Graf en publiek krijgen Hingis kiel Storm aan op maatregel U Sport Nederlands UCI-lid verantwoordelijk voor uitsluiting Pantani Davis ontneemt Smits in slotseconden heldenrol MAANDAG 7 JUNI 1999 ANC CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464, PLV -CHEF JANET VAN Dijt Jaspers toont vorm in Monte Carlo Monte carlo/enschedeDick Jaspers heeft gisteren in Monte Carlo voor de tweede maal het Chrystal Kelly invitatietoernooi driebanden op zijn naam geschreven. De biljarter versloeg in de Finale de Zweed Torbjörn Blomdahl uit Zweden. De Belg Björn Haneveer won in Enschede de Europese titel snooker. In de fi nale won hij met 7-0 van David Bell uit Wales. Haneveer bereik te de eindstrijd na een zege op Engelsman Lilley (6-3). Bell boog tegen de Amsterdammer Karan Chand een 2-4 achterstand om in een overwinning. In de finale had Haneveer geen enkele moeite met zijn opponent. Bij de vrouwen kwam de eindzege op naam van Kelly Fisher. De Engelse wereldkampioene klopte in de finale het 15-jarige Belgische talent Wendy Jans met 5-2. Nikolic stevent op titel af Rotterdam Predrag Nikolic beleefde een goed weekeinde bij het Nederlands kampioenschap schaken. De Bosnische groot meester nam verder afstand van zijn belagers door een knappe overwinning op Friso Nijboer en een gemakkelijke remise tegen regerend kampioen en landgenoot Ivan Sokolov, waardoor zijn voorsprong op de concurrenten Dimitri Reinderman en Jeroen Piket is opgelopen tot een vol punt. Jeroen Piket, die gisteren met Reinderman het punt deelde, kwam ook zaterdag tegen zijn vroegere leermeester John van der Wiel niet verder verder dan een remise. Zaterdag bewees de Chinese Peng met een gedegen zege op Erik van den Doel dat haar deelname aan dit mannen- toernooi een gerechtvaardigde zaak is. Volleyballers verliezen tweemaal calgary De Nederlandse volleybalploeg is na vier wedstrijden ver verwijderd van een plek in de finale van de World League '99. De twee uitduels tegen Canada gingen roemloos verloren (0-3 en 0-3). Oranje staat in de poule met verder Spanje en Bra zilië laatste, met slechts één gewonnen wedstrijd. Teeuwissen behaalt dressuurtitel numegen Arjan Teeuwissen heeft gisteren het Nederlands kampioenschap dressuur behaald. De ruiter uit Angeren, die sinds kort in het Belgische 's-Gravenwezel woont, eindigde met zijn paard Yakumo's Goliath T voor Coby van Baaien met Olym pic Ferro en Sven Rothenberger met Jonggor's Weyden. Negen voudig winnares Anky van Grunsven kon door ziekte van haar toppaard Gestion Bonfire haar titel niet verdedigen. Teeuwissen is een leerling van Van Grunsven en trainer Sjef Janssen. Eerste overwinning Tom Coronel fuji Autocoureur Tom Coronel heeft op het circuit van Fuji zijn eerste overwinning in de Formule Nippon, de Japanse For- mule-3000, behaald. De 27-jarige Nederlander eindigde voor de Schot Peter Dumbreck en de Duitser Michael Krumm. Coronel vertrok als vierde. In de eerste twee ronden nam hij veel risico en passeerde Mitsusada, Dumbreck en Motoyama. Klasse mentsleider Motoyama viel stil en moest in de 45ste ronde op geven. Coronel is hem in het klassement tot op zes punten ge naderd. Coronel neemt zaterdag met Jan Lammers en Peter Kox deel aan de 24-uursrace van Le Mans. Tegenvallende tijden in Twente enschede De Oekraïner Anatoli Zeroek en de Wit-Russische Galina Komatsjevitsk-Baroek hebben de 31ste editie van de Twente Marathon gewonnen. Zeroek versloeg de Keinaan Char les Tangus en de Nederlander Teckeye Gebrselassie met een tijd van 2.16.31. Kornatsjevitsk miste met 2.37.35 op 19 tellen het twee jaar oude parcoursrecord van veterane Carla Beurskens. Zeroek was de langzaamste winnaar in Enschede sinds de le gendarische Brit Ron Hill in 1973. Tot 1991 werd de op één na oudste marathon van Europa om het jaar gelopen, daarna jaar lijks met als hoogtepunt de winnende 2.10.57 van Marti ten Ka- te in 1989. Zesde nederlaag voor Admirals frankfurt De Amsterdam Admirals hebben hun zesde neder laag geleden in de NFL European League. De American-foot- ballploeg ging tegen de Frankfurt Galaxy met 21-14 onderuit. De Admirals bezetten de zesde en laatste plaats met vier punten uit acht duels. madonna dl campiglio frits bakker Het onheil had zich al ver spreid. Wim Jeremiasse kwam zaterdagmorgen in Madonno Di Campiglio naar de start van de etappe en zei: „Finito Panta ni.'' De Ronde van Italië werd op de voorlaatste dag beroofd van zijn volksheld. En Jeremias se, internationaal jurylid, besef te maar al te goed wat zijn uit spraak teweeg zou brengen in het sportgekke Italië. De hectiek van de koers ging hij wijselijk uit de weg. Het Ne derlandse UCI-lid, verantwoor delijk voor de bloedcontroles in de Ronde van Italië, hoorde na de etappe dat zijn collega's on derweg waren uitgescholden en auto's van de jury door woe dende Italiaanse tifosi waren bekogeld. Jeremiasse: ,,Ik kan er nog altijd niet over uit dat ik uitgerekend Marco Pantani een startverbod heb moeten opleg gen." ,,Het is de meest ingrijpende beslissing die ik in mijn lange carrière als jurylid heb moeten nemen", had hij 's morgens in het hotel waar de UCI-leden waren ondergebracht, gezegd. De Nederlander reisde daarna in ijltempo door naar de finish- plaats Aplica en kreeg daar nog bezoek van een politie-eenheid. ,,Ze wilden de bloedstalen van Pantani meenemen om een justitieel onderzoek te starten, maar die waren toen al opge stuurd naar dokter Sala van het laboratorium in Corpo." Volgens Jeremiasse was er eerst een gevoel van ongeloof onder de verantwoordelijken, maar is er nooit twijfel geweest over de uitslag van de test. ,,Er was grote verslagenheid onder alle volgers. Je merkte aan het publiek dat het feest na dat ver trek van Pantani over was, dat het allemaal niet meer hoefde. Maar er waren ook ploegleiders die zeiden: het is maar goed dat er nog rechtvaardigheid is. Want in het peloton werd de laatste tijd weer beweerd dat Mercatone, de ploeg van Panta ni, werd beschermd door de UCI." „Dat is natuurlijk absolute onzin. Er is vorig jaar een ge rucht geweest dat de bloedsta len van Pantani en zijn ploeg maat Forconi tijdens een van de grote ronden met opzet zijn verwisseld. Ik moet zeggen: het is nu in elk geval aangetoond dat we geen onderscheid ma ken. Volksheld of gewone ren ner. Wie te hoog zit met zijn bloed, wordt zonder pardon uit de koers genomen." De uitsluiting van Marco Pantani volgde op een controle die in het geheim was voorbe reid. Jeremiasse kreeg van zijn superieuren opdracht om op de twee voorlaatste dagen van de Giro de vijftien eerste renners van het peloton een bloedtest af te nemen. Vrijdag vielen de controleurs de hotels binnen waar de renners van Vitalicio, Vini Caldirola en Kelme verble ven. Zaterdagmorgen werden, verspreid over verschillende hotels, nog tien renners aan controle onderworpen. „We hebben volgens de nor male procedure gewerkt", ver zekerde Jeremiasse. „Het was tegen acht uur dat we in het Al- pe Majestic-hotel van de Mer- catone-ploeg aankwamen. Ik heb de ploegleider op zijn ka mer bezocht en hem gezegd dat Marco Pantani en Marco Velo werden verwacht om bloed te laten prikken." Toen die bloedtesten waren gedaan, mochten de twee ren ners terug naar de hotelkamer. Jeremiasse bleef achter als hoofdverantwoordelijke na- Vrouwenfinale Roland Garros loopt over van dramatiek De finaleserie in de Eastern Conference van de Amerikaan se basketbalcompetitie ontwik kelt zich als een boeiend se- condenspel. Waarin de helden van het ene moment een frac tie later alweer geschiedenis zijn. Rik Smits zette wedstrijd drie van de reeks, die meer spannend dan goed was, volle dig naar zijn hand. Met 25 punten leek de Hol landse center van de Indiana Pacers eindelijk de beslissende factor te zijn tegen de New York ICnicks. Tot Larry Johnson de bal met nog 11.6 seconden op de klok in zijn grote handen kreeg. Hij wankelde nog toen hij omhoog ging en juist voor de slaande arm van Antonio Davis het speeltuig naar de basket stuurde. Het noodschot telde voor een driepunter, de fout van Da- vis was goed voor een rake bo nus. Waardoor het geklopte New York toch nog won (92- 91), een 2-1 voorsprong nam in de serie over maximaal zeven duels en het heldendom van Smits binnen een paar tellen was verbleekt. Vol ongeloof vroeg Smits zich af of hij nog wel iets goed kon doen in deze serie. Na tuurlijk, hij speelt met een ge broken grote teen aan zijn lin ker voet. Maar dan nog moest de zwaargewicht van 2 meter 24 in staat zijn om meer te brengen voor Indiana dan hij tot nog toe had gedaan. Zowel in wedstrijd één als twee viel Smits vooral op vanwege zijn foutenlast. Twee keer haalde hij vanwege zes persoonlijke fouten het einde niet eens. En zaterdagnacht leek wed strijd drie aanvankelijk geen ommekeer in te luiden. Smits liep in het eerste kwart snel te gen twee fouten op en gooide de bal voornamelijk naar te genstanders voor hij door coach Larry Bird weer op zijn stoel werd gezet. De Hollandse revanche kwam in het tweede kwart toen Smits vijftien punten op rij voor de Pacers bijdroeg. Het was ook de Nederlander die In diana met nog een minuten op de klok voorsprong gaf. Smits in handen raak, ook vanaf de lijn (9 op 9). „Als sief is, scoort hij. men komen als hij basketballen", zei Bird cynisch. Tot diep in het speelde Indiana met kaart Smits. Toen overbrugbaar leek derlander rust York echter alsnog De huilende Martina Hingis waande zich zaterdag op het court central van Roland Garros in de hel. Voor Steffi Graf had de arena meer weg van een hemel. De 29-jarige Duitse tennisster verklapte na de triomf, haar 22ste in een Grand Slam-toernooi, dat ze er nooit meer zal terug keren, omdat ze wil dat haar laatste herinnering aan de open Franse tenniskampioenschappen de mooiste blijft. De elf jaar jongere Zwitserse, die in de gedenkwaardige finale (6-4, 5-7, 2-6) figuurlijk door het Franse publiek was gestenigd, zei dat ze volgend jaar zeker weer zal ko men. Het zou leuk zijn, voegde ze er aan toe, als het pu bliek dan eens op haar hand zou zijn. Erg haar best om de Fransen voor zich te winnen deed Hin gis niet. Onwetende dat het pu bliek de zijde van de underdog - en dat was Graf - zou kiezen, deed de jonge Zwitserse geen concessies aan haar soms arro gant ogende gedrag. Hingis ageerde tegen elke in haar ogen onterechte beslissing en maak te het zelfs een keer te bont door helemaal naar de andere kant van de baan te lopen om de lijnrechter, de arbiter, Graf en het publiek duidelijk te ma ken dat ze die bal wel degelijk in had geslagen. Haar gevoel voor rechtvaardigheid werd niet door het overgrote deel van de 17.000 toeschouwers publiek gedeeld. Scheidsrechter Lassere beboette die actie zelfs met een strafpunt waardoor Graf in haar servicegame plots op 30-0 kwam. Waarom toch zo'n ophef over die bal, vroeg Graf zich achteraf af. „Ze stond met 6-4 en 2-0 voor en het ging juist voor haar de goede kant op. Daarom was ik zo verbaasd. Ik heb het nog nooit meegemaakt dat iemand helemaal naar de andere kant van het net komt. Iedereen weet toch dat het ver boden is?" Hingis overzag de conse quenties van haar actie niet, maar ze werden haar snel dui delijk. Bij het eerste punt dat ze daarna scoorde kreeg de favo riet een lawine van boeh's over zich heen. Die animositeit bleef. Een paar games later be ïnvloedde het ook haar spel, ook omdat de aanmoedigingen voor Graf steeds hartstochtelij ker werden. Hingis' masker van onverschilligheid loste lang zaam op in de kolkende massa. Na elke lange rally hapte ze naar adem, terwijl Graf geen vermoeide spier vertrok. Op 5-4 en 15-0 op eigen ser vice dichtte Hingis zichzelf nog goede kansen toe. „Ik ben er drie puntjes vanaf geweest", stamelde ze later. „Zo dichtbij. Dat doet pijn." De stoïcijnse Graf won de tweede set (7-5), omdat Hingis zich in de rally's tot de meest vreemde slagen liet verleiden. Na de eerste game in de derde set verdween Hingis onder boe geroep voor een pauze naar de kleedkamers. Graf volgde onder luid applaus en keerde snel te rug. Ze deed zelfs mee met de wave. Maar op de Zwitserse was het lang wachten. Zelfs moeder Melanie maakte zich ongerust en maakte aanstalten om op onderzoek uit te gaan. Net toen ze haar tribuneplaats had verlaten, dook dochter Martina weer op. In een nieuw shirt en haar haar anders opge stoken. Alsof ze opnieuw wilde beginnen. Maar dat stond het publiek niet toe. Hingis bleef het mikpunt van hoon en spot. Op het eerste matchpoint voor Graf serveerde ze onderhands. Toen Michael Chang dat ooit in de finale van Roland Garros te gen Ivan Lendl deed, sloten de Fransen hem in zijn armen. Hingis, die daarna het punt won, werd uitgejouwd. Ze schroomde niet om de hoogst ongebruikelijke service op het tweede matchpoint te herhalen. Dit keer ging het fout, maar de arbiter gaf een let, om- mens de UCI, vergezeld van een dokter, een laborant en twee assistenten om te prikken. Het resultaat van de testen was binnen een uur bekend. „Ik was de eerste die het resultaat onder ogen kreeg. Het ging als een schok door ons heen: onge looflijk, dat het Pantani is „Ik heb me onmiddellijk ge realiseerd wat de impact zou zijn van de beslissing die we moesten nemen. Het Italiaanse volk is al wekenlang massaal in de ban van Pantani. Ik schat dat er zaterdag ook weer zo'n half miljoen langs de kant stonden, bijna allemaal in de roze kleu ren van de trui van Pantani. Dan weet je al dat die gekte zal omslaan in woede." „We hebben, toen bleek dat de hematocrietwaarde (52, twee Verslagen Panta- ni-supporters zijn overtuigd van de onschuld van hun idool FOTO AP eenheden boven de toegestane waarde van 50) te hoog was, eerst de ploegleider gewaar schuwd. De procedure is dat er dan in het bijzijn van de ploeg leider en/of de renner zelf nog drie contra-expertises worden gedaan. Die gaven hetzelfde re sultaat te zien. En dan is er maar één sanctie: uitsluiting." „Het ongeloof was zo groot, omdat Pantani een grote voor sprong in het klassement had genomen. Dan verwacht je toch niet dat hij risico's neemt? Hij had met de handjes op het stuur naar Milaan kunnen rij den. We werden, toen de resul taten bekend waren, gelijk van alle kanten bestookt. De ploeg leider, de ploegarts, ze kwamen ons allemaal zeggen dat het on mogelijk was. Die verhalen hebben we natuurlijk eerder gehoord: over uitdroging, waar door de bloeddikte omhoog zou gaan, over wisseling van temperatuur van warm naar koud..." De Nederlandse doping- en gezondheidscontroleur hoorde de protesten aan en heeft daar na de officiële procedure ver volgd. „Wij stellen de UCI op de hoogte, nemen de sancties en dan worden de bloedstalen op gestuurd. Ik heb wel het gevoel gekregen dat de Italianen de zaak willen aangrijpen om de controverse tussen UCI (wiel- renunie) en CONI (het Italiaan se NOC) op de spits te drijven. Daarom ben ik nog urenlang met de politie in de weer ge weest." Het CONI valt rechtstreeks onder de regering en Pantani heeft eerder in deze Italiaanse ronde de tests van die organisa tie geweigerd. „Ik vermoed dat ze nu alles zullen uitzoeken om revanche te nemen. De Italia nen hebben pas een wet aange nomen, waarin staat dat men sen die verboden producten verstrekken, een gevangenis straf riskeren." Jeremiasse verbaast zich over het uitlekken van de testuitslag. „Wij moeten de waarden ge heim houden, maar ik hoorde Hein Verbruggen op tv zeggen dat Pantani een waarde had van 52. Dat is tegen de afspra ken in. En ook is bekend gewor den dat Savoldelli 46.4 en Gotti 44.7 had. Dat klopt exact, maar hoe komen die cijfers in he melsnaam naar buiten?" De uitsluiting van Marco Panta ni in de Ronde van Italië leidde tot een storm aan reacties. Marco Pantani, uitgesloten rozetruidrager: „Ik heb veel om over na te denken. Het spijt mij voor de wielersport en de supporters. Er is iets vreemds aan de hand." Roberto Rempi, medisch be geleider van Pantani: „Ik be grijp niets van het testresultaat. Vrijdagavond waren alle testen nog goed." Giuseppe Martinelli, ploeg leider van Pantani: „Ik ben nooit een seconde bang ge weest voor de controles. Dit is vreselijk. Ik hoop Pantani nu te overtuigen alsnog in de Tour te starten." Hein Verbruggen, voorzitter UCI: „Een dramatische dag voor de Giro en voor het wiel rennen. Het is de zwaarste sport die er bestaat en zeer commercieel. Deze factoren zorgen voor zoveel druk dat er meer doping in wielrennen zit dan in elke andere sport." Ivan Gotti, winnaar van de Ronde van Italië: „Pantani is de sterkste en beste wielrenner ter wereld. Niets kan dat veran deren. Hij maakt nu een slechte tijd door, zoals anderen die moesten doormaken. Hij zal al tijd de beste zijn. Ik heb met hem te doen, maar ik moest ook aan de wedstrijd en aan mezelf denken. Ik had al vrede met de tweede plaats. Plotse ling deed zich een kans voor en die heb ik genomen." Jean-Majrie Leblanc, direc teur Tour de France: „Het is triest voor de wielersport. Het is ook een bewijs dat sommige renners en medici nog niet ac cepteren dat we moeten afreke nen met oude gewoonten. We moeten doorgaan in de strijd tegen doping." Manoio Saiz, ploegleider van Martina Hingis zoekt troost bij haar moeder na de verloren partij in de finale van Roland Garros tegen Steffi Graf ONCE: „Een problemen in er niet. Ook andere zoals drugs, reld, alcoholisi een oplossing.' Jacques Rog ter medische „Een felicitatie bruggen en de UCI zondheidscontroles teren." Gianni Petrucci, van Italiaans Olym mité: „We hebben pingwet nodig om dat de sport zo schot!I testen die worden uiif3 Giorgio Squinzi, van Mapei: „Sportie tigheid. Ik heb vier j: 1 Hein Verbruggen varz voorspeld dat, als laat geen remedie wc jj den, er een ramp zal Onze renners hebbc op water en brood g de laatste controles matocrietwaarde 5 ger dan bij het bef 1 wedstrijd. Dat is noE hebben gezocht na: dragslijn. Als de tü veranderen, trekken 2001 terug uit de wiel Romano Prodi, van de Europese „Ik hoop dat het een is. Aan de andere 1 van levensbelang d heid van iedereen men." Massimo d'AJemae Italië: „Ik deel de van Pantani." Lance Armstrong^ van de proloog in d né Libéré: „Ik benJ dat wielrennen en sp noniem zijn voor dop Richard Virenque, J lig kopman Festin: van Girowinnaar G UCI maakt de regels controles. Ik verwac anders." dat het publiek nog niet tot be daren was gekomen. Het duur de daarna niet lang of de ge plaagde tiener sloeg haar laatste bal, een makkelijke, uit. Hingis ontvluchtte het court central en wekte niet de indruk er die dag nog één voet op te zetten. Maar uithuilend op de schouder van moeder, keerde ze toch terug voor de ceremo nie. Ook Graf probeerde Hingis nog een hart onder de riem te steken. Maar de zinnen 'je hebt nog een hele toekomst voor je' en 'jouw tijd komt nog wel' drongen nauwelijks tot de Zwit serse door. Maar er iets van leren, nee, daar geloofde Hingis niet in. „Wat kan ik hier nu van leren? Ik ben drie punten van de over winning geweest. Ik heb al ge noeg geleerd door hier te zijn, door terug te gaan voor de cere monie en iedereen toe te moe ten lachen." In het merkwaardige gedrag van Hingis moet Graf toch wel iets herkennen. Ze weigerde bij de US Open ooit Martina Na- vratüova een handje te geven. Ook Graf kreeg in de periode dat ze alles won in een finale niet altijd de sympathie van het publiek. Maar nu voelde ze zich tijdens haar betoog toch één keer geroepen om Hingis ver manend toe te spreken. „Je moet respect hebben voor je te genstander. Zij heeft dat soms niet. Dat is iets waar ze maar eens over moet nadenken. Het is gewoon een spelletje, maar voor haar was het veel meer dan dat." Maar het viel Hingis zwaar om de hand in eigen boezem te steken. „Ik voel me nog steeds de kampioen", riep ze fier. Mis schien dacht Graf dat ook, maar zij zei het niet In Parijs zullen niet meer treffen, digde haar laatste de open Franse oenschappen te werkt. Volgens de der geval nog op speelt, mag daar conclusie uit dit jaar stopt, het afscheid „Dit is zonder mooiste titel die ik Een mooiere herL staat niet. Die wil ik

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16