'We zijn er nog niet met Europa' r 4 en drukkend warme Haagse len- j tedag krijgt Jan Kees Wiebenga (52) niet uit het colbert. Hij wan delt naar het provisorisch ogende onderko men dat de WD op een steenworp afstand van de Hofvijver deelt met de Europarle mentariërs van D66. Aan de buitendeur hangt een briefje. 'Wil degene die afsluit eerst D66 waarschuwen!' Het land zindert nog niet van de Eurocam pagne, verzucht Wiebenga. Het lijmen van Paars 2 beheerst Den Haag. „Pas gisteravond op een bijeenkomst met de JOVD werd ge sproken over de Europese verkiezingen." Maar 'dat zal meer gaan gebeuren, is zijn overtuiging. De kabinetscrisis in eigen land zal de Nederlanders opwekken om naar de stembus te gaan. Tegen alle verwachtingen in voorspelt hij een gunstige opkomst. „Het was 36 procent. Ik zet in op 40. Het is de eer ste verkiezing na de crisis en ik denk dat de mensen naar de stembus zullen gaan om hun mening daarover kenbaar te maken." Wiebenga, bij zijn geboorte 'gehaald' door zijn opa die als vrouwenarts werkte in de Haarlemse Mariastichting, doorliep een op merkelijke carrière. Op zijn 26ste was hij de jongste burgemeester van Nederland. Hij combineerde dat later met het Eerste Kamer lidmaatschap en stapte pas daarna over naar de Tweede Kamer. In 1994 richtte hij zijn vi zier op Brussel en Straatsburg. En nu trekt Wiebenga de WD-kar voor de verkiezingen volgende week donderdag voor het Europees Parlement. Zelf ziet hij wel de grote lijn: „Ik ging via het parlement van het verleden en die van het heden, naar het parlement van de toekomst." De WD vroeg hem lijsttrekker te worden, maar Wiebenga had zijn reserves. „Ik heb gezegd: 'Ik ga geen zeep verkopen'. Dus niet de bühne op het met verhaal: 'Beste mensen, het Europees Parlement doet veel meer voor u dan u denkt.' Daar zag ik geen brood in." Argument De liberaal groeide op in een omgeving waarin het argument het altijd won van de vuistslag op tafel. „Ik ben vrijzinnig opge voed. Zowel op religieus gebied via de Re monstrantse kerk als in maatschappelijke zin. Vrijzinnigheid, dat begrip hanteer ik als iemand mij wil leren kennen. Dat brengt met zich mee dat je een grote ruimte geeft aan een ander mens en aan andere gedachten. Dat betekent niet dat jij die gedachten over neemt. Maar je beschouwt ze a prima vista als interessant, indien een gedachte gemoti veerd wordt. Zo ben ik ook opgevoed. Ik mocht zelf min of meer kiezen hoe laat ik thuis kwam als ik het maar argumenteerde. Mijn ouders zeiden: Als die argumentatie niet deugt, dan gaat het niet door. Ja dat was voor die tijd behoorlijk vooruitstrevend. Dat is ook de basis van mijn politiek handelen." De sfeer van. vrijzinnigheid legde het fun dament voor de gematigde persoon Wieben ga. „Er was weinig noodzaak om me af te Liberale lijsttrekker Jan Kees Wiebenga over 'parlement van de toekomst' Hij is geboren als liberaal en sedertdien niet wezenlijk veranderd. Vrijzinnigheid is de rode draad door het leven van Jan Kees Wiebenga, de Aerdenhoutse lijsttrekker van de liberalen voor de Europese verkiezingen. ,,Ik ben altijd dezelfde gebleven. Een positivo die graag ruimte geeft aan de ideeën van anderen. Als deze tenminste beargumenteerd zijn.Een van de grondleggers van het paarse kabinet spreekt over zijn volstrekt onlogische carrière, de overbodigheid van D66 en de tekortkomingen van Straatsburg. „Ik wilde met alle plezier lijsttrekker worden als ik maar geen zeep hoefde te verkopen. zetten tegen mijn ouders. Ik kan niet echt antwoord geven op de vraag of dat gezond is of niet, maar ik erken dat het niet helemaal gebruikelijk is. Mijn opvoeding is natuurlijk een beetje a la Spock verlopen. Ik heb er in elk geval goed door leren argumenteren." Op veertienjarige leeftijd ontdekte Wie benga op dramatische wijze de politiek. Een leerling uit een hogere klas van het lyceum moest in militaire dienst. „Hij werd naar Nieuw Guinea gestuurd en sneuvelde daar als een van de twintig Nederlandse militai ren. En dat stond natuurlijk groot in de krant. De hele school was daarvan ernstig onder de indruk. Toen heb ik mijn vader ge vraagd: Wat is dit hier. Wat gebeurt er in Nieuw Guinea? Mijn vader heeft me toen les één uit het handboek van de politiek uitge legd: Als je intern je zaakjes niet op orde hebt, zoek dan een externe vijand. Soekarno was aan de macht en Java leed honger. Soe karno heeft toen de confrontatiepolitiek in gericht, waarbij Nederland de externe vijand was. Ik werd door de uitleg zeer gegrepen en las sindsdien dagelijks de krant." Staatsrecht In Leiden brak Wiebenga met een lange fa milietraditie. Hij ging geen medicijnen stu deren. maar staatsrecht. Hij voelde zich aan het Rapenburg volledig thuis. „Leiden was vroeger de meest liberale universiteit. Dat gold zeker voor de rechtenfaculteit met vrij zinnige hoogleraren als Cleveringa en Meij- ers. Die klassiek liberale geest stond niet zo ver van mijn eigen opvoeding af." Terwijl de universiteiten van Nijmegen en Amsterdam overspoeld werden door revolutionaire stu denten, overheerste in Leiden tot laat in de zestiger jaren nog de rust. Wiebenga vindt dat niet vreemd: „In Nijmegen en aan de VU waren de meeste studenten streng katholiek of orthodox protestants opgevoed. Daar viel dus nogal wat te rebelleren. Ik voelde me niet thuis in die vernieuwende beweging. Ik heb me altijd tot de gematigden gerekend." In zijn studententijd werd Wiebenga poli tiek actief. „Ik wilde wel lid worden van een politieke partij. De communisten waren niets voor mij. Vervolgens lag de vraag voor of een confessionele partij iets voor mij zou zijn. Dan kom je tot die conclusie dat je die twee domeinen gescheiden moet houden. Dat het evangelie een mooi uitgangspunt is, maar niet bruikbaar is om er politieke doel stellingen mee te formuleren in het prakti sche leven." Op zijn negentiende besloot Wiebenga lid te worden van de WD. Dat was enkele maanden voordat D66 ontstond. Niet dat de jonge student zou hebben gekozen voor de democraten. Hij voelt nog steeds niets voor de 'veramerikanisering' van het politieke be stel, die D66 in zijn ogen voorstaat. Noemt dat een ongeloofwaardig verhaal. „Ik heb het ontstaan van D66 altijd gezien als een trage die voor het Nederlands liberalisme", zegt hij. „Het is jammer dat de liberalen altijd zijn verspreid over meerdere partijen. We zijn toch eigenlijk allemaal van dezelfde ideologi sche komaf." Maar Wiebenga heeft hoop voor de toe komst. Hij ziet op den duur één grote libera le partij ontstaan. Niet dat daarvoor een fusie tussen D66 en de WD nodig is. Nee, D66 is zichzelf aan het overleven. Met de vier ver kiezingsnederlagen op rij is de partij zich aan het uithollen. „D66 was altijd een partij met een eigen identiteit, omdat ze £ich buiten het gewone politieke speelveld plaatste. Zo van: Wij willen de spelregels veranderen. De oude ik weinig politieke ruimte meer voor D66 als afzonderlijke partij. Mijn stelling is dat D66 in de richting van de overbodigheid koerst. Het is een kwestie van afwachten." Wiebenga, de staatsrechtjurist met zijn vi sie op de lange termijn. Hij was één van de stille krachten achter het geheimzinnige Des Indes-beraad. In het diepste geheim over legde in dit Haagse hotel vanaf de late jaren zeventig sociaal-democraten, liberalen en D66'ers over paars. De deelnemers begaven zich in een politiek riskante onderneming. Des Indes leidde uiteindelijk tot het eerste paarse kabinet. Burgemeester De liberaal zat niet altijd zo dicht bij het middelpunt van de macht. Op zijn 26ste werd hij burgemeester in het Drentse dorp Eelde. Tienduizend zielen telde het dorp. Hij solliciteerde op aanraden van zijn eigen WD. Was net zijn studentenkamer ont groeid en zat in de Leidse gemeenteraad. „Ja, ik was erg jong. Er waren in Eelde twee wet houders, die allebei ouder waren dan mijn vader. Ze waren daar ook oprecht geschrok ken van mijn benoeming, ik werd daar niet met open armen ontvangen. Ik herinner me nog dat ik, vlak na mijn benoeming, een tele foontje kreeg. De twee wethouders en de ge meentesecretaris wilden graag kennis komen maken. Ik zei nog, laten we elkaar halverwe ge ontmoeten, in Amersfoort of zo. Maar zij wilden blijkbaar wel zien wat voor vlees ze in de kuip hadden. Het college kwam mijn klei ne hofjeswoning binnen en de heren keken wel wat raar. De gemeentesecretaris nam daarop het woord. 'Burgemeester', sprak hij me aan, 'hoe oud bent u eigenlijk'. Ik zei 26. Toen glimlachte hij en zei 'Ach burgemees ter, dan bent u even oud als ik dienstjaren heb'." Het burgemeesterschap is een goede scho ling. Net als het Eerste Kamerlidmaatschap, dat Wiebenga op zijn dertigste in zijn schoot kreeg geworpen. „Jan Kees, wat moetje doen in dat politieke knekelhuis", zei een collega - -burgemeester tegen hem. En prompt, bij de allereerste vergadering van de Kamer, zakte een lid bij het spreekgestoelte ineen. „Geluk kig geen hartaanval, de man werd bevangen door de hitte van de cameralampen. Maar ik dacht wel even terug aan die woorden: poli tiek knekelhuis." Vanuit het parlement van het verleden, de Eerste Kamer, via het parlement van het he den, de Tweede Kamer naar het parlement van de toekomst, het Europees Parlement. Het bevalt hem in het 'Europese theater'. Ook al weet Wiebenga feilloos de gebreken van het parlement op te sommen. Het kampt partijen hebben hun eigen spelregels, maar met een slecht imago, lijkt bevolkt te worden daar doen wij niet aan mee. Dat was het ver haal van Van Mierlo. Nu is die vertrokken en je ziet enkele maanden later al dat ze kiezen voor een andere koers: sociaal en liberaal. En dan zeg ik: tussen een liberaliserende Partij van de Arbeid en een socialiserende VVD, zie door mensen die snel hun zakken willen vul len en kent een gebrekkige democratische le gitimatie. Dat gedoe over die salarisregeling, dat moet toch anders, zegt Wiebenga. „Dit is schadelijk voor het parlement." „Al moet ik wel zeggen dat de ontwikkelin gen snel gaan. Toen ik in '94 voor het eerst kwam, was net het Verdrag van Maastricht in werking, zeg maar de Grondwet van Europa. Daarmee kreeg het parlement voor het eerst medebeslissingsrecht in een aantal sectoren en adviesrecht in andere. Inmiddels is er het Verdrag van Amsterdam. Daarin staat dat het parlement gewoon in driekwart van de ge vallen het eindoordeel heeft, zoals het een normaal parlement betaamt. Maar we zijn er nog niet. Over onderdelen als asiel en immi gratie en met name ook over het buitenlands beleid mag het parlement alleen nog advies geven. Dat zijn onaanvaardbare lacunes, die nog moet worden opgevuld." Monsterlijke constructie En dan de kwestie Kosovo. Dé kans voor Eu ropa om zich krachtig te manifesteren. Wie benga zucht. Europa heeft gefaald, erkent hij. „De opvang van vluchtelingen uit Koso vo loopt ook al niet zoals dat zou moeten. Het komt onder meer omdat de besluitvor ming op buitenlands beleid met eenparig heid van stemmen moet gaan. Het is al een wonder als de meningen van bijvoorbeeld Frankrijk, Engeland en Duitsland eenstem mig zijn. Laat staan dat daar nog eens twaalf andere lidstaten bijkomen. Door het veto recht is bijvoorbeeld Europol twee jaar lan ger op de plank blijven liggen en is het bui tengrensverdrag niet doorgegaan. Ik fulmi neer daar tegen. Het vetorecht is in die zin een monsterlijke constructie. Het had zeker bij de vaststelling van het Verdag van Am sterdam moeten worden afgeschaft. Het zat in de ontwerptekst, maar is er op het laatste moment uitgehaald." Het parlement werkt ondertussen hard aan imagoverbetering. Het stond in maart op het punt de Europese commissie naar huis te sturen. De commissarissen voelden wel aan dat het niet goed ging aflopen en stapten op voor de stemming plaatsvond. Het parle ment schreef daarmee geschiedenis op het gebied van nieuw staatsrecht. „Daarmee is duidelijk geworden dat het parlement uitein delijk wel aan het langste eind trekt", zegt Wiebenga. „Er zullen meer van dit soort ge legenheden nodig zijn voordat het beeld wordt bijgesteld. Natuurlijk is daar haast bij, maar ik vergelijk het wel eens met de Tweede Kamer. Die heeft er ook meer dan honderd jaar over gedaan voordat het een volwaardig parlement was met algemeen kiesrecht. Dat moet in Europees verband natuurlijk sneller gaan, maar het tempo zit er in. De volgende verdragswijzigingen moeten er binnen nu en vijf jaar komen. Ik vind dat dan die resteren de lacunes moeten worden opgevuld. Dus volledige begrotingscontrole, volledige wet gevingscontrole en dan zijn we er." PETRA DUIVENVOORDE JACOB VAN DER MEULEN Jan Kees Wiebenga voorspelt tegen alle verwachtingen in een gunstige opkomst bij de verkiezingen voor het Europees parlement: „Het was 36 procent. Ik zet in op 40. Het is de eerste verkiezing na de kabinetscrisis en ik denk dat de mensen naar de stembus zullen gaan om hun mening daarover kenbaar te maken." foto cpd phil nijhuis

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 48