Leidsch Dagblad politie helpt bij drugssmokkel 20 21 Vredesbesprekingen nog altijd zonder resultaat Jphense gebittendief eindelijk gepakt Laarhoven Design wint Leids Succes Stadsomroeper na jaren terug in Leiden iü 2 voor 12.50 12» II lü Langzaam maar zeker N Coalitie laat Faber vermoedelijk zitten SCHOON GENOEG VAN EUROPEES GESJOEMEL EN PAARSE PLAKKERIGHEID 1 Wp NSDAG9JUNI1999 M OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42022 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG 2,40 Start serie over 'De etnische ondernemer' Cultuur en Kunst Cultuursector moet nieuw publiek aantrekken Sport Oranje voor schut in wedstrijd vol met rode kaarten partplËTA KROFT gebittendief, die al zeker zes jaar in )ral de Rijn- en Veenstreek actief was, opgepakt. Bij minimaal negen mensen t de 38-jarige man uit de omgeving Alphen aan den Rijn de afgelopen ja- op geraffineerde wijze de gebitspro- ise te ontfutselen. De man, die deskun- e hulp wil zoeken, heeft bekend. Hij is P9ö reid alle schade te vergoeden. De politie kwam de gebittendief op het ior, nadat hij begin dit jaar opnieuw d geprobeerd een vrouw het kunstgebit handig te maken. Net als in de meeste q enpdere gevallen gaf de verdachte zich ook uit als medewerker van de Technische Universiteit Delft. Hij vertelde de vrouw dat er mogelijk schadelijke stoffen in haar gebit waren verwerkt. Nadat het slachtof fer haar gebit ter reparatie had afgestaan, vertrouwde ze het niet en ging ze op zoek naar de 'specialist'. Aan de hand van haar beschrijving van de man kwam de politie na een enkele maanden durend onder zoek op het spoor van de 38-jarige. De verdachte werd afgelopen maandag op het politiebureau in Alphen uitgeno digd. Gisterochtend is hij weer vrijgelaten. Het Openbaar Ministerie zei gisteren het politieonderzoek af te wachten voordat zij overgaat tot vervolging van de man. Een duidelijk motief voor de merkwaar dige diefstallen had de verdachte niet. Volgens politiewoordvoerder H. Schim mel ging het hem louter om de spanning, die hij ervoer bij het ontfutselen van een kunstgebit. Het ging hem niet om het be zit van de protheses zelf, want hij heeft ze inmiddels allemaal weggegooid. De politie vermoedt dat de man nog meer slachtoffers heeft gemaakt dan de negen, die de afgelopen zes jaar aangifte hebben gedaan. „Waarschijnlijk zijn er mensen die zich zo schamen dat ze hun gebit hebben afgestaan, dat ze geen aan gifte durfden te doen", zegt Schimmel. Hij hoopt dat die mensen zich alsnog melden. Pagina 19: Slachtoffers blij met aanhou ding gebittendief leiden Het presentatie- en standbouwbedrijf Laarhoven De sign uit Leiderdorp heeft de on dernemerswedstrijd Leids Succes gewonnen. De jury verkoos gis teravond in een goedgevulde Schouwburg het bedrijf uit Lei derdorp boven CW Milieudienst uit Hazerswoude en het Leidse Stadsparkeerplan. „Het is alsof je het Songfestival wint", zo liet commercieel directeur Han Leen- houts van Laarhoven Design na de prijsuitreiking weten. Bij Leen- houts (links op de foto) en zijn collega Patrick Geurts zat de stemming er overigens al voor de prijsuitreiking - tijdens een optre den van The Blues Brothers - goed in. foto mark lamers -m nmissie-Kalsbeek: invoer van minstens 15.000 kilo cocaïne fgelopen jaren is in het spoor van de Delta-metho- lie de politie gebruikte om drugssmokkelaars te van minstens 15.000 kilo cocaïne Nederland binnenge- :eld. De drugs vertegenwoordigen een straatwaar- 1,2 miljard gulden. Voor deze tot nu toe nog on- nde invoer is medewerking van ambtenaren van ine en politie nodig geweest. Dat concludeert de :mentaire commissie-Kalsbeek in het vandaag ver- nen rapport 'Opsporing in uitvoering'. \AG' HANS JACOBS ie en justitie zijn bij het in- invan de drugs om de tüin d. Terwijl zij zich concen- den op de gecontroleerde ir van kwalitatief slechte en een betrekkelijk be den hoeveelheid cocaïne, len achter hun rug om ten- ite acht containers met e weed en cocaïne inge- Een aantal criminele lelinformanten heeft deze cwijze mogelijk gemaakt, uptie bij overheidsfunctio- ssen was daarbij onont- lijk. Het onderzoek naar deze parallel-importen stag neert door het onderlinge wan trouwen binnen justitie en poli tie, aldus de commissie-Kals beek. De invoer van de drugs vond plaats terwijl politie en justitie volgens de zogenoemde, zeer omstreden en inmiddels verbo den 'Delta-methode' .probeerde de drugssmokkel met 'geleide' transporten in beeld te brengen en onder controle te krijgen. Deze werkwijze, onder meer van de CID-Kennemerland, kenmerkte zich door het door laten van grote partijen drugs. Daarbij werden niet door poli tie en justitie te controleren en sielzoekers ogelijk naar Dordwijk RDWUK JOB DE KRUIFF irovincie Zuid-Holland ziet Villem van den Bergh zorg- ium en psychiatrisch cen- Langeveld in Noordwijk mogelijke opvangcentra asielzoekers. Dat heeft zij gemeente Noordwijk per if laten weten. De provincie ft de twee locaties doorge- aan het Centraal Orgaan 'ang Asielzoekers (COA), dat Itueel verder initiatief mt. Volgens wethouder J. (sociale zaken) zijn de ge- inte en waarschijnlijk ook beide instellingen bereid i te werken. an alle provincies is ge- ~J om het COA te onder men in zijn zoektocht naar 'bes. Het COA heeft steeds moeite met het vinden geschikte gebouwen en ter- ten voor de eerste opvang asielzoekers. Die moeten rdoor noodgedwongen in "1 els, pensions en recreatie- ken worden ondergebracht, hulp van de provincies moet i opvangcapaciteit helpen 1 groten, pver de 'voordracht' door id-Holland is met de instel- gen zelf n0ch met het 0 ordwijkse gemeentebestuur J 'taf overleg geweest. Het IA zal contact opnemen met f gemeentebestuur om over Q imogelijkheden van gedach- J te wisselen, schrijft de pro be aan B en W van Noord- k- Dat is nog niet gebeurd en beide locaties zijn ook nog P jt door het COA 'gekeurd'. Unfel heeft wethouder Smit (het Willem v n den Bergh Ecentrum al een positieve te ïctie gehad. Van Stichting tgeveld verwacht hij die bin- _jnkort. leiden herman joustra Het heeft wat jaartjes geduurd, maar hij keert terug in Leiden: de stadsomroeper. Ooit, in de tijd dat er nog geen krant was, beklom deze figuur een speci aal bordesje aan de voorkant van het stadhuis om de voorbij gangers tal van nieuwtjes en ge- meenteberichten toe te roepen. Zaterdagochtend om elf uur ge beurt dat weer, zij het dat de nieuwe stadsomroeper zich be perkt tot het aankondigen van evenementen in de stad. Daar na gaat hij de markt op. Het aanstellen van een nieu we stadsomroeper, die zich Giacomo laat noemen, is een initiatief van de gemeente Lei den en Leiden Promotie VW. 0 f VINA N P™ SOEPELE 7.50 HEMA OBLESOL D.O. LA MANCHA TINTO FRUITIGE, HARMONIEUZE RODE WIJN nü 2 voor M A i te sturen burger-infiltranten ge bruikt, die hun criminele win sten konden behouden. Ook was er sprake van een behulp zame rol van de politie en het gebruik van criminele gelden door de politie. Tijdens de parlementaire en quête van de commissie-Van Traa naar de IRT-affaire bleek dat volgens deze methode zo'n 100 kilo cocaïne Nederland is binnengekomen. Nu blijkt dus dat tegelijkertijd een veelvoud daarvan is ingevoerd. Het is overigens niet duidelijk of de goederen en het geld in Neder land zijn gebleven. Een onder zoek onder directe verantwoor delijkheid van minister Korthals (justitie) is noodzakelijk. De commissie, onder leiding van het PvdA-Tweede Kamerlid Kalsbeek, heeft de afgelopen zes maanden gekeken of na de parlementaire enquête over de opsporingsmethoden de crisis in de opsporing inmiddels voorbij is. Volgens Kalsbeek is dat inderdaad het geval, maar valt er tevens nog heel veel te verbeteren. Een initiatief dat overigens en beetje uit nood werd geboren. Gemeente en Leiden Promotie VW brengen sinds april dit jaar de zogeheten evenementen- kaart uit, waarop tal van activi teiten in de stad worden aange kondigd. Die kaart hadden ze dolgraag rondgedeeld op de verschillende warenmarkten, maar de wet staat niet toe dat daar wordt 'gefolderd'. Het is de bedoeling dat Gia como de komende tijd de wa renmarkten in de stad bezoekt om het publiek kond te doen van de te verwachten evene menten. Voorlopig gaat het nog om een experiment. Mochten gemeente, publiek én omroeper zelf tevreden zijn, dan blijft de stadsomroeper schreeuwen. HET WOORD IS AAN Malcolm S. Forbes Te veel mensen hebben een hoge dunk van wat ze niet zijn en een te geringe dunk van wat ze wel zijn. Barcelona In vroeger tijden kon de bouw van een kathedraal gemakkelijk een eeuw in beslag nemen. Voldoende fondsen waren daarbij van doorslaggevend belang. De bouw van deze Barcelonese kathe draal, 'De Sagrada Familia', de Heilige Familie, is daar een hedendaags voorbeeld van. Meer dan hon derd jaar geleden, in 1883, werd begonnen met de bouw van het neogothische magnum opus van de Catalaanse architect Antoni Gaudi (1852-1926). Inmiddels is weer een groot gedeelte van het kerkge bouw voltooid. Het is de bedoeling om het kerkgebouw binnen afzienbare tijd eindelijk af te maken. Daartoe is architect Jordi Bonet met een team van beeldhouwers en bouwlieden aangetrokken. foto ep a toni albir kumanovo-bonn De besprekingen tussen hoge militaire vertegenwoordigers van de NAVO en het Joegoslavi sche leger over de aftocht van Servische troepen uit Kosovo waren vanochtend nog altijd zonder resultaat. Het overleg, in een legertent bij het Macedoni sche grensplaatsje Kumanovo, werd onderbroken om de par tijen gelegenheid te geven voor ruggespraak. Een NAVO-func- tionaris zei 'voorzichtig opti mistisch' te zijn dat de Britse luitenant-generaal Michael Jackson later vandaag een ak koord zou kunnen sluiten met de Joegoslavische generaals. De belangrijkste zeven indu strielanden en Rusland zijn er gisteren in geslaagd het belang rijkste struikelblok voor de op lossing van de Kosovo-crisis uit de weg te ruimen. De 'grote acht' werden het in Keulen na twee dagen durende eens over een ontwerptekst voor een VN- resolutie. De resolutie wijkt volgens de Britse minister van buitenland se zaken Cook in essentie niet af van het vredesplan van de Finse president Athisaari en de Russische onderhandelaar Tsjernomyrdin, dat vorige week door de Servische leider Milo sevic en het Servische parle ment was aanvaard. De Russen hadden tijdens de besprekingen echter grote be zwaren tegen de hoofdrol die de NAVO ten koste van de VN wenste te spelen. Die bezwaren werden door herformulering van de tekst weggenomen. De in Keulen afgesproken gang van zaken voorziet in de vol gende stappen: - De tekst gaat naar de Veilig heidsraad. - De NAVO-generaals bespre ken met de Joegoslavische mili tairen de aftocht van hun troe pen uit Kosovo. Jongen(6)van balkon gegooid rotterdam gpd toene/riender bewolking J» 9717° 9717° 10718° 30% 30% 30% 30% 40% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 4 VANDAAG 24 PAGINA'S Een 6-jarige jongen is gister avond door een ongeveer 12-ja- rige knaap op de eerste verdie ping van een flat in de Rotter damse wijk Hoogvliet opgepakt en over de balustrade gegooid. Het slachtoffertje liep door zijn val een zware hersenschudding en een gebroken neus op. De jongen was samen met een vriendje de galerij opgelo pen om daar bij bewoners te collecteren voor een door zijn school georganiseerde sponsor loop. Op de galerij kwamen zij de 12-jarige knaap tegen die hen toebeet dat zij er niets te zoeken hadden. Nadat hij het slachtoffertje over de balustra de had gegooid, rende hij weg. Binnenland Buitenland Cultuur Economie -3,5 7 20 -8,9 Gesprek van de Dag2 In Natura/Strips10 Kerk en Samenleving14 Meningen16 Regio13,15,17,19 RTV/programma's11 Sport 21 Uitgaan18 Vocaal Ensemble C Sharp Minor zingt zaterdag 'Re- cordare et Respice' in Mare- kerk in Leiden. Kortingsbon op pagina Uitgaan. Debat Tweede Kamer over dioxine-affaire den haag gpd/anp De coalitiepartijen lijken de ge lederen te sluiten om PvdA- staatssecretaris Faber in het za del te houden. De Tweede Ka mer heeft kritiek op haar, maar de meeste partijen gaan niet zover een motie van wantrou wen in te dienen. Faber is in moeilijkheden gekomen, door dat ze laat naar buiten heeft ge bracht dat mogelijk ook in Ne derland dioxine-besmetting voorkwam in voedsel en vee voer. De ondernemingsraad van haar ministerie beweert dat zij al langer wist van de dioxi neproblemen in België. De Tweede Kamer heeft Fa ber vandaag naar de Kamer ge roepen om verantwoording af te leggen. Met name de opposi tiepartijen uitten vanochtend flinke kritiek op het tempo van de Nederlandse maatregelen te gen de Belgische dioxinebe smetting. Ze vinden dat het ka binet ook de laatste dagen lang zaam heeft gereageerd. De regeringspartijen klonken minder hard. Maar toch vroeg WD'er Oplaat („voor de 25e keer") wanneer staatssecretaris Faber de interne communicatie op het ministerie nu echt gaat verbeteren. De WD heeft steeds gezegd niet op Fabers vertrek uit te zijn. Die sfeer lijkt ook bij coalitiegenoot D66 te heersen. De PvdA'er Waalkens heeft van zijn fractie opdracht gekre gen niet alleen kritisch naar Fa ber te kijken, maar ook naar minister Borst (volksgezond heid). Borst meldde gisteren dat er eerder niet zo'n noodzaak was om op te treden tegen het dioxinegevaar. Pagina 3: Producten in snel treinvaart uit de schappen 7 Stem tegen Stem SP Erik Meijer, lijst 10 - Zodra die aftocht begonnen is en geverifieerd kan worden, komt er een pauze in de NAVO- luchtaanvallen. - Daarna wordt de resolutie in de Veiligheidsraad in stemming gebracht. De onderhandelaars hebben gisteren niet alles weten te re gelen. Ivanov hield een slag om de arm toen de bevelsstructuur en de omvang van het Russi sche contingent aan de vredes troepen aan de orde kwam. „Die kwestie moet nog uitge werkt worden", aldus de Russi sche minister. Albright onder streepte echter dat nog niet duidelijk was wie met hoeveel manschappen deelneemt, maar wel dat de NAVO de kern en de leiding van deze troepen levert. De Russen zouden volgens be richten uit Moskou 10.000 manschappen beschikbaar stel len. De Nederlandse regering is bereid 2050 militairen te leve ren voor de vredesmacht. Ie bezorging Na de eerste twee weken bétaal Ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal QSptOmaiisch (f. 08,90) i automatisch (f. 33,70) Oacccplgirn (1.97.90) \jj^ (Nr. bank/giro:Handtekening:i Bij Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE H EEN Ion in een envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-5128 030 "712141 "4001 14' maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1