Mi Ondergronds bunkeren Held van de straat tegen wil en dank n°g if; 213 Het Gesprek van de Dag 'Ik ben kind zo blij' Praatpaal Orka verslingerd aan de mens WOENSDAG 2 JUN11999 152 pE COMMENTAAR De rand van de afgrond De crisis die nooit had mogen ontstaan, is achter de rug. D66 heeft uiteindelijk na het snel uitgesproken 'onherstelbaar' van fractielei der De Graaf toch eieren voor zijn geld gekozen. Uiteindelijk kon den de Democraten moeilijk anders. Want hoe hadden ze eventu ele nieuwe verkiezingen moeten ingaan? Of Hans Wiegel nu werd gedreven door principes of door ijdelheid en jaloezie, zoals voor malig WD-leider Bolkestein hem openlijk verweet, in de ogen van veel kiezers .was D66 de spelbreker. De peilingen beloofden een nieuwe desastreuze verkiezingsuitslag, die de Democraten ander maal tot randverschijnsel in plaats van medespeler zouden degra deren. Daarnaast moeten De Graaf en zijn mede-Democraten toch ook .inzien dat Nederland niet warm loopt voor hun kroonjuweel. In de vorm waarin het uiteindelijk was gegoten in het door Wiegel weg gestemde voorstel, had het bovendien elke glans verloren. Wiegel zelf verklaarde vóór zijn tegenstemmen al dat het eigenlijk niet uit maakte hoe hij zou stemmen: met deze drempels en andere be perkingen zou het correctief referendum toch nooit van de grond kpmen. Dat geldt (dus) ook voor het compromis waarmee Melkert en Dijk stal de Democraten in de coalitie hebben gehouden: een over brugging tot aan een herkansing van het correctief referendum in de Eerste Kamer begin volgende eeuw, maar onder dezelfde voor waarden en beperkingen als in het verworpen voorstel. Zo be schouwd krijgt D66 slechts iets terug wat het nooit heeft gehad. De redding van het tweede kabinet-Kok onderstreept nog eens de positie waarin D66 zich al sinds jaar en dag bevindt. Paars-1 lever de de Democraten zoals elke regeringsdeelname een groot verlies op, omdat de partij daarin onherkenbaar was. De Democraten na men zich heilig voor om zich in Paars-2 danig te profileren op het eigen gedachtengoed, maar bij de eerste echte poging daartoe zijn de Democraten langs de rand van een gapende afgrond gelopen. Voor het specifieke eigen gedachtengeoed van staatkundige her vormingen komt nu eenmaal geen kiezer zijn bed uit. De realiteit is dat D66 weinig te zeggen heeft over haar eigen toe komst: braaf meedoen in de coalitie betekent verlies, scherp profi leren op het specifieke eigen gedachtengoed eveneens. Maar dat is het onvermijdelijke lot van de vluchtheuvelfunctie die D66 be kleedt in de Nederlandse politiek. In 1994 leverde dat een histori sche winst op, vorig jaar een enorm verlies. En bij verkiezingen over een paar maanden zou het opnieuw een slachtpartij zijn ge worden. Het enige dat D66 kan doen, is hopen dat de kiezers over een paar jaar weer een vluchtheuvel nodig hebben. Zo niet, dan verdwijnen de Democraten voor de zoveelste keer in de coulissen van de landspolitiek. Dat is de harde les die de partij de afgelopen twee weken heeft geleerd. Het programmablad had weer eens gelogen. Martin Simek heeft een nieuw programma, waarin mensen vertellen over hun ambities, ta lenten en levensverhalen, stond er. onder de titel 'Simek adverteert'. Een paar maanden geleden schijnt de oud-tenniscoach uit Tsjechië in tal van landelijke bladen advertenties te hebben gezet, waarin hij mensen uitnodigde iets bijzonders te komen vertellen voor de televi sie. Gisteravond was het zover: de eerste vijf 'boeiende mensen' wan delde vanachter een kamerscherm zijn studio binnen. Maar van ambities en levensverhalen was geen sprake, 't Was meer een soort Achterwerk in de Kast voor grote mensen. Er was een me vrouw die klaagde dat 'de media, verslaggevers, presentatoren, poli tici - bijna heel Nederland - heel slecht Nederlands spreken'. Een man die vond dat 'Nederland meer moet dansen'. Een psychologe die aan het toneel wilde. Een man die een lied 'rapte' tegen zinloos geweld maar halverwege zijn tekst kwijtraakte. Een landgenote van Simek die een cadeautje voor hem had meegenomen en een liedje voor hem zong. En er waren twee jonge conservatorium-studenten, die met stem en gitaar lieten horen dat zij de goede opleiding had den gekozen. Maar er was vooral Martin Simek. Simek die zijn neus met twee handen stevig vasthield, alsof hij zijn gedachten uitzijn reukor gaan moest persen. Simek die al zijn gasten aanraakte, om maar vooral zo veel mogelijk warme gevoelens te simuleren. Die alle vrouwen en ook een enkele man zoende. Simek die al die mensen steeds meteen soort gegromd 'jhaa' onderbrak om zijn onvermin derde belangstelling te laten merken. Die met een béte glimlach zijn gasten aanstaarde - 'jhaa, vertel verder, wat fijn dat je dat hier met mij komt delen - en van alle opwinding vergat, dat zijn mond al twee minuten geleden wagenwijd was opengezakt. Simek de televisietherapeut. Het hele programma was hij nadruk kelijk in beeld. Alsof het niet om zijn gasten ging, maar om hem. Gefilmd door een cameraman, die weer achter een andere camera man stond. Zodat wij als kijker vooral niet zouden vergeten: dit is televisie. En de vraag die zich steeds nadrukkelijker opdrong was: waarom zendt de RVU dit programma uit? Waarom heet dit educa tieve televisie? „Jij bent leuke man", zei de presentator tegen de rapper. „Ik vind jou zo goed, zo geweldig", tegen de psychologe die bij het toneel wil de. En na een gesprek van drie minuten met zijn landgenote sta melde de presentator„Dank je wel. Ik heb veel - smak, smak, ging het - van je geleerd. Ik ben ergonderde indruk. Vind jij dat gek?" 't Was dus wel om te lachen. Want als iemand in televisieland onge geneerd kan overdrijven is het Simek. Wat zei hij ook alweer na het derde gesprek? Oh ja! „Ik ben kind zo blij. Ik ontmoet vandaag zul ke bijzondere mensen.Heel educatief allemaal. Bewolkt en winderig Cürieus maar waar: voorzomerwarmte is de laatste jaren steeds rond 5 juni met grof geschut uit ons land verdreven. Op zaterdag middag 8 juni 1996 kwam het vooral in Brabant tot zware on weersbuien die van hagel en zware windstoten vergezeld gingen. In de Peel viel toen 58 mm. Een jaar later, zaterdagmiddag 7 juni 1997, werd de hitte verdreven door een Amerikaans aandoend noodweer. Door windhozen, onder meer te Roelofarendsveen, en zware tot zeer zware windstoten (Schiphol 130 kilometer per uur) raakten legio watersporters in de problemen. Vorig jaar op 6 juni (weer op een zaterdagmiddag) zware hagel rriet erg veel schade in ondermeer de Alblasserwaard en op de Ve- lüwe. In Soest viel toen 77 mm. Dit jaar lijkt de voorzomer iets vroeger te worden aangepakt en wel vanmiddag en vanavond. Onder invloed van een koufront verbonden aan een intensive rende depressie boven Het Kanaal werd de atmosfeer vanoch tend vroeg namelijk klaargestoomd voor zware buien. Morgen ligt de depressie op het midden van de Noordzee. Onder invloed van het systeem is het meestentijds bewolkt met enige tijd regen, later op de dag buien met onweer. Daarbij kan opnieuw flink wat neerslag vallen. Verder staat er veel wind. Boven land waait het vrij krachtig, aan de kust staat evenwel een krachtige tot harde zuid tot zuidwesten wind, windkracht 6-7. In het district IJmuiden kan het in de nacht en ochtend enige tijd stormachtig waaien. De temperaturen bereiken geen hogere waarden dan omstreeks 18 graden. Na morgen blijft het voorlopig koel met van tijd tot tijd buien. Oorzaak is de depressie op de Noordzee die van af de Atlantische Oceaan versterking krijgt. Giste ren was het tijdens de ochtend zwaar bewolkt. Daarna brak de zon door en liep de temperatuur op tot 20-21 graden. In Bloemendaal aan Zee werd het precies 20,0, op Valkenburg 211 graden. Op het strand ging de wind 's middags even om naar noord tot noordwest en koelde het kortstondig af. jan visser Langzaam maar zeker begint het tot Robert Slop (27) door te dringen dat hij met gevaar voor eigen leven deze week een ramp heeft voorkomen. In een brandende auto vol met nog onontplofte gasflessen scheur de hij in de Indigohof in Alme- re-Buiten een plantsoen in. Luttele seconden nadat hij de bestelbus in het plantsoen had 'geparkeerd', ontplofte de wa gen. Slop heeft het er redelijk vanaf gebracht met brandwon den over z'n hele lichaam. Hij beseft nog steeds niet goed wat hem is overkomen. „Het enige wat door me heen ging, was: ik heb een kleintje van drie maanden, hiernaast woont nog iemand met een kleintje en de overbuurvrouw is zwanger. Ik Wat is het gevolg van de komst van de praatpaal op het station? Meer stress en verwarring. Is dat een bezwaar? Neen. De opgejaagde blik waarmee ik mijn koffer op wielen over het perron rol hoort nou juist bij de kick van het reizen.Praatpaal: dat is een mooi Nederlands woord. Het suggereert communicatie op basis van diep in de vloer geheid vertrouwen. In alle talen om ons heen heb ben ze een ijziger woord voor zo'n praatpaal. Daar komt al tijd "spoedeisend", "nood" of "alarm" aan te pas. De Duitsers maken het hele maal bont. Die noemen een praatpaal een Notrufs- aiile. Logisch dat je daar aan alleen maar je hebben toe vertrouwd als je het houen niet meer ziet zitten. Maar de Nederlandse praatpaal is veel eer een vriend en vertrouwe ling. Hij wordt de biechtvader van het nieuwe millennium. Als het aan de Spoorwegen ligt wórdt de praatpaal in 2003 al priester gewijd. Prima idee. In- HAN MULDER dacht maar één ding: die bus is gevaarlijk en moet de straat uit." En dus scheurde hij in de fel brandende bus naar het plant soen aan het eind van de straat. Tot geluk van zijn buren, want even later vloog het voertuig met het nodige vuurwerk de lucht in. Robert Slop is nu de held van de straat. Tegen wil en dank, een beetje. ,Ik denk dat ik geestelijk nog wel iets te ver werken krijg." Slop is monteur bij een bedrijf in Lunteren, dat airconditio ning- en luchtverversingssyste men aanlegt. Het volledig ver woeste bestelbusje was van zijn baas. Achterin het busje ston den gasflessen met zuurstof, freon, campinggas en kool zuurgas. Eén van de flessen met campinggas was gaan lekken nadat Slop het busje zaterdag avond rond zeven uur voor de deur van zijn huis had gepar keerd. Slop had dat niet in de gaten. Pas maandagochtend, toen hij naar zijn werk wilde, ontplofte de zijdeur van het busje in zijn gezicht. De brandweer ver moedt dat de binnenverlichting van de laadruimte een vonkje heeft doen overslaan dat ge noeg was om het met gas gevul de busje volledig te laten explo deren. Slop: „Mijn rug ligt open, mijn armen zijn verbrand met eerste- en tweedegraads brandwonden en mijn benen zijn gewond. Tijdens het rijden met het brandende busje ben ik overigens niet gewond geraakt, alle wonden ontstonden door de eerste explosie." Terwijl hij terug rende naar huis, nadat hij het busje in het plantsoen had gezet, hoorde hij de eerste knallen al achter zich. „Ik heb m'n best gedaan om een ramp te voorkomen. En ik mag nog van geluk spreken dat ik het er levend vanaf heb ge bracht. Ook met de eerste ex plosie heb ik nog geluk gehad. Meestal gaan we met ons drie tjes - mijn vriendin, mijn zoon tje van drie maanden en ik - ge lijktijdig de deur uit. Ditmaal niet, en dat is ons geluk ge weest. Er heeft een engeltje bo ven mijn hoofd gehangen." BARTVUUK' troduceer op elk station een zelfsturend team van kaartjesautomaten en benoem een praatpaal tot coach en toeverlaat. Godbetert wat een toekomstvisie.Wat mij in dat toch al mooie plan dan weer het meeste aanspreekt is het algeheel sluiten van de loketten. Wat een perspectief. Het loket is de uitwas van een lange ontwikke ling. De mens leerde lezen en schrijven, werd burger, maar kreeg al gauw met lo ketten te maken waar hij zijn kunsten moest vertonen en vervolgens een kopje kleiner werd gemaakt. Loketten houden de mens eronder. Wie lang in de rij moet staan weet al snel zijn plaats. Ik loop in Den Haag nog wel eens door die onge zond bleke kathedraal van de bureaucra tie, het nieuwe stadhuis. Wat ziet een mens daar? Vierentwintig lo ketten, waarvoor in wijde omtrek mensen digitaal gestuurd op hun beurt zitten of hangen te wachten. De altijd in meerder heid allochtone drommen die zich in die Haagse marmeren woestijn ophouden wordt het ingeprent onder het motto, je kunt er niet te vroeg mee beginnen. Beste mensen, u komt hier om het beter te krij gen, maar u zult vele loketten moeten trotseren alvorens u het Beloofde Land zult binnengaan. Een loket maakt op zijn manier een beetje murwin de file voor het kaartjesloket op het station is het pak van hetzelfde laken. Je moet wel heel erg van oude dametjes houden om je humeur en je geduld te bewaren als die met kor tingskaart in de hand naar de bekende weg vragen die leidt tot de dagelijkse grij ze invasie van de daluren. En een loketjuf frouw is net als de orgelman ook maar een mens. Dat is nou het verrukkelijke van een kaartjesautomaat, dat hij geen mens is. Altijd goed gehumeurd, 24 uur per dag, nooit ruzie met een collega, nooit zwangerschapsverlof of een jeüag. Als een automaat nou maar gewoon zijn stroom krijgt en soms een schouderklopje mits niet te hard dan heeft de treinreiziger een vriend voor het leven.Rover, die zanikclub van treinreizigers met de agressieve naam heeft al geklaagd over de plannen. Het zou minder veilig worden. Onzin. Ooit een loketbediende bij gedonder tussen beide zien komen? Dat gaat anders wor den. Ik weet zeker dat de NS die automa ten leert om achter zakkenrollers en mes sentrekkers aan te rennen. En anders doet de praatpaal het zelf wel. MENSELIJK Ex-Spice Girl GERRI HALLI- WELL heeft een nieuwe prijs in de wacht gesleept. Volgens Britse schoenenverkopers heeft ze de meest sexy voeten van de wereld. In de race om deze trofee liet Halliwell haar voormalige colle ga's Victoria Adams en Mel C achter zich, evenals Oscarwinna res Gwyneth Paltrow en de super modellen Cindy Crawford en Nao mi Cambell, zo meldt het amuse mentspersbureau WENN. Schoe nenontwerper Pambos Michaeli- des van het bedrijf Selha, die het overzicht samenstelde, zegt dat Halliwells eerste plaats is geba seerd op het talent dat zij heeft om met alle soorten schoenen goed voor de dag te komen; van v schoenen met superhakken tot laarzen. Op de tweede en derde pli^ kwamen respectievelijk Mel C en Cindy Crawford. 3 Bakkers van de Nationale Italiaanse Gebak Academie zullen ter erep de honderdste geboortedag van regisseur ALFRED HITCHCOCK ev chocoladecake maken met een gewicht van 600 kilo. De lekkernij g neemt zestien vierkante meter in beslag. Op de cake komen afbeëk gen van beroemde films van Hitchcock. In totaal zijn er onder me«p 174 kilo suiker, 59 kilo chocolade en duizend eieren nodig. De in r tiefnemers hopen op een wereldrecord. De cake wordt vrijdag tijdel een VIP-party in Rome opgesneden. 1 voerder vooral gekozen om he( bijdrage aan de acceptatie va j homo's, haar warme karakter haar inzet voor haar medeme j sen, onder wie aidspatiënten j cent kreeg ze ook een erespe van het Aidsfonds. Alberti is1 „hartstikke" blij mee. ,,Het i gék. Het is het allerbeste put j Ze dragen je op handen en ge je het gevoel dat je de allerbe bent. Dat is ontzettend lekke Homo's zijn volgens de zange „blije mensen" en creëren al een leuke sfeer om zich heen „Nooit rottigheid, iedereen i: zichzelf". De feestelijke inhü ging heeft plaats in Utrecht, dens de maandelijkse homor* van de Club Seven. Het gaat een jaarlijkse titel, die eerdei ging naar de Zangeres zondei Naam, Tineke de Nooy en An ke Grönloh. Voor volgend jaai staat Imca Marina op de nom WILLEKE ALBERTI wordt zondag gekroond tot 'koningin-moeder van de Nederlandse homo's'. Ze is hiertoe uitverkoren door de Ne derlandse Gay Discjockeys Ver eniging, waarbij platendraaiers van tien homotenten aangesloten zijn. Alberti is volgens een woord- MILLENNlUlf'f 001 dagen t TO< Nog 213 dagen en het nieuwe millennium biC aan. Reden voor dezei om in een dagelijkse terug te kijken op bel&g€ rijke gebeurtenissen (is plaatsgrepen op correJst: ponderende data in d^g gelopen 1000 jaar. De£rf week: 31 mei 1859: Bigiet slaat voor eerste maalpe juni 1864: Oprichting i30 ste Nederlandse vakbc 2 juni 1904: Tarzan ge-,^ ren; 3 juni 1098: Antio** prooi kruisvaarders; 4^n 1798: Giovanni Casan(rai overleden; 5 juni 156830: Executie Egmont en F|in 2 JUNI 1904 |p he 'Me Tarzan, you Jane'. Johgn Weissmuller, die vandaag|0I jaar zou zijn geworden, n%< de zinsnede wereldberoenev Hoewel de zwemkampioejj^ gouden olympische meda^g zal pakken, kennen we hei genlijk vooral als de enige^ 'Tarzan'. Weissmuller spelv tussen 1932 en 1948 in twz Tarzan-films, te beginnen^® 'Tarzan the ape man'. Tariar de in het oerwoud achtergje ven zoon van rijke Britse crul ders, is een creatie van dej^, rikaanse schrijver Edgar Rr Burroughs. Weissmuller m c de verfilming behalve doof.31 karakteristieke tekst bekert1;11 door de roffel op z'n borst116 spieren als kabels, een ruit0 tijgerslip en de kreet 'aaaaer ee-ooo'. I In 1948 raakt Hollywoord P keken op Weissmullers Tai De ex-filmster komt daarna vooral via de roddelpers inot nieuws. Uitgebreid komend zes huwelijken aan bod enla' gevolgen van de hoge alim!e: ties voor zijn financiële sitfei „Weet je waarom de studi<lu zen mij kozen voor de Tar^r rol", zegt hij zuur. „Omdat3 de domste kop had. Ze wiJve ook dat ik dom bleef." In z^1 laatste levensjaren is hij zir* depressief. In een kliniek vi™ ex-acteurs wordt de situatie houdbaar als Weissmuller pe nachts zijn oerwoudkreten horen. Op 20 januari 1984 A blaast hij z'n laatste adem P HENK RUUL' */v Evenementenbedrijf opent Heinenoordtunnel met bridgedrive en groots diner ,,Ik ben naar Rijkswaterstaat gestapt. Jullie hebben daar die weg onder het water liggen, zei ik. Kan die twee dagen worden afgesloten, zodat ik er een diner en een bridgedrive kan houden?" Jac. Oomen, directeur van Koudijs Evenementen, vindt het idee zelf eigenlijk ook 'te zot voor woorden'. Maar hij had nu eenmaal in zijn hoofd om van de opening van de Tweede Heinenoordtunnel -de oeververbinding voor langzaam verkeer tussen Barendrecht en Heinenoord- half september iets speciaals te maken. Dus organiseert hij een groots diner en een massale bridgedrive in de tunnel. De Tweede Heinenoordtunnel - de oeververbinding voor langzaam verkeer tussen Barendrecht en Heinenoord - in aanbouw. foto anp ton borsboom Oomen, heeft sinds kort naast zijn bouwonderneming ook een evenenmentenbedrijf. Dat een bridgedrive daarvan onderdeel moest worden, was hem als begenadigd bridger al snel duidelijk. „De medewerking van Rijkswaterstaat is er waarschijnlijk gekomen omdat ze het zelf ook wel een gek idee vonden", zegt Oomen. De directeur gokt 19 september op een deelname van vijfhonderd paren. Dat moet gemakkelijk lukken; volgens Oomen is bridge de snelstgroeiende sport van Nederland. Bekende bridgers als Annemarie Jorritsma, Frank de Grave, Joost Prinsen en Ed de Goey moeten het evenement nog wat extra allure geven. „Hans Dijkstal komt in elk geval", vertelt Oomen. De opbrengst, tenminste tienduizend gulden, gaat naar het Ronald MacDonald- kinderfonds. Een dag eerder, op 18 spetember, kunnen ongeveer vierhonderd betalende eters aanschuiven voor een luxueus diner in de tunnel. Bedoeling is dat bedrijven 2.500 gulden neertellen voor een tafel. Voor dat geld, bedoeld voor een opvanghuis voor zwerfkinderen van het Rode Kruis in Moskou, wordt een vijfgangen-diner geserveerd van gemarineerde zalm en kreeft, courgettesoep, kalfsoester met bospaddestoelen, een pyramide van chocolade- en pralineparfait en wijn. Hoewel het geheel de indruk van een luxe diner wekt, wordt er volgens de Koudijs-directeur niets gedaan om de boel aan te kleden. „We gaan geen moeite doen om de tunnel er uit te laten zien als een restaurant. De gasten moeten het gevoel hebben dat ze in een tunnel zitten." Bij de prijs van 2.500 gulden zit wel een pendel per "VlP-car' en een ontvangst met champagne inbegrepen. Over de veiligheid hoeven bridgers en dinergasten zich niet druk te maken, aldus A.C. de Groot, projecüeider van Rijkswaterstaat. „Alle veiligheidsmaatregelen, zoals camera's, rookmelders en detectoren, zijn in gebruik." Koudijs zelf zorgt voor een ploeg security-mensen, opdat geen onverlaten tijdens beide evenementen in de tunnel komen. Zowel tijdens het diner als tijdens de bridgedrive houden brandweer en politie een oogje in het zeil. ALBRAND LEEUWE Miljoenen guldens waren nodig om de ster-orka uit de film Free Willy weer het vrije leven te gunnen in de wateren bij IJs land, maar Keiko weigert te ver trekken uit zijn bassin. Hij lijdt aan mensenliefde. Ruim een halfjaar geleden werd de vier ton wegende filmster vanuit Amerika naar IJsland ver scheept om hem daar voor te bereiden op een nieuw leven in de vrije natuur. Maandenlang zijn trainers bezig om hem na 20 jaar gevangenschap te laten wennen aan het leven in de vrije wateren. Ze leerden hem vooral hoe hij zelf vis moest vangen. Maar volgens trainer Robin Friday is de operatie om van Keiko een wild dier te ma ken mislukt. „Hij is te veel door de mensen in de watten gelegd", zegt Fri day. Daarom zijn er nu nieuwe regels gekomen om hem zo min mogelijk in contact te brengen met WiéfièWL'Zö'rtió- gen de veraóPgeVs'géërt'spelle- tjes meer met hem dóen. „Nu moet ik tijdens mijn werk soms net doen of hij er niet is." On dertussen komt Keiko regelma tig boven water, zoekend naar een glimp van de verzorgers omdat hij verslaafd is aan men selijke aandacht. ANP» Keiko in gelukkiger tijden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2