Slecht en goed bestaat niet' I Landbouw als topsport VAN MARLOWE TOT MAIGRET 210 Millenniumlamp J1 Thomas en Sanne populairste babynarj Lingo, de finale V ZATERDAG 5 JUNI 1999 COMMENTAAR Voor de de tweede keer in betrekkelijk korte tijd wordt Europa op geschrikt door een voedselschandaal. Na de gekke-koeienziekte BSE gaat het deze keer om dioxine in veevoer. De parallel tussen beide zaken is opmerkelijk. Waar de vorige keer de Britse overheid een opmerkelijke laksheid aan de dag legde om de belangen van de eigen vleesindustrie te beschermen, is het deze keer de Belgi sche overheid die vanuit hetzelfde belang hetzelfde kwalijke ge drag aan de dag heeft gelegd. In hoeverre de Nederlandse staatssecretaris Faber van landbouw eenzelfde verwijt valt te maken, is lastiger te beoordelen. Voorwa rend is haar optreden in elk geval allerminst geweest. Eind april werd het ministerie al getipt over hoge gehaltes dioxine in Belgi sche kippen en eieren, maar er ging blijkbaar nergens een belletje rinkelen. Pas toen twee weken later de Belgen zelf het ministerie informeerden, gingen de ogen op een kiertje. Maar ook niet meer dan dat. Hoe de Kamer daarover oordeelt, zal volgende week blij ken. Evenals de BSE-affaire roept de dioxine-zaak ook vragen op over de manier waarop de voedselproduktie is georganiseerd. Al tiental len jaren wordt in steeds kortere tijd steeds meer geproduceerd. Het begrip efficiëntie heeft in de agrarische sector al langere tijd een wrange bijsmaak. In de landbouw worden karrenvrachten gif gebruikt, terwijl vaak lang niet alle effecten van de gebruikte stof fen bekend zijn. De veeteelt kenmerkt zich niet alleen door een alle ethische normen tartende bio-industrie, maar ook door bijvoor beeld het preventief toedienen van antibiotica en het spuiten van groeihormonen. Landbouw is topsport geworden. De parallel met de dopingschan- dalen ligt voor de hand: de consument wil steeds meer prestaties, die niet meer met normale middelen te bereiken zijn. En de eco nomische belangen zijn zo groot, dat vrijwel geen middel wordt geschuwd om die verlangde prestaties te leveren. Het systeem is fundamenteel ziek, en dan helpen geen officiële regels, mooie woorden of een per definitie tijdelijk hard optreden. Net als in de topsport is het verleidelijk -en natuurlijk vaak terecht- om de schuld bij de individuen te leggen: bij de wielrenners en hun verzorgers, bij die talloze hormonen spuitende veehouders, bij de Britse overheid, en bij het bedrijf dat afgewerkte olie door het veevoer mengt. Niet zelden gaat het immers om puur crimi neel gedrag dat moet worden aangepakt. Maar tegelijkertijd is het een illusie om te denken dat daarmee wezenlijk iets verandert. Zolang het per saldo lonend blijft om doping te gebruiken, zal dat gebeuren. Zolang de consument in de supermarkt de voorkeur geeft aan kwantiteit boven kwaliteit, zullen excessen bij de voed selproduktie eerder regel dan uitzondering zijn. Goudkust De avonturen van goudkust zijn ten einde en het is maar de vraag of de schare fans daar echt rouwig om zijn. Gisteren zond SBS6 de laatste (dubbele) aflevering uit van de derde soap van Nederland. SBS6 heeft de slag verloren van Veronica (ondenveg naar morgen) en RTL4 (goede tijden slechte tijden). Ik ben geen soapliefhebber en slechts beroepshalve zie ik af en toe tussen half zeven en half negen een incidenteel afleverinkje. Waar hele volksstammen om halfzeven van tafel rennen om achtereen volgens the bold and the beautiful, goudkust, onderweg naar mor gen en goede tijden slech te tijden te kijken, houd ik het bij de jour naals en B&W. Gisteren merkte ik weer eens dat ik al die tijd gelijk heb gehad. Ik kan me ook goed voorstellen dat Goudkust het niet gered heeft als Nederlandse soap. De echte slechterik (Henry) stortte zich wel in il legale zaakjes (wapenhandel bergreep ik) en maakte flink wat slip pertjes met mooie vrouwen, ik kan me niet voorstellen dat hij net als JR in Dallas gehaat werd door de gehele natie. Zijn volgzame echtgenote Desiree bleef ondanks alles achter haar man staan, maar of ze daarmee nou sympathie heeft opgewekt, ik geloof er niks van. Harm en Nick lieten zich ringeloren door de mooiste vrouw in de serie, dus lijkt het me sterk dat iemand zich met een van de twee heeft kunnen identificeren. En dan waren daar nog Yvette (eerst boosaardig nu poeslief), de neurotische Irene, de geadopteerde Lisa, de door alle vrouwen verlaten Tim, de dode Bert en altijd moei zaam kijkende Mary. Als ik iemand ben vergeten, spijt me dat. De personages spraken niet tot de verbeelding en daarom zal soap kijkend Nederland zich er wel van afgekeerd hebben. SBS6 deed er in ieder geval verstandig aan eieren voor zijn geld te kiezen en goudkust van het scherm te halen. Zelfs in de laatste aflevering zag ik weinig spektakel. Mary verkaste met haar adoptiefdochter naar Curacao, Henry leed een zakelijke nederlaag van 50 miljoen tegen zijn eeuwige rivaal en voormalig minnares Sylvia en werd ook nog eens gearresteerd, Met Irene ge beurde niets, Tim bleek minimaal biseksueel, Yvette moest huilen en Harm en Nick hadden wel een oplossing bedacht om te beslissen wie er met Mariette verder mocht. Die liet haar beslissing in het midden en dat was de belangrijkste cliffhanger van het geheel. Ik denk niet dat er de komende jaren iemand zwetend wakker wordt omdat hij benieuwd is hoe hij het open einde moet invullen. Buien en veel wind Minette Walters centraal in Maand van het Spannende Boek Wie in de maand juni - de Maand van het Spannende Boek - minimaal 29,50 gulden aan boeken besteedt, krijgt het geschenkboekje De Tondeldoos van de Britse thrillerschrijfster Minette Walters cadeau. Een verhaal over een slaperig plattelandsplaatsje Sowerbridge, dat plotseling het toneel wordt van gruwelijke moorden, brandstichting en discriminatie. Duistere familiegeheimen en verborgen, problematische fa milierelaties in ogenschijnlijk respectabele gezinnen, voor oordelen en vergeving; het zijn onderwerpen die een belangrij ke rol spelen in Walters' psy chologische thrillers. Daarin draait het meer draait om de motivatie van de moordenaar dan om de moord. Volgens de schrijfster, van wie ook de speurdersroman De Branding in de schappen ligt, is het voor al aan die thema's te danken dat haar boeken in het buiten land zo goed worden verkocht. „Over de hele wereld begrijpen lezers het belang van familie en de ernstige gevolgen als een fa milieverband niet werkt. En ook al groeien we op in een gelukkig gezin, in de puberteit verkeren we allemaal in een staat van oorlog met onze ouders." Walters' fascinatie voor gebro ken of niet functionerende ge zinnen komt voort uit haar acti viteiten als bezoeker van gevan genen, een vrijwilligersbaantje dat ze al bijna tien jaar vervult. Eenmaal per week gaat Walters in het nabijgelegen Huis van Bewaring in Winchester langs bij een gedetineerde. ,,In al die jaren in de gevangenis ben ik nog niemand tegengekomen die uit een normaal gezin kwam. Ik weet: als al het andere fout loopt, is er altijd nog mijn familie waar ik op terug kan vallen. Die is er altijd voor me. Het merendeel van deze man nen kent zijn moeder en de rest van de familie echter niet of weet niet waar ze woont. Fami lie kan de grootste pijler onder je bestaan zijn, de grootste steun. Familie kan ook heel de structief zijn. Als het verkeerd gaat in het gezin kan dat ie mand vernietigen." Walters is al bijna tien jaar kind aan huis in de gevangenis. Ze praat er met inbrekers, dieven, fraudeurs, moordenaars en ver krachters. Je zou het mis schien niet geloven, maar het zijn vaak zeer intieme gesprek ken. Sommige gevangenen zie je bijna een jaar lang elke week, totdat ze overgeplaatst worden. Je bent de enige link met de buitenwereld voor ze. Het ge vangenissysteem fascineert me mateloos. We gaan een nieuwe eeuw in, maar we weten nog steeds niet wat we met onze criminelen aan moeten. We houden ze in bedwang in een gevangenis, zoals dat honder den jaren geleden ook gebeur- Minette Walters: „De personages leiden hun eigen l< de. Het enige verschil is dat we ze niet meer stenigen of ophan gen. Tot vijf jaar geleden had het merendeel van de Britse ge vangeniscellen niet eens een toilet; er werd nog steeds met emmers gewerkt! Ongelooflijk toch!" Al is Walters het werk niet gaan doen om er inspiratie uit te putten, als schrijfster heeft ze wel veel aan haar gevangenis bezoekjes gehad. „In elk geval toont het me dat er geen Slecht en Goed bestaat, geen Zwart en Wit. Verkrachters zien er net zo uit als ieder ander, en negentig procent van hun persooidijk- heid is meestal volmaakt aan genaam. Ze vertellen leuke moppen, ze zien er soms zelfs zeer aantrekkelijk uit. Maar er is die kink in hun karakter, die tien procent van hun persoon lijkheid die bereid is een vrouw te verkrachten, zonder conside ratie voor wat het aanricht bij het slachtoffer. Het is vreemd, als ik zo'n man vraag 'zou je mij verkrachten' zegt hij onmiddel lijk: 'natuurlijk niet, jij bent een vriendin, jij luistert naar me.' Ik ben een persoon, voor ze, het slachtoffer niet, dat is een ob- i zich van mij - de auteur - niets aan." JUNI-MAAND VAN HET SPANNENDE BOEK MAAND VAN DE MEESTERSPEURDERS ject. Niemand is honderd pro cent slecht." Minette Walters is al vanaf haar jongste jeugd gefascineerd door misdaad. Haar moeder las haar als kind de misdaadverhalen in de krant voor, toen Walters zelf kon lezemverdiepte ze zich ei genhandig in de meest gruwe lijke moorden. „Hoe gruwelij ker, hoe fascinerender, zo werkt het nu eenmaal. Je bent ge schokt, maar tegelijkertijd op gelucht omdat je zo geschokt bent. Dat geeft je immers de ze kerheid dat je zelf nooit zoiets zou kunnen doen, datje zelf aan de goede kant staat." Na haar studie moderne talen werd Walters redacteur bij een uitgeverij van liefdesromanne tjes. Ze werkte als redacteur en schreef tegelijkertijd dertig van deze romannetjes. Het was een schrijftraining die, zegt ze, van onschatbare waarde is geweest. „Mensen denken altijd dat mijn eerste boek Het IJshuis uit de lucht is komen vallen, dat ik nog nooit eerder een letter op papier had gezet en plotseling met een boek op de proppen kwam-. Maar ik had wel degelijk schrijfervaring." Nadat ook haar tweede zoon, inmiddels zeventien jaar, hele dagen naar school ging, besloot Walters haar kans te grijpen en zich te wijden aan haar eerste thriller Het IJshuis. Het werd bij verschijning bejubeld door de critici. Walters werkt inmiddels aan een nieuw boek, dat ver moedelijk pas in het najaar van FOTO ANP PHIL NIJHUIS 2000 zal verschijnen. Zoals ge woonlijk weet ze ook nu nog niet wie de moord in haar nieuwste boek heeft gepleegd. „Dat komt meestal pas na een paar hoofdstukken. Ik zie me zelf als ik schrijf als een echte politieagent. Hij krijgt een tele foontje van iemand die hem vertelt: 'John heeft Mary ver moord' Z.e ligt op de grond in onze keuken en hij staat over haar heen geleund met een mes in zijn hand. De politieman moet erop uit. Vragen stellen. Vaststellen dat het inderdaad John en Mary zijn. Kennen ze elkaar? Wat is hun relatie? De politieagent weet ook niet wie het gedaan heeft. Heeft John het wel gedaan? Was het geen inbreker? Langzaam zie je dè zaak zoals de politie die ziet. Na een paar hoofdstukken ga ik het plaatje pas voor me zien. De personages gaan echt een eigen leven leiden, en doen vervol gens dingen die ik eigenlijk niet zie zitten. Maar zo gaat dat. Het is hun leven, en van mij, de au teur, trekken ze zich gewoon niets meer aan." MONIQUE BRANDT M I L L E N N II? nog 8 dagen Nog 210 dagen enh! nieuwe millennium! aan. Reden voor de{ om in een dagelijks? terug te kijken op bj: rijke gebeurtenisseif plaatsgrepen op co^ ponderende data in gelopen 1000 jaar. P week: 31 mei 1859: f slaat voor eerste m? juni 1864: Oprichtiij ste Nederlandse val] 2 juni 1904: Tarzanf ren; 3 juni 1098: An| prooi kruisvaardersj 1798: Giovanni Cas* overleden: 5 juni 151 Executie Egmont ei? 5 JUNI 1568 Het Zavelplein in Brus? nert aan een van de gische momenten uit d| landse geschiedenis. Dj Egmont en Horne zijn derlijk afgebeeld, tien r| lopen van de plek waai? voor het uitbreken van jarige oorlog worden te steld. „Een trieste gebej vinden ze nog altijd bijl plaatselijke WV. „Maag lijk gedenken doen we! meer." Liefst drieduizej daten zijn er die vijfde j? bij. Ze staan rond het s| dat op de Grote Markt 1 Brussel is opgericht. 0^ 's ochtends wordt Egm1 de gevangenis gehaald, graaf van Horne volgt L dag tevoren heeft EgmQ een laatste brief geschil „Daarom bid ik uwe mj mij te vergeven en med te hebben met mijne aij vrouw en kinderen en Ij den uit aanmerking mij vroeger diensten. In wej hoop ik mij thans aan d nade aanbeveel." Het ij geefse moeite. Gestraft vermeend verraad staal edelman op het schavc knielt. Een laatste wanl bed. 'Klak', met een hoi gebeurd, leert de overlt. Ook Horne knielt - weel en drie uur lang hange: gehouwen hoofden opj staande palen ten toonj met een simpele zwaan maar voorgoed geborel martelaren. Niemand hoeft in oudejaars nacht in het donker te zitten. Ambtenaar openbare verlich ting G. Ribbels uit Ede heeft de zogeheten Millede bedacht, een sterke halogeenverlichting die op de accu van een auto werkt. Stork Infratechniek uit Doetin- chem heeft dit 'ei van Colum bus' in productie genomen. Stroomuitval is één van de sto ringen die zich kunnen voor doen als computers het door de millenniumwisseling laten af weten. Het Edese stadsbestuur vroeg aan Ribbels na te denken over een oplossing, voor het geval dat de straatverlichting niet meer zou werken. Totale duis ternis maakt het werken voor hulpdiensten als politie en 7. lëfewe. Een werknemer van Stork beves tigt de millennium-lamp op de trekhaak van een bedrijfsauto. FOTO ANP brandweer zeer gecompliceerd. Ribbels kwam al snel tot de ontdekking dat noodaggregaten in heel Nederland niet meer te krijgen zijn voor de komende jaarwisseling. Hij zocht daarom een alternatief en kwam op het idee om in een buis van 3 meter lengte drie halogeenlampen te monteren. De buis past op de trekhaak van een auto en werkt via de accu. De halogeenlam pen kunnen een flink gebied verlichten. Stork Infractechniek noemt de Millede een even simpele als doeltreffende oplossing. Het bedrijf maakt de noodlampen voor 950 gulden per stuk. De gemeente Ede heeft er direct negen besteld. De lampen zijn makkelijk te verplaatsen, wer ken geruime tijd en kunnen ook na de millenniumwisseling nog dienst doen. Thomas en Sanne zijn de popu lairste babynamen van 1998. Dat meldt de Sociale Verzeke ringsbank (SVB). Aan de hand van kinderbijslaggegevens stelt de SVB jaarlijks een top-20 van de door kersverse ouders meest gekozen voornamen op. Tho mas prolongeerde vorig jaar zijn titel van 1997, Sanne steeg in diezelfde periode van de tweede naar de eerste plek. Bij de jongens zijn naast Tho mas (1) Tim (2), Kevin (3), Daan (4), Nick (5), Niels (6), Rick (7), Max (8), Tom (9) en Lars (10) in de top-tien van 1998 te vinden. Sanne won het glansrijk van Li sa (2), Anouk (3), Anne (4), Iiis (5), Laura (6), Romy (7), Demi (8), Kim (9) en Julia (10). Het is volgens de SVB opvallend dat ouders steeds meer voor korte, namen van één of twee letter grepen kiezen. De djd dat vaders en moeders hun zonen Jan, Kees of Piet noemden, ligt inmiddels lange tijd achter ons. Alleen voor Jan wordt af en toe gekozen, maar meer dan een bescheiden rolle tje in het achterveld van de top- 20 van populairste jongensna men is voor hem niet wegge- legd. Ouders van traditionele huize noemen hun zonen nog wei eens Johannes en hun dochters Maria. Maar hun invloed is overduidelijk tanende. Johan nes staat op de zeventiende plaats, Maria eindigt in de meisjes top-20 op de vj ste plek. Dat Thomas en Sanne 1 opnieuw de populairst' namen worden, is niet j schijnlijk. In het eerstej van dit jaar duikelde zco Thomas als Sanne vanj troon. Thomas is inmitj naar de vierde positie a ranglijst gedaald, Sannn momenteel vijfde. i Tim en Anne zijn op dn ment hard op weg om: tel van populairste bab' van Thomas en Sanne' nemen. Behalve Tim ei gooien ook Max en Julis ogen. Het is warm, heel warm in het zuidoosten van Europa en in Italië. Af gelopen donderdag werd op de Italiaanse luchtmachtbasis Amendola 39,2 graad gemeten en gistermiddag werden daar en in Griekenland opnieuw zinderende temperaturen waargenomen. Halverwege de mid dag was het in het Griekse Lamia bijna 38 graden. De warmte breidt zich de komende tijd over het oosten van Europa uit. In landen als Po len en de Baltische staten kan het volgende week tropisch warm wor den. Bij ons is zomerwarmte voorlopig niet aan de orde. Rond een depres sie, dit weekeinde koersend van de Kanaalregio naar de Noordzee, cir culeren koele en instabiele luchtmassa's. Hogere temperaturen dan 16-17 graden hoeven wij de komende tijd niet te verwachten. Bo vendien vallen er dikwijls buien die soms van onweer vergezeld kunnen gaan. Vandaag is zo'n buiendag. Tussen de buien door laat de zon zich zien en wordt het 17 graden, in de buien is het enkele graden koeler. De wind waait uit het zuidwesten en is over land matig, langs de kust vrij krachtig. Vanavond krimpt de wind naar het zuiden. Morgen waait er een matige, aan de kust een vrij krachtige zuid tot zuidwestenwind. Het weerbeeld wordt opnieuw gekenmerkt door enkele buien en de temperaturen stijgen tot omstreeks 16 graden. Gisternacht zijn er zware buien gevallen. Daarbij kwam het ook tot fiks onweer in met name de IJmond. Ook onze man uit Bloemendaal maakte gewag van onweer. Overdag nam de buiigheid geleidelijk wat af maar in de middag veroorzaakte een volgende storing opnieuw buiig weer. Langs de kust heeft het gedurende een groot deel van de dag hard gewaaid: eerst uit het westen tot zuid westen, gistermiddag uit het zuidwesten. De temperatu ren bleven steken bfj ongeveer 16 graden maar 's middags was het veelal niet meer dan 14-15 graden. In Ierland was het in buien maar 8-9 graden. Nou even niet tegenstribbelen. Het wordt echt niet moeilijk vandaag. Vorige week hebben we de taai kant van Lingo bekeken, vandaag de rekenkant. Niet schrikken, want het niveau zal de derde klas lagere school niet te boven gaan. Eerst wat algemene oriëntatie. U gaat een weddenschap aan om een tientje. U gooit een munt op en u wedt met een vriend dat kop boven komt. De kans dat u wint is 1 op 2. Als u wint. hebt u van uw tientje twintig gulden ge maakt. Uw winstmarge is dus ook 1 op 2. Dat houdt elkaar keurig in evenwicht: winstkans 1 op 2, winst marge 1 op 2. Iets moeilijker: u raadt met vier man inclusief uzelf, de uitslag van een voet balwedstrijd. Ieder zet een tientje. Wie wint krijgt de pot, veertig gulden dus. Weereen keurig evenwicht: winstkans 1 op 4, winstmarge 1 op 4. U merkt wek er moet een balans zijn tussen het risico dat u loopt en het bedrag dat u winnen kunt. Hoe groter het risico, des te meer moet er te verdienen zijn. Zijsprong: bij loterijen is die balans hele maal niet zo keurig. U koopt een lot voor een tientje. Hoofdprijs: duizend gulden. Er worden in totaal tweeduizend loten ver- m kocht. Uw winstkans is dus 1 op 2000. De JOOST PRINSEN hoofdprijs zou dus 2000 x 1020.000 gulden moe ten zijn. En niet die magere duizend gulden. Loterij en zijn een charmante vorm van oplichterij. Maar dat wist u waarschijnlijk al. Lingo, de finale. Hoeveel ballen zitten er eigenlijk in dat glazen hakje als de finale begint? Twintig? Vijf entwintig? Ik weet het niet precies en u waarschijn lijk ook niet. We krijgen ook een kaart met een hoop cijfertjes erop te zien. Hoeveel en welke cijfers zorgen voor lingo? Dat weten u en ik evenmin want die cij- ferkaart krijg je steeds maar heel kort in beeld. Vindt u het niet merkwaardig dat u belangrijke gegevens mist van een spelletje dat dagelijks op de televisie is? Hebt u daar ooit bij stil gestaan? Maar vooruit, la ten we zeggen dat er 22 ballen in dat bakje zitten en dat op drie ballen een cijfer staat dat meteen het vermaledijde lingo oplevert. Hoeveel beurten hebben de kandidaten gemiddeld nodig om een woord te raden? Moeilijk vast te stel len. Laten we zeggen drie beurten. Genoeg theorie. De praktijk Een koppel gaat met 450 gulden naar de finale. Drie woorden worden ge raden, dus die 450 gulden is in drie keer via 900 en 1800 gulden aangegloeid tot 3600 gulden. Onder weg is twee keer een bal getrokken van het soort 'staat wel op de kaart maar is geen lingo'Daardoor staan er nu vier cijfers op de kaart die onmiddellijk lingo opleveren. Situatie: 13 ballen in de glazen bak. 4 cijfers op de kaart leveren lingo op. Vraag: moet het koppel doorgaan voor 7200 gulden of niet? Hebt u enig idee? Antwoord: de kans dat het koppel wint, is gemiddeld maar 1 op 4. De winstmarge zou dus ook 1 op 4 moeten zijn. Maar die winstmarge is slechts 1 op 2 (van 3600 naar 7200). Het koppel moet dus passen en de 3600 gulden meepakken. Deze situatie is bij lingo toch redelijk alledaags. Dat u misschien niet wist wat u moest doen. snap ik wel. Maar ook hele horden deelnemers zie je de fout in gaan'Wij spelen door', roepen ze dapper maar dom. aangevuurd door een al even dom publiek Akkoordmijn cijfertjes kloppen niet 100 procent. Maar ze zitten redelijk in de buurt. En deelnemers kunnen die exacte getallen wel krijgen. En dus vrij precies vaststellen wanneer ze in de finale moeten doorgaan en wanneer niet. Wel eens aan gedacht? Dat bedoel ik. Sluit ik het rekenen af met de oplossing van een pro bleem dat ik een aantal weken geleden aan u voor legde, alleen voor de echte liefhebber: als acht perso nen batnzaaien hoe groot is dan de kans op een to taal van 12 lucifers? Van de inzenders had eigenlijk alleen Alex Zimmermann uit Leiden de juiste oplos sing: 12,35 procent. Voor de berekening had hij ove rigens een heel A-viertje nodig. Het Gesprek van de Dagstüurt hem als dank een boekenbon van vijftig gulden. Volgende week weereen gezellig onderwerp name lijk hoe het mij in het ziekenhuis verging. Tot kijk lieve vrienden. MENSELLj I De tweejarige zoon van MICHAEL JACKSON, diü afgelopen weekeinde in' toestand werd opgenoml ziekenhuis in New York/ weer naar huis. Jackson' vrouw hebben Prince Mi| meegenomen naar het V.' Astoriahotel in NewYorl' het amusementspersbui! WENN. Later reizen zei schijnlijk per vliegtuig rJ sons Neverland Ranch b' Barbara in Californië. Ja2 zoontje kreeg in het wee| voor de derde keer in koij een toeval, waarna hij be loos en deels verlamd ra! Jackson zegde op het las ment zijn optreden in hel aanse Modena af om bij doodzieke kind te kunnej Hij zou dinsdag met ond; ren de tenor Luciano Pa J zangeres Gloria Estefanj dadigheidsconcert gever' weeskinderen in Kosovo' temala.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2