'We kunnen alleen bidden voor een oplossing i Kerk Samenleving redactie aad rietveld. i VANDAAG Tien dagen nadat de discipelen van Jezus de Heilige Geest ontvingen is het 'Sacramentsdag'. In het Latijn 'Corpus Christie', lichaam van Christus, geheten. De viering van Sacraments dag herinnert aan de instelling van de 'eucharistie', wat voor de rooms-katholieke kerk, maar ook bij orthodoxe, anglicaanse en hoogkerkelijke stromingen in het protes tantisme, een benaming is voor het Heilig Avondmaal. Het brood dat tijdens de viering wordt gedeeld verwijst naar het lichaam van Christus, de wijn naar zijn bloed. Katholieken herdenken vandaag ook de sterfdag van de 'heilige koningin van de Franken', Chlotilde, op 3 juni 545 na Christus. Zij stichtte menig kerk en klooster in Frank rijk. Maar haar grootste verdienste was de bekering van haar man, koning Clovis. Drie jaar na het huwelijk tussen Chlotilde en Clovis dreigde de koning een oorlog met de Allemannen te verliezen. Clovis beloofde zijn vrouw chris ten te worden, als hij de Allemannen toch nog zou ver slaan. Dat lukte en hij hield zich aan zijn belofte. Door de bekering van Clovis en de Franken kon Frankrijk uitgroei en tot 'de eerste kerkprovincie'. Zelfbewust het jaar 2000 in utrecht De rooms-katho lieke kerk voert in de aan loop naar het jaar 2000 een campagne, die vertrouwen in de toekomst moet uitstra len. In het campagnemateri aal van het bisschoppelijk comité 2000 staan mensen centraal die 'zelfbewust uit stralen dat het geloof hun le ven draagt'. Naast vlaggen, stickers en ballonnen zijn er drie posters gemaakt, waar op de geportretteerden 'ei gentijdse credo's' uitspre ken: ik geloof, dus ook in el kaar: ik geloof, dus ik kom in actie en: ik geloof, dus ook in de toekomst, foto anp Weer inbraak bij kardinaal Danneels mechelen Bij een inbraak in het aartsbisschoppelijk paleis van kardinaal Danneels in Mechelen zijn twee kelken gestolen. Het is de derde inbraak in korte tijd. Het paleis is weliswaar voor zien van zware sloten op de deuren, maar heeft geen alarmin stallatie. De gewijde kelken van goud, zilver en edelmetaal heb ben vooral een emotionele waarde voor de bezitters. Danneels had zijn kelk van kloosterzusters gekregen. Zijn secretaris, Wil- fried Brieven, kreeg de kelk bij zijn priesterwijding in 1955 van zijn ouders. Jaren geleden werd al eens de bisschopsring van Danneels gestolen. De politie wist toen de dader aan te houden en de kardinaal kreeg zijn ring terug. Voorlichtster verlaat SoW-kerken leusden Voorlichtster Christine Hoogenkamp verlaat per 1 sep tember de Samen op Weg-kerken. Zij krijgt dezelfde functie bij de 's Heeren Loo Zorggroep, in Nederland de grootste organisa tie voor zorg aan mensen met een verstandelijke handicap. Hoogenkamp (35) trad in 1991 in dienst van het Hervormd Persbureau, de toenmalige afdeling voorlichting van de Neder landse Hervormde Kerk. In 1996 werd zij hoofd voorlichting van de drie Samen op Weg-kerken. Zij was al benoemd tot hoofd van het stafbureau communicatie van de drie kerken, die eind dit jaar hun landelijke bureau's samenvoegen. Eerste zendelingen uit Hongarije Boedapest De Lutherse en Gereformeerde Kerken in Hongarije zullen voor het eerst sinds jaren zendelingen uitsturen naar het buitenland. Dat heeft het Protestantse Zendingsinstituut in Boedapest bekendgemaakt. Onder het communisme was het voor de kerken in feite onmogelijk om zendingswerk te verrich ten, zegt de Nederlandse directeur van het instituut, Anne-Ma- rie Kool. Het uitsturen van zendelingen is volgens Kool een hoogtepunt voor het instituut, dat vier jaar geleden door Hon gaarse kerken werd opgericht. Als eerste zendingsechtpaar wor den Andras en Angelica Jo uitgezonden. Zij beginnen in juli hun werk in Kodaikanal in het zuiden van India. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Britsum-Cornjum- Jelsum, mw. H.M. Hoogenraad, kandidaat uit Leeuwarden, die dit beroep heeft aangenomen; te Nootdorp, D. Fisserte Hattem (pastoraat in het centrum 'De He- zenberg'), die dit beroep heeft aangenomen; te Stevensweert- Maasbracht (Reformatorische kerkgemeenschap Maasbracht), P.T. Mol, kandidaat uit Utrecht. Aangenomen: naar Oosterhesse- len, mw. M. van den Berg-Nieuw- poort, kandidaat uit Bergum (Fr.). Bedankt: voor Putten (wijk 6) (toez.), K. van Meijeren te Zwol le. Legerbisschop Plint over de uiterlijke en innerlijke strijd tussen goed en kwaad in Kosovo „Een gevechtspauze in Kosovo, met de mogelijkheid van opnieuw beginnen met bombarderen, zou op het ogenblik de beste stap zijn voor de internationale gemeenschap", zegt de waarnemend bisschop van Haarlem, én legerbisschop voor de Nederlandse krijgsmacht, Jozef M. Punt. Hij wil, in navolging van de Paus en de Nederlandse Raad van Kerken, de diplomatie nog een kans geven om een uitweg in het conflict te zoeken. In zijn statige ambtswoning aan de Nieuwe Gracht vertelt Punt over het officiële standpunt van Rome en zijn eigen gedachten over geweld en geloof, goed en kwaad en new age. HAARLEM ONNO VAN 'T KLOOSTER Het is moeilijk voor te stellen: waarnemend bis schop van Haarlem, Jozef M. Punt, als studen tenactivist in de jaren zestig/zeventig, en religi euze zoeker in de new Age-wereld. Toch zette hij ooit zo zijn eerste schreden op het religieuze pad. Nu heeft hij de reputatie van een conservatieve katholiek die in de voetsporen treedt van wijlen bisschop Gijsen van Roermond. Voordat Punt in 1993 in Haarlem tot hulpbis schop werd benoemd diende hij jarenonder Gij sen. De voorzitter van de Acht Mei Beweging, Henk Baars, rakelde onlangs nog in deze krant op hoe Paus Paulus VI trachtte de opstandige Nederlandse kerkprovincie in het gareel te krij gen door bisschoppen als Simonis én Gijsen te benoemen. In een poging het tij te keren pro beerden progressieve katholieken diens benoe ming te voorkomen. Nu kwam een aantal voor uitstrevende priesters en pastores uit de omge ving Haarlem onlangs bijeen om een lobby op te zetten, met als doel Punt 'weg te werken' naar Groningen. Officieel is Punt 'apostolisch administrator', of wel interim-bisschop. Dat betekent dat hij alle bevoegdheden en taken heeft van een gewone bisschop, maar nog geen officiële pauselijke be noeming. Volgens Punts eigen inschatting zal het nog wel even duren voor het Vaticaan een beslis sing neemt. „Met de benoeming van een aposto lisch administrator is in zekere zin de functie van bisschop ver- Waarnemend bisschop Punt: „We mogen niet in een negatieve spiraal terechtkomen, waarin we moeten vechten tot het bittere eind". foto united photos de boer met de politie vochten en dergelijke. En er was een groep die probeerde tot geestelijke verande ringen te komen, met new age en de integratie van Oosterse religies. Bij die laatste was ik het meest betrokken." „Ik heb de Maagdenhuis-bezetting en dergelijke wel voor een stuk meebeleefd, maar sleepte toch vooral met alle mogelijke boeken over Oosterse godsdiensten, Westerse gnosis, de I Tjing, het Ti betaanse Dodenboek enzovoort. Ik heb er nog Punt als legerbisschop in Bosnië. een boekenkast van vol staan. Door een aantal ervaringen begon ik later toch de leemtes in al die stromingen te zien." In zijn jeugdig enthousiasme wilde Punt ook ge lijk maar priester worden. De Bijbel zegt dat de mens is geschapen om te 'wandelen met God', vertelt hij. „Ik ben er een aantal jaren overheen gehobbeld, maar het geloof komt onvermijdelijk en altijd weer terug. Dat geldt niet alleen voor mij. In het vroegere Oostblok is zeventig jaar ge probeerd religie uit te roeien. Op niet mis te ver stane wijze. In Tsjecho-Slowakije werden na de oorlog in één nacht alle priesters in het hele land opgepakt, in concentratiekampen gestopt of ge dood. Kerken werden in brand gestoken of ver bouwd. En nu zitten de kerken weer vol." „Twee weken geleden bracht de patriarch van de Georgisch-orthodoxe Kerk een bezoek aan Ne derland. Tijdens een lunch vertelde hij dat, na tientallen ja ren van on derdrukking, de kerken weer volstro men. Vooral met jonge mensen. De seminaries kunnen de vraag nauwe lijks aan. Ze hebben vijf kandidaten voor iedere plaats op de opleiding. In Nederland is het net an dersom. Mis schien komen de kerken in het Oostblok juist door die vervolging nu zo sterk voor de dag." „Bij ons is het al vele jaren erg makkelijk, en is gods dienst aan de rand van het bestaan terecht gekomen. Dat is misschien één van de redenen waarom religie hier aan kracht heeft ingeboet. Toch tonen on derzoeken aan, dat ook Nederlanders nog mas saal op zoek zijn naar het religieuze. Ze komen dan vaak uit bij die sektarische en oneigenlijke religieuze bewegingen, de new age. Het is de uit daging van de kerk om die mensen weer in con tact te brengen met de authentieke religieuze bron." „Voor christenen is geloven relationeel. Het gaat uiteindelijk om je persoonlijke relatie met God, en Gods relatie met jou. Vanuit die relatie is alles van het geloof en de kerk te duiden: het besef dat God liefde is en tot ons gekomen is, dat Hij een relatie zoekt met de mens, dat Hij de mens wil voeden en sterken. Mensen uit de new age heb ben meestal een meer onpersoonlijk religieus be sef. Het gaat bij hen vaak over kosmische krach ten waar je je voor open moet stellen." „Christenen staan anders in het leven. Je staat te genover God in liefde, maar ook met verantwoor ding, schuld, vergeving en verzoening. Allemaal begrippen die passen bij een persoonlijke relatie. Verzoening, schuld en vergeving hebben niet zo'n betekenis. Dat valt meestal onder de wet van karma. Je laadt negatief karma op je en dat moet je dan in dit leven of het volgende uitboeten. Dat is geen vergeving, maar de ijzeren wet van oor zaak en gevolg. Een volstrekt andere visie dan van waaruit christenen leven." „Wij zeggen: je kunt negatieve dingen in de we reld zetten, zo u wilt 'negatief karma', maar wij hoeven dat zelf niet uit te boeten. Je mag het door Christus laten dragen. God neemt, voor wie zich daartoe bekent, vanuit die persoonlijke rela tie de lasten en schuld op zich. De moordenaar aan het kruis is het mooiste voorbeeld. Na een heel leven van geweld, schuld en kwaad achter zich, zegt hij tegen Christus: 'denk aan mij wan neer Gij in uw Koninkrijk gekomen zijt'. En dan zegt Jezus: 'vandaag nog zul je met Mij zijn'. Om het in new age-termen te zeggen: Christus neemt in één keer zijn hele negatieve karma weg. In mijn ogen is deze visie oneindig meer bevrij dend." Van de tegenstellingen in de jaren zestig zijn de scherpe kantjes wel afgesleten, zegt Punt. De te genwoordig als 'conservatief bestempelde Punt had laatst, naar eigen zeggen, geen enkele moeite als vertegenwoordiger van de katholieke kerk in een overleg met de Raad van Kerken, waaronder het progressieve IKV en Pax Christi, met een ge zamenlijke verklaring te komen over de oorlog in Kosovo. De rooms-katholieke kerk belegde hierover afge lopen weekend in Rome een internationaal con gres voor krijgsmachtbisschoppen. In de hele wereld zijn zo'n zestig legerbisdommen in elk land waar een substantieel deel van de bevolking katholiek is. Voor Nederland ging legerbisschop Punt naar Rome. Punt sprak bij aanvang van de bombardementen in maart al zijn bezorgdheid uit over de situatie. „Ik betwijfel of deze Navo-acties de humanitaire problemen in het gebied zullen oplossen", zei hij toen. Na zijn bezoek aan de conferentie in Rome doet hij weer een beroep op de Navo om een 'ge vechtspauze' in te lassen. Punt: „Het gaat er niet om of we de oorlog met Servië winnen, maar om de humanitaire nood in Kosovo. En dat humani taire probleem is inderdaad niet opgelosv-ï bombardementen alleen bereiken we daP niet. Voor de mensen in het oorlogsgebit/J elke dag, en elke bom die valt, een drama „Daarom vindt de kerk dat een militaire opening in zich moet dragen van een dij ke oplossing. De NAVO moet elke beoordelen of het ook maar enigszins mi een diplomatieke uitweg te vinden. Vand de Paus opriep tot een paasbestand. Ik h« bij die oproep aangesloten. Inmiddels zij. een paar weken verder en lijkt er enige bi op het diplomatieke vlak te zijn. Maar hee' strekt onduidelijk wat daar uit zal komen I' „Er worden ook door het Vaticaan poginfii daan uit de impasse te komen, zowel en r public, als achter de schermen: missies ib grado, Moskou en vertegenwoordigers v? thodoxe kerk, alles om te proberen die zaü: in beweging te krijgen. Daarom doen de fER schoppen een oproep om de dialoog een geven. Meer kun je niet doen. Behalve ho a bidden voor een oplossing op korte termj Twee jaar geleden was Punt als legerbisst Bosnië. Het waren de nadagen van de oora maar in Sarajevo werd nog volop gevochig les was kapotgeschoten", vertelt hij. „Eerlij schrikking. Met zo'n bezoek probeer je d?0 lidariteit te laten zien met de manschapp?* is niet niks wat ze daar allemaal meemaki1- „Neem Srebrenica. Die jongens hebben 1 zettend moeilijk gehad met wat ze daar g hebben. Er zijn ook veel aalmoezeniers b 8 weest met de opvang en het helpen verw van de traumatische gebeurtenissen. Een30 leeft tenslotte grofweg gezegd op drie niv e het lichamelijke, psychische en geestelijk1S( veau. Wij zijn er om in die derde dimensi>tr te geven." d. „Natuurlijk heb ik mijn eigen gedachten? politieke gang van zaken. Nederland is vov( mij tussen de wielen van de international^ tiek geraakt. Srebrenica was een zogehete^ fe-area. In de 'protected-area's'zou word10 grepen als de Serven aanvielen. Niet in df*s fe-area's. Men heeft gedacht dat de SerW van deze gebieden zouden afblijven. Nierv verwachtte hoe driest de Serven waren. N^1 land was daar gelegerd met lichte wapent1 heeft niets kunnen doen. Daarom zitten i gens nu met een schuldgevoel." „Een wezenlijk aspect van het christendo^ je tot het uiterste gaat in het incasseren v 0 kwaad, zonder terug te slaan", reageert P- de vraag hoe het zit met de christelijke bc® schap om altijd de andere wang toe te kerjs moet die uitspraak van Jezus in de Bergré" in een theologische context. Het is in een stantie een aansporing voor ieder mens if" eel. Door kwaad met goed te beantwoord" wordt het kwaad uiteindelijk minder. Alsi verantwoordelijkheid voor een derde bijk zin mand op straat een kind in elkaar slaan. I wordt het anders. Simpel voorbeeld: je zi( mag je daar niet naast gaan staan met eer 'vrede op aarde'." „Je kunt wel zeggen: ik ben zelf bereid on met goed te bestrijden en niet meteen ter sja^n als mij iets wordt aangedaan. Neem weg dat je ook een verantwoordelijkheid i voor anderen." „Zo geldt dat ook in Kosovo. Je kunt niet I toekijken en alleen tot vrede oproepen, te zoveel mensen worden verdreven, verkra vermoord. We moeten ingrijpen. Over de hoe en met wat, kun je eindeloos discussi Alleen in uiterste gevallen wend je milita/ delen aan. Maar altijd zo, dat je die middf weer terug kunt nemen om een politieke nomische weg in te slaan. Voor buitensta\ is het moeilijk inschatten of echt alle dipl< ke middelen zijn benut voordat tot aanva: werd besloten." „We mogen niet in een negatieve spiraal i komen waarin we tot het bittere einde mc doorvechten. Daarom is er de oproep var- ticaan om elke dag te kijken of we niet tot andere weg in kunnen, even stoppen mei barderen om te kijken welke andere mogi den er zijn. Daarbij moeten we ons niet a!w verlaten op de dreiging met militair gewei- het inzetten van politieke en economisch^ ten, maar ook op die van de geest. Want c het uiterlijke fysieke geweld zit ook de inr. en persoonlijke strijd tussen goed en kwa WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Wolkenvelden, soms ook wat zon en vooral in het zuiden enkele buien, mogelijk ook onweer. Middagtemperatuur van 9 gra den in het noorden tot 19 in de omgeving van Oslo. Zweden: Wolkenvelden, af en toe ook zon en van tijd tot tijd wat regen. In het zuiden mogelijk ook onweer. Maxima tussen 13 en 19 graden, morgen in het noorden iets fris ser. Denemarken: Tamelijk veel bewolking en gere geld regen en onweersbuien. Maxima rond 19 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd buien, soms ook met onweer. Maxima van 13 graden in Schot land tot 20 in de buurt van Lon don. Morgen in het zuiden iets frisser. België en Luxemburg: Vrij veel bewolking en van tijd tot tijd buien, mogelijk ook onweer. Maxima dalend naar ongeveer 18 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag soms wat zon, maar ook een enkele bui. Morgen meer buien en meest bewolkt. Mid dagtemperatuur dalend naar on geveer 18 graden. Portugal: Geleidelijk overal steeds meer zon en droog. Middagtempera tuur van 20 graden in het noor den tot 28 in de Algarve. Madeira: Perioden met zon en droog. Maxima ongeveer 23 graden. Spanje: Flink wat zon en alleen in het noorden eerst nog een enkel buitje. Maxima tussen 28 en 33 graden, langs de Golf van Biska je 20 graden. Canarische Eilanden: Overwegend zonnig en droog. Middagtemperatuur tussen 22 en 27 graden. Marokko: Westkust: Tamelijk veel zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima rond 25 graden, landin waarts veel warmer. Tunesië: Veel zon bij maxima van 30 gra den vlak aan zee tot 41 in het binnenland. Zuid-Frankrijk: Vandaag wat zon en op de mees te plaatsen droog. Morgen meer wolken en enkele buien, moge lijk ook onweer. Morgen later op de dag in het Rhonedal kans op een Mistral. Maxima van 19 gra den langs de westkust tot 26 in de Provence. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig en vrijwel de gehele periode droog. Maxima rond 29 graden. Italië: Vandaag veel zon en op de mees te plaatsen droog. Morgen vooral in het midden en noorden meer bewolking en met name in het Alpengebied enkele stevige re gen- of onweersbuien. Maxima tussen 29 en 35 graden, maar morgen iets minder warm. Corsica en Sardinië: Veel zon, maar morgen iest meer bewolking. Dan een kleine kans op een regen- of onweersbui. Maxima rond 29 graden, morgen iets minder warm. Malta: Zonnig bij maxima van ongeveer 33 graden. Griekenland en Kreta: VRIJDAG 4 JUNI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 07.36 Zon onder 19.55 Maan op 03.26 Maan onder 15.56 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.24 21.51 04.57 21.24 Laag 01.00 10.02 00.41 23.43 Weerrapporten 03 juni 08 u Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas wind temp neersl Malta Split eem, bewolkt onweer -w- warmtefront regen sneeuw —J— koufront opklaringen hagel L lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur -1000- luchtdruk in hecto pascal onbew. onbew. licht bew. half bew. licht bew. Stockholm licht bew Warschau licht bew. Wenen regenbui Zurich licht bew. Bangkok half bew Buenos Aires motregen Casablanca half bew. Johannesburg half bew. Los Angeles licht bew. New Orleans licht bew New York zwaar bew Tel Aviv half bew. Tokyo licht bew. Vancouver onbew 21 15 0.2 31 14 5.0 16 14 0.0 25 20 0.0 23 14 00 28 14 130 21 12 21.0 26 12 3.0 24 10 0.0 30 18 0.0 28 16 0.1 22 0.0 18 7 0.0 27 14 13.0 23 17 22 11 20 11 26 14 30 17 14 7 00 23 19 0.0 20 12 0.0 18 15 0.6 29 23 0 1 28 24 0.0 29 18 0.0 28 22 0.1 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071 - 5323 508 Familieberichten: 023-5317 33 023- 5320216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIE Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging veicl het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- betaling. VERZENDING PER POST 1 Voor abonnementen die per post (binl worden verzonden geldt een toeslag;] aan portokosten per verschijndag, g LEIDSCH DAGBLAD OP CASSET^1 Voor mensen die moeilijk lezen, slee hebben of blind zijn (of een andered leeshandicap hebben), is een same'o van het regionale nieuws uit het Ie* Dagblad op geluidscassette beschir informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, lt Overwegend veel zon en droog. Maxima tussen 26 en 30 graden, in het Griekse binnenland plaat selijk wat warmer. Turkije en Cyprus: Zonnig en op de meeste plaatsen droog. Maxima 25 tot 32 graden, morgen iets warmer. Duitsland: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd enkele stevige buien, soms ook met onweer. Middagtempe ratuur dalend naar ongeveer 21 graden. Zwitserland: Vandaag veel zon en meesten tijds droog. Morgen vooral in het zuiden en oosten enkele regen- of onweersbuien. Maxima rond 25 graden, morgen enkele gra den Oostenrijk: Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Morgen van het westen uit enkele stevige regen- en onweersbuien. Mid dagtemperatuur rond 25 graden. Polen: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd enkele regen- en onweers buien. Maxima rond 25 graden. Tsjechië en Slowakije: Naar het oosten wegtrekkende buien en af en toe zon. Morgen van het westen uit opnieuw re gen- of onweersbuien. Maxima rond 26 graden. Hongarije: Perioden met zon en vooral van daag ook kans op een regen- of onweersbui. Maxima rond 28 graden. K E N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN 3 Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14