r\ Wijdenbosch moet direct opstappen Buitenland Op campagne Öcalan onthult contacten van PKK in het buitenland Koerden blijven Abdullah Öcalan trouw Oude IRA-moorden brengen Sinn Féin in verlegenheid VOENSDAG 2 JUN11999 155 AP Associated Press School getroffen in Kashmir mtjzaffarabadIndiase militairen hebben vandaag bij hun strijd tegen separatisten in de regio Kashmir een school getroffen. Volgens de politie zijn minstens drie kinderen gedood. Het gaat om een gebouw in het Pakistaanse deel van Kashmir, tachtig ki- lometer ten oosten van Islamabad. Een Indiase functionaris iPJIf omschreef de beschuldiging van Pakistan als 'valse propagan da'. „De volgende keer beschuldigen ze ons van het bombarde ren van een weeshuis. De Pakistanen vermoorden burgers. Wij 5 richten ons slechts op militaire doelen." Eerder verklaarde Pa- o a kistan ook al dat schoolkinderen slachtoffer zijn geworden van een bombardement van het Indiase leger. New Delhi heeft dat toen formeel ontkend. Gerechtshof verwerpt vonnis Botha kaapstad Het Hooggerechtshof in Kaapstad heeft de veroorde ling van de voormalige president Botha van Zuid-Afrika in ho ger beroep verworpen. De staatsman was in augustus veroor- deeld wegens minachting van de Waarheids- en Verzoenings commissie. Hij kreeg een boete van 3.300 gulden of een gevan genisstraf van twaalf maanden en een voorwaardelijke straf van een jaar. Botha had tot drie keer toe geweigerd te verschijnen voor de commissie die de misdaden begaan tijdens het apart heidsregime onderzocht. Cuba eist schadevergoeding van VS havana Cuba heeft gisteren vele miljarden dollars schadever goeding van de Verenigde Staten geëist ter compensatie van veertig jaar 'oorlog'. Een reeks Cubaanse organisaties heeft daartoe een juridisch document bij een Cubaanse rechtbank in gediend. Cuba eist dat de VS 380 miljard gulden betaalt als compensatie voor de dood van 3.478 Cubanen en de verwon dingen van 2.099 anderen tijdens de oorlog die Washington te gen Cuba heeft gevoerd. Genoemd worden onder meer de steun voor de zogeheten rebellen van Escambary in de jaren zestig, de mislukte invasie in de Varkensbaai in 1961, de onder mijning vanaf de Amerikaanse basis Guantanamo op Cuba en de vermeende verspreiding van epidemieën. Extremisten voor Franse rechtbank parus Tegen 24 moslimextremisten is gisteren in Parijs een proces begonnen wegens het plegen van een serie dodelijke bomaanslagen die in 1995 heel Frankrijk angst aanjoegen. Met de actie wilden de daders Frankrijk straffen voor de steun die het verleende aan het militaire bewind in Algerije, dat zich met veel geweld keerde tegen de islamitische krachten in het land. Door bommen, gemaakt van met spijkers gevulde butaangas- flessen, kwamen tussen juli en oktober 1995 bij aanslagen tien mensen om het leven en raakten 180 mensen gewond. Volgens het openbaar ministerie zijn de aanslagen uitgevoerd op bevel van de Algerijnse Gewapende Islamitische Groep. Rusland wil zitting V-raad over Irak new york Rusland heeft gisteren gevraagd om een spoedzitting van de VN-Veiligheidsraad om te praten over de situatie in Irak. Moskou zegt te willen praten over de 'verontrustende berich ten' aangaande de kantoren van de Speciale VN-Commissie (Unscom) in Bagdad. De Iraakse autoriteiten zeggen drie dagen geleden sporen van de dodelijke zenuwgassen Sarin en VX te hebben gevonden in de Unscom-gebouwenln de Iraakse hoofdstad. De inspecteurs van de Unscom, die belast waren met de ontmanteling van de Iraakse wapens voor massavemie- tiging, zijn niet meer in Bagdad geweest sinds de Brits-Ameri kaanse bombardementen vorig jaar december. Aanklacht tegen 'Tiananmen' new york Ruim honderd ouders van slachtoffers van het bloedbad op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking in 1989 hebben op 17 mei bij het Hooggerechtshof een aanklacht inge diend tegen de toenmalige Chinese leiders. Dat is gisteren in New York bekendgemaakt door de mensenrechtenorganisatie Human Rights in China. „Maar het is een symbolische daad", zei ex-dissident Wang Dan die in ballingschap leeft in de VS. De aanklacht is ingediend aan de vooravond van de tiende verjaar dag van het bloedbad. Chinese tanks maakten op 4 juni 1989 een einde aan wekenlange acties voor meer democratie, waarbij honderden en mogelijk duizenden doden vielen. Russische bevolking daalt verder moskou De Russische bevolking blijft in aantal afnemen en telt ongeveer 146,1 miljoen. Volgens de Staatscommissie voor Sta tistiek, die dit gisteren bekendmaakte, waren er aan het einde van het eerste kwartaal 209.700 Russen minder dan op 1 januari 1999. De Russische bevolking neemt al tien jaar lang af, wat een buitengewone ontwikkeling is voor een geïndustrialiseerd land dat niet in oorlog verkeert. De daling wordt toegeschreven aan toenemende armoede, alcoholisme, slecht eten en teloorgang van de gezondheidszorg. Russische mannen hebben nu een le vensverwachting van nog geen zestig jaar. Blair boos over artikel prins Charles londen Het is oorlog tussen de Britse premier Blair en kroon prins Charles na de publicatie van het negatieve artikel van de prins over genetisch gemanipuleerd voedsel in de boulevard krant Daily Mail van gisteren. De regering ziet zich in het defen sief gedrongen, net een paar dagen nadat zij de media ervan had beschuldigd het publiek bang te maken met griezelverha len. „De actie van de prins heeft een zware slag toegebracht aan de pogingen van de regering de mensen te verzekeren dat gene tisch gemanipuleerde producten veilig zijn", schrijft de krant Daily Telegraph. Kinderen aangevallen door 'killer bees' centro In het zuidoosten van Mexico zijn gisteren veertig kin deren gewond geraakt toen ze in de school werden aangevallen door zogeheten 'killer bees'. Vijf kinderen, tussen de zes en twaalf jaar oud, en een onderwijzer moesten in het ziekenhuis aan hun verwondingen worden behandeld. De bijensoort, af komstig uit Afrika, zet de aanval in bij de minste provocatie en is een bastaard van de Europese honingbij. In 1956 kwam de killer bee via Brazilië terecht op het Amerikaanse continent. Een jaar later ontsnapten 26 kolonies. Een gedeelte daarvan kwam uiteindelijk terecht in Latijns-Amerika. De bij kan mensen do den als die veel steken oplopen. Advocaten Jones willen meer geld Washington De advocaten van Paula lones, de vrouw die de Amerikaanse president beschuldigde van seksuele intimidatie, willen meer geld zien van Clinton. Ze eisen dat hij hun een half miljoen dollar betaalt, nadat hij in januari al 850.000 dollar had neergeteld voor hun cliënt. De advocaten stellen hun eis nadat de rechter in Little Rock had bepaald dat de Amerikaanse presi dent zich in de zaak-Iones schuldig had gemaakt aan 'minach ting van het hof omdat hij had verklaard dat hij geen seksuele relatie had gehad met Witte-Huisstagiaire Monica Lewinsky. De rechter oordeelde dat de advocaten recht hadden op een ver goeding van de kosten die zij hadden moeten maken als gevolg van de meinedige verklaring van Clinton. 18.050- 300.00- Roken maakt impotent londen Op pakjes sigaretten moet een waarschuwing komen dat roken impotentie kan veroorzaken. De Britse minister Tessa lowell van gezondheid wil daarvoor volgende week pleiten tij dens een vergadering met haar EU-collega's. In Groot-Brittan - nië wordt aangenomen dat roken bij 120.000 Britse mannen tussen de 30 en 49 jaar voor impotentie zorgt. Nicotine veroor zaakt vernauwing van de bloedvaten van en naar de penis. Een pil als Viagra verhelpt dat. Maar de Britse regering wil niet dat mannen die door roken impotent zijn geworden Viagra krijgen met geld uit de nationale gezondheidspas. Minister lowell hoopt dit te voorkomen met een waarschuwingstekst op siga rettenpakjes. Parlement Suriname achter motie oppositie Het Surinaamse parlement heeft gisteren een motie van wantrouwen tegen de regering van president Wijden bosch aangenomen. In de motie wordt geëist dat Wij denbosch en vice-president Radhaidshun direct aftre den, maar het is onduidelijk of het tweetal hieraan ge hoor zal geven. Radhaidshun heeft al laten weten dat hij weigert zich neer te leggen bij de motie. paramaribo armand snuders correspondent Het parlement schaarde zich met 27 tegen 15 stemmen ach ter de motie van de oppositie, die de steun kreeg van de drie leden tellende fractie van de BVD, die maandagavond uit de regeringscoalitie stapte. Tien le den onthielden zich van stem ming. Voor het eerst in lange tijd waren alle 51 Surinaamse parlementsleden aanwezig. De verwarring over wat er nu precies gaat gebeuren, is com pleet. Coalitie en oppositie in terpreteren de wet verschillend, waardoor niet duidelijk is of Wijdenbosch verplicht is af te treden. Wijdenbosch zelf pleitte aan het begin van de vergade ring voor vervroegde parle mentsverkiezingen, waarna het parlement een nieuwe presi dent en vice-president moet kiezen. Tot die tijd wil hij zelf in het zadel blijven met een nieuw kabinet. Vorige week vrijdag stuurde hij de totale ministers ploeg naar huis. Dat proces kan een half jaar gaan duren. De oppositie wil echter nu reeds het proces tot het kiezen van een nieuw staatshoofd en diens plaatsvervanger door het zitten de parlement laten geschieden. De oppositie weigert zich neer te leggen bij de weigering van de president om direct af te treden. „De verklaring van Wij denbosch is gewaagd en bru taal", meent parlementariër Winston Jessurun. „Dat hij niet zelf is gekomen om de verkla ring af te leggen, maar deze door de griffier laat voorlezen, getuigt van minachting van het parlement. Hij geeft in ieder ge val wel toe dat hij tussentijds kan opstappen, wat hij altijd heeft tegengesproken. Wij blij ven erbij dat hij nu vertrekt." Volgens Frank Playfair, die te gen de motie stemde, is het voorstel dat Wijdenbosch heeft gedaan de enige juiste oplos sing. „Wijdenbosch erkent dat hij moet aftreden, maar hij wil het op een constitutionele wijze doen. Ik zie geen enkel pro bleem in vervroegde verkiezin gen. In 1987 en 1991 heeft Wij denbosch ook verkiezingen ge organiseerd en dat heeft hij keurig gedaan. Van de motie van de oppositie klopt niets. Dat is geen constitutionele op lossing. Waar we in ieder geval niet gebaat bij zijn, is dat de mensen de straat op gaan en we hier Kosovo-achtige toe standen krijgen." De afgelopen dagen is er massaal geprotesteerd in Suri name tegen de ongekende stij ging van de prijzen van eerste levensbehoeften. In alle lagen van bevolking klonk de roep om het aftreden van Wijden bosch. Ook vandaag stonden er weer acties op het programma. imralj dpa-afp-anp 'groepen'. Want zelf ben ik al tijd tegen moorden op burgers geweest, tegen ontvoeren van kinderen in Koerdische dorpen, het vermoorden van dissiden ten binnen de PKK en tegen aanslagen op toeristen." Op een vraag van een rechter naar de moord op 33 ontwa pende Turkse soldaten in Bin- gol in 1993 zei öcalan daartoe 'nooit opdracht te hebben heb ben gegeven'. „Mijn toenmalige rechterhand Semdin Sakik was daarvoor verantwoordelijk." Sakik, die twee weken geleden ter dood is veroordeeld, heeft echter verklaard dat Öcalan hem de opdracht had gegeven. öcalan ontkende ook dat zijn organisatie dertien jaar geleden de Zweedse premier Olof Palme heeft vermoord. Volgens hem waren dissidenten van de PKK verantwoordelijk. Hun organi satie heette PKK Regime-Orga nisatie. Die was gevormd door öcalans ex-vrouw Kesire Yildi- rim. Jakarta Een aanhangster van de Rechtvaardigheidspartij voert campagne voor de Indonesische verkiezingen van komende maandag. Sinds het begin van de verkiezingscampagne in Indonesië, twee weken geleden, zijn 174 mensen om het leven gekomen. Dit blijkt uit een evaluatie van de Indonesische politie en de Nationale Verkiezingscommissie. De meeste mensen kwamen om door gevechten en verkeersongelukken, maar het hoofd van de Nationale Politie, Roesmanhadi, gaf geen details. foto reuters jason reed Redelijke kans op diplomatieke doorbraak in Kosovo-oorlog BONN-BELGRADO Rtr-AFP-DPA Met enige uren vertraging zijn EU-gezant Ahtisaari en de Russische bemiddelaar Tsjernomyrdin vandaag naar j Belgrado vertrokken. Met deze gezamenlijk reis breekt een beslissende fase aan in de Kosovo-oorlog. De Finse president had gezegd alleen naar Belgrado te reizen als er reële vooruitzichten op een succesvolle missie zou zijn. Het eisenpakket waarmee Ahtisaari en Tsjernomyrdin vertrekken is gebaseerd op de voorwaarden die de G8, de zeven rijkste industrielan den plus Rusland, aan Milo sevic hebben gesteld. Be langrijkste punten zijn de te rugtrekking van alle Servi sche troepen uit Kosovo, de terugkeer van de Albanese vluchtelingen naar Kosovo en de stationering van een internationale vredesmacht in de provincie. De NAVO schat dat zich nog 40.000 Servische militairen in Koso vo bevinden. Ahtisaari zei dat Belgrado nu een duide lijke stap naar de vrede moet zetten. Ondertussen voerde de NAVO voor de zeventigste dag aanvallen uit in Joego slavië. Daarbij werd opnieuw een fout gemaakt. De allian tie erkende dat tijdens een bombardement van Novi Pa- zar een bom is afgezwaaid. Volgens Joegoslavië zijn minstens 23 mensen om het leven gekomen toen de bom terechtkwam op een flatge bouw, en kan het dodental verder oplopen. NAVO- woordvoerder Shea zei dat een van de zes bommen die zijn afgeworpen op een mili taire installatie bij de stad, 250 kilometer ten zuiden van Belgrado, is neergekomen op een woonwijk. Een ge vechtsvliegtuig bestookte voorts Albanees grondge bied, bij een weg die ge bruikt wordt door duizenden vluchtelingen uit Kosovo. De leider van de Koerdische Ar beiderspartij PKK, Abdullah öcalan, heeft gisteren op de tweede dag van zijn proces de buitenlandse contacten en cen tra van de PKK blootgelegd. De PKK-leider zei dat de Koerden opleidingskampen hadden in Griekenland, dat hen wapens verschafte. Verder gedogen Sy rië en Iran de guerrillabewe ging. Ook heeft de PKK in Ne derland een politiek opleidings centrum voor jongeren. De Turken beschuldigen de Grieken er al jaren van de Koer den te steunen. De link met Da mascus (Syrië) werd in oktober algemeen bekend toen duide lijk werd dat öcalan zich in dat land ophield. öcalan verklaarde tevens niet verantwoordelijk te zijn ge weest voor tal van wreedheden. „Die waren gebaseerd op indi viduele initiatieven of zijn uit gevoerd door afzonderlijke istanbul jessica lutz correspondent Voor de Turken heeft PKK-lei der Abdullah öcalan in het stof gebeten. Op de eerste dag van zijn proces, dat op het zwaar bewaakte eiland Imrali wordt gevoerd, zo'n zestig ki lometer onder Istanbul, er kende hij maandag dat hij schuldig is aan alles wat in de aanklacht staat. Ook riep hij de PKK op de gewapende strijd te staken. De pers schil derde hem af als een man in doodsangst die zijn huid pro beert te redden. De Koerden vergeven hem echter. De PKK heeft vandaag ver klaard de vredesoproep van öcalan te steunen. De oproep wordt in een communiqué beschreven als 'volwassen, eerbiedig en verantwoorde lijk'. Ook de pro-Koeridische partij Hadep neemt het voor öcalan op. „Hij wilde de at mosfeer verzachten. Als hij had geprobeerd de activeiten van de PKK te verdedigen, zou de spanning om te snijden ge weest zijn", meent Veli Hayd- ar Güle?, de voorzitter van de afdeling Istanbul van Hadep. Güle? (36) is uitgever en werd onlangs veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en een boete van 45.000 gulden voor een boek dat hij publiceerde, „öcalan wil geen verdediging op het wettelijke vlak. Hij weet dat hij dat nooit wint en dat hij de doodstraf krijgt. Hij wil zijn verdediging op het poli tieke vlak voeren." Hadep behaalde bij de laat ste verkiezingen in Zuidoost- Turkije, waar de bevolking overwegend Koerdisch is, een grote meerderheid. Landelijk behaalde de partij een kleine vijf procent. Omdat de partij niet boven de kiesdrempel van tien procent uitkwam, zit ze niet in het parlement. Wel bestuurt ze 38 gemeenten in het Koerdische gebied. De ge hele partijleiding zit echter in voorarrest - de voorzitter al zeven maanden - op verden king van separatistische idee- en. De hoofdprocureur van het Staatsveiligheidshof in An kara heeft een verbod op de partij geëist, die hij de politie ke tak van de PKK acht. „Onze achterban bestaat in derdaad uit mensen die kin deren, broers of zussen bij de guerrillero's hebben. Zij heb ben een emotionele band met öcalan. Zijn dood zullen ze niet licht opvatten." Gület; is bang dat executie van de Koerdenleider zelfs een bur geroorlog zou kunnen ontke tenen. Sinds öcalan vorig jaar november opdook in Rome, ziet hij de kloof tussen gewo ne Turken en Koerden dieper worden. „Als een mens zich niet op democratische wijze kan uiten, grijpt hij naar ande re middelen. Maar de gewa pende opstand heeft zijn taak volbracht. Als er nu mensen sterven, is het niet eens nieuws meer. Het is tijd voor de politiek." De autoriteiten hebben ech ter altijd aangevoerd dat er niet kan worden gepraat zo lang de PKK bestaat. Ankara ziet de organisatie als een ter reurbeweging en heeft steeds geëist dat de Hadep de PKK veroordeelt. „Maar wie legt re kenschap af voor de 186 be stuursleden van onze partij die de afgelopen negen jaar zijn vermoord? Of voor de vierduizend burgers die door sluipmoordenaars zijn omge bracht? De PKK is het resul taat van een lang proces van onderdrukking, niet de oor zaak." londen harm harkema correspondent Het Ierse Republikeinse Leger IRA, en vooral haar politieke vleugel Sinn Féin, zijn in grote verlegenheid gebracht. In het kader van het Noord-Ierse vre desproces onthulde de IRA vo rige week de begraafplaatsen van negen in de jaren zeventig door de IRA vermoorde, ver meende verraders van de repu blikeinse zaak. Maar de opluch ting bij de nabestaanden, die jarenlang hadden geijverd voor bekendmaking, heeft inmiddels plaatsgemaakt voor - opnieuw - wanhoop. Tot nu toe is namelijk slechts een van de negen stoffelijke resten teruggevonden. Van de overige acht is nog steeds geen spoor, ondanks de tientallen bulldozers en honderden poli tieagenten die sinds vrijdag op verschillende door de IRA aan gegeven plaatsen aan het gra ven zijn. Het kan nog wel even duren voor we ze hebben gevonden, als we ze allemaal al vinden, zei een woordvoerder van de Ierse politie gisteren. Hij riep de IRA op de locaties preciezer aan te geven, maar een ongemakkelijk kijkende Sinn-Féinleider Gerry Adams zei dat er geen nadere informatie is. Zodat Adams en de zijnen een week voor de Eu ropese verkiezingen niet wor den bewierookt voor hun ver zoenend gebaar, maar nog eens worden verketterd voor de moorden en het zo lang achter houden van de plaatsen waar de stoffelijke overschotten lig gen. Het meest pijnlijke voor de IRA en Sinn Féin is de verdwijning in 1972 van de toen 37-jarige Jean McConville, weduwe en moeder van tien kinderen in Belfast. De vrouw - zelf katho liek - werd op zekere dag door de IRA uit haar flat ontvoerd. Iedereen wist toen meteen: die komt nooit meer terug. Jean McConville werd vermoord omdat ze eerste hulp had ver leend aan een Britse soldaat die gewond was geraakt bij een IRA-aanslag. Haar oudste dochter Helen, toen vijftien jaar, probeerde na haar verdwijning nog even de zorg voor het gezin op zich te nemen, maar toen dat niet ging, werden de kinderen ver spreid over pleeggezinnen. Vier jaar geleden richtte Helen de actiegroep Familieleden van de Vermisten op. Zij eiste na zo veel jaren duidelijkheid van de IRA en een fatsoenlijke begrafe nis voor haar moeder en de an dere vermisten. Midden vorig jaar zegde de IRA medewerking toe. Vorige week werd de laatste hindernis geno men. Het Britse parlement stemde in met een speciale wet die het politie en justitie ver biedt om door de IRA onthulde informatie over de vermisten te gebruiken in stafrechtelijke on derzoeken. De handtekening van koningin Elizabeth onder de wet was am per droog, of de Ierse politie vond vrijdag na een tip van de ERA op een begraafplaats bij Helen McHendry en haar man Seamus wachten terwijl de Ierse politie naar het lichaam van Helens vermoorde moeder zoekt. De moeder, Jean McConville, werd in 1972 door de IRA vermoord. foto ap peter morrison Dundalk een kist met de stoffe- Molloy was in 1975 op 18-jarige lijke resten van een van de ver- leeftijd door de IRA ontvoerd misten, Eamon Molloy. IRA-lid omdat hij ervan werd verdacht een informant van de Britse po litie te zijn. Eveneens vrijdag maakte de IRA zes plaatsen bekend waar nog eens acht vermisten zouden zijn begraven. Sindsdien zoekt en graaft de politie met man en macht. De kinderen van Jean McCon ville kwamen zaterdag voor de tweede keer sinds de verdwij ning van hun moeder bijeen. Zij ontmoetten elkaar aan de kust bij Templeton, ten noord oosten van Dundalk. Hun moe der zou daar volgens de IRA be graven liggen onder een zes jaar geleden aangelegd en geasfal teerd parkeerterrein. Het gat dat is gegraven, had gis teren de afmetingen van een behoorlijk zwembad, maar Jean McConville was nog niet ge vonden. „We graven voorlopig nog door", aldus de politie. „Al houdt het op een gegeven ogenblik natuurlijk op." Aan de kwelling van de kinderen was zodoende nog steeds geen ein de gekomen. Sinn-Féinleider Adams zat de afgelopen dagen duidelijk met de kwestie in zijn maag en gaf voor verschillende media ver schillende commentaren af. „Dit soort dingen gebeuren nu eenmaal in een oorlog", ver klaarde hij voor de BBC. Later echter gaf hij ruiterlijk toe hoe pijnlijk het hele proces voor de nabestaanden moet zijn. Ook zei hij dat de IRA een eerlijke poging doet om iets wat fout is gegaan een beetje goed te ma ken. 'Veiligheid van Alpentunnels zorgwekkend' BERLUN-MÜNCHEN De veiligheid in veel verkeers- tunnels, met name in de Alpen, is zorgwekkend. Van twintig onderzochte verbindingen vol doet bijna de helft niet aan al gemene veiligheidseisen. Tol deze conclusie komt de groot ste Duitse automobilistenclub, de ADAC, na een uitvoerig on derzoek van belangrijke en lan ge tunnels de afgelopen weken De resultaten worden vandaag versneld gepubliceerd wegen de recente ramp in de Oosten rijkse Tauerntunnel. Uitgere kend de uitwijkmogelijkheic voor de beschadigde buis, d( meer westelijk gelegen Fel berntauemtunnel, krijgt in hej rapport het slechtste cijfer. De Tauerntunnel zelf was door dt onderzoekers na hun inspectie twee weken geleden als 'beden kelijk' ingeschat. De meeste onderzochte tun nels liggen in de belangrijkste vakantieroutes richting zuiden Een onvoldoende is er behalve voor de Felberntauerntunne voor de Grote St.-Bernardtun nel in Zwitserland en voor de Franse Fourviretunnel. De automobielclub laakt it de meeste tunnels het ontbre ken van vluchtgangen. Ook dej ventilatie is meestal verouderd zodat bij brand nauwelijks rooi kan worden afgezogen. Het ge vaar voor ongelukken is bijzon der groot als slechts één tunnel buis voor beide rijrichtingei beschikbaar is.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7