'Je komt weer in mijn hoofd' Gezondheid Kynozoenen Vibrator voor verstopte aderen MAANDAG 7 JUNI 1999 -aan REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA (Q In mijn studententijd paste ik af en toe op het huis, de kinderen en de hond van een zakenfamilie. De hond oogde woest, maar bleek een vriendelijk dier als de vrouw des huizes haar althans op tijd duidelijk maakte dat ze zich koest moest houden. Maar soms was de vrouw te laat en nam de hond een bezoeker te grazen. De melk boer durfde het terrein na zijn eerste poging de melk te bezorgen niet meer te betreden en zette zijn flessen voortaan bij het hek. Uitlaten van het sterke dier was een gewaagde onderneming. Als je haar niet kort aanlijnde, vloog zij iedere voorbijganger aan en joeg alle fietsers van hun rijwiel. Jarenlange cursussen voor baas en hond hadden geen effect gesorteerd, ook al voldeden de cursussen aan al de kwaliteitseisen die eraan worden gesteld. Op een keer werd er aangebeld door een collectant van de dieren bescherming. Ik vergat de tussendeur te sluiten, de hond stormde op de man af en beet zich vast in zijn kuit. De dierenliefhebber be gon met de collectebus om zich heen te slaan en raakte de hond op zijn kop. Krimpend van de pijn liet zij los. Het incident bezorg de veel narigheid en ik bleef achter met de vraag waarom ook mensen van de dierenbescherming niet met rabiate honden kun nen omgaan. Enige tijd geleden zag ik een tv-documentaire over de hond en zijn eigenaar, om precies te zijn over de emotionele betekenis van de hond voor de eigenaar. Je zag een bekende schrijver met twee tek kels naast zich, alle drie dezelfde neus. Het schijnt dat baas en hond op de lange duur op elkaar gaan lijken. En je kon een kijkje nemen in de keuken van een bejaarde columnist die zijn columns altijd eerst aan zijn hondje voorlegt. Als de columnist uit het ge drag van het diertje opmaakte dat het schrijfsel hem niet aanstond, ging de column de prullenbak in. Het is duidelijk dat een hond een belangrijke en nuttige rol kan vervullen in een mensenleven; de blindengeleidehond wijst de blinde de weg, de schapendoes houdt voor de herder de laadde bij elkaar en ik ken mensen die met hun hond praten en hem mense lijke eigenschappen toedichten, waardoor zij de eenzaamheid kunnen verdragen, wat veel psychosociale problemen voorkomt. Dit mooie beeld wordt soms wreed verstoord door berichten over honden die mensen aanvallen omdat zij weerloos of angstig zijn: mastino bijt vijfjarig meisje dood met één beet. De reactie van ky- nologische wetenschappers op dit soort gebeurtenissen is meestal dat dit agressieve gedrag niet past bij het ras. Het schijnt dat masti no's en andere agressieve rassen in aanleg aardige dieren zijn, maar nogal beïnvloedbaar zijn en het gedrag van hun baas overne men. Dat is behoorlijk eng, lijkt mij, als de hondenpsychologische stel ling juist is dat een hond altijd ondergeschikt dient te zijn aan de mens. Terwijl het steeds duidelijker wordt dat in ons land de agressiviteit onder de mensen, de bazen, hand over hand toe neemt. Een fokverbod schijnt geen soelaas te bieden omdat er al tijd wel een nieuw ras geschikt te maken is om de agressie van de baas over te nemen en te uiten. Of het ooit nog zover komt dat spaniels zich als pitbulls zullen manifesteren, betwijfel ik echter. Nederland is een hondenland en een polderland. Voor elk pro bleem is wel een uitkomst van overleg of een plan van aanpak: preventief muilkorven, de hondenlosloopplaats waar de honden - en hun baas - hun drollen volgens de regels kwijt kunnen, een agressietest voor elke hond na een bijtincident en een tweede kans als de hond schuldbewust genoeg uit zijn ogen kijkt. En als speer punt van beleid heeft de stichting Consument en Veiligheid de op dracht gekregen landelijk te registreren welke honden mensen hebben gebeten. Registratie geldt onder politici als een vertrouwenwekkend instru ment om de oplossing van problemen op de lange baan te schui ven, maar de suggestie te wekken er druk mee bezig te zijn. Eerst moeten de uitkom sten bekend zijn. Maar het kan geen kwaad. Meten is immers weten. Toch lijkt in dit geval onderzoek naar de emotionele betekenis van de baas voor de hond mij uit preventief opzicht van veel groter belang. Op basis daarvan kan de universiteit een relatietherapie ontwikkelen voor de baas en zijn hond, ofschoon kynozoenen, zoe nen tussen mens en hond, misschien ook al afdoende is. WOUTER VAN EWUK. psychiater Hoe Helma Toxopeus zwaar hersenletsel overleefde Peteren Helma Toxopeus: „Er zijn maar weinig huwelijken die zo'n crisis overleven." foto gpd joop boek MARJAN VAN DEN BERG Het is 21 mei 1989. „We komen zo nog even bij jullie langs", zwaait Helma Toxopeus naar vrienden. Ze vertrekt met haar man Peter en dochter Renate voor een fietstochtje. Op een fietspad bij Bergen aan Zee staat de wereld stil. Helma valt van haar fiets, loopt zwaar her senletsel op en raakt in coma. Ze is dan 44 jaar oud. Een neu roloog voorspelt dat zij nooit meer in taal zal kunnen den ken. Tien jaar later ligt op tafel het boek 'Je komt weer helemaal in mijn hoofd zitten'. Daarin doet Peter Toxopeus verslag van de lange weg naar herstel, van ge vechten met medische instan ties en bovenal van gevoelens en verwondering. Uit de meer dan honderd uur bandopna men die Peter maakte sinds Helma uit haar coma ontwaak te, selecteerde Theatergroep Wederzijds uit Amsterdam en kele teksten. Helma staat op het toneel en speelt mee. „Ik ben er weer helemaal." De val is waarschijnlijk veroor zaakt door een beroerte, in me disch jargon een CVA (Cerebro- vasculair Accident). Jaarlijks overkomt dat 24.000 mensen in Nederland. Door de val loopt Helma een schedelbasisfrac- tuur en zwaar hersenletsel op. Er wordt zelfs hersenweefsel uit haar gehoorgang geperst. Ter wijl Helma in coma ligt, leest Peter haar voor en laat haar luisteren naar muziek. Er komt een vriendenboek, waar bezoe kers wat in kunnen schrijven. En hij maakt foto's. „Hoe kun je dat nou doen?", wagen kennissen. Maar zoon Camiel zegt: „Dat moet je doen, pap. Anders weet ze het niet." Nu zegt Helma: „Het was ook heel goed. Door die foto's is al les me duidelijk geworden." Als ze na zes weken uit haar co ma ontwaakt, neemt Peter cas settebandjes op. Peter: 'Wat was dat? Die tien doden die je geteld hebt?' Helma: 'Die gingen heel veel, ietsje minder. Maar wel heel veel'. Peter: Waar gingen die dood aan?' Helma: 'Aan de schemerstraat'. „Sommige mensen vinden het vreemd dat ik die bandjes op nam", vertelt Peter. „Een televi sieploeg kan dat wel, maar je ei gen vent mag dat blijkbaar niet. Nou, zo zijn wij niet getrouwd!" Helma's spraak is aanvankelijk ernstig gestoord. Als Peter op zoek gaat naar informatie, stuit hij op het ITON (Instituut voor toegepaste neurowetenschap pen). Hij belt oprichter en neu- rofysioloog Ben van Cranen- burgh. „Ik wilde niet hopen op herstel, maar ik wilde het beste voor Helma." Door de steun van Van Cranenburgh kan hij het gevecht aan met medische instanties. „Het ziekenhuis wil de Helma in een verpleeghuis hebben, maar ik wilde een re validatiecentrum. Hij is ervan overtuigd dat Hel ma zoveel mogelijk gestimu leerd moet worden. Daar is in verpleeghuizen en ziekenhui zen maar weinig tijd voor. Er zijn periodes waarin ze vastge bonden in bed ligt omdat ze volgens de verpleging onhan delbaar is. Peter wint. In die revalidatieperiode gaan ze er samen op uit. Terug naar alle bekende plaatsen die Hel ma de eerste keer niet herkent, maar de tweede en soms derde keer wel. Langzaam komen her inneringen, woorden en men sen terug. Is dat terugvinden of opnieuw opslaan van informa tie? Peter: „Je hersenen zoeken soms een ander weggetje om gegevens terug te vinden. We hebben zoveel hersencellen en gebruiken er zo weinig." Als Helma op proefverlof naar huis gaat, gebeurt er een won der. Peter belt een vriend en vraagt of Helma hem wil vertel len hoe het met haar gaat. Ze stribbelt tegen, maar ria een paar minuten roept Helma ver rukt: 'Ja, er komt weer iemand in mijn hoofd zitten.' En even later: 'God, ik weet nu ook weer wat voor werk ik gedaan heb. Fantastisch!' Er volgt een lange weg van re validatie en behandelingen. Ge vechten met medische instan ties en knokpartijen om aan passingen in huis te krijgen. Pe ters verslag van zijn contacten met de Gemeenschappelijke Medische Dienst (GMD) om de wastafel vijf centimeter te ver hogen is bijna hilarisch. Hij houdt alles bij. „Noem het jour nalistieke nieuwsgierigheid, maar op zijn minst betrokken heid", zegt hij zelf. Hij ontploft bijna als hij niet mee mag naar de hersenscan. Een arts merkt op: „Vreemd geval, die meneer. Hij maakt van zijn vrouw een studieobject." Peter: „Die heeft er dus niets van begrepen. Na tuurlijk kan ik niet bewijzen dat mijn optreden het herstel heeft bevorderd. Maar ik wilde niet het risico lopen dat ik niets daan had." Helma: „Ik heb mezelf terug. De meeste last heb ik van mijn lichamelijk handicap. Daardoor ben ik gedeeltelijk afhankelijk." Haar rechterbeen is verlamd en ook haar arm-, hand- en vin gerbewegingen rechts zijn be perkt. Lezen en schrijven gaan wat langzamer. „Voor iemand die de prognose kreeg 'ze zal zich nooit meer in taal kunnen uitdrukken', is dat toch hele maal niet slecht", zegt Peter. „We waren altijd aan elkaar ge waagd", vertelt hij. „We hebben de Pabo gedaan en ontmoetten elkaar op de dramaopleiding. Samen studeerden we sociaal- culturele pedagogiek. We hiel den lezingen samen. Op het moment van het ongeluk waren we twintig jaar getrouwd." Die relatie is veranderd. Een aantal dagen van de week woont Peter in Amsterdam. Ruimte zoeken voor jezelf, zegt hij. In die da gen moet Helma zelfstandig al les regelen. En omdat juist de afhankelijkheid haar het meest heeft gestoord, geeft dit vrij heid. Peter: „Er zijn maar wei nig huwelijken die zo'n crisis overleven. Wij houden het op onze manier nu al dertig jaar vol." Regelmatig staan ze samen op het toneel. Want Peter gaat met neurofysioloog Van Cranen burgh mee als gastdocent om aan de hand van dia's, versla gen en geluidsbanden de medi sche wereld over Helma te ver tellen. Drie jaar na haar val ging Helma voor het eerst mee. Eerst zwijgend, nu volop vertellend. Ze zit nu in de commissie van de Culturele Raad Jeugdtheater en merkt dat ze het sinds een jaar ook weer leuk gaat vinden. Dat gevoel van enthousiasme is lang weg geweest. Afgelopen zaterdag werd Peters boek gepresenteerd op het Symposium 'Herstellen na her senletsel' in het AMC te Am sterdam. Een boek vol emotie, open en toegankelijk en met veel voorlichting. „Ik heb het ook niet voor mezelf geschre ven", zegt Peter.,,Het kan een waardevol document zijn voor iedereen die te maken krijgt met een vorm van hersenletsel. Een handvat om mensen weer baar te maken." ('Je komt weer helemaal in mijn hoofd zitten'. Over herstel na hersenletsel. Pe ter Toxopeus, ilite. Elsevier/De Tijd stroom. 69,50 gulden) BEN APELDOORN Een goede Nederlandse be naming is er nog niet voor te vinden, maar met wat fanta sie zou je hem een 'angio- plastische vibrator' kunnen noemen. Het is een in Enge land ontwikkeld, experimen teel toestelletje dat een prachtig hulpmiddel blijkt te zijn om bijna dichtgeslibde bloedvaten van binnenuit met conventionele technie ken te behandelen. Onder angioplastiek verstaat men al dan niet chirurgische behandeling van de bloedva ten, bijvoorbeeld door het aanbrengen van bypasses om vernauwde delen te omzei len. Het bloed kan dan onge stoord zijn weg door het li chaam vervolgen. Angioplas tiek omvat ook het bekende 'dotteren', genoemd naar de Amerikaanse röntgenoloog C. Dotter. Samen met zijn colle ga Judkins bedacht hij een methode om vernauwde of dichtgeslibde bloedvaten te verwijden met behulp van een opblaasbaar ballonnetje aan het eind van een in het betreffende bloedvat inge brachte katheter. Met behulp van röntgenstraling kan men het ballondeel van de kathe ter naar de vernauwing in de ader dirigeren. Door de bal lon op te pompen verwijdt men de vernauwing. „Ik kan u verzekeren dat dat oppompen niet leuk is voor de patiënt", zegt professor Michael Rees, hartchirurg van het Koninklijke Ziekenhuis in Bristol. „Bovendien moet zo'n katheter worden inge bracht via bijvoorbeeld een incisie in bij voorkeur de lies, waarna de katheter helemaal naar boven moet worden ge leid. Slagaders rond het hart slibben nu eenmaal het snelst dicht. Dat is al helemaal niet prettig." Volgens Rees is het boven dien vaak een kwestie van du wen en wringen met de ka theter voordat die in de ver nauwing goed op z'n plaats zit. „En dat geduw en getrek is vaak nog traumatischer voor de patiënt", weet Rees uit praktijk. Hij en zijn team ontwikkelden daartoe een 'draadvibrator' om het mani puleren met de katheter te vergemakkelijken. De uitvinding bestaat uit een hol, flexibel kunststof buisje van ruim anderhalve meter lengte waarin een tweede draad van hetzelfde materiaal is geschoven. De tweede draad steekt doorgaans een paar millimeter uit het uitein de van de holle buis. Beide worden aangesloten op een trilapparaat; de 'vibrator'. „Het is heel simpel", legt Rees uit. „Het apparaatje werkt als een elektrische tan denborstel, maar in plaats van een borsteltje worden die twee draden in lichte trilling gebracht. Proefondervindelijk hebben we vastgesteld dat trillingen tussen zestien en honderd maal per seconde de beste resultaten opleveren." „Door de trillingen ontstaan bewegingen in beide draden, voor- en achteruit en lood recht daarop. Daardoor be weegt de sonde als geheel voor- of achteruit. De snel heid daarvan blijkt afhanke lijk te zijn van hoeveel milli meter de binnendraad uit de omhullende draad steekt. En voor- of achteruit wordt be paald door de polariteit, dus de stroomrichting. Daarom gebruiken we gelijkstroom; met een gewoon batterijtje bijvoorbeeld." Door de trillingen 'graaft' de draad zich probleemloos door een vernauwing of een verstopping en de patiënt merkt er nauwelijks iets van. Rees zegt dat de trildraad op elk gewenst moment gedu rende de behandeling kan worden aangesloten op een katheter. Het trillen heeft ver der geen nadelige effecten voor het betreffende bloed vat, hoe lang men ook blijft trillen. Voor het apparaat is nog geen goede naam bedacht. Ook is nog niet uitgezocht wanneer het in productie kan worden genomen en welk prijskaartje er aan deze trilzegen voor verstopte aderen komt te hangen. „Tja, angioplastische vibrator zou als naam voor ons wel acceptabel zijn", peinst Rees. „Maar ja, er wordt in de neeskunde voor de gewone mens al genoeg vreselijks ge- zegd." U KRUISWOORD-MIN-EEN Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving 'dierenverblijf. Antwoord zou zijn 'stal', maar ingevuld moet worden 'sta' of 'tal'. Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) HORIZONTAAL: 1Hol gezegde; 4. vrucht; 7. als; 9. klein ca fé; 11. heldendicht; 12. spinnenweefsel; 13. vlek; 15. huis; 16. platte steen; 18. rivier in Frankrijk; 19. maand v.h. jaar; 20. woon plaats; 22. wasstaaf; 25. ongevuld; 27. hori ge; 28. laag; 29. handgewricht; 31. tussen- zetsel; 32. aanplakbiljet; 34. deel v.h. hoofd; 35. naaigerei. VERTICAAL: 1. Aardbeikleurig; 2. sneeuwschaats; 3. schaamte; 4. snibbig; 5. vreemde munt; 6. familielid; 8. voorzetsel; 10. terugwerking vertonen; 12. drie maanden; 14. moment; 15. dikke boterham; 17. zin; 18. gevaarlijk; 20. marmeren knikker; 21. tuinhaag; 23. tuimeling; 24. kuststrook; 27. veelkleurig; 29. zuig- of perstoestel; 30. teken; 32. melk- gerecht; 33. mannelijk dier. Oplossing van zaterdag:Horizontaal: 1. Fret; 4. fuif; 8. lel; 10. ral; 11. olé; 13. pc; 15. nee; 16. ik; 17. rokeren; 20. peil; 21. brem; 22. draaier; 24. Io; 25. ave; 26. te; 28. rad; 29. Ido; 32. oei; 34. soms; 35. apis.Verticaal: I. Flap; 2. re; 3. el; 5. Ur; 6. ia; 7. flik; 9. glee; II. onklaar; 12. eerbied; 14. credo; 16. inert; 18. oir; 19. ere; 23. aval; 24. iris; 27. Eris; 30. do; 31. om; 32. op; 33. ei. Kijkoperaties bij kinderen NI Als de aard van de medische ingreep het toelaat, is het be ter om die bij kinderen met een kijkoperatie te verrichten. Het kind heeft minder pijn, minder littekens en hersnelt sneller van de ingreep. Het Wilhelmina Kinderziekenhuis (WKZ) in Utrecht streeft er naar binnen vijfjaar negentig procent van alle ingrepen via kijkoperaties te verrichten. Dat zegt kinderchirurg dr. D. van der Zee van het WKZ. „De komende jaren worden de ge avanceerde technieken van kijkoperaties nog verder ver fijnd. We streven ernaar uit eindelijk alle ingrepen met kijkoperaties te verrichten." Bij kijkoperaties (laparosco pic) worden vijf mm dunne buisjes, waarin camera's en operatieinstrumenten f* via een kleine opening) )5 G lichaam gestoken. Zond huid verder te openen, 1 nen in allerlei delen van 0 fi chaam ingrepen plaatsv Volgens Van der Zee we rig jaar al zestig proceni de buikoperaties via lap scopie uitgevoerd. Behalve goed voor het! de kijkoperatie ook goa )1 1 het budget. De duurvai operatie is weliswaar lat en de operatiemateriale duurder, maar het kind eerder naar huis. „Bij et ti-zuuroperatie via eenl operatie kan het patiënt vaak al na drie of vier d; weg, anders na tien dag Het WKZ loopt op dit te 10 I internationaal vooruit Wel of niet knippen Medisch gezien is het knippen van keelamandelen een routi ne-ingreep. Voor een kind is het een traumatische gebeur tenis. De laatste jaren daalt het aantal kinderen bij wie de amandelen worden geknipt. Toch is het nog altijd een van de meest uitgevoerde opera ties bij kinderen. Om ouders erop te attenderen dat er nog heel wat misvattingen bestaan rondom het knippen van keel amandelen, verspreidt de ver eniging Kind en Ziekenhuis een folder, waarin de vereni ging ouders aanspoort niet lichtvaardig te besluiten tot een operatie. Keelamandelen krijgen vaak de schuld van heel wat kinderkwaaltjes. Dat is niet terecht want ze werken juist als ziektebestrijders. Als de keelamandelen hun werk doen en een aankomende in fectie bestrijden, worden ze groter. Dat wil nog niet zeggen dat ze eruit moeten. De folder 'Keelamandelen; wel of niet knippen' kunnen besteld wor den door drie postzegels van 00 tachtig cent los in een ei loppe te zenden naar Ziekenhuis, Aardappeln 3, 3311 BA Dordrecht, te $8 6146361 Nu weten we beter De Nederlandse Kankerbe strijding/Koningin Wilhelmi na Fonds (KWF) is een groot scheepse voorlichtingscam pagne begonnen over het motto 'Nu weten we beter'. Bij de oprichting van het fonds in 1949 was nog weinig bekend over kankerpreventie. Tegen woordig is duidelijk dat een gezonde levensstijl het risico op enkele veelvoorkomende vormen van kanker aanzien lijk kan beperken. Een en an der wordt uitgelegd in de fol der 'Nu weten we beter'. De brochure is kosteloos verkrijg baar bij apotheken, GGD'en, bibliotheken, sportcentra, drogisten, groentenwinkels, consultatiebureau^ en sport centra. Het KWF benadrukt dat kanker ontstaat door een samenloop van omstandighe den. Bovendien zijn er veel vormen van kanker waarbij leefstijl voor zover nu bekend niet of nauwelijks van directe betekenis is, zoals jeugdkan- ker en erfelijke vormen van kanker. Een gezonde leefstijl is dus geen garantie dat men geen kanker krijgt. Omgéei] is kanker lang niet altijd a; gevolg van een ongezonj leefstijl. Informatie: 02Ö|ro 5700538. Hartaanval uitgelokt Het gebruik van cocaïne ver hoogt het risico op een hart aanval aanzienlijk. Gedurende het eerste uur na het gebruik van cocaïne neemt het risico op een hartaanval zelfs bijna 24 maal toe. Dat schrijven Amerikaanse onderzoekers in het vaktijdschrift Circulation van deze maand. Het tot nu toe grootste onderzoek op dit gebied omvatte 2.664 mannen en 1.282 wouwen, die tussen 1989 en 1996 in 64 medische centra verspreid over de Ver enigde Staten voor een hart aanval waren opgenomen. Van hen hadden er 38 in het jaar voorgaande aan de hart aanval cocaïne gebruikt, van wie het merendeel (29) nog nooit symptomen van een hartziekte hadden geha($rg gen cocaïnegebruikershr" den een hartaanval bind minuten na gebruik van j drug. De gemiddelde lee! van de cocaïne-gebruik^ hartpatiënten was 44 jaa niet geheel duidelijk isoi ke manier een hartaanval cocaïne wordt uitgelokt.!' de drug is bekend dat hij seling de bloeddruk, dei frequentie en contract' de linker hartkamer kanf< hogen. Deze effecten k het risico op een hartaa doen toenemen. Coca)" echter ook de coronai van het hart vernauwen,^ door de hartspier te weiru zuurstof krijgt, een beker oorzaak van een harta; 2Z&TO/T Z&ZT &4T SCKATO Z/&S ZU?

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 22