I N6TflN D C Toerisme Blinkend marmer en kogelvrije vesten PlayCastle Tirol: paradijs voor Tunatici' CIRCUS nd Lit gram 36161 IZEN truck a Narr mbab 359 11/6, 295 12/6, atswa :>ooL 354 k 9/7, 9/6, 28! rukd so, Gt 2995 rtre- is verreweg de belangrijkste bedrijfstak in Washington erisme volgt op eerbiedwaardige afstand. Niettemin is de tad van Amerika voor vakantiegangers een geweldig santé bestemming. Niet alleen door wat wel het a'r'6 ndste luchtvaartmuseum van de wereld wordt genoemd, ik door het Capitool. En het Witte Huis. En al eens een ding gemaakt met het bureau 'Scandal Tours'? I Massa's kinderen op school- reisje scharen zich rond de tombe met een 'eeuwige vlam'. I Het uitzicht vanaf de militaire begraafplaats Arlington, waar meer dan 200.000 Amerikaanse oudstrijders rusten, is fantas tisch. Het Capitool lijkt als een wit droompaleis boven de stad te zweven. Ook het Vietnam-monument is uitgegroeid tot een verplicht nummer bij schooluitstapjes. Speels laten jongens en meisjes hun vingers over het zwart gra niet glijden. In de muur staan in slagorde tienduizenden na men gekerfd van gesneuvelde militairen. Ernstig kijkende fa milieleden trekken hun namen over op papier. Er lijkt de laat ste tijd sprake van een monu mentenwedloop. De vrouwen die in Vietnam hebben gediend, hebben een eigen gedenkteken gekregen. Evenals recentelijk Korea-strijders en zwarte solda ten in de Amerikaanse Burger oorlog. In het reusachtige lucht- en ruimtevaartmuseum zwerven alweer grote groepen school- kids rond. Tussen de vliegtui gen en raketten zijn ze een stuk enthousiaster dan buiten bij de monumenten. Want dit is%tast- bare heldendom. Aan het pla fond hangt zomaar de Spirit of St. Louis, het vliegtuig waarmee Charles Lindbergh voor het eerst de Atlantische Oceaan overvloog. Het is moeilijk geen last te krijgen van claustrofobie bij de aanblik van de benauwde capsules waarmee ingeblikte astronauten de ruimte werden I ingeschoten. Bij de ingang staan pontificaal een grote Rus sische atoomraket van het type SS-20 en zijn Amerikaanse ri vaal Pershing-2, totempalen van de Koude Oorlog. 's Avonds loopt het centrum van Washington leeg. Honderd duizenden ambtenaren en an dere kantoorklerken springen in de auto op weg naar de rui me suburbs. De duisternis re duceert Washington tot een on wezenlijke stad van decors en coulissen. In de loop der jaren zijn de middenklasse en veel winkels de stad uitgevlucht. Onder de achterblijvers zijn vooral kansarme zwarten, die wonen in verloederde buurten. Rondom de Mall is nauwelijks iets waarneembaar van de soci ale problemen. Maar even bui ten de gebaande paden, onder een viaduct bij de rivier Poto mac, staren de uitgebluste ogen van daklozen de voorbijganger opeens aan. Orgie Langzaam begint de stad weer op te krabbelen. Illustratief is de opknapbeurt van Union Sta tion, het treinstation dat je lan ge tijd maar beter kon mijden. Restaurants en luxueuze win- nmer met een buikje de trappen op van het fcl. Aangekomen bij het larlementsgebouw, tem de Amerikaanse demo- ïobbelt hij op het ritme walkman weer naar be- Op het grasveld aan de n Capitol Hill laat een zijn vlieger op. Er hup- 3-53< remPe' ze^s een eek~ langs. In de hoofdstad aatste supermacht is de chtige bedrijvigheid van ite metropool als New rweg. In het centrum 264 ishington DC (de 'Mali') 2950 |e geur van pas gemaai- 5 ins. 'anv 8 zonn'8e lentedag bor- __Mantiegevoelens op. beetje fantasie doen de -ay chten en de klassiek igeven bouwwerken aan het oude Rome en Het ritme van pilaren, Q~64i ïarmer tegen een blau- Y iel. De illusie wordt al- stoord door verkeersla- vliegtuigherrie. En ook erdajie bordjes 'atoombun- isen niet helemaal. in maatkostuum met ende stropdassen slaan ht op de bezwete trim- juwen in felgekleurde pakjes evenmin. Joggen 'es v ien doodgewone bezig- laa!! 'enals demonstreren of 'fen van een persconfe- de open lucht. In Was- is politiek ruimschoots me/[t toerisme de belangrijk- ijfstak. j. ambtswoning van de 11 s nt hangen zoals ge- jk tv-journalisten rond, ren die wachten op een euws. Een gebruinde ator haalt een kam door en oefent zijn zoveel- aaitje rondom Bill Clin- ïachtigste man op aar- isa's toeristen staan te i totdat zij enkele ka- het Witte Huis mogen igen. Clinton zelf krijgen - urlijk niet te zien, maar inding is er niet minder - a Z 1ZI ashingtonians' hebben n ooit een glimp van opgevangen. Hooguit zij de presidentiële he- zien passeren. In het ze restaurant Red Sage het Witte Huis wordt erteld hoe Bill soms een la wam prikken. Maar dat maal lang voordat zijn 5~3, net Monica Lewinsky eldnieuws ging beheer- Py; aarlsoord fvan de vermoorde pre- eis I ohn F. Kennedy is uitge- Tot een bedevaartsoord. Het Aviodome op Schiphol organiseert op 13 en 14 juni aan staande weer rondvluchten met de Junkers Ju52, het fameu ze Duitse verkeersvliegtuig dat grotendeels van golfplaat werd gebouwd. De Ju52, die 15 passagiers kan meenemen, ver trekt en landt van Schiphol Oost; de route die wordt gevlogen is nog een verrassing. Prijs per vlucht 325 gulden per per soon, inclusief gratis toegang tot het Aviodome. Informatie: Avidome, telefoon 020.40.68.00.0. Texel Op Texel kan van vrijdag 18 tot en met zondag 20 juni goed koop worden gekampeerd. Voor dit 'vaderdagweekend' vragen de tien deelnemende campings een bedrag van 25 gulden (tent/caravan/camper, auto en maximaal 6 personen). Even tueel kan op vaderdag een Texels ontbijt worden besteld voor 12,50 gulden per persoon. Voor de periode van 27 tot en met 29 augustus geldt hetzelfde aanbod, maar dan gaat het om het 'Fietsweekend'. Junkers Roofvogels Hannover FEITEN CIJFERS Bezoekers die deelnemen aan de wandelsafari in Safari Beek- se Bergen in Hilvarenbeek kunnen ook dit jaar weer roofvogel demonstraties bijwonen. Het speciale 'stadion' kreeg daartoe een grotere tribune en werd uitgebreid met twee nieuwe start torens. Naast de buizerd, de Zuid-Amerikaanse cara cara en de Amerikaanse zeearend, zullen nu ook zwarte wouwen en een steppe-arend meedoen aan de voorstellingen die van 13 mei tot en met 3i oktober dagelijks plaatsvinden. Informatie: Safari Beekse Bergen, telefoon 013.53.60.03.5. Aan de wereldtentoonstelling Expo 2000 in Hannover nemen -zo is zojuist bekend gemaakt - 187 verschillende landen en organisaties deel: een record. Er waren 185 landen en 9 grote internationale instanties uitgenodigd. Als laatste twee deel nemers meldden zich Malta en de in de Indische Oceaan ge legen Republiek der Comoren. Informatie: Duits Verkeersbureau, telefoon 020.69.78.06.6. Curasao Het Capitool. kels zijn neergestreken in het enorme gebouw uit het begin van deze eeuw, gemodelleerd naar een Romeins badhuis. Het interieur is weer een orgie van ruimte, licht en bladgoud. Ge orgetown heeft zich ontwikkeld tot een trendy wijk, waar het goed toeven is voor de hogere inkomens. Boetieks en riante woonhuizen met trappetjes en veel gietijzer bepalen het straat beeld. Met enige vertraging is de pols slag van de wereldpolitiek ook op straat waarneembaar. Oor log en geweld in verre landen hebben geleid tot een spoor van exotische restaurants, ge dreven door ondernemende vluchtelingen. Zo kun je in Washington inmiddels Vietna mees, Afghaans, Ethiopisch en El Salvadoraans eten. Binnen kort wellicht ook Kosovo-Alba- nees. Het Pentagon, hart van de Amerikaanse militaire machi nerie, is uitgegroeid tot een toe ristenattractie. Militairen leiden groepen nieuwsgierigen rond. Het ministerie van defensie is een stad op zich, met een sou venirwinkel en alleen al 280 wc's. Bij de eigen metrohalte van het Pentagon sta je zij aan zij met hoge officieren en poti ge mannen in camouflagepak. De traditie van politieke affaires en schandalen heeft geleid tot de oprichting van een gespecia liseerd reisbureau. 'Scandal Tours' organiseert iedere zater dag schandaalexcursies, waar bij acteurs beroemde affaires naspelen. Zo wordt een bezoek je gebracht aan het Watergate- complex, waar lieden in op dracht van het Witte Huis af- luistermicrofoons bij de Demo craten plaatsten. De politieke inbraak leidde in 1974 tot de val van de republikeinse president Richard Nixon. In Washington prijst een winkel in 'anti-spionage-artikelen' ook heden ten dage nog apparatuur aan om afluister-microfoons te traceren. Ook voor je kogelvrije vest kun je er terecht. Het gras rond de Mali geurt aangenaam en de hemel is strakblauw. Maar in het politieke centrum van een wereldmacht kan niet iedereen zorgeloos langs het glimmende marmer flaneren. Het wordt geafficheerd als 'het grootste interactieve speelkas teel' van Europa. Het medio mei geopende PlayCastle nabij Seefeld in Oostenrijk biedt op 12.000 vierkante meter grond dertig verschillende attracties voor alle leeftijdscategorieën. Maar wie daarbij denkt aan een 'Tiroler Disneyworld' heeft het volgens Hannes Seyrling, een van de particuliere initiatiefne mers, goed mis. De bezoekers van de in middeleeuwse stijl op getrokken burcht moeten 'niet alleen consumeren, maar ook participeren'. Meedoen, uitpro beren en kopen, dat is het (nieu we) concept van PlayCastle. Actie staat centraal in de burcht aan de rand van de bekende wintersportplaats. Of dat nu is in een Caribisch landschap waar de piraat kan worden uitgehangen, in de halfpipe voor inline skaters, bij het streetball of bij de klim wand. Aan alles kan door jong en oud worden meegedaan in de twee reusachtige hallen die zijn ondergebracht in PlayCastle, dat in een jaar tijd werd gebouwd op de heuvel nabij Seefeld waar vroeger de burcht stond van de lokaal nog altijd bekende roof ridder Oswald vein Milser. Een waar paradijs voor 'funatici'. PlayCastle. Achter de middel eeuwse entree op de heuvel, met een panoramisch uitzicht daalt de bezoeker via een ridderzaal af in een wereld vol avontuur. In coulissen die zijn gemaakt door Johann Kott, de Tsjech die ook de decors ontwierp voor diverse films van Steven Spielberg, kan worden gespeeld met de nieuw ste snufjes, variërend van model spoortreintjes tot videogames, si mulators en pluche beesten. En alles is vervolgens te koop in de eveneens in het slot onderge brachte winkel, via een voortdu rende samenwerking met de speelgoedindustrie. „Uitproberen en meteen kopen, dat is het nieuwe aan het con cept", betoogt Seyrling. De uit bater van Apenhotel Lamm in het centrum van Seefeld, weet als geen ander dat 'plezier en 'amusement' steeds belangrijker vakantiemotieven vormen en ziet in PlayCastle de mogelijk heid het toerisme naar Tirol te injecteren, „onafhankelijk van weer en wind". Ten koste van zo'n 35 miljoen gulden, want zo veel was nodig om de bouw te fi nancieren. „Maai" met 200.000 bezoekers per jaar spelen we quitte en we moeten er 300.000 kunnen halen", denkt de hote lier. Een bezoek aan Washington DC is vooral aan te raden in voor- en na- j'aar. De zomers zij'n onaangenaam vochtig en heet. De meeste be zienswaardigheden bevinden zich op loopafstand in het ruim opge zette centrum, de Mali. Behalve het Witte Huis, het Capitool en de bekende monumenten zijn daar de vijftien wereldberoemde musea van het Smithsonian Institute te vinden. De meeste attracties zijn gratis, maar vaak moeten vooraf in de ochtenduren toegangskaarten worden gehaald. Dat geldt ook voor het Holocaust-museum. Het circa 600.000 inwoners tellen de Washington is niet de favoriete bestemming van Nederlanders in Amerika. New York, Florida en Ca- lifomië hebben de voorkeur. Het slechte imago van de regeringsstad speelt daarbij mede een rol. Aan het begin van de jaren negentig gold het overwegend zwarte Was hington zelfs als 'moordhoofdstad' van de hele VS. De criminaliteit in door drugshan del geteisterde wijken aan de oost zijde is schrikbarend hoog. Uitge brande en dichtgetimmerde drugs panden staan in schril contrast met de aangeharkte Mali een paar kilometer verderop. Het negatieve beeld werd versterkt toen de FBI enkele jaren terug ook nog eens burgemeester Barry betrapte op het kopen en gebruiken van cocaï- De plaatselijke VW verzekert dat de criminaliteit inmiddels flink is gedaald. „Het gaat nu echt beter", aldus een woordvoerster. „Het centrum en de metro zijn volko men veilig." De moorden spelen zich af in buurten waar een toerist niets te zoeken heeft, zo meldt ze ter geruststelling. De kranten be richten ten tijde van het tweedaag se bezoek 'slechts' over een enkele moord. Verder heeft een 12-jarige autodief zich doodgereden tegen Diverse luchtvaartmaatschappijen vliegen rechtstreeks naar Was hington. Icelandair biedt de moge lijkheid om vanaf Schiphol via Reykjavik naar de Amerikaanse hoofdstad te vliegen. De reis kan desgewenst worden onderbroken om enkele dagen door te brengen op IJsland. Meer informatie: The Washington DC Convention Visitors Association, 1212 New York Av. NW Suite 600, Washington DC 20005, United States. Telefoon: 00.1.202.789.7000. Internet: www.washington.org In de eerste drie maanden van dit jaar ontving Curasao 51.683 toeristen. Dat is 1,4 procent meer dan vorig jaar. Het Nederlandse bezoek daarentegen daalde iets (2,5 procent), maar het lijkt of de zeer forse afname in de jaren daarvoor (omstreeks 8 procent) een halt is toegeroepen. Piet Sampson, directeur van het Curasao Tourism Development Bureau (CT- DB) noemt de bezoekcijfers 'een eerste bekroning' van alle inspanningen van de toeristische sector op het eiland. Hij ver wacht dat de tendens zich zeker ten aanzien van het Neder landse bezoek de komende periode zal voortzetten nu lucht vaartmaatschappij Martinair een - in vergelijking met vroeger -goedkopere dienst op Curasao heeft geopend, Informatie: Duits Verkeersbureau, telefoon 020.69.78.06.6. Toen ik me eindelijk op stoel 22b had gewrongen, kreeg ik een krant. Wel eens een krant gelezen op 22b? Onmogelijk. Of je moet over de lenigheid beschikken van een Chinese circus-acro bate. Toen we de lucht ingingen, kregen we een ontbijtje. Wel eens ontbeten op 22b? Onmogelijk. Of je moet over de lenigheid be schikken van een Chinese circus-acrobate. Toen we halverwege waren, moest ik plassen. Wel eens vanaf 22b via stoel 22c (met daarop een uit flinke kluiten gewassen buurvrouw) en het gangetje (waarop net het karretje van de ste wardess staat) in het toilet proberen te komen? Onmogelijk. Of je moet over de lenigheid beschikken van een Chinese circus- -acrobate. Toen we vlak bij de bestemming kwamen, wilde ik een belas tingvrije zonnebril kopen. Wel eens op 22b je portemonnee uit je broekzak proberen te halen? Onmogelijk. Of je moet over de le nigheid beschikken van een Chinese circus-acrobate. En aangezien ik niet over de lenigheid van een Chinese circus- -cicrobate beschik en de andere passagiers op de stoelen la tot en met 24f al evenmin, arriveerden we na een vlucht van bijna drie uur stijf, verdoofd en met een ernstig tekort aan zuurstof op het warme, warme vliegveld. Alwaar we met een warme, warme bus naar ons hotel werden gebracht. Wel eens een trui proberen uit te trek ken op 3d? Onmogelijk. Of je moet beschikken... Juist! En dan moet je een weekje later weer terug ook. DAG 5 JUNI 1999

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 29