De Vries niet bang voor korting op EU-projecten 0 Artsen ervaren hoe moe een kankerpatiënt zich kan voelen Loketten van NS gaan niet in één klap dicht Waarschuwing Binnenland Maij-Weggen rekent op plek voor Bremmer Nieuwe arrestaties van eyenoord-hooligans Opzoomeren in Rotterdam )efensie-industrie vreest verlies helikopter-order Ontwikkeling geweld in Den Haag 'zorgwekkend' Netelenbos: 'Sluiting is zaak NS' DENSDAG 2 JUNI 1999 i ïeld voor tweede Coentunnel ^sterdam Het is geen probleem om 1,6 miljard gulden bijeen krijgen voor de uitbreiding van de tweede Coentunnel en de testrandweg (van Schiphol naar de Coentunnels). Tot die con- usies komt een projectgroep van de provincie Noord-Holland, gemeenten Amsterdam en het bedrijfsleven. Variabele tol- ïffing bij de tunnels onder het Noordzeekanaal, heffingspun- >n op een cordon rond Groot-Amsterdam danwel doorstroom- lutes met betaalstroken leveren zelfs veel meer geld op. Invoe- :n van deze (ingrijpende) vorm van betaling is dan ook alleen ladzaam als het geld óók wordt gebruikt voor andere maatre den om de Noordelijke Randstad beter bereikbaar te krijgen. ^Te weinig geld voor platteland' inhem Gelderland, Overijssel, Limburg, Brabant en Utrecht ',nze in teleurgesteld dat het kabinet deze vijf provincies maar 372 ^'teljoen gulden aan Europees geld voor plattelandsvernieuwing geven. Volgens de provinciebesturen houdt het kabinet zich iet aan de in het regeerakkoord gemaakte afspraken over geld )or de uitvoering van de reconstructiewet. Die voorziet in her- ructurering van de varkenshouderij. Daardoor komt grond be- ;hikbaar voor duurzame landbouw, natuur en milieu, cultuur- istorie, toerisme en recreatie. De vijf provincies hebben samen Hm|et gemeenten, landbouworganisaties en waterschappen al srgevorderde plannen. Daarvoor zijn in de komende 12 jaar nkele miljarden nodig. 14 0( ^enaat akkoord met nieuw erfrecht - *en haag De Eerste Kamer is gisteren akkoord gegaan met een Leidd-fmcfitstelsel dat de positie van de langstlevende echtgenoot srsterkt ten opzichte van de kinderen. Aan dit nieuwe 'versterf- t> Yfrecht' ging een discussie vooraf van bijna vijftig jaar. De wet- ïlijke regeling beschermt de achtergebleven echtgenoot na het van de partner tegen eventuele hebberige kinderen, jp hun aanspraak op de nalatenschap meteen verzilverd willen l^sjien. De kinderen krijgen een geldvordering, die pas opeisbaar rH; als beide ouders zijn overleden. Nu moet er nog een testa- worden opgemaakt om te voorkomen dat de langstleven- e echtgenoot 'onverzorgd' achterblijft en op zoek moet naar nieuw huis en inboedel. loger beroep tegen naamswijziging ordrecht De gemeente Dordrecht gaat in hoger beroep tegen en beslissing van de rechtbank om een vrouw toestemming te teven de naam van haar eerste man opnieuw aan te nemen. De werd voor de tweede keer weduwe en wilde daarom naam weer veranderen. De gemeente stond dat niet toe. Js de Hoge Raad in Den Haag de weduwe ook in het gelijk telt, heeft dit verstrekkende gevolgen voor alle overheden die [ARE^ebruik maken van het zogenoemde Gemeentelijke Basis Admi- rEUiiiistratie-systeem. Het betekent dat alle systemen in Nederland deze mogelijkheid aangepast moeten worden. En dat kost 95,; eel e M AR ;tterdam cpd \Vi \X/j politie in Rotterdam heeft 1-5126) afgel°Pen weken dertig -■teuwe aanhoudingen verricht n hooligans, die zich tijdens t kampioensfeest van Feyen- 'ird op 25 april ernstig hebben isdragen. Het zijn stuk voor ik verdachten die zijn her- nd op videobeelden van de chtpartijen en plunderingen, hce op de bewuste zondag door Blitiemensen zijn gemaakt. ,Het aantal arrestaties kan g verder oplopen, want de ik is nog steeds in onder- >ek", zegt een woordvoerder in justitie in Rotterdam. Tij- ïns de eerste van de reeks chtbankzittingen tegen al eer- ir gearresteerde personen idden de officieren van justi- 2 al gezegd dat het politieteam Um dertig agenten dat aan de jiak werkt 'niet zal rusten' )ordat alle te identificeren rel- :hoppers achter slot en gren- ïl zitten. Van alle tot nu toe aangehou- :n haag gpd e Nederlandse defensie-indu- rie probeert met man en lacht te voorkomen dat de weede Kamer alsnog marine- elikopters wil bestellen bij de merikaanse fabrikant Sikors- jr. De helikopters moeten in de laats komen van de oude ynx-helikopters. Vandaag de- atteert de Tweede Kamer hier- ver met staatssecretaris Van - Leidoof van defensie. >1335 De marine wil de oude Lynx- vervangen door de Kruidvat neemt fopspenen uit de handel. Kruidvat roept na overleg met de Inspectie W&V (Keuringsdienst van Waren), haar klanten op om fopspenen van het merk Kruidvat-baby, verpakt in een lichtblauw doosje, met onmiddellijke ingang niet meer te gebruiken. De fopspeen is sinds afgelopen week verkocht tegen de prijs van 3,49 in alle Kruidvat filialen in Nederland en België met de EAN codes 8711555013347 en 8711555013361. Het kan voorkomen dat hetsiliconen-zuigdeel loslaat van de houder hetgeen een direct gevaar voor het kind kan vormen. Alle gebruikte en ongebruikte exemplaren van deze fopspenen kunnen bij Kruidvat winkels worden ingeleverd waarbij wij uiteraard net aans.chafbedrag volledig zullen vergoeden. Voor nadere informatie kunt u gratis bellen met nummer 0800-8140. Renswoude, 1 juni 1999 Kruidvat ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Dieristc Testbus doet tal van ziekenhuizen aan in Europa groningen jan van puk Hoe hard je ook loopt, telkens ben je een stapje te laat. Als je bijna bij de keuken bent om de fluitketel uit te zet ten, gaat de deurbel. En als je wilt opendoen, zie je de vrachtwagen die een pakketje wilde afleveren net weg rijden. Deze frustraties ervoeren giste ren zo'n vijftig artsen en verpleegkun digen van het Martini Ziekenhuis in Groningen tijdens een bezoek aan een grote trailer, waar ze in een 'virtuele werkelijkheid' geconfronteerd werden met de vermoeidheid zoals kankerpa tiënten die ervaren. De computersimulatie is gemaakt door een Amerikaanse fabrikant van geneesmiddelen in samenwerking met kankerpatiënten. De bus waarin de 'vermoeidheidservaringen' kunnen worden ondergaan, maakt op het ogenblik een tour door Europa. Het Martini Ziekenhuis was het eerste zie kenhuis in Nederland dat de bus op bezoek had. Deze week bezoekt de trailer nog ziekenhuizen in Eindhoven en Arnhem, later in het jaar volgen er meer. De Groningse oncoloog Henk Piersma kende de computersimulatie van be zoeken aan de Verenigde Staten. Het leek hem goed om zijn collega's en verpleegkundigen die veel met kanker patiënten werken er kennis mee te la ten maken. Uit onderzoek is namelijk gebleken dat zestig procent van de be trokken artsen en verpleegkundigen sinds het beleven van de simulatie an ders tegen de klachten van patiënten aankijken. Kankerpatiënten noemen vermoeid heid meestal als ernstigste bijwerking van een chemotherapie. Ze vinden het erger dan pijn, misselijkheid en haar- verlies. Bijna één op de zes patiënten wordt zo door vermoeidheid verlamd dat hij of zij zegt te weinig energie te hebben om verder te leven. Artsen schatten de ongerustheid over ver moeidheid van hun patiënten door gaans veel lager in. Piersma verwacht toenemende aan dacht voor problemen die te maken hebben met de kwaliteit van het leven van kankerpatiënten. Een van de mid delen die daarbij een rol kan spelen is Eprex, dat op de markt is gebracht door de maker van de computersimu latie. Eprex is als F.po bekend gewor den door het gebruik dat profwielren ners ervan maken. Het stimuleert de aanmaak van rode bloedcellen, die zorgen voor het zuurstoftransport in het lichaam. Bloedarmoede bij kanker patiënten is een van de belangrijkste oorzaken van vermoeidheid. Piersma waakt evenwel voor hoge verwachtin gen van het middel. Na beschuldigingen over fraude met Europees geld hoofddorp-voorschoten hans jacobs De Europese Unie zal de uitkeringen voor Nederlandse werkgelegenheidsprojecten uit het Europees Sociaal Fonds (ESF) voorlopig nog niet verlagen. Volgens minis ter De Vries van sociale zaken is het nog te vroeg om te speculeren over een inhouding van EU-uitkeringen. Hij zei dat gisteren in de Tweede Kamer. De Europese Com missie moet zich nog een oordeel vormen over de recen te berichten dat Nederland met Europees geld zou heb ben gefraudeerd. cies aan de hand is. Volgens de berichten zijn er mogelijk tien tallen miljoenen guldens te veel uitgekeerd, omdat de Arbeids voorziening tussen 1994 en 1997 te hoge kosten declareerde voor enkele werkgelegenheids projecten. Het CDA vreest dat De Vries te laconiek is. De handelwijze van de Arbeidsvoorziening kan Nederland in september al vele den haag gpd De Vries heeft het rapport van de Commissie over de misstan den bij projecten in Rijnmond en Gelderland nog niet gezien. Op 6 mei meldde de directeur toezicht van zijn ministerie hem wel dat het onderzoek van de Europese Commissie er niet goed uitzag. De Vries wil nu zo snel mogelijk weten wat er pre- miljoenen guldens gaan kosten. „Dan zou Nederland opnieuw 190 miljoen krijgen. De Europe se Commissie kan beslissen dat geld niet uit te keren, als zij constateert dat er sprake is van fraude", zegt CDA-Tweede-Ka- merlid Verburg. In 1999 krijgt Nederland uit het ESF in totaal 380 miljoen gulden. De Vries laat de Arbeidsvoor ziening, de overkoepelende or ganisatie van de arbeidsbu reaus, uitzoeken wat er in Gel derland en Rijnmond is misge gaan. Hij wees er op dat Sociale Zaken het toezicht op de werk gelegenheidsprojecten vorig jaar heeft verbeterd, omdat er toen ook al berichten waren dat er zaken misgingen. De Rotter damse recherche meldde vorig jaar al dat er mogelijk sprake was van fraude. De Vries voelt er niets voor die rapporten naar de Tweede Kamer te sturen, omdat daarop geen strafrechte lijke actie is ondernomen. Hij wil voorkomen dat de namen gaan rondzingen van mensen van wie justitie al heeft vastge steld dat hen niets te verwijten valt. De Vries neemt de zaak zeer hoog op. „Ik trek het mij zeer aan." Hij wil 'Brussel duidelijk maken' dat wij niet tolereren dat dit soort dingen in ons land voorkomt'. CDA-Kamerlid Ver burg waarschuwde na afloop van het debatje dat zij op de zaak terugkomt. „Het gaat om gemeenschapsgeld en om pro jecten voor langdurig werklo zen. Dat zijn zaken waar wij zeer zorgvuldig mee om moe ten gaan." VERKIEZINGEN den hooligans zitten er nog vijf tien vast. Op 28 en 30 juli moe ten zich nog eens 68 betrokke nen voor de rechtbank verant woorden voor wangedrag en plunderingen tijdens het Feyenoord-feest. De schade die winkeliers, be drijven en instellingen in de Rotterdamse binnenstad heb ben geleden, valt een stuk lager uit dan de aanvankelijk ge raamde tien miljoen gulden. Een yoorlopige inventarisatie door de Rotterdamse Onderne mers Organisatie heeft uitgewe zen dat de totale schade zal uit komen tussen de 3,5 en hooguit 5 miljoen gulden. „Maar na tuurlijk is dat ook een aanzien lijk bedrag", vindt directeur J. van Heest. Hij verwacht dat de verzekering in een behoorlijk deel van de gevallen tot vergoe ding zal overgaan. „Maar dan heb ik het over de aantoonbare schade zoals ingegooide ruiten en gestolen goederen. Qmzet- derving is veel minder goed aan te tonen." peperdure NH-90-helikopters, ontworpen door de samenwer kende Europese luchtvaart in dustrie. De twintig nieuwe heli kopters voldoen aan alle eisen van de marine, maar kosten wel 1,3 miljard gulden. Belangrijker nog is het bezwaar dat de pro totypes van de helikopter aller lei technische mankemënten vertoonden. Nog steeds zijn er twijfels, bijvoorbeeld over het trillingsgedrag en het resteren de vermogen als een van de motoren zou uitvallen. Cees Bremmer moet nog twaalf dagen wachten om te weten of al zijn inspanningen als cam pagneleider van het CDA wor den beloond met die ene extra zetel die hem ook zelf in het Europees Parlement brengt. Dan moet zijn partij elf zetels halen, één meer dan vijf jaar geleden. Toen gaven de exit polls de christen-de mocraten aanvanke lijk elf zetels in Straatsburg, maar na het tellen van de stemmen enkele da gen later moest het CDA toch met tien afgevaardigden ge- EUROPESE noegen nemen. „Dit keer zal het er om spannen. Ik sluit niet uit dat het lukt," zegt de Voor schotenaar hoopvol aan het slot van weer een verkiezings bijeenkomst. In Hoofddorp dit maal. Bremmer struint in het kiel zog van lijsttrekker Hanja Maij- Weggen het land af. „Het gaat goed. De zalen zitten vol. Onze eerste taak is onze eigen leden en kiezers aan te zetten op 10 juni te gaan stemmen", aldus het voormalige Tweede-Kamer lid. „We moeten onze achter ban mobiliseren. Die is van oudsher erg Europees gezind, dus als dat lukt hebben we suc ces", vindt Maij-Weggen. „Cees Bremmer moeten we in het Parlement er zeker bij hebben. Elf zetels is mogelijk", vervolgt ze. „Ik ben er in ieder geval klaar voor", zegt Bremmer. Bremmer heeft de afgelopen maanden niet stil gezeten en flink veel tijd gestoken in het leggen van contacten. Hij wil zich in het Parlement gaan be zighouden met 'zorg en recht' en 'zorg en justitie'. De Voor schotenaar wil meer dan nu het geval is een Europese aanpak van de internationale en grens overschrijdende criminaliteit- Daarbij denkt hij ook aan meer samenwerking bij het speuren naar vermiste kinde ren.„De gegevens kunnen veel beter op elkaar worden afge stemd." Bremmer, die voor het CDA ook de suc cesvol verlopen ver kiezingscampagne voor de provinciale staten leidde, rekent erop in het Europees Parlement te komen. „Als het net als in 1994 tien zetels wor den ben ik eerste re serve. De ervaring leert dat er altijd wel een plaats vrijkomt. Omdat iemand er na zoveel tijd uitstapt of omdat een andere post vrijkomt." Dat het snel kan gaan, heeft Bremmer eerder al ervaren als kandidaat parle mentslid voor de Tweede Ka mer. In eerste instantie viel hij door het dramatisch verlies van zijn partij in 1994 uit de boot. maar door het vroegtijdige ver trek van anderen, kon hij al snel in de blauwe stoelen aanschui- Maij-Weggen, die tot enkele jaren geleden in Noordwijk woonde, zei gisteravond 'blij te zijn' weer in haar oude woon gebied terug te ziijn. Het gebied rond Leiden is haar door het CDA als europarlementariër nog steeds toebedeeld. „Ik heb een bijzondere belangstelling voor deze streek aldus de voormalige verkeersminister. Eerder op de dag bezocht ze de vissershaven van IJmuiden en vliegveld Schiphol. den haag anp Rotterdam Ruim 1800, voornamelijk oudere, Rotterdammers zon gen gisteren aan de voet van de nieuwe Erasmusbrug en tegen de achtergrond van oude havengebouwen het zogenoemde Opzoomer- lied 'Goede Morgen'. Het omvangrijke gelegenheidskoor, samenge steld uit 105 ouderen-teams, werd vanuit een hoogwerker geleid door onder andere burgemeester Opstelten. Het Opzoomeren werd begin '90-er jaren bedacht als plan om bewoners van de Maasstad meer te betrekken bij hun stad. Vooral ouderen hebben het gevoel, dat ze het sociale contact van vroeger, door allerlei nieuwe ontwikke lingen, wat kwijt zijn geraakt. Uit de samenzang en andere activitei ten moeten nieuwe sociale verbanden en contacten voortkomen, zo was het idee. De bejaarde zangers en zangeressen vermaakten zich gisteren opperbest. FOTO CPD JAAP ROZEMA norm van 85 procent. De stijgende tendens van het aantal aangiftes van mishande lingen en bedreigingen heeft zich vorig jaar doorgezet. Er is sprake van 20 procent meer be dreigingen en 15 procent meer mishandelingen. „De aanpak van geweldscriminaliteit zal dan ook in 1999 hoge prioriteit krijgen", staat in het verslag. Het aantal overvallen steeg met 26 procent naar 213 en het aantal meldingen van overlast door jongeren steeg eveneens. Wel nam het aantal woningin braken af: van 7233 naar 7187. De ontwikkeling van het ge bruik van geweld in de politie regio Haaglanden is zorgwek kend. Het aantal geregistreerde mishandelingen en bedreigin gen neemt toe. Dat blijkt uit het gisteren gepresenteerde jaar verslag '98 van het politiekorps. In dat jaar nam het aantal ge weldsdelicten toe van 4451 (in 1997) naar 4653. Daarin zijn ook de gevallen van moord en doodslag opgenomen. In 83 procent van de gevallen werden moordzaken opgelost, en daar mee ligt het ophelderingsper centage onder de gestelde utrecht rien polderman De loketten op de NS-stations gaan in het jaar 2003 niet alle maal in één klap dicht, maar geleidelijk, naarmate de be hoefte eraan afneemt. NS Reizi gers heeft dat bekendgemaakt, nadat tegen de voorgestelde lo ketsluiting een storm van ver ontwaardiging was opgestoken. De NS wil op den duur alle lo ketten vervangen door een ver beterde versie van de kaartjes automaat en door serviceperso- neel in de stationshal. NS Reizigers moet enerzijds een grote groep vergrijzende klan ten te vriend houden, die moei te heeft met de bediening van automaten, en mag anderzijds de aansluiting met de nieuwste elektronische betaaltechnieken niet missen. Een lastige positie. Bovendien is er het altijd kriti sche NS-personeel, dat de laat ste jaren reorganisatie op reor ganisatie tte verwerken kreeg, en met argusogen volgt wat de be- drijfstop nu weer uitbroedt. Dat het interne plan om rond het jaar 2003 de loketten af te schaffen voortijdig is uitgelekt, hoeft dan ook geen verbazing te wekken. Niet alle lokettisten willen immers 'achter het glas weg' de stationshal in, of van hun rustige kleine station naar de grote stad. De boze publieke opinie is een beproefd wapen om ongewenste ontwikkelingen af te remmen. De NS haast zich dus om het verhaal te nuanceren. Het beeld dat de reiziger het straks bij de kaartautomaten helemaal zelf mag uitzoeken, is volgens NS- woordvoerderjohn Krijgsman in elk geval onjuist. Wie met de automaten niet overweg kan, wordt natuurlijk geholpen. Daarvoor wordt het loketperso- neel juist vrijgemaakt en de sta tionshallen ingestuurd. De praktijk zal zijn, dat een me vrouw die de automaat niet be grijpt, zich de eerste keren laat assisteren, maar het op den duur zelf kan, aldus Krijgsman. Dat de loketten gaan verdwij nen is slechts een deel van het verhaal. Ook het klassieke en kelvoudige treinkaartje heeft namelijk zijn langste tijd gehad. Het maakt plaats voor een chipkaart, wellicht oplaadbaar als de chipper of chipknip, en geldig in trein, metro, tram en bus. De vraag is alleen nog wanneer. De 'slimme kaart' moet straks bij het in- en uit stappen in de buurt van een apparaatje worden gehouden, dat de elektronische informatie er op aftast. Zo kan voor iedere reiziger wor den vastgesteld van waar naar waar de treinreis ging en welk den haag anp openbaar vervoermiddel voor het voor- en natransport werd gebruikt. Het staat nog niet vast of de aldus uit te splitsen kos ten van de reis achteraf auto matisch van de rekening van de klant worden afgeboekt, of dat de chipkaart zelf voor het reis- bedrag wordt ontwaard, zoals bij de telefoonkaart of de chip knip. De langverwachte introductie van de chipkaart vormt de grootste onzekere factor, die echter tevens illustreert dat het vertrouwde kaartjesloket zijn langste tijd gehad heeft. Mis schien blijkt de kaartjesauto maat straks slechts een tussen stap naar een geheel andere be- taaltechniek voor reizen met het openbaar vervoer. Dan maakt de chipknip ook de auto maat overbodig en zijn enkel voudige (dure) kaartjes wellicht alleen nog in de trein zelf te koop. Minister Netelenbos (Verkeer) is niet van plan de Nederland se Spoorwegen te verplichten loketten voor kaartverkoop open te houden. Ze liet de Tweede Kamer gisteren weten i daartoe niet in staat te zijn. De Staat is wel grootaandeelhou der van de NS, maar de Spoorwegen kunnen als over- heids-NV onafhankelijk ope- reren. Vorige week werd duidelijk dat de NS overwegen tot 2003 stapsgewijs alle loketten in te ruilen voor kaartautomaten. Ook zouden er op rustiger sta tions praatpalen komen voor reizigersinformatie. Videoca mera's moeten de veiligheid in de stationshal vergroten. De Federatie Slechtzienden en Blindenbelang maakt zich zorgen over de loketsluiting, omdat de maatregel een ver lies van zelfstandigheid bete kent. De automaten zijn voor visueel gehandicapten onmo gelijk te bedienen. Volgens een NS-woordvoerder bestaat er een regeling om visueel ge handicapten zonder kaartje op de trein te laten stappen. Maar de Federatie zegt dat dat de regeling vaak voor irritatie zorgt.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5