Prijzen Marieke Heebmk en Lucas van den Eynde Spetterend spektakel Backstreet Boys Shirley Bassey gaat Dietrich achterna Cultuur Kunst Holland Festival feest van hele sts HOL FST N D V L 'Goed instrument om je vrouw mee weg te jagen' Berghpop '99: Nederpopfeestje met reünist) MAANDAG 7 JUNI 1999 941 Records breken op KunstRAI Amsterdam De KunstRAI kan terugkijken op een geslaagd eve nement. Liefst 27.500 kunstliefhebbers kwamen van 1 tot en met 6 juni op bezoek in de Amsterdamse RAI en zij zorgden voor een omzet van 10 miljoen gulden. Dat zijn allebei records. Op de KunstRAI exposeerden 160 galerieën het werk van acht honderd verschillende kunstenaars. Negentien galerieën kwa men uit het buitenland. De bezoekers waardeerden de beurs met het rapportcijfer 7,2. De allereerste bezoeker was overigens koningin Beatrix. Zij mocht nog voor de officiële opening rond neuzen op de beurs en had dus ook eerste keus. Naar verluidt heeft ze een aantal werken aangeschaft. Blokker wordt Beatles-bedevaartsoord blokker Precies 35 jaar na het optreden van The Beatles in het West-Friese dorp Blokker, onthulde voormalig Veronica disc jockey Willem van Kooten gisteren een monument dat aan die bijzondere dag herinnert. Het kunstwerk is gemaakt door de Groninger kunstenares Harma Heikens en biedt kenmerken van het toenmalige podium, van platen en een ouderwetse radio. Ook de gezichten van Paul, John, Ringo en George zijn erop te zien. Het monument staat tegenover de voormalige veilinghal len waar de vier destijds speelden. ,,De twee concerten hebben Blokker wereldberoemd gemaakt", zei Van Kooten als kenner en boegbeeld van de jaren zestig muziek. „De betekenis van The Beatles is zo groot geweest, dat Blokker een bedevaartsoord zal worden. Wacht maar af. Over vijfjaar kom je het dorp niet meer in zonder tolgeld te betalen." Hoewel de spanning over zijn mogelijke komst tot het laatste moment werd vastgehou den, liet Paul McCartney het toch afweten. Maar via e-mail wenste hij Blokker veel succes. Award voor 'Something about Mary' santa monica De filmkomedie 'There's Something about Mary" heeft zaterdag de MTV Movie Award voor beste film gewonnen. Hoofdrolspeelster Cameron Diaz ging naar huis met de prijs voor beste actrice. Jim Carrey ('The Truman Show') werd de beste mannelijke acteur. De uitreiking van de filmprijzen is op 10 juni op de muziekzender te zien. Het jonge publiek was ook erg te spreken over het zoenen in de film 'Shakespeare in Love'. Hoofdrolspelers Gwyneth Paltrow en Joseph Fiennes werden dan ook uitverkoren in de categorie Beste Kus. De categorie Grootste Schurk leverde een gedeelde eerste plek op. Matt Dil lon ('There's something about Mary") moet de eer delen met Stephen Dorff ('Blade'). muziek recensieingrijpende spontaniteit, waar- louis du Moulin toe bijvoorbeeld de aanhou- Concert: Shirley Bassey and Orchestra in dende Stroom van opgewonden Ahoy'. Voorprogramma: Mathilde San- bloemenbrengers voor haar ting The Oversoul 7 Gezien. 5/6, neus aUe aanleiding gaf. Ofwel: Ahoy, Rotterdam Bassey hield aldoor haar aan dacht bij de presentatie van Alleen haar verschijning is voor haar klassiekers. Misschien om- de meeste fans ai zaligmakend, dat ze geen zin had om zich Geen andere diva die bij op- mee te laten voeren in de over komst zo'n heftige 'adoratie- duidelijk'roze'sfeer die op haar storm' ontketent als Shirley afkwam. Wellicht ook omdat ze Bassey, bleek ook zaterdag- meende bij de les te moeten avond op de ongewone speel- blijven vanwege de vrij recente plaats die Ahoy' nu eenmaal accentverschuivingen in haar voor deze onverwoestbare gla- performance: haar stemgeluid mourlady was. De vreugde over is thans in het samenspel met het weerzien met de Britse we- haar lichaamstaal en haar or- reldster (62) was voor de ruim kest minder overheersend dan 3500 tribuneklanten zo groot voorheen. De behoefte om door dat ze op z'n minst even verga- Hink uit te halen iedereen en al ten dat ze haar veel liever in een les omver te blazen heeft echte concertzaal zouden heb- plaatsgemaakt voor een ingeto- ben begroet. gener .benadering. Met als ge- volg dat de befaamde 'Midas- In feite trad Shirley Bassey in touch' die Bassey veertig jaar het Rotterdamse sportpaleis lang aan elk lied kon geven ook voor twee verschillende publie- wat aan glans heeft ingeboet, ken op: de pakweg 300 tafelen- Staat tegenover dat haar muzi- de liefhebbers in de voorste kale begeleiders nu meer naar arenahelft, die 600 gulden (ex- voren komen. Met name de BTW) voor een stoel hadden strijkers zorgden geregeld voor betaald en de normaal gesitu- verkwikkende accenten in het eerde fans, die toch ook flink in ijzeren repertoire, dat met en- de buidel (tot 155 gulden) had- kele recente 'experimenten' (als den moeten tasten voor een 'Slave To The Rhythm' en 'His- kaartje. Die opsplitsing kwam tory Repeating') werd aange- de algehele sfeer niet ten goede, vuld. omdat een pure 'gala-enclave' Anders dan de voorpubliciteit vlak voor het podium de inter- deed vermoeden bleef de in- actie nu eenmaal eerder remt breng van Cor Bakker als gast- dan stimuleert. pianist zo goed als anoniem. In een toch al minder intieme Jammer natuurlijk, maar dan entourage kon de 'grande da- vooral hem zelf. Want voor alle me' uit Cardiff er dus aan gaan andere aanwezigen draaide na staan. Gelukkig besefte ze dat tuurlijk alles toch om die ene zelf ook ten volle, want ze dame. die gegeven haar elan en straalde meer warmte en min- uiterlijk hard op weg is om als der de 'godendochter' uit dan 'eeuwig jeugdige showbiz-oma' gebruikelijk. Zonder overigens in de voetsporen te treden van veel ruimte te laten voor echt Mariene Dietrich. Theo D 'Or en de Louis D 'Or De belangrijkste jaarlijkse Nederlandse toneelprijzen voor de beste vrouwelijke en mannelijke hoofdrol, de zijn gewonnen door Marieke Heebink en Lucas van den Eynde. De Toneel Publieksprijs gaat naar twee produc ties: 'Hamlet' van het Nationale Toneel en 'Wilhelmina; Je Maintiendrai' van de stichting S.I.P en Impresariaat Jacques Senf. Zij delen de prijs van honderdduizend gul den. De prijzen zijn gisteravond in het Theater aan de Parade in Den Bosch uitgereikt. Staatsse cretaris Van der Ploeg (Cul tuur), die de winnaars van de Publieksprijs bekendmaakte, zei grote waardering te hebben voor het publiek. „Het heeft niet gekozen voor de gemakke lijkste weg, maar voor voorstel lingen die iets teweeg hebben gebracht. Bovendien is de keus gevallen op zowel een gesubsi dieerde als een vrije productie." Volgens Van der Ploeg heeft eigenlijk het publiek een prijs verdiend voor haar trouw en goede smaak. „Kunstenaars zijn niet overgeleverd aan de smaak van het publiek, ze pro fiteren ervan", aldus de be windsman. Marieke Heebink is onder scheiden voor haar vertolking van Constance Middleton in 'Een ideale vrouw' van W. So merset Maugham, gespeeld door Toneelgroep Amsterdam. Volgens de jury speelde ze de hoofdpersoon „ingetogen en wuft, sympatiek en onuitstaan baar, oprecht en listig, trouw en frivool, koel en sensueel". Lucas van den Eynde kreeg de prijs voor de manier waarop hij Bruno speelde in 'De Cocu Magnifique' van Fernand Crommelynck, een productie van Het Toneelhuis. De jury roemde vooral het wervelende spel waarin de laureaat de meest uiteenlopende en twijfel achtige menselijke en onmen selijke emoties de revue laat passeren. Zondagavond zijn ook de an dere toneelprijzen uitgereikt. De Arlecchino voor de beste mannelijke bijrol ging naar Paul Hoes voor zijn rol van hofmees ter 'Rubin in Jefta of Semitische Liefdes'. De Colombina voor de Backstreet Boys: een goedogende geoliede machine. foto epa Een optreden van de Backstreet Boys leert dat vlinders in de buik een ware ravage rond het smachtende meisjeshart kunnen aanrichten. Onder oorverdovend gekrijs, dat met groot gemak de akkoorden over stemde, werd de jongensgroep onthaald in een volle Arena. De aftrap van 'Millennium' kwam met 'Larger than life', wat zaterdag avond zonneklaar vooral op de vijf vertol kers zelf sloeg. „We waren wat laat, maar we hebben jul lie gemist," brulde de blonde Nick Carter, veruit favoriet onder de tienermeiden. Daarmee maakte hij het lange uitblijven van de groep in een klap goed. Vanaf zeven uur was het stadion klaar voor ontvangst. „Maar", zo deelde veejay Fabienne even la ter mee, „de boys zijn nog aan het voetbal len in de catacomben." De Rotterdamse rapgroep E-Life mocht het publiek opwar men, gevolgd door, alweer, Fabienne. Het was daarna zo lang stil in de Arena dat het wel bedtijd leek. Totdat Tatyana Ali, 'Ash ley in de serie The Fresh Prince of Bel Air, mocht laten zien dat ze ook goed kan zin gen. De lauwe opwarming had de aandoenlij ke aanbidding voor de hoofdact niet doen afzwakken. De Backstreet Boys kregen de Arena niet geheel vol, maar ruim zestigdui zend bezoekers - vooral meisjes; gemiddel de leeftijd rond de 15 - is toch een gehoor waar je als band vol enthousiasme voor uit rukt. „Quit playing games with my heart," schalde door de uitzinnige Arena, maar ge zien de massa meiden die volledig van de kaart werd afgevoerd, zijn de 'boys' voorlo pig niet van plan hun spelletjes te staken. Toch werden vlak voor het optreden in Amsterdam de wreedste nachtmerries weer gevoed. De Backstreet Boys schokten hun aanhang vorig jaar zomer al met specula ties dat de groep het voor gezien zou hou den. Ook nu ontkenden zij in de Duitse pers gedecideerd een mogelijk uiteenval len. Ze hebben immers het poprijk alleen als het gaat om het lucratief breken van meisjësharten. 'As long as you love me' klonk mee uit al le kelen, net als de songs van het nieuwste, derde succesalbum Millennium en het goed klinkende, altijd opzwepende 'Ever body' (Backstreet's Back Allright!). Wie niet in een stadium van volle aan bidding verkeerde, merkte dat het geluid bij tijd en wijle wat te wensen overliet. En dat een Backstreet-concert vooral gewiekst in elkaar steekt, ondersteund door kundige dansers en muzikanten. De muziek is een mengelmoes van doorsnee pop en charme rende R&B, de uitvoering een goedogende geoliede machine. Nick, Howie, AJ, Kevin en Brian verschenen afwisselend in stoer zwart, lieflijk wit, millennium metallic of in roze dandy-kostuum. Iedere verkleedpartij kreeg de volledige instemming van het krij sende gehoor. De zorgvuldig bijeengezochte jonge mannen uit Florida bleken ook acrobatisch aardig onderlegd. Aan trapezes zweefden zij boven de nu helemaal uitzinnige menig te; zó dichtbij, maar nog steeds ongenaak baar. De finale was spectaculair maar voor spelbaar. Hun huidige hit, 'I want it that way', was tot dan toe uitgebleven. Het zou toch niet zo zijn dat ze hun alle records brekende nummer zouden overslaan? Maar zoals vele al vermoeden: de boys hadden deze meezinger voor een daverende toegift bewaard. De dolenthousiaste meiden waren bela den met spandoeken, Backstreet-snuisterij- en en het regende knuffelbeesten. Sommi gen dulden hun vriendjes naast zich, die gewapend met fotocamera het spektakel mochten vastleggen. Gniffelend volbrach ten zij hun taak. In de wetenschap dat hun wereldwijd aanbeden Amerikaanse concur renten na afloop weer even onbereikbaar zouden zijn. In de - uitverkochte - Amster damse Stadsschouwburg genie ten ouders met hun kinderen van de tweeënhalf uur durende openingsvoorstelling van het Holland festival: de opera 'Ko ning Arthur' van Henry Purcell en John Dryden. In het festival café in de hal hangt een groepje door kou en regen geteisterde toeristen onderuit in de rieten stoelen, terwijl op het plein voor de schouwburg jong en oud meedeint op de swingende klanken van Doudou Aly N'Diaye Rose, het wereldbe- faamde Senegalees percussie orkest. En de volgende dag sop pen ruim tienduizend toe schouwers onverstoorbaar door het drassige Oosterpark tijdens het gedeeltelijk verregend, maar Werelddorp, een gratis toegan kelijk programmaonderdeel van het Amsterdam Roots Fes tival voor wereldmuziek, sinds enige jaren deel uitmaakt van het Holland Festival. onder dat motto ging Ivo van Ho ve, de nieu we artistiek leider van het Holland Festival vo rig jaar voortvarend van start. Het Holland festival moest an ders: met minder muziek en meer toneel, met meer onder delen die jongeren aanspreken. Het Holland Festival moest een festival voor een breed publiek worden, een cultureel feestje, open voor de hele stad. Wel, dat laatste lijkt al tijdens het ope ningsweekeinde aardig te luk ken, want Amsterdam lijkt ge heel in het teken van het Hol land Festival te staan. „Het fes tival loopt tot nu toe precies zo als wij dat voor ogen hadden", beaamt woordvoerder Paul Ver- straeten. „Het festival moest te rug in de stad, aanwezig zijn, zodat iedereen het ook echt voelt. En tot nu toe lukt dat uit stekend." Al op zaterdagochtend ver dringen de belangstellenden zich voor de ingang vai delijk Museum, waar Hove de tentoonstel! een audiovisuele instal muzikant kunstenaar Eno opent. Eno verzor; het festival ook nog t\ ziekvoorstellingen. Ee concert van Eno op 19 door een aangekondi king van omroepmu door. Eno's werk in hf lijk is een geheimzinni telijke installatie waari zoeker, staand in een ruimte, steeds veran lichtbeelden en muziel en te beluisteren kri computer stuurt de aan en een componeer zorgt voor de muziek. Zaterdagavond spree een rolstoel gezeten kaanse singer/ songwr Chesnutt, afgewisseld bands Chocolate Geniu ryl Ann weer een hei publiek aan. Het gratis kelijke Werelddorp, d< woon een gezellig uitje milies die zich niet late houde een genbui tijd. 'dorf den' h het Oc hun ei turele wijk ingericht: i Caribisch dorp, een 0 dorp, een Arabisch en kaans dorp. Elk dorp; eigen muziek. Van hi ver stromen de bezoi om een glimp op te var de Oezbeekse zangere Usmanova, de Turkse i ziek van Otantik, of kaanse popgroepen Nord Sud en de Fullaba Veel bezoekers reage rigens verrast als ze hj het Werelddorp deel J van het prestigieuze Festival. „Het Hollandl dat zijn toch die toneeli lingen waar geen mens snapt?", buldert een I Amsterdammer. „Nou geweten had dat ze biel ken, was ik er al jaren ei afgekomen." Lucas van den Eynde en Marieke Heebink met respectievelijk! |j d'Or en de Louis d'Or. beste vrouwelijke bijrol was voor Sien Eggers in hetzelfde stuk waarin Lucas van den Eyn de schitterde. De Hans Snoek prijs voor het beste jeugdthea terstuk is gewonnen door Thea ter Ibycus met 'De Tolbrug'. Het Onafhankelijk TcE slot ging strijken met d niumprijs, onder meer r de prominente positie gezelschap in het Ned theater inneemt. Nationale Doedeldag in Oegstgeest oegstgeest caroline van overbeeke Hij heeft er zelf een gehoorbe- schadiging van opgelopen. De 'Great Highland Warpipes' produceren namelijk al gauw zo'n 110 decibel naast het lin keroor. Maar Jeroen de Groot zal er geen noot minder om spelen. „Ik heb vroeger ook vaak met motorzagen gewerkt en ik zit er niet zo mee. Alleen bij het stemmen van mijn doe delzak is het onhandig. Dan vraag ik een medespeler of hij even meeluistert." De Groot is speler van de band Hailander en organisator van de Nationale Doedeldag die gistermiddag in Oegstgeest werd gehouden. Voor de echte Schotten was het vertrouwd: de regen viel met bakken uit de hemel. Maar het was zeker geen exclusief Schots feestje. Het park bij Kasteel Oud-Poel geest werd bevolkt door groe pen van Nederlandse, Spaanse, Tjechische, Slowaakse, Turkse en Bulgaarse afkomst. „Die Schotten spelen over honderd jaar nog steeds precies hetzelf de en dat vind ik strontverve lend", zegt De Groot. „Het is leuk dat er nu ook veel andere groepen zijn. Dit is meer een internationale verbroedering." De Nationale Doedeldag in Oegstgeest viel zondag grotendeels in het water. foto hielco kuipers In het gebouwtje bij kasteel Oud-Poelgeest komt de geur van nat vee je tegemoet: veel doedelzakken zijn van geiten- of schapenleer gemaakt. Ivo 'de Bulgaar', een stevige man met traditioneel kostuum, heeft zelf een witte 'geit' onder zijn arm geklemd en laat daar wonderlijk melodieuze klan ken uit komen. Als het even droog is, komen de leden van 'The Hague High land Pipeband' naar buiten voor een concert op het podi um voor het kasteel. De twee doedelzakspelers tikken de maat met de voorpunt van hun schoen. Twee vrouwen van 'The Hague Highland Dancers' in kleurige kilts gaan met de beentjes los. Ze dansen op de bal van hun voorvoet en raken, zo de zwaartekracht tartend, geen moment uit evenwicht. De volksdans kent acht passen, afgestemd op de acht tonen van de doedelzak. Alleen de eerste en de laatste moeten hetzelfde zijn. Een uitnodiging aan het publiek om mee te doen krijgt onmiddellijk navol ging- De Groot raakt er niet over uitgepraat. „Mijn hobby is wel met een vakantie in Schotland begonnen. Bij Loch Ness heb ik mijn eerste doedelzak ge kocht. Op zolder, een soort museum, heb ik er inmiddels zeventig staan. Van origine wa ren doedelzakspelers herders, maar het is ook feestmuziek. Ik ben vorige week getrouwd en we hadden een doedelzakband op straat spelen: geweldig was dat. Deze muziek is in op komst. Je kunt het zonder ver sterking spelen. Mensen heb ben wel genoeg van house." Kees van Gils bouwt zelf doedelzakken, van klein tot groot. De prijzen variëren van af 1300 gulden tot enkele dui zenden guldens. Aan een klein instrument is hij al gauw zo'n 40 a 50 uur bezig. „Het instru ment is zeer gevoelig voor vochtschommelingen", zegt hij, onderwijl zijn Scottish Smallpipes stemmend. Een oudere man wil weten hoe de doedelzak in elkaar zit. Na de uitleg knikt hij instemmend. „Het is wel een mooi instru ment om je vrouw mee weg te jagen." noordwuk» sabine van den berg Ze zitten op de kleine tribune. De concertgangers. Lekker bui ten. Want na de plensbuien breekt de zon door en blijft de hele middag schijnen. Er zijn weer veel bezoekers afgekomen op het festival georganiseerd tijdens het zomerfeest van Zorgcentrum voor mensen met een verstandelijke handicap Willem van den Bergh: Bergh pop '99. Geen modder die roet in het eten gooit. Nee, iedereen kan zonder rond te baggeren, genieten van een zaterdag vol muzikaal vermaak. De grote uitsmijter van het concert is de groep Tröckener Kecks die het programma dat om 13.30 uur begon rond mid dernacht afsluit. Eerder op de dag spelen bands uit de regio, zoals: The Blister Bluesband, Miss Fortune, en het uit Leiden afkomstige Crackerman. Die laatste band speelt stevige rock en dat is wel even iets anders dan de band Meer Niet, eerder op het buitenpodium. De zan ger van Meer Niet staat onder een rood-wit gestreepte luifel en bouwt een nederpopfeestje vol covers van Doe Maar, Het Goede Doel. Zwierige deuntjes die sommige toehoorders doen wiegen, en anderen laten sprin gen van enthousiasme. Op dé rest van het festivalterrein staan kraampjes met curiosa en zelf gemaakte spulletjes. Flessen wijn met een handgekleurd eti ket, gefiguurzaagde dieren. In de enorme partytent zul len vier bands de avond vullen maar het dagprogramma heeft buiten plaats. Naast vijf bands, brengt theatergroep The Luna tics hier de act 'www.sandman- .nl', een openluchtvoorstelling die binnenkort ook bij het Oer- olfestival op Terschelling en tij dens het Noordwijks Straatthe aterfestival te zien zal zijn. In kinderhandjes steken touwtjes met rode ballonnen waarop '75 jaar' staat. Zo lang bestaat het centrum inmiddels. En daarom lopen er ook reünisten rond: dames die vroeger zorgden voor de bewoners. Die nu her inneringen ophalen, en vertel len dat Golden Earring ooit op trad, op dezelfde locatie. En dat ze toen voor het eerst een pop band live hoorden spelen. Een belevenis die ze nooit hebben vergeten. Een treintje brengt de hele kleintjes met hun ouders naar de uitgang van het centrum, langs de paden. En bij die uit gang aan de Zwarteweg merk je weinig meer van de gemoedelij ke feeststemming; behalve mu- ziekflarden die ver genoeg dra gen, en een bescheiden span doek met het opschrift: 'zomer feest' dat wat. verloren tussen de bomen hangt. De band Meer Niet: covers van Doe Maar en Het Goede Doeli hoorders doen wiegen. foto H/fl(

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14