'Geen solidariteit zonder liefde Remonstranten schrappen 'Hem' uit beginselverklarii Kerk Samenleving r\ Kassmann tweede vrouwelijke bisseho 'Christelijk gelooi ideologie geworde MAANDAG 7 JUNI 1999 REDACTIE AAD RIETVELD, 07' VANDAAG 7 Ergens in de achtste of negende eeuw na Chris tus heeft een legende wortel geschoten die het WWverhaal vertelt van de heiligen Ursula en Cune- ra. De Britse koningsdochter Ursula (21 okto ber) moest trouwen met een heidense prins. Om aan dat huwelijk te ontkomen legde zij de gelofte van maagdelijk heid af en vluchtte per boot richting Nederland. Naar ver luidt deed zij dat in gezelschap van maar liefst elfduizend andere maagden, waaronder ene Cunera. Als er een kern van waarheid in het verhaal zit, is er waarschijnlijk sprake van een leesfout en gaat het om slechts elf vrouwen. Een maal via de Rijn bij Keulen aangekomen werden ze alle maal gedood, door de Hunnen die zojuist Keulen aan het belegeren waren. Alleen Cunera overleefde de slachting, met behulp van de Friese koning Radboud. Waarschijnlijk is tijdens de christenvervolging onder Diocletianus (ca. 300) een aantal maagden in Keulen als martelaressen ge storven. Daarvan getuigt de uit de vierde of vijfde eeuw daterende 'Clematius-inscriptie', die zich nog in de Keul se St.-Ursulakerk bevindt. Cunera zou als dienstmaagd in dienst zijn gekomen van een rijke heer, wiens jaloerse vrouw het leven van Cunera nam door haar te wurgen met een doek. 7 Juni is haar herdenkingsdag. Altaarstuk terug in schuilkerk amsterdam Het schilderij 'De hemelvaart van Maria' van de ze- ventiende-eeuwse kunstenaar Nicolaas Moeyaert is terug in de schuilkerk aan het Begijnhof in Amsterdam. Daarmee is het drieluik op het altaar, waarvan de zijpanelen in de kerk waren gebleven, weer compleet. 'De hemelvaart' werd eind jaren twin tig uit geldnood verkocht. Begin dit jaar dook het schilderij plot seling weer op in New York, waar het op een kunstveiling te koop werd aangeboden. Voordat het wordt teruggeplaatst wordt het eerst gerestaureerd. Voor 15 augustus, het feest van Maria Hemelvaart, moet dat werk klaar zijn. foto paul van weel Pastoraal werkster bij Rafaelgroep warmond Joke Vermeulen, pastoraal werkster te Lisse, is dins dagavond te gast bij de Rafaelgroep, een rouwbegeleidings- groep van de kerken in Warmond. Iedereen die in zijn of haar directe omgeving iemand verloren heeft is welkom op de bij eenkomst in gebouw Het Zenith achter de Hervormde Kerk aan de Herenweg 82 in Warmond. De thema-avond begint om acht uur. Nieuwe fondsenwerver voor CMC oegstgeest Het Centraal Missie Commissariaat (CMC) in Oegstgeest heeft een nieuw hoofd fondsenwerving en publici teit. Werend Griffioen (48) volgt in die functie Jan de Paus op. Griffioen was eerder voorlichter en fondsenwerver bij de stich ting Mensen in Nood. Hij schrijft voor kerk- en dagbladen, maakte programma's voor de actualiteitenrubriek Brandpunt van de KRO en werkte mee aan televisieacties als Eén voor Afri ka en Help Polen de winter door. Het CMC bemiddelt bij de uit zending van ontwikkelingswerkers, behartigt de belangen van missionarissen en is mede-uitgever van de Missie-Zendingska lender. arnhem anp De remonstranten hebben dit weekeinde het woord 'Hem' als veel te mannelijke aanduiding voor God geschrapt uit hun beginselverklaring. Wel blijft de Remonstrantse Broederschap de zelfde naam dragen. Het alternatief 'de Remon stranten' werd verworpen. In de beginselverklaring wordt het woord evangelie niet langer met een hoofdletter ge schreven. De boodschap is niet alleen in de bij belse evangelieboeken, maar ook daarbuiten te vinden, vinden de leden van de Broederschap. Met ruim tweederde meerderheid ging de alge mene vergadering van bestuur zaterdag in Arn hem akkoord met de wijzigingen, die de afgelo pen twee jaar reeds in de plaatselijke gemeenten waren besproken. Dit proces was op gang ge bracht door onder meer de feministische theolo gie en het gesprek met andere godsdiensten. De beginselverklaring dateert uit 1928. De nieuwe tekst luidt: „De Remonstrantse Broeder schap is een geloofsgemeenschap die, geworteld in het evangelie van Jezus Christus en getrouw aan haar beginsel van vrijheid en verdraagzaam heid, God wil eren en dienen." Verder besloot de vergadering dat mensen voortaan lid kunnen worden van de landelijke broederschap in plaats van een plaatselijk ge meente. De broederschap wordt dan een soort netwerk. De proef geldt voor twee of drie jaar. Het Remonstrants Seminarium blijft voorlopig in Leiden gevestigd. Op zijn vroegst in 2000 zal de algemene vergadering een besluit over ver plaatsing nemen. Het curatorium hoopt dat er dan meer duidelijkheid zal zijn over de gevolgen van de concentratie van de predikantso| gen van de Samen op Weg-kerken. Die b eind vorig jaar dat de hervormde opleidjj Leiden en in Amsterdam worden gesloten de twee gereformeerde (Kampen en aan worden gefuseerd met als vestigingsplaa sterdam. De hervormden werkten sinds jaar en Leiden samen met de remonstranten en sterdam met lutheranen en doopsgezint lutheranen doen wel mee aan Samen op) doopsgezinden en remonstranten niet. Paus in Polen Paus Johannes Paulus II heeft tien jaar na de val van het communisme in zijn vaderland opgeroepen tot geestelijke vernieuwing. Hij droeg zondag de mis op voor meer dan 300.000 belangstellingen in Peplin. Een dag eerder, in Gdansk, woonden 800.000 enthou siaste gelovigen de mis met de paus bij. gdansk/pelplin dpa/rtr/afp Geen solidariteit zonder liefde, hield de paus zaterdag in Gdansk zijn landgenoten voor. In de Poolse havenstad stond de wieg van de vrije vakbond Solidariteit, die bijdroeg tot de val van het communisme in Po len. Johannes Paulus II begon er zijn zevende bezoek aan zijn vaderland, het langste sinds hij in 1978 paus werd. De paus riep de Polen in bei de missen op een 'samenleving van liefde' op te bouwen. Mate rialisme alleen is niet voldoen de, aldus de paus. Het leven krijgt pas door goddelijke waar den zijn volle glans. Alle Polen zouden het christendom als ba sis van hun leven moeten ne men. „Betreedt het nieuwe mil lennium met het evangelie. Dat mag in geen Poolse woning ontbreken", zei de kerkvorst. De 79-jarige paus arriveerde zaterdag in Gdansk. Hij werd daar welkom geheten door de aartsbisschop van Gdansk. On der de honderdduizenden gelo vigen bevonden zich ook Mari an Krzaklewski, de leider van de vakbond Solidariteit, en de voormalige Poolse president Lech Walesa. In dertien dagen bezoekt de paus twintig steden, waaronder zijn geboorteplaats Wadowice en Krakow, de stad waar hij tot 1978 aartsbisschop was en waar zijn ouders liggen begraven. Veel Polen houden er rekening mee dat dit het laatste pausbe zoek aan hun land is. Zaterdag woonden 800.000 enthousiaste gelovigen de mis met de paus op de paardenren baan van Sopot bij. Zondag wa ren er ruim 300.000 belangstel lenden bij de pausmis op de Bisschopsheuvel bij Pelplin, eveneens in het noorden van Polen. In Peplin bracht de paus zijn toehoorders de 'Pepliner herfst' van 1939 in herinnering. In de ze dramatische tijd werden in het noorden van Polen meer Paus Johannes Paulus II, met bisschop Andrzej Sliwinski van Elblag aan zijn zijde, in de Pausmobiel op weg naar een openluchtmis. foto ap dan driehonderd priesters ver moord door de nazi's. De paus zei bezorgd te zijn, dat zo veel landgenoten hun traditionele normen en waar den inruilen voor een con sumptiementaliteit. Hiermee steunde hij de Poolse bisschop pen, die zich vooral keren tegen zaken als abortus, de pil en sek suele voorlichting op scholen. Weliswaar is tweederde van de Polen van mening dat de Rooms-Katholieke Kerk een be langrijke rol in de samenleving speelt. Maar evenzoveel men sen vinden dat de kerk zich niet met hun privé-leven moet be moeien. Paus pleit voor geschorste club warschau dpa Paus Johannes Paulus II heeft bij de FIFA gepleit voor de Poolse kampioen Wisla Kraków, zo meldt de krant Super Express. In een brief aan FIFA-president Joseph Blatter heeft de paus erop aangedrongen de schorsing van de club uit Kraków ongedaan te maken. Vorig jaar november raakte Dino Baggio van AS Roma door een mes aan zijn hoofd gewond tijdens de UEFA Cup-wedstrijd tegen Wisla Kraków (1-1). De FIFA legde de thuisclub vervol gens een schorsing van een jaar op. Wisla mag het komend sei zoen niet deelnemen aan de Champions League. hannover anp/epd Dr. Margot Kassmann (41) is zaterdag gekozen tot bisschop van de Evangelisch-Lutherse Kerk van Hannover. De moe der van vier dochters is na Maria Jepsen in Hamburg de tweede vrouwelijke bisschop in de EKD. Zij volgt Horst Hir- schler op. Met 3,3 miljoen le den is Hannover de grootste regionale kerk binnen de EKD. Kassmann is de negende vrouwelijke bisschop in de 124 Lutherse Kerken in de he le wereld. In 1993 was Jepsen wereldwijd de eerste. Kassmann, secretaris-gene raal van de Duitse protestante Kirchentag, kreeg in dé derde stemmingsronde met 52 om 45 stemmen de voorkeur van de regionale synode boven de 55-jarige predikant Jürgen Jo- hannesdotter uit Stade. Hij werkt al bijna dertig jaar in de kerk van Hannover. Sinds 1994 leidt Kassmann als eerste vrouw de Kirchen tag, de massale tweejaarlijkse manifestatie van de Duitse protestanten. De volgeni eenkomst is van 16 tot 2 in Stuttgart. Daarvoor v onder meer gemeente kant en studieleider va theologische academie v EKD. Zij promoveerde ii op een oecumenisch werp bij dr. Konrad Rais huidige secretaris-gi van de Wereldraad var ken. In 1983 werd Kassma Vancouver met haar 21 het jongste lid van het 1 den tellende Wereldra stuur. De afgelopen zeve zat zij in het dagelijks bi van de koepelorganisati 339 anglicaanse, orthodo protestantse kerken. Zij drijvende kracht achte Wereldraadprogramma overwinning van het gev Met haar drukke baa haar vier dochters (Sara tweeling Lea en Hann: Esther) redt zij het volge gen zeggen alleen dankzi ijzeren discipline. De i spraakte theologe staa kend als een 'Power-Frai nukerk anp Voor veel kerken is het christe lijk geloof een heersende ideo logie geworden. Dat systeem denken is zowel aan vrijzinnige als aan orthodoxe kant vastge lopen. Het brengt grote groe pen mensen niet meer in bewe ging- Dat beeld schetste A. van Heusden, directeur van de Evangelische Alliantie, zaterdag in Nijkerk. Daar hield het Evan gelisch Werkverband binnen de Samen op Weg-kerken een bij eenkomst over de rol van de evangelische beweging in de 21-ste eeuw. Zwaartepunt voor de kerken moet volgens Van Heusden niet liggen op lidmaatschap en in zet, maar op het betrekken van de gemeenteleden bij de helde re visie en doelstellingen van de gemeente. Die heeft drie we zenskenmerken: gemeenschap, opbouw en identiteit, aldus Van Heusden. De kerk moet volgens de ge reformeerde predikant J. de Kok uit Drachtstercompagnie veel meer oog krijgen voor h tiegericht werken. Keri en individuele aandad naar zijn mening niet ge schaps- en discipelvorme Daarom moet er ee schakeling komen van ee sumptie- naar een partie systeem, zei De Kok. He niet zo zijn dat 20 proce de gemeenteleden voor dere 80 procent zorgt, ve „Die twintig procent ra anderen toerusten, voor en voor de buitenkerkeliji Het Evangelisch band ontstond voorjaa als reactie op de aanhol leegloop van de Sam Weg-kerken, die als kill ervaren. Die zouden kuri ren van de evangelische ging, waartoe baptist! pinkstergelovigen behon Het werkverband wil 1 de SoW-kerken ruimte pen voor het beleven vai spiritualiteit. Daarin lig nadruk op persoonlijke a met Jezus en op de gee groei van de gelovige. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Bewolkt en vooral in het zuiden veel buien. Naar het noorden toe ook wat zon en een stuk droger. Maxima meest tussen 15 en 20 graden. Zweden: Af en toe zon, maar met name in het zuiden ook buien. Middag- temperatuur tussen 16 graden in het noorden en 21 graden bij Stockholm. Denemarken: Wisselend bewolkt en nu en dan (onweers)buien. Middagtempe- ratuur omstreeks 17 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselend bewolkt en enkele buien. In Ierland droger en gere geld zon. Middagtemperatuur van 12 graden in het noorden van Schotland tot 17 graden bij Londen. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd buien, mogelijk met onweer. Maxima omstreeks 17 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Tamelijk wisselvallig weer met afwisselend zon en wolken, maar ook buien, mogelijk met onweer. Middagtemperatuur uiteenlo pend van een graad of 15 in de westelijke departementen tot 20 graden in het oosten, morgen in het oosten enkele graden lager. Portugal: Flink wat zon, maar morgen meer wolken en gerede kans op een fikse regen- of onweersbui. Middagtemperatuur van iets on der 20 graden in het noorden tot meer dan 25 graden in de Algar- ve. Madeira: Zonnige perioden, ook een paar wolkenvelden. Waarschijnlijk droog. Maxima ongeveer 23 gra den. Spanje: Perioden met zon, maar vooral morgen ook een pittige regen- of onweersbui. Maxima veelal tus sen 25 en 30 graden, maar in het noorden frisser. Canarische Eilanden: Flink wat zon en droog. Middag temperatuur rond 25 graden. Marokko: Westkust: Flinke zonnige perio den en in het noorden kans op een onweersbui. Maxima rond 25 graden, landinwaarts veel warmer. Tunesië: Vrij zonnig. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 30 graden, in het binnenland boven 40 gra den. Zuid-Frankrijk: Geregeld zon, maar ook enkele buien, mogelijk met onweer. In de bergen de pittigste buien. Aan de Middellandse Zee flink wat zon en morgen een opste kende Mistralwind. Maxima van 19 graden langs de westkust tot 26 graden aan de Middellandse Zee. Mallorca en Ibiza: Flink wat zon, droog en warm. Maxima rond 28 graden. Italië: Zonnige perioden, maar ook en kele buien, soms met onweer. In het noorden de minste zon. Maxima 27 tot 34 graden. Corsica en Sardinië: Veel zon, maar ook kans op regen of onweer. Middagtemperatuur meest tussen 27 en 32 graden. Malta: Zonnig, maar ook soms wolken velden en enkele regen- of on bewolkt onweer W warmtefront regen &Ê!bS> sneeuw koufront Ai* opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur -r,™ luchtdruk in 1000 hecto pascal weersbuien. Middagtemperatuur 30 tot 35 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig, maar vooral in het westen en noordwesten ook en kele wolkenvelden. Maxima 30 tot 35 graden. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig en warm met een middagtemperatuur van om streeks 30 graden. Duitsland: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd enkele stevige buien, soms met onweer en kans op windsto ten. Maxima uiteenlopend van 17 graden in het westen tot 24 in het uiterste oosten. Zwitserland: Half tot zwaar bewolkt en buien, ook met onweer en veel wind. Maxima 18 tot 24 graden. DINSDAG 8 JUNI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 05.22 Zon onder 21.55 Maan op 02.54 Maan onder 14.46 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 11.14 23.56 10.47 23.29 Laag 06.40* 19.14 06.21 18.55 Weerrapporten 07 juni 08 u half bew. hall bew. half bew. onbew 12 16 regenbui Las Palma Locarno temp neersl Malta 17 8 6.0 18 8 5.0 18 7 3.0 18 6 3.0 16 8 5.0 16 8 2.0 18 7 0.9 15 12 1.0 17 8 3.0 onbew. regenbui halt bew. half bew. hall bew 14.0 32 22 0.0 20 16 01 16 11 0.1 27 17 0.0 17 12 0.1 3.0 29 20 00 13 6 0.8 Tel Aviv Split c Stockholm r Warschau z Wenen I Bangkok t Buenos Aires I Casablanca z Johannesburg c Los Angeles z New Orleans t New York z 17 9 2.0 Tunis 23 11 4.0 Vancom Oostenrijk: Wisselend bewolkt en enkele ste vige regen- of onweersbuien. Tussendoor ook zon. Middagtem peratuur van 21 graden in het westen tot 27 graden bij Wenen. Polen: In het westen wolkenvelden en van tijd tot tijd regen of onweer. In de rest van Polen veel zon en warm. Maxima rond 27 graden, in het westen iets boven de 20. L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 5 Familieberichten: 023-5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot F 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot li 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstn het automatisch afschrijven var abonnements- geld, ontvangen 1,-b betaling. VERZEN0ING PER POST Voor abonnementen die per post (binns worden verzonden geldt een toeslag vï aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE Voor mensen die moeilijk lezen, sleet hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samentf van het regionale nieuws uit het Leié Dagblad op geluidscassette beschikte informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Tsjechië en Slowakije: In Slowakije de meeste zon en de minste buien. Maxima 28 graden. In Tsjechie van tijd tot tijd regen of onweer. Maxima in Praag 23 graden. Hongarije: Flinke zonnige perioden met maxima van rond de 30 graden. Vooral in het westen, ook bij het Balatonmeer, toenemende kans op onweer. I E K N H U I Z f ONGEVALLEN DIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum- 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10