Lange Producten in gevaar KLM en Kenya Airways willen samen Afrika veroveren Economie Seksketen Beate Uhse triomfeert op beurs uim 21 miljard aan vakantie-uitgaven stoutenbeek *DAG5JUNI 1999 Onbetrouwbaar en onveilig. Dat is het imago van veel Afrikaanse luchtvaart maatschappijen in Europa. Menig rei ziger kiest liever voor een westers vliegtuig. Het wekte dan ook enige verbazing toen de KLM drie jaar gele den een aandeel nam in Kenya Air ways. Na een ingrijpende reorganisa tie kan de Kenyaanse luchtvaartmaat schappij zich meten met de Europese concurrentie, zo stelt de KLM trots. De KLM en Kenya Airways willen samen de Afrikaanse markt veroveren. Nog niet zo lang geleden kon één te lefoontje van een minister de dienstre geling in de war gooien. Als zo'n be windsman aan de late kant was, moes ten piloot en passagiers maar even wachten totdat hij aan boord was. Tij dig vertrekken was toch al niet het sterkste punt van Kenya Airways. Pas sagiers klaagden ook over de service en verhalen deden de ronde over duis tere financiële praktijken. Overigens niet ongewoon in het door corruptie geplaagde Oost-Afrikaanse land. Na een lange periode van proble men en aanhoudende verliezen werd de inefficiënt werkende staatsvlieg- maatschappij in 1996 geprivatiseerd. De KLM verwierf voor 26 miljoen dol lar een aandeel van 26 procent, een van de grootste buitenlandse investe ringen in Kenya ooit. Ook tienduizen den particulieren werden mede-eige naar, onder wie veel arme boeren die een paar aandeeltjes kochten met hun schaarse spaargeld. De overheid hield met 23 procent een vinger in de pap, maar in de praktijk maakt de KLM grotendeels de dienst uit. Kenya Airways (2.300 medewerkers) moest worden omgevormd tot een maatschappij van Europese stan daard. De Nederlanders opereerden omzichtig om de Kenyanen niet voor het hoofd te stoten. Tal van gevoelig heden en cultuurverschillen moesten worden overwonnen, maar volgens de KLM is de transformatie gelukt. De vloot is vernieuwd en uitgebreid tot tien toestellen. Kenya Airways boekte een forse passagiersgroei. Sa men met de KLM worden tweemaal daags vluchten Amsterdam-Nairobi uitgevoerd. De dienstregeling is heilig en er wordt efficiënter gewerkt. Op het Spartaanse vliegveld van de Kenyaanse hoofdstad is een speciale lounge ge bouwd, uitsluitend voor passagiers van beide maatschappijen. In de stad is een splinternieuw gezamenlijk ver koopkantoor geopend. Maar Kenya Airways behoudt wel zijn eigen identi teit, aldus Afrika-manager R. Schipper van de KLM. „We gaan de vliegtuigen niet blauw verven." Tijdens een rondgang op de werk plaats toont Schipper het vliegtuigon- derhoud. Een Airbus staat volledig ge demonteerd in de hangar. Buiten zijn monteurs bezig een olielekkage te stoppen bij een Boeing 737. Het on derhoud ligt op betzelfde hoge niveau als bij de KLM, verzekert Schipper. „Kenya Airways is absoluut veilig. Op dat punt doen we geen concessies." De KLM overweegt zelfs om routine klussen aan de Nederlandse Boeings 767 in Nairobi over te laten aan de Ke nyanen. De ambities van Kenya Airways zijn niet mis. Nairobi moet uitgroeien tot de belangrijkste overstapluchthaven van Afrika. Dit past uitstekend in de strategie van de KLM om een groter aandeel op de Afrikaanse markt te ver overen. Door vanuit Schiphol en Nai robi een goed netwerk aan te bieden van verbindingen met allerlei landen in Afrika, Europa en de VS moet de concurrentie worden afgetroefd. Over het boekjaar 1997/1998 be haalde Kenya Airways een winst van bijna 20 miljoen dollar. Dit ondanks de economische problemen en de terug val in het toerisme, waarmee Kenya te kampen heeft. Veel buitenlandse va kantiegangers hebben zich laten af schrikken door berichten over geweld dadigheden en overvallen op buiten landers. Bij Kenya Airways is de klap minder hard aangekomen, omdat die zich tegenwoordig vooral richt op za kelijke reizigers en overstappende pas sagiers. De beurskoers is sinds de introduc tie in 1996 echter fors gedaald. Volgens de scheidende Britse directeur B. Da- vies volstrekt ten onrechte. „De aande len zijn verschrikkelijk ondergewaar deerd." In het personeelsblad drukt Davies zijn medewerkers op het hart om hoe dan ook te blijven strijden te gen corruptie en vriendjespolitiek. Al leen dan heeft Kenya Airways een grootse toekomst voor zich, luidt zijn waarschuwing. Ikea bouwt groot distributiecentrum in Oosterhout OOSTERHOUT ANP Het Zweedse woonwarenhuis Ikea heeft industrieterrein Weststad III in Oosterhout uit gekozen voor de bouw van zijn grootste Europese distributie centrum. Het nieuwe bedrijf zal werkgelegenheid bieden aan vijfhonderd personen. Volgens wethouder J. Schoenmakers van Oosterhout was Ikea eerder in onderhande ling met de Belgische stad Genk. Dat Ikea ondanks de ho gere kosten toch voor Ooster hout gekozen heeft, heeft te maken met de gunstige ligging van het 130 hectare grote indu strieterrein. Voor Ikea ligt dat midden in het verzorgingsge bied. Ook de dubbele spoor wegaansluiting die de Neder landse Spoorwegen bij West- stad III. gaan realiseren was voor Ikea een belangrijke over weging. De werkzaamheden zullen dit najaar beginnen. Het ligt in de bedoeling dat het dertig hectare grote bedrijf over twee tot drie jaar helemaal klaar is. Met het nieuwe distributiecentrum is voor Ikea een investering van 180 miljoen gulden gemoeid. Minister Zalm wil nog eens vijf miljard lenen DEN HAAG ANP Minister Zalm (financiën) denkt met de derde vervolguitgifte van een 10-jarige staatslening twee tot 2,5 miljard euro (4,4 tot 5,5 miljard gulden) uit de markt te halen. Lukt dat dan komt de omvang van de totale emissie uit op tien miljard euro. De fi nancieringsbehoefte van het Rijk voor dit jaar bedraagt 56 miljard gulden, waarvan op dit ogenblik 26,6 miljard gedekt is. AMSTERDAM FRANK HENDRICKX CPD De 79-jarige Beate Uhse is de nieuwe hel din van de Duitse financiële wereld. Sinds ze vorige week donderdag haar seksketen naar de beurs van Frankfurt bracht, is het aandeel bijna verviervoudigd in waarde. Het eerste erotische beursfonds ter wereld steekt concurrenten als Deutsche Telekom en Volkswagen in beursomzet naar de kroon. Het is de definitieve erkenning voor oprichtster en eigenaresse Beate Uhse, te gen alle verdrukking al ruim vijftig jaar groothandelaar in 'liefde'. De belangstelling voor het aandeel Beate Uhse was vanaf het begin overweldigend. De acht miljoen aandelen van het seksim- perium dat bestaat uit ruim negentig shops, talloze postordercatalogi en een uit gebreide internetwinkel werd 63 keer over- tekend door beleggers. Na de eerste note ring schoot het stuk onmiddellijk omhoog van 7,20 euro naar 13,20 euro, een stijging van 80 procent. Afgelopen maandag explo deerde de koers van de eerste beursgeno teerde seksonderneming ter wereld naar 26,50 euro. De 79-jarige oma Beate Uhse was de ster van de beursvloer. Ze poseerde tussen twee schaars geklede dames, die haar kleinkinderen konden zijn, en lachte haar oude huid in vele plooien. Beathe Uhse, een Duitse boerendochter, was één van de zeer weinige vrouwelijke piloten in de Luftwaffe tijdens de oorlog. Ze schopte het bovendien tot kapitein. Uhse schaamt zich er niet voor. In haar seksmu- seum vlak bij de Berlijnse Bahnhof Zoo is een levensgrote foto te zien van de jonge Uhse achter de knuppel van een gevechts vliegtuig. Het vliegverbod dat Duitsers na de oor log kregen opgelegd, was achteraf een ze gen. Ze moest noodgedwongen een andere activiteit zoeken en kwam per toeval te recht in het toen nog onontgonnen gebied van de seksuele voorlichting. Getroffen door de vele ongewenste zwangerschappen in haar omgeving begon ze in 1946 met de verspreiding van 'Schrift X'. De pil bestond nog niet en het condoom was evenmin in zwang. In 'Schrift X' kregen jonge vrouwen uit gelegd op welke dagen ze wel en niet vruchtbaar waren. De prijs voor het ge waagde handvest bedroeg vijf pond boter en was meteen een succes. Ze verkocht er 32.000 exemplaren van. Het betaalmiddel boter werd na verloop van tijd uit prakti sche redenen vervangen door de D-mark. De 79-jarige oma Beate Uhse, geflankeerd door twee modellen tegen de achtergrond van een aandeel van het eerste erotische beursfonds ter wereld. foto reuters kai pfaffenbach Daarna ging de ex-pilote ook boeken ver kopen over het huwelijk. Meer aandacht voor de vrouwelijke behoeften zou volgens deze schriften leiden tot een betere relatie. Als eerste begon ze vervolgens in de jaren veertig met de verspreiding van condooms. Het leverde haar talloze aanklachten op, omdat de verkoop van het rubber aan on- gehuwden strafbaar was in Duitsland. Dankzij de bijstand van advocaten en we tenschappers kwam het ondanks de 2.000 aanklachten nooit tot een veroordeling. In 1952 maakte Uhse de grote doorbraak mee met de catologus „Stimmt in unsere Ehe alles?" (Klopt in ons huwelijk alles?). Die vraag konden velen niet bevestigend beantwoorden. Ruim 200.000 Duitsers kochten vervolgens één van de 50 aangebo den hulpstukken. Daarna verspreidde Uhse ook nog afbeeldingen van gewaagde lief desstandjes. In eerste instantie dienden de houten poppen 'Helga und Bernd' als uit voerders. Later namen levende wezens die taken over, maar met de kleren aan. Inmid dels zijn die omhulsels ook verdwenen. In 1962 opende Uhse één van de eerste seksshops ter wereld. De keten groeide daarna als kool, waarbij Uhse dankbaar ge bruik maakt van televisieoptredens om haar handel te promoten. Na de val van de muur stortte de onderneemster zich dank baar op de nieuwe markt in Oost-Duits land. Amper twee dagen na de 'Wende' verspreidde ze 25.000 catalogi onder de Os- si's, die in de DDR niet met dat soort mate riaal in aanraking mochten komen. Het be drijf werd daarna ook buiten Duitsland ac tief inmiddels ook in Nederland. In 1998 boekte Beate Uhse een omzet van ruim 187 miljoen gulden en een netto winst van ruim acht miljoen gulden. Uit die resultaten is de overweldigende belangstel ling van beleggers nauwelijks te verklaren. Volgens analisten en Uhse zelf zijn de voor uitzichten echter geweldig. In 2000 wil het bedrijf de winst verzevenvoudigen. Vooral de handel via internet moet de groei aan wakkeren. In 1998 nam Beate Uhse daarom een internetbedrijf over dat al langer seks- artikelen via de digitale snelweg verkoopt. Meer dan tien procent van de inkomsten behaalt het bedrijf inmiddels al via de digi tale snelweg. Beate Uhse is daarmee niet alleen de eerste beursgenoteerde seksketen ter wereld, maar ook één van de weinige internetbedrijven in Frankfurt. Topman Hans-Dieter Thomsen verklaar de bovendien 'bijna volledig immuun' te zijn voor recessie. „Net als eten en drinken is seks een basisbehoefte van de mens." moet nieuwe rage worden l» Het apparaatje van de Japanse elektronicagigant Toshi- u ooet de nieuwe rage worden. De zogeheten 'Tegacky' is een beeldschermpje waarmee korte handgeschreven berich- ia een mobiele telefoon kunnen worden doorgeseind. Mi- ^jSuzuki, werkzaam bij Toshiba geeft hier een demonstratie. |[Tpparaatje gaat in de winkel rond de acht tientjes kosten. In /j vliegt het mini-apparaatje inmiddels over de toonbank. )or foto afp yoshikazu tsuno in miljoen voor energiebesparing aag Het ministerie van economische zaken trekt dit jaar miljoen gulden uit om energiebesparing in de industrie te rderen. Het geld is bedoeld voor projecten, die zich toeleg- >p vernieuwende energiebesparende tecfinieken. De maxi- subsidie per project is één miljoen gulden. Een project laan enkele voorwaarden voldoen om voor financiële on- tuning in aanmerking te komen. Zo moet het rendabel zijn iin voorbeeldfunctie vervullen. Het project dat de meeste Uiring in het vooruitzicht stelt, maakt de meeste kans op MJ]jpie. Belangstellenden kunnen tot 1 november een aan- ^indienen. 1V-vrouwen willen Onthaastingsdag iegein Vrouwen binnen de FNV streven naar een jaarlijkse Dnale Onthaastingsdag. Op die dag zou iedere werkende de zo moeten uitvoeren als gewenst, terwijl dat zelden mo- i mee is. Dat voorstel deed bestuurder C. Compas gisteren op °rr^ouwenfestival.van FNV Bondgenoten in Nieuwegein. On- ;r daiet motto 'Je werk of je leven' discussieerden vrouwen over ieierrond werk en privé. Compas en consorten willen dat op 5"12 lag de werkende moeder de tijd neemt om haar kinderen om thnnl af te leveren en ze niet alleen uit de auto zet, de apo- ersassistente uitlegt wat de bijwerkingen zijn van een medi- )f de chauffeur de file de file laat. „Het is de bedoeling dat •een bij alle handelingen de kwaliteit levert die diegene ei gen ijk zou willen aldus Compas. De FNV besteedt sinds enige 13 ixtra aandacht aan werkdruk. Kat Grote kans dat alimuniumpoot van Hoogovens wordt verkocht .ederlander geeft steeds geld uit aan vakantie. In Arerd in binnen- en bui- d ruim 21,3 miljard gul- esteed, 8,6 procent meer gl 1997. Het aandeel van «antie-uitgaven in de to- t particuliere consumptie WMfcht toe tot 4.8 procent, ig^plijkt uit een rapport van ~^derlands Research Insti- gjBoor Toerisme en Recrea- HPBreda. Er zijn vorig jaar Nederlanders op vakantie geweest dan ooit: 79,7 procent tegen 77,9 procent in 1997. De 29,9 miljoen vakanties waren goed voor 238,3 miljoen over nachtingen. De Nederlander is in de jaren negentig steeds meer gaan kiezen voor een of meer nevenvakanties van korte of middellange duur. Ruim zes tig procent van de vakanties is vorig jaar in het buitenland ge noten. De populariteit van Frankrijk neemt nog steeds toe. Met 30,8 miljoen Nederlandse over nachtingen groeide het aandeel daar met 2,3 procent. Spanje was goede tweede met 20,8 miljoen overnachtingen, een toename van 7,2 procent. De VS en Canada scoorden in 1998 een groei van 52,2 procent en Griekenland een van 27,4 pro cent. De interesse voor Groot- Brittannië en Italië nam af met 18,1 en 10,9 procent. Binnen eigen land dreigen de badplaatsen aan de Noordzee kust hun leidende positie als vakantiebestemming voor Ne derlanders kwijt te raken. De kust trok vorig jaar 13,4 miljoen overnachtingen, een daling van 7,3 procent. De belangstelling voor de Veluwe nam met 22 procent toe tat 13,1 miljoen overnachtingen. De bungalowsector verste vigde haar toppositie als logies- vorm voor binnenlandse over nachtingen van 29 naar 32 pro cent. Ook de caravan deed het in 1998 beter dan het jaar er voor. Toeristisch kamperen in de tent trekt steeds minder mensen. Die vorm van over nachting nam met een kwart af. nieuw contract methanol •rdam Paktank gaat de komende tien jaar in Rotterdam jrote hoeveelheid methanol (voor de hars- en benzine-in- ïe) opslaan en behandelen. Het bedrijf heeft hiervoor een )n C-act gesloten met het Canadese Methanex ter waarde van veer 100 miljoen gulden. Paktank zal in de terminals Bodek iropak tien miljoen gulden investeren in twee extra opslag- laadapparatuur en aanpassing van pijpleidingen. De nieuwe tanks worden de grootste in Europa met een in- Ivan elk 60.000 kuub. Methanex nam recent in Chili een e methanolfabriek met een capaciteit van 975.000 ton in jik. De productiecapaciteit komt daarmee op 2,7 miljoen »er jaar. nsumentenprijzen in mei stabiel iburg De consumentenprijzen waren in mei gemiddeld hoog als in april. Fruit, meubels en autobrandstof stegen ijs, maar verse groenten, aardappelen, koffie en eieren wer- goedkoper. Ook kleding en schoenen daalden in prijs. Op Jasis stijgt de inflatie licht, zo blijkt uit de consumenten- index van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In mei la- ie prijzen gemiddeld 2,3 procent hoger dan dezelfde ld vorig jaar. De inflatie komt daarmee iets hoger uit dan jorgaande maanden, toen dat cijfer uitkwam op 2,2 pro- Vergeleken met de andere euro-lidstaten steekt het Neder- 5e inflatiecijfer ongunstig af. De prijsontwikkeling in Neder- lag in april gemiddeld 0,8 procent hoger dan elders binnen irozone. Maar in januari bedroeg dat verschil nog 1,3 pro- Fusie van Hoogovens en British Steel is riskant voor de 700 werknemers van Hoogovens Staal Lange Producten in Velsen- Noord. Het is niet denk beeldig dat hun werk naar Groot-Brittannië wordt verplaatst. Daarnaast is de kans reëel dat Hoogovens haar aluminiumpoot ver koopt. Daarmee zijn inter nationaal ruim 5.200 ba nen gemoeid, waarvan on geveer 600 in Delfzijl. VELSEN-AMSTERDAM RONALD FRISART Lange Producten (smeed- en betonstaal) is een zorgenkindje in de Hoogovens-stal. Wil dit onderdeel overleven, dan zijn forse investeringen nodig. Al leen samen met een krachtige partner kan dat geld worden opgehoest, concludeerden vo rig jaar de hoogste bestuurders van Koninklijke Hoogovens. Tijdens de zoektocht naar zo'n partner raakte Hoogovens in gesprek met British Steel. Het lijkt er sterk op dat die bespre kingen zijn uitgemond in on derhandelingen over een alge hele fusie van beide concerns. Of 'Lang' daarmee is gered, valt echter te betwijfelen. Bestuurder J. Duynhoven van FNV Bondgenoten wijst erop dat Lange Producten behoren tot de kernactiviteiten van Bri tish Steel. Dat kan de redding betekenen van de 700 banen bij Lang in Velsen-Noord. Ander zijds ziet hij het gevaar van een efficiëntie-maatregel: verplaat sing van het werk van Lang naar Engeland. „Dan is het lot van die 700 mensen in Neder Een luchtopname van de omvangrijke bedrijfsterreinen van Hoogovens in Velsen-Noord. De foto werd gemaakt in september 1997. archieffoto land bezegeld." Soortgelijke twijfel beheerst zijn CNV-colle- ga G. Mastenbroek. Analisten denken langs de zelfde lijnen. „Overheveling van het werk naar Engeland lijkt me waarschijnlijker dan het be houd van die banen in Neder land", meent S. Smit van Bank Labouchere. „Lang in Velsen- Noord is te klein." Eerder dit jaar garandeerde Hoogovens dat de 700 mensen bij Lang niet buiten de poort worden gezet. Maar staalanalis- te K. Broekhuizen van ING Ba rings vraagt zich af hoe hard die garantie is. Als British Steel en Hoogovens hun 'lange' activi teiten bundelen, zouden ze in West-Europa wel eens een te groot marktaandeel kunnen krijgen. Broekhuizen verwacht op dat punt bezwaren van de Europese Commissie. Sluiting van Lang in Velsen-Noord zou die kunnen wegnemen. Zo mogelijk nog risicovoller is de positie van Hoogovens' alu- minium-poot. Die heeft behal ve in Delfzijl ook vestigingen in Duitsland, België, Engeland, Singapore en Canada. Tot een jaar of twee geleden draaide de ze sector niet best. Tien jaar lang 'heeft die alleen maar aan deelhouderswaarde vernietigd', aldus een analist. De laatste tijd gaat het beter. Zo groeide het bedrijfsresultaat van de alumi- nium-poot van 141 miljoen gul den in 1997 naar 200 miljoen vorig jaar. Toch is het hoogst onzeker of Hoogovens de alu- minium-activiteiten handhaaft, al was het maar omdat British Steel op dit gebied helemaal niets doet. Aanwijzingen dat de Britten er wel iets in zien, zijn er vooralsnog niet. Naar verluidt gaan Hoog ovens en het veel grotere British Steel een overkoepelende joint venture oprichten. Het zou mooi zijn als de macht daarin ongeveer gelijk wordt verdeeld. Om dat te bereiken zal Hoog ovens de Britten enige vorm van compensatie moeten bie den. Geld is het meest voor de hand liggende smeermiddel. Hoogovens is financieel ge zond, maar heeft ook een vrij ambitieus investeringspro gramma. Grote zakken geld voor de Britten zijn dus niet voorhanden. „Om toch aan dat geld te komen, is het logisch als Hoogovens de aluminium-poot in de etalage zet", vindt analist S. Smit. Als koper gooit het Franse industriële conglome raat Pechiney hoge ogen. Dat heeft eerder dit jaar laten weten op aluminium-gebied sterk te willen uitbreiden. Jputenbeek Beverwijk. Parallelweg 10. Telefoon (0251) 22 90 33. Leiderdorp. Meubelplein 1. Telefoon (071) 589 93 23. Bezoek ons ook op Internet: www.stoutenbeek.nl Wij komen graag bij u thuis.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9