Ruzie met de computer: schoppen helpt niet TV WEER Culturele bevoogding MAANDAG 7 JUNI 1999 C O E N T A A R Wie cultuur en kunst wil bevorderen, moet in geld denken. Zonder het slijk der aarde vaart in dit land geen idee wel. In Nederland maakt de cultuur- en kunstsector elke vier jaar een rituele dans om het gouden kalf, alleen al omdat geen enkele rijksondersteuning op dit terrein in principe voor meer dan vier jaar wordt verstrekt. Ook het Concertgebouworkest en het Rijksmuseum dienen hun beleid, programma, prioriteiten, publieksbenadering, huisvesting en wat al niet op papier en in de praktijk te profileren. Morgen maakt staatssecretaris Rick van der Ploeg duidelijk hoe hij het beschikbare geld - in Haags jargon: publieke middelen, in de praktijk eenvijfde procent van de totale begroting - over de periode 2001-2005 zal gaan herverdelen. Althans, op basis van welke crite ria hij komend jaar zijn voorstellen in het Kunstenplan aan de Tweede Kamer zal baseren, nadat hij de Raad van Cultuur, de be langhebbenden en de kamer zelf zal hebben gehoord. Van der Ploeg is een ambitieus baasje, dat zijn stempel op de sector wil drukken. In zijn Nota Ruim Baan voor Culturele Diversiteit gaf hij al eerder te kennen waar hij de accenten legt. Bij de opening van het Dunya Festival, gisteren in Rotterdam, vatte de staatssecretaris voor een breed publiek nog eens samen dat hij wil „dat er gezocht wordt naar jong en allochtoon talent en een meer gevarieerd publiek." En: „Ik wil alleen een breder spectrum van dromen en fantasieën de kans geven. Dromen van mensen met geschiedenissen, ervaringen en ogen die iets toe kunnen voe gen aan het geschoren groen van de polder." De samenleving is multicultureel geworden - alleen onze culturele instellingen blijven blank, behoudend en elitair, suggereert Van der Ploeg. „Er is bij autochtone Nederlanders en gesubsidieerde instellingen nauwelijks oog voor de culturele behoeften van groe pen in de samenleving die geen deel uitmaken van selecte subcul tuur van operaliefhebbers, symfonieorkestbezoekers en galerie hoppers", schrijft hij in zijn nota. Van der Ploeg schiet daarmee door in bevoogding. Marokkaanse schrijvers zetten al het mooiste Nederlands op papier, een belang rijk deel van de strijkers van het Concertgebouworkest is al Azia tisch, de Nederlandse Opera is per definitie internationaal. Na tuurlijk is de bezetting van een toneelstuk geen neerslag van de sa menleving en moet er gestreefd worden naar een breder publiek. Maar door orkesten en theatergroepen te dwingen het accent te leggen op een verbeterde benadering van allerlei doelgroepen en door het verplaatsen van subsidiestromen creëer je echt geen idea lere Nederlandse samenleving. Andijvie stampot met bal Hoe sponsoring, ook bij de publieke omroep, leidt tot mallotige pro gramma's konden we zaterdagavond zien in Avro's TeleVizierring nominaties 1999. Hilversum is er zo happig op zijn zendtijd te ver kopen. dat de ooit prestigieuze Gouden Televizierring is omgeven door allerlei onbenullige prijzen en prijsjes, waar ook televisiema kers nog nooit van gehoord hebben. Je hebt de Viva-ster voor 'de sterkste vrouw' op de televisie, de Mar griet-kindertelevisieprijs (uitleg overbodig) en de Zilveren Tulp voor liet beste buitenlandse programma. En dan is er nog iets dat De Be wondering heet, een prijs waarvan niet duidelijk is wie daarvoor in aanmerking komt en op welke gronden. Maar ook sponsor Stad Rotterdam Verzekeringen wilde zijn naam aan een prijsje verbin den. Zo is door de commercie een klein doch onoverzichtelijk bos aan publieksprijzen ontstaan, waarvan de waarde volstrekt onduidelijk is. Dus zit je als kijker goed op te letten of Paul Witteman, om maar eens iemand te noemen, nou eigenlijk wel blij is met zijn nominatie voor De Bewondering. En of 'ie weet waar het over gaat als presen tator Joop Braakliekke hem de blijde boodschap komt brengen. Paul de Leeuw, die het nieuws te horen krijgt van Gert Jan Dröge als hij in Israël is voor het Songfestival, weet wel wat hij ervan vindt. „De bewondering? Dat is toch van die achttien bejaarden op de pu blieke tribune die op een knopje moeten drukken en dan op het ver keerde knopje drukken?" Hij kijkt eens naar de datum op de uitno diging en roept: „Oh, godzijdank, ik kan niet!" Het is ook een rare vertoning. Je heet Harmen Siezen, presenteert al sinds jaar en dag naar tevredenheid het Journaal, en dan staat daar opeens die Braakliekke voor je deur, met een versierde koksmuts op zijn olijke kop en een pan andijviestampot met bal gehakt in zijn handen... En die zegt dat je genomineerd bent voor De Bewonde ring. Is dat iets om blij mee te zijn, of is dat een belediging? Je krijgt van al die door kijkers uiWerkoren programma's ook niet een plezierige indruk van de smaak van televisiekijkend Nederland. In de categorie buitenland is alleen The Nanny genomineerd. Dat is een clichéverhaaltje overe een gillende keukenmeid met een goed hart die een betrekking aanneemt bij een doodgoeie weduwnaar met dochter. Comedy, maar toch niet om te lachen. Bij de kinder programma's doen Peter Jan Rens, de Teletubbies en Klokhuis mee. Otje is om de een of andere reden vergeten. Bij de echte prijs, de TeleVizierring, gaat het tussen Toen was geluk heel gewoon, alweer Paul de Leeuw en de soap Westenwind. Ook al geen programma's waar een mens voor thuis blijft. WIL BUYS Schaapscheerderskou Een complex systeem van lage barometerstanden, thans boven de Noordzee en de komende dagen ter hoogte van Denemarken, bepaalt deze week het weerbeeld in onze streken. Het gevolg is dat tot en met woensdag de buienkans groot blijft. Daarna wordt enige stabilisatie van de atmosfeer verwacht. Ten noordwesten van Schotland posteert zich namelijk een krachtig gebied van hoge luchtdruk. Nadeel is dat de wind boven onze streken uit het noorden gaat waaien en dat bete kent aanvoer van koele luchtmassa's. Bovendien worden van tijd tot tijd wolkenvelden aangevoerd. Deze situatie riekt naar de voor juni zo typerende Schaapscheer derskou ofschoon de uitgestrekte wolkenvelden, de motregen en de lage maxima, zo kenmerkend voor deze periode, meestal rond de langste dag het weerbeeld bepalen. Men noemt het de Schaapskou of Schaapscheerderskou omdat 'den landman' vroeger van deze sombere periode gebruik maakte om de schapen van hun wollige vacht te ontdoen. De beesten heb ben namelijk last van de felle zomerzon op hun pas ge schoren huid. De Duitse computers zinspelen overigens op hogedruk boven het noorden van Europa maar doordat in hun op tiek restanten van de storing boven de Noordzee blijven hangen, houden de buienkansen de hele week aan. Mor gen draait het in ieder geval om enkele buien. Toch komt ook de zon nog wel enige tijd tevoorschijn. De wind gaat weer terug naar het zuidwesten en later op de dag naar het westen tot noordwesten. De windsterkte is meest matig, aan de kust vrij krachtig. De temperaturen komen uit op maxi maal 17 graden. Tijdens het afgelopen weekeinde zijn er dikwijls buien ge vallen. Zaterdagochtend hadden we eerst te maken met een regengebied. In de loop van de middag klaarde het evenwel flink op en ook gistermiddag kwamen er flinke op klaringen. Wel stond er veel wind (aan zee windkracht 7). Tussen vrijdagavond en gisteravond viel erop Schiphol 11 en in Stompwijk 12 mm. JAN VISSER Gouden toekomst voor degene die een apparaat maakt dat iedereen snapt Op internet staat een kort filmpje. 'Bad day at the office' heet het. Het gaat over een man die ach ter zijn computer zit te werken. Maar hij krijgt ruzie met het apparaat. Hij ramt met zijn vuisten op het toetsenbord, vervolgens pakt hij het op om er zijn beeldscherm mee van het bureau te slaan. Woedend loopt hij van zijn werkplek weg, in het voorbijgaan geeft hij de machine nog een trap na. De mededeling 'er heeft zich een fatale uitzondering voorgedaan', of 'dit programma heeft een ongeldige bewerking uitgevoerd en wordt afgesloten' komt altijd ongelegen. Als het jaarverslag bijna af is bijvoorbeeld of vlak voor een deadline. Het grote kruis op het beeldscherm geeft aan dat het goed mis is. Om gek van te worden. En de machine krijgt er flink van langs: 'Waarom doe je gewoon niet wat ik zeg, kreng'. Marita van Rooij is helpdesk medewerker bij Compaq en krijgt mensen aan de telefoon die door het lint zijn gegaan. „Mensen kunnen écht heel erg kwaad zijn, of totaal overstuur. Ik word ook wel uitgescholden. Maar ik heb daar begrip voor: ze zijn niet kwaad op mij maar op de situatie. Soms is het een hele toer om iemand rustig te krijgen. Het lukt ook niet altijd. Als mensen maar bijven door razen, kan ik niets anders doen dan ze vertellen dat ik ze zo niet kan helpen en het gesprek be ëindigen." Computerfabrikant Compaq heeft in Engeland laten uitzoe ken hoe groot de frustratie on der professionele computerge bruikers is. De uitkomsten zijn opmerkelijk. Bijna een kwart van de 1255 ondervraagde Brit ten zegt dat ze hun werk ten minste één keer per dag moe ten onderbreken omdat er een computerprobleem is. Bijna één op de vijf zegt soms wel drie uur per dag nodig te heb ben om het probleem op te los sen. Twee van de vijf zegt door het gedonder een deadline te missen. Maar de gedupeerde gebruikers laten het niet over hun kant gaan. Meer dan de helft is zó kwaad dat ze 'terug willen vechten'. De ongehoorzame machine wordt uitgescholden, geslagen en geschopt. Een kwart van de gebruikers heeft de neiging zijn computer te mollen door de stekker eruit te trekken. De Britse professor in de klinische psychologie Robert Edelmann heeft meegewerkt aan het onderzoek. Uit de uit komsten concludeert hij dat computerstress inmiddels 'een serieus bijverschijnsel van onze obsessie voor technologie' is geworden. Hij heeft er zelfs een chique term voor bedacht: technology related anger (tech nologie-gerelateerde woede). „Een computer is van nature een ingewikkelde machine. Bij mensen die er dagelijks mee moeten werken, leidt die inge wikkeldheid tot frustraties en stress", aldus Edelmann. „Ze voelen zich dom omdat ze het apparaat niet begrijpen, of ze voelen zich bedreigd omdat ze 'm niet in de hand hebben. Dat leidt tot computerwoede." Nikki Stange noemt het 'data- paniek'. Stange werkt bij de Ca- lifor-nische firma DriveSavers, een bedrijf dat voor duizenden dollars per opdracht datagege- vens van vernietigde harde foto hans van weel schijven probeert te redden. Als mensen volledig over de rooie zijn, omdat ze kostbare gege vens zijn kwijtgeraakt of bang zijn dat dat is gebeurd, vangt zij hen op. „De intensiteit van de gevoelens bij mensen met een computercrisis is vaak net zo sterk als bij zelfmoordenaars", zei ze in oktober in een inter view met het Duitse blad Die Zeit. „Alleen is bij datapaniek de oorzaak makkelijker te ach terhalen." Ook de 'kleingebruiker' schiet geregeld in de stress en zou soms niets liever doen dan z'n computer het raam uit gooien. En dan hoeven er echt geen be standen te zijn vernietigd. Als het niet lukt om een kolom breedte in te stellen, een cd- rom te installeren, een spread sheet passend afgedrukt te krij gen of een plaatje van Internet in te voegen, kan dat leiden tot grote woede en een gevoel van machteloosheid. 'Hij begrijpt me gewoon niet!' De avond (of nacht) vliegt voorbij. „Uiteindelijk moet het gebruik van de computer net zo makke lijk worden als het rijden in een auto", zegt Dolf van den Bos van de World Acces Planet In ternet. De helpdesk van deze Internetprovider krijgt elke maand zo n 80.000 telefoontjes te verwerken van mensen die ruzie hebben met hun compu ter. Als service aan die klanten zijn de technici die oorspronke lijk aan de lijn zaten, groten deels vervangen door leken. „Vrouwen vooral, die kunnen zich beter inleven in anderen", zegt de woordvoerder. Maar het blijven 80.000 tele foontjes. „Kinderziektes. Inter net is nog maar in het stadium van het ouderwetse Swiebertje- telefoontoestel. Fabrikanten die hun producten zó kunnen ma ken dat iedereen ze kan bedie nen, zonder uitgebreide ge bruiksaanwijzing, hebben de toekomst." FLORIEN VAN REES MENSELIJK De Britse modeontwerpster die de bruidsjurk vervaardigde voor de prinses van Wales, wordt on der forse druk gezet van schuldei sers om de resten te verkopen van de stof waaruit de betoverende jurk werd vervaardigd. Dat meld de de Britse krant The Sunday Ti mes gisteren. De materiaalresten zouden naar schatting 480.000 dollar kunnen opbrengen. ELIZA BETH EMMANUEL, die in 1997 failliet ging, maakte de legendari sche jurk in 1981 voor prinses Diana voor 1.700 dollar. Als per soonlijk souvenir bewaarde ze het patroon en de resten van de stof. De advocaten van de schuldeisers willen nu dat Emmanuel de sou venirs laat veilen. De modeont werpster is verontwaardigd, maar de schuldeisers zijn onverbidde lijk en willen de resten en het pa troon openbaar laten verkopen door het veilinghuis Guernsey's in New York. In 1997 liet Diana 79 jurken veilen. De opbrengst, 5,5 miljoen dollar, werd besteed aan liefdadigheid. Experts gaan ervan uit dat dit soort van memorabilia, sedert de dood van de prinses, nog in waarde is gestegen. De populaire Britse krant The Sun heeft 75.000 pond (bijna een kwart miljoen gulden) ge schonken aan twee charitatieve instellingen. Het blad verdiende het geld met de publicatie van een foto waarop SOPHIE RHYS- JONES, de verloofde van de Brit se prins Edward, halfnaakte was te zien. De aanstaande van prins Edward had de twee instellingen zelf uitgezocht. De krant Sunday Mirror meldde de schenking. Zo wel de uitgever van The Sun, News International van Rupert Murdoch, als de familie wilde geen commentaar geven op het bericht. Een voormalige collega van Rhys-Jones maakte de foto in 1988. Zij had de plaat aan de krant verkocht voor een bedrag van bijna 350.000 gulden. De publicatie leidde tot woedende reacties van Buckingham Palace. The Sun kreeg een berisping van Sophie Rhys-Jones. foto ap de commissie die toezicht houdt op de Britse mediè. De krant bood zijn verontschuldigingen aan en beloofde beterschap. The Sun heeft een oplage van 3,'6 miljoen stuks. De bewuste editie vloog zo snel de winkels uit dat er 250.000 extra exemplaren moes ten worden bijgedrukt. Door voor James Bond te spelen heeft een 28-jarige ROTTER DAMMER in de nacht van zater dag op zondag voorkomen dat zijn bestelbusje werd gestolen. De man moest even iets afgeven in een zaak aan de Bergse Dorps straat en had in de tussentijd de motor van het busje laten draai en. Toen hij weer bij de parkeer plaats kwam, zag hij nog juist ie mand met zijn wagen wegrijden. De Rotterdammer rende er ach teraan, greep het imperiaal en klom bovenop de rijdende bestel bus. Hij kroop naar voren en liet ondersteboven via de voorruit zijn gezicht aan de bestuurder zien. Die stopte meteen en wist te ont snappen. De autodief klom ver volgens op de Freericksplaats op het dak van een restaurant, waar de politie hem even later vanaf haalde. Het bleek een 22-jarige man uit Bergambacht die na een avond stappen, waarbij hij ook drugs had gebruikt, het bestel busje wilde gebruiken als vervoer middel naar huis. De 74-jarige dorpsomroeper KOOS VERDONK uit het Noord- Hollandse De Rijp krijgt alsnog de jaarwedde van 99 gulden die 24 jaar aan zijn neus voorbij is gegaan. Hij werd in 1974 dorps omroeper na twee borreltjes aan de bar in een plaatselijk etablis sement. De ondernemers uit De Rijp wisten hem op die manier over te halen en ook de gemeente herstelde het ambt van dorpsom roeper in ere. Verdonk werd een jaarlijks bedrag van 99 gulden toegezegd. Tijdens zijn 25-jarig jubileum in februari liet hij weten dat bedrag slechts één keer te hebben ontvangen. Naar aanlei ding daarvan ging het college van B en W van de gemeente Graft-De Rijp een gesprek met Verdonk aan. De uitkomst is dat alsnog een bedrag van 2.400 gulden aan hem wordt overgemaakt. Bo vendien worden zijn activiteiten als dorpsomroeper voortaan op declaratiebasis vergoed. Het be drag van 99 gulden wordt daar voor in stand gehouden. Mevrouw Van Hanegem Achter een krachtige vrouw staat vaak een schlemiel. Denk maar eens aan Margaret Thatcher, koningin Wilhel- mina en Willeke van Ammelrooy. Maar er zijn ook krachtige vrouwen die hun echtgenoot aanvullen op een miniem onderdeel dat hij niet hele maal beheerst of dat hem niet interes seert. Marianne van Hanegem, schiet me te binnen, die voor Willem over de contracten onderhandelt. Mijn vrouw is van het type - mevrouw Van Hanegem. Na enkele weinig suc cesvolle ervaringen mijnerzijds met colporteurs, collectanten zonder le gitimatiebewijs en creatief calcu lerende taxichauffeurs, leidt zij de onderhandelingsdelegatie als er voor ons gezin zaken van enig belang moeten worden aangeschaft. Zo ook afgelopen week toen we, in navolging van de rest van eigen huisbe- zittend Nederland, een deel van de overwaarde van onze woning stuksloegen. De keu ken-, meubel-en parketbran che zijn bolwerken van seksis me, waarbij de verkoper zich gewoontegetrouw tot de man in het gezelschap richt en de vrouw alleen in het gesprek betrekt als de kleurencombinatie van het onderwerp in kwestie ter sprake komt. Maar bij ons gaat de aandacht intuïtief uit naar mijn echtgenote, ze ker als het rekenmachientje wordt ge trokken om voorlopige nota's te specifi ceren. En mocht er nog enige twijfel bestaan over wie er in deze kwesties aan de touwtjes trekt, dan vraagt ze uitgere kend op dié momenten of ik even wil controleren of de nazaten in het kin derparadijs de zondeval niet aan het naspelen zijn. even wil kijken of de koplampen van mijn auto niet zijn blijven branden die gaan automatisch uit als je de contactsleutel omdraait) of met de rolmaat die ik met een vooruit ziende blik van huis heb meegenomen de hoogte van de eettafel nog even wil nameten die we net op het punt staan aan te schaffen. „En meet dan meteen al die andere tafels ook even na. Als ik dan na enige tijd terugkom, zie ik een hevig transpirerende verkoper meteen lichte zenuwtrek om de mond de nota in neeru/aartse richting bijstel len. Of mevrou w dan hier maar even wil tekenen. Om aan het eind van de week nog iets van mijn zelfrespect te redden zou ik hoogstpersoonlijk regelen dat het wrak van een Fiat Panda waarin mijn vrouw zich van en naar haar werk placht te begeven, werd ingeruild voor zo'n modieus nieuw wonder op wielen uit de Koreaanse automobielindustrie. Tot de tanden gewapend met adviezen van mijn vader (die een lijst bijhoudt van medewerkers uit het midden- en kleinbedrijf die hij persoonlijk in de WAO heeft doen belanden) komen we met rammelende kleppen en slippende koppeling het garageterrein oprijden, en parkeren het agressief roestende ve hikel zorgvuldig op enige afstand van de showroom. „Als u daar (ik wijs naar de auto) 3000 gulden voorgeeft, kunnen wemeteen zaken doen", luidt mijn openingszin, die voor de theatraal naar adem hap pende verkoper het sein vormt vooreen lange jammerklacht over de instorten de tweedehands automarkt, de krappe marges op nieuwe wagens en de neer waartse spiraal waarin de wereldeco nomie zich bevindt. Om dat te onder strepen, pleegt hij twee telefoontjes met tussenhandelaren, die hem in ruil voor een beschrijving van relevante kente ken- en moforgegevens weten te vertel len dat de gangbare waarde van ons voertuig niet boven de 500 gulden uit komt. Dat lijkt mij een alleszins redelijk be drag en ik knik begrijpend tegen de ge plaagde medewerker die het ook alle maal niet kan helpen. „Ik zei al tegen mijn vrouw dat ze met die inruilprijs aan de hoge kant zat", begin ik subtiel aan de tweede onderhandelingsronde. „Bij mijn eigen dealer krijg ik er anders wel 3000 gulden voor", bluft mijn vrouw zich naar voren. Met haar elle bogen dirigeert ze me naar de uithoek van de showroom, waar ik enige tijd zorgvuldig de kilometerstanden van de occasions in me opneem. Als ik weer dichterbij ivordtgewenkt, blijken mijn echtgenote en het type sales-manager het eens te zijn geworden over een in ruilprijs van 2200 gulden voor de Pan da en een pakket extra's voor de nieu we wagen (stuurbekrachtiging, centra le deurvergrendeling, elektrische ra men, een in twee delen neerklapbare achterbank en in de kleur van de car rosseriegespoten bumpers) waarbij de standaardversie waarvoor ik de onder handelingen had geopend tamelijk ar moedig afsteekt. Om de koop te bekrachtigen geeft hij haar een hand, mij negeert hij volko men. „Hij zal toch wel doorgehad hebben dat ik de schlemiel achter de krachtige echtgenote speelde?", zeg ik op de te rugweg naar huis. „Dat denk ik wel", antwoordt de krachtige echtgenote. „Sommige rollen zijn je nu eenmaal op het lijf geschreven. DICK VAN DER PLAS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2