Bentwoud mag van Rijnwoude Tuinders stemmen deze week over regiohefïïng 'Kinderen van nu zijn nonchalant op de weg' Leiderdorpse kweker definitief niet welkom in Rijnwoude ZZjy Rijn Veenstreek Netelenbos bezoekt Rijnwoude in geheim Lijnenspel Ruim eenderde bestuurders krijgt boete leimuiden oude wetering» Van de bestuurders die giste ren tussen 10.30 en 12 uur over de Burgemeester Bak- huizenlaan in Leimuiden re den, kan zo'n 35 procent binnenkort een boete ver wachten. De politie regi streerde in die periode 148 snelheidsovertredingen. De hoogst gemeten snelheid be droeg 87 kilometer per uur. In Oude Wetering werd eveneens een snelheidscon trole gehouden met eenzelf de aantal bekeuringen als gevolg. Op de Alkemadelaan reed tussen 12.45 en 14 uur 36 procent van de passanten te hard. De hoogst gemeten snelheid bedroeg hier 96 ki lometer per uur. WOENSDAG 2 JUNI 1999 CHEF TIM BROUWER OE KONING. 071-5356417. PLV -CHEF MARIETA KROFT. 071 -53564. 4 Vestiging Leiden Schuttersveld 9, 2316 XG Leiden. Tel. (071) 523 58 56. Banenmarkt/ avondopenstelling op 3 juni van 19.00 tot 21.00 uur. runwoude» marieta kroft Demissionair-minister T. Netelenbos heeft maandagavond in het geheim Rijnwoude bezocht. Dat heeft de gemeente gisteren bekendgemaakt. Wethouder F. Uljee van ruimtelijke ordening die de minister uitnodigde, vond het een geslaagd bezoek. Hij heeft haar laten zien wat de gevolgen voor Rijnwoude zijn ais het kabinet op 25 juni en vervolgens de Tweede Kamer korte tijd later, voor de korte boortunnel kiezen. De korte tunnel met een lengte van 2,6 kilometer komt ten zuiden van rijksweg 11 al boven de grond en doorsnijdt Hazers- woude-Dorp bovengronds. De oorspronkelijk geplande 7,2 kilo meter lange tunnel eindigt pas ten zuiden van het dorp en richt dus in Rijnwoude minder schade aan. Volgens wethouder Uljee was het een geslaagd bezoek. „We konden geen beter weer treffen", zei hij gisteravond. Het gezel schap dat behalve uit Uljee en Netelenbos, ook uit de plaatselij ke WLTO-voorzitter J. Kerkvliet en de HSL-directeur W. Korf be stond, reed langs een deel van het HSL-tracé. De minister praatte met bewoners die hun huizen en bedrijven moeten ver laten als wordt gekozen voor een korte tunnel. Uljee: „Ik dacht dat het gebied haar niet veel interesseerde, maar daar ben ik van teruggekomen. Ze heeft alle reacties goed op zich laten in werken. Het moet indruk op haar hebben gemaakt." Toezeggin gen heeft ze niet gedaan, aldus de wethouder. Wel is hij na het ruim twee uur durende bezoek optimistischer gestemd over een goede afloop voor Rijnwoude. ->r randstad transportdiensten Politiek wijst bouw huis bij kwekerij af runwoude marieta kroft De Leiderdorpse kweker K. van der Valk mag van de gemeente Rijnwoude definitief niet wo nen bij zijn onlangs gekochte kwekerij in Hazerswoude-Dorp. Het gemeentebestuur wilde de man die zijn huidige bedrijf in de Bospolder moet verlaten vanwege de aanleg van de HSL en de verbreding van de A4, wel aan een woning helpen maar de commissie ruimtelijke orde ning wees het collegevoorstel gisteravond af. Het vurige plei dooi van Van der Valk om toch aan de Voorweg te mogen bou wen, had geen effect op de commissieleden. De kweker kocht onlangs het land aan de Voorweg nadat ambtenaren op het gemeente huis van Rijnwoude hem had den verzekerd dat hij er op mocht bouwen. Later bleek dat foute informatie te zijn geweest. Van der Valk had het land ech ter al wel in bezit. Voor burge meester en wethouders was dat een reden om hem alsnog aan een woning te helpen. De commissieleden vreesden voor een precedentwerking en vonden het bovendien onge wenst om op de beoogde plek een woning te bouwen. „Ik ken meer HSL-gedupeerden", merkte PvdA-raadslid H. Goes op. „Zij wilden ook een bouw vergunning, maar die werd ge weigerd. Dat waren nota bene nog eigen inwoners ook." WD- 'er P. Vorenkamp maakte enke le maanden geleden, toen het bouwplan van Van der Valk ook al op de agenda stond, een soortgelijke opmerking. De commissieleden hadden veel kritiek op de wijze waarop de gemeente buurtbewoners over het bouwplan op de hoog te stelde. In het collegevoorstel stond dat er met de omwonen den overeenstemming is be reikt. De buurmannen A. Bos en B. Snabel wisten echter tot een week geleden niets van het plan, zeiden ze gisteravond. Bos dreigde dat als Van der Valk toch een huis mag bouwen, hij dat besluit 'tot aan de hoogste regionen' zou aanvechten. Niet omdat hij tegen de bouw van een huis is, maar wel omdat de gemeente als gevolg daarvan de bouwmogelijkheden op zijn ei gen aangrenzende bedrijf wil laten vervallen. Buurman Sna bel maakte bezwaar tegen het bouwplan omdat het huis j dicht bij zijn woning zou ki i men. Hij vreesde daardoor voj waardevermindering en i breuk op de privacy. Wethouder F. Uljee trok i dat hij het betoog van Bos h] gehoord, het boetekleed a Hij wilde nog wel gaan prat met de buurtbewoners, m nadat de commissieleden u niem tegen het bouwplan ste den, zag hij daarvan af. Eerste bomen dit najaar in de grond Brandweer duikt in Koudekerk In Koudekerk aan den Rijn wordt zaterdag (5 juni) een voorronde gehouden van de ge westelijke brandweerduikwes- trijden. De wedstrijd is op het terrein van Vulcaan Meststof- fenhandel aan de Hoogewaard 196. Teams van de brandweer korpsen uit Brielle, Oss, De Ronde Venen, Gorinchem, Spij- kenisse, Vugt, Nieuwerkerk aan den IJssel en de Westlanddui- kers doen mee aan de wedstrijd tussen half negen en kwart voor vijf. Belangstellenden kunnen de verrichtingen volgen, maar moeten geen 'show' verwach ten. Het gaat er immers om dat de brandweerteams op een realis tische manier het duikongeval aanpakken. ter aar Net geplant op keurige afstand van elkaar staan de jonge maisplantjes langs de Aardamseweg in Ter Aar. Het uitzicht zal de voorbij ganger binnenkort weer zijn ontnomen als het horizontale lijnenspel uitgroeit tot statige verticale silhouetten. foto loek zuyderduin De eerste bomen voor het duizend hectare grote Bei woud kunnen dit najaar definitief de grond in. De pc tiek in Rijnwoude ging gisteravond unaniem akkoo met de aanplant van het eerste stukje bos op het eigi grondgebied bij Benthuizen. Agrariër F. van der Eijk die land heeft in het toekomstig Bent woud, vroeg de commissie ruimtelijke ordening gister avond tevergeefs om het besluit uit te stellen. Een nog uit te voeren onderzoek naar de schadelijke effecten van een na tuurgebied op landbouwgrond zou anders geen zin meer heb ben. Van der Eijk vreest dat landbouwgewassen worden vernield door het wild dat op het Bentwoud afkomt en dat het land schade oploopt als ge volg van overvliegende on kruidzaden. Een andere reden voor Van F. Uljee die vond dat Rijnwc de geen nee meer tegen de a; leg kon zeggen. De dienst 1< delijk gebied (vallend onder i ministerie) heeft immers aan voorwaarden die de gemeei vooraf stelde, voldaan. Zo he de Raad van State in oktober le bezwaren tegen het Be woud afgewezen. Er zijn met agrarische commissie Be woud en de WLTO afspral gemaakt over grondverwerv op basis van vrijwilligheid zijn er diverse commissies in steld die zich met het Be woud bezighouden. Daarin ook de gemeente Rijnwoi vertegenwoordigd. der Eijk om voor uitstel van de aanleg te pleiten is dat het Bentwoud te versnipperd wordt aangelegd. De percelen grond die tot nu toe zijn verworven, liggen niet aaneengesloten. „Versnipperde percelen bos veroorzaken bij landbouwers meer schade dan één heel groot bos." De commissieleden schaar den zich achter wethouder Voor uitstel van de aanplj voelde Uljee niets en verwl naar de wens van de provin Zuid-Holland en de dienst h delijk gebied om dit najaar rt de aanleg van het Bentwouc beginnen. „Ze willen laten zj dat het menens is. Als agrari; zien dat er wat gebeurt, is v hen de drempel om hun lant verkopen misschien 1 groot." Drie maanden celstraf geëist tegen verslaafde ontuchtplegt Een 31-jarige Alphenaar die twee jaar geleden wegens on tucht met een jongetje werd veroordeeld door de Haagse rechtbank hoorde gisteren nog eens drie maanden extra cel straf eisen. De man had zich niet gehouden aan de voQr- waarde die bij de door de recht bank opgelegde celstraf van twaalf maanden waarvan acht maanden voorwaardelijk, hoor de. De man moest verplicht in therapie, maar hij stopte daar halverwege mee. De aan drank en drugs ver slaafde en soms psychotische man viel terug in zijn heroi verslaving, ging uit stelen en nu weer vast in verband die diefstallen. Hoewel de n is teruggevallen besloot offu van justitie D. van Boetzel gisteren niet alle acht maant voorwaardelijke gevangei straf te vorderen. Ze eiste m drie maanden celstraf omda na die periode een plekje voor hem is in een afkickj niek. De officier wil de man voorgeschreven therapie la afronden nadat hij is afgekil Doet hij dit niet dan moet hij overgebleven vijf maanl voorwaardelijke celstraf uit f ten. De rechtbank doet o twee weken uitspraak. woubrugge ivo pommerel Veertien leerlingen van basis school Esselijckerwoude staan 's morgens vroeg ongedurig met hun fiets bij de Woubrugse brandweergarage. Enigszins druk en nerveus, want hier start hun verkeersproef. „Allemaal op alfabetische volgorde in de rij. Daar", wijst Jan de Fey (67). Brutaal vragen de kinderen in koor en op zeurende toon: „Wat is alfabetische volgorde?" De Fey, hoofdpersoon in de jaarlijkse verkeersproef voor de kinderen van groep 7 in Wou- brugge en Hoogmade," weet ze echter in het gareel te krijgen. Gisteren zette wethouder Chris Vink hem voor deze inspannin gen, die hij al bijna dertig jaar met veel plezier verricht, in het zonnetje. De Fey bemoeide zich voor het eerst met de verkeersproe- ven in 1970. Hij was toen nog directeur gemeentewerken. Hij werd dat jaar ook voorzitter van de afdeling Veilig Verkeer Ne derland van Woubrugge, een functie die hij nog steeds be kleedt. „Ik verzorg elk jaar het theoretisch en het praktisch examen. Iedere vrijwilliger en docent moet zijn routes en be oordelingslijsten krijgen en die deel ik uit. Ik geef het startschot en zorg dat ieder kind netjes en op tijd wegrijdt." Om de minuut mogen de kin deren vertrekken. „Als er een kind staat te trappelen om weg te mogen rijden dan houd ik hem nog even wat langer vast. Die maken er namelijk een sport van om zo snel mogelijk De eerste groep kinderen, van basisschool Esselijckerwoude, met Jan de Fey en Chris Vink. foto hielco kuipers het parcours af te leggen. Ieder een moet echter rustig de tijd krijgen om de test te doen. In halen levert overigens strafpun- ten op en dat weten ze. „Veel trekken de kinderen zich echter niet aan van de adviezen van De Fey. Hoe hij ze tevoren ook maant links en rechts te kijken voordat ze wegrijden, de kinde ren stuiven weg zonder omkij ken. Met een zucht schrijft De Fey dan maar een strafpunt op. Verschillen met 29 jaar gele den zijn er zeker. „Kinderen van nu zijn veel drukker en bru De jaren vijftig. Chauffeurs waren vrije jongens en de snelweg heette nog met recht "The Freeway". Die romantiek komt niet meer terug, maar Randstad Transportdiensten heeft een groot aanbod van banen voor chauffeurs die dat gevoel van vrijheid weer een beetje terug willen halen. Kom op onze banenmarkt genieten van dat échte truckersgevoel. runwoude/boskoop saskia buitelaar Tuinders uit Boskoop, Rijnwoude, Waddinxveen en Reeuwijk beslissen de komende week of zij een regioheffing gaan betalen. Van die heffing kan het wegennet in de Boskoopse regio worden opgeknapt en uitgebreid. Tot 7 juni hebben ze de tijd om voor of tegen het voorstel te stemmen. Als 70 procent van de tuinders akkoord gaat, is het voorstel aangenomen. Uit een peiling bleek vorig jaar al dat 86 pro cent vóór de heffing is. Die moet verspreid over 15 jaar 9 miljoen gulden opleveren. Daarvan wordt 6 miljoen gebruikt om de wegen in het oostelijk deel van de Boskoopse regio op te knap pen en 3 miljoen voor het westelijk deel. Ook moeten er nieuwe ontsluitingen worden gemaakt van de veiling en het Plantariumgebouw naar rijksweg 11. De hoogte van de heffing valt mee, zegt woord voerder B. Schuttenbeld die namens de Kamer van Koophandel Rijnland het overleg met de tuinders en het productschap Tuinbouw voert. „Ze gaan enkele tienden van een procent meer betalen, maar tegelijkertijd gaat de landelijke hef fing met ongeveer eenzelfde percentage om laag." Veertig telers kwamen gisteravond naar de in formatie-avond over de regioheffing in het Plan tariumgebouw. De stemming was volgens Schut tenbeld positief. „Vorig jaar waren de tuinders uit het westelijk deel nog niet zo enthousiast, omdat ze het gevoel hadden te moeten betalen voor verbeteringen in het oosten van het gebied. Maar nu ook in hun gebied het nodige wordt op geknapt, kunnen ze zich er in vinden. Ze zien in dat het nieuwe distributiecentrum bij het Planta- rium straks goed bereikbaar moet zijn." Organisator verkeerstest Jan de Feij in het zonnetje gezet taler. Van hun ouders mogen ze meer en daarom zijn ze vaak nonchalanter in het verkeer. Het is daarom erg belangrijk dat ze een goede verkeerstest krijgen. Natuurlijk is ook het verkeer veel drukker geworden. Eigenlijk zouden ze op de mid delbare school nog een keer een test moeten krijgen, want dit is niet genoeg." De Fey heeft echter tot zijn opluchüng nog nooit te maken gehad met on gelukken tijdens de verkeerste st. „Op zestien plaatsen zitten vrijwilligers te posten en op drukke punten loopt politie rond om een oogje in het zeil te houden." Strafpunten De kinderen kunnen 114 pun ten halen op de route door Woubrugge die ongeveer een kwartier duurt. Maar de vrijwil ligers delen ook strafpunten uit. Een zware fout, zoals het nege ren van een stopbord, kost vijf punten. Dertig strafpunten geeft de scholier de status van zondagsrijder. „Maar iedereen mag de test afmaken, we zijn niet zo vervelend dat we een kind van de straat halen. Dat is ook nog nooit nodig geweest", aldus de examinator. In totaal deden gisteren 54 leerlingen van drie scholen in Woubrugge mee. Allemaal zijn ze geslaagd en een paar reden de rit foutloos. Op 23 juni staat De Fey weer klaar in Leimuiden waar voor het eerst sinds jaren weer een verkeersproef voor leerlingen van de basisscholen in Leimuiden en Rijnstaterwou- de wordt gehouden. ec**e4 Vestiging Leiden Schuttersveld 9.2316 XG Leiden Tel. (071) 523 58 56 Banenmarl I avondopenstelling op 3 juni van 19.00 tot 21.00 uur ■v randstad transportdienste De jaren vijftig. Chauffeurs waren vrije jongens en de snelweg heette nog met recht "The Freeway". Die romantié komt niet meer terug, maar Randstad Transportdiensten heeft eer groot aanbod van banen voor chauffeurs die dat gevoel van vrijhei weereen beetje terug willen halen. Kom op onze banenmark genieten van dat échte truckersgevoel.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21