RSI kan zich geleidelijk in de arm nestelen Waarnemer mag alleen rapporteren PvdA'er Wiersma is op vrijdag niet in Straatsburg B innenland/Buitenland Weer conflict illegale vogels op Schiphol ZATERDAG 5 JUNI 1999 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Beeldschermgebruikers, naaisters, inpakkers en metselaars behoren tot risicogroepen ^RSI, chronische pijn in pols, arm, nek en schouders. De meeste men- gen hebben er inmiddels wel van ge- ■tfhoord. Het staat bekend als dé be- J/loepsziekte bij beeldschermgebrui kers, maar dat beeld is onvolledig. Er i\]n veel meer risicogroepen. Zo kunnen bijvoorbeeld ook metselaars, ^naaisters, schoonmakers en inpak kers er last van krijgen. Arbeidsonge- en schiktheid is vaak de consequentie. (fUertheid is geboden bij wat de be roepsziekte van de volgende eeuw zal worden, want de schade kan blij zijn als RSI niet wordt behan deld. RSI zal naar verwachting ar beidsongeschiktheid als gevolg van psychische klachten van de eerste 4 °plaats verdringen. UTRECHT FLORIEN VAN REES II "iDe mens is dynamisch. Hij is er niet op pfgebouwd om lang in dezelfde houding te Zitten en steeds hetzelfde te doen. Hij moet ïflibewegen", zegt Eveline Zeegers. Ze is pas lnjZ9, maar zit al vijf jaar in de WAO. Ze was r'ünancieel secretaresse. ,,Toen ik werd afge- ;eurd, kon ik helemaal niets meer en had ionstant pijn. Tanden poetsen deed zeer, m theekopje oppakken ook. Als dat je als je zo jong bent, moet je je he- je toekomstbeeld omgooien. Ik had mooie "'mannen, maar kwam terecht in een soort idlifecrisis." maart 1995 richtte Zeegers de RSI-pati- kntenvereniging op. Een club met inmid- lels 1.900 leden. Veertig procent heeft wel (SI, maar geen muisarm. Dat kan ook niet, rant die veertig procent werkt niet met een pmputer. Ze zijn bijvoorbeeld paprikasnij- ler, metselaar, schoonmaker, croupier of npakker. Uit een onderzoek van TNO Ar- ieid blijkt dat naaisters de grootste risico's open. Bijna de helft zegt klachten te heb ben die duiden op RSI. Ze hebben last (pijn if ongemak) van hun nek, schouder, elle- loog, pols of hand. Het zijn klachten die -orden veroorzaakt door 'repeterend -erk'. Daarbij blijven de schouders en de ig steeds in dezelfde houding, terwijl als- laar dezelfde spieren worden belast voor iet maken van een snelle beweging met.de "ngers, pols en ellebogen. [RSI treft vaak mensen die op het eerste izicht lichte handelingen verrichten. Door Eenderde werkenden heeft kans op RSI DEN HAAG FLORIEN VAN REES Van alle beroepsgroepen in Nederland lopen naaisters het grootste risico op de chronische beroepsziekte RSI. Daarna komen metselaars, timmerlieden en an dere bouwvakkers. Van alle werkende Nederlanders heeft bijna eenderde klachten die kunnen uitmonden in RSI, constateert TNO Arbeid in een onder zoek. RSI staat voor Repetitive Strain Inju ries, de verzamelterm voor klachten aan de nek, schouders, armen, ellebogen, polsen, vingers die te maken hebben met het werk. RSI wordt ook wel 'muis arm' genoemd, hoewel er absoluut geen computermuis voor nodig is om de aan doening te krijgen. Tijdens het onder zoek is ami 10.000 werknemers uit onge veer 1000 bedrijven en met 26 verschil lende beroepen gevraagd of zij het afge lopen jaar klachten aan die bovenste le dematen hebben gehad. Ruim 30 pro cent gaf aan van wel. Nek- en schouder klachten werden het vaakst gemeld (res pectievelijk door 19,8 procent en 18,7 procent van de werknemers). Ruim 10 procent van de werknemers rapporteer de pols- of handklachten. Zes procent had last gehad van de ellebogen. Beroepsgroepen waar het meeste klachten voorkomen zijn naaisters (47 procent), metselaars, timmerlieden en andere bouwvakkers (43 procent) en la ders, lossers en inpakkers (42 procent). Op de vierde plaats staan secretaresses en typistes (38 procent). Het onderzoek is uitgevoerd door TNO Arbeid, in sa menwerking met de vakbond FNV en de Belgische vakbond ACV. De uitkomsten sluiten aan bij de resultaten van een on derzoek waarmee de Arbeidsinspectie vorige week naar buiten kwam..Dat ging over RSI in relatie tot werken met beeld schermen. Van de bijna 600 ondervraag de personeelsleden bij banken en 1.100 beeldschermwerkers bij architectenbu reaus gaf 40 procent aan klachten te hebben die duiden op RSI. De handen van een naaister. Om de stof onder de naald door te leiden, zijn sommige spieren continu gespannen. die handeling telkens te herhalen, in een hoog tempo, ontwikkelen ze klachten", legt Paul Ulenbelt uit, hoofd van de afdeling ar beidsomstandigheden bij FNV Bondgeno ten. Hij snapt wel hoe naaisters aan RSI ko men. ,,In de ateliers gebeurt alles machi naal; het snijden, het naaien. De naaisters moeten er voortdurend geconcentreerd en gecontroleerd werk doen. De naald moet heel precies over de stof bewegen. Om de stof onder de naald door te leiden, zijn sommige spieren continu gespannen. Het is vergelijkbaar met de computermuis: om de cursor op de goede plek te krijgen, moet je muis zorgvuldig sturen. Dat vergt in spanning van de spieren, waardoor die overbelast en beschadigd kunnen wor den." Bij het ontstaan van RSI gaat de repeteren de beweging meestal samen met iets an ders. Dat kan de houding zijn, zoals lang durig buigen, geregeld draaien met de nek en het werken met trillend gereedschap. Maar het wordt ook steeds duidelijker dat werkdruk een rol speelt. Werkdruk werkt stress in de hand. En stress kan leiden tot een gespannen houding, wat de spieren weer extra belast. RSI-klachten ontstaan geleidelijk. Ze zijn in te delen in drie fasen. In fase één ontstaat pijn tijdens het werk, kunnen de spieren moe worden of verkrampen en kunnen tin telingen en een dood gevoel ontstaan. In i fase twee nemen de klachten toe en gaan ze niet weg na een nachtje slapen of een ontspannen weekeinde. In fase drie zijn er zwellingen en drukpijn. Bepaalde heinde-j lingen kunnen niet meer worden verricht, j Ook hebben de werknemers voortdurend, pijn, op het werk en in de vrije tijd. Wie zich tijdens de eerste fase niet in acht neemt, kan afglijden. In fase drie kan blij vende schade ontstaan. De aanpak van RSI staat nog in de kinder- j schoenen, zo blijkt uit de gegevens die TNO heeft verkregen tijdens bezoeken aan twintig bedrijven. Toch zijn er tal van maatregelen mogelijk. Op het lijstje van FNV Bondgenoten staan: voorlichting, af-, wisseling van taken, cyclustijd van hande^ lingen verlengen, werkdruk verminderen,' meer korte pauzes, tocht verminderen en klachten serieus nemen. Ook zijn techni sche maatregelen mogelijk: betere inrich-, ting van de werkplek (werkhoogte, reikaf- standen), goede opstelling van machines, [j het zoveel mogelijk automatiseren van kortcyclisch werk en het goed onderhou den van gereedschap. Wat betreft de hou- ding: afwisseling en een goede houding, is het devies. Werknemers onderschatten de ernst van het probleem, zo heeft de Arbeidsinspectie ontdekt bij een onderzoek naar RSI-ldach- ten onder personeel van banken en archi tectenbureaus. Uit dat onderzoek bleek dat vier op de tien beeldschermwerkers bij de bedrijven RSI-klachten vertonen. Bij één op de vijf houden de klachten ook na het werk aan (minimaal fase twee dus). Toch is min der dan de helft van die mensen ermee naar de dokter geweest. De overheid is vorige week een grote voor- lichtingscampagne begonnen om te wijzen op de gevaren van RSI. De campagne richt zich op de 2,6 miljoen Nederlandse beeld schermwerkers. Het ministerie van sociale U zaken en werkgelegenheid heeft 50.000 brieven gestuurd aan bedrijven met meer 1 dan twintig werknemers. Daarin worden de werkgevers er op gewezen dat ze zich heb- ben te houden aan de richtlijn voor beeld schermwerk uit het Arbobesluit. Dat komt er op neer dat iemand maximaal vijf of zes uur achter de computer mag zitten, en ge- regeld moet pauzeren. Ook is het de bedoeling dat in de doos van iedere nieuwe pc een folder komt te zitten waarin staat hoe het apparaat het beste kan j worden gebruikt. Indonesische dezers in grote verwarring de Indonesische parle- ientsverkiezingen van komen - [e maandag doen 48 partijen lee. De laatste keer dat er zo- :el partijen mochten mee- loen was in 1955. Toen Soe- jarto in 1967 aan de macht kwam maakte hij korte metten die verscheidenheid, aan en ook zijn voorganger had daarin al ge snoeid. Marco Hasselaar bij historische verkiezingen Indonesië In 1973 moesten in opdracht >an Soeharto katholieke en na- onalistische partijen samen- aan in de Indonesische De- ,-iiocratische Partij PDI. De ïoslimpartijen smolten samen Jbot de Nationale Ontwikke- —tngspartij PPP. De derde toe- gjlestane partij was Golkar - een ■pverkoepelende organisatie _jan sociale en bestuurlijke groeperingen - die omgevormd kjverd tot regeringsvehikel. Dertien van de huidige par ijen zijn gebaseerd op de is- am, 32 op de Indonesische itaatsideologie (Pancasila). Om le verwarring compleet te ma- en hebben sommige partijen ezelfde naam. Zo heten twee artijen Masyumi. Ook zijn er rie groeperingen met de naam ndonesische Nationalistische jartij (PNI), vernoemd naar de 1927 opgerichte partij van idonesië's eerste president ukarno. Andere 'oude' partij- in die opnieuw hun opwach ting maken zijn IPKI, Murba, L ie katholieke PKD en de chris- I elijke KRISNA. Deze partijen fuseerden in 1973 tot de PDI, ■Lie nu ook meedoet. Drie van de belangrijkste anshebbers bij de verkiezin- en - de PAN van Amien Rais, e PKB van Abdurrahman Wa- id, en de PDI-P van Megawati Likarnoputri - sloten onlangs en samenwerkingsverband te- -n Golkar. Maar het feit dat Rais kort arop in het geheim ook deals loot met een tweetal andere rtijen, waaronder de PPP, is [echt gevallen. De PPP is een fan de drie partijen die onder Ijoeharto was toegestaan en .lus banden heeft met het voor malige regime. „Ik weet niet vaarom Amien in het geheim •en bondgenootschap sloot Dp net andere partijen. Hij houdt Vat voor ons verborgen", zei 'KB-leider Wahid teleurge- teld. ■Waarnemers zeggen dat de pI-P, PKB, PAN weinig met Hkaar gemeen hebben behalve wens om de regerende Gol- uit het centrum van de •^pacht te verdrijven. Verwacht vordt dat de samenwerking jan drie partijen na de verkie- ingen snel uiteen zal vallen. SEMARANG THEO HAERKENS CORRESPONDENT Indonesië gaat maandag naar de stembus voor de meest vrije verkiezingen in 44 jaar. Zo'n 500 buitenlandse waar nemers zien toe of de bevol king werkelijk eerlijk en vrij haar stem kan uitbrengen. Marco Hasselaar (49) uit Hee renveen is een van hen. Hij is sinds 18 mei in Semarang, hoofdstad van Midden-Java, om de komst van zogenoemde korte-termijnwaarnemers te regelen en de voorbereiding van de verkiezingen te volgen. Met roffelende trommels en wapperende vlaggen rijdt een groep PKB-aanhangers op een vrachtwagen tussen de rijstvel den. Schreeuwend en zwaaiend begroeten de passagiers boeren in de sawa's. Veel groen uitge doste partijgenoten op brom fietsen begeleiden de wagen die over'een tweebaansweggetje richting Semarang sukkelt. „Blijf er maar even achter rij den", zegt Marco Hasselaar (49) als zijn chauffeur een poging om de karavaan voorbij te rij den ziet stranden. „Even kijken wat er gebeurt. Dat is ook waar nemen", vindt hij. Een passe rende groep PKP-aanhangers wordt geen strobreed in de weggelegd. Even worden ar men, benen en vlaggen binnen boord gehaald en in een oog wenk is de rood-witte wagen voorbij. Hasselaar is op inspectie in de omgeving van Semarang. Hij bezoekt het subdistrict Mijen, dat de verkiezingen op dorpsni veau organiseert. De secretaris van het verkiezingscomité is er nog niet, maar zijn plaatsver vanger ontvangt hem en zijn tolk Nabiel Hayaza allervrien delijkst. De voormalig directeur ■van een multicultureel centrum in Heerenveen, is een door de wol geverfd waarnemer. De Eu ropese Unie zond hem eerder uit naar Nigeria, Zuid-Afrika, Bosnië-Hercegovina en Cam bodja. Hij is onder de indruk van het werk dat is verzet, en noemt ook de mensen in veraf gelegen dorpen 'enthousiast'. Zodra de verantwoordelijke man arriveert, wordt de stand van zaken opgemaakt. De kies hokjes kan hij nog niet laten zien. De schotten die de kiezer privacy bieden, zijn nog niet aangekomen. Ook de stembil jetten zijn er nog niet, evenmin als de spijker waarmee de kie zer het vignet van zijn favoriete partij moet doorboren en de onuitwasbare inkt waarin die zijn rechterwijsvinger moet do pen om dubbelstemmen tegen te gaan. SCHIPHOL DIMITRI WALBEEK Twee nieuwe incidenten met il legale vogels op Schiphol zijn de KLM in het verkeerde keel gat geschoten. De luchtvaart maatschappij eist vandaag nog een spoedoverleg met staatsse cretaris Faber omdat er met de Rijksdienst voor keuring van Vee en Vlees (RW) 'een on werkbare situatie' zou zijn ont staan. Ambtenaren van de dienst geven volgens de KLM volstrekt willekeurige en tegen strijdige orders over hoe er met illegale vogels en het dierenho tel op Schiphol moet worden omgesprongen. De vogeltjesdans tussen KLM en RW ontstond toen donder dag opnieuw illegale zangvo gels op een KLM-vlucht uit Pa ramaribo werden onderschept. Tot stomme verbazing van de KLM verscheepte de RW de tien dieren dit keer gelijk naar een opvanghuis in Hoek van Holland. Vorige week beval de dienst nog om een andere partij vogels meteen af te maken. Ver voer was toen nog uit den boze- .„Wat eerder niet kon, kan nr wel blijkbaar. We kregen dii keer ook niet het verzoek de vo! gels te euthaniseren", aldus eer' KLM-woordvoerder. Ook donderdag moest de luchtvaartmaatschappij he| dierenhotel op Schiphol sluiterl omdat er een illegale papegaa ter keuring was aangeboden. Eij dreigde volgens de RW be smettingsgevaar. De RW heef tot nu toe geweigerd het beye tot sluiting van het hotel schrif telijk te bevestigen. Dat gebeur normaal gesproken wel. Marco Hasselaar en zijn tolk Nabiel Hayaza. „Uit veiligheidsoverwegingen worden die pas op het laatste moment uitgedeeld", aldus se cretaris Yudo Hardiyanto. Er gaan verhalen dat er valse bil jetten in omloop zijn, maar ze worden ter plekke gewaarmerkt met drie handtekeningen en een sticker met hologram, zo dat de kans op fraude beperkt lijkt. „Van degenen die de stembu reaus leiden, heeft 90 procent instructies gehad. We hopen dat de andere tien nog komt voor de training", rapporteert de secretaris. De rest van het personeel heeft de schrijfma chines opzij geschoven en volgt met gespitste oren het gesprek, terwijl weer een luidruchtige groep campagnevoerders pas seert. Samen met twee ambtenaren bezoekt Hasselaar de plaatsen waar stemlokalen worden inge richt. „Ze zijn groot genoeg", knikt hij goedkeurend, maar het baart hem zorgen dat er enkele worden ingericht bij plaatselij ke partijbonzen thuis. Dat zou de aanhang van andere partijen kunnen afschrikken. Het blijkt echter niet zo gemakkelijk ge schikte locaties te vinden. „Mensen zijn bang dat het stembureau wordt aangevallen als de uitslag tegenvalt", legt een ambtenaar uit. „Kerken en moskeeën zijn taboe en over heidsgebouwen niet neutraal." Hasselaar is samen met een Spaanse collega al dagen bezig om tolken, auto's, telefoons en wat al niet te regelen voor de EU-waarnemers, die op de ver kiezingsdag zoveel mogelijk stemlokalen afgaan om de vin ger aan de pols te houden. „De politie is zich zeer bewust van haar taak", vertelt hij verge noegd. De commandant zei te gen zijn mensen 'dat het niet goed genoeg is als wij zelf tevre den zijn'. „Als de waarnemers vinden van niet, denkt straks de hele wereld dat het niet goed is verlopen." 's Middags krijgen de tolken, bedeesde studenten, instructies over omgang met de directe en in hun ogen botte Europeanen, 's Avonds praat Hasselaar in een urenlange sessie met stu denten die als lokale waarne mers in elk stemlokaal aanwe zig zijn. Ze zijn onzeker en een beetje achterdochtig. Uiterst beleefd zeggen ze dat de infor matie-uitwisseling wel een foto cpd theo haerkens beetje eenrichtingsverkeer is. „Waarom zegt de EU-waarne- mer niet gewoon hoe het alle maal nog beter kan worden ge regeld?" Uitnodigingen van autoriteiten om met hen alle verkiezingsbu reaus te bezoeken, slaat Hasse laar vriendelijk af. „Wij moeten ten alle tijde onze onafhanke lijkheid behouden", zal hij later het dozijn waarnemers voor houden. „We mogen niet ingrij pen. We hebben een mandaat om te kijken en te rapporte ren." De teams van twee, aan gevuld met een vertaler, krijgen ieder een eigen regio toegewe zen waar ze dit weekeinde ken nis kunnen maken met de au toriteiten, zodat ze maandag ook met het oog op de veilig heid zeker zijn van ieders me dewerking. De meest ervaren kracht, een Waalse jurist, gaat naai' de regio waar twee moslimpartijen el kaar geregeld in de haren vlie gen. Goedmoedig moppert hij wat over zijn lot. Hasselaar grijnst tevreden door zijn brille tje. Als er waarnemers naar dat gebied gaan, zorgen de au toriteiten wel dat de verkie zingsdag er goed verloopt." STRAATSBURG HANS JACOBS Fraude met Europese steunfondsen. Graai en en snaaien van (sommige) leden van het Europese Parle ment. 'Europa' komt slechts negatief in het nieuws. Dat belooft voor de verkiezingen op 10 juni weinig goeds. De parle mentsleden zelf vinden dat het toch de moeite waard is te gaan stemmen. Leidenaar Jan Marinus Wiersma, voormalig internatio naal secretaris van de PvdA en derde op de kandidatenlijst, aan het woord. Bij de vrijdagi'ergaderingen van het Europees Parlement in Straatsburg laat u zich nooit zien. „De vrijdagagenda is altijd een lichte agenda. Heel veel mensen vinden dat ze die dag beter kun nen benutten. Ik had als inter nationaal secretaris van de PvdA en als vice-voorzitter van de partij een dubbélmandaat. Met het partijbestuur is afgesproken dat het beter is dat ik vrijdags in Nederland zit, dus reis ik op donderdag al terug. Maar het is niet zo dat ik die vrijdag thuis niks zit te doen en ik strijk dan ook geen presentiegeld op." Het Europees Parlement heeft het statuut dat de salarissen en omstreden onkosten vergoedin - gen moest regelen, niet aangeno men. „Onbegrijpelijk dat het parle ment zo los kan staan van de publieke opinie. We kunnen hier niet geïsoleerd besluiten nemen waar de kiezers niets van begrijpen, waaruit kan blijken dat we alleen maar bezig zijn met onze eigen belangen. De scheidslijnen liepen ook dwars door onze fractie. De Duitsers EUROPESE VERKIEZINGEN war en tegen, maar onze Britse voorzit ter stemde voor aannemen van het statuut. Het voorge stelde statuut is wel iswaar niet vol maakt, maai' is nog altijd veel beter dan geen regeling. Over het algemeen zijn we het in de fractie over de sociaal-de mocratische priori teiten wel eens, maar bij zaken die heel rechtstreeks met de na tionale cultuur te maken heb ben hebben de zuidelijke lidsta ten andere belangen dan de noordelijke lidstaten." De PvdA heeft een handjevol parlementsleden in een fractie van 220 die wordt overheerst door Britten en Duitsers. Is er ruimte voor een eigen geluid? „We spelen een behoorlijke rol. We leveren bijvoorbeeld één van de drie buitenlandwoordvoer ders (Wiersma zelf,'red.) van de fractie. Ik heb geprobeerd om het Europees Parlement goede dingen te laten zeggen over het veiligheidsbeleid. Als de fractie dat overneemt is de som van het geheel groter dan het aantal ze tels dat we hebben. De socialis tische fractie is tenslotte de grootste in het parlement." Het Europees Parlement is een zijdig samengesteld: veel blanke mannen, nauwelijks vertegen woordigers van etnische minder heden in de lidstaten. Geen Suri- namers, Marokkanen of Turken. „Dat zal nog wel even duren. Weinig landen zijn daar bewust mee bezig. Het aanbod is ook niet groot. Er zit hier minder dan in de lokale of nationale een doorsnee van de bevolking. Een kandidaat moet internationaal politiek georiënteerd zijn, moet kunnen omgaan met vaak van huis zijn en moet als vertegen woordiger van een klein land Jan Marinus Wiersma. foto gpcM meerdere talen spreken. Dat" is geen fonnele eis, maar het is wel essentieel. De politiek wordt in de wandelgangen gemaakt en daar zijn geen tolken. De Neder landers in het Europees Parle ment hebben mede omdat ze hun talen spreken meer invloed dan hun getalsterkte veronder stelt." Elftalen hanteert het Europees: Parlement en het telt 626 leden. De Europese Unie wil verder uit breiden. Is de Unie straks nog be heersbaar? „Om de besluitvorming te ver beteren moeten er meer beslui'f ten met een meerderheid van stemmen kunnen worden geno men. Vasthouden aan unanimi teit levert nu al problemen op.1 Ook moeten we kijken naar het j aantal commissarissen. Ik denk dat iedere lidstaat een commis saris moet houden, maar dat er senior en junior commissarissen'^ moeten komen. Het aantal le den van het Europees Parle ment moet worden beperkt tot maximaal 700. En het parlement zal uiteindelijk wel kiezen voor ij een tweetalig systeem."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5