'Ik dacht aan een grap' 'Patatbakkers zijn geen domme jongens' De balans van een enquête Oertijd Geboorte van een dag DONDERDAG 3 JUNI 1999 COMMENTAAR De PvdA heeft de spanning er nog lang in gehouden, maar echt verrassend kan de afloop van het Bijlmerdebat niet worden ge noemd. Iedereen mag blijven zitten waar hij of zij zit. En al lijkt een parlementaire enquête in vele ogen pas echt geslaagd wanneer er koppen rollen, in dit geval zou dat niet terecht zijn geweest. De commissie heeft aangetoond dat er veel is misgegaan bij de afwik keling van de vliegramp van inmiddels bijna zeven jaar geleden, maar grove missers zijn er eigenlijk niet geweest. Het is een aan eenschakeling van kleine foutjes geweest, die bij vrijwel elke lang lopende zaak worden gemaakt. Als die reden zijn om mensen weg te sturen, kunnen in Nederland maar weinig mensen op hun post blijven. Al sneuvelen er geen ministers, de enquête heeft wel degelijk zijn nut gehad. Ten eerste als gebaar naar de mensen in de Bijlmer: hun klachten zijn het afgelopen halfjaar serieus genomen. Ten tweede heeft de commissie veel spookverhalen de wereld uit kun nen helpen, al zullen de verstokte aanhangers van complottheorie- en in de losse eindjes in het rapport aanleiding zien om aan hun ideeën vast te houden.Maar waarnaar de aandacht de komende tijd echt moet uitgaan, is de verkokering binnen de overheden die ook nu weer zijn tol heeft geëist. De samenwerking tussen de be trokken ministeries, vooral Verkeer en Waterstaat en Volksgezond heid, heeft vrijwel steeds veel te wensen overgelaten bij gebrek aan een coördinerende minister. Het kabinet wil daar gelukkig lering uit trekken, verzekerde minister Peper de Kamer. Het is te hopen, maar het zou voor het eerst zijn. Er valt nog wel meer te doen de komende tijd. De Rijksluchtvaart dienst is een staat binnen de staat gebleken, en dat moet verande ren. Datzelfde geldt voor El Al, dat nu op Schiphol bijzondere pri vileges geniet, maar zich er niet van bewust lijkt dat zoiets ook ver plichtingen met zich mee brengt. En dan zijn er nog de luchtver keersleiders die besloten informatie over gevaarlijke stoffen aan boord van de rampjumbo onder de pet te houden. Achteraf bleek die informatie gelukkig onjuist, maar stel eens dat die wel juist was geweest. Burgers moeten er blindelings op kunnen vertrouwen dat ambtenaren de publieke zaak dienen, waarvoor ze zijn aangeno men, en niet die van een particuliere maatschappij, zoals in dit ge val El Al. Blijft tenslotte nog over minister Borst. Zij mag blijven zitten en op zichzelf is dat terecht. Maar ze maakt een vermoeide indruk. Hoe wel hij op zich los staat van het Bijlmerdebat, werpen de afgelopen weken wel opnieuw de vraag of we met deze minister nog drie jaar voort kunnen op een zo vitale post als Volksgezondheid. De publieke omroep probeert de zomer dit jaa r eens zonder eindelo ze herhalingen door te komen. En dat is mooi. Heel mooi. Het levert namelijk nieuwe programma's op als 'Sport in Beeld'. Goed, echt baanbrekende tv is het niet. Sport in Beeld is een gezellig, voor de makers waarschijnlijk niet al te bewerkelijk, zomeropvul- lertje. Drie studiogasten, een greep uit het archief van het oude Sport in Beeld en Tom Egbers als interviewer, dat kan natuurlijk nooit echt kostbaar zijn. Maar toch... een leuk programma. Vooral voor de Feyenoord-fans, deze keer. Want Sport in Beeld blik te terug op de verrichtingen van de Rotterdammers in het Europa- cup-seizoen 1969-1970. In de studio van commentaar voorzien door de oude Feyenoordhelden Coen Moulijn, Ove Kindvall en Rinus Is raël. En het viel helemaal niet tegen allemaal. Het spel dan. Dat zag er nog knap modern uit. Maar de beelden zelf leken rechtstreeks uit de oertijd te zijn doorge zonden. Hebben we vroeger echt naar deze vage, vlekkerige zwart- witbeelden zitten kijken? Of heeft de tand des tijds de oude opna me-banden naar de filistijnen geholpen? En moeten we dan niet langzamerhand een soort Deltaplan voor de redding van oude tv- beelden opstellen? Willen we onze kleinkinderen later nog kunnen bewijzen dat Feyenoord ooit, inderdaad héééél lang geleden, de Eu ropacup heeft gewonnen? Gek genoeg wenden die vage beelden vrij snel. Maar de verwonde- ring bleef. Over het feit dat het publiek zo'n beetje tegen de krijtlij nen aanzat, zonder dat er ook maar iets gebeurde. Over het totaal ontbreken van reclameborden in de Kuip. Over het heerlijke com mentaar van Herman Kuiphof- zullen we dat in 2030 ook zeggen van dat gewauwel van Eddy Poelmann? Over het feit dat beelden van een finale-wedstrijd na 30 jaar nog steeds kunnen ontroeren - of doen ze dat juist omdat ze van 30 jaar geleden zijn? En over de conclusie dat Tom Egbers geen enkele vraag wist te verzinnen die verderging dan 'Wat ging er toen door je heen?' Hoewel dat later die nacht weer een heel originele vraag zou zijn ge weest aan minister Borst. Flinke wind Slechts in enkele regio's is het opruimen van de warme lucht gis termiddag gepaard gegaan met grof geschut. In de Achterhoek heeft een windhoosachtig verschijnsel honderden bomen vernield. Ook raakten veel huizen beschadigd en werden schuurtjes platge drukt. Verder kwamen er in de late middag en aan het begin van de avond hoosbuien tot ontwikkeling in het noorden en noord westen van het land. In korte tijd vielen grote hoeveelheden neer slag. Zo viel er in Kreileroord, Wieringermeer 24 mm in een kwar tier tijd: net zoveel als in de hele maand mei. Doordat de buien niet lang duurden bleef de overlast beperkt. De zware buien werden veroorzaakt door een over ons land trek kend koufront. Eerder op de dag veroorzaakte een warmtefront re gen en onweer. Op Schiphol viel toen 11, Bloemendaal 7 mm. Daarna klaarde het enige tijd op en in kleffe lucht steeg de tempe ratuur op Schiphol tot 23,9, in Bloemendaal aan Zee tot 23,8 graad. Onder invloed van de zich naar de Noordzee verplaatsende de pressie is het de afgelopen nacht flink gaan waaien. Aan de kust stond, ook vanochtend nog, een harde zuid tot zuidwestenwind. Op IJmuiden werd enige tijd windkracht 8 bereikt (hoogste tien- minutengemiddelde 68 kilometer per uur) met uitschieters tot bijna 90 kilometer. Vanavond neemt de zuidwestenwind af, maar onder invloed van een uitloper van de depressie wordt de atmosfeer gaande weg onstabieler waardoor er gemakkelijk regen en onweers buien tot ontwikkeling kunnen komen. De buienactiviteit houdt ook morgenochtend nog aan. Tegen en tijdens de middag wordt het even wat vriendelijker (meer zon, afne mende buiigheid) maar vrijdagavond krijgen we opnieuw te maken met regen of buien. Het ff ontensysteem van een volgende depressie bij Ierland bereikt namelijk onze streken. De wind gaat weer naar zuidwesten en wordt 's avonds aan de kust krachtig tot hard. De temperaturen stijgen tot maximaal 19-20 graden. In het weekeinde wordt het iets koeler met van tijd tot tijd enkele buien. jan visser Schrijfster Annie Makkink verrast door Gouden Griffel „Mijn uitgever zou dinsdag op bezoek komen. Maar toen de deurbel ging, stond er een cameraploeg van het Jeugdjournaal op de stoep. Zeker een grap van vrienden, dacht ik, of iets voor een wasmiddelreclame. Maar het bleek echt te zijn. Gelukkig had ik de woonkamer netjes opgeruimd. Het Jeugdjournaal vertelde me dat ik de Gouden Griffel had gewonnen. Ik was compleet verrast." 'Helden op sokken' heet het onderscheiden boek van de schrijfster Annie Makkink uit Enschede. Dinsdag ging voort durend haar telefoon en de laatste feestgangers verlieten pas laat haar woning. „Mijn man wist toen nog van niets. Hij zit in Indonesië en komt pas over zes weken terug. Rond half twee heb ik hem kunnen bel len, hij was zo mogelijk nog blijer met de prijs dan ik. Ge lukkig heb ik de rest van de nacht goed geslapen, ik heb er zelfs nog aan gedacht de vuil nisbak buiten te zetten." 'Helden op sokken' beschrijft de avonturen van de geëmanci peerde Zus, haar tien broers en hun kat. Volgens de griffeljury lijkt Helden op sokken op een oud sprookje en versterken de korte, ritmische zinnen het po ëtische karakter van het ver haal. Daar kan Makkink zich wel in vinden. „Taal moet zin gen. Daarom moet je een ver haal ook hardlopen lezen. De meeste jonge kinderen doen dat gelukkig al uit zichzelf. Want alleen hardop lezend hoor je de klank en het ritme." „Helden op sokken heeft, denk toe heb gemaakt. Dat komt ock door de uitvoering en de prach tige illustraties." Die illustraties zijn van Marit Törnqvist, in 1996 winnaar van een Zilveren Griffel. Annie Makkink (1941) begon haar carrière in het onderwijs, en ontwikkelde daarna onder meer de educatieve serie De leesbus: boekjes met korte ver halen om hardop te lezen. Ook die boekjes kenmerkten zich al door de korte en krachtige zin nen, met ritme en rijm. Sinds kort is een boek van haar in haar tweede vaderland Indone sië verschenen. „Veel soberder uitgevoerd dan Helden op sok ken, maar ik ben er erg blij mee." Makkink werkt aan een volgend boek, maar wanneer dat uit komt, weet ze nog niet. „Dat wordt een tienjarenplan, want ik laat me niet opjagen. Ook nu ik de Gouden Griffel heb ge wonnen wil ik niet de hete adem van de uitgever in mijn nek voelen." alice plekkenpol Ad van der Zouw van cafetaria Railsnack uit IJsselstein is boos. De opmerkingen van minister Hermans van onderwijs deze week over het lerarentekort zijn bij hem verkeerd gevallen. Her mans probeerde de Tweede Ka mer tijdens een debat gerust te stellen met de opmerking dat het niet zijn bedoeling is „ie mand uit de patatkraam te plukken en die voor de klas te zetten". „Daar gaan we weer," dacht de cafetariahouder toen hij die uitspraak in de krant las. Van der Zouw is het zat dat zijn horecabranche weer eens te kijk wordt gezet als een soort 'achterstandsgroep'. Van der Zouw: „In cafetaria's en snack bars staan hardwerkende on dernemers die in niets verschil len van andere ondernemers. Sterker nog, ik ben behalve ei genaar van deze mooie zaak met een jaaromzet van acht tot negen ton ook nog personeels chef, kok, ik doe het onderhoud van de apparatuur, verzorg de verkoop en inkoop en zo kan ik nog wel even doorgaan." Volgens Van der Zouw gebeurt het regelmatig dat zijn branche op een negatieve manier in de hoek wordt gezet. „Kijk naar de maatregelen die zijn genomen om speelautomaten uit cafeta ria's te weren. Terwijl bij de eerste de beste sigarenzaak ie dereen mee kan doen aan aller lei lottospelletjes. Dan komt er weer een campagne als 'Let op vet' om Nederlanders te bewe gen minder vet (lees minder snacks) te eten. Terwijl onze branche volop bezig is, te zoe ken naar andere en gezondere vetsoorten. De horeca stopt veel energie in het verbeteren van het imago. We houden open dagen voor potentieel ho- recapersoneel, bieden plaats aan stagiaires, geven voorlich ting op scholen. En dan komt een minister met zo'n uitspraak om de populaire jongen uit te hangen, en krijgt het imago weer een flinke knauw. Ik vind dat zeker een minister elk woord dat hij uitspreekt zorg vuldig moet wegen en dan past zo'n uitspraak niet." Volgens Van der Zouw is zijn open brief niet een publiciteits stunt om het imago van de ca fetariabranche op te poetsen. „Nee, ik ben oprecht boos. Ik vind het een schande dat een minister een branche met 5400 bedrijven op een manier te kijk zet als zouden daar alleen dom me jongens werken. Ik ken zelfs heel veel cafetariahouders die wel degelijk een lesbevoegdheid hebben, mijn in de zaak mee werkende vrouw mag lesgeven aan verpleegsters en ik ken een collega die bankdirecteur is ge weest. Misschien is het wel een tip voor Hermans om juist on der cafetariahouders eens te gaan werven als hij bevoegde onderwijskrachten zoekt. Ik heb ook een stagiaire gehad die inmiddels chef-kok is van een bekend visrestaurant in Spa kenburg en als ik die spreek zegt hij nog altijd dat hij het vak echt geleerd heeft in de cafeta ria." Van der Zouw ziet de opmer king van de minister als een be lediging. Hij wijst de minister er op dat veel van die collega-on dernemers trouwe WD-stem- mers zijn en laat Hermans (ook VVD) weten, serieus te overwe gen zijn partijlidmaatschap op te zeggen. „En dat doe ik ook echt als de reactie van de mi nister me niet bevalt. Ik wil dat hij op zijn minst excuses maakt." In de brief wijst Van der Zouw de minister er fijntjes op dat hij behalve patatbakker ook al acht jaar voorzitter is van de Lande lijke Commissie Leerlingenstel sel Horeca en zes jaar voorzitter van de Landelijke Examen Commissie Uitvoerend Onder nemer in de Horeca, „benoemd door u als minister van OCW". Voorlichtster M. Bestelink van de minister laat weten dat Van der Zouw de woorden van de minister vermoedelijk verkeerd heeft begrepen. „Hermans heeft gezegd dat hij niet een willekeurige bezoeker van een patatkraam voor de klas gaat zetten. Een brief van de minis ter met die strekking is onder weg naar de heer Van der Zouw." gpd Op de laatste vrijdag van mei zouden wij, een vriendenclubje, voor dag en dauw gaan wandelen in het natuurge bied De Millingerwaard. Daarna ont bijt in het roemruchte café Oortjeshek ken in de Ooij en dan tiaar ons werk. Het leek allemaal ver van ons bed toen dit plan geboren werd, maar plots klaps diende de vrijdag zich met een onverbiddelijk wekkergerinkel aan. Traag en tegenstribbelend sleepte ik mij uit bed. Wie verzint nou zoiets? Het is kwart voor vijf. doodstil en ogenschijnlijk nog duister, maar in het oosten ontwaar ik een ijsblauw ochtendglo ren. Ik geef me op slag ge wonnen als ik een merel hoor losbarsten. Vervol gens registreer ik de zendverdeling van al die verschillende soor- ten vogels die ieder op een eigen tijdstip in vallen. Na een halfuur is het één groot orkest. Dan ben ik al buiten, rijd langs dampige wei landen naar de Millin gerwaard en zie hoe een vermiljoenrode zon oog verblindend uit de hori zon klimt. In elke boom HELEEN CRUL en struik zit een zingende vogel. In de bermen bloeien fluitenkruid en smeer- wortel. De maan staat nog aan de he mel als een fletse, uitgedoofde lam pion. Vijf, zes meter water heeft hier gestaan in 1993 met de kerst toen oi>erstromin- gen Gelderland teisterden, vertelt de gids die ons de Millingerwaard bin nenleidt. De rivier bepaalt wat hier aan natuur ontstaat: het Ooijbos. be staande uit wilgen en populieren die zowel tegen hoog als laag water kun nen. We luisteren geïmponeerd naar de man die voor de zoveelste keer het sprookje van de Millingerwaard ver telt. De grote Architect heeft het land schap daar eerst geschapen. De mens verknoeide het, maar kwam tot in zicht. Een paar mensen althans die een visioen kregen dat ze 'het plan Ooie vaar' noemde. Er gebeurde een wonder: het visioen mocht werkelijkheid wor den. Zo werd de Millingerwaard op nieuw geschapen, maar nu door toe doen van de mens. In tien jaar tijd zijn er rivierduinen ontstaan door de westenwinden die het zand doen opwaaien in de beddingen van de rivier. Diezelfde rivier blijkt meer dan vierhonderd plantenzaden aan te voeren uit Midden-Europa die in de Millingerwaard aanspoelen, ver stuiven, ontkiemen en wortelen. Een kudde Schotse hooglanders en Poolse fjorden paard en zorgen er al grazend voor dat de Millingerwaard geen on doordringbaar oerbos wordt, maar her en der ook oogt als een kleurige lap pendeken van bloeiende planten. Geef Moeder natuur even de kans, dat wil zeggen laat het land braak liggen, houdt de handen thuis en zij herstelt zich met een uitbundig zelforganise rend vermogen. Wat de Millinger waard vooral heeft geleerd, is dat niet zozeer de veivuiling ruïneus is voor plant en dier, maar het tekort aan ruimte om er met zijn allen uit de voe ten te kunnen en in stand te blijven. Inmiddels is het zeven uur en staan we in een moerasgebied voor de grootste kolonie blauwborstjes van West-Euro pa. Ze waren in Nederland nagenoeg uitgestorven maar zijn zich hier weer spontaan gaan vestigen en breiden zich nog steeds uit. Plantensoorten en vogels worden minutieus geteld en ge registreerd in de Millingerwaard. De verrassing over wat hier allemaal komt aanwaaien en neerstrijkt wan neer je de goede condities schept en de natuur haar gang laat gaan, is groot. Om half negen ontbijten we in Oortjes hekken, een oud huiskamercafé, en een geliefde pleisterplaats voor fietsers en al dat volk dat zont en zwemt in de Bisonbaai. Het was even doorbijten bij het opstaan, maar we zijn een bijzon dere ervaring rijker. Beschermingen behoud van de natuur wordt vaak als iets nostalgisch afge daan, maar wandelend door zo'n ri vierlandschap met de nog jonge dag om je heen, ervaar je aan den lijve hoe die natuur ook een wezenlijke, heden daagse waarde vertegenwoordigt. Ze heeft een eigen, uniek verhaal te vertel len over groei en bloei, over taaiheid en kwetsbaarheid, over hoop en continuï teit. Maar het is vooral de geboorte van de nieuwe dag die zijn automatisme ver liest en adembenemend wordt als je het hebt meegemaakt. Een geboorte die wordt ingeluid door het zingen van de vogels, dan een duisternis die vervloeit tot een purpergrijze schemering waar uit ene oranje vuurbal verrijst die licht brengt over het landschap, kleuren en geuren tot leven laat komen en tenslot te hoog aan de hemel, als een godheid met een goudgele stralenkrans, heerst. Om halftien, achter mijn bureau besef ik: een dag die zo begonnen is, kan nooit meer een dag als alle anderen worden. Nog 212 dagen en hetp nieuwe millennium bj^ aan. Reden voor dezeie om in een dagelijkse sn( terug te kijken op beBet rijke gebeurtenissen (jj plaatsgrepen op corre- ponderende data in drjj gelopen 1000 jaar. De. week: 31 mei 1859: Bi^ slaat voor eerste maal. a juni 1864: Oprichtingm. ste Nederlandse vakbch 2 juni 1904: Tarzan ge^n ren; 3 juni 1098: Antic[," prooi kruisvaarders; 4jij 1798: Giovanni Casani overleden; 5 juni 156(Ji Executie Egmont en II ne. 3 JUNI 1098 ik „Zelfs uit de Antiochië een typisch Tui^ stad, onregelmatig volgebia^ door tal van bochtige, klei stxaten doorschoten schilf achtige gezichten te over Y verend, maar naar onze Er peeschen smaak weinig h nisch en armelijk. Niets hw, nert er aan de pracht en g/\ heid, de handelsbeweging de kerkelijke pracht, die e>H( veertien eeuwen lang, nier- minst nog onder de kruis^v ders van deze stad zijn uiiLe gaan." De vaderlandse chroniquj^ die eind jaren dertig Antk^t aandoet, kan er maar moe r aan wennen. De mooie stir aan de grens met Syrië - itr takya genoemd -doet volg^ hem in weinig meer denkj) aan de gloriejaren van du^ jaar eerder. Op 3 juni 109i gint voor de eens zo roemj te stad een nieuw leven. IJ kruisridders nemen de man ge vestinggordel en na eel c leg van zeven maanden njj de Arabische onderdanen,it( gewonnen geven. De ridd[ stichten er een vorstendor aan het christelijk koninkje ruzalem schatplichtig is. defabricage bloeit als noo, voren: laken van Antiochiiei wordt een veelgevraagd ai Maar na twee eeuwen chi \- ke overheersing is het in l,ri gedaan met de westerse p^ en praal. De Mamelukken overen de stad en voeren christenen af. e HENK RUUL lcj Robothond' ei De introductie van de robif hond Aibo door Sony in Jaol is een doorslaand succes, je 3000 exemplaren van de tin viervoeter waren na twin# nuten allemaal verkocht, honden werden exclusief ét ternet verkocht voor 4200k den per stuk. De huisdier^ kunnen kwispelen, wande e en enkele voorgeprogramé1 de kunstjes uitvoeren. Vajt>' hond zijn 5000 exemplareih maakt. De overige 2000 w3' in de Verenigde Staten op'e markt gebracht. Het electi caconcern is niet van plai4 meer Aibo's te bouwen, n>4 het Japanse persbureau Ké' ANP/RTR b Tatjana-viltf Internetprovider World Oi_ moet een partij van lOO.Oi, bierviltjes met het portretL Tatjana Simic vernietigen^ der moet de provider al ha dere gebruik van Simics al ding staken. De schadeveij ding van 1 gulden per viltjj Tatjana eiste in het kort gt. tegen World Online, is nier gewezen. L World Online riep menseik de viltjes op Tatjana masst e-mailen. Verder was op derzetter een foto van de L geres en haar handtekeniik zien. Volgens Simic was eiL definitieve overeenkomst Lj sen haar en de provider uiL nen. World Online echter L meent dat Simic wel deget de hoogte was en wist dat| haast geboden was bij de |c pagne. De provider vindt (k om dat Tatjana te laat proj, teerde. Rechter mr. F. HeiC achtte inbreuk op het port^ recht van Tatjana bewezeij Volgens Heijnen is het ecl^, onduidelijk dat de geledeik schade inderdaad een gulk per viltje zou bedragen. L Annie Makkink leest voor uit haar boek aan kinderen uit de buurt. FOTO GPD TOMA TUDOR

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2