Sport ^xiro eindigt dopingrel Noordwijk kan het laatste zetje niet geven Agassi houdt het niet droog Uleen maar afgezien DAG 7 JUNI 1999 illem spierdijk. 071-5356464. plv -chef janet van dijk. 071-5356463 ;iro d'Italia kreeg gisteren in Milaan een waardige aar. Maar de champagne moet de dertigjarige Ivan niet hebben gesmaakt. Heel Italië praatte maar één man: Marco Pantani. 'II pirata' werd zaterdag voor de voorlaatste etappe uit de koers gehaald na- ie morgen afgenomen bloedtest een te hoog hema- itgehalte aangaf. Pantani had de Giro gedomineerd To 6 winst op zak: hij reed in de roze leiderstrui met vijf minuten voorsprong Paolo Savoldelli, ook de mer twee in de finale rangschikking. lijki Ned ÜÜIL- .n, ,j, schreef de prestigieuze wedstrijd al in 1997 op laam. Ditmaal moest hij finish zoveel vragen over oni beantwoordden dat hij 11 „Ik wil niet over Pantani ledtesten praten. Laat me 'n tweede Giro-zege ge- I 6." Pantani, vorig jaar ar van Giro en Tour de had zich intussen met en Deense vriendin ia van de wereld afgezon- vaj m zijn villa in Cesenatico ,ar e Adriatische Zeekust. Zo- stel |e bleef het gissen of zijn stal ment om met wielrennen jpen nog van kracht was. rlopig echter zal het g ti daal rond de bloedtesten Ee moederen blijven bezig- 19 in. Pantani was de enige ndi en renners die zaterdag- mu >n in Madonna di Campi- 1 hi Voor het ontbijt bloed nnj en afgeven met een he- tari jietgehalte hoger dan de het UCI getrokken grens ?ran 'zk resultaten van de onder kri >le van het UCI afgeno- e P esten zijn daarna in be- eei enomen door justitie. Vol de officier van justitie in i ook om te onderzoeken met de testen was ge- Gisteren hebben al i-analyses van alle tien plaatsgevonden in het he ihuis van Parma. De uit- laarvan zou vandaag be- d; worden gemaakt. Itje tani, die na het vernemen late iet testresultaat zo woe- tde werd dat hij een ruit ka- )eg en zijn hand verwond- bui ïggereerde een 'complot'. ïgrijp hier helemaal niets rps trijdag had ik nog een he- h :rietgehalte van 47. 's Ot ;ns word ik wakker met 52 1 ei nt. Er klopt iets niet." jens ploegarts Roberto li zou het hogere hemato- ?n|ehalte te maken kunnen ïn met uitdroging en het n dat de renners aan tappes bezig waren. Hij ik dat de Mercatone Uno- diezelfde dag nog twee e bloedtesten heeft laten of men bij een door de UCI n ld laboratorium van een ibi ■nu ziekenhuis in Imola. Het hema- tocriet-gehalte van Pantani bleek toen op 47,7 en 48 uit te komen. Volgens de arts Pasquale Bel- lotti, president van de anti-do- pingcommissie van het Itali aans Olympisch Comité (CONI) kan dat niet. „Twee van die drie resultaten zijn vals. Bovendien, ze zijn alle drie te hoog. Onze gegevens wijze uit dat topwiel- renners onder normale om standigheden een hematoc- crietgehalte hebben van 42 of 43." Ook de argumenten van ploegarts Rempi vond hij onzin. „In Madonna di Campiglio zit je op iets meer dan 1500 meter hoogte. Stijging van het gehalte merk je alleen als je twee weken lang op een hoogte van vijf kilo meter verblijft. 52 procent he- matocriet door uitdroging? Dan moet je een tijd in de Sahara hebben gezeten". De suggestie dat Pantani het verboden middel EPO heeft ge pakt lag er dik bovenop. Maar de vedette werd in bescherming genomen door een andere des kundige, prof. Andrea Mosca van de universiteit van Floren ce. Hij verwees^, onder meer naar een Nederlands onder zoek, gepubliceerd in het ge zaghebbende medische tijd schrift The Lancet, waarbij be wezen werd geacht dat top sporters vaker een hematocriet- gehalte hoger dan 50 hebben. Volgens Mosca is de UCI-limiet van 50 gewoon te laag. Zie ook pagina 16 Marco Pantani. fluel van Kessel rijdt Giro uit r'janet van puk bie Jzwaarste en het mooiste ent van de Giro van Mi- van Kessel lagen dicht bij Zaterdag, tijdens de laat- .ergetappe, dacht de jonge TJ rse coureur: 'Moet dit nou U een dag later reed hij vol- enietend door de straten lilaan en juichte in ge- n: 'Ik heb het gered', laatste twee dagen was de nge Van Kessel nog de eni- lederlander in de Ronde Italië. Aan opgeven dacht jet. „Mijn doel was om de it te rijden. De laatste da- tijd je toch alleen maar jezelf, zeker in de berg- >es. Mijn enige zorg was j P tijd binnen te komen. En ïlukt." Kessel rijdt voor het jaar bij de TVM-ploeg, tevreden terugkijkt op de anse ronde omdat sprinter |n Blijlevens twee etappes De Teraarder reed in •t van Blijlevens, en kreeg 'limenten van de ploeglei- omdat hij de ronde uit- combinatie van drie we- toersen, lange etappes, de i en de soms hoge snelhe- naakte de Ronde van Italië Hisch zwaar', aldus Van gisteravond vanuit de op weg van het vliegveld ïtussel naar huis. „Ik heb maar afgezien." „Het is typisch wat er met je ge- vervolgt hij. „Je bent elijk en lichamelijk zo moe je een soort automaat t- Het enige wat je doet is an- eten, fietsen, je laten eren, eten en slapen. Dat 14 fk een sleur, je wordt er een beetje knettergek van." Slapen lukte nog wel, 'maar je slaapt anders dan anders' en hij werd steeds vroeger wakker. Om half zeven, zeven uur, terwijl de ren ners pas om negen uur hoefden op te staan. „Dan ging ik maar een beetje naar de Italiaanse tv kijken", aldus de profcoureur, die denkt dat hij in drie weken zo'n twee, drie kilo is afgeval len. „Ik merkte vanavond dat ik mijn riem een paar gaatjes ver der moest doen." Miquel van Kessel heeft een duidelijke mening over Pantani, die zaterdag uit de koers werd gehaald omdat hij een te hoge hematocrietwaarde (boven de vijftig) had in zijn bloed. „Heel dom van hem", oordeelt de Te- raarse prof. „Het was niet nor maal hoe hij rondreed. Hij is natuurlijk een hele goede cou reur, maar hij reed zo gemakke lijk vergeleken met de andere renners. Achteraf denk je: lo gisch, nu begrijp ik waarom hij zo extra hard reed. Miquel van Kessel werd zelf alleen voor de eerste etappe van de Giro gecontroleerd. Zijn eigen hematocrietwaarde wil hij niet prijsgeven, maar, in zijn algemeenheid geldt dat die erg kan schommelen. „Je kunt 's ochtends een waarde hebben van 40, en 's avonds 46. Som mige renners hebben van natu re een waarde van 49." De nummer 115 in het eind klassement van de Giro gaat nu eerst twee dagen uitrusten, thuis in Ter Aar. „En lekker ge haktballen eten, want die pasta komt me de oren uit." Daarna gaat hij trainen voor de Ronde van Catalonië. Na het NK op 27 juni neemt hij een paar weken vakantie. salvador Ruud van Nistelrooij wilde zaterdag een schitterende actie extra glans geven door de bal met z'n hak in het lege doel te schieten. De speler van PSV struikelde echter als een beginner over de bal. Hij liet daarmee de kans liggen om Nederland langs Brazilië te loodsen. De oefenwedstrijd eindigde in 2-2 (zie ook pagina 17). FOTO'S RTR De beste ploeg loopt de titel mis veenendaal» willem spierdijk Uit de kleedkamer van DOVO klonk gezang: de ploeg had juist op miracu leuze wijze Noordwijk verslagen. Ei genlijk had er in Veenendaal iets van 1-6 op het scorebord moeten staan, maar na 90 minuten demonstratie voetbal van Noordwijk prijkte er nog steeds een dikke nul achter het doel- puntentotaal van de kustbewoners. En de ene keer in de tweede helft dat DO VO in de buurt van het Noordwijk- doel kwam had de ploeg wel gescoord. „Snap je dat nou?" vroeg Noordwijk- aanvoerder Arnold Reinders zich af. „Als je zo'n wedstrijd achter de rug hebt, ga je toch niet zitten zingen." Maar DOVO zong wel, omdat de ploeg nu de grootste kans op de eerste plaats in de nacompetitie heeft. De zaterdag- titel gaat aan Noordwijk, de beste ploeg in de slotronde, voorbij. Noordwijk moet het doen met de complimenten van de tegenstanders en de waardering van het publiek. Maar de ploeg weet ook dat het optre den van afgelopen zaterdag geen inci dent was. Het elftal van trainer Ruud Bröring heeft veel te veel moeite met het maken van# doelpunten. In de competitie kwam Noordwijk uit op 51 treffers, maar 13 daarvan werden er te gen hekkensluiter Rozenburg gemaakt. In de overige 24 wedstrijden bedraagt het totaal dus 39 doelpunten, een laag gemiddelde voor een kampioen. Pa trick van Dam maakte 15 doelpunten. Tweede op de topscorerslijst is Marco Kleijn, die er tien inschoot. Daarvan maakte hij er vijf tegen Rozenburg. Linkerspits Rocky Pitti zorgde voor drie goals. De middenvelders leverden met 13 doelpunten door vijf verschil lende spelers een mager aandeel in de doelpuntenproductie. Bröring weet dat het scoren het zwakke punt is bij Noordwijk. „Ik wil daar volgend seizoen individueel op gaan trainen. We zijn al aan het kijken hoe we dat aanpakken want we trai nen maar drie keer in de week." Als voormalig spits weet de Noordwijk- trainer dat voerhoedespelers wel eens een improductieve periode kunnen hebben. „Ik liet ooit m'n baard staan en zou 'm pas afscheren als ik weer zou scoren. Dat bleek pas vier maan den later te zijn. Ik heb er wel m'n meissie aan overgehouden, want die vond die baard wel leuk." Het is niet alleen het afmaken van kansen. Het systeem van Noordwijk is dan wel op aanvallen gericht, maar er staan te vaak te weinig mensen in de buurt van het doel. Middenvelder Ar nold Reinders verdeelt het spel (hij deed dat zaterdag overigens voortref felijk), maar de andere middenvelers Azier en Wim de Jong komen te weinig in scoringspositie. Het missen van kansen begon bij Noordwijk al in de tweede minuut. Jel- le Korbee - die de geschorste Marco Kleijn verving - kreeg de bal in de voe ten geschoven van voorstopper Kar- sten Wierenga. Korbee ging op de doelman Ditewig af en omspeelde die knap. Maar terwijl hij op weg was naar het doel, was er een rookbom in het strafschopgebied beland. De Noord- wijk-spits dacht de bal in het lege doel te schuiven, maar zag plotseling uit de rook een verdediger opduiken. „Ik zag geen doel en ik zag geen tegenstan der", vertelde Korbee na afloop. „Geen excuses, zo'n bal moet er gewoon in", oordeelde aanvoerder Reinders hard. Een ander cruciaal moment had vlak voor rust plaats (Korbee had toen al een tweede kans laten liggen). Patrick van Dam was doorgebroken en leek al leen voor Ditewig te verschijnen, maar hij werd door Michel Boerebach naar beneden getrokken. Scheidsrechter Kamphorst trok geel, terwijl Noordwijk om een rode kaart vroeg. „De heilige Boerebach kan zeker geen rood krij gen" brieste Bröring na afloop. „Er zouden twee verdedigers nog hebben kunnen ingrijpen. Ja. ze zouden Van Dam z'n achillespezen nog af hebben kunnen afzagen. Waarom geven scheidsrechters altijd het voordeel van de twijfel aan de verdedigende partij?" Aanvoerder Reinders verzeilde in een merkwaardige discussie met de scheidsrechter, die de Noordwijk-aan- voerder voor 'eikel' uitmaakte. „Als jij mij een eikel vindt, vind ik jou een klootzak" riposteerde Reinders, die daarvoor na afloop nog wel op het matje moest komen. Het wegzenden van Boerebach had voor het wedstrijdbeeld waarschijnlijk niets uitgemaakt. Noordwijk bouwde in de tweede helft aan een veldmeer- derheid die alleen in de wedstrijden tegen Rozenburg nog groter was. De ploeg kreeg kansen, waarvan Patrick van Dam de grootste om zeep hielp. Pitti was vrij voor het doel gekomen en besloot om te schieten. Via de voeten van de keeper kwam de bal bij Van Dam die de bal bij de tweede paal in het lege doel kon schuiven. Hij werkte de bal echter naast het doel. Het was slechts een van de vele mo gelijkheden voor Noordwijk: Pitti schoot op de lat, Van Dam schoot de rebound tegen de keeper op. Bij cor ners en vrije trappen wem Noordwijk de meeste duels, maar de bal werd of van de lijn gehaald of de kopballen misten de juiste richting. Een paar keer werd de afgeslagen bal goed inge schoten, maar die schoten gingen wonderbaarlijk genoeg steeds recht op de keeper af. Noordwijk kon het laatste zetje niet geven. DOVO, zonder de geschorste spits Teus Wenneker, was onmachtig. Mi chel Boerebach, de spelmaker en laat ste man van de Veenendalers, kreeg de gehele wedstrijd geen centimeter ruimte. Eén keer trok DOVO in de tweede helft in de richting van het Noordwijkdoel. René Schoutsen trok voor en Arne van den Berg tikte in: 1 -0. De Noordwijkers hadden nog 25 mi nuten om iets aan die stand te doen, maar de ploeg kreeg de bal er niet in. Noordwijk was uitgeschakeld. „Die za- terdagtitel betekent nog niet eens zo veel voor me", vond Ruud Bröring. „Maar als je 'm wint, mag je wel om het algeheel kampioenschap van Ne derland spelen. En dat was wel iets ge weest. Dan kan je de beste ploeg van het land worden. Het is jammer dat de zaterdagtitel niet naar de beste ploeg DOVO - Noordwijk 1-0 (0-0) 66 Van den Berg 1-0. Scheidsrechter Kamphorst; Toeschou wers: 3500. Gele kaarten: Boerebach (DOVO), Ten Brinke (Noordwijk) Noordwijk: Korff; Van Kins. Smit (87. Van der Niet). Ten Brinke (71. Van der Laan). Patrick de Jong; Wim de long. Reinders. Azier Korbee. Van Dam. Pitti (89. Karremans). Amerikaan heeft tui kwartet Grand Slams Groter dan Pete Sampras wilde Andre Agassi zichzelf na het completeren van de grote Grand Slam niet voelen. Maar dat hij na het winnen van de Open Franse tenniskampioen schappen iets had bereikt dat Graf in mixed met McEnroe Steffi Graf gaat het toernooi van Wimbledon dubbelen met John McEnroe. De Duit se zei dit gisteren, een dag na haar overwinning in de fina le op Roland Garros. „John heeft mij gevraagd en ik heb ja gezegd. Ik moest hem wel beloven dat ik hem voluit zal steunen." Het nieuwe paar krijgt voor het grandslam- toernooi in Londen een wildcard. McEnroe is televi siecommentator. Hij houdt zich fit door te spelen in de seniorentour van de ATP. De drievoudig winnaar van het enkeltoernooi op Wimble don (1981, 1983 en 1984) nam in 1992 afscheid van het professionele circuit. Graf deed in Londen één keer eerder mee aan het ge- mengddubbel. Met Heinz Günthardt werd ze toen snel uitgeschakeld. Haar grootste succes in het dubbel dateert van 1988. Ze won op Wim bledon samen met de Argen tijnse Gabriela Sabatini. zijn landgenoot nog niet heeft gepresteerd, kon hij moeilijk ontkennen. Hij ging alleen de vergelijking uit de weg. „Pete heeft de jaren negentig gedomi neerd, maar ik zou mijn carriè re voor die van niemand anders willen opgeven." Slechts vier tennissers gingen hem voor in het winnen van al le vier Grand Slams. De twee die dat in één jaar waren gelukt, Don Budge en Rod Laver, wachtten hem gisteren op met de Coupe des Mousqetaires. Die trofee legde Agassi na zijn gewonnen Finale tegen Andrei Medvedev (6-1, 6-2, 4-6, 3-6, 4- 6) geëmotioneerd in zijn ar men. Droog hield hij het niet. Veel mooie woorden schoten hem op dat moment evenmin te binnen, maar de betekenis van wat hij zojuist had bereikt lag in zijn natte ogen verscho len. Dromen van het winnen van Roland Garros had Andre Agas si na twee vergooide kansen in 1990 (tegen Andres Gomez) en 1991 (Jim Courier) nooit meer gedurfd. Hij wilde de goden niet verzoeken. Toen de derde mogelijkheid zich gisteren aan diende drong het unieke karak ter van die kans pas na twee verloren sets tot hem door. Tot die tijd had de 29-jarige Ameri kaan tegen Andrei Medvedev slechts onder vuur gelegen. Zelfs een regenpauze bracht de nummer 100 van de wereld na de eerste game in de tweede set niet uit zijn ritme. Agassi zat in een diepe put. De weg omhoog kon hij maar niet vinden. „Ik schaamde me omdat ik voor Ook Roland Garros is binnen. Andre Agassi kan het nog maar nauwelijks bevatten. mijn gevoel het publiek in de steek liet." Maar toen bij de ook al ver rassende finalist uit Oekraïne de scherpte wat verdween, nam de Amerikaan de regie in han den. Met pijn en moeite ver lengde hij in ieder geval de par tij met een set. „Door het win nen van een set kun je van de finale in een Grand Slam in ie der geval weer een strijd ma ken", redeneerde Agassi, die het niet bij loze woorden liet. Hij zette Medvedev met de rug tegen de muur. Uit die benarde positie ontsnapte de Oekraïner niet meer. Toen Agassi als beginnend prof naar Parijs kwam, droeg hij nog een korte spijkerbroek op de baan en wapperden zijn ha ren in de wind. Elf jaar later heeft het leven ook hem gete kend. „Maar er zit nog veel meer tennis in me." Anderhalf jaar terug was de Amerikaan afgezakt naar een plaats buiten de top 140. In 1997 speelde hij de US Open als enige Grand Slam. Het had er alle schijn van dat de carrière van Agassi met een zwart laken zou worden bedekt. Toen hij in april 1997 ook nog eens met ac trice Brooke Shields trouwde, zagen weinigen nog in de gla mourboy een toekomstig Grand Slam-winnaar. Het huwelijk is inmiddels ontbonden. Maar waar Medvedev slechts op zijn best is als hij verliefd is, kan Agassi het ook zonder liefde. Ergens vond Agassi toch nog inspiratie. Bij Brad Gilbert, zijn coach, die het vuur in hem weer aanwakkerde. Bij Gil Rey es, die het lichaam van de ten nisser weer op de orde bracht. Hij voelde zich niet te groot om via kleine toernooitjes in Las Vegas en Burbank zijn weg te rug te vinden. Een jaar na zijn laagste ranking stond hij weer in de top vijf. Geen speler die ooit zo'n progressie in zo'n kor te tijd had gemaakt. Nu heeft alle Grand Slam- toernooien een keertje heeft ge wonnen, blijft er weinig over wat Agassi nog niet op zijn ere lijst heeft staan. Wereldkampi oen (1990) en olympisch kam pioen (1996) was hij ook al eens. „Het is al meer dan 25 jaar geleden dat iemand Roland Garros en Wimbledon in één jaar won. Dat zou dus leuk zijn. En ik heb echt het gevoel dat als ik hier kan winnen, ik overal kan winnen." Inge de Bruijn zwemt records rio de janeiro» Inge de Bruijn heeft afgelopen weekeinde tijdens zwemwed strijden in Rio de Janeiro twee Europese records en een Ne derlandse beste tijd verbroken. De Bruijn tikte gisteren na af loop van de 50 meter vlinder slag aan in 26,96 seconden. Daarmee verbeterde ze haar oude record dat sinds juni 1998 op 27,15 stond. Zaterdag verbe terde ze al haar eigen Europese record op de 50 meter vrije slag. De Bruijn liet 24,94 seconden noteren. Haar oude toptiijd stond sedert begin augustus 1998 in Sao Paulo op 25,01. De Bruijn verbeterde gisteren ook nog eens het Nederlands record op de 100 meter vrije slag. In Rio de Janeiro tikte de Neder landse aan na 54,92 seconden. Daarmee was ze sneller dan Ka rin Brienesse die op 9 juni 1996 het Nederlands record op 55,16 seconden zette. Spurs in finale portland rtr De basketballers van San Anto nio Spurs hebben zich met gro te overmacht voor de finale van de NBA geplaatst. De 94-80 uit- overwinning bij Portland Trail Blazers betekende de vierde en beslissende zege in de best-of- seven serie. Het is de eerste keer dat San Antonio Spurs de eindstrijd van de NBA bereikt. De kampioen van de Western Conference ontmoet in de fina le van de NBA de winnaar van de serie tussen New York Knicks en Indiana Pacers van de Nederlander Rik Smits. De tussenstand in de finalereeks van de Eastern Conference is 2- 1 in het nadeel van de ploeg van de geboren Eindhovenaar.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15