Leidsch Dagblad t 9 23 Belgische dpproducten lit de winkel HÉ Twijfels over dure nieuwe benzine Pura Zuid-Afrika wacht kolossale problemen Oranje traint 'op z'n Braziliaans' Een harinkje van duizend gulden Joegoslavië Serviërs beschieten burgervliegtuig Kosovo 12: TWEE WEI— DE WERELD OM U HEEN. DENSDAG 2 JUNI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42016 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Buitenland Economie Oude IRA-moorden brengen Sinn Féin in verlegenheid Crisis in Rusland treft Hollandse kaasproduktie recht in het hart Sport Leidsch TÜjJDagblad Rios haalt laatste vier op Roland Garros weer niet pnsument nog niet van slag ;n deel van de Belgische kip- en eiproducten die be- ?md zijn voor consumptie worden uit voorzorg uit de sderlandse winkels gehaald. De ministeries van land- >uw en volksgezondheid hebben na een spoedberaad steravond het bedrijfsleven daartoe opgeroepen. leiden victor engbers Een frisse, helderblauwe golf rolt door een al even frisse blauwe lucht. Erboven staat, in letters die met de golf meegaan: 'Spaar het milieu. Spaar uw motor'. Eén en ander is te zien op het promotiema teriaal voor Shell Pura, een nieuwe soort benzine die milieuvriendelijker én beter voor de auto is dan Euro Loodvrij. Er is nog een verschil: de blauwkleurige ben zine is 14,3 cent duurder dan Euro. Van 1 juni tot 1 september fungeert de Leidse regio samen met Arnhem als proefgebied voor de nieuwe benzine. Als het aanslaat zal Shell Pura ook in de rest van het land verkocht gaan worden. De meeste mensen die gisteren bij Shell tankten hadden nog nooit van Shell Pura gehoord. De lancering ervan is tot op het laatste moment geheim gehou den. „Vanwege de concurrentie", ver klaart stationsmanager Jack de Graaf van het Shellstation aan de Hoge Rijn dijk in Leiden. Bij het Shellstation in Voorschoten zegt een mevrouw met een gloednieuwe zwarte BMW dat ze het 'zeker gaat pro beren'. Een jongeman uit Voorschoten met een Opel CRX vindt 'het milieu wel belangrijk', maar trekt een moeilijk ge zicht als hij de prijs hoort. Hij gaat het foldertje doorlezen, zegt hij. Er zijn ook minder positieve geluiden. Een man uit Leiden tankt aan de Hoge Rijndijk zijn Opel Kadett vol met Euro en is niet van plan om Pura te gaan ge bruiken. Hij reageert honend: „Milieu vriendelijke benzine? Gaan de bomen er beter van groeien?" Helen Vita De man die op een vrouw vliegt, is zelden dezelfde als degene die bij haar landt. vj haag-leiden gpd-anp bouwvereniging Leiden, het be lastingkantoor, de Riagg, Aram- co Overseas Company, Focwa in Sassenheim, Leidsch Dag blad, Legio Lease en Rabo Lei den/Oegstgeest. De cateraars van Albron, die voor deze be drijven werken, hebben ook de tomaten-, groente-, juliene- en kerriesoep van de menukaart geschrapt. In deze soepen kan namelijk kippebouillon zitten. De Consumentenbond heeft demissionair minister Borst (Volksgezondheid) opgeroepen de consumenten onverkort en zo spoedig mogelijk te informe ren. De land- en tuinbouworga nisatie LTO Nederland dient een schadeclaim in bij voerle- verarïcier Hendrix uit Boxmeer jt gaat alleen om de produc- a die afkomstig zijn, of waar- n de grondstoffen afkomstig n, van Belgische pluimvee- iuderijen waar met dioxine ismet veevoer is gebruikt. Dat ongeveer een kwart van de drijven. Het Centraal Bureau Levens- lddelen (CBL) zou vanmiddag jkend maken in welke pro leten kip en ei uit België is rwerkt. „We halen deze pro leten dan direct uit de schap- in", zei directeur M. Roos pmorgen. Hij had nog geen ee om hoeveel producten het lat. „Eieren worden heel veel ibruikt, bijvoorbeeld in sau- in, mayonaise en cake. Maar .als blijkt dat deze varkens- en daar veel Belgische eieren bij kippenvoer heeft geleverd dat is tten, weten we niet. De Nederlandse consument kt nog niet van slag te raken )or het dioxine-schandaal, kige week kwam aan het licht |t Belgische kippen via vee- ieder besmet zijn met het zeer ftige dioxine. De verkoop van p en ei gaat tot het leeghalen in de schappen gewoon door. olgens een woordvoerder van (bert Heijn kopen de consu lenten nog volop de kip- en producten. Supermarktorga- isatie Laurus (o.a. Super de oer, Edah en Konmar) deelt ie ervaring. Veel personeel van Leidse be- rijven zal het voorlopig zonder en ei moeten stellen bij de inch. Dat geldt voor Woning- VIan ontvoert ;x-vriendin a samenwerking met Rotter- amse collega's heeft de Leidse ©litie gisteren een einde ge haakt aan de gijzeling van een 2-jarige vrouw. Deze werd, te en haar wil, door haar ex- riend vastgehouden in een land in Rotterdam. Een dag eerder had de man laar ontvoerd uit Leiden. Met e smoes dat hij de huissleutels wam terugbrengen, belde hij an bij de woning van een 27- irige Leidenaar waar de vrouw ijdelijk verbleef. Toen zij mee- lep naar de auto, zette hij haar en mes op de keel en dwong laar in te stappen. De man is gearresteerd en is nmiddels voorgeleid aan de of- icier van justitie. Als verklaring 'oor de gijzeling zei hij dat hij ;on het niet verkroppen dat de !2-jarige wouw hun relatie had (erbroken. besmet met dioxine. De Nederlandse pluimvee-in dustrie overlegt met de meng- voerbedrijven hoe het veevoer beter gecontroleerd kan wor den. „Het kan niet zo zijn dat we alles doep om ziekten zoals salmonella te weren, terwijl de dieren via het voer alsnog wat oplopen", zegt voorzitter Ra- mekers van Nepluvi, de organi satie die de pluimvee-industrie vertegenwoordigt. Volgens Ra- mekers zijn de meeste kippro ducten al sinds maart geconsu meerd, maar kunnen 'bepaalde kippendelen' nog in koelcellen liggen. Pagina 3: Meer nieuws over de besmette kippen Salvador Het Nederlands elftal werkte gisteravond onder ruime publieke belangstel ling de eerste training van het tiendaagse trainingskamp in Zuid-Amerika op zijn Brazi liaans af. Frank Rijkaard streek met twintig spelers neer op het strand van Salvador, een grote stad in het noordwesten van Brazilië. Oranje zocht de rust en de gemoedelijkheid van één van de mooiste kuststreken in Brazilië. Het luxe hotel van de Nederlandse ploeg kijkt uit over de Atlantische Oceaan. De temperatuur schommelt tussen de 25 en 30 graden, al heeft de zon zich nog niet laten zien. De eerste 24 uur raasde een tropi sche storm over het kustgebied en stortregende het. Bondscoach Rijkaard heeft nog niet alle spelers tot zijn beschikking. Edgar Davids wordt vandaag in Salvador verwacht. In totaal zijn er dan 21 spelers. foto anp cor mulder mlnTmaï' 12718° 10716° 9716° 70% 50% 70% 20% 20% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 6 VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie -3,5 7 10 -6,9 scheveningen/katwijk eric de jager Het eerste vaatje maatjesharing gaat naar Katwijk. Ouwehand's rederij en visverwerking mocht zich gisteren voor 40.000 gul den eigenaar noemen van het traditionele bakje met vijf kilo haring. De vis was ook al aan land gebracht door een Katwij- ker, schipper W. Ouwehand van de Scheveilingen 23. „Sublieme kwaliteit", dichtte keurmeester A. Taal de Hol landse Nieuwe gisteren toe in de visafslag van Scheveningen. Desondanks bracht het eerste vaatje haring maar de helft op van het bedrag dat veilingmees ter G. de Wild vorig jaar bijeen- praatte. De Wild wijtte dat aan de afwezigheidvan grote be-' drijven die naam willen maken met de aankoop van de nieuwe haring. De opbrengst van de veiling gaat naar het Koningin Wilhelminafonds. Net als de haring, overigens, want de nieuwe eigenaar, L. Ouwehand, verliest geding tegen NAVO den haag anp Joegoslavië heeft het internatio- pescara hans geleunse nale kort geding tegen de correspondent NAVO-bombardementen verlo ren. Dit bleek vanochtend bij De Servische luchtafweer heeft het Internationale Gerechtshof vanmorgen een burgervliegtuig Voorbereiding voedselvlucht niet goed T. Houwaart (met vaatje) van Ouwehand Vis en directeur van het Ko ningin Wilhelminafonds K. van de Poll (rechts van hem) laten zich de eerste Hollandse Nieuwe smaken na de jaarlijkse veiling. gaf opdracht de haring te ver- keurmeesters geen cent te veel. delen onder de medewerkers De haring smaakte hen zó van het fonds. De visjes kostten goed, dat zij bijna de eerste de ongeveer duizend gulden per beste partij het keurmerk 'ko- stuk, maar dat was volgens de ninginneharing' verleenden. bij het voorlezen van de beslis sing over de aanklacht tegen België. Belgrado wilde dat de VN- rechters de bombardementen verbieden als strijdig met het internationaal recht. De VN- rechters achten zich daartoe echter niet bevoegd, noch op basis van de genocideconventie noch op basis van een verkla ring over erkenning van de be- foto dick hogevzoning voegdheid van het VN-hof die Belgrado op de valreep had af gegeven. België is in alfabetische volg orde het eerste van de tien NAVO-landen die voor het hof zijn I boven Kosovo beschoten, maar niet geraakt. Het toestel, een Russische Antonov, was inge huurd door de Amerikaanse particuliere hulporganisatie In ternational Rescue Committee (IRC) en had in alle vroegte pamfletten afgeworpen boven Kosovo. De vlucht, de eerste van een burgertoestel boven het oor logsgebied sinds het uitbreken van het conflict, was een voor bereiding op een voedseldrop- ping voor vluchtelingen die in Kosovo zelf zijn achtergeble ven. Die voedselvlucht zal mor gen plaatsvinden. De pamflet ten bevatten informatie over de nü 2 voor (95 CABERNET SAUVIGNON OF MERLOT VIN DE PAYS DES COTEAUX DE L'ARDÈCHE. ROBUUSTE OF RONDE, FRUITIGE RODE WIJN. 7.50 nü 2 voor 12.'5 voedseldropping voor de vluch telingen. Aanvankelijk meldden IRC- woordvoerders dat er niet door de Servische luchtafweer was geschoten, maar nadat zij met de piloten hadden gesproken, werd medegedeeld dat het toe stel wel degelijk was bestookt. IRC wil de dropping morgen gewoon laten doorgaan, maar laat de definitieve beslissing over aan de bemanning. Volgens IRC-woordvoerders had de NAVO een luchtcorridor vrijgehouden om het toestel vrije doortocht te verlenen. Het vrijhouden van de corridor moet de Serviërs duidelijk ma ken dat het toestel alleen ope reert, en niet door NAVO-vlieg- tuigen wordt geëscorteerd. Bel grado was via diverse kanalen van tevoren op de hoogte ge steld van de operatie. Gesprek van de Dag2 In Natura/Strips12 Kerk en Samenleving16 Meningen18 Regio15,17,19,21 RTV/program ma's13 Sport23,25 Uitgaan13 Erasmusprijs voor Van Manen amsterdam anp De Erasmusprijs van volgend jaar gaat naar 'de dans' in Ne- derland in het algemeen en voor choreograaf Hans van Ma nen in het bijzonder. Dat is vandaag bekendgemaakt. De Stichting noemt de dans in Nederland van een 'uitzon derlijke kwaliteit' en spreekt waarderende woorden over choreografen, dansers, oplei dingen, gezelschappen. Ook wordt lovend gesproken over subsidiëring. De Erasmusprijs (300.000 gulden) wordt jaarlijks toege- kend aan een persoon of instel- ling die een voor Europa bui- tengewoon belangrijke bijdrage heeft geleverd op cultureel, so- ciaal of sociaal-wetenschappe lijk terrein. De uitreiking heeft plaats in het najaar van 2000. Noord-Holland krijgt regio-tv haarlem monica wesseling De Amsterdamse televisiezen der AT5 gaat samen met Radio Noord-Holland voor de hele provincie televisie maken. Ge deputeerde staten hebben gis teren besloten voor de nieuwe zender 4,9 miljoen gulden ter beschikking te stellen. Het mi nisterie van onderwijs, cultuur 1 en wetenschap verdubbelt het bedrag. Dat is ook volgend jaar het geval. Er komen twee edi ties: de uitzendingen van de stadstelevisie van Amsterdam blijven bestaan en daarnaast komt er dagelijks een uur tele visie voor de rest van de provin cie, onder de noemer NHTV. Dat programma wordt de hele dag door herhaald. Zuid-Hol land kent al jaren TV West en TV Rijnmond. kaapstad anp Na vijf jaren Nelson Mandela wordt als ge volg van de verkiezingen van vandaag in Zuid-Afrika, Thabo Mbeki (56) op 16 juni vrijwel zeker de tweede zwarte president van het land. Mbeki erft een land dat dank zij Mandela relatief vreedzaam overgaat van een elitair blank minderheidsregime naar een democratisch zwart bewind. De overgang is echter voltooid noch succesvol. Mbeki staat voor gigantische problemen. Grote overheidsprojecten voor armen blijken erg slecht uitgevoerd. Bij veel over heidscontracten spelen het ras van de uit voerder en zijn goede connecties met de ANC-top een belangrijke rol, dit in tegen stelling tot de vereiste capaciteiten om de opdracht voor een redelijke prijs goed uit te voeren. Machtige vakbondsbonzen binnen het ANC beschermen voorts met uitdijende re gelgeving de banen van hun zwarte leden, maar een groeiende schare werklozen heeft geen kans op een betrekking. Het werk loosheidspercentage ligt rond de 30 pro cent. Elke dag komen er duizend mensen bij die vergeefs een baan zoeken. Dat voedt de misdaad. Gemiddeld wordt elke dag een politieman vermoord. Slechts een fractie van de misdaden wordt onder zocht en opgelost. Eén op de zes moorde naars wordt uiteindelijk veroordeeld. Eén op de drie vrouwen wordt ontmaagd door een verkrachter. Sommige verkrachters menen namelijk dat ze van aids worden ge nezen als ze een meisje ontmaagden. Bijna 23 procent van de zwangere wou wen bleek vorig jaar HIV te hebben, het vi rus dat aids veroorzaakt. Deze ziekte dreigt de komende jaren meer mensen te doden dan Apartheid en kolonialisme in Zuid- Afrika bij elkaar. De zich aftekenende ramp is door de overheid vrijwel genegeerd en dat is type rend voor de ANC-regeerstijl tot dusverre. De minister van gezondheidszorg, Nkosan- zana Zuma, stak wel geld in een nepge- neesmiddel, maar verder repte wijwei nie mand van het ANC over de ziekte. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. i Naam:. Adres: - Ook de werkloosheid wordt halfslachtig aangepakt. Recentelijk zijn wetten aange nomen die bepalen dat de bedrijven hun personeel moeten werven uit de bevol kingsgroepen in dezelfde verhoudingen zo als die in het land bestaan. Deze nieuwe rassenwetten werken niet, mede omdat be drijven niet voldoende opgeleide zwarte werknemers kunnen vinden. Dat komt onder meer voort uit een ander kolossaal probleem, de miserabele staat van het onderwijs. Slechts de helft van de scholieren doet eindexamen. Het onderwijs is zo slecht dat een provincie besloot de eindexamenuitslagen ,e vervalsen om de beroerde resultaten te verhullen. Het ANC heeft nog geen antwoord op al deze problemen. De partij voelt zich nog te zeer de alles overkoepelende beweging die het land heeft bewijd van de racistische onderdrukkers. Deze faam trekt nog veel kiezers. Maar over vijfjaar moet de regering hebben gepresteerd om het ANC, of de op volgers ervan, groot te houden. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: I Per maand Per kwartaal Q'automatlsch I f. 96.90) i automatisch (f. 33,70) Oaccepiglro (f. 97.90) Leidsch $Ès Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-5128 030 8 "712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1