Koper Duinzicht wil kapel slopen liggen' armond moet geen kansen laten st Hangjongeren zijn niet lastig meer Regio Golfbaan Voorschoten draait met lager verlies Schaapscheren en schapendrijven riffioen sleept gemeente ïorschoten voor rechter Bewoners Zwetkade willen meer geld voor gedwongen verhuizing ;t£dlaL Nieuw voorstel: huizen en groen op plek kantoren Lange Voort ;NSDAG9JUN11999 VOORSCHOTEN De Voorschotense golfbaan bij zwembad Het Wedde heeft nog altijd niet genoeg bespe lers om winst te boeken. Het gaat wel beter sinds 1997, toen een exploitatietekort ontstond van ruim 80.000 gulden. Dat het allemaal zo lang duurt, had de exploitant Sportfond sen Voorschoten niet ver wacht. Toch gaan zowel Sportfondsen als de gemeente er nog steeds van uit dat de golfbaan op termijn winstge vend is. Met het bestuur van de golfvereniging heeft Sport fondsen inmiddels de af spraak gemaakt dat zij dit jaar 100 nieuwe leden werft. De golfbaan maakt winst bij een ledental van 275. In 1997 waren er 140 leden, in 1998 ruim 190. De verwachting is dat dit jaar wordt afgesloten met 240 leden. Ook over 1998 wordt dus nog een verlies ver wacht, al is nog niet duidelijk om hoeveel geld het precies gaat. Dit jaar- verwacht Sport fondsen quitte te spelen. Om het verlies van 80.000 gulden over 1997 te dekken heeft de gemeente een lening verstrekt. Deze moet eind 2002 zijn te rugbetaald. oegstgeest erna straatsma Het hangjongerenbeleid heeft zijn vruchten afgeworpen en is daarom afgeschaft. Die verkla ring geeft wethouder H. Steens voor de plotselinge ommekeer in het Oegstgeestse jongerenbe leid. Dat de bangcontainer in het Irispark geen succes was heeft daar volgens haar niets mee te maken. De overlast van hangjongeren is simpelweg ver dwenen. „In eerste instantie hadden we veel klachten van omwo nenden", zegt Steens. „Daar hebben we toen onze inzet op gedaan en nu hebben we het gevoel dat het goed gaat.'' De komende periode richt Oegst- geest zich op jongeren in het al gemeen, niet meer op 'pro bleemjongeren'. De jongeren hangen nog steeds rond in en om de portie ken van de flats bij de Lange Voort, maar er wordt volgens Steens minder geklaagd over overlast. „Eerst was het zo dat de aanwezigheid van jongeren werkte als een lap op een rooie stier bij de omwonenden. Maar nu is er meer contact tussen beide groepen. Ze zijn on spea king terms. De jongeren wor den door buurtbewoners aan gesproken als er overlast is. Dat blijkt goed te werken." Een van de maatregelen die destijds ook werden genomen tegen overlast van jongeren op straat was het afkondigen van een 'samenscholingsverbod'. Aanleiding daarvoor was de overlast van hangjongeren ih de passage van de De Kempenaer- straat. Politiewoordvoerder P. Tas moet erg lachen als het hangverbod in herinnering wordt gebracht. „Er zijn sinds het instellen van het verbod zo'n drie a vier bekeuringen uitgedeeld. Voor bierdrinken en overlast. Sinds de zeecontainer er is neergezet hebben we geen bekeuringen meer uitgedeeld. We zijn niet zo schrijverig." Toch vindt Steens niet dat de politie het hangverbod moet schrappen. „Het lijkt mij niet de meest geëigende manier om jongens weg te krijgen ais er overlast is, maar zo'n bepaling kan ook geen kwaad. Ik zou eerlijk gezegd niet weten wat de politie de afgelopen tijd heeft gedaan met de naleving van dat verbod. Ik heb er niet mee te maken gehad." Oegstgeests complex verkocht aan Amersfoorts bedrijf Huize Duinzicht in Oegstgeest is verkocht aan de Van Hoogevest Groep. Dit Amersfoortse bedrijf wil de voor kant van het voormalige kloostercomplex aan de Rhijn- geesterstraatweg verbouwen tot kantoorruimte. Aan de achterzijde komen wellicht woningen of kantoren. Di recteur M. van Hoogevest overweegt daarvoor de huidi ge achterzijde van het gebouw en de oude kapel te slo pen. oegstgeest Connie van uffelen zit. En om nou te zeggen dat het een fraai gezicht is... De „Een groot nadeel is dat de vijver op het terrein wordt ver achterkant geen eigen gezicht kocht aan bewoners van het en geen eigen entree heeft", naastgelegen woonhuis Klein zegt Van Hoogevest. „Een ge- Curium. bruiker die er zit moet altijd uit- Van Hoogevest moet nog in leggen dat-ie in de achtertuin overleg treden met de gemeen te over zijn nog prille bouw plannen. Hij denkt aan het bouwen van kantoorruimten van 350 tot 1000 vierkante me ter groot. Over mogelijke wo ningen zijn nog geen concrete ideeën. De gemeente liet eerder dit jaar weten niets te voelen voor woonruimte in het complex. Volgens B en W is grootschalige bewoning onhandig, omdat er te weinig toegangs- en paikeer- mogelijkheden zijn. De kapel moet na verkoop behouden blijven, vindt de gemeente. Om die reden is het gemeentebe stuur druk bezig om dit antieke gebouw op de gementelijke monumentenlijst te plaatsen. Naar verwachting gebeurt dat eind deze maand. Van Hoogevest is vooralsnog niet overtuigd van de 'monu mentale waarde' van de kapel bij het oude kloostercomplex. „Ik heb begrepen dat er men sen zijn die de kapel buitenge woon waardevol vinden", aldus de directeur. „Daar kun je dan over discussiëren. Als we geen passende bestemming ervoor vinden, is er vanuit onze optiek niet veel op tegen om hem te slopen. Maar daar denken we nog over en daar nemen we ook de tijd voor." In Huize Duinzicht zitten momenteel nog het Centraal Missie Commissariaat (CMC) en de ontwikkelingsorganisatie Bilance. De laatste verhuist in het najaar naar Den Haag. Het CMC weet nog niet of het in het pand blijft zitten als huurder, of dat het met Bilance meever huist. CMC-directeur J. Naron heeft een voorkeur voor het laatste, maar wil eerst weten wat de verhuizing gaat kosten. Eind juni hoopt hij de knoop te hebben doorgehakt. De over dracht vein het pand is pas in februari 2000. college nu heeft om af te zien van de grondaankoop, be vreemden Ouwehand. „Ik heb na het bezoek aan het gemeen tehuis het RBOI-rapport pas goed kunnen lezen en toen ont dekte ik dat er in het gebied best wat kan. Een terrasje bij voorbeeld, dat zou toch prach tig zijn? Tja, en dan zeggen ze tevens dat de grond veel te duur is, met een vraagprijs van acht ton, maar ze hebben nooit geprobeerd om te onderhande len over de vraagprijs van 25 gulden per vierkante meter. De gemeente heeft in principe bo vendien genoeg aan een deel van het terrein, de punt van de Hofpolder, recht tegenover de bootjeshaven. Die is 1,5 hectare groot en daar ben je voor nog geen vier ton eigenaar van. Een stuk grond dat je kunt verhuren en waar ook nog eens twee woonarken liggen waar je huur van opstrijkt. En dan hebben ze ook totaal geen onderzoek ge daan naar de mogelijkheden om subsidies te krijgen." Ou wehand concludeert na die op somming dat de gemeente geen enkel financieel risico neemt met de aankoop van een ge deelte van de grond. „Per saldo valt een optie op de grond duurder uit." Ouwehand wacht voorlopig af hoe het verder loopt. Hij heeft officieel nog geen bericht gehad over het standpunt van de gemeente over de op 1 juli aflopende optie-overeenkomst. Hij is zelfs bereid, zoals het CDA heeft voorgesteld, om de optie-overeenkomst nogmaals te verlengen. „Ja natuurlijk. Als de gemeente heel snel reageert valt er nog wat te doen. Als dat niet gebeurt lopen we het ge vaar dat er straks een of andere projectontwikkelaar met een grote tas geld aan de slag gaat. En mijn ervaring is dat grote jongens niet vragen wat ze mo gen doen, maar zeggen wat ze gaan doen. Nou ja, we wachten het maar af. Maar ik zou het wel heel slordig vinden als we hier niets meer van horen. De gemeente moet geen kansen la ten liggen." voorschoten Kinderen kijken hun ogen uit als een schaap van zijn wintervacht wordt ontdaan. In de kinderboerderij in het Burge meester Van der Hoevenpark in Voorschoten is gisteren begonnen met het schaapscheren. Tot en met zondag wordt elke dag een schaap onder handen genomen en worden de hoeven van de dieren bekapt. Ook wordt uitgelegd waarom de schapen worden ont wormd. Zondag wordt van vier tot vijf uur 's middags een demonstratie schapendrijven gegeven. Carla Huibers, de schaapherder van de schaapskudde Haaglanden, laat zien hoe zij met haar hond haar schaapskudde hoedt. FOTO DICK HOGEWONING VCo Ouwehand teleurgesteld over weigering gemeente Hofpolder aan te kopen rdiea OpftllOND ERNA STRAATSMA <geI vajis geen 'projectontwikke- iteii maar Nico Ouwehand wil ie niwat met zijn dorp. Meer re- toeitiemogelijkheden bijvoor- ie Cld, zoals fiets- en wandelpa eholen kleinschalige horeca in hgofpolder. Al geruime tijd is Popezig om een deel van het ir nrenland van Jan van der n nat onder de aandacht van ?n wolitiek te brengen. Maar de nenleenteraad zag onlangs van n ewikkeling van de Hofpolder rogi adat ze ruim een jaar een i en >-optie hadden op de ?ker ld. Weinig waardering heeft ;en rehand voor de manier aeleirop de gemeenteraad hem ipgi het lijntje heeft gehouden, orp is nooit met ons overlegd, arei er zijn dingen gezegd die rel i ;ens op slaan." of ji iwehand is een geboren en igen Warmonder die graag end lementen organiseert, zoals vot aarlijkse Schippertjesdagen. it g houdt wel van wat reuring ferfj zijn dorp. Om die reden be- h zijn vriend Jan van der sul rt hem vier jaar geleden bij is* plan om een deel van de Dt lolder aan de gemeente te an open. Van der Voort is be- jaa Vijftig en wil over enkele ja- ivai istoppen met zijn boerenbe- ïde Opvolgers heeft hij niet. am bent altijd bezig in War- r d id, zei hij tegen me. Kijk jij an wat je met die grond kan." jop Yehand ging akkoord met spt [Voorstel. „Ik ben betrokken gbl eest bij het maken van de dei leentelijke recreatienota. De eel g naar Warmond brengen, dl idel- en fietspaden aanleg- nir al die dingen die daarin te f n, daar ben ik altijd voor n eest." Ouwehand benader- \Vi ussenaar Dick Faas als zake- •1» Partner en stapte vervolgens r r de gemeente om het ver- od pplan uiteen te zetten, ut te eerste besprekingen, be- lic 1998, stemden Ouwehand ■zi jpvol. De toenmalige CDA- Ri houder grondzaken, Joop I ssenaar, was enthousiast. s het aan hem had gelegen P de gemeente het stuk* Pnd snel gekocht. Hij durfde I Nico Ouwehand, met op de achtergrond de punt van de Hofpolder waar het allemaal om gaat. het wel aan. We zijn samen naar het gebied gaan kijken en hebben een aantal plannetjes besproken." Maar de raadsverkiezingen kwamen er aan en dwarsboom den de prille plannen. Wasse naar stelde zichzelf niet meer verkiesbaar. „Joop vond het niet netjes om de grond te ko pen en vevolgens weg te gaan als wethouder. Nou ja, dat was alleen maar keurig van hem." Wel bekrachtigde de gemeente raad vlak voor de verkiezingen een overname van de koop-op tie op de grond, tot eind 1998. Na de verkiezingen verdween college van CDA en WD om plaats te maken voor een nieuw 'paars' verbond tussen de WD en Progressief Warmond. In au gustus van dat jaar presenteer de Ouwehand zijn plan aan de nieuwe gemeenteraad. „Ze wa ren vol lof: Mijn initiatief werd enorm op prijs gesteld. De nieuwe wethouder grondzaken, Kees van den Aardweg, beloof de direct na de presentatie dat we van hem zouden horen." Maar na het gezellige uitje bleef het volgens Ouwehand opval lend stil. „We hadden gehoopt dat er overleg zou komen met het nieuwe college. Maar we hebben sindsdien niets meer gehoord." Wel verlengde het gemeente bestuur de koop-optie in de cember met een half jaar, tot 1 juli '99. Dat was volgens B en W noodzakelijk om een nader on derzoek te kunnen houden naar de mogelijkheden om re creatievoorzieningen in de Hof polder aan te leggen. Direct daarna zou het besluit over aankoop kunnen vallen. Vorige maand was het zover en con cludeerde het college dat het ontwikkelen van de Hofpolder weinig nut heeft. Er zou te wei nig mogen, vanwege de natuur- landschappelijke waarde van het gebied en de vraagprijs zou bovendien te hoog zijn. Dat toonde het onderzoek van ad viesbureau RBOI volgens het college duidelijk aan. FOTO HENK BOUWMAN De hele gang van zaken be vreemdt Ouwehand. „Er was ineens het moment - en dat is bij ons in het verkeerde keelgat geschoten - dat wethouder Van den Aardweg vroeg of ik langs wilde komen om te praten over de Hofpolder. 's Zondags werd ik gebeld en maandag moest ik komen. Ik kreeg het RBOI-rap port in handen en we kregen tegelijkertijd te horen dat er al een raadsvoorstel klaar lag: ze zagen af van de grondaan koop." Ouwehand was verbou wereerd en boos. „Er was geen enkel overleg en dat was abso luut niet volgens de afspraak die het college met ons had." Ook de argumenten die het nefietfestival voor Unicef pnoRPHotel Ibis organiseert zondag 13 juni een benefiet- val voor Unicef in de vestiging in Leiderdorp. Het entree- komt volledig ten goede van een Unicefproject in Ghana, het benefietconcert werken Trivia, SuperflyTNT, B.U. en 0 Rules mee. Het evenement begint om 12 uur 's ochtends iom zes uur afgelopen. Hotel Ibis bevindt zich naast de A4- |g Leiderdorp. jverbod voor dronken bestuurder kchoten Een 30-jarige automobilist uit Voorschoten kreeg pacht een rijverbod van acht uur uur omdat hij te veel had jonken. De politie signaleerde omstreeks vier uur zijn jinde rijgedrag in de Raadhuislaan in Voorschoten en hield uiteindelijk aan in de Prof. Eykmanhof. Bij een ademtest ■Reen score van 685 microgram geregistreerd. Dat is onge il,6 promille en ruim driemaal de toegestane hoeveelheid. j/i/ of geen pacht, dat is de vraag De bewoners van de Zwetkade in Zoeterwoude-Dorp zijn het niet eens met de verhuisvergoe- ding die zij van woningbouw vereniging Willibrord krijgen. Zesduizend gulden is toege zegd, terwijl de bewoners vijf tienduizend gulden vragen. „Voor het bedrag dat wordt ge geven, kunnen we echt niet ver huizen. Daarvoor kun je alleen vloerbedekking en gordijnen kopen", aldus L. Pieterse, een van de leden van de bewoners commissie van de Zwetkade. Negentien woningen aan de Zwetkade worden medio 2001 gesloopt. De huizen zijn bijna vijftig jaar oud, erg klein en ver tonen veel mankementen. De woningbouwvereniging wil er appartementen voor in de plaats zetten. De bewoners wa ren aanvankelijk erg teleurge steld, maar hebben zich inmid dels bij de sloop neergelegd. Zij kunnen vanaf volgende maand nieuwe woningen betrekken in de Bloemenweide of in de Schenkelhof en kunnen, als de appartementen aan de Zwetka de klaar zijn, naar hun oude straat terugkeren. Slechts een klein aantal wil van die moge lijkheden gebruik maken. Pie terse: „Vooral voor die mensen is het belangrijk dat zij een goe de vergoeding krijgen. Zij moe ten immers twee keer verhui zen." Volgens voorzitter F. de Graaft van Willibrord wordt met de gemeente overlegd over een bijdrage in de kosten. „Het is een volkshuisvestingsbelang dat hier speelt. De wijk wordt opgeknapt en dat is ook goed voor de gemeente." Voor de bewoners (voorna melijk senioren) zijn ook de ho gere huren nog een heikel punt. Op dit moment betalen zij vijf honderd tot zevenhonderd gul den kale huur. In hun nieuwe omgeving lopen die prijzen uit een van 680 tot 875 gulden. De huren die over enkele jaren voor de appartementen aan de Zwetkade moeten worden be taald, staan nog niet vast. Pie terse: „Hopelijk kunnen die hu ren worden aangepast. Voor veel mensen is het toch een for se verhoging. Ik moet zeggen dat we in een goede sfeer on derhandelen. Zo kregen we pas geleden te horen dat we een huurverhoging zouden krijgen voor onze huidige woningen. Een verhoging, zeiden wij, dat kan toch niet voor huizen die worden gesloopt. Inmiddels zijn we het eens geworden over een verhoging van twee in plaats van vier procent voor dit jaar en geen verhoging volgend jaar." Ook de hogere huren in de nieuwe woningen hoeven vol gens De Graaft geen probleem te zijn. „De woningen zijn niet met elkaar te vergelijken. Ze zijn groter en beter van kwali teit. We hebben niet voor niets besloten om te slopen. Boven dien is het zo dat een behoorlijk aantal mensen straks meer huursubsidie krijgt." ma Griffioen is naar de r gestapt om te voorko- jdat zij door de gemeente fchoten wordt verwijderd Lee percelen grond aan de ;g in Voorschoten, is daarmee de ge- jte te snel af. Voorschoten zelf rechtsmaatregelen n om de grond vrij te krij- :oinejffioen eist bij de pachtka- de biivan het kantongerecht in RMLjn een verklaring dat tus- eek;fc gemeente en het bedrijf lenstf pachtovereenkomst be- IGOij Verzocht wordt om redtftelijke vastlegging en ver hel g<jig. B. Griffioen beroept nemtop een 'niet schriftelijk *ran_. kt ui st dl lit na pachtovereen komst. De gemeente heeft in 1989 schriftelijk laten weten niet tot het verpachten van de grond over te gaan. Het bedrijf kon twee percelen zonder te genprestatie gebruiken. Vanaf 1985 zijn door de gemeente echter wel degelijk pachtnota's verstuurd en betaald. Bovendien wordt erop gewe zen dat er nog altijd activiteiten worden ontplooid aan de Veur- seweg. Weliswaar is het hoofd bedrijf vier jaar geleden overge gaan naar de Rijksstraatweg in Wassenaar, maar in Voorscho ten staat nog een schuur voor opslag en worden planten ge kweekt. De gemeente ontkent dat er sprake is van een pachtover eenkomst. ie kantoren met daarboven woningen te- rer de Lijtweg-flat worden geschrapt uit de en voor de grootscheepse opknapbeurt van P'ilcentrum Lange Voort in Oegstgeest. Bur ster en wethouders willlen de kantoorpan- irvangen door zes woningen en gebied met :oen. Hiermee hoopt het college tegemoet men aan de wensen van een groot aantal geestenaren. i belangrijkste bezwaar is dat het Lange plan te veel beton en te weinig groen be- Dlgens het plan gaat een deel van het Iris- verloren. Om dat verlies enigszins goed te stelde het college aanvankelijk onder voor om gras te planten op het dak van het ien dat in het Irispark moet komen. Dat idee schoot veel mensen in het verkeerde keelgat. Na overleg hebben B en W besloten om het verlies aan groen toch volledig te compenseren door nieuw groen elders. Daardoor komen er wel minder inkomsten binnen. Door drie kantoor panden te vervangen door huizen en groen loopt de gemeente ongeveer een miljoen gulden mis. Voor dit tekort moet nog een oplossing worden gevonden. Om de zorgen over toename van het verkeer en verkeerslawaai bij de omwonenden weg te ne men, stelt het college voor om in de herfst rond om het winkelcentrum metingen te doen. Als het nieuwe centrum een feit is, worden de metingen herhaald. Als blijkt dat daar aanleiding toe is, kunnen dan de benodigde maatregelen worden genomen, vindt het college. De politiek buigt zich 15 juni in een commissievergadering over aanpassingen aan het Lange Voort-plan.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17