Paus wil nog één keer geschiedenis schrijve Eerste vrouwelijke predikant Zevendedags Adventisten Kerk Samenleving Nieuwe hoogleraar spreekt ov> piëteit en de mensenrechten ZATERDAG 5 JUNI 1999 VANDAAG Dat Bonifatius (672-754) bij Dokkum door hei dense Friezen werd vermoord, onder meer om- JUNI dat hij een heilige eik had omgehakt, is een be kend gegeven in de vaderlandse geschiedenis. Dat samen met de heilige Bonifatius ook ene Walter om het leven werd gebracht, wordt er echter zelden bij ver meld. Gelukkig voor hem was dat geen reden voor de ka tholieke autoriteiten hem een heiligverklaring, plus dag op de heiligenkalender, te misgunnen. Vandaar dat het van daag zijn f In de zogeheten 'investituurstrijd' in de elfde eeuw. waarbij de katholieke kerk overheidsbe moeienis bij het aanstellen van geestelijken probeerde terug te dringen, speelde de heilige Norbertus een belangrijke rol. Hij komt uit Xanten, in het Duitse Nordrhein Westfalen, of uit het Limburgse Gennep, en werd rond 1080 geboren. Nadat hij door een bliksemin slag uit het zadel van zijn paard was geworpen, en daar heelhuids vanaf kwam, besloot Norbertus zijn leven aan God te wijden. Hij werd kanunnik en subdiaken van de Sint Viktorkerk in Xanten. Later zwierf hij door Nederland en het Rijnland als boeteprediker en stichtte hij een kloos terorde: de Premonstratenzers of'Norbertijnen'. In 1126 werd Norbertus aartsbisschop van Maagdenburg. Nota bene met de hulp van het wereldlijk gezag, waarvan hij vond dat ze het recht niet had om bisschoppen te benoe men. Hij bleef echter niet op z'n stoel in Maagdenburg zit ten maar begon, met zijn Norbertijnen, met de kerstening van de Wenden, een groep Slavische stammen. Vandaar dat Norbertus naast een plaats op de heiligenkalender ook de bijnaam 'Apostel van de Wenden' kreeg. De meeste roem vergaarde Norbertus met zijn strijd tegen Tanchelm. Deze middeleeuwse ketter verzette zich in Vlaanderen en Zeeland tegen de organisatie van de kerk en de sacramen tenleer. Kruispunt best bekeken Hilversum/utrecht Geen enkel religieus tv-programma in Euro pa heeft zo n hoog marktaandeel als het RIGC/KRO-programma Kruispunt. Naar de 34 uitzendingen in het afgelopen seizoen keken gemiddeld 710.000 mensen: een marktaandeel van 14 procent en een kijkdichtheid van 5 procent. Het aantal kijkers en de waardering namen toe. Kruispunt wordt uitgezonden in de zendtijd van de Rooms-Katholieke Kerk. Kruispunt brengt steeds minder binnenkerkelijke onderwerpen, maar maakt vooral achtergrondreportages over de relevantie van het geloof in maatschappelijke kwesties. Niet alleen rooms-katholieken, maar ook steeds meer NCRV- en EO-leden kijken naar Kruis punt. Homo's verdeeld over eigen moskee utrecht De stichting Yoesuf voor informatie over islam en ho moseksualiteit ziet niets in het plan van de multiculturele ho movereniging Ipoth om in Amsterdam een eigen moskee te ves tigen. Zo'n homomoskee zal de emancipatie van homoseksuele islamieten niet bevorderen, verwacht Yoesuf. De stichting wil de hele moslimgemeenschap betrekken bij een discussie over homoseksualiteit en ziet niets in 'versplintering'. De meerder heid van de homoseksuele moslims is volgens Yoesuf tegen een eigen moskee. ,,Ze willen gewoon meedoen in de bestaande moskeeën." Yoesuf bestrijdt de uitspraak van Ipoth-bestuurslid C. Ariklar, dat de koran geen verbod op homoseksualiteit bevat. „Dit ontkennen is niet realistisch en maakt echte discussie met gelovigen onmogelijk.Stichting Yousuf legt homoseksuelen geenszins een verbod op, maar wil ook de koranteksten niet verdraaien." Stichting schenkt Oekraïense bijbels leerdam De Gereformeerde Bijbelstichting heeft gisteren 4000 Oekraïense bijbels overhandigd aan vier instellingen. Het depu- taatschap bijbelverspreiding van de Gereformeerde Gemeenten en de hulporganisaties Friedensstimme, Hulp Oost-Europa en Kom Over En Help kregen elk duizend exemplaren van GBS- voorzitter dominee P. Blok. De behoefte aan bijbels in de Oe kraïne is schrijnend groot, zei Blok. De mensen daar wachten letterlijk op het Woord van God in hun eigen taal. De betrokken instellingen brengen de bijbels op de juiste plaats, aldus de GBS-voorzitter. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Putten (wijkgemeente IV), W. Arkeraats te Werkendam. Bedankt: voor Nieuw- en St. Joosland en Ritthem, G. van Driesten, kan didaat uit Streefkerk. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Nunspeet, H.D. Bondt, kandidaat uit Steenwijk. redactie aad rietveld. 01 Dertiendciagse reis door Polen heeft veel weg van een afscheidstoemee Paus Johannes Paulus II wil in Polen graag nog één keer geschiedenis schrijven. Het 79-jarige hoofd van de rooms-katholieke kerk begint vandaag aan een loodzwa re, dertiendaagse pelgrimage door zijn vaderland. Zijn achtste bezoek als paus aan Polen heeft veel weg van een afscheidstoemee. boedapest rtr/dpa/anp/gpd Het is volgens Vaticaan-kenners alsof de van oorsprong Poolse paus, die al jaren met een zwakke gezondheid kampt, zijn vaderland nog één keer uitge breid wil zien. Op aandringen van de paus zelf is de oorspron kelijk veel kortere reis de afgelo pen maanden meerdere malen verlengd en van veel extra pro gramma-onderdelen voorzien. De bijna twee weken durende reis voert de paus, meest per helikopter, kris-kras door het traditioneel katholieke land. Meer dan twintig steden wil de paus aandoen, alsmede alle bis dommen die hij tijdens zeven eerdere pelgrimages nog niet persoonlijk bezocht. Al op voorhand historisch is de toe spraak die de paus op 11 juni houdt in de Sejm, het Poolse parlement. Het is niet alleen de eerste keer in de Poolse ge schiedenis, maar ook in die van het Vaticaan dat de paus een parlement toespreekt. In die toespraak zal de paus ongetwijfeld stilstaan bij de val van het communisme in Polen, nu tien jaar geleden. Een histo rische gebeurtenis waaraan de paus persoonlijk belangrijk heeft bijgedragen. Slechts wei nig historici weigeren een ver band te zien tussen het eerste bezoek van de toen net gekozen paus Johannes Paulus II aan het toen nog communistische Polen in 1979 en de oprichting van de vrije vakbond Solidari teit, een jaar later in Gdansk. Solidariteit groeide uit tot een fel anti-communistische mas sabeweging, die uiteindelijk in 1989 triomfeerde. Dat de paus zijn achtste bezoek aan Polen in Gdansk begint, is dan ook geen toeval. Tijdens zijn rondreis zal de paus verschillende nieuwe ker ken inwijden, waaronder een gigantische basiliek in het be- Enorme billboards kondigen het bezoek van de paus aan. devaartsoord Lichen die aan 20.000 pelgrims plaats kan bie den. Het is de grootste kerk die in de twintigste eeuw is ge bouwd. Maar hij zal ook tal van monumenten 'zegenen' die aan hem zijn gewijd, waaronder een achtduizend kilo zwaar en tien meter hoog standbeeld in de basiliek van Lichen en een drie endertig meter hoog kruis in het stadje Pelplin. Die komen bij de 37 monumenten voor de paus die Polen nu al telt. Niet alleen de rooms-katho lieke kerk is al maanden druk met de voorbereidingen voor het mogelijk laatste bezoek van de paus aan zijn vaderland. In de twintig steden die de paus de komende weken aandoet, wordt met man en macht ge werkt om de paus waardig te kunnen ontvangen. Langs de routes die de paus gebruikt zijn de afgelopen weken honderden autowrakken verwijderd. Alleen al in de hoofdstad Warschau is volgens het week blad Politika speciaal voor het pausbezoek meer dan 46.000 vierkante meter aan wegdek en meer dan 24.000 vierkante me ter aan trottoirs vernieuwd. De omvang van de in allerijl uitge voerde openbare werken doet volgens kritische geesten den ken aan het Gierek-tijdperk. Die beruchte communistische lei der zorgde er onder meer voor, dat er iets dat op een fatsoenlij ke snelweg leek, de enige in het toenmalige Polen, werd aange legd tussen Warschau en zijn woonplaats Katowice. Minder kritische geesten zijn daarentegen blij met de grote opknap- en poetsbeurt die Po len zichzelf dezer dagen geeft. „Het is jammer dat veel van dit soort Mussen de afgelopen twintig jaar niet zijn gedaan, maar beter nu dan helemaal niet. Dat de paus de aanleiding is. kan me niet schelen", aldus een inwoonster van Warschau. Verreweg de meeste Polen vinden het bezoek van de paus 'een belangrijke gebeurtenis'. HUIS TER HEIDE* ANP E. Heikoop wordt op 19 juni de eerste vrouwelijke predikant in het kerkgenootschap der Ze vendedags Adventisten. Ze is al werkzaam in de gemeenten Harderwijk, Lelystad en Zwolle maar krijgt door haar bevesti ging de bevoegdheid in het hele kerkgenootschap als predikant op te treden. Van een 'volledige inzege ning' is geen sprake. Heikoop mag alle functies van predikant uitoefenen, behalve het stich ten of opheffen van een ge meente en het bevestigen van een collega. Die taken zijn aan mannen voorbehouden. De Nederlandse zevendedags adventisten zijn gebonden aan de besluiten van de wereldkerk, die een volledige erkenning van vrouwelijke predikanten afwijst. Tijdens de generale conferentie in 1995 in Utrecht sneuvelde een Noord-Amerikaans voorstel om de divisies van het kerkge nootschap de vrijheid te geven vrouwen als predikant te beves tigen. De kerk kent sinds 1984 wel vrouwelijke ouderlingen. De bevestiging van Heikoop zonder volledige bevoegdheid is volgens algemeen secretaris dominee R. de Raad van het kerkgenootschap het hoogst haalbare. „We blijven binnen de wereldkerk strijden voor een volledige erkenning van vrou welijke predikanten." De wes terse landen zijn in het alge meen voor vrouwen in het ambt, terwijl Derde Wereldlan den zich ertegen verzetten. Aan Uit een enquête bleek, dat slechts 13 procent van de be volking geen belangstelling heeft voor de rondreis. De Pool se spoorwegen verwachten tij dens het bezoek enorme aan tallen pelgrims te moeten ver voeren. De komen dertien da gen worden zevenhonderd ex tra treinen ingezet naar de plaatsen die voormalige aarts bisschop van Krakow aandoet. Vlak voor zijn vertrek naar Rome wil paus Johannes Paulus II het graf van zijn o Krakow bezoeken. D het gevoel bij de Polen de kerkvorst zelf vrees weieens de laatste kunnen zijn dat hij zij land ziet. LEIDEN SILVAN SCHOONHOVEN het 'touwtrekken' is nog geen einde gekomen, aldus De Raad. Voorzitter dominee G. Ko ning van het kerkgenootschap erkent, dat niet iedereen geluk kig is met de oplossing die voor Heikoop gevonden is. „Zij die volledige inzegening wensen, ervaren deze regeling als sur rogaat. Zij die tegen inzegening zijn, zien deze als het binnen halen van een gebruik via de achterdeur." Nederland telt ongeveer 15.000 zevendedags adventis ten, van wie 5000 als volwasse nen zijn gedoopt. De belang rijkste kenmerken van het klei ne kerkgenootschap zijn de ver wachting van een spoedige we derkomst van Christus en de viering van de rustdag op zater- Een benoeming van een hoogleraar is een ui terst formele aangelegenheid. Nadat de orgel klanken waren weggestorven in het statige Grootauditorium, kregen de aanwezigen die zich in de krappe houten bankjes geperst had den te horen in welke volgorde zij na afloop volgens het protocol de zaal moesten verlaten. De in zwarte toga's gestoken hoogleraren het eerst, zo schrijft de traditie voor. In het Acade miegebouw, in de aanwezigheid van rector- magnifïcus Wagenaar (ook in vol ornaat), werd dr. E. Brugmans gistermiddag tot bijzonder hoogleraar in de Wijsbegeerte benoemd. Deze leerstoel aan de Leidse universiteit is in 1925 door de Radboudstichting ingesteld en de be zitter ervan houdt zich bezig met de wijsbe geerte in relatie tot de katholieke levensbe schouwing. De Radboudstichting stimuleert sinds het begin van de eeuw de vorming van studenten vanuit de katholieke beginselen. De stichting heeft tien leerstoelen onder haar be heer op de faculteiten theologie of wijsbegeerte aan tien openbare universiteiten. In haar oratie sprak Brugmans gisten het onderwerp 'piëteit' en de rol van de Ze liet de betekenis van het begrip 'piëte de eeuwen heen zien aan de hand van Vergilius, Dante en Thomas van Aqui maakte duidelijk dat de betekenis van n den en vroomheid in de loop van de tiji wat veranderingen heeft doorgemaakt. 1 te kwam de universele verklaring van d ten van de mens ter sprake. De nieuwe I raar stelde zich de vraag of de mensen echt universeel zijn en of de westerse w< met geweld mag opgeleggen aan een n de mensenrechten met voeten treedt: de radicale pacifist zal tegenwoordig den dat de mensenrechten niet mogen Brugmans studeerde rechten en wijsb in Antwerpen en Leuven. Tien jaar promoveerde ze tot doctor in de wijsber met een proefschrift over de moraalii van de liberaal Adam Smith. Voor de Universiteit had ze de leiding over de Cultuurfilosofie vanuit levensbeschou perspectieven. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Bewolkt en buiig, ook kans op onweer. Langs de kust in het midden en noorden zonnige pe rioden. Maxima van 10 graden in het noorden tot 17 in het zuiden. Zweden: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd stevige buien, ook met onweer en windstoten. Mid- dagtemperatuur tussen 11 en 21 graden. Denemarken: Wisselend bewolkt en nu en dan (onweers)buien. Middagtempe- ratuur omstreeks 17 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Veel bewolking en geregeld bui en, soms met onweer. Zondag ook hier en daar zon. Middag- temperatuur van 11 graden in het noorden van Schotland tot 18 in Zuid-Engeland. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd buien, misschien met onweer. Maxima omstreeks 17 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wisselvallig weer met soms wat zon, maar ook buien, mogelijk met onweer. Eerst tamelijk veel wind. Middagtemperatuur uit eenlopend van een graad of 13 in de westelijke departementen tot 22 in het oosten. Portugal: Vrij zonnig. In het noorden ook wolkenvelden en mogelijk wat re gen. Middagtemperatuur van iets onder 20 graden in het noorden tot meer dan 25 in de Algarve. Madeira: Zonnige perioden. Droog. Maxi ma ongeveer 23 graden. Spanje: Veel zon. In het noorden meer bewolking en nu en dan buien met kans op onweer. Maxima veelal tussen 28 en 33 graden maar in het noorden frisser. Canarische Eilanden: Flink wat zon en droog. Middag temperatuur veelal boven 25 graden. Marokko: Westkust: vrij zonnig, droog en maxima rond 25 graden. Landin- waarst veel warmer. Tunesië: Vrij zonnig. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 30 graden, in het binnenland boven 40 gra den. Zuid-Frankrijk: In het zuidoosten geregeld zon en op de meeste plaatsen droog. Elders meer bewolking en van tijd tot tijd buien, ook met on weer, windstoten en lokaal veel neerslag. Maxima van 18 graden langs de westkust tot 26 hier en daar aan de Middellandse Zee. Mallorca en Ibiza: Flink wat zon, droog en warm. Maxima rond 27 graden. Italië: Zonnig en warm met maxima rond 30 graden, landinwaarts lo kaal rond 35. In het noorden ook stapelwolken en met name zon dag kans op een fikse onweers bui. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur meest tussen 25 en 30 graden. Malta: Zonnig en warm. Middagtempe ratuur 30 graden of meer. Griekenland en Kreta: Overwegend zonnig. Maxima op de stranden tussen 25 en 30 graden, in het binnenland war mer. Turkije en Cyprus: Op Cyprus en langs de kust in het westen en zuiden zonnig en warm met een middagtempera tuur van omstreeks 30 graden. In het noorden meer bewolking en kans op een regen- of on weersbui. Duitsland: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd enkele stevige buien, soms met onweer en kans op windsto ten. Middagtemperatuur van 17 tot 25 graden. Zwitserland: Half tot zwaar bewolkt en een aantal zware buien, ook met on weer en vooral in de bergen veel wind. Maxima tussen 19 en 25 graden. Oostenrijk: In het oosten geregeld zon en vrijwel droog. In het westen half tot zwaar bewolkt en vooral zon dag stevige regen- en onweers buien. Middagtemperatuur rond 25 graden, zondag in het noor den wat lager. Polen: Zonnige perioden en soms een regen- of onweersbui. Middag temperatuur weer iets oplopend tot rond 25 graden. Tsjechië en Slowakije: Perioden met zon en daarnaast kans op een (onweers)bui. Mid dagtemperatuur zondag nogal uiteenlopend van 19 graden ten westen van Praag tot 28 graden in het oosten van Slowakije. Hongarije: Flinke zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Maxima iets oplopend tot rond 29 graden op zondag. ZONDAG 6 JUNI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 05.23 Zon onder 21.53 Maan op 02.03 Maan onderl2.18 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.56 21.35 08.29 21.08 Laag 04.56 17.26 04.37 17.07 regen JlUjsèa opklaringen ==E mist zonnig onweer SÜ sneeuw hagel windrichting 19 temperatuur W warmtefront koufront lagedruk hogedruk luchtdruk in 1000 herio pascal zzw5 32 26 0.0 w.s.0 22 12 2 0 wzw6 16 13 0 7 o3 32 24 00 nnw9 24 18 0 0 nw2 28 20 0 0 nno 1 28 21 01 zzo 3 21 9 0.0 ozo2 37 25 0.2 ozo5 13 11 03 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonde feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. j Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma. t/m/ vr. 18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) r 56 HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 92 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30L 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTEN1 Maandag t/m vrijdag van 8.30H 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigini het automatisch afschrijven v; abonnements- geld, ontvangen 1 betaling. VERZENDING PER POS Voor abonnementen die per post (k worden verzonden geldt ei aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CAS! Voor mensen die moeilijk lezen, hebben of blind zijn (of e leeshandicap hebben), is van het regionale nieuws Dagblad op geluidscassette besd informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectui

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14