Minister moet huursubsidieschuld verklaren onifaciuskerk knapt antieke glas-in-loodramen op Hoofdredacteur weer terug bij omroep Alphen Sportschool Kuipers opent tweede pand in Alphen Geen subsidie tieneropvang DAG 5 JUN11999 L Rijn Veenstreek chef tim brouwer de koning, 071-5356417, plv.-chef marieta kroft, 071-5356411 dermarkt langs Oude Rijn Xam dfm riin Op de traditionele VW zomermarkten ont look nu de kindervrijmarkt niet. Dit jaar wordt er speciaal B kinderen een feestelijke markt aan de oever van de (Du it op de Prins Clauskade ingericht. Ook aan de overkant [jkelligheid en levendigheid verzekerd, op de Franse boule- L$e zomermarkten zijn op 1,15 en 29 juli en op 12 augus- §e op de kindermarkt een plek wil bemachtigen, moet re en. De voorverkoop start op 31 mei bij het WV-kantoor. aats kost 3,50 gulden of 10 gulden voor allevier de mark- straat spelen laan den run/roelofarendsveen De kinderen van het Rooie iene dorp in Alphen aan den Rijn gaan op de straatspeel- men de straat op. In het Groene Dorp wordt de parkeer- ;achter de Kleiwerf op 9 juni vrij gehouden van auto's. Op {rein kunnen de kinderen meedoen aan allerlei spelletjes fviteiten. De kinderen van het Rooie dorp verzamelen om uur bij buurthuis Westerhaven en lopen vervolgens geza- inaar de Kleiwerf. De straatspeeldag duurt tot 16.00 uur edoen is gratis. De leerlingen van de Gerardusschool in a Wetering doen woensdagochtend allerlei spelletjes in n in de omgeving. Zo is er een skeelerrace en mogen de jen een sloopauto schilderen. "tie zoekt getuigen scheldpartij pERiNG De politie zoekt getuigen van de scheldpartij wee bestuurders afgelopen maandag. Een 23-jarige kragenchauffeur uit Zeist moest iets afleveren op de Kerk- n Oude Wetering. Hij liet hierbij de vrachtauto op de rij- taan. Als gevolg van de opstopping die ontstond werd Jiere automobilist zo kwaad dat hij uitstapte en discrimi- He opmerkingen zou hebben gemaakt in de richting van htwagenchauffeur. De chauffeur deed aangifte wegens ting en discriminatie. ^rapeutische hulp voor ruitentikker [r,/alphen aan den run Voor het inslaan van de ruiten bij iort in Alphen aan den Rijn en in Ter Aar is een 27-jarige man gisteren door de Haagse politierechter C. Kleene eeld tot een voorwaardelijke celstraf van een week. Wel |e man zich voor zijn drugsverslaving drie maanden lang (ehandelen in het Intramuraal Motivatie Centrum in Den aarna moet de man therapeutische hulp blijven ont- zolang de reclassering dit nodig vindt. De straf is gelijk n d|eis van officier van justitie M. van der Plas. De man was ïhet ingooien van de ruiten op 14 februari van dit jaar invloed van verdovende middelen en wilde de aandacht gvf- een trmatie over stationsomgeving ,n den run* Bewoners van de stationsomgeving krijgen insdag 9 juni informatie over de plannen die de gemeen- Nederlandse Spoorwegen met dat gebied hebben. Be- van de stadszijde en Kerk en Zanen hebben daarover ie vief ontvangen. Zij krijgen te horen waarom de gemeente iied wil aanpakken, wat er staat te gebeuren, welke gevol- heeft en hoe ver de plannen gevorderd zijn. De bijeen hoor bewoners van de stadszijde is van 19-20.30 uur, die binfcwoners van Kerk en Zanen is van 21-22.30 uur. Beide lomsten zijn in de raadszaal van het stadskantoor. ste vrouwelijke directeur |aan den rijn» De gemeente Alphen krijgt voor het eerst Duwelijke directeur. Op 1 september wordt Wendy Pelk ir) directeur van de afdeling Beleid, Middelen en Facilitai- asten. Pelk werkt sinds 1987 bij de gemeente Dordrecht, lis coördinator accommodatiezaken welzijn, cultuur en laterals hoofd Beleid, Onderwijs en Welzijn. De gemeen- Imoet in de raadsvergadering donderdag nog instemmen komst van de nieuwe directeur. Tientallen inwoners van Alkemade dupe van fouten Minister Zalm van Financiën moet opheldering geven over de huursubsidieschuld die enkele tientallen inwo ners van Alkemade hebben opgelopen door foute infor matie van de belastingdienst. Het Tweede-Kamerlid A. Duivesteijn (PvdA) wil van de minister weten of het probleem in meer gemeenten speelt en of er al iets aan is gedaan. Ook pleit Duivesteijn voor een soepele terug betalingsregeling voor huurders die gedupeerd zijn door de fouten van de belastingdienst. Voorheen gingen mensen zelf met hun inkomensgegevens naar de woningbouwvereni ging. De belastingdienst heeft echter bepaalde pensioenen buiten beschouwing gelaten. Daardoor hebben zo'n 25 k 30 marun kramp Sinds twee jaar verstrekt de be lastingdienst de gegevens waar op de woningbouwverenigin gen huursubsidie vaststellen. personen het afgelopen jaar te veel huursubsidie gekregen. De bedragen die de mensen moe ten terugbetalen variëren tus sen de 100 en 1800 gulden, weet de voorzitter van de Al- kemadese huurdersbelangen vereniging P. van Veen. Van Veen die tevens raadslid is voor de PvdA heeft het pro bleem aangekaart bij zijn partij genoot in de Tweede Kamer. Duivesteijn wil van minister Zalm en staatssecretaris Rem- kes (volkshuisvesting) duidelijk heid over de 'problémen waar mee de belastingdienst kenne lijk te kampen heeft bij het ver strekken van correcte opgaven- formulieren voor de aanvraag van huursubsidie'. Volgens H. Roseboom van de Nederlandse Woonbond, een landelijke organisatie die voor de belangen van huurders op komt, speelt het probleem ook in andere gemeenten. Hoeveel mensen in totaal gedupeerd zijn, weet hij niet. Hij houdt de woningbouwverenigingen ver antwoordelijk voor de schulden die huurders hebben opgelo pen. „De woningbouwvereni gingen hebben tegen hun huur ders gezegd; wij bepalen voort aan de hoogte van de subsidie op basis van de gegevens van de belastingdienst, niet meer op inkomensgegevens die de huurders zelf aanleveren. Zij alphen aan den run Rennend en fietsend trokken ruim 650 brugklassers van het Groene Hart Lyceum door Alphen aan den Rijn en omgeving. Gymdocenten van die school organiseerden voor de derde keer de 'run-bike-run'. De leerlingen liepen in totaal 6 kilometer en fietsten er 22. William Hoogervorst was met 1 uur, zestien minuten en 10 seconden de snelste jongen. De eerste dame, Ashley Bentvelsen deed er 1 uur, 29 minuten en 14 seconden over. Maar winnen is niet het enige waar het om draait, vindt sportleraar Gerrit Nijland. „Het gaat er om dat de leer lingen een duurinspanning leveren, waarbij ze leren hoe ze hun kracht en energie moeten indelen." Kracht hadden de scholieren zeker nodig, vooral op de fiets langs het Aarkanaal, waar de wind hen behoorlijk dwarszat. Teleurstelling en schaafwonden waren er bij enkele leerlingen die vielen tijdens het lopen, of in de polder met de fiets een glijpartij maakten. De meeste deelnemers kwamen echter ongeschonden over de finish bij voetbalvereniging ARC. Voor volgend jaar staat er wellicht een skatetocht op het programma. foto engel lameijer i-in-loodramen van de e|atholieke St. Bonifaci- ,edijn Alphen aan den Rijn kenj nodig worden geres- ienf Pastor Steenvoorden ya? de verschillen tussen ,n dat vorig jaar al is ge- II alle overige ramen. Op je plekken zitten gaten ten in het honderd jaar gebrandschilderde glas. van vernieling, nagela- r vandalen die er steen- pn gooiden. Bovendien Kleuren van het geres- ie raam veel helderder. dere ramen zijn dof ge- door roet en luchtver- Ramen lappen op die Bniet eenvoudig." fcomer gaan de twee ra- 'en de doopkapel naar s-in-loodatelier Oud in Zoetermeer. Eerst de kleine stukjes glas dg uit het lood worden zodat de restaurateur :hoonmaken. Het lood rervangen, evenals de iggen die ter verstevi- len. Die worden ver loor messing. „Want niet. Het ijzer heeft van de muren aange- Steenvoorden uit. is moet vervolgens als :el worden teruggezet »d. Om ervoor te zor- ille stukjes op de juiste igkomen, zijn de ramen afeerd. Voorzetramen buitenkant maken de üe af. „Die beschermen ;egen weer en wind." js zijn uitleg bekijkt de 0e kunstige ramen be- |nd, alsof hij ze voor l. ziet. Hij wijst op de af- feen over de heilige Bo- I „Wat een prachtige ■hè. Aan het eind van de d, pvv gebruikten ze daar tjjjke kleurstoffen voor. pen met een hoge tem- ïop het glas gebrand. Willem Mengelberg uit Ihebben de meeste ra de kerk ontworpen. Die wcie doopkapelletje zijn lorlog ontworpen door fcaedts." De ramen te restaureren 03 lak miljoen gulden no- J vorig jaar opgerichte nemen daarmee dus de verant woordelijkheid over van de huurders. De belastingdienst biedt daarbij alleen haar dien sten aan." Roseboom vindt dat de woningbouwverenigingen de huursubsidieschulden moe ten kwijtschelden. „Zij hebben immers steken laten vallen. Ze hadden de gegevens van de be lastingsdienst ook kunnen con troleren met de jaaropgaven van de huurders." Volgens Van Veen van de huurdersbelangenvereniging in Alkemade treft de woning bouwvereniging geen blaam. Hij vindt dat de belastingdienst fouten heeft gemaakt en dus de verantwoordelijke partij is. Dat de gedupeerde huurders niet aan de bel trokken toen bleek dat ze ineens meer huursubsi die kregen, vindt hij niet vreemd. „Het zijn oudere men sen die vertrouwen op de belas tingdienst. Die heeft het im mers hun hele leven al bij het rechte eind." De Woningbouwvereniging Alkemade heeft de procedure ondertussen aangepast. De ge gevens van de belastingdienst worden tegenwoordig gecon troleerd met de jaaropgaven om fouten te voorkomen. Ook is met de gedupeerden een soe pele terugbetalingsregeling ge troffen. alphen aan den run» annette lameuer Sportschool Kuipers opent een nieuwe sportschool aan de Hooftstraat. Fenny Geritz (26) en partner Ralph Akkerman (29), sinds januari 1996 eige naars van sportschool Kuipers, huren met ingang van 1 juli het gebouw. In het pand, dat eigen dom is van de Van Wieringen Groep, komt een fitnesszaal en er worden diverse vormen van aerobic gegeven. In het huurpand was voor heen Alpha Sport gevestigd. Dat bedrijf is om financiële redenen gestopt. De nieuwe onderne mers houden de bestaande sportschool aan de Geerestein aan. De 1500 leden uit Alphen en wijde omgeving kunnen dan kiezen uit beide locaties. „We groeien langzamerhand uit ons jasje", zegt Geritz. Volgens haar is meer vrije tijd de belangrijk ste oorzaak van de toename van het aantal sporters. Vooral voor fitness en de mo dernere versies van aerobic, zo als streetdance en funk, is veel animo. „Verder letten de men sen tegenwoordig erg op ge zondheid en welbevinden", al dus Geritz, die tevens fysiothe rapeute is. Ook door de vrije trainingstij den bij fitness is deze soort van sport erg populair bij de men sen. Ze neemt een duidelijke tweedeling waar tussen sporten voor het plezier en voor de ge zondheid. „De ene categorie kiest voor de traditionele aero bic, waarbij je niet al te veel hoeft na te denken en lekker hard aan je lijf kunt werken, de andere groep kiest voor wat meer dansachtige vormen van sport." Het verheugt haar dat tegenwoordig ook jongens zich aanmelden voor aerobic. Op 5 juli gaan de deuren aan de Hooftstraat open. Op het moment zijn werklieden druk bezig met een grondige op knapbeurt. „Alles krijgt een fris kleurtje, er komt een nieuwe keuken in, kortom, we zijn kei hard bezig om alles in goede staat te krijgen", aldus Geritz. Ook aan de andere kant van het centrum, in de Prins Hen drikstraat, huist binnen enkele weken weer een fitness- en sportschool. Marc's Place, naast de Swaenswijkbrug, gaat dan open in het voormalige pand van ReEil Shape. International Christian Fellowship HSBt Hebt u maandelijks tijd (18.00- 20.00) voor een diepgaande dis cussie met maatschappelijk betrokken christenen? Dan bent u van harte welkom op onze kennismakingsavond op Donderdag 10 juni 1999 om 20.00 uur in Nieuw Minerva, Boommarkt 23 te Leiden. Inlichtingen: 071-5762981 LOA wordt informatieve zender alphen aan den rijn marieta kroft De anderhalve maand geleden opgestapte hoofdredacteur En gel Lameijer is weer terug bij de Lokale Omroep Alphen aan den Rijn. Het bestuur heeft besloten dat de LOA wordt omgevormd van een muziekzender in een informatie- en doelgroepen zender. Bovendien bestaat de hoofdredactie naast de hoofd redacteur voortaan ook uit twee adjuncts. Voor Lameijer was dit voldoende om zijn oude functie weer op te pakken. Lameijer stapte half april op na een conflict met de vrijwilli gers die de programma's ma ken. De hoofdredacteur wilde meer informatieve program ma's brengen. Het lukte hem niet omdat er een sfeer hing waarbij 'de werkvloer bepaalde wat er gebeurde'. Wel hield hij de steun van het bestuur. Lameijer heeft er vertrouwen in dat de samenwerking met de werkvloer nu wel lukt. „Ze von den mij niet zo democratisch. Maar nu word ik bijgestaan door twee mensen die mijn boodschap tactischer weten te brengen. Een driemanschap geeft meer vertrouwen." De twee adjunct-hoofdredacteuren zijn Henk van der Veen en Paul Derkzen. LOA-voorzitter Hans Jacobs is blij met de terugkeer van En gel Lameijer. Het bestuur heeft hem benaderd met de vraag zijn oude taak weer op te pak ken. Ook de werkvloer is posi tief, aldus -Jacobs. „Sommigen werken al tien jaar bij de om roep. Zij moeten dan wennen aan een cultuuromslag. De af gelopen weken hebben we veel gepraat en iedereen is nu van mening dat we de goede weg inslaan." De hoofdredactie wil in sep tember beginnen met een pe riodiek televisiejournaal. La meijer denkt voorlopig aan een journaal in de week. De infor matieve radioprogramma's worden verschoven naar tijd stippen waarop een hogere luisterdichtheid kan worden behaald, zoals 's avonds tussen zes en zeven. De besprekingen met de ge meente over het verkrijgen van subsidie worden weer opge pakt. Burgemeester N. Schoof dreigde kort voor het vertrek van Lameijer de subsidiekraan dicht te draaien. Volgens La meijer kwam dat omdat ook de gemeente vond dat de pro gramma's van de LOA 'te veel geschreeuw bevatten'. Pastor Steenvoorden kijkt vol bewondering naar de glas-in-lood ramen van de Bonifaciuskerk. Ze moeten voor een half miljoen gulden worden opgeknapt. foto annettelameijer alphen aan den run stichting Vrienden van de Boni faciuskerk is daarom begonnen donateurs te werven onder be drijven en particulieren. Het opknappen van de ramen maakt deel uit van een grondige renovatie van de hele parochie. In de afgelopen jaren zijn de Jo zefzaal, de pastorie, het kerkhof en een deel van het kerkdak on der handen genomen. Steenvoorden denkt dat het nog wel tien jaar duurt voordat alles klaar is. „Er kunnen nu twee ramen worden gedaan, omdat we vorig jaar met twee concerten 60.000 gulden heb ben verdiend. Zo kunnen we steeds kleine stukjes aanpak ken." Hij verwacht dat de kerk volgend jaar op de monumen tenlijst wordt geplaatst. Dan komt er ook van het Rijk geld beschikbaar voor opknapwerk- zaamheden. Ondertussen wil het kerkbe stuur de Bonifaciuskerk vaker op zaterdag openstellen voor publiek. Vandaag, op de sterf dag van de heilige Bonifacius, is de eerste open dag. Bezoekers kunnen zich door vrijwilligers laten rondleiden. „Jammer ge noeg kunnen de deuren van de kerk niet meer elke dag open zijn. Criminaliteit en drugspro blemen maken dat onmogelijk. Terwijl het fijn zou zijn als ie dereen zomaar zou kunnen binnenlopen om rond te kijken, te bidden of even rust te zoeken in de drukte van het stadscen trum. Deze kerk staat niet voor niets aan de Paradijslaan. Het is een oase van rust." Het opgeruimde kerkhof is wel dagelijks open. Steenvoor den vervolgt er zijn rondleiding door de regen langs de markan te plekjes; de bidkapel, de ge denksteen voor de stoffelijke resten van 1700 begraven Al- phenaren en die voor de pas toor die in de Tweede Wereld oorlog naar een concentratie kamp werd weggevoerd. Als Steenvoorden de tuin achter de pastorie betreedt, ver ruilt hij plotseling zijn serieuze blik voor een glunderende gri mas „Dat zijn mijn kippen en dit is mijn konijn, Gerrit", grijnst hij. „Hallo. Gerrit, kom 'es hier", probeert hij met een hand in het hok het beest onder zijn plastic overkapping van daan te lokken. Als Gerrit dat vertikt spreekt de pastor hem begripvol toe: „Ja, 't is ook wel weer nat buiten he?" Het Rijk heeft geen subsidie gegeven aan het experiment met na schoolse opvang voor tieners, dat Alphen heeft bedacht. Het mi nisterie van volksgezondheid, welzijn en sport moest uit tweehon derd aanvragen van gemeenten 67 projecten kiezen. Alphen zat daar niet bij. Wethouder F. Dales maakt bezwaar tegen de beslis sing. Volgens hem voldoet het Alphense plan aan alle criteria. Het ministerie had gemeenten gevraagd een plan te maken om te experimenteren met tieneropvang. Alphen wilde jongeren van 12 tot 16 jaar zelf hun opvang laten invullen. Daarbij zouden jon gerencentrum Madonna en de Stichting Kinderopvang Alphen, ge durende de vier jaar van het project, nauw moeten samenwerken. De gevraagde subsidie was 750.000 gulden. Dales hoopt, in goed overleg, het ministerie zo ver te krijgen dat Alphen als eerste op de reservelijst komt.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19