'Tsaar van Ter Aar' oppermacht! Leidse schaaktitel voor Van den Berg Huub Pragt legt laatste test af voor Leidse marathon Schuilenburg op oude voet verder Sport Landstitel junioren TOP Dubbelslag Jeroen Ahl !V> JL/AM. MAANDAG 7 JUNI 1999 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -5356464, PLV.-CHEF JANET VAN DIJK. 07i ARNHEM MICHEL VAN CENT De junioren van TOP hebben het landskampioenschap in hun leeftijdscategorie be haald. De Sassenheimse korf ballers zegevierden in de fina le met gemak over KVS: 16-9. Zij toonden zich mentaal en tactisch beduidend sterker dan hun opponenten uit Scheveningen. Judith Kok (3), Mirjam de Kleijn, Sander Harmzen (2), Lisette Kok en Felix van Sommeren drukten dit met 9-3 ook in de score uit. Deze voorsprong slonk nog wel even tot 9-6 (rust), maar Barbara Koning, Arnoud Kok en Erik Vonders zorgden er voor dat de spanning niet meer terugkeerde (12-6). De ploeg van Jeroen van der Klaauw zette met de landstitel de kroon op een bijzonder sei zoen, want zij speelde dit jaar voor het eerst in de landelijke juniorencompetitie. De juniorenfinale diende als voorprogramma voor de 'gro te finale' tussen Deetos en Oost Arnhem. Het achttal uit Dordrecht bemachtigde de nationale titel door met 21-16 te winnen na een 11-6 rust stand. Vanaf de eerste minuut verdedigde Deetos achter en haalde daarmee de Arnhem mers uit hun spel. In de twee de helft slonk de voorsprong nog wel tot twee punten (12- 10 en 17-15), maar de formatie van Ben Crum liet zich niet meer achterhalen. Het was de zevende keer dat Deetos de veldtitel bemachtigde; de eer dere kampioenschappen wer den echter in een ver verle den, tussen 1921 en 1943, bin nengehaald. Jan van der Marei zegeviert in halve triatlon van Nieuwkoop Aan de gelaatsuitdrukking was niet af te lezen dat Jan van der Marei een immense krachtsinspanning had ge leverd. Met een brede glimlach op zijn gezicht stond hij, luttele seconden nadat hij over de streep was gekomen, de pers te woord. In zijn laatste halve triathlon van Nieuwkoop deed de 'Tsaar van Ter Aar' gisteren wat ie dereen van hem verlangde. Met een groot vertoon van macht zette hij de concurrentie op achterstand en be trad hij voor de achtste en laatste keer de hoogste trede van het ereschavot, met 3 uur 56 minuten en 27 secon den als enige onder de vier uur. Drievoudig oud-kampioen Ad van den Berg (Leiderdorp) heeft het afgelopen weekeinde een vierde LSB-titel aan zijn palma res toegevoegd. In ronde vijf te gen Quirinus van Dorp en in ronde zes tegen titelverdediger Hway Ik Oei haalde hij met eenvoudige technische midde len de volle buit binnen, om in de laatste ronde tegen Pieter Pouw al snel met remise genoe gen te nemen en daarmee de ti tel veilig te stellen. Met zijn score van 6,5 punt uit zeven partijen toonde hij met overmacht aan dat de hui dige schaakgeneratie nog altijd rekening dient te houden met Van den Berg. Hij claimde een overvolle agenda, haalde bij de organisatie zijn prijs op en keerde lang voor de officiële prijsuitreiking op zijn zelfge bouwde ligfiets huiswaarts. Van den Berg miste daardoor wel de strijd voor de overige prijzen, want die ging nog in al le hevigheid door. In de laatste ronde werd nationaal senioren kampioen Harro Weiland door Hway Ik Oei op de ranglijst te ruggeworpen en ging de verras sende Leithenaar Ron Nienk- emper onderuit tegen LSG'er Joop Bakker. Maar de revelatie van het toernooi bleek nader hand de jeugdige Quirinus van Dorp te zijn. In de zesde ronde versloeg hij op een indrukwek kende manier - in een Franse partij met slechts zesentwintig zetten - Rob Veenhuysen, die daar behoorlijk van onder de indruk was. In de slotronde deed Van Dorp dit nog eens dunnetjes over, in notabene de zelfde variant van het Frans, te gen de nummer twee van dat moment: Noordwijker Dick van de Berg. Laatstgenoemden deelden uiteindelijk de tweede en derde plaats. De organisatie van het persoonlijk kampioen schap van de LSB zal om kwali tatieve -, maar ook kwantitatie ve redenen, volgend seizoen te rugkeren naar het Leidsch Schaakgenootschap. Jan van der Marei op weg naar een nieuwe zege. archieffoto wfa NIEUWKOOP GERTJAN VAN GEEN Jan van der Marei is aan zijn laatste seizoen als triatleet be zig. Waar de sport steeds verder professionaliseert, geeft de Aar- landervener de voorkeur aan zijn maatschappelijke carrière. In Nieuwkoop kon hij op 'eigen grond' nog een keer laten zien dat hij de beste Nederlander in zijn soort is. In het najaar vol gen op de lange afstand nog het EK (in Almere) en het WK (in het Zweedse Sater). De wedstrijd op 4 september in Almere ziet hij vol zelfver trouwen tegemoet. ,,Je ziet de afgelopen jaren dat de podia in Nieuwkoop en Almere er nage noeg hetzelfde uitzien. Het zou fantastisch zijn als ik daar Euro pees kampioen wordt. Ik ga de komende vijf weken de puntjes op de i zetten. De vorm is goed, maar de afstanden zijn toch wat langer. Het worden een paar pittige trainingsweken." Met name het zwemonder- deel, traditioneel het zwakste punt van Van der Marei, be hoeft verbetering. Gisteren kwam hij na 2500 meter als ze vende het water uit. De Rus Youri Klouchin leidde op dat moment. Dat was geheel con form de voorspelling van de Russische coach twee jaar gele den toen zijn landgenoot Fili- pov nipt werd verslagen door Van der Marei. 'Ik kom terug met atleten die Van der Marei wél kunnen verslaan', waren de dreigende woorden. Het bleek grootspraak. Klouchin moest ruim elf minuten toegeven op de winnaar en kwam pas als zesde over de meet. De barre weersomstandighe den gisteren zorgden ervoor, dat er een slagveld onder de fa vorieten werd aangericht. Lei- denaar Casper van den Burgh gaf zich al tijdens het fietsen ge wonnen en stapte af. ,,Ik kreeg weer last van mijn rug", aldus Van den Burgh. ,,Ik moet wat klooien met mijn zitpositie. De laatste weken ging het erg goed, maar een wedstrijd is toch weer anders dan een training. Na een half uurtje ging het niet meer. Dan is het verstandiger om te stoppen. Zeker met dit weer." Van der Marei op zijn beurt sloeg zijn grote slag tijdens de 80 kilometer op twee wielen. Al in de eerste ronde over veertig kilometer achterhaalde hij zijn concurrenten, terwijl hij mét bijna vier minuten achterstand op de fiets stapte. De concur rentie was daarbij verbijsterd over het immens hoge tempo dat de achtvoudige winnaar on danks de hevige rukwinden en slagregens ontwikkelde. Van der Marei: ,,Het meest gunstige scenario was dat ik als eerste van de fiets zou stappen. Maar ik had Guido Gosselink (de winnaar van de kwarttriatlon in '97 kwam als zevende over de finishlijn red.) en Casper van den Burgh nog voor me ver wacht." Het slechte weer was in het voordeel van Van der Marei ge weest. „Ik heb altijd met veel plezier in slecht Weer gefietst en gelopen. Alleen het zwemmen was vervelend met die golven. Er kwam een fantastische stort bui over ons heen. Heerlijk vind /N< le w9i defl hele laaf ghi aad er. I ik dat.' Van der Marei ondfciaar verrassend genoeg de gn- tegenstand van Vincent cen' De Huizenaar had hem leden nog verslagen, hield tijdens het fietsen tred met de 'parel van derveen', maar kon dei pen achterstand van tv »j§ nuten bij het zwemme meer goedmaken. „Ik R£Q het gat met Vincent na d len de ronde lopen groter i it w worden. Zo kon ik in dflei' ronde genieten van bliek." Dat was overigens ni saai op komen dagen. sator Teun Edelman w aan het weer. „In andei a stond de weg naar i vol", aldus Edelman, de totale deelnemers! laatste jaren stabiel rond schommelt, zijn de g den van de Nieuwkoop; triathlon, nog steeds e Li wedstrijd in Nederland zins voorbij. Voornaam iftb zaak is het invoeren ebl kwarttriatlon als olympi; g0i stand. Nieuwkoop heeft bb( kwart op zijn programi n teren gewonnen door van der Werf in 2.03.31 Edelman zweert bij de afstand. „Vroeger zaten op de halve met 450 m u loopt wat terug, maar v ;ar ten concessies doen. Or lig nancieel rond te krijgen gei we ook een kwart triatlc nt< niseren. Maar de lange blijft favoriet bij ons en len we nooit afschaffen. Als nieuwtje kwam E namens de stichting t: e Nieuwkoop met het idee or; 28 november in het Iti iif( Baselga di Piné een v me athlon te organiseren 50, man, die het deed voo alsof het een extra prijs winnaar betrof, nodigi der Marei daarvoor als mer uit. De regerend lands kampioen op deel nam het presentji baar in ontvangst. Hij hoopt waarschiji slecht weer. sla ATLETIEK WILMAR KORTLEEVER Een week voor de 3M Marathon Leiden heeft Huub Pragt bekendge maakt dat hij zichzelf heeft bijge schreven op de startlijst van de lan ge afstand. De Hilversummer van Leiden Atletiek testte zich gisteren in Maarssen op de tien kilometer en eindigde in 32.08 als tweede achter Omar Moussa uit Djibouti. Moussa toonde met 31.12 nog be tere vorm voor de marathon, want ook hij start zondag in Leiden. Moussa is ook meteen favoriet, want met een persoonlijk record van 2.13 is hij op papier de snelste van de ingeschreven atleten. Pragt, is in Leiden verantwoorde lijk voor het deelnemersveld, maar ging zelf geruime tijd geleden al in training voor de negende Leidse marathon. De winnaar van de eer ste editie in 1991 hield dat lang voor zich uit angst om net als vorig jaar op het laatste moment te moeten afzeggen. „Toen raakte ik vlak voor de wedstrijd geblesseerd", aldus de Hilversummer van Leiden Atletiek die werkt bij het museum van Oud heden. „Maar ik heb vorige week mijn laatste duurloop van 2,5 uur gedaan en het gaat goed." Pragt doet in Leiden niet mee voor de hoofdprijs, daarvoor zijn de door hem gecontracteerde atleten als Moussa en een aantal Oost-Europeanen te sterk. Die koersen op een tijd onder de 2.20, Pragt gaat weg op 2.30: „Daar kan ik misschien beste Nederlander mee worden." Op de baan maakte Ramses Bek- kenk intussen dit weekeinde zijn te genvallende optreden vorig week einde tijdens de Adriaan Paulen Memorial in Hengelo goed met een uitstekende 1500 meter. In Gorin- chem won de steeplechaseloper een nationale contactwedstrijd van de middenafstand. De tijd van 3.47,16 betekende een ruim persoonlijk re cord voor dé 22-jarige Bekkenk. „En het was niet zomaar een veld waar ik voor eindigde", aldus Bek kenk. „Maar ik was wel in het voor deel omdat de race met een haas hard werd gemaakt. In een kampi oenschapswedstrijd hebben die jongens misschien een betere sprint dan ik. Maar met de snelheid zit het in ieder geval goed voor de 3000 meter van de Gouden Spike volgen de week." Bij de vrouwen liep Iris Wullems mee in een mannenrace, maar ook met de steun van Daan Hoek liep ze vrijwel dezelfde tijd als afgelopen weekeinde in Hengelo (4.27,59). Bij de nationale veteranenkampi- oenschappen was Leiden Al ook één van de grootverdit (p; Henk van Velzen (5000 m Arie van Tol (1500 m M50), que Bruins (5000 m V35) en Ni n- van Kempen (1500 m V45) zoi is voor vier goud, Gemma van Ni ten (1500 m V35) voor één zil van Veen (5000 m M40), Marii [n don (100 m M65), Marja Hl boom (1500 m V40) en wed ni Van Kempen (800 m) brachte totaal op negen. Voor Spa n haalde Joop Landré op de 100 sprint (mannen 60+) goud. LEIDERDORP PETER KLEIN Het vorige toernooiseizoen sloot Kees- Jan Schuilenburg af als de sterkste on der de sterken. De Leids BI-Master van 1998 opende het nieuwe toemooitijdvak met een overwinning bij De Munnik, dat aan het eind van het jaar wel eens als het sterkste toernooi van het seizoen in de annalen zal gaan. Schuilenburg klopte de enigzins verrassende finalist Marco Visser in twee sets. Bij de vrou wen won de favoriete Eva Haslinghuis ook daadwerkelijk de fikse hoofdprijs. De Haagse was in twee sets de meerde re van Karin Willemse, die Leids Bl- Master Barbara van der Gugten uit de fi nale had gehouden. De eerste B2-titels van het seizoen werden een prooi voor Marcel Rodenburg en Karolien Hooge- veen. In de Cl-categorie, waarin vanwe ge de regen vrijwel alleen prosets wer den gespeeld, behaalden Victor-Ronald Borsboom en Merel Aalders de meeste punten voor het klassement van het LD Tennis Circuit. Bij het aanschouwen van de deelne merslijst bij De Munnik had Kees-Jan Schuilenburg voor zichzelf vastgesteld, dat hij een uitstekende week moest heb ben om zijn plaatsing als eerste ook werkelijk waar te maken. De Leiderdor per, die bij het Scheveningse De Mets in de eerste klasse van de landelijke com petitie speelt was na afloop van de fina le dan ook een tevreden man. Hij had de eerste ronde tegen Martin Flink over leefd en was dankzij die zware driesetter tegen de in 'Leiden' onbekende, maar wel voor fulltime tennis kiezende Hage naar meteen lekker in zijn ritme geko men. De kwartfinale tegen zijn voorgan ger als Leids BI-Master, Guido van der Broek, was alleen in de eerste via de tie break besliste set moeilijk. In de halve finale ging het nog wat eenvoudiger te gen Albert Robben, die wel kwijt wilde, dat 1999 toch zijn jaar zou worden. Ook de eindstrijd tegen Marco Visser vergde, ondanks twee setpoints tegen in de eer ste set, niet meer dan twee delen. Met Visser is de man genoemd, die de aanstormende jeugd en tevens de reu- zendoders een halt toeriep. De OLTC- er, die uitgerekend gisteren zijn 32ste verjaardag vierde, was in de kwart en halve finale in twee sets de baas over Niels van Geer, die Jeroen Boogmans uit de strijd had genomen, respectievelijk Bart van Delft, die zaterdag na een bloedstollende tiebreak de als tweede geplaatste Haags BI-Master Sander Westerduin de doortocht had versperd. De Rijnsburger bleek in zijn tweede par tij op één dag teveel leeggespeeld, maar Visser had ook een psychologisch voor deel. „Bij de Open Leidse won ik vorig jaar in twee sets van hem", merkte de OLTC-er op. „Dat legt toch enige druk op hem. Daarbij ga ik nog elk seizoen iets beter spelen. Dit jaar blijk ik mijn forehand steeds iets beter door te kun nen slaan. Ik moet wel zeggen, dat ik dat op mijn setpoints tegen Kees-Jan niet heb gedaan. Die punten heb ik te voorzichtig gespeeld." Schuilenburg greep zijn kans, kwam op 5-5 en won vervolgens simpel. Eva Haslinghuis kwam bij De Munnik in eerste instantie alleen maar even kij ken of een BI-toernooi te combineren viel met haar huidige werkkring. Het antwoord bleek ja, want de Haagse bleef tot en met de slotronde ongeslagen, al bracht Femke de Boer haar in de halve finale met 4-6 verlies in de derde set toch aan het wankelen. In de eindstrijd pakte Karin Willemse vier games, maar Haslinghuis was mild in haar oordeel. „Zo'n meisje heeft een speltype, waar door ze met wind niet makkelijk in haar ritme komt. Daar heb ik minder last van." Daarbij heeft 27-jarige Haagse, een jaargenote van Miriam Oremans en voormalig nationaal kampioene Heieen van den Berg, het voordeel van een bre de internationale ervaring. Ze reisde tweeënhalf jaar langs de toernooien en won in die tijd zelfs het WTA-evene- ment in Algerije. Haslinghuis ging aan sluitend studeren, combineerde dat vier lang met het spelen van A-toernooien en bereikte tussen de 'internationals' de zevende plek op de nationale ranglijst. „Hoe dat kan weet ik zelf ook niet, maar misschien gaat het met het vrouwen tennis inderdaad momenteel wel niet zo goed", geeft ze als toevoeging op de lan delijke discussie over de terugval van het Nederlandse vrouwentennis. Met die staat van dienst kon de kersvers Bl- speelster de hoofdprijs bij de Munnik eigenlijk niet ontgaan. Dankzij een goed gevulde sponsorpot kon in Leiderdorp ook om de derde en vierde plaats gestreden worden. Een nieuwtje in het BI-circuit, waardoor Bart van Delft en Femke de Boer, die beiden een sterk De Munnik afwerkten, toch nog een beetje loon naar werken kregen. De Boer greep met Heddy Boers de eerste prijs in het vrouwendubbel door Barbara van der Gugten en Bionda Zonderop in twee sets voor te blijven. Met haar zege neemt Boers voorlopig afscheid van het Leidse tenniscircuit. De Hazerswoudse gaat volgende week onder het mes voor een schouderopera tie. Het mannendubbel B werd niet uit gespeeld. Bij een 6-3 en 2-2 stand sloeg Sander Geerlings zichzelf zo hard tegen de slaap, dat hij totaal 'dizzy' zijn finale met Freek van der Capellen tegen Guido van der Broek en Michel Hoogduyn moest opgeven. CIRCUIT IN CIJFERS k 7-6 6-1; A. Robben finales: Schuilenburg - Robben 6-3 6-2; Visser - Van Delft 6-4 7-5 Finale: Schuilenburg - Vis- ïs: E. Hasling- v.d. Gugten 6-3 7-6. F lemse 6-4 6-0. HEB2, halve finales:-M Ro- 3, C. Manuputty - J. Verdoes 6-0 6 Manuputty - Taffijn 6-4 6-3 HDD1 van Ark/M. de Weger - J. Visser/T. V 6-1. DDD1, finale: A Happel/B. Za L. Ju/F. Schoo 6-4 6-4. GDD1, Utrecht/Van der Spek - Rivecou 6-0 HDD1 35+, finale: Graafland/W Rossen/Webbers 6-1 6-3. DDD1 35 Boers/Timmermans - Frowein/Kaple I Finale: Rodenburg-Vogel 6-4 6-1 DEB2. halve finales: S. Korenhof - L. van Ruiten 6-1 6-0. K. Hoogeveen - S. van der Bor finale: C van Doesbur 6-0 6-2. Finale: Hoogeveen - Korenhof 6-3 2-6 6-2. HDB, finale: G v.d. Broek/M. Hoogduyn - F v.d. Capellen/S Geerlings 3-6 2-2 opgave wegens blessure DDB, finale: F. de Boer/H. Boers - B. v.d Gugten/B. Zonderop 6-3 6-4. HEC1, halve finales: N. Ravensbergen - J. Zandbergen 8-6 proset; V. Borsbooi hof/N. Bakker 6-4 6-2. HDD1 30+, finale: P. Hofland/O Meijier/K. Petter 1-6 6-2 6-4 DDDi nale: R. Brunt/N v.d. Giessen - M Pater 7-6 6-4. GDD1 30+, finale: Boelé - L van Vliet 6-4 6-4; M. Aalders -1. velaar 6-2 6-2. Finale: Aalders - Boelé 6-2 6- 1 HEC2, halve finales: B. van Rijn - M. Cijntje HDC1 35+, finale: B. Logger/R. Rijsdorp - H. van Tongeren/J van Veen 6-4 6-2 DDC1 35+, finale: Ramhorst/De Villeneuve - L. Pennen- burg/Van remundt 6-4 3-6 6-2. HED1, halve finales: P. Baans - R Strietman 9-7 proset. R. van Ark - J. Vandenbussche 6-2 7-6. Finale: Van Ark - Baans 7-5 6-4 DED1, halve finales: Ch. Taffijn - N. Lukkenaar b-4 6- HDC1 18+, finale: J. Vreken'R. va - M. v.d. Bijl/M Vermeer 6-2 6-3 finale: G.J Onvlee/J. Manuputty HOOGMADE/ABBENES PETER KLEIN Kees-Jan Schuilenburg eindigde het tennisseizoen 1998 als sterkste onder de sterken. De Leids B1-Master uit Leiderdorp schreef ook het eerste toernooi van 1999 op zijn naam. foto mark lamers Jeroen Ahling bereikte bij het veertiende Kromme D(j)oes toernooi van Hoogmade tweemaal de eindstrijd in de Cl- rie. Met Carla van Doesburg won de dertig-plusser het ge dubbelspel in twee sets tegen Ria Straathof en Nico Bakke mannendubbel met Rob Schilperoort bleken de Lissenan Jan Dekker en Winfred Roose in drie sets een maatje te gi gezamenlijk dertig jaar trouwe dienst namen Marijke van E Frank Snel en Kees van Gaaien als wedstrijdleiding afscti1 hun Kromme D(j)oes. In het dubbeltoernooi van Abbenes c hoofdprijs van het mannendubbel Cl naar John Manuf 1 Gert-Jan Onvlee. Het koppel Vreken/Van der Wouden dro tot twee finales waarvan er een werd gewonnen. Ae(\nis Circ,w ,ponso F Rabobank vol energie Mercedes-Benz NOTARISKANTOOR Mr. H.H. Augstein Telefoon (0172)- L.J. SPORT ALL - IN SPORTSTORE WIM SIEMERINK PRESENTATIE NOORDWIJK - SASSENHEIM

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18