Werkloosheid dreigt voor vertaler About.com: karrenvrachten materiaal Multi Media Nederland als grootmacht -ZATERDAG 5 JUN11999 samenstelling frank buurman en jan van der nat frank buurman kortirj mel terugverlangt naar de tijd 1 OHl-dat Nederland nog de rest van enesstfjg wereld zijn wil kon opleggen kan zich het beste verdiepen in Ki^en computersimulatie die de bunmachtsverhoudingen in de zes tiende en de zeventiende eeuw Colonization, VOC en Conquest of the New World D fijn goede voorbeelden, maar kinde,nu is daar Imperialism II van dipftwarehuis Frog City bijgeko- ouwerimen. Het eerste deel speelde 91513,Eich af in de negentiende eeuw, na de vernietiging van de ^legers van Napoleon. Dat was tSde tijd van de industriële revo- e gezejutie en de opkomst van het jpritse wereldrijk. In deel II is de stingsijdoor Columbus gevonden n jachjiieuwe wereld nog grotendeels id recrongerept en kunnen ondeme- 9e ho-jnende landen als Spanje, Por- ^gal en Nederland zich Schaamteloos verrijken ten kos- p app;te van de bewoners van de pas gebieden. hoeft de speler zich niet noodzakelijkerwijs met ko- eer '^onisatie bezig te houden. Hij "m'fioPi100^ 'n Europa rondkijken _|en proberen zijn zwakkere bu- te overheersen door middel ..j jm diplomatie of grof oorlogs geweld. Maar het terroriseren <en!U indianen is natuurlijk een stuk makkelijker vanwege de gescljtechnologische voorprong die of vfe als Europese grootmacht geijiebt. II draait net zoals en ^jdeel I om grondstoffen. Hout, smo9lteenkool, ijzererts en katoen van §r00t belang om de wanr""6 "^ustrie aan he gang te doorrou^en- Er moeten het immers schepen worden gebouwd de wereld mee 2 bele veroveren en het jr 3|eger moet worden juüitgerustFabriek- es en plantages ning&orgen voor pro- Of jukten om te ver- ïandelenen bren- Je peSen hus het brood- 'O/EK lod'8e geld bin" pen. En intussen sitten de andere on wereldmachten I niet stil. of we* de pe Afweging imperialism II is .een simulatie die °r nauwkeurige afwe- ^gingen vereist. A1- aaua 'een maar legers antjf bouwen werkt niet incjven: het zijn thema's die hele rijs (generaties wetenschappers I28II hebben beziggehouden. Een 4 pi-van de meest bekende weten de l|schappers van deze tijd is Step- rtenthen Hawking, de Britse astrofy- J659.sicus die vooral bekend is ge- Iworden door zijn werk op het gebied van gravitatievelden en zwarte gaten. gawking heeft veel gepubli ceerd over zijn wetenschappe- Jlijke werk, ook in populair-we- ftenschappelijke zin. Een van J die publicaties voor een niet- Twetenschappelijk publiek waar -hij aan heeft meegewerkt was ]een cd-rom, 'Het Heelal', die jtwee jaar geleden verscheen en ook in een Nederlandse verta ling werd uitgebracht door Het Spectrum Electronic Publi shing. Op die cd-rom is nu een ver volg verschenen, 'Leven in het heelal'. Daarin wordt diep inge gaan op de evolutie en de ont wikkeling van het heelal zoals wij dat kennen. Een belangrijk onderdeel van de cd-rom is een lezing van Hawking, waarin hij zich onder meer ah/raagt of het bijzonder is of juist niet dat precies op onze aarde intelli gent leven is ontstaan: de mensheid. Ook gaat hij in op de vraag hoe groot de kans is dat intelligent leven ook elders in het heelal voorkomt. VoiceXpress van Lernout Hauspie neemt taak vrijwel geheel over in dit spel, want er dient een complete economie te worden opgebouwd. Diplomatie is bo vendien een machtig wapen dat het mogelijk maakt om een we reldrijk op min of meer vreed zame wijze op te bouwen. Wie Imperalism I gespeeld heeft zal deel II vertrouwd voorkomen. Het spel is op een aantal punten verbeterd, maar grafisch gezien nog steeds niet bijzonder. Het gaat bij dit soort spellen toch vooral om de diep gang. Er kan worden gespeeld op een historische kaart van de wereld, maar net zoals in deel I kan er ook een complete fanta siewereld worden geschapen met verzonnen landen. Het as pect van oorlogsvoering is nog steeds wat onderontwikkeld. Wie voldoende troepen op de been brengt en zorgt voor een uitgelanceerde strijdmacht moet alle tegenstanders zonder problemen kunnen verslaan. Het probleem is eerder dat al leen een sterke economie vol doende geld kan genereren om een goed leger te bouwen. Wei nig grootmachten kunnen zich een langdurige oorlog veroorlo ven, dus de speler zal toch vaak naar andere machtsmiddelen moeten grijpen. Voor de echte 'wargamer' is het spel dus min der geschikt, maar liefhebbers van Civilization-achtige spellen zullen zich geen moment ver velen. Systeemeisen PC: Pentium 90,16 Mb Ram, Windows 95/98. Apple: Power PC en iMac, 16 Mb Ram, systeem 7.5.3. Prijs: 99 gulden. Beschikbaar gesteld door SSI/Domus Software. frank buurman Een Nederlander stuurt in zijn eigen taal een e-mail aan een zakenpartner in Seoul, die keurig in het Koreaans vertaald aan komt, zonder het toetsenbord of de muis van zijn PC aan te raken. Het is mogelijk met de spraakherkenningsproducten van het Vlaamse bedrijf Lernout Hauspie. Tolken en vertalers zullen het moeilijk gaan krijgen, zo lijkt het, evenals de klassieke se cretaresse aan wie brieven worden gedic teerd. Voor Lernout Hauspie is het al lang dui delijk dat spraakherkenning toekomst heeft. De computer van het ruimteschip Enterprise, die in de science fiction-serie Star Trek feilloos cille gesproken comman do's begrijpt, is al lang geen utopie meer. „Het zal wellicht onmogelijk zijn om waar te maken dat de computer 100 procent be grijpt van alles wat er wordt ingesproken, maar 95 procent is nu al haalbaar, en dat is snel op te voeren naar 99 procent", aldus Rob Michiels van het Belgische taaisoft warebedrijf. Voor een machine zonder cre atieve intelligente blijft het moeilijk om het verschil te horen tussen bijvoorbeeld het woord 'informatie' (Op de vliegshow werd informatie gegeven) en de losse woorden 'in formatie' (Op de vliegshow werd in for matie gevlogen). Maar het programma komt heel ver, en corrigeren gaat makkelijk omdat de normale muis- en toetsenbord commando's in Windows ook ingesproken kunnen worden. Een zin tikken, vergroten, verkleinen, de letters een andere kleur ge ven, woorden schrappen, het ging deze week allemaal feilloos tijdens een korte de monstratie. Volgens Jo Lernout zal spraakherkenning onontbeerlijk zijn voor de minicomputer- tjes die in de komende jaren op de markt zullen verschijnen. „Ik zag bij een Aziatisch bedrijf een GSM-telefoon die als een horlo ge om de pols wordt gedragen. Om een dergelijk product nog te kunnen bedienen heb je een tandenstoker nodig om de knopjes in te drukken, of je moet gebruik maken van spraakherkenning." Volgens Lernout zal de computer in de volgende eeuw steun gaan krijgen van ingebouwde cameraatjes om woorden te kunnen her kennen: liplezen en het herkennen van ge zichtsuitdrukkingen is voor de kunstmatige intelligentie al een haalbare kaart. Ook voor Internet zal spraakherkenning volgens L&H de normaalste zaak van de wereld worden. „Informatie opvragen via Internet doe je straks via het televisiescherm in de huiska mer, en daar gebruik je geen toetsenbord of muis voor. Dat is veel handiger middels spraak", aldus Lernout. Dat VoiceXpress toekomst heeft moge blij ken uit het feit dat chipgigant Intel en soft warereus Microsoft hun ondersteuning aan de producten van L&H hebben gegeven. Intel heeft zelfs 60 miljoen gulden in het andre horlings In de twee jaar van zijn bestaan is The Mining Company mon diaal een begrip geworden op internet. 'Miningco.com' groei de uit tot een van de belangrijk ste naslagwerken op het we reldwijde web. Er is nauwelijks een onderwerp te noemen, of de 'Human Guides' leveren kar renvrachten materiaal aan. Sinds vorige week opereert de site onder een nieuwe naam: About.com The Mining Company ontleen de zijn naam aan het begrip 'mining'; diep graven. Initiatief nemer Scott Kurnit vond het zoeken van informatie op het net te ingewikkeld voor 'gewo ne mensen', omdat de bronnen in handen waren van echte specialisten: universiteiten, we tenschappers, samenstellers van encyclopedieën, of hob byisten die wel eens doorsloe gen in hun enthousiasme. Hij wilde het internet 'dichter bij de mensen' brengen, door de informatie te laten verzorgen door een team van vrijwilligers met kennis van of belangstel ling voor bepaalde onderwer pen. Intussen zorgen meer dan 600 gidsen voor een constante stroom van nieuws over 'hun' onderwerp. Op hun pagina's zijn samen miljoenen artikelen te vinden. Ze voorzien in een behoefte. De sites van Miningco trokken in februari, toen de organisatie naar de beurs ging, 4,7 miljoen bezoekers. Nog weinig in verge lijking met informatieve zoek machines als Yahoo en Lycos die in dezelfde maand 31,7 resp. 29,1 miljoen maal werden geraadpleegd. Het vertrouwen in Miningco werd echter weer spiegeld in het feit dat de koers van het aandeel op de eerste dag vrijwel verdubbelde, van 25 naar 47, en zich daar tot nu toe handhaafde. De zoekmachines komen aan geld door adverten ties op hun pagina's, in de vorm van 'banners' die voor meer informatie kunnen wor den aangeklikt. Er is vrijwel geen onderwerp te noemen of About.com levert er (Engelstalige) informatie over. De welkomstpagina vermeldt achttien startpunten (chan nels), zoals kunst literatuur, computer technologie, ge zondheid, hobby's, sport en rei zen. Elk hoofdonderwerp is weer onderverdeeld in speciali saties; elk specialisme heeft zijn eigen gids. Uitgangspunt is dat ieder thema moet dienen als startpunt voor een verder speurtocht én als bestemming, waar het antwoord te vinden moet zijn op een gestelde vraag. Het aantal gidsen is zo groot, dat een totaal-overzicht ont breekt; althans onvindbaar is op de sites van About.com. Er is wel een alfabetische samenvat ting, 'About A-Z' met een over zicht per letter, zoals een wil lekeurige greep bij de E Eas tern Europe for Visitors, Eating Disorders, Ecology, Economics, Ecotourism, Edmonton (Cana da), Electronic Commerce en Elegant Resorts, Hotels Inns. Voor een goed inzicht in de mogelijkheden is dus wel enig surfwerk nodig. Bij een gerichte vraag geeft de zoeionachine op de welkomstpagina echter vaak al voldoende aanknopingspun ten. Bovendien kijkt die zoek machine over specialistische grenzen heen. Elke dag worden actuele the ma's aangedragen in 'About Today'. De veelzijdigheid van de informatie kan blijken uit een simpel voorbeeld. Het in voeren van het woord 'kosovo' in de zoekmachine levert een honderden berichten op over gevarieerde aspecten, variërend van het allerlaatste nieuws, de christelijke visie op het conflict, NAVO-rapporten, hulp voor vluchtelingen door Jehova's Ge tuigen, actuele boeken tot his torische achtergronden. Maar ook wie meer wil weten van de geschiedenis van de Middel eeuwen zal versteld staan van het brede scala aan gevarieerde bronnen. Zelfs imkers hebben hun eigen afdeling. De gidsen zijn verantwoordelijk voor het bijhouden van hun Welkomstpagina: http://about.com About A-Z: http://azlist.about.com About Today: http://today.about.com Weven: http://weaving.about.com Be a guide: http://beaguide.about.com Een wekelijkse rubriek waarin ongeveer vijf websites worden •belicht die nieuw of origineel zijn, dan wel inspelen op de actualiteit. Wie om welke reden dan ook niet naar het concert kan van zijn of haar favoriete groep, kan tegenwoordig regelmatig op het internet terecht. De komende week kan dat bijvoorbeeld bij click2music, een Nederlandse site, die op woesndag 9 juni het concert van de Guano Apes uit zendt en de zaterdag erop goe de sier maakt met de populaire jongensgroep N-Sync. Het eer ste concert begint om ongeveer 20.30 uur, dat van N-Sync om 16.00 uur. www.click2music.nl Vlaamse bedrijf geinvesteerd. De Pentium III is volgens Intel-directeur Peter van Haendel bij uitstek geschikt voor spraak technologie, maar ook de oudere Pentiums kunnen ermee uit de voeten. VoiceXpress is speciaal geschikt gemaakt voor Windows 95/98 en de producten van Microsoft, zoals Word en Excel, maar kan ook met bijvoor beeld WordPerfect samenwerken. De ondersteuning van VoiceXpress door de marktleiders op het gebied van hard- en software lijkt voor de concurrentie, Free- Speech van Philips, en Dragon Naturally- speaking, een harde dobber. Het vermogen om tekst vrijwel universeel te vertalen maakt de programma's van L&H op dit moment bovendien uniek. Het Vlaamse bedrijf is verder bezig de zogenaamde Real- Speak-technologie. Daarmee kan de com puter leren spreken met de stem van de ge bruiker, in alle mogelijke talen. VoiceXpress wordt uitgebracht in drie uit voeringen: de standaard uitvoering kost 99 gulden en is geschikt voor de meeste toe passingen, de geavanceerde uitvoering kost 249 gulden en is toegespitst op Microsoft Word en de de professionele uitvoering kost 399 gulden en is speciaal geschikt voor Microsoft Office. Hoe duurder het pakker, des te beter is de microfoon die erbij gele verd wordt. De gebruiker moet wel zelf voor een (eenvoudige) geluidskaart in de computer zorgen. Informatie op Internet: www.lhsl.com. Uitgaan doe je meestal in je fa voriete stad en je eigen disco theek. Maar het is natuurlijk best leuk om eens ergens an ders een kijkje te nemen. Via Dansnet kun je een agenda op vragen van dansfeesten in het hele land, maar ook adressen van de betere disco's en een heel veel links die met dansen te maken hebben. www.dans.net Op tal van vakantieplekken is het erg handig een auto ter be schikking te hebben, al is het alleen maar om in twee of drie weken iets meer te zien, dan het hotel en het paadje naar het strand. Dat betekent dus huren, maar wie dat ter plekke doet, loopt de nodige risico's. Wie durft er zo maar een auto te hu ren bij een zaakje op Kreta, om maar een voorbeeld te noe men? Autohuur.net kan het te voren allemaal regelen. Overal ter wereld. www.autohuur.net Belgische Bieren De echte liefhebbers rijden er desnoods een stukje voor om. Voor een echt Belgisch biertje. Want tenslotte is een Leffe, een De Koninck of een Kwak niet te versmaden. Voor wie alles te weten wil komen over het ger stenat bij onze zuiderburen kan terecht op een zeer informatie ve site van een particulier met veel informatie, ook over het brouwproces. members.xoom.com /_XOOM/biercafe monster'board.nl Soliciteren via het internet neemt sterk toe. Op talloze plekken zijn lijsten met banen te vinden en veel gemakkelijker te doorzoeken, dan de zater dagse pagina's in de krant. Monsterboard.nl is een site waar alles over nieuwe banen te vinden is. De site is onderdeel van de grootste ter wereld op dit gebied en biedt een fraaie 'portal', waarop heel snel kan worden gezocht. www.monsterboard.nl onderwerp. In de praktijk zijn ze tien tot twintig uur per week bezig om het internet uit te pluizen. Zo heeft de Finse Paivi Suomi de verantwoordelijkheid voor de rubriek 'weven'. „Bijna elke dag gebruik ik zoekmachi nes voor bruikbare links over weven en spinnen", vertelt ze op haar site. „Elke week doe ik verslag van de nieuwste ontwik kelingen, schrijf ik een verhaal over het onderwerp en hou ik een agenda bij van evenemen ten op dit gebied." Voor een deel zorgen lezers van haar ru briek met hun vragen voor de inspiratie. Tot de bezigheden van de gidsen behoort ook het snel beantwoorden van email, het volgen van discussiegroe pen en af en toe het leiden van een chat-sessie over hun on derwerp. Belangstellenden kun nen zich meestal ook abonne ren op nieuwsbrieven, die met een zekere regelmaat verschij nen. Paivi Suomi komt zoals haar naam al verraadt uit Finland. Zij is één van de twintig buiten landse gidsen die meewerken aan About.com. Het aantal spe cialismen wordt in de nabije toekomst nog verder uitge breid. Blijkens een oproep 'Be a guide' (7) wordt onder (veel) meer nog gezocht naar belang stellenden die zich bezig willen houden met onderwerpen als AIDS/HIV, Hebrew, Hinduism, Mandari Language en Plastic Surgery. Gidsen krijgen 100 dol lar per maand voor hun inzet, plus eventueel een bonus wan neer hun onderwerp meer ad verteerders aantrekt. De Amerikaanse opzet weer spiegelt zich in een gedeelte van de onderwerpen. Alle be langrijke Amerikaanse steden hebben een eigen site, maar ook onderwerpen als 'black his tory' en 'native American cultu re' zijn vertegenwoordigd. Ook de algemene informatie is ech ter omvangrijk. Wie zou er, al naar gelang de belangstelling, niet alles willen weten van Gar dening, Gay/Lesbian Issues, Genealogy, Genetics, Geogra phy, Geology, German Culture of Golf? Xircom gaat voor de CompactCard frank buurman Het Amerikaanse bedrijf Xir com, gespecialiseerd in uit breidingen voor draagbare computers, stort zich op de markt voor de zogenaamde CompactCards of FlashCards. De FlashCard is een insteek kaarde voor de zogenaamde 'handheld' en 'palm sized' PC's, de computertjes voor de binnenzak. Oorspronkelijk zijn deze FlashCards bedoeld om het geheugen van de de zakcomputertjes uit te brei den, maar Xircom heeft de technologie ontwikkeld om ook modems en netwerk- kaartjes op het geringe opper vlak van de CompactCard te persen. Daardoor kan de ge bruiker van een zakcomputer zijn machine ook op grotere netwerken aansluiten en via telefoonlijnen of GSM-tele foons communiceren met de rest van de wereld. Xircom was al sterk op de markt van de PC Cards, de kaartjes met het formaat van een bankpasje, ook wel PCM- CLA-kaartjes genoemd. Deze worden toegepast in de be kende 'notebooks', de compu ters voor in de aktetas, die te genwoordig weinig meer on derdoen voor de grote PC's. Volgens Michel Corbett van Xircom worden er jaarlijks op de wereld 20 miljoen note books verkocht, en meer dan een miljoen zakcomputertjes. „Maar de verwachting is dat het aantal verkochte zakcom putertjes explosief zal stijgen in de komende jaren, omdat ze veel makkelijker meegeno men kunnen worden. Vandaar dat het voor Xircom een zeer interessante markt is gewor den." De gebruiker zal aan zijn zak computer steeds hogere eisen gaan stellen, zoals dat ook bij de notebook is gebeurd. „Het is heel belangrijk voor de ge bruiker om de gegevens van de zakcomputer regelmatig bij te werken, te synchroniseren met de actuele gegevens op de grote computer thuis en op het werk. En daarvoor zijn goede modem- en netwerk verbindingen onontbeerlijk", aldus Corbett. De prijzen van de Compact Cards liggen rond de 300 gul den. Een Flashcard die zowel modem als netwerkkaart is is duurder. Aan een kaartje dat zowel een modem, een ISDN- kaart als een netwerkkaart in zich verenigt wordt gewerkt, maar dit zal een vrij duur pro duct worden. Er bestaat al een PC Card van Xircom die al de ze technologie omvat, en die kost omstreeks duizend gul den. Informatie over de producten van Xircom is te vinden op In ternet, www.xircom.com. Telewerken via internet Sun Microsystems introduceert een computerprogramma voor telewerkers, waarmee met elke moderne webbrowser vanaf af stand toegang kan worden verkregen tot het bedrijfsnetwerk. Op die manier kan waar ook ter wereld een virtuele werkplek worden gecreëerd, die via het internet met kantoor verbonden is. De software biedt de gebruikers een beveiligde toegang tot het intranet van het bedrijf, zodat ze kunnen werken alsof ze ge woon aan hun eigen bureau zaten. Ze kunnen programma's op kantoor gebruiken, e-mail lezen en verzenden en bestanden oproepen en bewerken. Het telewerkconcept, i-Planet, draait op basis van de door Sun ontwikkelde programmeertaal Java. De software wordt door Sun en Netscape aangeboden als onderdeel van een pakket programmatuur voor e-commerce. Sun gebruikt de software zelf voor 10.000 buitendienstmede werkers, die dankzij i-Planet vanaf elke willekeurige locatie - als er maar internettoegang via een Java-ondersteunende web browser is - toegang tot het bedrijfsnetwerk van het computer bedrijf hebben. KRUISWOORDRAADSEL HORIZONTAAL: 1. Roofdier; 4. jolig feest; 8. deel v.h. oor; 10. vogel; 11. Spaanse uitroep; 13. personal computer; 15. ontken ning; 16. persoonlijk raw,; 17. schaakterm; 20. niveau; 21. heester; 22. tweede halswervel; 24. geliefde van Zeus; 25. wees gegroet; 26. voorzetsel; 28. wiel; 29. kunsttaal; 32. uitroep; 34. nu en dan; 35. heilige stier. VERTICAAL; 1. Deel v.e. boek omslag; 2. muzieknoot; 3. oude lengtemaat; 5. bijbelse stad; 6. dierengeluid; 7. schijfje chocola de; 9. slijtplek; 11. kapot; 12. achting; 14. geloofsbelijdenis; 16. traag; 18. nageslacht; 19. lof; 23. wisselborgtocht; 24. regen boogvlies; 27. Griekse godin; 30. muzieknoot; 31. voorzetsel; 32. voorzetsel; 33. vogelproduct. Oplossing van vrijdag:Horizon- taal: 1. Pretpark; 5. reageren; 6. arts; 8. tong; 10. reine; 12. Leeds- .Verticaal: 1. Paraat; 2. examen; 3. poeha; 4. roest; 7. ruïne; 9. gril; 11. els. HEINZ AFAgy/vz/ sakrxro HET SUS/ZEMAHMETJE M/ET AIEEEEHOMEH ■cm

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27