lannen Hoge Mors UUrt bezorgd over 'Laarhovengevoel werknemers is Leiden Regio 'onderzoek h30zh3cin0 Over kinderboeken en ontluikende geletterdheid llSDAG 9 JUNI 1999 CHEF WIM WEGMAN, 071 -5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071 -5356430 l te veel huizen op een veel te klein n de heef r men n 'esbe; e n (o doo| lid aide Jury vol lof voor bedrijf in presentaties en standbouw e veel huizen op een veel te klein gebied. Boven- is veel te weinig parkeerruimte in het plan opge- n. Zie hier de belangrijkste bezwaren die bewoners Hoge Mors gisteravond naar voren brachten tij- :en informatiebijeenkomst over de plannen voor 'pfcbied tussen de Turkooislaan, de Smaragdlaan, de j straat en de Rijn. In het gebied staan honderd ;e, zinswoningen en zo'n 120 appartementen ingete- en deel van het gebied plannen al zo zeer uitge lat volgende week in één wel het uitwerkingsplan bouwplan de inspraak in -let gaat daarbij om de ran veertig eengezinswo- op het terrein van de digirJalige kwekerij aan de Saf- henlat. Het is de bedoeling itactffer binnen afzienbare tijd derhfcuwen wordt begonnen, moe» komt het naastgelegen de il van Schulpen Schuim beurt. Hier staat voorlo- i blok van dertien huizen tend. Voor de verdere ïst liggen er daarnaast ietsen voor de terreinen et voormalige Holtlant College en van Akerboom. Met name op deze laatste plek is flink wat hoogbouw voorzien. De belangstelling voor de in formatiebijeenkomst was groot. Het bovenzaaltje van buurthuis Morschwijck barstte aan het begin van de avond bijna uit zijn voegen. En alle bezoekers bleken het roerend met elkaar eens te zijn: veel te veel huizen op een veel te klein gebied. Vooral bewoners van een blokje woningen aan de Smaragdlaan roerden zich. Zij krijgen meteen in de eerste fase van het plan een rij woningen van drie ver diepingen hoog vlak achter hun tuin te staan. Een andere klacht die steeds weer terugkwam, vormde het aantal parkeerplaatsen in het Dommelsch pils Gebrouwen in Dommelen sinds 1744. Krat 24 flesjes a 30 cl van 19.49 vi nieuwe wijkje. In het bestem mingsplan is de norm gesteld op één parkeerplaats per wo ning, en daar is bij de uitwer king van de plannen keurig de hand aan gehouden. De omwo nenden weigerden echter te ge loven dat dat voldoende zal zijn. De huizen die op de voor malige kwekerij staan gepland zijn voor een deel zo groot dat ze zeker een half miljoen zullen gaan kosten. „Dat zijn dus alle maal tweeverdieners met goede banen, en met minimaal twee auto's voor de poort", rede neerde één van de aanwezigen. De vrees is dat de nieuwe be woners bij gebrek aan parkeer ruimte voor de deur de auto zullen parkeren in de omliggen de straten. Projectcoördinator H. van Leeuwen die namens de ge meente de vergadering leidde kon tegen de bezwaren van de buurt niet meer inbrengen dan dat de uitwerking voldeed aan de eisen zoals die zijn gesteld in het bestemmingsplan. „En bent u het er niet mee eens, dan kunt u straks bezwaar maken. We komen er vanavond toch niet uit", aldus Van Leeuwen. Volkshuis krijgt 75.000 gulden van Julianafonds Het Leidse Volkshuis krijgt van het Juliana Welzijn Fonds 75.000 gulden als bijdrage in de kosten voor de inrichting van zijn gebouw. Het fonds maakt het geld over aan de Stichting Leidse Welzijnsorganisaties (LWO), die het Volkshuis be heert. Het Volkshuis, dat mo menteel wordt verbouwd, be staat in oktober honderd jaar. Het Julianafonds ondersteunt projecten die de betrokkenheid van mensen stimuleren en voorkomen dat mensen in een isolement raken. Het fonds krijgt zijn geld uit onder andere de Bankgiroloterij en Krasloten. Vorig jaar keerde het fonds meer dan 27 miljoen gulden uit. LEIDEN LESLEY GRIETEN VERVOLG VAN VOORPAGINA Het publiek werd gisteravond tijdens de finale van het Leids Succes in de schouwburg ge trakteerd op een lasershow en een optreden van the Blues Brothers. Maar het echte spek takel moest van de deelnemen de bedrijven komen. Laarhoven Design trok uiteindelijk aan het langste eind. De latere winnaar mocht het spits afbijten en vertelde de aanwezigen dat de nadruk ligt op het Laarhovengevoel. In te genstelling tot de voorronde, waar personeelsleden vertelden over het bedrijf, verschenen er dit keer maar drie mensen op het toneel. Een daarvan was oprichter Frans Laarhoven die kort de historie van zijn 25-jarig bedrijf schetste. „Tijdens de training vooraf vertelden medewerkers mij dat mijn bovenlip niet tril de, maar dat deed die tijdens de presentatie door de adrenaline wel", vertelde hij. Laarhoven ziet de overwinning als een kroon op zijn werk. „Niet dat ik vind dat ik mijn vrouw en kin deren iets tekort heb gedaan, maar mijn hele leven draait om mijn bedrijf. Over een half jaar doe ik een stapje terug en deze prijs is echt een kroon op mijn werk", zei Laarhoven met het bij de prijs behorende beeldje tegen de borst gedrukt. „Na tuurlijk ben ik blij met alle pu bliciteit om deze wedstrijd, maar deze erkenning heeft een weerslag op het hele bedrijf en het personeel." Peter Labrujère en Chris Ver- plancke kregen met hun pre sentatie de meeste lachers op hand. Gekleed in rode glitter vestjes en getooid met Chinese hoedjes vertelde ze aan de hand van een Chinese beeld spraak het succes van hun Stadsparkeerplan. Dat welis waar zelf nog geen winst maakt, De finalisten van het Leids Succes, vlak voor de prijsuitreiking: van links naar rechts: Kees en Monique Westmaas (CW Milieudienst), Chris Ver- plancke en Peter Labrujère (Stadsparkeerplan), en Patrick Geurts, Frans Laarhoven en Han Leenhouts (Laarhoven Design). foto marklamers maar volgens de beide onder nemers wel 33 miljoen gulden aan koopkracht naar de bin nenstad heeft getrokken. En bovendien via Melkertbanen voor de nodige werkgelegen heid heeft gezorgd. „Het ziekte verzuim is bijna nul. Mensen komen zelfs op hun vrije dag nog even een bakkie doen", al dus Labrujère in zijn presenta tie. CW Milieudienst eindigde gisteravond als tweede. De pre- jury echt discussie geweest over sentatievideo van CW Milieu- de nummer een en twee", gaf dienst gaf een goed beeld van jury-voorzitter Evert Karsten wat het werk van dit relatief toe. „Maar uiteindelijk moet je jonge bedrijf inhoudt. De uit- toch kiezen." straling van Monique en Kees Westmaas en de 'no-nonsense' houding wekte veel sympathie op. Maar ook de in korte tijd bewerkstelligde groei en be haalde successen maakten op de jury wederom indmk. „Om eerüjk te zijn is er binnen de DE ORGANISATOREN VAN HET LEIDS SUCCES! ABN AMR0 En de keuze viel dus op Laar hoven Design. Karsten had veel lof voor het be drijf in presen taties en stand- bouw. Het be drijf bestaat al bijna 25 jaar en heeft in de loop der jaren laten zien dat het ook finan ciële tegensla gen te boven kan komen. Zij hebben zich via franchise-on- dernemingen sterker gemaakt. En franchise is een risco omdat je nooit weet wat je binnen haalt, vond hij. „Het Laarho vengevoel van de werknemers is oprecht en het bedrijf blijft innoveren omdat dat van le- venbelang is." Voor, tijdens en na het Leids Succes werd er overal druk ge- netwerkt. „Normaal deel je geen visitiekaartjes uit op an dermans feestje, maar hier mag het," zegt Karsten la chend. Er zijn hier veel onderne mers." Ook voor Frans Laarhoven gingen de za ken gewoon door,, Wij houden bin nenkort een seminar en zijn op zoek naar een locatie," aldus Han Leen houts van Laarhoven Design. „Vlak nadat we hier binnen kwamen stond Frans Laarho ven al met de directeur van de schouwburg te praten." LE DS CC E S Helma van Lierop bezet de Annie M.G. Schmidt-leerstoel de aar het front der wetenschap, dat is het streven van de re (j lse universiteit. En met succes. Niet zelden brengen Leidse 5 iderzoekers opmerkelijke resultaten onder de aandacht, aar ook onderzoeken die minder opvallen dragen bij aan' en inzichtelijker samenleving. In Onderzoek houdt een tarsdoor,snede van de Leidse wetenschap tegen het licht, ce week vertelt een andere onderzoeker over zijn of haar werk. Vandaag Helma van Lierop. ribliotheek was een open- ng. Zoveel om te lezen. Als injarige toog Helma De- twer minstens één keer per k naar het boekenparadijs. Is een klein jaar bezet ze, iddels Helma van Lierop eten, de Annie M.G. midt-leerstoel, als bijzon- hoogleraar kinder- en 'dliteratuur aan de faculteit J5* letteren van de Universiteit den. Voor driekwart dag per ik, want het kinderboek tTEilet nog altijd opboksen te- de hoogmoed van de lite- turvoor volwassenen, en moet. En al op jonge tijd. Goed kunnen lezen is cruciaal belang voor de isen die iemand krijgt in de atschappij, betoogt Van hi top. „Veel leeservaring is I' angrijk. Als je goed kunt le- begrijp je op school de IM.( gen beter en maak je dus )M|>efwerken beter. Het hele lerwijs is nog steeds geha rd op lezen en schrijven." runt niet vroeg genoeg be- Jnd inen met het stimuleren van si' vaardigheid. Van Lierop is en groot voorstander van ouders al kort na de ge- We van hun kind een untje in de mg te geven. „In ïhfgelsaksische landen is voor eerst uitgewerkt dat het ;d is om vroeg te beginnen, gangspunt van de theorie ontluikende geletterdheid latje vanaf je geboorte aller- ^aardigheden ontwikkelt die 'angrijk zijn voor het latere jen en schrijven." je|°t voor kort leefde bij ons Tg het idee dat je pas in groep 'an de basisschool, de vroe- re eerste klas lagere school, itde lezen. Maar kinderen le de functies van lezen en rijven al veel eerder: door middel van het telefoonboek, boodschappenbriefjes, uitno digingen voor een verjaardags partijtje. Bijna alle kinderen in groep 3 kunnen minimaal hun eigen naam schrijven. En vaak meer. Vroeger werd dat ver waarloosd. Iedereen begon met Maan, Roos, Vis. Nu is er het besef dat sommige kinde ren al kunnen lezen." Voorlezen is nog altijd de beste manier om dat te stimuleren. Daarom staat Van Lierop van harte achter de projecten van Stichting Lezen. „Via leespro gramma's kunnen we ouders bagage geven. De rol van litera tuur is heel breed: behalve ver halen helpen ook liedjes en plaatjesboeken bij het ontwik kelen van lees- en taalvaardig heid. Er lopen tal van program ma's, waaronder Fantasia voor de basisschool en Boekenpret voor thuis. Doel is dat ouders leren communiceren met hun kind. Kraamzorg en peuter speelzalen worden erbij inge schakeld en de moeders die meedoen krijgen een keer in de twee weken bezoek van ie mand van het consultatiebu reau. Met behulp van plastic boekjes, versjes en liedjes ont wikkelen de kinderen de routi ne dat het vanzelfsprekend is om te lezen." Later, op school, is het vooral de leraar die kinderen enthou siast moet maken voor lezen. „Keuze en smaak van de leraar zijn van groot gewicht. Daar reageren leerlingen op. Het is daarom belangrijk dat leraren besef hebben van de jeugdlite ratuur. Recent onderzoek van de Stichting Lezen op de Pa bo's stemt mij daarover weinig hoopvol. Niet lezen is een punt van zorg. Aan de andere kant worden meer kinderboeken Helma van Lierop. dan ooit verkocht. Wat niet wil zeggen dat ze op ook worden gelezen; vooral de middelbare school is moeilijk bereikbaar." Zelf leest Van Lierop graag. Ze Was het van huis uit niet zo ge wend, maar toen ze eenmaal de bibliotheek had ontdekt, was ze niet meer te stuiten. Op de middelbare school schakel de ze van jeugdboeken over op literatuur voor volwassenen. Maar toen ze ging studeren (Nederlands vanzelfsprekend) koos ze voor Nijmegen, omdat ze daar kon afstuderen in jeugdliteratuur. Daarna werd ze docent aan de Katholieke foto hielco kuipers Universiteit Brabant in Tilburg, waar ze nog steeds drie dagen per week lesgeeft. ,,Als hoogle raar in Leiden heb ik dezelfde taken, alleen moet ik wat meer optreden naar buiten. Dat is de bedoeling van zo'n leerstoel; hij geeft meer uitstraling aan de wetenschappelijke studie van de kinder- en jeugdlitera tuur." En dat kan geen kwaad, want die literatuur emancipeert. Kinderboeken werden lang in gezet om de jeugd normen en waarden bij te brengen. De laatste vijftien jaar staat de mo raal echter niet meer voorop. „Je ziet in toenemende mate schrijvers die zich druk maken over de vorm en veel minder over de pedagogische inhoud. In de jaren zeventig zijn jeugd boeken vaak gebuikt om ta boes te doorbreken: proble men als echtscheiding, eenou dergezinnen en de dood kwa men uitvoerig aan bod en de manier waarop werd geschre ven, was nauwelijks van be lang. Dat soort boeken wordt nog steeds geschreven, maar er komen nu verschillende soor ten boeken. Dat is alleen maar aantrekkelijk. Je kunt zoveel kanten uit en dat is goed voor de leesontwikkeling. Alleen meer van hetzelfde gaat snel vervelen." Sinds de achttiende eeuw be staat er een golfbeweging, waarin boodschap en vorm om voorrang strijden. Nu de vorm meer aandacht krijgt, doet de jeugdliteratuur een moedige poging om een gelijke plaats naast de literatuur voor vol wassenen te veroveren. „Ik waag te betwijfelen of ze als ge lijkwaardig wordt beschouwd", aldus Van Lierop. ,,Een schrij ver als Van Alphen wordt nu gewaardeerd om zijn gedichten voor kinderen. Maar hij heeft ze destijds anoniem gepubli ceerd. En nog steeds is er ver schil in waardering. Enkele ja ren geleden zijn de reglemen ten van de AKO literatuurprijs (tegenwoordig Librisprijs) ver anderd nadat het jeugdboek Verse bekken van Anne Vegter was genomineerd." Van Lierop doet onder meer onderzoek naar de waardering voor jeugdliteratuur. Dat haar Leidse leerstoel is vernoemd naar Annie M.G. Schmidt vindt ze meer dan terecht. „Zij heeft altijd aan de grenzen gemor reld door zowel voor volwasse nen als voor kinderen te schrij ven, hoewel ze vooral grote verdiensten heeft voor de jeugdliteratuur. Zij is het schoolvoorbeeld van een dub- belpublieksauteur, ja zo noe men wij dat, er bestaat geen beter woord voor." Leidsch Dagblad ANNO 1899 Vrijdag 9 Juni LEIDEN - Van het 'Woordenboek der Nederlandsche Taal' is heden van het derde deel verschenen de 9de aflevering, behandelende de woorden Brengen- Broeder, bewerkt doordr. J.W. Muller. HAZERSWOUDE - Onze burgemeester, mr. J. Bruyn, heeft onder meer zich reeds verdienstelijk gemaakt, dat hij ons als ingezetenen van de plaag der landlooperij, met den immoreelen nasleep van dien, verlost heeft. Dat, als hoofd der politie, voort durend zijn streven gericht is om schade en onheil van de ingezetenen uit de eigen en andere gemeen ten te weren, bewijst een missive, welke hij zond aan velen zijner ambtgenooten en waarin hij de aan dacht vestigt op een persoon van middelmatige grootte, omstreeks 40 jaren oud, die waarschijnlijk zijn werk er van maakt het publiek te misleiden ANNO 1974 LEIDEN - De competitie is voorbij, het kampioenschap is binnen; het bier kan vloeien. Spelers van ZLC met in hun midden trainer Ruud de Groot, tijdens de receptie. foto archief leidsch dagblad Maandag 10 juni LEIDEN - ZLC heeft het kampioenschap van de tweede klasse van de afdeling Leiden de afgelopen dagen uitgebreid gevierd. Vrijdagavond werden de spelers, commissieleden, bestuursleden, ereleden en leden van verdienste (in totaal 90 personen) in het café-restaurant 'De Bijhorst' in Wassenaar een diner aangeboden, zaterdagmiddag volgde een re ceptie in het eigen clubhuis, waarna de festiviteiten werden afgesloten met een 'onderonsje' voor leden en donateurs. Tijdens de receptie werd ZLC overla den met bloemen, geschenken en complimenten. Door mr. dr. J. J. de Jongh allereerst. De voorzitter van de afdeling Leiden merkte op dat ZLC volkomen verdiend de titel had gegrepen en wenste het team in de eerste klasse van de zondagcompetitie veel sterkte en succes toe. Voorzitter W. F. de Koning werd ook door Joop Riethoven („Wat ik niet heb ge vonden in de wielersport aan gezelligheid en waar dering heb ik wel gevonden bij ZLC") lovend toege sproken. Mede namens de heren Kuivenhoven en De Bolster bood Riethoven de eerste man van ZLC een persoonlijk cadeau aan. Een cadeaubon voor de ge hele vereniging kwam van de heer Holswilder van Oranje Groen. Als vervanger van de heer Splinter (verhinderd) sprak hij namens de samenwerkende verenigingen in Leiden en wees hij op de goede ver standhouding van de clubs op de Boshuizerkade. Tenslotte benadrukte voorzitter Schoonehagen van Meerburg de prettige contacten met ZLC: ,,ln de wedstrijd tegen ons werd een doelpunt van ZLC af gekeurd. Niemand protesteerde echter, maar legde zich bij de beslissing van de scheidsrechter neer". LEIDERDORP - Zaterdag zijn in de Houtkamp, een park in Leiderdorp, twee plastic zakken gevonden, die een groot aantal poststukken bleken te bevatten. De zakken werden door de vinder afgeleverd bij de PTT in Leiden. Nader onderzoek wees uit, dat het post betrof, die door een concurrent van de PTT af geleverd diende te worden. De post bleek van een af zender te zijn. De heer Ruben, directeur van de Stadspost, die door ons op de hoogte van de vondst werd gesteld, kon er nog geen verklaring voor geven. "Ik heb overal controle-adressen. Ik zal nauwkeurig laten uitzoeken welke wijk het is geweest. En die be zorger gaat er op staande voet uit

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15