Voedselcrisis tast vertrouwen Belg aan Massale opkomst bij verkiezingen Indonesië OED OOP \v Buitenland 1FI Surinaamse leger staat achter president Overleg over Kosovo eindigt in anticlimax Executie moordenaars Rajiv Gandhi uitgesteld De belangrijkste presidentskandidaten van Indonesië AG 7 JUNI 1999 elijk amnestie voor moslimrebellen Algerije biedt waarschijnlijk amnestie aan fundamenta- moslim-rebellen die de wapens neerleggen. Het Islami- ïilsleger (AIS) heeft gisteren bekendgemaakt dat het de itrijd tegen de Algerijnse autoriteiten definitief staakt, •rklaring van president Bouteflika staat dat hij de pre- Iracht heeft gegeven tot een wetsontwerp dat vol gena- zijn jegens alle betrokkenen om alle veiligheidsproble- te lossen. Het AIS is de gewapende arm van het funda- itische Islamitische Heilsfront (FIS). De annulering van .tsverkiezingen in 1992, die het FIS vrijwel zeker had n, leidde tot een golf van geweld in Algerije met moge- dan 100.000 doden tot gevolg. :st tegen ontvoering in Colombia Vele tienduizenden hebben gisteren in het Colombi- ili gedemonstreerd tegen de ontvoeringsacties van de :l|C|t 5Che rebellen in het land. Het protest volgde op een liging van het marxistische Colombiaanse Nationale igsleger (ELN) om de Duitse bondskanselier Schroder i te bemiddelen in hun conflict met de regering in Als teken van goede wil kondigt het ELN aan zeventig s vrij te laten. Deze zijn eerder ontvoerd tijdens de be- g van een kerk in Cali en tijdens een vliegtuigkaping. ss tegen Anwar begonnen i/ipur» In Maleisië is vandaag het proces begonnen te- rmalig vice-premier Anwar Imbrahim. Hij wordt be rd van het plegen van homoseksuele handelingen met ;ere chauffeur van zijn familie. Het proces tegen Anwar •t lang na het begin onderbroken wegens juridische be- van de verdediging. Anwar riskeert maximaal twintig ff/ÊÊ ingenisstraf en zweepslagen. Anwar, die in september - tslagen, werd in april wegens corruptie veroordeeld tot 00 uu-ce'- straf houdt hem tot het jaar 2008 uit de politiek, ins om!t vonn*s 'n hoger beroep wordt vernietigd. itie SPD en CDU wint in Bremen IB" De sociaal-democratische SPD en de conservatieve n de grote winnaars van de deelstaatverkiezingen in en Bremerhaven. De SPD groeide van 33,4 procent van ertenü men naar Coalitiepartner CDU behaalde 37,1 pro- is 32,6). De grote verliezers waren de Groenen en de ijke belangenpartij AFB. De verkiezingen waren van be- jr de nationale politiek. De rood-groene regering in irloor in februari bij de verkiezingen in Hessen haar heid in de Bondsraad, de 'Eerste Kamer' waarin de 16 in zijn vertegenwoordigd. Een absolute meerderheid IPD of een rood-groene coalitie in Bremen zou voor de de herovering van de Bondsraad hebben betekend. jieeft spijt over wapen WOU Russische ondernemers zijn steeds inventiever in hun westerse investeerders aan te trekken. Zo heeft de di van het wegenbouwbedrijf Lider zich in een open brief Juitse bondskanselier Schroder nadrukkelijk veront- ;d voor het gebruik van het wapen Katjoesja tijdens de Wereldoorlog, dat duizenden Duitse soldaten het leven kost. Katjoesjö, een raketlanceerinstallatie, werd in de n geproduceerd die nu in het bezit zijn vap Lider. De -at naast de verontschuldiging echter ook een uitgebrei- rijving van de bedrijfsactiviteiten van Lider. Katoesja is iooI van de overwinning op nazi-Duitsland. kerheid over meerderheid ANC >burg Zuid-Afrika wacht in spanning af of het Afri- 11 ationaal Congres (ANC) van scheidend president Nel- ïdela bij de verkiezingen van vorige week woensdag nu iet een tweederde meerderheid van de stemmen heeft Het ANC wil die meerderheid graag hebben omdat de an eigenhandig grondwetswijzigingen kan doorvoeren. B gisteren bekendgemaakte uitslagen stond het ANC op ocent van de stemmen, maar later werd gemeld dat D.OOO uitgebrachte stemmen onzekerheid was gerezen. e bij bomaanslag in Portadown )wn Bij een ontploffing in een woonhuis in de Noord- aats Portadown is zaterdagochtend vroeg een vrouw om :n gekomen. De explosie deed zich voor nadat onbeken- bom door het raam hadden gegooid. Volgens de politie paarna nog een tweede explosie, die geen slachtoffers e politie denkt dat de aanslag verband houdt met de den traditionele marsen van de protestantse Oranjeman- willen op 4 juli door de hoofdzakelijk katholieke Gar- toad trekken. Hun mars werd vorig jaar verboden. ïje geeft contacten met ETA toe De Spaanse minister van binnenlandse zaken Oreja Jaterdag toegegeven dat zijn regering 'verkennende con- I heeft gehad met de Baskische afscheidingsbeweging- fclgens Oreja ging het niet om direct contact, omdat de ie autoriteiten hebben gezworen niet met terroristische laties te praten. Het contact verliep volgens de Spaanse la een geestelijke, die brieven van de regering en de ETA lelde. De ETA neemt sinds afgelopen september een wa- Istand in acht, die echter enkele keren is verbroken. (ponden door roken bij het tanken l Met een brandende sigaret in de mond heeft een 40-ja- pnsman bij het bijtanken van zijn scooter in zijn huis een lie veroorzaakt. Daarbij zijn de man en 13 andere mensen ld geraakt. Bij de ontploffing liep hij zware brandwonden {gezicht en aan de handen op. De andere slachtoffers, Iers van de flat, liepen voornamelijk rookvergiftiging op. VS en Egypte blokkeren import vlees en kipprodukten uit hele Europese Unie Het dioxine-voedselschandaal in België ondergraaft het vertrouwen van Belgische consumenten in producten van eigen bodem. Honderden slagerijen en bakkers hou den vandaag hun deuren gesloten, bij gebrek aan klandi zie. De supermarktketens GB en Delhaize begonnen vanochtend met het verwijderen van Belgische boter uit de schappen, nadat zondag al 'vetrijk vlees' uit de ver koop was gehaald. Veel Vlamingen en Walen gingen af gelopen weekeinde in de buurlanden Frankrijk, Duits land en Nederland op zoek naar veilig voedsel. van de in opspraak gekomen vetsmelterij Verkest. De lijst werd nog niet gepubliceerd, maar volgens de media gaat het om ruim 400 pluim veebedrij ven, 350 runderbedrijven en 750 varkensfokkers. Premier Dehaene heeft een week voor de verkiezingen zijn campagne moeten afgelasten brussel paul koopman correspondent De voedselcrisis dijt bijna met het uur verder uit. Na een twee dagen crisisberaad op kasteel Hertoginnedal in Brussel, stelde het kabinet-Dehaene een lijst vast met 'verdachte bedrijven' die veevoer hebben betrokken omdat de voedselcrisis al zijn aandacht opeist. Volgens de Eerste Minister begint de be voorrading van Belgische win kels een serieus probleem te worden. Ook wordt de Belgische en Europese economie steeds zwaarder getroffen door han delssancties. Verscheidene lid staten hebben hun grenzen voor Belgisch vlees helemaal gesloten. De VS en Egypte blok keerden alle importen van vlees, kip en eiproducten uit de gehele Europese Unie. Vandaag beraden experts van de Europe se Commissie zich op de situa tie. Dehaene schreef de zware sancties tegen zijn land toe aan het 'trauma' dat de Europese Commissie nog heeft overge houden aan de gekke-koeien- crisis. Toen luidde het verwijt dat de Commissie te laat in greep. Zaterdag werd bekend dat behalve Belgische kippen, eie ren en honderden daarvan af geleide producten gehakt, worst, spek, paté, lever, rundvet en andere 'vetrijk vlees' geme den moet worden. Supermark ten signaleerden een verdrie voudiging van de verkoop van vis een paardenvlees. De scha de voor de voedingssector wordt inmiddels al geraamd op circa 1,5 miljard gulden. Con tainerparken bleven het hele weekeinde geopend om voe dingswaren in ontvangst te ne men. Niet veel Belgen maakten echter van die mogelijkheid ge bruik. Klucht stelt democratie op de proef paramaribo armand snuders correspondent Het Surinaamse Nationaal Le ger steunt een nieuwe presi dent als het parlement tot het kiezen van een nieuw staats hoofd besluit. Bevelhebber Glenn Sedney heeft dat dit weekeinde laten weten. „Als de Nationale Assemblée erin slaagt met een tweederde meerderheid een staatshoofd te kiezen, dan is die persoon voor het Nationaal Leger de nieuwe president", aldus Sed ney. Suriname loopt de kans dat het de geschiedenis in gaat als het eerste land ter wereld dat twee presidenten en vice-pre- sidenten heeft. Wijdenbosch blijft volharden in zijn weige ring af te treden en wil met het parlement rond de tafel gaan zitten om de problemen te bespreken. Maar het nieu we parlement wil zo spoedig mogelijk een nieuw staats hoofd kiezen. De Surinaamse bevolking maakt zich onder tussen zorgen over aanhou dende geruchten dat in het binnenland groepen bosland creolen op grote sghaal wor den bewapend en op korte termijn naar Paramaribo zul len trekken. Suriname is ver zeild geraakt in een bizarre klucht die de broze democra tie flink op de proef stelt. Over enkele weken wordt de anderhalve kilometer lange brug over de Coppenameri- vier officieel in gebruik geno men. Nu al doen grapjes de ronde over hoe die plechtig heid gaat plaatsvinden. „De ene president zal aan de ene zijde het lint doorknippen, de andere president doet hetzelf de aan de overkant. Of mis schien noemen ze het wel de Jules Wijdenbosch Memorial Bridge", schertsen de brug genbouwers zelf. NAVO-soldaten brengen ventilatoren naar de opgestelde legertenten in Kumanovo. Na urenlang onderhandelen in de hitte meldde gene raal Jackson dat het Joegoslavische leger niet akkoord ging met het voorgestelde vredesplan. foto epa antonio bat kumanovo marcel van silfhout Gevoel voor drama kan Sir Mike Jackson zeker niet wor den ontzegd. Alleen al de wijze waarop hij naar de microfoon loopt om het resultaat van de zwa re onderhandelingen tussen de NAVO en de Servische generaals te melden, verraadt een schokkende boodschap op dit nachtelijk uur: Er is geen akkoord, de bombarde menten worden geïntensiveerd. De afgepeigerde generaal, die ruim twee volle dagen tegenover drie Servische generaals aan tafel zat, houdt het kort en puntig. „We hebben geprobeerd het politieke akkoord te vertalen naar een mili taire realiteit op de grond", zegt hij bitter. En dat is dus niet gelukt, aangezien hij op basis van de Ser vische militaire interpretatie van het G8-akkoord 'geen veilige te rugkeer' van de Kosovaarse vluch telingen kan garanderen. Het is een behoorlijke anticli max op een toch al bizaj; week eindje. De eerste uren van de 'on derhandelingen' gingen zaterdag vooral op aan de keus van de on derhandelingslocatie. De NAVO weigerde Joegoslavisch grondge bied te betreden, terwijl de Ser viërs hun grens evenmin wilden oversteken. Uiteindelijk betrokken de militaire delegaties een klein, smoezelig restaurantje even over de grens bij Blace: 'Europa '93', beheerd door een Albanees en de laatste maanden gebruikt als pleisterplaats voor vluchtelingen. Gisteren werd er niet gemar chandeerd rond een geïmprovi seerde ontmoetingsplek, maar bleek de Servische delegatie ak koord te zijn gegaan om verder te praten in een van de grootste NAVO-kampen in Macedonië: een zwaar bewapend helikoptervlieg veld nabij Kumanovo. Mimoza Kusari, een vluchtelin ge uit Kosovo die nu als vertaalster werkt, genoot van deze 'vernede ring' van de Servische generaals. „Eerst moesten ze naar een Alba nees restaurantje en nu zitten ze in dit NAVO-kamp. Het is duidelijk dat ze niets te zeggen hebben." Maar vooral de setting van het kamp valt op: alles klopt precies voor het schieten van mooie plaat jes rond het einde van 'De slag om Kosovo'Maar in plaats van een triomfantelijke mediashow, krijgt deze weldoordachte 'filmset' een dramatische wending. De eenza me generaal achter de microfoon predikt immers geen vrede, maar voortgaande bombardementen. Oud-premier in 1991 omgebracht new dehli ap Het Indiase hooggerechtshof heeft de executie uitgesteld van drie mannen en een vrouw die zijn veroordeeld voor de moord, in 1991, op oud-pre mier Rajiv Gandhi. S. Nalini, T. Suthendraraja, V. Sriharan en G. Perarivalan zou den woensdag worden opge hangen nadat de doodvonnis sen die een speciale rechtbank tegen hen had uitgesproken vo rige maand door het hoogge rechtshof waren bevestigd. Vandaag besloot de rechtbank de tenuitvoerlegging echter uit te stellen tot na behandeling van een nieuw bezwaarschrift op 19 juli. Gandhi werd tijdens een campagnebijeenkomst in de zuidelijke plaats Sriperumbu- dur opgeblazen met explosie ven die een vrouwelijke zelf- moordterroriste om haar mid del had gebonden. Na een pro ces van zes jaar werden vorig jaar in de zuidelijke plaats Mad ras 26 beklaagden ter dood ver oordeeld. Vorige maand werd de aanklacht tegen 19 van hen afgezwakt en werd van drie an deren de doodstraf omgezet in levenslang. De overheid kwam destijds tot de conclusie dat Gandhi het slachtoffer was geworden van een samenzwering van Tamil Tijgers in Sri Lanka en de recht bank heeft dat onderschreven. REDT U MIJ VAN LEPRA? De kleine Irmawati in Indonesië is één van de ruim half miljoen nieuwe leprapatiënten die elk jaar weer worden ontdekt. Het opsporen, behandelen en genezen van één patiënt kost 70 gulden. jakarta theo haerkens correspondent De bevolking van Indonesië heeft vanochtend massaal zijn stem uitgebracht. Ruim negen tig procent van de kiesgerech tigden had zich geregistreerd en vanochtend bleek dat die mensen ook inderdaad zijn gaan stemmen. In Cawang een wijk in Oost- Jakarta drommen ruim voor acht uur 's ochtends een hon derdtal mensen samen op een pleintje waar met bamboe en touw een rechthoek is afgezet. Hier zullen 514 mensen hun stem uitbrengen. Bij de ingang staat een tafeltje waar twee man bijhouden wie er komen stemmen. Registratiebewijsjes dwarrelen op het schrijfblad als ongeduldige kiezers ze door de afzetting heen aanreiken. Na het afleggen van de eed herhaalt de voorzitter van het stembureautje nog eens de woorden van president Habibie dat Indonesië vandaag een nieuw begin maakt met respect voor mensenrechten en demo cratie. Dan gaan de enveloppen met stembiljetten open. Het parlement dat vandaag gekozen wordt, belooft aan zienlijk krachtiger te worden dan de parlementen onder Soe- harto èn diens voorganger Soe- karno. Indonesië werd de afgelopen jaren voornamelijk bestuurd door een president en een door hem benoemd kabinet. Deze regering negeerde in toene mende mate de volksvertegen woordiging en bestuurde het land via decreten. Boven het parlement staat het Volkscongres dat belast is met het goedkeuren van wets voorstellen en de verkiezingen van de president. Het totaal aantal leden wordt straks 700. Dat zijn er nu nog 1000: 500 parlementsleden en 500 leden die Soeharto aanwees. Als het parlement en het Volkscongres gevormd zijn, moet het Volkscongres in no vember tijdens een speciale zit ting de nieuwe president aan wijzen. JET ULTRA JKENPAPIER k 2 rollen 100 NU li e|2 PAKKEN ruswijk anp appen i NU aler aas jong j van _12-r50" 1 J99 ^3 62 jt" geldig van ma. 7 t/m ti 12 'W Services BV tel 035-5483333 'e dag goed nieuws Huidig president Habibie President Bacharuddin Jusuf Habibie (63) van Indonesië was jarenlang minister en naaste medewerker van de vroegere president Soeharto. Hij was vi ce-president toen zijn mentor vorig jaar werd gedwongen zijn biezen te pakken. Habibie is door de regerende Golkar-partij aangewezen als kandidaat voor het presidentschap. Zijn regering heeft tot nu toe weinig succes geboekt bij het bestrijden van de economische crisis. Veel Indonesiërs kunnen het hoofd nauwelijks boven wa ter houden. Wel heeft hij deze eerste vrije verkiezingen moge lijk gemaakt en de persvrijheid hersteld. Ook liet hij veel poli tieke gevangenen vrij. Ondanks dat hij in het open baar afstand neemt van zijn voorganger blijft hij impopulair vanwege zijn banden met Soe harto. De relatie tussen beiden werd vaak omschreven als een vader-zoonrelatie. De meeste Indonesiërs zijn ervan over tuigd dat Habibie en zijn minis ters alles in het werk stellen om te voorkomen dat zijn voorgan ger wordt berecht. Binnen de Gokkar-partij be schouwen velen Habibie als een handicap en gaan er stem men op om zijn kandidatuur voor het presidentschap te her overwegen. Algemeen worden zijn intelligentie en charme er kend maar als econoom wordt hij gezien als een ramp. Toen bekend werd dat Soeharto des tijds overwoog hem voor te dra gen voor de post van vice-presi dent stortte de koers van de roepiah onmiddellijk in. Habibie werd in 1936 geboren in Zuid-Sulawesi. Habibie stu deerde in Duitsland en werkte als vliegtuigingenieur bij Mess- erschmitt-Bolkow-Blohm. Megawati, dochter van Soe- karno Megawati Soekarnoputri (53), de oudste dochter van de cha rismatische eerste president van Indonesië Soekarno wil aan het hoofd van de Strijdende In donesische Democratische Par tij (PDI-P) de macht in het land veroveren. Waarnemers ver wachten dat haar partij bij de komende verkiezingen de meeste stemmen zal krijgen. Vroeger was Megawati voorzit ter van de PDI, onder Soeharto een van de drie officieel toege stane partijen. Toen ?ij en de partij te populair dreigden te worden, werd zij in 1996 in een door het bewind in scène gezet te interne coup afgezet. Toen zij in de PDI opzij werd geschoven, braken er in Jakarta hevige rellen uit, die Megawati het imago van een strijder voor de democratie verschaften. Haar populariteit lijkt voorna melijk te zijn gebaseerd op het feit dat zij 'de dochter is van...'. Megawati is een slecht spreker en geeft daarom weinig inter views en doet zelden mee aan openbare debatten op televisie. Bovendien lijken velen het haar kwalijk te nemen dat zij zich in de periode rond en na de val van Soeharto nauwelijks iets van zich liet horen. Het is onduidelijk welk beleid zij of haar partij voorstaat. Haar uitspraken zijn bovendien na tionalistisch van aard. Zo heeft zij zich uitgesproken tegen on- foto reuters vitasari afhankelijkheid van Oost-Ti- mor, de voormalige Portugese kolonie die Indonesië in 1976 annexeerde. Zelfs president Ha bibie verzet zich daar niet te gen. Megawati groeide op in het Merdeka Paleis waar haar va der, de president, toen zetelde. Maar nadat Soekarno bij een militaire coup was afgezet ver huisde het gezin naar een aan zienlijk eenvoudiger onderko men. Haar vader overleed in 1970 en werd begraven in een armengraf. Moslimleider Rais Amien Rais (54) is de leider van de islamitische organisatie Muhammadiyah (28 miljoen le den), de op één na grootste moslimgroepering in Indone sië. Van de kandidaten voor het presidentschap van Indonesië lijkt Rais de meest ambitieuze. De Muhammadiyah-leider ont popte zich definitief als één van de leiders van de oppositie toen hij zich vorig jaar zonder schroom schaarde achter de studenten die de straat waren opgegaan om het aftreden van Soeharto te eisen. Na het ver trek van de president richtte Rais de Nationale Mandaatpar tij (PAN) op. Al in 1993 drong hij aan op het aftreden van president Soehar to. Nadat de president zich had beklaagd over de 'subversieve' uitlatingen van Rais werd hij gedwongen het voorzitterschap van ICMI, de invloedrijke ver eniging van moslimintellectue len, neer te leggen. Rais werd in 1944 geboren in de koningsstad Solo en kreeg zijn opleiding aan Muhammadiyah- scholen voordat hij naar uni versiteiten ging in Indonesië en de Verenigde Staten. Hij maak te in de VS kennis met de de mocratie. Sindsdien pleit hij voor politieke hervormingen in zijn land. Na het behalen van zijn graad in de politicologie doceerde hij aan de universiteit van Jogyakarta. Veel waarnemers wantrouwen Rais en vrezen dat hij voorstan der is van een fundamentalist! - scher soort van islam in Indo nesië. Hij spreekt dat tegen. Half mei sloot zijn PAN een sa menwerkingsakkoord met de PKB van Addurrahmam Wahid en de PDI-P van Megawati Soe karnoputri om Golkar van een overwinning af te houden. Een week later sloot hij, zonder zijn bondgenoten daarvan op de hoogte te stellen, een soortge lijk akkoord met twee andere moslimpartijen, waaronder de PPP, één van de drie partijen die tijdens het regime van Soe harto waren toegestaan. De moslimleider verschijnt vaak in praatprogramma's op de televisie en heeft zich uitge sproken voor een federale staatsvorm. Hij verzet zich ook niet tegen een eventuele onaf hankelijkheid voor Oost-Timor.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5