Maij wil gesprek met Kok over Bolkestein -!* Scharrelslager vaart wel bij kippencrisis Vragen en antwoorden over dioxine en voedsel Binnenland le 011 Reuzen boven het strand Hoofdrolspelers Bijlmer-enquête blijven met forse kater zitten "fom naar de Leidse Zomerdagen PAG 7 JUNI 1999 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde I og i voor grootste windmolenpark [prmeer Als alles meezit, staat in het jaar 2000 in de Wie- peer het grootste windmolenpark van Nederland. De ng van onder meer 34 turbines van elk 1,5 megawatt gaat pen gulden kosten. Samen met een aantal testturbines ken de drie en vijf megawatt energie gaan leveren, staan dmolens garant voor zeventig megawatt. De productie t park levert voldoende elektriciteits voor 65.000 huis- ns. Energieonderzoek Centrum Nederland (ECN) en febedrijf Energie NoordWest (ENW) presenteerden zater- Medemblik een plan van aanpak voor de bouw. gendesactiviste skatend op startbaan Vredesactiviste Moors (56) uit Geldrop is gisteravond jouden terwijl ze aan het skaten was op de startbaan van jtaire vliegbasis Volkel. Ze is daarbij opgemerkt door het jngspersoneel en vervolgens overgedragen aan de ko- n en ke marechaussee. Moors zit al ongeveer twee maanden in .jn vredeskampje vlakbij de basis. Ze wil op die manier teren tegen de aanwezigheid van kernwapens op Volkel >or sn de Balkanoorlog, en d; kijke eist opheldering miljoenenclaim Ur*C De Noord-Hollandse D66-fractie wil opheldering over ,en cJoënenclaim die is neergelegd bij NV Afvalzorg en enig Le da elhouder provincie Noord-Holland. De Zuid-Hollandse 0 ja; irwerker Proav meent tenminste 52 miljoen gulden scha- esda lebben geleden nadat een beoogde fusie met Afvalzorg op 17or itste moment werd afgeblazen. De democraten verwijten luteerde staten dat zij provinciale staten niet over de claim niet n geïnformeerd. Zowel Afvalzorg als Noord-Holland voe- dste h overigens niet aansprakelijk voor enige schade. Proav 1 Du ver de kwestie inmiddels een procedure aangespannen 3n n iaarlemse civiele rechter. n!nj [ogangers molesteren politie ning donk» Een groep van ongeveer zeventig discogangers jg jI n de nacht van zaterdag op zondag in de Brabantse ge- e Cranendonck een politiepatrouille gemolesteerd. De ei genten, een man en een vrouw, raakten gewond. De poli- te vijf raddraaiers op, in leeftijd variërend van 16 tot 30 Ie patrouille was al aanwezig in verband met een klein in- straa Toen dat was afgehandeld, betastte een discoganger de knelonzedelijk. Ze hield de knaap onmiddellijk aan. Op dat 1. In int vloog de vlam in de pan. ijen Jisch dossier reist mee op internet n. Isi r ren ti Reizigers kunnen hun eigen medisch dossier aanleg- riden 1 internet, zodat zij overal ter wereld over hun gegevens je oc n beschikken. Het document is bedoeld voor het vermel- raëlii n allergieën, vaccinaties, ziektes en medicijnen. Het dos- 7 ju, een initiatief van Service Apotheek, een samenwerkings- gan id van 120 apotheken verspreid over heel Nederland, met vlieg dan anderhalf miljoen klanten. Belangstellenden kunnen jken, n Medlook Dossier aanmaken en de apotheek vragen me- ;htvl( jegevens in te voeren. De houder kan zelf privégegevens is en :êen' ols verzekeringsgegevens, telefoonnummers, pas- in d lummer. ijssc! «ge terschade in Zaans Museum e bra n scl iii Een gesprongen waterleiding heeft tussen vrijdag- >ldat en zaterdagmorgen forse schade aangericht in het Zaans gego 101 'n Zaandijk. De meeste beschadigingen werden toege- raëH aan het gebouw zelf en de inrichting van de kantoren, dooi lectie bleef grotendeels gespaard. De precieze omvang 1 1 strop is nog onbekend. Volgens directeur De Jong wordt ze o iddag besloten wanneer het de deuren weer opent. Naar -eiuii phting is dit morgen al. izen dink e ijscoboer gaat collega te lijf nblo heti Een oververhitte ijscoboer uit Helmond is zaterdag- iooi '8 een 68-jarige collega te lijf gegaan omdat die volgens ,t ]s onder vergunning aan het venten was. Twee te hulp ge- 1 heiPn stadswachten konden niet voorkomen dat de man het je van de bejaarde ijscoman in een sloot kieperde. Al het /TaaMwaarde van enkele honderden guldens, ging daardoor ,gSrflKn. De boze ijsman, een 43-jarige inwoner van Helmond, itzicftczich ook nog eens toen de politie hem aanhield. Tegen proces verbaal opgemaakt. De politie gaat nog na hoe ied.f niet de vergunning van de ander, mecf scheveningen Boven de pier en het strand van Scheveningen hingen gisteren deze twee reuzen, een vlie gende octopus en een omvangrijke badgast van 66 bij 25 meter. Afgelopen weekeinde werd voor de 22ste keer het Scheveningse Vliegerfestival gehouden. Naar schatting zo'n 100.000 toeschouwers geno ten ervan. Tevens maakte Scheveningen kennis met een in Nederland nog tamelijk onbekende vorm van watersport, het kite-surfen. Dat is windsurfen op een plank die wordt voortgedreven door een reuzenvlie- ger. FOTO ANP TOUSSAINT KLUITERS 'Oud-WD-leider ongeschikt voor EU-functie Premier Kok moet onmiddellijk na de Europese verkie zingen van donderdag met de Nederlandse delegatielei ders in het Europees Parlement overleggen over de op volging van eurocommissaris Van den Broek. Dat be pleitte CDA-lijsttrekker bij de Europese verkiezingen, Maij-Weggen, gisteren tijdens het door Radio 1 Journaal georganiseerde lijsttrekkersdebat. hij volstrekt geïsoleerd te staan", aldus de CDA-lijsttrek- den haag anp Volgens Maij-Weggen is de voormalige VVD-leider Bolke stein ongeschikt voor die func tie, maar een eindoordeel laat zij afhangen van de hoorzitting in het Europees Parlement. „De nieuwe commissaris moet bre de steun hebben van de Neder landse delegatie, anders komt ker. D66-lijsttrekker Van der Laan zei dat haar partij de kandida tuur van Bolkestein in de Twee de Kamer aan de orde zal stel len. D66 is voorstander van het noemen van meer dan één kan didaat voor deze functie. Vol gens haar zou het goed zijn een progressieve, liberale vrouw naar voren te schuiven, bijvoor beeld oud-minister Sorgdrager (D66). Maij-Weggen wist ook nog wel een geschikte vrouw van li berale huize: oud-minister Kroes (WD). Van den Berg (PvdA) en Lagendijk (Groen links) hielden een pleidooi voor de benoeming van PvdA- staatssecretaris Vermeend (fi nanciën). Wiebenga (WD) stelde vast dat er een toenemende steun is voor een kandidaat van liberale huize. „Bolkestein is een politi cus van hoog niveau en een echte generalist", aldus Wie benga. den haag gpd De parlementaire enquête Vliegramp Bijlmermeer was misschien niet nodig geweest, als eerst een gedegen vooron derzoek had plaatsgevonden. Dit vindt WD-enquêtecom- missielid Van den Doel. „Wij waren bezig met de verhoren, terwijl we nog te weinig wis ten", aldus WD'er gisteren in het tv-programma Buitenhof. ,,Als de lading en de informatie over de complottheorieën be kend waren geweest, vraag ik me af of een enquête nog nodig was." Een aantal hoofdrolspelers van de parlementaire enquête Vliegramp Bijlmermeer is dui delijk niet tevreden met de af loop. Het debat met het kabi net over het eindrapport heeft sommigen een kater bezorgd, zo bleek afgelopen weekeinde. Commissievoorzitter Meijer haalde zaterdag op een CDA- bijeenkomst in Enschede fel uit naar de Tweede Kamer. Hij zei dat de Kamer bij het Bijlmerde bat het enquêtemiddel heeft 'verkracht'. Premier Kok had nooit in bedekte termen mogen dreigen. „Zo'n machtswoord hoort niet thuis bij de behande ling van een parlementaire en quête. Het ging ons niet om het rollen van koppen. Als de mi nisters gemaakte fouten had den erkend, waren we al een heel eind geweest." Van den Doel, die nadrukke lijk zegt geen kater te hebben, vindt als enig commissielid dat het debat vorige week goed is verlopen. „De regering erkent toch dat er tekortkomingen wa ren? Nergens in het rapport staat dat minister A of B moet opstappen." De WD'er heeft zich wel geërgerd aan voorzitter Meijer die met de commissie wilde overleggen over stemge drag bij moties. „Dat wilde ik niet, mijn stemgedrag bepaal ik Dom beklommen utrecht anp De Utrechtse politie heeft za terdag twee bergbeklimmers van de Domtoren gehaald. Een 24-jarige vrouw en een 28-jari- ge man uit Utrecht wilden via de liftschacht die momenteel tegen het gebouw staat naar boven klimmen. De ervaren klimmers waren al gevorderd tot de tweede omgang toen ze werden gesnapt. Ze kwamen er met een waarschuwing van af. amen gedaan en twijfel over je studiekeuze? 110,17 of 24 juni Maak kennis met de Leidse opleidingen en het Leidse studiesysteem Doe een gratis studie- en beroepskeuzetest Studenten vertellen over het Leidse studentenleven, op kamers gaan en Leiden als studentenstad Meld je op de door jou gekozen donderdag 10, 17 of 24 juni tussen 10 en 10.45 uur op station Leiden Centraal de Studielijn 071 527 1111 ijk op Internet: jvIeidenuniv.nl/studiesite/zomerdagen Universiteit Leiden schiedam carel van der velden In positieve zin ondervindt Huub van Waalwijk van Doorn deze week duidelijk de effecten van de kippencrisis. „Ik krijg in eens mensen in de winkel die ik anders niet zie", zegt de Schie- damse pionier onder de schar relslagers in Nederland. „Door dat dioxineschandaal beseffen mensen ineens weer dat na tuurlijke veeteelt belangrijk is. Helaas ebt zo'n effect meestal snel weer weg, al heb ik over klandizie niet te klagen." Vijftien jaar geleden introdu ceerde Van Waalwijk van Doorn met zes collega's de scharrelsla ger. In het begin van de jaren negentig hadden scharrelsla gers een marktaandeel van één procent, inmiddels vindt vijf procent van het vlees de weg naar de consument via de alter natieve slager. Volgens Van Waalwijk van Doorn is het on denkbaar dat de 'scharrelsec tor' door een vergelijkbaar inci dent zou worden getroffen. De erkende scharrelslagers zijn aangesloten bij de ISC, de inter nationale scharrelvlees contro le. „Er is bij ons strenge contro le op de leefomstandigheden van de dieren, net als op de kwaliteit van het vee- en pluim- veevoedsel. Dat mag slechts uit natuurlijke granen bestaan. An tibiotica en industriële olieën zijn taboe." Veel klanten van de scharrelsla ger hebben vooral oog voor het gezondheidsaspect, buiten het morele element dat zij dieren een plezierig leven gunnen. „In de legbatterij leven zes kippen op een vierkante meter," zegt Theo Vogelzang, beleidsmede werker duurzame landbouw bij de stichting Natuur en Milieu. Belgen kochten zaterdag massaal vis bij de Zeeuwse vishandels. Vishandelaar Eddy Mangnus (rechts op de foto) zette in zijn winkel in Kapelbrug vier maal zoveel om als op een normale zaterdag. FOTO ANP ALBERTSEGHERS „Dat vind ik verwerpelijk. Ver der zit er antibiotica in het voer, om ziekten te voorkomen en de groei te bevorderen. Je maakt mij niet wijs dat dat gezond is." Vogelzang begrijpt dat de pluimveesector de vondst van dioxine als een incident ken merkt, maar volgens hem is dat niet terecht. „Het probleem is dat alles in de landbouw wordt opgeofferd aan het economisch belang. De mengvoerindustrie zegt dat het driehonderd mil joen gulden zou kosten om alle dode dieren te verbranden. Door ze in het veevoer te ver werken, wordt er zelfs geld mee verdiend. Afgesproken is dat dit dierlijke afval niet meer aan herkauwers wordt gevoerd, maar het gebeurt nog steeds, hoewel het de oorzaak van de Het Centraal Bureau voor de Levensmiddelenhandel heeft de lijst van 43 ver dachte producten inmid dels uitgebreid tot 67 le vensmiddelen. De complete lijst is te lezen op pagina 810 van teletext. gekke-koeienziekte is. In een dergelijk klimaat kan het ge beuren dat een Belgisch vee- voerbedrijf met industriële olie gaat rotzooien." Volgens de slager ligt de schuld voor de 'kippen crisis' deels bij de consument. „Mensen willen drie kilo kip voor een tientje. Dat kan natuurlijk niet. Super markten komen aan goedkoop vlees door de leveranciers uit te melken. Die zoeken noodge dwongen naar steeds goedko pere productiemethoden. De bio-industrie is er het gevolg van geweest." Aan de natuurlijke veeteelt hangt wel een prijskaartje. Bij scharrelslagers is het vlees ge middeld 1,50 gulden per kilo duurder dan in de supermarkt. Ondanks het prijsverschil zijn steeds meer klanten gevoelig voor de sterke punten vein de scharrelslager: de smaak en het feit dat de dieren tijdens hun leven meer bewegingsruimte hebben gehad. Het prijsverschil is volgens de scharrelslager bo vendien relatief. „Na het bra den zijn we goedkoper. In vlees van de bio-industrie zit veel vocht. Dat verdampt in de pan." zelf wel. Van den Doel heeft in tegenstelling tot de andere commissieleden niet voor mo ties van afkeuring gestemd. Bij 'Bijlmerboy' Rob van Gij zel, PvdA-woordvoerder in het debat, is de teleurstelling groot. Van Gijzel overwoog vorige week zelfs uit de PvdA-fractie te stappen, zo geeft hij toe in een interview met NRC Handels blad. „Die gedachte heeft in derdaad gespeeld. Maar dat zou ik laf hebben gevonden ten op zichte van de mensen in de Bijl mer." De PvdA-fractie ging niet mee in Van Gijzeis felle oordeel over minister Borst (volksgezond heid). Onder druk van fractie leider Melkert hield zij het bij een milde motie. Van Gijzeis kritiek op Borst is er niet min der om. „Ik vind dat deze mi nister niet meer voldoende kracht uitstraalt om het in de toekomst allemaal beter te laten verlopen." Greenpeace moet opslag radioactief water betalen borssele anp Greenpeace krijgt de rekening voor vervoer, verwerking en opslag van vaten radioactief water die medewerkers van de milieuorganisatie zaterdag in en om de kerncentrale in Borssele hebben achtergela ten. Volgens burgemeester Mandos van Borssele is het nog onduidelijk hoe hoog die rekening zal zijn. Greenpeace-woordvoerster Van der Molen wijst alle ver antwoordelijkheid van de hand en zal de rekening door sturen naar minister Pronk (milieu). De milieuorganisatie ving het water op uit de lo zingspijp van de opwerkings fabriek Cogema in het Franse Cap la Hague, waar onder meer splijtstofstaven van de kerncentrale in Borssele wor den opgewerkt. De milieuorganisatie vroeg minister Pronk donderdag toe stemming om het water aan land te brengen. De bewinds man liet toen weten de mon steranalyse'van het RIVM, het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu te willen afwachten. Greenpeace toog daarop za terdag naar de kerncentrale in Borssele om het radioactieve water daar te dumpen. Twee vaten werden buiten het hek van de centrale geplaatst en twee andere op het terrein zelf. De vier vaten, en een vijf de dat in de omgeving op een Zwitserse vrachtwagen stond, zijn inmiddels overgebracht naar de Centrale voor Opslag en Verwerking van Radioactief Afval in Borssele. hij d ministerie van volksgezondheid heeft volg temet een lijst met vragen en ant- ploe len over de dioxine-affaire gepubli- rde De belangrijkste daarvan drukken trui ïrbij af. phi dioxine voor stof en waarom is het rlijk? luu: ie is een giftige verbinding die zich tijdi >pt in het lichaamsvet en bijna niet in d wordt afgebroken. Wanneer mensen erdi ioxine in het lichaam krijgen, bestaat ms dat op gegeven moment een limiet overschreden, wat gevolgen kan 'n op het zenuwstelsel, de stofwisse- m de leverfunctie. Ook neemt het risi- bepaalde soorten kanker toe; req i producten zijn gevaarlijk? verheid raadt af producten van Belgi- oorsprong, waarin kippen of eieren srvverkt, te consumeren. Dit geldt ook fgeleide producten, zoals ijs, gebak en mayonaise. Hierbij gaat het om produc ten die zijn geproduceerd van half januari tot 1 juni 1999. Alle Nederlandse producten die mogelijk zouden kunnen zijn besmet, zijn opgespoord en uit de handel genomen. Het gaat hier om: soepkippen, mestkuikens (consumptiekippen) en varkens. Op dit moment wordt onderzocht of er de afgelo pen maanden afgeleide producten (kip pensoep) afkomstig van de Nederlandse dieren op de markt zijn gekomen. Hierbij gaat het om de verwerkingsperiode van half januari tot half maart 1999. Als dit het geval blijkt te zijn, worden deze zo snel mogelijk uit de winkels gehaald. Zijn er risico's verbonden aan het consu meren van kalkoen en varkensvleespro ducten? Belgische varkensvleesproducten zijn ver dacht en worden uit de handel gehaald. Ten aanzien van kalkoenproducten is op dit moment nog niets bekend. Zijn er producten in Nederland te koop waar dioxine in zit? Ja, er zijn op dit moment in Nederland nog Belgische producten te koop waarvan de consumptie in België wordt afgeraden. De overheid overlegt nu met het bedrijfsleven over het zo snel mogelijk terughalen van deze producten. Het is nog niet bekend of er ook 'afgeleide producten' (zoals kippen soep enzovoort) van verdachte Nederland se kippen en varkens op de markt zijn. Dit wordt zo snel mogelijk uitgezocht. Hoe herken ik producten van Belgische oorsprong? Allereerst moeten op het etiket van een product de adresgegevens van de fabrikant staan. Uit deze gegevens kunt u afleiden of hier sprake is van een Belgisch product. Op producten van dierlijke oorsprong staat een ovaaltje met 'EEG' een letter en een getal. Als deze letter een 'B' is, dan is het product in ieder geval van Belgische make lij. Dan zijn producten ook vaak voorzien van een streepjescode. Als deze streepjes code begint met '54' dan gaat het om een Belgisch product ('87' staat voor Neder lands product). Ik heb al producten in huis waarvan de oorsprong niet bekend is. Wat moet ik doen? De onderzoeksresultaten naar de concen tratie dioxine zijn nog niet bekend. Als u geen risico wilt nemen, kunt u de produc ten beter bewaren totdat de resultaten be kend zijn of deze weggooien indien ze niet langer bewaard kunnen worden. Kan het zo zijn dan in mijn Nederlands product Belgisch verdacht materiaal is verwerkt? Dat kunnen we op dit moment niet uitslui ten. Dit wordt uitgezocht. Hoe gevaarlijk zijn de verdachte produc ten? Van de verdachte producten zijn monsters genomen. Op dit moment wordt onderzoek gedaan naar de concentraties dioxine. De resultaten van dit onderzoek zijn nog niet bekend. Dit duurt zeker nog enkele dagen. Ik heb in België kip gegeten. Wat moet ik doen? Op grond van de huidige inzichten kan het eten van een besmette kip geen kwaad. Er is namelijk pas sprake van een mogelijk probleem wanneer u veel dioxine binnen krijgt. Bijvoorbeeld door een heel jaar met dioxine besmette producten te eten. Dan zou er een hoeveelheid dioxine in het li chaamsvet opgehoopt kunnen zijn die mo gelijk schadelijk is voor de gezondheid. Kan ik verdachte producten voeren aan mijn hond of kat? Dioxine is risicovol voor alle levende die ren, dus ook voor uw hond of kat. Waar kan ik terecht met vragen over spe cifieke producten? Vragen over deze producten moet u stellen aan de fabrikanten zelf. Deze hebben vaak een informatienummer op het etiket staan. Kun je gif uit je lichaam krijgen? De dioxinen blijven opgehoopt in het li chaamsvet. Het wordt heel langzaam uitge scheiden. Ik heb gehoord dat scharrelkippen ander voer krijgen dan gewone kippen. Behoren Belgische scharreleieren niet tot de risico producten? Daar is ons niets van bekend. Alle soorten Belgische eieren zijn risicoproducten. Zijn er bepaalde risicogroepen aan te wij zen met betrekking tot dioxine-vergifti- ging? Mensen die in verwachting zijn, hebben een verhoogd risico. Op dit moment be schikken wij niet over aanwijzingen met betrekking tot eventuele andere risicogroe pen. Kan dioxine via moedermelk worden overgebracht? Dioxine wordt via de moedermelk uitge scheiden naar de baby.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3