Niet dwangmatig naar Regionale Milieudienst! tWl 'Als je zelf niet stemt, doet een ander het voor je Meningen Recensenten krijgen zelden zelf applaus Blaasinstrument helpt bij longproblemen Klankbord Koevoet weet niet wa, er op popgebied gebet WOENSDAG 9 JUNI 1999 REDACTIE PAUL DE VLIEGER De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen bi met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.n UITGELICHT Zoek je applaus dan moet je op de planken gaan staan en zeker geen recensent worden. Daar kan onze medewerkster Suzanne Lammers over mee praten. Wie haar stukken leest kent haar kritische inslag (daarvoor is ze tenslotte aan genomen) en ziet dat zij haar werk met passie doet. De Delftse regisseur Ar ie de Booij denkt daar anders over. Op de pagina Schrijvende Lezers veegde hij vorige week in een lang en emotioneel betoog de vloer aan met haar bespreking van de voorstelling Zog van Het Getij. Zijn klacht komt er op neer dat Lammers totaal ongeschikt is voor haar werk. omdat de essentie van deze voorstelling haar is ontgaan. Het is het Idassieke verweer van de gekrenkte kunstenaar: wie mijn werk niet begrijpt en waardeert is dom en heeft geen gevoel voor kwaliteit. Een collega belde mij enigs zins verontrust op met de vraag waarom wij de heer De Booij zo uitgebreid de ruimte gaven om te reageren, zo'n zware kop boven zijn brief plaatsten („Recensie van Zog: liefdeloos, dor, wrang, zuur en bijna lachwekkend") en de brief niet van een naschrift hadden voorzien waarin de redactie Suzanne Lammers in bescherming nam. "Nu lijkt het alsof de krant het met de briefschrijver eens is", zo zei hij. De krant is dat niet. Als wij brieven van lezers plaatsen, betekent dat allerminst dat wij het met de inhoud van die brieven eens zijn. Onze lezers redacteur toetst brieven op in houd. Vaak is dat de mate waarin de brief voor andere lezers interessante gezichts punten bevat. Is een brief kri tisch over de wijze waarop de redactie verslag doet, dan drukken wij die kritiek af, als het even kan zonder naschrift. We hoeven tenslotte niet het laatste woord te hebben. Dat geldt alleen als brieven feitelij ke onjuistheden bevatten. Die zetten we dan kort in een na schrift recht. Ik moet toegeven dat de brief van de heer De Booij wel wat korter had gekund. Onze le zersredacteur wilde niet kin derachtig zijn en gaf de schrij ver ruim baan, in de weten schap dat lezers heel goed in staat zijn zelf de strekking te beoordelen. Suzanne Lam mers las de brief voor plaat sing en heeft de schrijver een persoonlijk antwoord ge stuurd. Zij staat achter haar recensie, wij staan achter onze recensente, maar dat alles laat onverlet dat wij er geen moei te mee hebben ruimte te ge ven aan de emoties die dat al les oproept bij sommige be trokkenen. TON VAN BRUSSEL HOOFDREDACTIE Soms doen bestuurders - bij wijze van uitzondering natuurlijk, over het alge meen zijn het schrandere mensen - uitlatingen die niet zo verstandig zijn. Zo heeft de heer Pechtold, wethouder van Leiden, een reactie gegeven op de discussie in de ge meente Alkemade over de Regionale OPINIE Milieudienst (RMD), waaruit blijkt dat hij nog steeds niet begrijpt waar het bij sa menwerking om gaat. Daarom een poging om één en ander nog eens uit te leggen. Het lijkt mij goed even de voorge schiedenis kort in herinnering te roe pen. In 1994 heeft de toenmalige staatsse cretaris van Binnenlandse Zaken Van der Vondervoort het zogenaamde C- 20-beleid ingezet. Centrumsteden, zo als in Zuid-Holland Dordrecht en Lei den, zouden ruimtelijke en bestuurlij ke knelpunten kunnen oplossen door gemeentelijke herindeling. Leiden voelde daar aanvankelijk wel voor, de omringende gemeenten niet. Ook het provinciebestuur meende dat de pro blemen in de Leidse regio niet van dien aard waren dat herindeling no dig was. Wel verdiende het aanbeve ling op een aantal beleidsterreinen nauwer samen te werken. Daartoe is dan ook besloten. In de 'Nota Beslispunten' van medio 1996 zijn de onderwerpen genoemd die voor intensievere samenwerking in aanmerking komen. Op milieuge bied zou er een regionale milieudienst (RMD) moeten komen. De gemeente Alkemade heeft in zake de intensievere samenwerking de voorwaarde gesteld dat er binnen de hoofdlijnen van het gemeenschappelijke beleid ruimte moet bestaan voor 'diffe- In de rubriek 'In Onderzoek' werd onlangs onder de kop 'Een ziekte van de welvarende wereld' aandacht besteed aan de onderzoekers Heidi de Gouw en José de Kluijver, die onderzoek doen naar astma. Misschien kunnen zij een ad vies van een veel oudere collega accepteren. Astma wordt ver oorzaakt door een tekortschie tende UITADEMING, die vroeg tijdig zijn longsporen nalaat. Op grond daarvan heeft vaak mijn advies: 'geef ze een blaas instrument' tot succes bij de jeugd geleid. Dr. M.A. van Dongen, (ex-chirurg), Warmond. A.H. Meerburg is burgemeester van de gemeente Alkemade. Op verzoek van deze krant schreef hij een opinie over de totstandkoming van de Regionale Milieudienst. rentiatie en maatwerk', al naar gelang de positie die een gemeente inneemt met betrekking tot een bepaald on derwerp. De gemeenten in onze regio zijn immers niet allemaal hetzelfde. Problemen doen zich niet in elke ge meente in dezelfde mate voor. Voorts dient het regionale beleid een zekere meerwaarde op te leveren voor de deelnemers. Zo moet duidelijk worden dat gemeenschappelijk op trekken een effectiever en/of efficiën ter beleid oplevert. Het is immers niet zo dat een gemeenschappelijke dienst per definitie een beter resultaat ople vert. Tot zover de recente geschiede nis. Ook bij de discussie over het instel lingsbesluit van de RMD heeft Al kemade bovengenoemde punten naar voren gebracht. Uit de toelichting op dit besluit (Rapport Twijnstra en Gud- de, december 1997) blijkt dat er op het punt van 'lokaal maatwerk' over eenstemming bestaat. Er wordt ge steld dat het lokale bestuur verant woordelijk blijft voor de uitvoering van de milieutaken. De voorbereiding en praktische uitvoering zal binnen de RMD plaatsvinden. Dat zou effici- encyvoordelen kunnen opleveren. Dat de discussie over de beleidsver antwoordelijkheid nu weer is opge laaid verbaast ons. Als de heer Pecht old suggereert dat Alkemade uit is op een eigen positie binnen de RMD 'om de kwekers hun gang te laten gaan', miskent hij de feiten terzake. Zo'n uit lating is niet chic, maar daar gaat het hier niet over. In de huidige oprichtingsnota is thans gesteld (blz. 7, 3.6): 'Er zal geen over dracht van bestuurlijke eindverant woordelijkheid plaatsvinden: het lo kale bestuur blijft verantwoordelijk voor de uitvoering van de milieuta ken, terwijl de ambtelijke voorberei ding niet langer in eigen huis ge schiedt. Tussen het lokaal bestuur, dat eindverantwoordelijk is, en het bestuur en zonodig de directeur zal een mandaatregeling worden over eengekomen. Uitgangspunten vocv deze regeling zijn: het kunnen voeren van een regionaal milieubeleid en het vergemakkelijken van de uitvoering van standaardtaken'. Elders lezen wij (blz 9, 4.1): 'Milieuproblemen over schrijven vaak de lokale grenzen... Er zal daarom door het bestuur van de RMD een regionaal milieubeleid wor den ontwikkeld. Afwijkingen daarvan Is de huidige samenwerking op milieugebied nu echt zo onbevredigend? zijn in principe niet mogelijk en wor den besproken in het dagelijks be stuur. De RMD zorgt voor de voorbe reiding van de bestuurlijke besluitvor ming in de gemeenteraden op het ge bied van het regionale milieubeleid'. Het door de RMD te ontwikkelen re gionale milieubeleid kan dus eerst als zodanig worden vastgesteld en geëf fectueerd na besluitvorming in de ge meenteraden van de deelnemende gemeenten. Anders gezegd: regionaal beleid is pas regionaal beleid als dat ook tot lokaal beleid is gemaakt. De conclusie is dus dat er geen verschil van mening bestaat over de toedeling van de verantwoordelijkheden. Wij zijn voorstander van de totstandko ming van regionaal beleid, waarbij er sprake kan zijn van een ruime mate van mandatering ten aanzien van de uitvoering. De discussie op dit onder deel is slechts van belang voor de be perkte, doch voor onze gemeente be langrijke, gewenste nuances ten aan zien van het regionale beleid. De fi nanciële onderbouwing van de dienst is thans echter onvoldoende om een positief besluit over instelling van de dienst te kunnen nemen. Zo blijken er aanzienlijke frictiekosten die een gemeente toch moet maken, ook als 'het product' niet meet door de gemeente geleverd wordt, te ont staan, waarvoor geen oplossing gebo den wordt. Voor Alkemade komt het neer op jaarlijkse kosten van ongeveer 320.000 gulden. Voor dat geld koopt men de eerste jaren niets, omdat deze pas in de loop der jaren kunnen wor den 'weggeschreven'. Alkemade heeft één en ander maal getracht voor dit punt een acceptabele oplossing te be reiken, doch vond niet of nauwelijks gehoor. In de huidige voorstellen wordt de gemeenten geen oplossing geboden voor dit probleem: ieder moet het maar zelf oplossen. Hoezo gemeenschappelijk beleid? Een nog ernstiger financieel punt vormt het ontbreken van een goed bedrijfsplan. Ook de gemeente Voor schoten heeft aangegeven dat dit een ernstige omissie is. Niet op basis van behoefte, gewenst beleid, worden for matie en producten benoemd en de kosten geraamd, maar op basis van de begrotingscijfers van de deelnemende gemeenten. Men vermoedt dat er een efficiencywinst te behalen zal zijn van 11 procent, maar dat wordt niet echt hard gemaakt. Deze benadering legt dus geen enkele relatie met de feitelij ke behoefte, terwijl dat wel zou kun nen als men wat meer tijd neemt. Ons inziens kan het milieu-uitvoerings programma-2000 veel beter als uit gangspunt voor de financiële conse quenties genomen worden. Dan bq- seert men zich op die zaken die feite lijk zullen worden uitgevoerd. Elke startende ondernemer weet dat hij een verantwoord bedrijfsplan aan zijn bank moet laten zien, anders krijgt hij geen cent krediet. Maar voor de RMD geldt dit kennelijk niet. Wij j zijn al eens eerder 'de mist ingei het SAVA-debacle (de gemeens! pelijke vuilverbrandingsinstallai bij Ypenburg had moeten kom heeft de gemeente Alkemade b miljoen gekost. Elders zijn RMlï geheven (Gooi- en Vechtstreek)» gereduceerd (Duin- en Bollensti of niet tot stand gekomen (IGOlj bied). Steeds om financiële red® Het is dus bepaald niet teveel gi vraagd om wat meer tijd te neraj op basis van het milieuprograi 2000, waaraan thans gewerkt wi de kosten te calculeren. Eerst d4 men een verantwoord besluit n Nog een vraagje. Is de huidige samenwerking op lieugebied nu echt zo onbevred Er vindt beleidsafstemming pla: zijn gemeenschappelijke uitvoe; programma's en er zijn stevige! havingsafspraken gemaakt (in a werking met politie en justitie), den heeft een aantal specialiste! i dienst die op basis van bepaalds 1 spraken ook voor de regiogemet werken. Laten wij vanuit deze pi i bezien of er op onderdelen nog te behalen valt, zowel in de bele voorbereidingen-uitvoeringals nancieel gebied. Wij moeten nie 'dwangmatig' een dienst oprich: alleen omdat dat drie jaar geledf opgeschreven. A.H. Mee Roelofarend De kans bestaat dat Nederland gen: „Vindjehetgekdatdeverkiezi qua opkomstpercentage, gen niet leven?! De twee belangrijks! mnroonhiiHoP.irAnaco H issues zijn vlak voor de gang van de De kans bestaat dat Nederland qua opkomstpercentage, morgen bij de Europese verkiezingen, een laagterecord boekt. In de prognoses blijft de teller op 28 procent steken en het Europese gemiddelde ligt boven de 50 procent. Europa is lucht voor de Nederlandse kiezer. Wat valt daar nog aan te doen? LEIDEN WIM KOEVOET EN CAROLINE VAN OVER8EEKE Leidenaar D. van Vugt, tot voor kort Leids SP-gemeenteraadslid, inmid dels senator in de Eerste Kamer na mens die partij, die de leuze voert Schoon genoeg van Europa, stem SP: „Zelf heb ik ook zo m'n twijfels over het nut om te gaan stemmen. Het Eu ropees parlement is voor vele mensen één grote ver-van-m'n-bed-show. Het is bovendien zo corrupt als de neten, staat stijf van de vriendjespolitiek en verrijkt zich door te hoge declaraties. Verder hebben de Nederlandse kiezers nooit gevraagd om de Europese Unie en dus kunnen ze er onmogelijk een band mee hebben. Daar komt nog eens bij dat veel landen, om aan de emu-criteria te voldoen, bezuinigingen hebben doorgevoerd die de sociaal- zwakkeren het meest hebben getrof fen. Vind je het gek dat mensen zeg-, gen: Europa? Houdoe! En toch roep ik eenieder op van zijn stemrecht ge bruik te maken. Stem je niet, dan zeg je in feite: ga maar lekker door met je zakken vullen. Als je wilt protesteren, moet je een proteststem uitbrengen. Meer zeg ik niet." R. Andeweg, hoogleraar politieke we tenschappen aan de Universiteit Lei den, stelde zich in 1994 als PvdA-lid verkiesbaar voor de gemeenteraad in Katwijk, maar bedankte later voor de eer 'wegens drukke werkzaamheden': „De geringe belangstelling heeft niet zozeer met het Europese parlement te maken, maar met de manier waarop de Nederlandse partijen ermee om gaan. Kijk maar naar de campagnes en de verkiezingsprogramma's van de grote partijen: ze zijn het allemaal erg met elkaar eens, met uitzondering misschien van de RPF/GPV en Groen- Links. Er is niks mis met het Europese parlement, een van de machtigste par lementen ter wereld, maar de kiezer heeft geen zicht op wat er na de ver kiezingen gebeurt. D66 en de WD voeren campagne tegen elkaar, maar ze gaan straks wel samen in één frac tie. En de christen-democraten gaan straks nota bene met de Engelse con servatieven in een fractie zitten. Daar trapt de kiezer dus niet in. Ik ga zelf wel stemmen maar dat is meer uit plicht dan uit overtuiging. Het op komstpercentage is met wetenschap pelijke methoden niet accuraat te voorspellen. Daar kan ik geen zinnig woord over z Margje Vlasveld, Leids gemeente raadslid van een deels lokale partij, Leiden Weer Gezellig/De Groenen: „Eén ding staat vast: als jij niet stemt, doet een ander het wel voor je. Ga dus vooral stemmen, desnoods zonder plezier. Vraag is natuurlijk wel op wie. Leiden Weer Gezellig doet niet mee aan de verkiezingen en De Groenen hebben ook geen lijst. Mijn voorkeur stem gaat uit naar Jan Juffermans van GroenLinks. Ik ken hem van de Kleine Aarde in Boxtel. Hij heeft altijd zeer milieubewust geleefd, is gezegend met een eindeloos geduld, wordt nooit boos, zet wél altijd door en is diploma tiek én eerlijk." R. Evers, plaatsvervangend hoofd van Voorlichtingsbureau Nederland van het Europees Parlement: „Als mensen ons benaderen met de vraag op wie ze moeten stemmen, krijgen ze geen stemadvies, nee. Wel doen we op een Internetsite aan programvergelijking en hebben we een stemwijzer op flop py uitgebracht. Of het percentage op 28 blijft steken, betwijfel ik. Ik geloof ook niet in die 60 procent zoals is voorspeld in een eerder stadium. Ik ben al blij als de 35,6 procent van vijf jaar geleden wordt overtroffen." Als het aan veel stemgerechtigden ligt, blijven de bankjes van het Eu roparlement de ko mende jaren leeg. FOTO ANP Piet Kralt, woordvoerder van Bloe menveiling Flora in Rijnsburg: „Ik twijfel of ik ga stemmen. Eerlijk gezegd heb ik er persoonlijk niet veel vertrou wen in. Privé en zakelijk zijn op dit moment met elkaar in gesprek. De bloemisterij heeft ontegenzeggelijk profijt gehad van de vrije handel tus sen de lidstaten van de EG en het opengaan van de Europese grenzen. Actuele kwesties zijn er ook - het BTW- tarief en het vervoer - en daarom is Brussel heel belangrijk. Maar ik heb de afgelopen tijd helemaal geen politieke standpunten over land- en tuinbouw gezien, u wel?! Het Europese parle ment is kennelijk niet in staat om zijn legitimiteit afdoende te bewijzen. Ze kunnen veel voor mijn sector beteke nen, maar dat moet ik dan zelf gaan zitten bedenken. Bovendien twijfel ik aan het democratische gehalte van het Europees Parlement." Oud-Leidenaar Luc Sala, neemt als nummer één van de gelijknamige lijst deel aan de Europese verkiezin gen: „Vind je het gek dat de verkiezin gen niet leven?! De twee belangrijkste issues zijn vlak voor de gang van de stembus afgevoerd. Je reinste kiezers bedrog! Eén grote uitverkoop van bur gerrechten! Vorige week is besloten tot een Europees leger. En over de euro kunnen we ook helemaal niets meer zeggen. We mogen geen regionaal conjunctuurbeleid voeren. De gevol gen zullen we in Nederland op korte termijn ondervinden. De euro is mo menteel zwak en de rentevoet is heel laag. Ik voorspel dat Amerikaanse be drijven met hun sterke dollars Albert Heijn, de Telegraaf en KPN overne men. Een ander groot nadeel van Eu ropa ondervinden we dezer dagen: door de Belgische dioxine-affaire ligt heel Europa plat. Het enige waarover de mensen kunnen stemmen is de ver goeding voor mevrouw Maij van het CDA. Nee, ik roep niemand op naar de stembus te gaan. Zij die niet stemmen, geven ook een heel duidelijk geluid af." Staatssecretaris G. de Vries van het ministerie van binnenlandse zaken en koninkrijksrelaties, tussen 1994 en 1998 fractievoorzitter van de Eu ropese liberale fractie en tussen 1981 en 1984 Leids WD-raadslid: „Leuk om weer eens door het Leidsch Dag blad te worden gebeld en dan vragen te krijgen over nota bene Europa! Veel kiezers onderschatten het belang van Europa, in Brussel zit macht en daar hoort controle bij. Wist je dat 50 pro cent van ons milieubeleid op Europese wetgeving is gebaseerd?Elke burger heeft zelf in de hand of-ie invloed heeft of niet. En er valt wel degelijk iets te kiezen want er zijn grote verschillen, die overigens maar matig voor het voetlicht zijn gebracht. Daar komt nog bij dat de Nederlandse kiezer drie cri ses op rij - het kabinet, de Bijlmerde batten en minister Apotheker - voorbij heeft zien komen. En laat ik dat ook maar eens zeggen: dat dat irritatie op roept, begrijp Uc. Maar Brussel is Den Haag niet. Een keihard politiek feit is dat niemand om Europa heen kan en dat hervormingsgezinde kiesgerechtig den die donderdag niet stemmen een enorme kans voorbij laten gaan." Ik heb lang getwijfeld of ik zou reageren op je Schone Schijn- stukje over Werfpop in het Leidsch Dagblad van zaterdag 5 juni jl. Een van de dingen die mijn ouders mij vroeger namelijk meegegeven hebben is om nooit te reageren op kinderachtigheid en flauwitei ten van vriendjes omdat dit meestal door onwetendheid kwam. Hier moest ik ook aan denken toen ik je column over Werfpop las maar voor deze keer besloot ik de wijze raad van mijn ouders in de wind te slaan. Behalve dat je column niet volledig was - je bent vergeten de Jamaicaanse reggaegroep Zion Train de grond in te bo ren - is het duidelijk dat je niet meer zo op de hoogte bent van wat er anno 1999 op pop gebied gebeurt. Voor jou houdt de popmuziek op bij de Rolling Stones (deze bejaarde rockers zijn ouder dan Andre Williams), met veel moeite zal je wel eens van REM gehoord hebben en waarschijnlijk ben je ook drie keer per jaar in de Stadsgehoorzaal of de Groen- oordhal te vinden als The Gol den Earring weer eens op treedt. Daarom neem ik het je ook niet kwalijk dat je nog nooit gehoord hebt van Project 2000 en U-Gene Oh Jay en niet weet dat ze tot de betere en meest veelbelovende nieuwe clubacts van Nederland van dit moment behoren en dat je niet weet dat Metal Molly met haar onlangs verschenen nieuwe cd lovende recensies kreeg in ons nationale pop blad Oor. Maar waarschijnlijk lees je dit niet en is jouw vakli teratuur het Free Record ad vertentieblaadje en de popru briek van de Privé. Eigenlijk verbaas ik me trouwens al vele jaren dat jij nog steeds bij het Leidsch Dagblad zit en de stap naar Privé of de Spiegel van Leider dorp nog niet gemaakt hebt. Wim, jongen, zo laat je een enorme kans liggen. Aan de andere kant, elke stad k journalist die zij verdiei natuurlijk ook het popfe 5 Maar ik ben in elk ge: blij dat je de line-up vai jaar wel om te waten) vond, alhoewel ik me 11 voorstellen dat je toe: i van Eat Static of The C1 tental Drifters had geho Uiteraard vind ik h 1 ook jammer dat The Po 1 en Soulwax dit jaar n t Werfpop staan. Al in n 1 ber vorig jaar hadden optie op ze genomen The Postmen kozen e; 1 om in het voorprogi van UB40 te touren en wax wilde in het weekei ii Werfpop per se op een Belgische festivals spelefri dere Nederlandse popgi 1 als Skik, Ceasar, Osdorp en Heideroosjes warei beschikbaar, alhoewel helemaal zeker ben of ju bands wel kent. En een aantal bekenc u tenlandse acts was voo a gewoon te duur. Wat c treft had je gelijk, Werfj een festival met een l> budget dat voor een su! r tieel deel afhankelijk is horeca-opbrengsten. Do p verregende editie van jaar moeten we dit ja: voorzichtiger zijn, wai willen ook de komende Werfpop blijven orgam Maar mocht het weer dn weer tegen zitten, dan idee van een Werfpop fietfestival, zwaar gespc door het Leidsch Dagb! gepresenteerd door Alö 11 Pechtold en jou zo slee! g niet. Dan krijg jij ook d( P hand om het programn men te stellen. Zien we lijk Fingerslain, John mond, The Trees of Wii Cowfeet en Iu4T5. M« Elvis Presley echter boeken, die is al dood Demp.sey ben ik trouwe zondagmiddag 20 juni Leidse Hout-festival te J Ferry!

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16