Strijd bijna gestreden; leed nog lang niet geleden Ije strijd mag dan bijna gestreden zijn, het leed is nog lang niet geleden Dor de honderdduizenden Kosovaarse vluchtelingen in de buurstaten [acedonië en Albanië. Vooral dat laatste land zucht onder de enorme ,st van de massa's verdrevenen, die met smart wachten op het moment at ze terug kunnen naar hun huizen, hun land, hun Kosovo. [och bleef het donderdagavond en gisteren rustig op het Skenderbe- plein in het hartje van Tirana. In de Albanese hoofdstad was geen spra- massale vreugdeuitingen toen bekend werd datxie oorlog weldra raarschijnlijk verleden tijd is. De Albanezen en bun 'gasten' uit Kosovo iegroetten het vredesplan met een flinke portie wantrouwen. Wat kunnen we verwachten van een leugenaar als Milosevic", zegt Ke- nal Berani, een vluchteling uit de Kosovaarse stad Pee, Kejmal, zijn rouw Shyhrete en hun drie kinderen werden begin april uit hun huis erdreven. Samen met hun oom Muhamet en tante Sevdije, die hun twee en hun dochter meebrachten, belandden ze enkele dagen later in ^Bnkele weken geleden zei Kejmal nog''^WïlftïIrect terug zou gaan naar zo gauw de mogelijkheid er was. Nu er licht aan het eind van de rtuimei is, slaan de twijfels toe. ,,Als ik alleen was geweest, dan zou ik norgen aan de grens hebben gestaan", zegt hij. „Maar ik heb een gezin. )e komende jaren zal ik amper geld kunnen verdienen in Kosovo. Waar ik die eerste tijd wonen en waar kan ik mijn kinderen naar school ituren?" Het gerucht gaat dat de Serviërs tachtig procent van de winkels, yoningen en andere gebouwen in Pee hebberl vernield. Cejmal is er van overtuigd dat veel vluchtelingen zijn opstelling delen, let hart is in Kosovo, maar het verstand zegt dat er elders in Europa een letere toekomst ligt. „Ik voel er ook niet veel voor om straks terug te naar Pee, om te ontdekken dat ik de enige ben." Eén van oom viuhamets zoons is al in Italië. Kejmal overweegt serieus hem achterna te [aan of in een ander West-Europees land op zoek te gaan naar een baan. lejmal is niet de enige die twijfelt. Op de redactie van Albanian Daily Vews, een onafhankelijk engelstalig dagblad in Tirana, steeg evenmin luid gejuich op toen de eerste berichten over het vredesplan via de nternationale persbureaus waren binnengesijpeld, jlir Nishku, eén van de redacteuren van het blad, verwacht ook de ko llende dagen geen feestelijkheden op het Skenderbegplein, of het moet :ijn als het Albanese voetbalelftal vandaag van Noorwegen weet te win- i. „Wij Albanezen zien ook de negatieve kant van het zogenoemde Tedesplan", zegt Nishku cynisch en vol zelfspot. „Als straks alle interna- ionale hulporganisaties, militairen en pers weg zijn, hoe moeten we dan lan de duizenden dollars komen die \ve nu verdienen aan rijke wester- ingen?" 3e twijfel betreft vooral de vraag wat er in Kosovo gaat gebeuren. Blijven Serviërs achter met wie het grondgebied moet worden gedeeld? „Het voor hen niet te hopen", aldus Bujar, een Macedonische Albanees die 'oor het UQK vecht, maar nu even met verlof is in Tirana. „Kun je je 'oorstellen dat je, eenmaal terug, de man tegenkomt die je vrouw en je lochier heeft verkracht en je broer heeft vermoord. Kun je je voorstellen lat hij weer naast je zal wonen? Er is maar één mogelijkheid: alle Serviërs noeten eruit, naar Servië. En als ze dat niet vrijwillig doen, dan zullen wij ten een handje helpen." Van ontwapening van het UCK, onderdeel van verdrag van Rambouillet en het door Joegoslavië ondertekende vre- lesverdrag, zal wat hem betreft voorlopig geen sprake zijn. oewel Kejmal een rustige, bedachtzame man is, denkt hij er precies hetzelfde over. Hij wil zijn vroegere Servische onderbuurman, met wie hij in betere tijden goed bevriend was, nooit meer zien. En hij ziet nog een )robleem: veel Kosovaren zullen Russische deelname aan een vredes- j j nacht maar moeilijk kunnen slikken. „De Russen hebben altijd de kant wan de Serviërs gekozen. Wij kunnen hen niet vertrouwen. Ik zou niet jraag in de schoenen staan van de Russische militairen die naar Kosovo somen." TEKST ANP FOTO'S RAYMOND RUTTING fspjO) Een miljoen Kosovaarse vluchtelingen, twee miljoen ogen die het leed uitstralen. (2) Kinderen in het vluchtelingenkamp van Kukes. (3) In het kamp Mullet bij Tirana wordt geklaagd over het eten. Brood ien bonen met sardientjes uit blik, meer variatie is er niet. (4) Blik vanaf de duikplank op het tentenkamp in het zwembad van Ti rana. In het kamp wonen ongeveer 3.000 mensen. (5) Tussen dozen en bijeengeraapte spullen, slaapt een baby in een zelfgemaakte wieg. (6) Kosovo-Albanezen die door de Serviërs zijn vrijgelaten uit de ge- sbojvangenis van Mitrovica passeren bij Morin de grens met Albanië. Hun kleren zijn hun enige bezittingen. (7) In Mullet bij Tirana verblijven de vluchtelingen in een voormalig Al- banees legerkamp. Ze slapen in grote zalen. Oud en jong door elkaar, zonder enige privacy. 1(8) Voor sommigen is het leven in een vluchtelingenkamp extra moei lijk. Zoals voor deze man die zijn been verloor en met die handicap ver der moet leven, ver van huis en haard. ZATERDAG '5 -JUNI 1999 i

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 47