,ei den Regio 'Parkeergarage onder Lammenschans weg PTïTo aarom doet die gemeente nou zo moeilijk? Landelijke erkenning voor STIEL geëist voor inbraken Aan de klanten j§in de Nederlandse §f supermarkten. '^ÉfP Taxichauffeurs zien door proef hun inkomen dalen Stilzwijgen politie in Merenwijk-zaak HF k I i Leidsch ^Dagblad re uitbater 'Antonius' feet Antonius Zalen Centrum aan de Lange Mare heeft It een andere uitbater. René van den Berg heeft de Jvergenomen van Ab Huijbens die jarenlang de horeca lencomplex verzorgde. Ook Van den Berg is geen onbe- ■horecaland. Hij is eigenaar van enkele uitgaansgele- n in de stad. Daarnaast ontplooit hij activiteiten in de I in het onroerend goed. sneuvelt bij ruzie ijen 34-jarige Leidse vrouw moest zich gisteravond na |e met haar vriend in het Rijnland-ziekenhuis aan een H in haar arm laten verzorgen. Het tweetal kreeg in zijn n de Alexanderstraat ruzie, waarop de 39-jarige Lei- lijn vriendin de deur uit wilde werken. Daarbij sneuvel- lt van de voordeur waaraan de vrouw zich sneed. ïcerberus lange serie woningin- ijn gisteren voor de Tchtbank tegen twee il- fens land verblijvende brse celstraffen geëist, 25-jarige man eiste i justitie mr. C. de lieënhalf jaar. Een kreeg een eis van drie worden ervan be- I afgelopen oudejaars- teiden een groot aan- litenwoningen aan de lat en de Ketelboeter- pjebben geplunderd. 1 zijn huizen aan de en de Hoge- feocht. De daders bra- Jns met veel geweld pen. I bestond onder meer Kamera's, computers, pinpasjes, paspoor ten, geld en cheques. De 25-ja- rige wordt bovendien nog be schuldigd van inbraken aan de Morsweg en de Smidssteeg. Bij een van deze inbraken werd bij een hoogbejaarde vrouw een gouden horloge, een broche en vijf gouden ringen buitgemaakt. Zelf hulden de mannen zich tijdens de strafzaak in stilzwij gen over de inbraken. Een vriendin van de 25-jarige ver klaarde dat de man de hele avond thuis was geweest. Haar verklaring kwam haar op een proces-verbaal voor meineed te staan. Door de parketpolitie werd zij naar het politiebureau gebracht. De 26-jarige ontkende alles. „Ik ken de gearresteerde man niet en heb niets gestolen." Een alibi heeft hij echter niet. Advo caten van de beide mannen vroegen om vrijspraak. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. van het Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport y/ Jn de Nederlandse supermarkten met ingang van vandaag, lag 9 juni 1999, een aantal Belgische producten uit voorzorg schappen gehaald. U zult daardoor de komende dagen in irmarkt een aantal lege plekken in de schappen aantreffen. vandaag nog wel op onze schap pen ziet staan zijn niet verdacht en kunnen zonder enig probleem door worden aangekocht. Tot slot, samen met onze mede werkers en producenten werken wij er hard aan om de lege plekken in onze schappen weer zo snel moge lijk gevuld te krijgen, maar dan met producten waar wij wel zekerheid over hebben. Binnenkort vindt u die nieuwe Belgische producten weer terug op de schappen. ij beseffen dat u daar- komt omdat u juist één van ducten nodig had, geven wij d gevolg aan aan het ver in de overheid. de schappen verwijderd zijn, al wij tot nu toe van de pro- in geen zekerheid kunnen krij- deze producten verdacht zijn. ;id en wij vinden het iger verantwoord u producten h tan worden gegeven. Ons Leidschendam, 9 juni 1999 heeft ook een groot voordeel: Centraal Bureau n die u vanaf Levensmiddelenhandel (CBL) AG 9 JUNI 1999 Stadsparkeerplan wil 4000 plaatsen bij centrum ties toe te kennen. Voorzitter Henk Budel maalde daar overigens helemaal niet om. „Gedeelde vreugde is dubbele vreugde. En dat geldt ook voor eer." En eer kwam STIEL zonder meer toe, luidde het oordeel van de jury, die 'grote waardering had voor de veelomvattende activiteiten' van de stichting die met name dreef op de vele vrijwilligers, de professio nele wijze waarop er werd gewerkt, de sa menhang in het werk en het publieksge richte karakter ervan. Waar STIEL dan de afgelopen periode mee bezig was geweest? Het uitzetten van een wandelroute langs de hoogtepunten van Leids industrieel erf goed, met een doeltreffend gidsje erbij, het uitbrengen van het boek 'Leids Fabrikaat', over de geschiedenis van Leidse bedrijven, het uitbrengen, vier keer per jaar, van het eigen blad 'Stielz', en uiteraard de jarenlan ge strijd voor het behoud van de Meelfa briek. De pijs.die op initiatief van de Stichting Industrieel Erfgoed Rijnmond in het leven is geroepen en die eens in de drie jaar wordt toegekend 'aan een persoon of een particuliere organisatie voor een project waarmee de publieke belangstelling dan wel waardering voor het industriële erfgoed in Nederland wordt vergroot', kwam STIEL daarom zonder meer toe. Net als de NBS dus, die een in onbruik geraakte zogeheten kraneschipbrug over het Merwedekanaal herstelde en een nieuwe plek wist te geven in Rotterdam. Een dag met louter winnaars was het daarom. Vond ook Van der Ploeg. „Tien, twintig jaar geleden had bijna niemand het nog over het industriële erfgoed. Nu wel. Nu wordt er druk gediscussieerd. Moeten we dat en dat behouden? En welke nieuwe bestemming moeten we er dan aan geven? En daarbij is het particulier initiatief van cruciaal belang geweest voor de waarde ring van het publiek." Particulier initiatief van een stichting als STIEL bijvoorbeeld. ;is het natuurlijk niet. et half miljoen dat Karin Meer waagt voor de me van haar Bloemen- n aan de Lage Rijndijk ;n cent te veel voor een uis met winkel op liefst trkante meter grond. De oogt misschien als een la, hij is dankzij de aan- wde serre wel lekker vanuit die serre loop je tiime, groene binnen- op. Plek zat voor een uivenhokken, zou je n. Maar de gemeente Lei- (t dwars. Karin doet de winkel van de hand omdat ze kwakkelt met haar gezondheid. Dat gaat haar wel aan het hart, want ze heeft met haar partner flink geklust om iets moois te maken van de bouwval die ze zeven jaar gele den kochten. „Voor ons zit er een stukje liefde in dit pand. We verkopen daarom het liefst aan iemand die er op dezelfde manier mee omspringt." Zo ie mand is duivenmelker George Kok uit Leiderdorp. Hij moet met zijn postduiven weg uit Al kemade, waar het volkstuinen complex langs de A4 moet wij- Karin van der Meer op de plaats waar wat haar betreft vele duiven mogen komen, foto henk bouwman ken voor verbreding van die snelweg en aanleg van de hoge snelheidslijn. „Voor hem is dit een prachtig stukje grond, waar hij zijn hob by aan huis kan uitvoeren. Hij heeft zijn duiven geërfd van zijn vader, die een bekende duivenmelker was in Leiden. Dit stukje van Leiden-Noord en de Kooi staat bekend om zijn duivenmelkers. Als ik hier om me heen kijk zie ik duivenhok ken zat en die zijn volgens mij allemaal illegaal neergezet.» Maar Kok mag hier geen dui venhok neerzetten van de ge meente omdat het bestem mingsplan dat niet toelaat. Waarom doen ze nou zo moei lijk? Twee partijen komen naar elkaar toe en dan zit daar op eens de gemeente tussen." Boze opzet schuilt daar niet achter, bezweert Eveline Steneker, bestuursmedewerker van ruimtelijke ordeningswet houder Van Rij. Een duivenhok past domweg niet in het be stemmingsplan dat ter plekke geldt en dat voorziet in 'ver- keers- ofverblijfsgebied'. „Dat betekent dat je er wel straat- meubilair mag neerzetten, of speelelementen. Maar voor een duivenhok moet je de bestem ming wijzigen. Als we dat al een gewenste ontwikkeling zouden vinden, dan is daarvoor een artikel 19-procedure vereist en daarin kan iedereen die dat zou willen bezwaar maken." Karin van der Meer denkt net als George Kok dat de gemeen te hen dwarsboomt omdat er plannen zouden bestaan voor een appartementencomplex van drie verdiepingen op het aangrenzende terrein, dat met een doorgangetje is verbonden met de Kooilaan. Kok beklaag de zich al bij de commissie be zwaar- en beroepschriften van de gemeente, omdat hij vreest dat er straks een parkeerplaats komt waar hij zijn postduiven wil laten wonen. Steneker is niet op de hoogte van bouwplannen voor het aangrenzende stuk grond. „Ideeën kunnen er altijd zijn, maar ik heb bij de wethouder nog niets gezien. Er zijn in elk geval geen tekeningen." Maar daar gelooft Van der Meer niks van. „Nu zit daar een melk boer, maar die wil er binnen kort mee ophouden dus ik denk dat ze al veel verder zijn met hun plannen. Ik heb al eer der gegadigden gehad. Zo wa ren er mensen die hier een kin derdagverblijf van wilden ma ken, maai" ook dat paste niet in de bestemming. Bij alles wat je zegt heeft de gemeente een te- genwoord.'Terwijl dit toch een mooi stukje groen is midden in de stad. Zonde als dat be bouwd gaat worden." onno ha vermans De stichting Stadsparkeerplan presenteert de gemeente Leiden binnenkort een plan voor een grote parkeergara ge onder de Lammenschansweg. De garage moet plaats bieden aan zo'n 4000 auto's. Volgens Peter Labrujère van Stadsparkeerplan kan de garage een enorme oppep per voor de economie in de binnenstad zijn. Labrujère en zijn collega Chris Verplancke maakten hun plan waarvoor ze eerder schetsen publiceerden gisteravond pu bliek tijdens de finale van de ondernemerswedstrijd het Leids Succes. De Lammen schansweg noemen ze een logi sche plek voor de ondergrondse garage. „Het is de route van de oude gele tram. In de bodem liggen daarom geen voorzienin gen die bij de bouw in de weg liggen." De garage komt ook pal tegen het centrum aan te liggen. „Naar ons idee rij je er bij station Lammenschans in waarna je met golfkarretjes of zo naar de uitgang bij de Zoe- terwoudsesingel wordt ver voerd. Vanaf dat punt is het nog maar een paar honderd meter naar de binnenstad. Ideaal dus." Net als bij het Haagweg- terrein wil hij voor het publiek busjes heen en weer laten pen delen naar het centrum. Hij vindt het ook het overwegen waard om vanaf de Zoeter- woudsesingel een watertaxi te laten vertrekken. De kosten voor de parkeerga rage zullen enorm zijn, beseffen de beide ondernemers. Labru jère schat de kosten op ten minste 90 miljoen gulden. Vol gens zijn collega Verplancke zijn er, vooral in Brussel, tal van potjes te vinden waaruit het project kan worden betaald. Los daarvan meent Labrujère dat de garage de kosten meer dan waard is. „Met het Haag- wegterrein hebben we zo veel mensen meer naar de stad ge lokt dat de gezamenlijke winke liers het afgelopen jaar 33 mil joen hebben verdiend. Met de ze garage wordt Leiden voor het winkelend publiek helemaal leiden herman joustra Lof en waardering kreeg STIEL, de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden, al volop de af gelopen jaren. Een schouderklopje hier en een complimentje daar. In Leiden en een beetje uit de omstreken. Gisteren kwam daar landelijke erkenning bij, officiële er kenning ook nog eens een keer. Want de stichting werd gisteren in de burgerzaal van het Leidse stadhuis door staatssecreta ris Rik van der Ploeg van cultuur beloond met de Nationale Industrieel Erfgoedprijs 1999. Die prijs, behalve een oorkonde ook nog eens 10.000 gulden, moest STIEL tot verras sing van alle aanwezigen wel delen met de andere genomineerde, de Nederlandse Bruggen Stichting. Volgens de jury waren de activiteiten van beide stichtingen 'der mate gelijkwaardig', dat er niets anders op zat dan de hoofdprijs aan beide organisa- Henk Budel (rechts) van STIEL kreeg gis- uit handen staatssecre- Rik van der Ploeg de Indu strieel Erfgoed- J_3 Een maquette van de plaats waar volgens Stadsparkeerplan een onder grondse parkeergarage moet komen. Bij het spoorviaduct over de Lam menschansweg moet de ingang komen. Bezoekers komen vervolgens bij de Zoeterwoudsesingel, uiterst links, weer boven de grond. foto mark lamers een topper." Bijkomend voordeel is vol gens hem dat in de Burgemees ters- en Professorenwijk de au to's massaal van de straat ge haald kunnen worden en dat de Lammenschansweg aanzienlijk rustiger wordt. „Dat zijn argu menten die ook Groenlinks en de PvdA moeten aanspreken", meent Labrujère. Hij ziet de ga rage als onderdeel van een ring van grote parkeerterreinen rond Leiden. „Aan de Haagweg hopen we straks, als daar ge bouwd wordt, met een parkeer garage van 2000 plaatsen te kunnen doorgaan. Ook onder gronds bij molen De Valk zou een garage met 1000 plaatsen kunnen komen en bij de Groenoordhallen ook nog eens 400 tot 500 plaatsen. Al met al hoopt hij, ergens in 2010, zo'n 10.000 parkeerplaatsen rond Leiden te hebben gerealiseerd. Stilletjes verwacht hij dat het Transferium daar ook bij zal zijn. „Volgens mij wordt dat in de huidige opzet niets. Mis schien dat we over een paar jaar aankloppen met de vraag of wij het kunnen exploiteren." leiden robbert minkhorst De taxibedrijven in Leiden heb ben door de taxiproef minder winst gemaakt. Wel stegen de omzet, het aantal ritten en het aantal klanten. Dat blijkt uit on derzoek dat onderzoeksbureau KPMG deed in opdracht van de Commissie Taxivervoer Leidse regio. De Leidse taxibedrijven kre gen sinds januari 1998 als proef meer vrijheden. Alle deelne mende bedrijven mogen prij zen hanteren die tot twintig procent boven of onder het standaardbedrag zaten. Het 'first in, first out'-principe op de taxistandplaats verviel. Klan ten kunnen daardoor zelf op basis van service en prijs een taxi uitzoeken. Chauffeurs die wilden toetreden tot de markt, krijgen eerder een taxivergun ning. De taxiproef loopt vooruit op landelijke regelgeving voor de taxibranche. Het voorstel van de minister van verkeer en wa terstaat gaat uit van nog meer vrijheid en concurrentie binnen de sector. De plannen worden naar verwachting voor de zo mer in de Tweede Kamer be handeld. De behandeling stond al eens op de agenda, maar werd geschrapt vanwege het Bijlmerdebat. Het enthousiasme voor de proef was, zeker in het begin, niet groot. Chauffeurs uit Am sterdam, Den Haag en Rotter dam voerden aan het begin van de proef actie en bezetten op 8 januari, de dag dat de proef in ging, de standplaats achter sta tion Leiden-Centraal. De chauf feurs vreesden dat kleine be drijfjes 'de krenten uit de pap' zouden halen door alleen in de weekeinden en op feestdagen te rijden. Ook waren ze bang dat ze door de vrijere regels hun inkomen zouden kwijtra ken. Dat is precies wat voor een deel is gebeurd sinds de Leidse taxiproef, concludeert KPMG. „Hoewel de omzet van het taxi vervoer fors is gestegen, is het bedrijfsresultaat gedaald", al dus het onderzoeksbureau. „Dat wordt ondermeer veroor zaakt door de scherpere con currentie. Stijgende reclame uitgaven geven aan dat nu meer naar de gunst van de klant moet worden gedongen." Het onderzoek toont verder aan dat er meer werk is in de branche, er meer taxi's op straat zijn en dat er meer en meer tevreden klanten zijn. Volgens KPMG waarderen ze de keuzevrijheid en is ook de waardering voor de chauffeurs gestegen. In tegenstelling tot wat werd verwacht, heeft de ta riefsdifferentiatie niet geleid tot onduidelijkheid en verwarring bij de klant, beweert het bu reau. KPMG maakt wel de kant tekening dat het in Leiden de nodige moeite heeft gekost om taxi's met elkaar te laten con curreren. Dat komt omdat veel chauffeurs in loondienst wer ken. In steden met meer zoge heten eigen rijders (zoals Am sterdam) zal dat makkelijker gaan, voorspelt KPMG. leiden ad van kaam De politie van Hollands Mid den hult zich in stilzwijgen over de bloedige aanslag die in de nacht van zondag op maandag werd gepleegd op een Leids echtpaar in de Me- renwijk. Noch over de condi tie van het tweetal, noch over de eventuele vorderingen die het speciaal geformeerde re chercheteam maakt, wil de politie mededelingen ver strekken. In het kader van het onderzoek, meent de politie op dit moment niets te kun nen zeggen. Bij de brute geweldpleging in het huis aan de Woudbes raakte zowel de man als de vrouw zwaar gewond. Hoewel ze geboeid was en onder het bloed zat, zag de yiouw kans om maandagnacht rond drie uur de buren te waarschu wen. Die vonden even later de man, liggend in de woonka mer en badend in een plas bloed. Van de daders ontbrak elk spoor. De beide slachtoffers, die onmiddellijk werden overge bracht naar het LUMC, kon den tot op heden toe nog niet verhoord worden. Hoe seri eus de politie de aanslag neemt, blijkt uit het feit dat maar liefst dertig recher cheurs aan de zaak werken. Leidsch Dagblad brengt in zes specials de belangrijkste voorpagina's van deze eeuw uit. De volgende special verschijnt op dinsdag 10 augustus. Unieke actie van Leidsch Dagblad, speciaal voor abonnees.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13