Minister wil inhaalverbod trucks Caissières AH frauderen met Air Miles-kaarten Economie Explosieve groei van luchthaven Maastricht Stakingsdreiging Northwest Bayard bouwt helikopterdek Lichte teruggang marktaandeel AH ZONZOEKERS REGELEN HUN Controle van slakroppen EIGEN VAKANTIEGELD Jandag i juni -pensioenfonds ABP geeft IHC respijt t jp jtprdam IHC Caland krijgt van aandeelhouder ABP respijt |het opstellen van een mensenrechtengedragscode. Het pen- jenfonds wil dat IHC dit jaar met een code komt zodat die op {volgende aandeelhoudersvergadering besproken kan wor- ■p-rpn. Het APB had de code eigenlijk al op de vergadering van af- )E OPlopen vrijdag willen zien. Het fonds, dat drie procent van de ïidelen bezit, wil van bedrijven waarin het belegt, een helder, ojmtroleerbaar kader waaraan investeringen in politiek gevoeli- °ii gebieden kunnen worden getoetst. IHC kwam op dit punt in 2'ljspraak toen het een order voor de bouw van een drijvende iJslagtank in Birma (Myanmar) accepteerde. De militaire junta o j het land is berucht om de mensenrechtenschendingen. jjNV dreigt met acties bij Hanos n'.gnooRNHorecagroothandel Hanos heeft het verbruid bij 2 tjkbond FNV Bondgenoten. Nadat de directie opnieuw het giO-overleg had vertraagd, eist de bond dat Hanos de arbeids- 15/jorwaarden voor de levensmiddelengroothandel toepast. Ha- 0 moet voor woensdag toegeven anders start de bond acties. 0 Jnos is de laatste grote groothandel die de CAO niet respec- olrt. Het familiebedrijf met vestigingen in Apeldoorn, Amster- 5,sim. Nijmegen, Valkenburg, Venlo en Zwolle loopt volgens de 3jlkbond als een 'tierelier'. Dus kan de groothandelsgroep best Uil geld missen voor een goede CAO, zo vindt Scholten. oj Uitstel betaling voor scheepswerf YVC ^fpiifaanoeussel. DescheepsnieuwbouwwerfYVCIJsselwerf liCapelle heeft uitstel van betaling aangevraagd. De werf 1 inpt met een gebrek aan orders door de malaise op de we- o'Jdmarkt. Er werken 265 mensen op de vestigingen in Capelle oüiGroot-Ammers. FNV Bondgenoten is woest op de leiding. ilgens de vakbond is de aanvraag in scene gezet om van de 'feuwbouwactiviteiten af te komen, zo verkondigt vakbondsbe- iiurder W. Dijkhuizen. eursfraudezaak levert 90 miljoen op rERDAMDe fiscus heeft negentig miljoen gulden aan achter- illig belastinggeld opgehaald met operatie Clickfonds, de co- •naam van justitie voor de beursfraude-affaire. De miljoenen ïeft de fiscus vooral geïnd via beslaglegging. De meeste perso- n hebben de boete betaald met een schikking. Niet alle zaken .prden geschikt. Sommige verdachten moeten zich na de zo- 'ier verantwoorden voor de rechter wegens witwassen van cri- ineel geld, fraude en misbruik van voorwetenschap. In totaal rerde de operatie ongeveer 110 verdachten op. De effectenwe- d werd in 1997 opgeschrikt door invallen van justitie en de jOD. Diverse effectenhandelaren en medewerkers van pensi- nfondsen werden voor korte tijd vastgezet. Iritse vlag terug bij British Airways jden British Airways is gezwicht voor de wens van veel klan- p en laat de Britse vlag weer op de staart van zijn vliegtuigen "lilderen. ,,De Britten willen een beeldmerk dat in hun cultuur [st", zei BA-topman Bob Ayling gisteren. De aankondiging n een dag voordat concurrent Virgin Atlantic met veel fan- e een nieuw logo presenteert, ook met de Britse vlag. In 1997 d BA tot ongenoegen van velen op de staarten van zijn 300 uigen de vervangen door beeldmerken in onder meer s Blauw. De Nederlander Hugo Kaagman had die ontwor- jn. De nieuwe logo's kostten BA destijds 200 miljoen gulden. ECONOMIE WIJZER europees stemmen uit protest ingaat niet goed met de euro. g^anet Europa gaat het ook aat erg goed. De vraag is hoe u 3 C'bezorgdheid - als u die met 471 deelt - kan uiten donderdag 5.': de verkiezingen voor het Eu nices parlement, at me eerst duidelijk maken larom er goede redenen tot EN orgdheid zijn. Wat de euro reft; zelfs Duisenberg heeft 107Vc reden om zich zorgen te O9,o ken. Lange tijd heeft hij vol,- 105,6 louden dat hij niet wakker 107;cp liggen van de dalende tow irs van de euro. Maar nu de ut sinds haar introductie be- U2,2 dit jaar ruim tien procent 128,/phaar waarde heeft verloren, ook de president van de Eu- 126Ü «se Centrale Bank zenuw- 103,1 itig moeten worden. }4;01 gevaar is dat de speculan- i26,i: de euro gaan wantrouwen massaal euro's gaan ruilen 1194 )r andere valuta, ïoo.oünen Europa zal J|q'41 onherroepelijk i25|ii 'en tot een hoge- 100.4: rente (om de ka- JJJjllaalvlucht tegen U24 jaan), en een re- [j^isie (omdat de ll0> itedingen van in- UM leerders en con- 10®-® nenten omlaag 1104 m)- En een reces- 102,9: kan de Europese inomie niet heb- 9941, want zo goed 73,0; it het niet. 47'2: jn standpunt is «ds geweest dat ïwege de politieke zwakte Europa de euro geen sterke unt kan zijn. Toen de waarde 1 de euro direct na de intro- inwis ctie omhoog schoot, leek ik 2.11 gelijk te krijgen. Ik schreef >.462111 no8 dat de euforie voorba- 1.41; was en dat zware tijden voor J96: euro in het verschiet lagen. 3^39: ik had niet willen bevroe- i7.oijn dat de problemen zich zo q'^ el zouden aandienen. 25.61 de markt zenuwachtig is 7981: er de politieke situatie in Eu- 1,38133 bleek al toen Oskar Lafon- 174,1 ne plotseling aftrad als de Spitse minister van financiën, nu reageerde de markt op op zich niet al te opzienba- 03tf lc*emededefing dat de Italia- 23 hun begrotingstekort wat 138.1 ïgen laten oplopen. geef ik Duisenberg wel ge- vk cals hij de problemen met de hantó 10 relativeert. Want de val veitn euro heeft ook veel te *isie iken met de ongekende acht van de Amerikaanse eco- °mie, en daar kan Europa niet te veel aan doen. Daarbij rigei* n^t ^at markten als 0 s op en neer gaan, dus wie ;et, gaat de euro straks weer hoogte in. En laten we ook 0 n Et vergeten dat een zwakke 0 unt niet alleen maar ellende o Nederlandse bedrijven 0 fe hun waar aan Amerikanen 1,095 Arjo Klamer hoogleraar economie Erasmus universiteit lanceweg Sla-selecteur Marco Moor controleert kroppen rode sla op een proefveld in het Noord-Brabantse Langeweg onder meer op blad kwaliteit, kleur, grootte en de 'bederfsnelheid'. Rode sla is een commercieel succes. Vooral in Frankrijk en Duitsland is grote belangstelling voor deze sla-variëteit. Het proefveld is van veredelingsbedrijf Rijk Zwaan uit De Lier in het Westland. Het is deze veredelaar gelukt door het kruisen van verschillende types een soort te krijgen die niet bitter meer smaakt. foto anp vidiphoto MAASTRICHT ANP Steeds meer mensen stappen in Beek bij Maastricht op het vliegtuig, dat hen naar hun va kantiebestemming voert. Maas- tricht-Aachen-Airport groeide daardoor de eerste vijf maan den van dit jaar explosief met 39 procent in vergelijking met dezelfde periode in het vorige jaar. Dat heeft Roland Becx, mar keting manager van de luchtha ven. zaterdag gezegd. In mei bedroeg de groei van het aantal passagiers zelfs 57 procent in vergelijking met mei 1998. De eerste vijf maanden van vorig jaar stapten in Beek zo'n 25.000 mensen op het vliegtuig, dit jaar waren dat er om en na bij de 37.000 in dezelfde perio de. Vooral mensen uit Brabant en Limburg maken gebruik van de Limburgse luchthaven. Bijna de helft van de klanten komt uit België en Duitsland. In die lan den hebben enkele grote va kantieaanbieders, waaronder Neckermann, het vliegveld bij Maastricht opgenomen als startpunt. De grootste groeiers zijn de vluchten naar Tenerife, Mallor- ca, Faro (Portugal) en Rhodos (Griekenland). De belangstel ling voor Tenerife is dit jaar meer dan verdubbeld in verge lijking met vorig jaar. Naast de chartervluchten groeiden ook de lijndiensten naar Londen en Amsterdam met respectievelijk vijftien en zeven procent. De groei van de Limburgse luchthaven staat haaks op de plannen van minister Pronk om de regionale luchthavens te kortwieken. Pronk wil dat de charters terugkeren naar Schip hol. De woordvoerder van de luchthaven is het daar niet mee eens. „Wij vinden dat minach ting voor de consument uit de regio, zeker omdat Maastricht al veertig jaar charters heeft. Transavia is hier nota bene op gericht." CHICAGO ANP-Rtr rijkste daarvan zijn salaris, pen sioen en veiligheid en behoud van werk. De staking kan pas beginnen dertig dagen nadat een nationale bemiddelings- raad tot de conclusie is geko men dat er sprake is van een Het cabinepersoneel van de luchtvaartmaatschappij North west Airlines heeft zich zater dag in grote meerderheid uitge sproken voor een staking. Daar mee is een procedure in wer king gesteld die kan leiden tot de tweede grote werkonderbre king in nog geen jaar tijd bij de Amerikaanse partner van KLM. Het personeel ligt al drie jaar overhoop met de directie over een aantal zaken. De belang de bemiddelingsraad volgende week een uitspraak te vragen als er deze week geen overeen komst wordt bereikt. Morgen gaan de partijen weer met el kaar praten. Transportsector verdeeld over ingrijpende maatregel Minister Netelenbos van verkeer wil op bijna zeventig procent van alle autosnelwegen een inhaalverbod voor vrachtwagens instellen. Een proef op de A16 heeft volgens het ministerie uitgewezen dat een inhaalverbod voor trucks de doorstroming en veiligheid van wegge bruikers bevordert. Bovendien verdwijnen de ergernissen die inha lende vrachtwagens vaak oproepen. De transportsector is verdeeld over de maatregel. slijten doen nu goede zaken omdat een goedkope euro hun waar goedkoop maakt voor de Amerikanen. Het gelijk ligt dus niet voor het opscheppen. Inmiddels dreig ik evenwel gelijk te krijgen wat be treft de onmogelijkheid van een effectief economisch beleid in het Europa met de euro. Net als vele andere economen heb ik betoogd dat een Europese mo netaire unie onder spanning zeil komen te staan wanneer de economische ontwikkeling van de lidstaten uiteen gaat lopen. Dat probleem doet zich nu reeds voor. De Duitse econo mie, de grootste en belangrijk ste van Europa, kwakkelt terwijl het met de tweede economie, de Franse, juist beter gaat. De Duitsers hebben daarom alle belang bij een lage rente en im pulsen van de overheid, maar de Fransen, net als de Nederlanders, kunnen langzamer hand wel een hoge re rente gebruiken om te voorkomen dat de economie overspannen raakt. De rente in Neder land is echt te laag. Maar hij kan niet hoger omdat de Duitse economie dat niet toelaat. Be leidsmakers staan daarom voor een di lemma. De vraag is wat serieuzer te ne men: de werkloosheid in Duits land of de inflatie in Frankrijk (en Nederland). Zo'n keuze geeft spanning. Hoe lang is de fragiele Europese gemeenschap tegen dergelijke spanningen bestand? Ik blijf bij mijn voor spelling dat de Europese Mone taire Unie geen lang leven zal hebben. Donderdag mag u stemmen voor het Europees parlement. Bent u de gemiddelde Neder landse burger dan neemt u de moeite niet. Het is u moeilijk kwalijk te nemen, want zo seri eus worden wij als burgers door de Europese machthebbers ook weer niet genomen. Democra tie op Europees niveau werkt niet. Het Europees parlement krijgt weliswaar steeds meer macht maar blijft ongeloof waardig als volksvertegenwoor diging. U zou evenwel kunnen stemmen om uw bezorgdheid duidelijk te maken. Wilt u dat dan kunt u stemmen op partij en die duidelijk afstand nemen van de huidige gang van zaken in Europa, zoals de kleine chris telijke partijen (en dus niet het CDA), GroenLinks (dat een so cialer Europa wil) en de Socia listische Partij (die de huidige constructie van Europa afwijst), de WD misschien, en Luc Sala van lijst acht. DEN HAAG GPD binnenkort in de Tweede Kamer aan de orde. Als de plannen van de minister wor- Brancheorganisatie Transport en den ingevoerd mogen vrachtwagens Logistiek Nederland (TLN) is een uit- tussen zes en tien uur 's ochtends en gesproken tegenstander van de aange- tussen drie en zeven uur 's middags kondigde maatregel. „Onderzoek heeft niet meer inhalen. Het voorstel komt niet aangetoond dat een verbod helpt tegen files. Evenmin is zeker dat het de verkeersveiligheid ten goede komt", aldus C. Buma van de organisatie. Vol gens hem krijgt de transportsector nu de zwartepiet toegeschoven voor de fi les, terwijl het probleem veel breder is. „Er moet een geïntegreerd pakket van maatregelen komen. Knelpunten moe ten weggenomen worden, er moeten aparte rijstroken voor trucks komen en het openbaar vervoer moet bevorderd worden. Het is een illusie om te den ken dat alleen een inhaalverbod de fi les oplost." Buma erkent wel dat het veiligheids gevoel van andere weggebruikers toe neemt als vrachtwagens niet meer mo gen inhalen. „Maar dit is wel een paar denmiddel." Transport en Logistiek Nederland (TLN) verwacht dat chauf feurs in de problemen komen door het beleid van Netelenbos. ,,Als ze achter een treuzelende automobilist zitten, mogen ze die niet meer inhalen, maar ze moeten wel op tijd bij hun klant zijn. Het is een enorme beperking van hun bewegingsvrijheid, waarin wij weinig heil zien." TLN zal proberen de minister op andere gedachten te bren gen. De brancheorganisatie stelt zich constructief op. „Als iemand belang heeft bij zo min mogelijk files zijn wij het." Belangenbehartiger Koninklijk Ne derlands Vervoer staat veel positiever tegenover het verbod. „We hebben het enkele jaren geleden zelf voorgesteld aldus bestuurslid R. Enthoven. „Het is één van de mogelijkheden om de ver keerscapaciteit te vergroten." Hij ge looft niet dat de chauffeurs beperkt worden in de uitoefening van hun be roep. „De maximumsnelheid voor vrachtwagens is 80 kilometer per uur en de snelheidsbegrenzer staat afge steld op 89 kilometer per uur. Ik zie dan ook niet in waarom een inhaalver bod tot problemen zou leiden. Zeker als het gaat om tweebaanswegen, zijn wij geen tegenstander van een ver bod." dordrecht Bij aluminiumbouwer Bayards in Dordrecht is de afgelopen maanden een 85 ton zwaar heli kopterdek gebouwd. Het gevaarte van 25 bij dertig meter heeft bijna twee miljoen gulden gekost en werd gebouwd in opdrafht van de grootste Noorse oliemaatschappij Hydro. Het dek zal worden gemonteerd op een olieplatform voor de kust. Door de sterk gedaalde olieprijzen in de afgelopen jaren heeft Bayards te kampen met een teruglopende vraag naar platformconstructies voor de off-shoresector. Het bedrijf bouwt behalve lichtgewicht vliegdekken ook aluminium zeilschepen. foto anp ton borsboom zaandam anpmarkt en Konmar draaiden goed. Edah en De Boer Unigro leverden echter aandeel in. Albert Heijn ligt er niet echt wakker van. De daling was volgens een woordvoerder zaterdag „toch een beetje bewust". Albert Heijn deed het rustig aan met reclameacties. Ook stootte het concern onrendabele winkeloppervlakte af. Een andere tak van het Ahold-concern, Schui- tema, boekte in het eerste kwartaal wel groei. Volgens Distrifood klom het marktaandeel van 10,1 naar 10,6 procent. Nederlands grootste supermarktketen Albert Heijn levert marktterrein in. De Zaanse grootgrutter verloor in het eerste kwartaal klan ten aan de nieuwe concurrent Laurus, ontstaan uit de Vendex Food Groep en De Boer Unigro. Volgens het brancheblad Distrifood daalde het aandeel van AH van 28,8 naar 28,4 procent. Lau rus klom, waardoor de afstand tot Albert Heijn kleiner werd. Vooral de Laurus-winkels als Basis- SOEST/UTRECHT GPD Caissières van Albert Heijn hebben een truc bedacht om Air Miles te incasseren: de 'bar codewaaier'. De supermarktke ten spreekt van fraude en over weegt ontslag op staande voet. Op een piepkleine waaier, een serie kartonnen kaartjes ter grootte van twee postzegels, staan nagetekende streepjesco des van Air Miles-pasjes. Het scanapparaat van de super markt ziet ze voor echt aan. De caissière komt in actie wanneer een klant zijn eigen pasje niet bij zich heeft. Nadat de laatste boodschap over de lopende band is gerold, wordt onopvallend de barcodewaaier tegen de scanner aangehou den. De spaarpunten worden bij geschreven op Air Miles-kaar- ten van het personeel, hun fa milie, kennissen en vrienden. De truc is niet zonder risico. Het kaartnummer van de Air Milespas wordt zichtbaar op de kassabon van de klant. Wie pro testeert, kan een sneer ver wachten. Zoals bij een AH-fili- aal in Soest: „Hoor eens even, u heeft tóch niets aan de punten omdat u uw kaart vergeten bent. Het is doodzonde dat nie mand uw punten ipcasseert." Twee jaar geleden, bij eerdere fraude, nam Air Miles maatre gelen. Wie in hetzelfde filiaal op één dag meer dan drie keer boodschappen doet, krijgt geen spaarpunten meer bijgeschre ven. Maar de caissières omzei len die beveiliging door een waaier van vele kaartnummers te gebruiken, waarbij elke streepjescode van de spaarpas maar twee keer per dag wordt gebruikt. De buit wordt achter af verdeeld onder familie en vrienden. Sommige werknemers sparen wekelijks meer dan 1.000 pun ten bij elkaar. Dat is goed voor cadeaus ter waarde van zo'n 600 gulden of meer. LMN, de organisatie achter Air Miles, zegt AH af en toe te tippen over 'onregelmatigheden in spaarge- drag'. Albert Heijn neemt de zaak hoog op. „Dit is in onze ogen fraude en reden voor ont slag op staande voet", aldus een woordvoerder. Het is bij AH verboden dat caissières Air Miles-passen bij zich dragen, laat staan dat ze in de winkel voor persoonlijk gewin gebruikt worden. Regiomanagers stellen een onderzoek in. „We weten dat dit soort dingen gebeuren, maar gelukkig is het spora disch. We zijn er alert op." Ik kan de krant bezorgen in de periode van: Naam: Adres: Postcode/Plaats: Telefoonnummer: Geboortedatum (min. 15 jr.): In envelop (zonder postzegel) sturen naar: Dagbladuitgeveri) Damiate b.v.. afdeling Oplage-Logistiek-Binnendienst. antwoordnummer 416.2000 VC Haarlem. Ja, ik word vakantiebezorg(st)er Je wilt deze zomer van alles, maar geld: hó maar. Daar is dus een oplossing voor: vakantiebezorger! Dat tikt lekker aan: je verdient meteen al méér dan het minimumloon, pakt een vergoeding voor je fiets en als je minimaal drie weken loopt, vang je ook nog 'vakantiegeld mét': 25 piek extra premie. En dat allemaal voor een uurtje fietsen per dag! Van 1 juni tot 1 september kun je net zo lang of zo kort een wijk (vlakbij je eigen buurt) lopen als je zelf wilt. Dat we rekening hou den met je eigen vakantieplannen, spreekt voor zich. Wil je ook een volle vakantie-knip en ben je 15 jaar of ouder? Stuur dan de bon in, of bel even 023 - 5150110 (maandag/ vrijdag 9-5 uur: zaterdag 8-12 uur)

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7