aangifte tegen actie Eurodusnie Leiden 'Pak Pram' leest voor uit eigen werk Ik wil wel weer eens door Leiden flaneren Een slapend noodgeval op de vluchtstrook Leiden Regio GERECHT JAG 8 JUNI 1999 chef wim wegman. 071-5356414, plv.-chef herman joustra. 071-5356430 ami lct'e van Eurodusnie waarbij mensen worden opge- i de)n hun oproepkaart voor de Europese verkiezingen ?oed,sturen, heeft geleid tot aangiftes bij de politie. gen: eens» ruud sepstrijd zijn met de Wet op de pri- ?rop vacy. Stuur uw oproepkaart voor de Europese verkiezingen op, en maak kans op een mooie 3llan*s mensen die over de gendbij de politie hebben ge- krijgtj, zou de actie van de )ethcjadicale actievoerders in prijs. Met die oproep in een lanc he gé ebelactie spijkers op laag water' onder meer dat hij geen ver- keersonderzoek heeft gepleegd, huis-aan-huisblad voert Euro dusnie op geheel eigen wijze actie tegen de verkiezingen voor het Europees parlement. Slinks Maar mensen oproepen hun oproepkaart aan anderen ter beschikking te stellen, mag dat wel? „Eurodusnie verzamelt op slinkse wijze privacy-gevoelige gegevens. Dat is in strijd met de Wet op de privacy", meent een Leidenaar die gisteren aangifte heeft gedaan. De recherche, bij wie hij de zaak aanhangig heeft gemaakt, was gisteren niet in staat om zich in de eventuele strafbaarheid van Eurodusnie te verdiepen. Een woordvoerder van Euro dusnie begrijpt niets van alle opwinding. „Ik denk dat men sen vrijwillig hun oproepkaart insturen. En wij verzamelen he lemaal geen privacy-gevoelige informatie. Daar moeten wij toch niks mee. Wij gaan die ge gevens toch niet opslaan? Daar zijn de overheid en Europol al voor." Het actiecentrum heeft tot nu toe 'nog niet zo heel erg veel' oproepkaarten ontvangen. „Dat maakt de kans op een specta culaire prijs dus alleen maar groter", meent de woordvoer der. Tijdens het 'Euro visieloos songfestival' dat Eurodusnie donderdagavond houdt worden de prijswinnaars getrokken. erva.puder T. van Rij vindt dat een iebelbewoners met moge- ?eva|uridische actie tegen de heefjn hun wijk 'spijkers op 1 inwater zoeken'. „Het is hun Jrecht, maar het lijkt mij cht. jnvol om hier veel energie n8 Isteken." De Coebelbewo- n vafverwijten de wethouder len niet heeft overlegd en de nieu we buslijn onzorgvuldig heeft voorbereid. Van Rij: „Dat over leg is er wel geweest. Ruim schoots zelfs. En in het bestem mingsplan was de route al op genomen. Dan hoef je volgens leiden onno havermans 7 clo&6 efbn. Pramoedya Ananta Toer is een bescheiden man. De beroemd ste schrijver van Indonesië las gisteren in een volle zaal in het mij geen veiligheidsonderzoek Academiegebouw voor uit ei- meer te houden." Knorr Wereldgerechten Kies uit o.a. Lasagne Bolognese, Kip Siam, Teriyaki of Kip madras. Per pak van 4.59/3.75 voor 3.59 ■akken cLL cluA- trnnuar gen werk. Zijn boeken mogen in zijn vaderland niet verschij nen. Toch hebben ze invloed op de Indonesische jongeren, zo erkende 'Pak Pram' op een vraag uit zijn publiek. „Maar dat komt niet door mij. Ik vang alleen de dingen op uit de maatschappij, die geef ik weer." Pramoedya was gisteren te gast bij het International Insti tute for Asian Studies, een post doctoraal onderzoekscentrum waarin de Koninklijke Neder landse Academie van Kunsten en Wetenschappen, de Vrije Universiteit en de universitei ten van Amsterdam en Leiden samenwerken. De schrijver, in middels ruim in de zeventig, heeft na tientallen jaren van te genwerking, gevangenschap en dwangarbeid na de val van Suharto eindelijk de vrijheid ge kregen om te reizen. Na een verblijf van twee maanden in de Verenigde Staten doet hij op zijn terugreis Nederland aan. Het Groot Auditorium van het Academiegebouw was gis termorgen vooral gevuld met aanhangers, die de bejaarde Pramoedya Ananta Toer signeerde gisteren na zijn lezing in een vol Academiegebouw, foto mark lamers schrijver respectvol in zijn ei gen taal tegemoet traden. Tot een echte discussie kwam het daardoor niet. Pramoedya ver telde in zijn jeugd te zijn beïn vloed door westerse schrijvers, waarvan vooral het devies van Multatuli om onder alle om standigheden mens te zijn door hem is overgenomen. Verder kwam hij tot gemeenplaatsen als 'iedereen moet de moed w-directeur Mantel legt voorzittershamer ABU neer hebben zich voor zijn eigen da den te verantwoorden', 'je moet respect hebben voor je mede mensen' en ik heb geen enkele macht'. De schrijver verklaarde de verkiezingen in zijn land te boycotten omdat de nieuwe vrijheid nog altijd niet ver ge noeg gaat. Op de vraag of hij momenteel aan een boek werkt, antwoordde hij: „Ik schrijf met mijn lippen. Met de hand gaat het bijna niet meer." WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.Id@damiate.hdc.nl MEERBURG In buurthuis Matilo is morgen een bingo. De zaal is vanaf 19.30 uur open, de bingo begint om 20.00 uur en deelname kost 3,50 gulden. Het buurthuis staat aan de Zaanstraat 126. BINNENSTAD Het programmaboekje van het Leidse Volkshuis met cursussen in het seizoen 1999-2000 is gratis af te halen op de tijde lijke locatie, Garenmarkt lb. De jubileumuitgave staat in het teken van het honderdjarig bestaan. Naast de bekende cursussen zijn er ook speciale activiteiten zoals een revue, orkestproject en lezingen. Nieuw zijn de Eigen'zinnige' zaterdagen waarop deelnemers van cursussen één ochtend in de maand tussen 10.00 en 13.00 uur vrij kunnen werken in het atelier, de werkplaats of het computerlokaal. Inschrijving is tot 5 juli mogelijk. PANCRAS Het Wandelcafé Leiden van het NIVON houdt vrijdag zijn maandelijkse avond. Wandelliefhebbers kunnen ervaringen uitwisselen of ideeën opdoen. Het Wandelcafé is vanaf 20.00 uur open in buurthuis De Pancrat, Middelstegracht 85. BINNENSTAD De onderlinge turnverenigingen van Leiden houden vrijdag het Leidse Kampioenschap Bloemschikken in de Burger zaal van het Stadhuis aan de Breestraat. De jurering gebeurt om ongeveer 22.00 uur. De resultaten zijn zaterdag tussen 10.00 en 16.00 uur in de Burgerzaal te bezichtigen. Voor de derde keer verzorgt de Leidse Welzijnsorganisatie het Zo- merprogramma 50+. Tijdens de zomervakantie van 5 juli t/m 13 augustus wordt op diverse locaties een cultureel, educatief en cre atief programma aangeboden. Informatie is te vinden in het pro grammaboekje dat vanaf vandaag verkrijgbaar is bij bibliotheek of buurthuis. De etappe Katwijk-Noordwijk van de Nationale Milieu Estafette staat zaterdag op het programma. Die dag staat om 10.15 uur de Estafettebus bij Leiden C.S. om wandelaars naar de start bij Duin oord in Wassenaar te brengen. Deelname is gratis. Info en opgave tel. NIVON 020-4350700 of fax 6376533. De Stichting Vrije Tijd en Vorming ZHN zoekt vrijwilligers voor de vakantiedagopvang van verstandelijk gehandicapte kinderen. Tij dens een vakantieweek worden allerlei activiteiten gedaan zoals knutselen, zwemmen, toneel etc. Kennis van de doelgroep is niet vereist, wel een dosis enthousiasme en inzet. De vakantieperiodes zijn van 19 juli t/m 23 juli en/of 26 juli t/m 30 juli van 10.00 tot 16.00 uur. Er wordt een vergoeding van 100 gulden per week gebo den. Voor meer informatie en aanmelding kan men terecht bij VTV ZHN, telefoon 5230800. ;enl* janneke de jonge Ie. j|lg van voorpagina jooj laar R. Mantel treedt over dagen af als voorzitter van 'jemene Bond Uitzendon- imingen (ABU). Twee jaar de oprichter en direc- leifcigenaar van de Leidse uit- irganisatie Luba leiding iktjdeze overkoepelende orga- □e van uitzendbureaus. Bij ld ({afscheid kijkt hij met j_ ;de gevoelens naar wat hij :r zich laat. „Kwalitatief zit tak goed in elkaar, ik heb afgerond. De rel zit echter met één groot intipleem: hoewel de uitzend- louding door de flexwet een ra,tone arbeidsverhouding is ïrden, wil de vakbeweging nr. {steeds dat uitzendkrachten iel mogelijk door het des- jn|jeffende bedrijf in vaste 36nst worden genomen. Daar- geven ze ons niet de cre- [waar we recht op hebben." ■n Mantel twee jaar l aantrad als voorzitter, zeg- tij toe die rol drie jaar lang 'len vervullen. Nu al, een eerder, legt hij de functie r. Mantel wil zijn voortijdige :ek wel toelichten. „Twee geleden voelde ik me ver- 'oordelijk als vice-voorzit- 53i|Met de flexwet voor de deur ik dat de ABU het zich kon veroorloven een bui- .taander aan te stellen." En buitenstaander was hij tszins. In totaal zat hij 26 in het bestuur, waarvan 14 als vice-voorzitter. Mantel R. Mantel: „De wethouders in Leiden zitten zo vast aan hun dogmatiek, hun stokpaardjes, dat ze de toe komst niet meer zien." foto united photo's de boer nam daarom zijn verantwoor delijkheid, maar nu hij zijn doelstellingen heeft behaald, vindt hij het tijd om op te stap pen. Bovendien wil hij met zijn vertrek een signaal afgeven aan de leden van de ABU. „Onze vorige directeur was door mij gespot. Ik heb zo'n twee jaar lang een heel sterk team met hem gevormd. Het was voor mij een grote teleurstelling dat hij door een van onze leden werd d. Zulk gedrag vind ik niet gewenst, en dat wil ik met mijn vertrek duidelijk ma ken." De periode van zijn voorzit tersschap is hem niet in de kou- we kleren gaan zitten. „De combinatie met een eigen be drijf is eigenlijk niet te doen", geeft hij nu toe. „Mijn eigen be drijf is in die periode twee keer in omvang toegenomen. Ik heb er mijn handen vol aan." In de afgelopen twee jaar nam Luba vier uitzendbureaus over, waar door het van oorsprong Leidse bedrijf 47 vestigingen telt. Voor dit jaar wordt een omzet van 160 miljoen gulden verwacht. Luba staat inmiddels elfde op de ranglijst van uitzendonder nemingen en is daarmee een grote middenmoter. Maar Luba wil meer. „We zijn nog steeds op het overnamepad. Ik ga me de komende jaren bezighouden met de financiering. Het is niet onmogelijk dat Luba op termijn naar de beurs gaat, als het no dig is. Beursgang zal geen doel op zich worden, maar een mid del om te groeien." Voor 2005 moet de omzet met 100 miljoen omhoog gaan. Het ABU-voorzittersschap kostte Mantel zo'n drie dagen per week. „Netto zal ik die drie dagen niet overhouden, maar ik hoop wel op één dag. Ik wil wel wat gaan minderen. Ik wil wel weer eens door Leiden flane ren." Of dat gaat lukken? Zijn rol als voorzitter van de Leidse ondernemersvereniging LVI (Leidse Vereniging voor Indu strie) wil Mantel flink gaan uit bouwen. Met andere woorden: hij gaat het de Leidse wethou ders weer flink moeilijk maken. „Ja, want dat is hard nodig", grijnst Mantel. „Deze wethou ders zitten zo vast aan hun dog matiek, hun stokpaardjes, dat ze de toekomst niet meer zien. De wethouders hier hebben een handicap: ze weten niets van het bedrijfsleven. En ze hebben allemaal geen rijbewijs. Onlangs was Leiden op drie plekken onbereikbaar. Wat zegt Van Rij? 'Dan gaan ze maar op de fiets. „Moet jij zelf geen wethouder worden?" vraagt Mantels voorlichtster plotse ling. Mantel kijkt verschrikt op en wuift het idee snel weg. „Nee, dat kan niet, want ik ben geen lid van een politieke par tij." En, belangrijker nog: hij was juist van plan te gaan min deren. Ml t doe je wanneer je tijdens lange autorit merkt dat je na in slaap valt? Je draait je :oe mpje helemaal open zodat in ekker op de wind zit. Of je jpt jezelf stevig in je wang. e zet de radio aan en gaat 3fi iard meezingen, is. t je in ieder geval niet mag l* !n, is je auto parkeren op de 30 chtstrook en even voor een di (trtje het moede hoofd te ruste ggen. De vluchtstrook is er ei )r om in geval van nood te 5il ppen. Niet om even een uil- te knappen. aP is geen noodgeval. Of jph? De 82-jarige Hagenaar die 1 teren voor het hekje van kan- trechter J. van Ek stond, nd in ieder geval van wel. Hij s op 27 maart vorig jaar 'uit j. od' het stukje vluchtstrook tgs de provincialeweg bij Wrdwijkerhout op gereden. I viel in slaap en moest door r Passerende agent worden wekt. Die rekende voor de «service 180 gulden. Omdat 1 Hagenaar dat onterecht vond, ging hij tegen de bekeu ring in beroep, en kwam zo bij de kantonrechter terecht. De officier van justitie vond de boete echter terecht. Want de Hagenaar had toch gemakkelijk iets anders kunnen doen? Dat was tegen het zere been van de trotse bezitter van het draagin- signe dat hem ooit uit naam van hare majesteit was uitge reikt. „Ga mij niet vertellen wat ik moet doen", brieste de oude baas tegen de officier. „Ik ben 82 jaar, heb bij de luchtmacht gezeten. Ik heb gereden in alle landen van de wereld, ik weet precies wat ik moet doen. Ik doe altijd mijn raam open. Als ik dan nog zit te tollen, dan zeg ik: stop. Moet ik dan doorrij den? Ik pieker er niet over!" Van Ek hoefde ook niet te pie keren. Hij verwierp het beroep van de Hagenaar. „U kunt nog in hoger beroep gaan bij de Ho ge Raad der Nederlanden. Hoe dat zit, vindt u bij de uitspraak die u binnenkort zult ontvan gen." Zwaartekracht De wereld is vol onrecht. Snel heidsduivels kunnen onge stoord over 's heren wegen scheuren, terwijl brave burgers op de bon worden geslingerd wanneer ze per ongeluk een paar kilometer te hard rijden. Per ongeluk? Nee, zelfs dat niet. Het was de zwaartekracht die ervoor zorgde dat de 77-jarige Noordwijker op de zesde febru ari vorig jaar net iets te hard reed op de Beeklaan in zijn woonplaats. Dat de politie juist op die plaats een radarcontrole stond te houden, vond de man beneden de maat. Of nog erger: 'misbruik van wetgeving'. De bejaarde Noordwijker die zestig gulden boete kreeg voor een overtreding van vijf kilome ter per uur hield niet van on recht. Hij wilde van de officier van justitie weten of het Openbaar Ministerie opdracht had gege ven voor de snelheidscontrole, en of er bewust voor de plek onderaan de helling was geko zen. De officier moest op die vragen het antwoord schuldig blijven. Tot grote teleurstelling van de Noordwijker. „Want er is na tuurlijk toch wel wat aan de hand. Ik zat boven aan de weg nog op de goede snelheid. Hier is dus zuiver sprake van wer king van de zwaartekracht." Over het feit dat hij zelf ook de jongste niet meer is en het feit dat hij net die dag voor het eerst in een hem onbekende huurauto reed wilde hij het ver der niet hebben. Het was al erg genoeg dat justitie zich verlaag de tot zo'n 'kwajongensstreek'. Ook deze klager ving bot bij de kantonrechter. Een automobi list is verantwoordelijk voor de snelheid van zijn voertuig, hel ling of geen helling, zo liet Van Ek weten. „Is er nog beroep mogelijk", vroeg de Noordwijker. Van Ek antwoordde bevestigend. „Dan zal ik overwegen in beroep te gaan. En als ik dat niet doe, dan zal ik de boete betalen uit mijn budget aan jaarlijkse schenkin gen. Want ik zal hier geen gul den onder lijden!" t de Leidsch Dagblad ANNO 1899 Donderdag 8 Juni LEIDEN - Op 28 april j.l. kwamen drie sjouwerlie den in een tapperij, gebruikten daar eenige borrels, en in plaats van te betalen, namen twee hunner vier jeneverglaasjes mede. Toen de politie hulp verleen de om de daders in arrest te nemen, verzetten zij zich en ten gevolge van een en ander waren zij he den voor de Haagsche rechtbank dedagvaard, waar zij evenwel niet waren verschenen. Bij verstek werd door het O.M. bij genoemd college hun veroor deeling geëischt tot twee maanden gevangenisstraf. Hierna stonden terecht twee sjouwerlieden, be klaagd van woningen aan den Lagen Rijndijk lood van de daken te hebben gestolen. De beide mannen, die nota bene nog wel als wakers bij die gebouwen dienst deden, bekenden berouwvol het misdrijf be dreven te hebben. Voor ieder hunner vorderde de officier van justitie zes weken. ANNO 1974 Zaterdag 8 juni LISSE - Bejaardencomplex Eikenhorst is gistermid dag officieel in gebruik gesteld door burgemeester Berends van Lisse. „Tien miljoen heeft het gebouw gekost", memoreerde hij. „Het was een moeizame weg, maar het doel is bereikt". Lisses eerste burger noemde het bejaardenwoningencomplex uniek voor de Bollenstreek. "Aan de planningskar moest vaak zwaar worden getrokken", vertelde burgemeester Berends, en "er was veel smeerolie voor nodig". Ei kenhorst omvat honderdzestig bejaardenwoningen en een dienstverleningscentrum. „We laten nu de steenklomp open. We hopen dat het geheel van deze steenklomp moge bijdragen tot het verlevendigen van het leven van velen". Als voorzitter van de ver eniging van huisbewoners voerde de heer C. H. Steenwinkel het woord. Hij hoopte op een goede sa menwerking tussen de stichting en het bestuur van de huisbewonersvereniging. Namens de drie Lisser bejaardenorganisaties overhandigde J. van Duynho- ven een enveloppe met inhoud. Na de officiële inge bruikname was er een gezellig samenzijn met alle bejaarden. Daar overhandigde voorzitter Steenwin kel twee elektrische klokken, een lessenaar en een voorzittershamer. DEN HAAG - Minister Pronk (ontwikkelingssamen werking) heeft zich de gramschap van KVP-fractie- voorzitter Andriessen op de hals gehaald met zijn opmerking dat het kabinet-Den Uyl een 'socialis tisch kabinet' is. Pronk gebruikte deze term in het VARA-radioprogramma 'In de rooie Haan'. Eveneens via de radio reageerde Andriessen er gisteravond scherp op. „Onzinnig," zei de KVP'er. „Dit kabinet telt zeven socialistische ministers en negen niet-so- cialistische. Ook het programma is niet-socialis- tisch. Of Pronk heeft zich vergist toen hij tot dit ka binet toetrad, of hij praat tegen beter weten in". Naar de mening van Andriessen moet Pronk worden gecorrigeerd. Hij zei er niet bij hoe dat zou moeten. De weg van schriftelijke vragen aan de minister-pre sident wilde Andriessen niet meer bewandelen. Bij een eerdere gelegenheid heeft hij dat al eens ge daan, samen met zijn collega Aantjes van de ARP. „Ik kreeg toen een nietszeggend antwoord. Dus daar begin ik niet meer aan," zei Andriessen. Foto's ln deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen ovcrschrijvingskaart) Ier waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 ln zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, La.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15