat Neder land zich revancheert. De kandidaten zijn een heftig en deels schilderachtig clubje. Oude wijn maar ook nieuwe zakken, als dat laatste woord gepast is. Want, wat dachten we van Lousewies van D66? In haar Leidse jaren al een spring in het veld op de sociëteit. Inge wijden spreken sindsdien vaak van Lousewip en dan bedoelen ze Minewa. En wat dach ten we van Max van den Berg die alles in huis heeft om de Jan Pronk van het oude werelddeel te wor den? Een ayatollah uit Groningen houdt het langer vol dan de meesten van zijn collega's uit Teheran. In de late middeleeuwen was Max imam voor stadsontwikkeling en sindsdien is de Groninger binnenstad voor een chris tenmens onbereikbaar. Dat kunstje gaat hij in Europa vast herhalen. De lo kalen moeten nog open, maar Max ver spreidde. zondag per PvdA-schuin- schrift alvast de boodschap dat wij met onze tengels van Milosevic moeten af blijven. Dat de Serviërs dat zelf moeten doen. Op het Witte Huis volgde spoed beraad. En wat dachten we van moeder Maij? Niet nieuw maar mij wel vertrouwd. Op 6 mei 1992 was mijn stukje haar ongevallig. Ze schreef geen ingezonden brief, doch sloot haar vizier, tastte ach ter haar elleboog en riep mijn toenma lige werkgever op om mij te ontslaan of minstens te schorsen. Maij's idee van vrijheid van meningsuiting is het mijne niet, maar we hebben een diepe liefde voor zeehondjes gemeen. Ook zien we onze kinderen graag op lucratieve loon lijsten. Bij Maij gaan het gewin en het gezin hand in hand. Max, moeder Maij en Lousewies. Zomaar een greep in een volle kas. Dus allemaal naar de stem- machine morgen. Leggen we tegenover die Belgen ook eens wat politieke inte resse op de mat. Uw kosten kunt u zoals te doen gebruikelijk declareren in Straatsburg. HAN MULDER de rest vanzelf', vertelt Igor Molina. Ze gaan eerst naar de tandarts, dan naar de logope dist, de kleermaker, leren hun persoonlijke trainer kennen, hun masseur en de dermato loog. En de pschyoloog, want je moet ze geestelijk voorbereiden op een wedstrijd die ze kunnen verliezen. En natuurlijk de plas tisch chirurg. Bijna iedereen heeft wel een correctie nodig. De borsten kleiner, groter of steviger. Dat is haast 'vaste prik' zegt Molina. Carolina werd aan haar neus geopereerd en ze moest een aantal ponden kwijtraken in twee maanden.Als het niet lukt in de gymzaal", zegt Sousa, „krijgen ze een liposuctie. Dan ben je in uurtje klaar." Ook Ca rolina's tanden zijn gecorri geerd en haar lippen kregen iets meer inhoud. „Het gaat niet om een natuurlijke schoonheid", zegt Sousa, „maar om een schoonheid." Zijn assistent Molina: „Van een lelijke vrouw kun je nooit een mooie vrouw maken. Maar een mooie vrouw kun je makkelijk nog mooier maken." „Osmel", zegt Molina, „wil ze steeds langer hebben. Kijk, de jury ziet een hoop meisjes, dus je moet ze zien te verrassen. Als er dan opeens een hele lange langs komt lopen, heb je kans dat ze weer wakker worden. Wij leren de meisjes niet verlegen te zijn." Hij klapt enthousiast in zijn handen. „Het moet een 'reina' zijn, een koningin, een 'rosa', een roos. En wij betalen alles!" De organisatie draait op inkomsten uit advertenties en vergaart groot kapitaal tijdens de uitzending van de Miss-ver- kiezingen. Sousa bereidt zich voor op een reis naar Cuba, hij is er sinds de revolutie in 1959 niet meer ge weest. Zijn werk voor de wed strijd in Tobago, Trinidad, waar op 26 juni de Miss World ver kiezingen zullen worden ge houden, is klaar. Carolina zal een paar dagen later vertrek ken, met een jurk die 35 kilo weegt, waarin 110 meter tule verwerkt is en waarop 6000 kristallen kralen zijn genaaid. Verder neemt ze zes koffers mee met nog 53 jurken en der tig paar schoenen. Osmel Sousa praat over 'zijn meisjes' als producten. „Op school tekende ik ook altijd poppetjes, nooit jongens altijd meisjes. Hele schriften heb ik volgekladderd. En nu maak ik ze van vlees en bloed, ha ha." Een schoonheidsideaal heeft hij niet. Een gezicht moet harmo nieus zijn. „Dat is het, geloof ik", zegt Sousa, „daarom is een mooie neus zo belangrijk, het centrum van een gezicht. Staat die goed dan is het halve werk gedaan. En de houding, daar werken we altijd hard aan. Ik neig ernaar steeds dunnere vrouwen uit te kiezen." Hij wenkt naar een jonge vrouw in de kleedkamer. Hoe heet je? Ze geeft geen antwoord omdat ze geen Spaans verstaat. Sousa pakt haar arm beet en draait haar rond als een etalagepop. „Zoals zij.' KATRIEN GOTTLIEB MENSELIJK Prins WILLEM-ALEXANDER zal zijn ouders niet, zoals de Rijks voorlichtingsdienst (RVD) eerder meldde, vergezellen op hun reis in november naar de Antillen en Aruba. De dienst heeft zich ver gist. Na berichten van maandag dat koningin Beatrix en prins Claus anderhalve week naar de eilanden zouden gaan, maakte de dienst in een bulletin bekend dat ook de Prins van Oranje het ge bied van 13 tot en met 24 no vember zou verblijden met zijn aanwezigheid. De prins gaat eer der naar de Antillen. Op 24 juli opent hij op Sint Maarten de Ko- ninkrijksspelen. Voorafgaand be zoekt hij Curasao, dat viert dat het 500 jaar geschreven geschie denis heeft. De politie heeft gisteren vijf naak te mannen in de boeien geslagen die protesteerden voor de ingang van BUCKINGHAM PALACE. De vijf maakten deel uit van een groep van twintig kerels, allen lid van de organisatie 'Het recht om naakt te zijn'. Vier mannen zijn intussen weer op vrije voeten. De politie houdt één actievoerder nog vast. Hij beklom in zijn bloot je een standbeeld van koningin Victorip. Het is niet bekend of de Britse vorstin Elizabeth thuis was toen de actiegroep voor het paleis verscheen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2