Leiden Regio Drie miljoen extra voor Leidse sport I VD: College moet andere wegen zoeken Big heiligheid Nieuwe Peuterpalet Pramoedya Ananta Toer in Leiden PvdA-debat over asiel- en migratiebeleid Binnenstad aan de beurt voor grote schoonmaak Woonwagen mag blijven staan op Trekvaartplein Zestien maanden celstraf voor bestelen caféhoudster :RDAG 5 JUNI 1999 t ■Bwim weg/v A wegman, 071-5356414, plv -chef herman joustra, 071-5356430 e Vries directeur filiaal universiteit i haag/leiden Dr. J. de Vries is benoemd tot wetenschappe- [directeur van de Haagse vestiging van de Universiteit Lei- li; Jouke de Vries is als bestuurskundige aan de universiteit ionden. De universiteit biedt in Den Haag een aantal oplei den en cursussen rechten aan. De Vries heeft zich de laatste »n beziggehouden met politiek-bestuurlijk management, nenteel doet hij mee aan een onderzoek van de Universiteit Oxford naar coördinatieprocessen bij de overheid. ;ters hoogleraar in Jakarta ■en» Jan Hendrik Peters, voormalig voorzitter van de Raad '^Bestuur van het Academisch Ziekenhuis Leiden, is be- {md tot bijzonder hoogleraar service management aan de akti Universiteit in Jakarta. Peters gaat in Indonesië college ;n en onderzoek doen op het gebied van toerisme en hospi- 1|/y. Peters is voorgedragen door de Christelijke Hogeschool Lórd-Nederland in Leeuwarden. De 59-jarige jurist is momen ta directeur van het Bedrijfschap voor Horeca en catering in ^termeer. Hij was van 1980 tot 1994 bestuursvoorzitter van fjAZL [otorshow in Groenoordhallen en De Groenoordhallen vormen morgen, zondag 6 juni, ^|dëcor voor een motorshow. Centraal staan de zogenaamde «etfighters, standaardmotorfietsen die door hun eigenaars omgetoverd in juweeltjes van techniek, uitstraling en ver- L Het omlijstende programma is 'snel, spannend en specta- air'; precies datgene wat je bij een motorshow kunt verwach- 1 Stuntteam The Daring Dantes zorgt voor twee optredens t auto's en motoren. Daarnaast is er een steile wand in Hen- HCroeze's Wall of Death, zijn er mini-moto's, wordt er gedaan j body-painting en is er een groot podium met dance-acts. ifetreetfightershow wordt gehouden van 10.00 uur tot 17.00 De toegangsprijs bedraagt 15 gulden. Kinderen onder de 12 jt mogen, onder begeleiding, gratis naar binnen. Gemeente wil velden opknappen Wethouder A. Pechtold heeft de komende jaren drie mil joen gulden meer te besteden voor de sport. Het geld is voor een groot deel bedoeld voor het opknappen van de velden. De extra investeringen zijn opgenomen in de Perspectiefnota. den) en kunstgrasvelden hoog op verlanglijstjes van clubs, weet Pechtold. ,,De korfbalclub Trigon speelt bijvoorbeeld vol gend seizoen in de hoofdklasse en is in die klasse de enige ver eniging zonder kunstgrasveld. Trigon heeft mij gezegd dat een kunstgrasveld op termijn een voorwaarde wordt voor de bond." Het is niet de bedoeling van de wethouder om slechts enke le verenigingen geld toe te stop pen. In principe zijn de miljoe nen voor iedereen bedoeld. Al leen is de vraag waar het geld het hardst nodig is. Daarom robbert minkhorst „We hebben de hallen en de zwembaden nu aan bod ge had", licht de bestuurder toe. „Nu zijn de velden aan de beurt. Jarenlang is geklaagd dat de gemeente te weinig aan dacht had voor sport. We kun nen nu toch een behoorlijke achterstand gaan inhalen." Pechtold zal met de Leidse Sportfederatie en de Bond van Amateurvoetballers overleggen hoe het geld het best kan wor den besteed. Zo staan WETRA- velden (wedstrijd-trainingsvel- presenteert Pechtold rond de zomer de nota 'De groene vel den'. Die visie brengt in kaart welke verenigingen ruimte over hebben op hun accomodaties en welke clubs juist ruimte te kort komen, geeft aan wat er moet gebeuren als een veld moet verdwijnen voor woning bouw en voor asfalt. „We had den met de bouw van de Ste venshof nooit voorzien dat de druk op de sportclubs in het Morskwartier gigantisch zou worden." De bestuurder wil dat het 'creatief medegebruik' van vel den z'n intrede in Leiden doet. Voetballers kunnen de weides met de korfballers delen. Maar ook de buurt moet een beroep op de velden kunnen doen, vindt Pechtold. De Leidse Sportfederatie vindt het nog te \Toeg om een reactie te geven. <1robbert minkhorst AT) in Leiden ziet niets in plan om de Zalmsnip te tgen van 100 naar 75 gul- jlgens WD-fractieleider M. ilz van Haegen houden 1 meester en wethouders net de verlaging niet aan ;igen uitgangspunten. „In collegeprogramma staan dingen vet gedrukt: er H geen lastenverzwaring, en w beleid wordt betaald oud beleid af te stoten. Lr door de Zalmsnip niet ildig uit te betalen worden Listen van de burger met 25 2n verhoogd, en als gevolg ide luxe financiële positie iff het college onvoldoende Ipotentiële bezuinigingen", s de aanvoerster van de op tie. neer burgemeester en iuders per se een woon- itoeslag willen invoeren, Ie WD liever een andere manier van financieren zien. „Op de post algemene bij standswet komt 1,1 miljoen vrij doordat minder mensen een uitkering krijgen dan begroot. Dit bedrag gaat nu naar de al gemene dekking. Maar het zou logischer zijn om de woonkos tentoeslag hieruit te betalen dan uit het Zalmgeld. Net als de bijstand is de woonkostentoe slag immers bestemd voor mensen met een minimumin komen. Het Zalmgeld daarente gen is expliciet bedoeld als las tenverlichting, dat mag je als gemeente niet zomaar vrij be steden." Fractievoorzitter S. ter Harm- sel van GroenLinks vindt dat de gemeente dat juist wel mag. En dat is in haar ogen-maar goed ook. „De Zalmsnip wordt nu gekoppeld aan de hoogte van de woonlasten. Daar zijn wij erg blij mee." Volgens Ter Harmsel was de snip vlees noch vis. „Voor de hogere inkomens is het amper een fooi. Voor de la gere inkomens is het niet ge- Verlaging Zalmsnip geen probleem leiden robbert minkhorst Het is geen enkel probleem als Leiden de Zalmsnip verlaagt van 100 naar 75 gulden. Die vrijheid hebben alle gemeenten, laat het mi nisterie van financiën weten. De eerste twee jaar sinds het bestaan van het extraatje van de- missionair-minister Zalm waren gemeenten verplicht om dat bedrag rechtstreeks aan hun inwoners door te betalen. „Vanaf dit jaar mo gen ze zelf bepalen hoe ze de Zalmsnip door berekenen. Alleen blijft de expliciete doelstel ling: lastenverlichting voor de burgers", stelt voorlichter S. Schrover. Dat de ene inwoner meer profiteert van de Zalmsnip dan de ander, deert Schrover niet. „Honderd gulden voor iedereen is de ideale vorm. Mocht later blijken dat de lastendruk niet lager wordt, beraden we ons op stappen." Dat kan bijvoorbeeld leiden tot een korting op de uitkering uit het gemeentefonds, zegt de woordvoerder. Leiden wil het geld dat zij ver dient (1,4 miljoen gulden) op het snijden in de Zalmsnip gebruiken voor het verlagen van de woonlasten voor de lagere inkomens. Het mi nisterie van financiën controleert via de jaar lijkse Monitoring de hoogte van de lasten voor mensen. noeg om er iets goeds mee te gelegenheid een alternatieve den van de Zalmsnip willen de kunnen. Nu komt het college begroting opstellen. Vast staat liberalen de gemeentelijke las- die laatste groep meer tege- dat de alternatieve begroting ten nog iets verlagen door de moet." een stuk soberder zal zijn dan inflatiecorrectie slechts voor de Zoals gebruikelijk de laatste de begroting van het college, helft toe te passen op de belas jaren zal de WD ook bij deze Naast het volledig in stand hou- tingtarieven. Ue Stemming «burgers komen de sociale gheid ten goede. Het is Ljwaar. Het is zelfs het be- .Hjkste argument waarmee It verdedigd dat er op het c|®ereikbare stukje Leiden ^postkantoor, geen super- ct en zelfs geen grote kan- ïflat komt, maar een ham- jertent van de keten met de L IM. Zet bij een grote par- gjj >laats langs de snelweg een ïurgertent neer, en er wor- geen auto's opengebroken, Drden geen passanten afge- an de prostituees gaan op l naar een andere afwerk- ieven is een sprookje, als je ij hamburger met de grote {looft. M is een vrolijke fi die opkomt voor zieke ■ren. Een hamburger eten I is een daad van liefdadig- I Je gaat niet naar M voor ~|>nger, maar om het goede 'te steunen. a staat al sinds jaar en dag jMeer gelukkige kinderen'. 1 dat de M ook staat voor veiligheid op straat' is w De baas van M (zeg s Grote M) was er deze Ëals de kippen bij om te ïdrukken dat M meer is dan llen konden bevroeden. »ve moeten toch vooral wenken dat M alleen maar fleert van dat transferium. M doet ook heel veel te- §Iij zorgt voor Meer veilig- |En dat is nog niet alles. e 11 miljoen die het heeft Jll om de parkeerplaats met feite van allerlei toeters en tb te voorzien, heeft M toch meen paar ton voor zijn re- Jjg genomen. Je moet dus Jniet denken dat die lui van p beetje voor een dubbel- "777 de eerste rij zitten. injK-zullen ze gelachen hebben iellef, toen ze dit verhaal ver en, len. En wat zullen ze zich dreat hebben toen bleek dat de I Re.incie en het ministerie van M^er en waterstaat het ver ver) TEKENING MAARTEN WOLTERINK haal helemaal zagen zitten. De overheden die miljoenen heb ben gestoken in Neerlands best bereikbare hamburgertent, ver wachten dat automobilisten massaal op hun parkeerplaats uit zullen stappen om verder de bus te nemen. Ze gaan er daar bij van uit dat automobilisten redelijk denkende wezens zijn, die liever in een rijdende bus zitten dan in een stilstaande auto. Ach, ze moeten nog veel leren. Leiden krijgt de primeur, jui chen de staatssecretaris, de ge deputeerde en de wethouder in koor. En daarin hebben ze toch mooi weer gelijk. Leiden krijgt de eerste M met een loopbrug, een overdekte wandelroute en bovendien het kostbaarste lege parkeerplein van Nederland. Buskruit In Meerburg zouden ze een moord doen - bij wijze van spreken natuürlijk - voor een echte lijnbus door de wijk met zo'n immer vriendelijke Con- nexxion-chauffeur achter het stuur. In de Coebel zetten ze de cirkelzaag in de haltepalen. Liefst zaagden ze ook de bus in de lengte doormidden. Waar de een blij mee is, daar moet de ander niks van hebben. Maar de agressie bij de twee verdieners over de komst van bus 30 in het knusse wijkje ter zijde van de Churchilllaan lijkt toch een tikJkie overdreven. Bussen bekogelen en chauf feurs uitschelden, dat past een burger niet. Auto's rijden er volop in de Coebel. Maar nu er eeji bus komt zeggen bewoners: had ik dat geweten, dan was ik hier niet komen wonen. En ze kla gen dat de kinderen niet meer op straat kunnen spelen. Alsof een botsing met een auto min der erg is dan met een bus. Vandaag houdt het actiecomité 'Tegen het idiote idee van wet houder Van Rij om een bus door de Coebel te laten rijden' (kost je een potje verf om dat op een spandoek te schilderen) een blokkade bij de bussluis. Alsof de gemeente de route voor gevaarlijke stoffen door de woonwijk heeft gelegd. De actievoerende Coebellers proberen de bus een uur vertra ging te bezorgen. Nadat ze de chauffeurs bekogeld en uitge scholden hebben proberen ze ze nu gek te maken. Die chauf feurs moeten van hun baas vriendelijk blijven. Anders wor den ze ontslagen. Nu nog kijken of de passagiers ook een uur hun geduld kun nen bewaren. Zo niet, dan schrijven we in de geschiede nisboekjes: 1999 - eerste veld slag in de Coebel. Opgeruimd Het zijn eigenlijk wel schatjes bij de Leidse reinigingsdienst. Ze mogen zich graag stoer voordoen als ze met de vuilnis bakken in de weer zijn, maar diep in hun hart zijn het onge looflijke lieverds. Zo haalden ze tijdens de CAO- perikelen voor hun collega's de kastanjes uit het vuur. Juist zij stortten zich op allerlei verve lende stiptheidsacties, zodat de ambtenaren op het stadhuis hun populariteit konden hand haven. Maar na afloop hielpen ze ook het gedupeerde publiek uit de brand door een paar fijne schoonmaakacties op poten te zetten. Daarbij bleek overigens dat ze, behalve lief en sympathiek, ook een beetje naïef zijn. Het is aar dig om de grote schoonmaak actie ruim van tevoren aan te kondigen. Maar dan moetje niet gek opkijken dat mensen opeens een paar ton aan oude meubels, kapotte tv*s en uit de mode geraakte schemerlampen op straat kieperen. De veegacties worden dit en het komend weekeinde herhaald. De reinigingsdienst moet en zal de stad schoon krijgen. En in derdaad, menig zolder in Lei den ziet er al een stuk opge ruimder uit. RUUD SEP. AAD RIETVELD en leiden De nieuwbouw van kinderdagverblijf Peuterpalet had nogal wat voeten in de aarde. Het werk werd op last van de Raad van State zelfs een keer stilgelegd na bezwaren van een buurtbewo ner. Maar gisteren konden de kinderen van de chrèche dan eindelijk naar hun nieuwe gebouw aan de Oppenheimstraat. Dat deden ze in een feestelijke optocht vanaf hun oude kinderdagver blijf aan de Zoeterwoudsesingel. De officiële ope ning van het nieuwe peuterpalet is waarschijnlijk in september. FOTO HIELCO KUIPERS De Indonesische schrijver Pra moedya Ananta Toer is op 7 ju ni te gast in Leiden bij het In ternationale Instituut voor Azi atische Studies (ILAS). Hij spreekt om 11.00 uur in het Academiegebouw aan het Ra penburg over de literatuur in Indonesië. Pramoedya's belangrijkste thema is de onderdrukking, waarbij hij zich specifiek richt op de keuze tussen verzet, neu traliteit of collaboratie. De schrijver zat vele jaren ge vangen als dwangarbeider. La ter kreeg hij langdurig huisar rest, terwijl zijn werk gedurende het bewind van Suharto verbo den was. Pramoedya is voor velen het symbool van de verdediging van de mensenrechten in Indo nesië. Pas sinds president Habibie het roer van Suharto heeft over genomen, mag Pramoedya weer reizen. Hij brengt voor het eerst sinds 1953 een bezoek aan Ne derland. leiden gint om 20.00 uur. De discussie maakt onderdeel uit van een groot partijdebat over asiel- en mi gratiebeleid. Behalve in Leiden worden maandag tegelijker tijd op 22 andere plaatsen de degens gekruist over het onderwerp. In totaal zijn meer dan 20.000 partijleden voor de debatten uitgenodigd. De discussies zijn een uitvloeisel van een motie die 20 februari is aangenomen tijdens het partij congres. In deze motie deed het partijbestuur een voorstel over een partijbreed debat. De PvdA houdt maandag 7 juni in Leiden een de bat over asiel- en migratiebeleid. Tweede-Kamerleden Jet Bussemaker en Gerrit- jan van Oven buigen zich over het onderwerp sa men met senator Elske ter Veld en partijbestuur lid Peter Noordanus. Het debat dat onder leiding staat van de War- mondse burgemeester I. van der Wel, heeft plaats in Antonius zalencentrum, Lange Mare 43 en be- WIM WEGMAN De dienst milieu en beheer van de gemeente Leiden be gint vandaag met de grote schoonmaak van de binnen stad. De dienst zet een ploeg van 65 mensen in. De actie begint bij Hartebrugkerk. De ze dag wordt het noordelijk deel van het centrum onder handen genomen. Volgende week volgt de andere helft. Kuilen in de straat worden opgevuld, omver gereden paaltjes en ander straatmeu- bilair maken plaats voor nieuw materiaal, het open baar groen krijgt een extra onderhoudsbeurt en de stra ten worden schoongeveegd. Ook halen de medewerkers van milieu en beheer zwerf vuil weg. Doel is dat het cen trum erna er weer netjes bij ligt. Vanaf maandag 14 juni zorgt de dienst ervoor dat de binnenstad regelmatig al om 11 uur opgeruimd en aange veegd is. Dat doet ze door haar werkplanning te wijzi gen. Huisvuil en bedrijfsafval wordt zo vroeg mogelijk op gehaald, prullenbakken wor den zo snel mogelijk geleegd. Als de aanpak bevalt, voert milieu en beheer die structu reel door. De commissie zegt uit een aantal luchtfoto's te hebben be grepen dat er twee jaar geleden op die plek al een wagen stond. Ze acht het aannemelijk dat die van de vrouw was. De commis sie erkent dat de gemeente vol gens de letter van de wet de wa gen alsnog kan laten verwijde ren omdat de vrouw zonder overleg een nieuwe caravan op die plek heeft gezet. Dat zou echter betekenen dat gedoogde woonwagenbewoners hun on derkomen nooit kunnen ver vangen. De vrouw moet wel allerlei bestratingen en een riole ringaansluiting, waarvoor zij geen vergunning heeft aange vraagd, weer weghalen. De vrouw verklaarde eerder al dat ze bereid is dat te doen. De gemeente Leiden mag een bewoonster van het Trekvaart plein niet dwingen haar 'illega le' caravan te verwijderen van het woonwagenkamp. Dat blijkt uit een advies van de commissie voor bezwaar- en beroepschriften. De vrouw was daar naar toe gestapt nadat de gemeente haar had gesom meerd haar caravan weg te ha len. De caravan stond op een plek waar dat niet is toegestaan. De vrouw hield vol dat ze valt on der een gedoogregeling de ge meente besloot twee jaar gele den een aantal illegale, stand plaatsen toch toe te staan maar daar was de gemeente niets van bekend. DEN HAAG/LEIDEN persbureau cerberus Voor het bestelen en bedreigen van een caféhoudster in de Zijl laan in Leiden is een 36-jarige Dordtenaar gisteren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een celstraf van zestien maanden en betaling van dui zend gulden smartengeld aan het slachtoffer. Daarnaast hangt hem een voorwaardelijke celstraf van acht maanden bo ven het hoofd als hij binnen twee jaar opnieuw met de rech ter in aanraking komt. De Dordtenaar moet eveneens de aanwijzingen van de reclasse ring opvolgen ook als deze op name in een afkickcentrum in houden. De straf is lager dan de eis van officier van justitie me vrouw mr. E.C. Kole. De man dwong de caféhoudster op 8 fe bruari van dit jaar onder be dreiging van een mes geld in een zak te doen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13