Regio Flinke opkomst bij busblokkade Coebel De toekomst van het Leidse voetbal ligt op straat 'inus Laken overleden Van confectie- naar maatpak Team UVS in televisieserie Van Vugt op de eerste rij WAG 7 JUN11999 urg 'k wim wegman, 071-5356414. plv.-chef herman joustra. 071-5356430 voor. neen: 199% wv'Jan in de slaapkamer ijventjENj Een bewoner van de Eikenrode werd in de nacht van za- de tdag op zondag rond 04.00 uur wakker omdat hij gestommel n tevorde in zijn woning. Toen de inbreker de deur van de slaap- 4, 26mer opendeed, stond de huiseigenaar snel op. Daar schrok ongenode gast blijkbaar zo van dat hij halsoverkop de benen m. Buiten maakte hij zich op een fiets uit de voeten. Uit on- ^et rzoek bleek dat hij via het bovenlicht in de keuken naar bin- rattern was gekomen, ange. 'grootscheepse alcoholcontrole lijke feN» Elf automobilisten kregen een proces-verbaal en eentje djkeilest zijn rijbewijs inleveren bij de grote alcoholcontrole die de hof'.ilitie Leiden/Voorschoten in de nacht van vrijdag op zaterdag >ld. Op vijf verschillende locaties - Van Wijngaardelaan. igstgeesterweg, Molenwerf, Haagweg en Langegracht - hield in W:politie in totaal 516 auto's aan. Alle bestuurders moesten een Dat|emtest afleggen, bei Kd„";OC Leiden begint horecaschool pEN» Het ROC Leiden begint volgend schooljaar een Middel- -toe je Horeca School. De opleiding komt in Leiderdorp en is be- b f voor 'eer^n8en met een HAVO- of MAVO D-diploma die c et management in de horeca inwillen. Tot dusver telt Neder- mSd veertien middelbare horecascholen. Met één klas maakt de [uwe opleiding een bescheiden start, maar de Unit Con- betrinptief van het ROC verwacht dat de belangstelling snel zal ontvjeien. De opleiding duurt vier jaar, waarvan één jaar opgaat h stages. (ictie tijdens PvdA-vergadering de <?EN' Het Comité Witte Illegalen Leiden voert vandaag actie in tijdens de PvdA-discussieavond over het Leden van de organisatie delen pamfletten uit en pen in discussie te gaan met de aanwezige PvdA'ers. Het co- jté hoopt dat de PvdA zich tijdens vanavond uitspreekt voor ri generaal pardon voor langdurig in Nederland verblijvende jalen die geen recht hebben op een verblijfsvergunning. Het «nité Witte Illegale Leiden is vorige week opgericht. De orga- e' 'jatie wordt in Leiden ondersteund door de Marokkaanse unie Moultaka en de stichting De Fabel van de Illegaal. "^Ifficiële opening Kooiplein uitgesteld iwaargEN. De officiële opening van het vernieuwde Kooiplein is ;n bejgesteld tot na de zomervakantie. De officieuze ingebruikna- ibesluj van het winkelcentrum annex appartementencomplex gaat •keurfl door op de geplande datum, 14 juli. Aanvankelijk was het et opibedoeling dat dan ook de feestelijke inhuldiging van het cen- im zou plaatsvinden. De gemeente kon echter niet op tijd de apparatuur voor de fontein krijgen, die op het plein rafdt teruggeplaatst. Aangezien deze fontein min of meer de jon op het Kooiplein moet worden hij stond ook al op het de Kooiplein maar heeft daar door allerlei problemen jaren- 1999ig niet gespoten wilde Leiden uitstel. De offciële opening eft nu in september plaats. Een precieze satum is nog niet Rijnsktgesteld. R N*de Vlietpark ontdekte. Het leid de tot een lange reeks geschil- pigenaar van bungalowpark len met de gemeente over de vergunning van het park en zijn weigering om riolering aan te leggen. Waarna hij het weer met zijn huurders aan de stok kreeg toen hij, gedwongen het riool toch aan te leggen, de kos ten aan hen doorberekende. Later kreeg hij het weer aan de stok met zijn huurders over de naar hun idee gebrekkige voor zieningen op het park. Vooral begin jaren '90 was Laken hier voor met zeer grote regelmaat bij de rechter te vinden. Een enkele keer echter ook om zich te verantwoorden voor de hefti ge ruzies die hij met zijn broer, C. Laken, uitvocht, akens naam dook voor het Tinus Laken is 68 jaar gewor- >t eind jaren '60 op toen de den. Hij wordt morgen begra- ieente zijn illegaal aangeleg- ven. suzanne barbier Streetfightershow: dat klinkt heftig en dat was het ook. Geen geweld met blote vuisten of an dere ledematen deze keer in de Groenoordhallen, maar het ma- chinegeweld van ronkende mo toren, hoge dosis decibellen en spectaculaire stunts en shows. Zondag konden enkele duizen den motorfanaten uit het hele land zich vergapen aan het grondige doe-het -zelf-werk van collega motorrijders. De sport van dit 'streetfighten' is het ver bouwen van een gloednieuwe motor tot een constructie naar eigen keuze. Dat kan op kleine schaal: nieuwe uiüaat, banden of spetterend spuitwerk tot een complete revisie van de tech niek. Kenners en accessoirespe- cialisten waren in groten getale aanwezig om de motorrijder een stuk verder op weg te hel pen naar de perfecte streetfigh- ter. Uitsmijter van de dag was de verkiezing van de streetfighter van het jaar. Uit tientallen in schrijvingen koos het publiek samen met een 'deskundige' jury de meest bijzondere mo torfiets. De eerste prijs ging naar John Stigters uit Drieber gen, die met zijn totaal ver bouwde exemplaar de grootste technische prestatie leverde. Vijf jaar werkte hij aan de uit voering van een zelfontworpen motorfiets die hij uiteindelijk ook een zelfbedachte merk naam gaf: de enigma. „Ik heb alles zelf gedaan van ontwerp tot complete uitvoering. Gaaf vind ik het als me mensen me vragen waar ik die onderdelen vandaan heb: inderdaad ook zelf gemaakt. Dit was een Ya maha, maar er zijn motorrijders in hart en nieren die hem niet herkennen. De kick van zo'n verbouwing? Dat motorrijders op de weg hun hoofd draaien van verbazing." De prijs voor de meest eigen wijze motor was voor de zes tienjarige Bastiaan Hoek uit Voorschoten. Hoeks beschei den mini-motor viel erg op te gen het decor van alle machti ge, superstrakke krachtmachi nes. Vader Hoek wilde wel graag vertellen wat de 'Malan- ca' van zijn zoon zo bijzonder naar Italië geweest. Het maken hij met een knik naar zijn zoon. maakt. „Dit was mijn oude van een streetfighter is te verge- „Maar tijd om lang naast zijn bromfiets uit 1968: die is dus lijken met het veranderen van schoenen te lopen heeft hij bijna twee keer zo oud als Se- een confectie- naar een maat- niet. Vanavond moet hij ge- bastiaan. Het is een hele klus pak. Dat is leuk omdat het een woon weer pizza's bezorgen om aan onderdelen te komen, hobby van ons allebei is. Hij is om zijn dure hobby te kunnen Ik ben er zelfs wel eens voor heel blij met deze prijs", zegt betalen." Bewoners beraden zich op volgende stappen rt Band, M.A. (Tinus) Laken, is lag overleden. Hij trok bijna aai lang de aandacht door jele ruzies, kort gedingen en jitszaken die hij uitvocht of ?st uitvechten. Vrijwel alle flicten gingen over het door ,i aangelegde recreatieter- I Vlietpark. i 1985 beleefde hij boven- 1 een korte carrière als WD- Islid. Bij de verkiezingen 1986 werd hij op een on- aesbare plaats gezet. In 3 was hij betrokken bij de ichting van de Leidse afde- j van de Centrum Democra- Ruim honderd bewoners van de Coebel hebben za terdagochtend gehoor ge geven aan een oproep om de bus in hun wijk te blok keren. De actie was be doeld om te protesteren tegen de buslijn, die sinds een week door de Coebel rijdt. De blokkade, die een uur duurde, verliep zonder incidenten. De bewoners hebben gisteren besloten naar juridische wegen te zoeken om de buslijn als nog uit hun wijk te krijgen. Volgens hen heeft de ge meente in de voorberei ding een aantal steken la ten vallen. Zo ontbreken volgens de bewoners vei ligheidsonderzoeken en is het overleg onvoldoende geweest. leiden wim wegman De bewoners vinden dat hun wijk, met zijn betrekkelijk smal le straten, niet geschikt is voor busverkeer. Vooral de veiligheid van de kinderen komt volgens hen in het geding. Bovendien vinden ze dat het overleg van de gemeente volstrekt onvol doende is geweest. De actie zaterdag was georga niseerd door het comité 'Tegen het idiote idee van wethouder Van Rij om een bus door de Coebel te laten rijden'. De wet houder zelf probeerde de actie vrijdagmiddag nog tegen te houden. In een huis-aan-huis verspreide brief zei hij het te betreuren dat' in de wijk de af gelopen dagen bussen zijn be kogeld en riep hij op de lijn za terdag niet te blokkeren. Ook de wijkvereniging De Coebel deed een duit in het zakje door in een extra editie van het wijk- blad krachtig afstand te nemen van de actie. Veel Coebellers trokken zich kennelijk niets aan van deze oproepen en barricadeerden de bussluis in de Glenn Miller- straat. De vervoersmaatschap pij Connexxion bleek rekening gehouden te hebben met de ac tie. Ze liet, min of meer voor de vorm, een bus voor de barrica de stoppen. Maar voor de pas sagiers die daarin zaten, stond een andere bus klaar. De overi ge bussen op de lijn werden tij delijk omgeleid. M. van der Drift van het ac tiecomité 'Tegen het idiote idee van wethouder Van Rij om een bus door de Coebel te laten rij den' was zaterdagochtend ui terst tevreden over de opkomst. „Als je kijkt naar het slechte weer, en bedenkt dat iedereen een brief thuis heeft gekregen waarin de wethouder vraagt om toch vooral thuis te blijven, dan is dit een prima opkomst. En een teken dat het probleem vol op leeft in de wijk." Van der Drift en zijn mede-actievoerder C. Driessen beraden zich nog op nieuwe acties. Van der Drift ziet vooral veel in een 'sta-op- je-strepen-actie'. „Als we wei geren opzij te gaan als de bus in de bocht over de lijn komt, en dat doet hij, dan belemmeren we de boel vreselijk. Niet leuk voor de chauffeur, maar het is niet anders." Het comité wil echter vooral ook zoeken naar juridische op lossingen, een weg die de wijk vereniging volgens hen veel te weinig heeft bewandeld. Secre taris A.M. Spijker van die wijk vereniging erkent dat ten dele. „We hebben zwaardere juridi sche stappen tegen de gemeen- Een flink aantal bewoners trot- T'T seerde zaterdag de stromende regen om de buslijn door de Coebel te blok keren. foto hielco kuipers te overwogen. Maar dan loop je het risico dat de rechter uitein delijk zegt: het verdient niet de schoonheidsprijs, maar laat het maar doorgaan. Voor een kleine vereniging als de onze zijn die kosten ook nauwelijks op te brengen. Toch laat de wijkver eniging De Coebel het er niet helemaal bij zitten. Ze heeft een bezwaarschrift ingediend bij de gemeente en hoopt dat binnen kort voor de commissie voor bezwaar- en beroepschriften toe te lichten. Wethouder Van Rij was van ochtend niet bereikbaar voor commentaar. Van Rij: 'juist veel positieve reacties op bus Wethouder T. van Rij is te vreden over het rustige ver-, loop van de busblokkade in de Coebel. De actie is echter geen reden voor hem om iets aan de buslijn te veran deren. Van Rij: „Opmerkelijk genoeg hebben we op deze lijn opvallend veel positieve reacties gekregen. Veel meer mensen dan dan gebruike lijk hebben laten weten dat ze blij zijn met die bus. Ik geloof graag dat de meerder heid in de wijk weinig voor de bus voelt. Maar gemid deld maakt in Nederland maar zo'n zeven procent van de mensen gebruik van de bus. Ik verwacht heus niet dat dat in de Coebel an ders ligt." Van Rij heeft zaterdag niet gesproken met de actievoer ders. „Ik heb bewust mijn gezicht niet laten zien. Dat werkt voor sommigen alleen maar escalerend." Als de ac tiegroep een gesprek met hem wilt, is ze echter wel kom. „Ik ben altijd bereid om te praten." Overigens hoopt de wethouder dat de rust in de wijk straks weer terugkeert. „Destijds, met de uitbreiding van Zuydtwijck werd er in de Coebel ook zo heftig gereageerd. Maar na een tijdje ebde dat weg. Mis schien is dat nu weer het ge val." Unicef-loop brengt 45 mille op prdt er in Leiden nog op iaat gevoetbald? Het juiste itwoord op deze vraag is: 'Ja, jel erg goed.' Zes jongens van VS Dl speelden zaterdag om [t Nederlands Kampioen- hap Straatvoetbal 1999. e finales vonden plaats tij- ïns de Jeugd-voetbaldag van KNVB in en rond het Willem stadion in Tilburg. Op straat jetballen is tegenwoordig zo nzelfsprekend niet meer. Au- s verpesten de boel voor jon- voetballers. De KNVB maakt :h zorgen, want de straat is n erkende kweekvijver van ig talent. Denk maar eens in Johan Cruyff die zijn carri- op de pleintjes van Amster- m begon. Besloten werd arom de straatvoetbalcom petitie te organiseren. En met succes. Sinds novem ber hebben 12.000 kinderen door heel het land wedstrijden gespeeld. Met echte goaltjes en met hekken om de auto's bui ten te houden, dat wel. Straat voetbal in georganiseerde vorm: een beetje tegenstrijdig is het wel. Het zal de finalisten uiteraard een zorg zijn. Tijdens de finales is er geen tijd voor dit soort fi losofietjes. Jongens en meisjes in gesponsorde shirtjes en op stevige gympies knokken voor elke bal. Langs het speelveldje staan levensgrote reclamebor den van Shell. U weet wel, het bedrijf dat de benzine verkoopt waarmee auto's door de straten kunnen rijden. Spelers van UVS (met donkere hesjes en gestreepte shirts) is actie tijdens het Nederlands kampioenschap straatvoetbai. foto cor viveen De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad n Eric-Jan Berendsen Het team van UVS wint de eer ste twee wedstrijden. Vlak voor de derde en laatste wedstrijd zegt teambegeleider René van Dijk: „Nu wordt het span nend." Ook de Zilvermeeuwen, de laatste tegenstander in het toernooi, kan nog steeds kam pioen worden. Het team van-UVS moet op zijn minst gelijk spelen, en dat in twaalf minuten speeltijd. Sinds november zijn de jongetjes al bezig met de competitie. Van Dijk: „Als je de eerste wedstrij den wint is dat alleen maar leuk, maar als je zover geko men bent wil je ook winnen. Daar is toch niks mis mee Na een paar minuten scoort Ronnie Verplancke (12) het eer ste doelpunt voor UVS. Ronnie voetbalt, behalve bij UVS, vaak op het schoolplein in de Ste venshof. Hij is onlangs uitver koren om volgend jaar bij Feyenoord 'stage' te gaan lo pen. Iedere woensd'ag pp en neer naar Rotterdam om daar te spelen. Twaalf jaar en dan al ontdekt door scouts? Volgens teambegeleider Van Dijk is dat heel normaal. Ook de F-jes worden al naar grote clubs ge lokt. Van Dijk: „Waarom zou je ze het misgunnen? Al halen ze de top niet, dan nog hebben ze een hele mooie tijd." Langs de kant staan UVS-fans Herman Vermeer en Jan Ouds hoorn. Ze gaan al jaren naar de Jeugdvoetbaldag en nemen de kans te baat om het UVS-team aan te moedigen. En ja hoor: vroeger was ook het straatvoet bal anders. Venneer, oud-spe ler en oud-bestuurslid bij UVS: „Van auto's had je geen last, begin jaren vijftig. Je gooide ge woon wat jassen op de grond en dan ging je voetballen." Ze moesten trouwens wel. Nu kun je al met zes jaar lid wor den van een echte club, maar in die tijd was de minimum leeftijd twaalf. Tot die tijd was je dus aangewezen op de straat. Vermeer: „Maar daar leerde je wel goed voetbal" Vermeer haalt meer herinne ringen op: „Mijn buurjongen had zo'n bruine leren bal en dat was dus mijn beste vriend." Zijn favoriete plekjes waren de veldjes bij het Zwarte Pad en het 'Zandlandje' in het verleng de van de Marnixstraat. Al wa ren er weinig auto's, straatvoet bal had natuurlijk ook toen zijn risico's. Vermeer: „Het kon ge beuren dat je een ruit in schoot." Oudshoorn doet er nog een schepje bovenop: „Je had van die vuilakken die je bal afpakten en er meteen een mes instaken." Terug in de finale. Zilvermeeu wen voert de druk op en scoort de gelijkmaker 1-1. Een gelijk spel is genoeg, maar houden het team van UVS dat naast Ronnie uit Richard Guffens, Marcel te Hennepe. Youri van Dijk en Paul Harleman bestaat dit vast Straatvoetbal is, ook in georganiseerde vorm, razend spannend. Jan Oudshoorn staat langs de kant: „Het duurt te lang, ze moeten eerder schieten." Een spelertje van UVS verliest zijn schoen en wordt snel gewisseld, een af standsschot gaat net naast. Dan klinkt het eindsignaal. UVS is Nederlands Kampioen Straatvoetbal! De spelers om helzen elkaar. Moeders, vaders en grootouders stormen jui chend het veld op. Speler Paul (12) geeft een professionele re actie: „Het was moeilijke wed strijd, maar we hebben toch mooi gewonnen." victor encbers De jaarlijkse Unicef-sponsor- loop in de Leidse Hout heeft dit jaar 45.000 gulden opgebracht. Dat is minder dan in voorgaan de jaren. De organisatie wijt de terugval aan het wisselvallige weer van afgelopen zaterdag. Zevenhonderdvijftig leerlin gen van 24 basisscholen uit de regio liepen zaterdag in de Leidse Hout in totaal 7.300 kilo meter. Ze begonnen al om 10.00 uur, nadat op het terrein van Lugdunum ballonnen wa ren opgelaten. Omdat het pas in de loop van de middag opklaarde, besloten veel kinderen pas laat te gaan hollen. De opbrengst gaat naar het project Onderwijs in Soma lië. Unicef ondersteunt projecten om kinderen in Somalië en om liggende landen te leren lezen, rekenen en schrijven. In cen traal en zuidelijk Afrika gaal bij na de helft van alle kinderen niet meer naar school. leiden victor encbers Het derde team van UVS speelt mee in een nieuwe televisiese rie van de Vara. De serie is een vervolg op de film Allstars en wordt vanaf september uitge zonden. De opnamen werden zaterdag gemaakt in het plaats je Durgêrdam. De film Allstars, die vorig jaar te zien was in de bioscoop, gaat over het wel en wee van een voetbalteam. Een groot deel van de oorspronkelijke acteurs- ploeg, onder wie Anthonie Ka merling en Thomas Acda, doet ook mee in de serie. Het team van UVS speelde zichzelf, aldus Vinnie Korten- bach, één van de teamgenoten van UVS 3. Kortenbach: „We hebben de film indertijd met het hele team gezien en er erg van genoten. Toen er een advertentie in de krant stond, waarin werd ge vraagd om voetbalteams voor de serie, hebben we ons met een aangemeld." den haag hans jacobseed of gelofte af te leggen. Van Vugt (19), die afgelopen dins dag afscheid nam van de Leidse gemeenteraad, zal de gelofte af- leggen. De Eerste Kamer heeft een uur uitgetrokken voor de plech tigheid. Volgens de voorlichter van de Senaat moeten van 14 van de 34 nieuwe senatoren (41 leden keren terug) de geloofs brieven nog worden bekeken. De andere geloofsbrieven zijn deze week al onder de loep ge- Driek van Vugt krijgt een plek op de eerste rij van de Eerste Kamer. De jongste senator uit de parlementaire geschiedenis komt te zitten naast zijn partij genoot Rob Ruers. Dat is door het presidium van de Senaat bepaald. De nieuwe Eerste Kamer wordt dinsdag 8 juni om half twee geïnstalleerd. Eén voor één worden de 75 senatoren uitgenodigd te gaan staan en de Omgebouwde motoren in alle soorten en maten waren gisteren in de Groenoordhallen te zien. foto mark lamers

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9