PORT 'Ik zou veel meer kunnen doen' Frank Verlaat hoopt op rentree bij Ajax 'Oranje' tM. ERDAG 5 JUNI 1999 991 _35 WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV.-CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356463 Hij is hard op weg om uit te groeien tot record-international van het Nederlands elftal. Amper 23, maar nu al meer dan veertig interlands achter zijn naam. Na Ronald en Frank de Boer, die zes jaar ouder zijn, is hij vanavond in Salvador tegen Brazilië de meest ervaren Oranje klant. Toch werden er zelden zoveel discussies gevoerd over de positie van een speler, als over die van Clarence Seedorf. Te eigenwijs, te bijdehand en te veel overtuigd van zijn kwaliteiten, wordt er gezegd. Clarence Seedorf denkt dat hij van dat stempel niet snel meer verlost zal worden. Ook bij Real Madrid deed hij dit seizoen veel stof opwaaien. Maar na het meest tumultueuze jaar in zijn carrière is hij overal als sterkste uit de strijd gekomen. Bij Oranje staat hij op 'zes' en in Madrid heeft hij weer een toekomst. kan de rand van het zwembad, dat uitzicht biedt op de Atlantische Oceaan, staan kinde ten van rijke Braziliaanse toeristen in de rij woor zijn foto en zijn handtekening. Terwijl ;de witte golven neerslaan op de gouden itranden van Bahia, poseert Clarence See- lorf geduldig onder wuivende palmbomen :n de warme winterzon. Het leven van een 'oetbalmiljonair was al zo mooi. ,,Ja dit is iekker, hoor. We zijn hier met een bepaald 'loei. Dat we hier zitten met het strand,voor le deur, in zo'n mooi hotel en een prachtig taembad, is meegenomen. Je kunt je vrije ijd besteden zoals je wilt." Hij genoot toch al in Brazilië, een land dat lem in alle opzichten doet denken aan Suri- ame en dat qua cultuur op zijn lijf is ge- ichreven. Het Nederlands elftal verblijft in iet noorden van Brazilië en die streek heeft, :o vindt Seedorf, veel gelijkenissen met zijn vveede vaderland. „Ongelooflijk, echt alles :omt overeen. De manier waarop ze leven, luiten zijn, hun warmte. Maar ik zie het ook lan de bouwstijl, aan de bussen die ze ge- jruiken, aan alles. Heerlijk, mijn hart gaat bpen. Ik heb nu eenmaal Zuid-Amerikaans iloed en dat gaat niet meer weg." Veel van die Latijns-Amerikaanse invloe- en vindt hij terug in Zuid-Europa. Het ver aart waarom hij het leven mooi vindt in ladrid en waarom hij voorlopig niet weg wil it Spanje. Even zag het er naar uit dat de egen van Seedorf en Real zich zouden cheiden, maar sinds een paar weken heeft et Spaanse publiek hem weer in het hart esloten en heeft voorzitter Sanz duidelijk emaakt dat zijn toekomst bij de 'Koninklij- e' ligt. De pogingen van Italiaanse en Engel topclubs om hem weg te halen, die naar ïjn zeggen nog steeds niet zijn gestaakt, zul- n vergeefs zijn. Seedorf pakt zijn koffers oorlopig niet meer. Hij wil rust en denkt ooie tijden tegemoet te gaan in Madrid. uidelijk „De club heeft veel duidelijk gemaakt. Sanz laar buiten, Toshack, de trainer, heeft het jinnenskamers gezegd. Dat hij dat niet naar nij doet, zal wel met zijn trots te maken lebben. De afgelopen weken was ik steeds le beste van het veld. Toshack had me op de >ank gezet, maar twee keer achter elkaar noest ik er na vijf minuten al in. Op mijn fa voriete positie, als centrale middenvelder lus, en dat ging fantastisch. We staan nu weer op de tweede plaats, hebben de we- eldbeker al op zak en kunnen deze maand lok nog de Spaanse beker winnen. Voor die wedstrijd moet ik ook eerder naar huis. Het ;eizoen kan dus prachtig eindigen." Ook het Spaanse publiek heeft met ap- ilaus de laatste wedstrijden laten weten wat iet van hem vindt. Wat Seedorf betreft is al- es nu uit de lucht, al vindt hij nog steeds dat le conflicten die hij in Spanje heeft gehad te veel zijn opgeblazen. Een beetje duwen en rekken in de kleedkamer en een ruzie op de raining met een medespeler kwamen naar luiten als WK-titelgevechten in de boks- sport. Maar hoe je het ook wendt of keert, als er rij Real dit seizoen iets aan de hand was, met iierro, met Campo, met Mijatovic, was u er- rij betrokken. Dat met Mijatovic was helemaal niks. Als re ergens over discussiëren, vertellen we el- :aar de waarheid, dat moet kunnen. Het was >ok meteen klaar. Als je wint is het geen pro bleem, verlies je dan zorgt het voor veel her rie. Maar ik doe niets overdreven of tegen mijn natuur in. Bemoei me echt niet overal mee. Als er wat aan de hand is in het elftal, laat ik dat de aanvoerder opknappen en spring ik er echt niet bovenop. Ik ken mijn eigen plaats het best. Die andere conflictjes vielen ook wel mee. Ik had liever gezien dat de dingen bij Real binnenskamers waren ge bleven, maar bepaalde zwakke schakels in een groep zorgen ervoor dat het toch naar buiten komt." U hebt een prachtige carrière, maar op de een of andere manier blijven negatieve din gen hangen. Gemiste penalty's op het EK in Engeland en in Bursa, uw reserverol op het WK en dit seizoen die incidenten bij Real. „Ik weet niet hoe dat komt. Vertel jij het maar." U bent een wijsneus en trekt gauw alle ver antwoordelijkheid naar u toe. „Ik ben pas 23 jaar, maar ik weet wel hoe de wereld in elkaar steekt. Ruud Gullit zei het pas op televisie heel goed. Hij had het erover dat men mij op een bepaalde manier wil te genhouden, dat de mensen me altijd maar in een hoek willen drukken. 'Dat moet je bij hem niet doen', zei Gullit, 'want dat wil dan nog wel eens botsen. En hij weet de dingen ook goed te formuleren. Dat lijkt gek als je pas 23 bent'. Gullit heeft dat al een paar keer gezegd, maar hij begrijpt mij. Hij weet en voelt goed hoe ik in elkaar steek." Zou u toch niet wat minder verantiuoorde- lijkheid moeten nemen „Ik besef dat mijn uitstraling voor een reac tie kan zorgen. Ik kom kennelijk te zeker over. Maar ik ben zoals ik ben, mijn karakter is niet te veranderen. Toch ben ik kritisch ge noeg op mijzelf. Zonder zelfkritiek zou ik niet staan, waar ik nu sta. En dus weet ik ook dat ik nog veel moet leren. Ik wil echt nog veel progressie maken. Dat gedoe van leider schap wordt naar mij toe geschoven. Daar moet eens een eind aan komen. Daar zit ik echt niet op te wachten. Dat heb ik vaak ge noeg gezegd, maar ik lees het nooit terug. Ik lees alleen maai- de negatieve dingen terug, die gemiste strafschoppen die jij ook net noemt. Misschien is het waar dat iemand die zo jong is en zijn ambities uitspreekt, niet zo makkelijk wordt geaccepteerd. Maar ik maak die ambities wel waar." Bank Want Frank Rijkaard zette u net als Guus Hiddink op de bank, maar u vocht terug en bent weer nummer één? „Ja, een jaar geleden was ik nog invaller te gen Brazilië. Nu speel ik weer, althans, ik ga ervan uit dat ik tegen Brazilië gewoon op zes sta. Maar ik heb er geen moeite mee gehad, hoor, dat de bondscoach me ernaast zette. Ik houd van duidelijkheid. Of dat nou positief of negatief is, maakt me niet uit. Elke top sporter kan met de waarheid omgaan. Frank, de bondscoach, zei dat ik niet meer aan de buitenkant zou spelen en dat Ronald de Boer de eerste keus was centraal op het mid denveld. Dat bedoel ik met duidelijkheid. Ik heb liever dat me dat recht in mijn gezicht wordt verteld, dan weet ik waar ik aan toe ben. Bij Hiddink, op het WK, had ik die dui delijkheid niet. Ik wil weten wat ik aan een trainer heb. Of ik wel of niet speel, is een keuze van die trainer. Maar ik sta er inder daad weer. Ik kom altijd terug. Een vriend zei tegen me: 'Jij bent van rubber, Clarence. Je stuit altijd terug'. Ik moest er om lachen, Seedorf voor Real Madrid in duel met Idiakez van Real Sociadad. „De afgelopen weken was ik steeds de beste van het veld." foto epa Clarence Seedorfwil succesvol zijn in Spanje maar hij heeft wel gelijk. Maar ook al ben ik nu bij Oranje en bij mijn club weer een vaste waarde, ik blijf zoe ken om de laatste stap te maken naar de ab solute top. Want die heb ik nog niet bereikt. Ik wil op een punt komen dat ik een paar jaar achter elkaar kan schitteren. Bij Real Madrid begon ik dit seizoen goed, maai" me de door de trainerswisseling stagneerde mijn ontwikkeling weer. In Oranje gaat het, indi vidueel bekeken, ook niet slecht. Van alle wedstrijden die ik na het WK achter de rug heb, was alleen Argentinië wat minder en was Marokko voor de hele ploeg moeilijk. Ik begon goed, maar ging later met de rest mee." Simpeler Waarom speelt u voor Nederland niet simpe ler en laat u gekke dingen achterwege. Dan haalt u zich ook niet steeds kritiek op de hals? „Dan speel ik zoals Redondo bij Real. Maar ik ben net geen Redondo. Ik ben Cla rence Seedorf en daarom heb ik den assists achter m'n naam en hij niet een. Die afwe ging, om heel sober en tegen mijn natuur in te spelen, maak ik nooit. De enige afweging die ik maak, is wanneer ik wel of niet het risi co voor een bepaalde actie neem. Tegen Ma rokko wilde ik een pass in een keer naar de andere kant geven. Ik raakte hem net ver keerd, maar in mijn ogen kon die bal op dat moment worden gegeven. Een ander, die op zeker wil spelen, zal hem afgeven. Ach, je gaat leren beter je momenten te kiezen. Maar met de mogelijkheden die ik individu eel heb, zou ik nog veel meer kunnen doen." Maar u wil het niet te gek maken? „Ach, er zijn momenten in een wedstrijd dat ik vind dat ik op doel kan schieten. Ik heb die kwaliteit, maar negen van de tien keer kijk ik bij Real toch nog of er iemand anders vrij staat. Patrick heeft hetzelfde bij Barcelo na. Daarom heeft-ie ook tien assists. Zonder dollen, als ik zie wat ik soms op de training doe, dan weet ik dat dat er in wedstrijden nog niet is uitgekomen. Dat is een van de re denen waarom ik weet dat ik mijn top nog lang niet heb bereikt." Hebben uw broertjes, die allebei zijn opge stapt bij Ajax, hetzelfde karakter als u? „Nee, zij hebben een heel ander karakter. Maar ze hebben net als ik wel de keuze ge maakt om op te stappen bij Ajax. Die jon gens komen wel goed terecht. Ajax heeft een groter probleem dan de familie Seedorf. Eentje woont er nu bij mij in Spanje en traint een beetje. Hij is nog niet ondergebracht bij een club. Het seizoen is over twee weken voorbij, dan gaan we op vakantie en wordt hun toekomst bepaald. Mijn broertjes zijn weggegaan uit de jeugdopleiding van Ajax. Die keuze willen een aantal anderen ook maken, maar die hebben de mogelijkheid niet. Ajax moet een keer in de spiegel gaan kijken. Waar leeft Ajax nu van? Van de eigen jeugd toch? De jeugopleiding was alles en hoort alles te zijn. Er is genoeg talent in Ne derland. Maar na het vertrek van een bepaal de lichting, is er een groot gat gekomen. Daar moetje eens goed over nadenken..." Ajax is met VfB Stuttgart in onderhandeling over een transfer van Frank Verlaat. De 31-jarige verdediger staat echter nog twee jaar onder contract bij de club uit de Bun- desliga. Als het Verlaat ligt, keert hij terug bij de club waar voor hij twee Europa Cup-finales (in 1987 en '88) speelde. Maar Stuttgart weigert vooralsnog medewerking te verle- rank Verlaat is dorstig na de training in Brazilië. „Misschien vraagt Stuttgart wel een hogere afkoopsom nu ik bij het Nederlands elftal zit. Dat is voor clubs toch vaak een reden ineens meer geld te vragen als een speler in de belang stelling staat", zegt de geboren Haarlemmer woensdag na de training van Oranje in het vervallen stadion van Clube Vitoria in Salvador. In deze derde stad van Brazilië, na Sao Paolo en Rio de Janeiro, speelt Nederland vandaag z'n eerste wedstrijd tegen Brazilië. Verlaat geniet zichtbaar. Zijn laatste en enige interland speelde hij op 22 februari 1995 tegen Portugal. „Dat ik uitge rekend voor de twee duels met Brazilië ben teruggehaald, doet mij veel plezier." Na z'n eerste interland verdween hij in de anonimiteit. On danks zijn goede spel in de Bundesliga, één van de sterkse competities in Europa, „Jarenlang is er toch een beetje min derwaardig gedaan over de Bundesliga", schampert Verlaat „Ik heb daar echter met de club een paar geweldige seizoenen gedraaid in de top van de Bundesliga. Daarom had ik ook ver wacht dat ik een paar jaar eerder al bij de selectie was ge haald. Maar de voormalige bondscoach Hiddink had kenne lijk z'n redenen mij niet uit te nodigen. Gelukkig krijg ik van Rijkaard wel een kans." Vastberaden Z'n uitverkiezing komt op een ideaal moment. Verlaat is vast beraden Stuttgart te verlaten. Hij is in de eerste plaats teleur gesteld in de club. „Omdat ze bepaalde dingen en de uitge sproken ambities niet hebben waargemaakt. Veel zeg ik er niet over, ik wil niet natrappen. En helemaal zeker is het ook weer niet dat ik vertrek. Dat ligt er bijvoorbeeld aan of Ajax of welke geïnteresseerde club dan ook de prijs wil en kan beta len." Bovendien wil hij het liefst terugkeren in Nederland. Hij heeft er nu tien seizoenen in het buitenland opzitten, bij het Franse Auxerre en de laatste vier jaar Stuttgart. „Tuurlijk hoop ik op Ajax, het zou heel mooi zijn. Maar ik heb het zelf niet in de hand. Ik kan alleen de onderhandelingen afwachten." Wat aan hem opvalt, is dat zijn uiterlijk in vergelijking met zijn Ajax-periode geen spat is veranderd. Met zijn lange wap perende haren lijkt hij nog exact op dat zeventienjarig ventje dat in 1987 door Johan Cruijff zomaar werd opgesteld in de Europa Cup-finale voor bekerwinnaars tegen Lokomotiv Leipzig. Als voetballer is hij sindsdien enorm gegroeid. Hij be hoort volgens de statistieken tot de beste verdedigers in Duitsland. „Toch is het voor mij een hele omschakeling nu ik bij Oran je zit. De trainingen zijn heel anders, meer gericht op kaatsen, inspelen, elkaar coachen. Daar moet ik wel aan wennen. Maar dat lukt wel. Nu ik er weer bij zit en dit zo meemaak, denk ik wel: wat is het jammer dat ik niet eerder bij de selectie ben ge komen." We doen vandaag een raadsel tje. Weet u alles van voetbal? Dan bent degene die ik zoek. Het raadsel gaat zo. Ik geef u een opstelling - inclusief rug nummers - en u raadt om wélk elftal het gaat. (Omdat ik de beroerdste niet ben licht ik twee tipjes van de sluier. Het elftal-in-kwestie speelt 4-3-3 en ruilt na afloop van de wedstrijd niet, althans niet in het zicht, van shirt met de tegenstander.) Bent u er klaar voor? Hier volgt de opstelling, met tus sen haakjes het rugnummer: (1) Wissink; (2) Migchelsen, (3) Van Tol, (4) Koster, (5) Burger; (6) Louwaars, (8) Wiegman, (10) Griffioen; (7) Goudena, (9) Noom en (11) Van Eijk. Weet u het al? Nee, natuurlijk weet u het niet. (Nu niet beweren dat u het wél weet, want dit bestaat niet. En als u het wel weet dan bent u bij deze gediskwalificeerd. Want al leen betrokkenen zelf en hun eerstegraadsfamilieleden kun - nen weten welk elftal bedoeld wordt en voor betrokkenen zelf en de directe nabestaanden zijn raadsels als deze niet bedoeld. Maargoed, u behoort niet tot laatstgenoemde categorie maar u heeft niettemin geen flauw idee, maar u dacht toch dat u alles wist van voetbal en u slaat er dus om uw figuur te redden een slag naar. U begint te raden. Waar zouden raadsels anders voor bedoeld zijn? U mag drie keer raden.) Dordrecht '90. (De Dordtse club speelt nacom- petitie. Dat u dit wist pleit voor u. Dat u geen idee heeft van de namen is geen schande. Het voormalige DS '79 (daarvoor DFC geheten) haalt het niet. U hoeft de spelersnamen niet te weten om toch voor kenner door te kunnen gaan. Nochtans zit u er met uw antwoord volkomen naast. Het is niet Dordrecht '90.) Barcelona C-l. (Alles-of-niets poging. U heeft onlangs gehoord dat Louis van Gaal al op heel jonge leeftijd scout. Onder het motto 'je kunt nooit weten' hoopt u er het beste van. Maar u slaat de plank mis. Het gaat niet om aanstaande Ba rcelona - vedetten.) VSV. (U heeft ergens gelezen dat de amateurclub VSV overspoeld is meteen vloedgolf van nieuwe eerste-elftalspelers en ook staat u bij dat de voorzitter van deze vereniging het plan heeft een stadion te bouwen voor deze vierdeklasclub met 7500 zitjes. Ik ben het volkomen met u eens: hij doet maar. Waarom niet meteen 20.000? Toch is ook deze moedige gok onjuist.) Wissink, Migchelsen, Van Tol, Koster, Burger, Louwaars, Wieg man, Griffioen, Goudena, Noom en Van Eijk: het Nederlands elf tal. Ons eigen Oranje! Donderdag jongst leden zond de ARD in haar veel (maar niet door u) bekeken Sportschau de interland Duitsland-Nederland uit. DamenfuÊball. Gespeeld te Rheinbach. Bij ons heet deze tak van sport damesvoetbal. Goed beschouwd een vreemde benaming. Dames- atletiek, damesschaatsen en da- mesturnen bestaan niet, als woord. Damesvoetbal wel. De ARD-zond de interland live uit. Eén spandoek gezien met daarop de tekst Lothar. Martine Noom (onze nummer 9) schoot in de vijfde minuut op de paa l. De Duitse commentator schrok zich een hoedje. Voor Duitsland gold de wedstrijd als generale repetitie voor het in Amerika te houden wereldkampioenschap en 'Oranje' zou zich volgens de stem van de ARD gedragen als Mexico, één van de tegenstan ders van Duitsland: met negen 'man' achter de bal. ,,Dit is Mexico niet, die Niederlande spielen hollandisches FufSball!" Nederland speelt Nederlands, het rolde eruit alsof het een enorme ontdekking was. Het viel trouwens wel mee (of eigenlijk tegen) met dat hollan- disches Fufiball. Kansloze ne derlaag, 2-0. En ook nog een ge le kaart voor Liesbeth Migchel sen wegens verkeerd ingooien (ten strengste verboden bi] Da- menfufiball). Nadat de Duitse linksback in de 35ste minuut een Nederlandse voorzet onschadelijk maakte door de bal op de borst dood te leggen, zei de commentator be wonderend: ,,Zeer moedig. Frank Snoeks is verslaggever van Studio Sport V

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 35