Oppositie ongerust over grondaankoop Brandweer wil 'zekere' voorrang bij zoeken huis Regio buitenschoolse opvang hogelijk in 't Meerpunt Drugsoverlast en bestuurlijke problemen in jongerencentrum Nieuwe tarieven voor sportvelden Oegstgeest I^vontuur in onderaardse gangen Comité Doesbrug in verzet tegen sloop oude boerderij 5ENSDAG 2 JUNI 1999 chef erna straatsma. 071-5356437.plv -chef judy nihof. 071-5356416 |>ud-archief Oegstgeest minder open KgstgeestHet oud-archief van de gemeente Oegstgeest is van- 11 juli nog maar twee ochtenden in de week open in plaats van ie. De inventarisatie van het archief is dan afgerond en de ge beente vindt zes uur per week voldoende voor beheer en on- >rhoud. Op verzoek van de Vereniging Oud Oegstgeest bekijkt i gemeente na een jaar of deze zes uur genoeg is voor het hel- >n van bezoekers. 'arkeertijd blauwe zones blijft een uur "stgeest De parkeertijd in de blauwe zones rond de De Kem- inaerstraat in Oegstgeest blijft gehandhaafd op een uur. B. en J. zullen het verzoek van winkeliersvereniging Oegstgeest Ac- |f om daar twee uur van te maken niet honoreren. Uit onder- iek is volgens burgemeester Timmers gebleken, dat Oegst- Jestenaren gemiddeld ruim een half uur nodig hebben om lodschappen te doen. Op uitdrukkelijk advies van de politie e de parkeertijd op één uur houden. De winkeliersvereni- Jig vindt een uur erg krap voor het passen van kleding of een tzoek aan de kapper. eiderdorp lokt kiezers met prijsvraag Iderdorp De gemeente Leiderdorp organiseert een prijsvraag i de inwoners die op 10 juni voor het eerst mogen stemmen uropese verkiezingen) naar de stembus te lokken. Het is de Idoeling dat de jeugdige kiezers een slagzin afmaken die be- tit met de woorden: 'Ik stem voor Europa omdat...'. De meest iiginele inzending wint een - nog onbekende - leuke prijs, en iijgt een eervolle vermelding in het plaatselijke huis-aan-huis (ad. ogelnestjes in Leiderdorpse 'bieb' orp* De Leiderdorpse bibliotheek schenkt dezer dagen tzondere aandacht aan vogels. Dat heeft te maken met het pnderdjarig bestaan van Vogelbescherming Nederland. In de Tbliotheek zijn verschillende vogelnestjes en nestkastjes te ren. Ook is er een gratis instructieblad voor de doe-het-zelver e zo'n kastje in elkaar wil zetten. Voor kinderen is er een eurplaat. De Leiderdorpse bibliotheek heeft overigens perma liïnt CD's met vogelgeluiden in de uitleen. BSKL zoekt gastouders ^IrwpnoRp De Stichting Kinderopvang Leiderdorp (SKL) zoekt ll&stouders. Er staan momenteel veel Idnderen op de wachtlijst jll&inr een gastgezin. De SKL heeft een speciaal gastouderbureau, |||iit bemiddelt tussen ouders die opvang zoeken en ouders die |||Ëgen betaling zorg willen dragen voor gastkinderen. Gastou- ^^rs mogen zelf aangeven hoeveel uren en dagen zij kinderen in kuip,m eigen huis willen opvangen. Belangstellenden kunnen con- .ct opnemen met Maja Geensen, telefoonnummer 5817777. Gokkast De Gouden Leeuw gekraakt tbal0oRScHOTENDrie mannen hebben gistermiddag rond kwart be*ei>or drie een gokkast opengebroken in hotel-restaurant De °P"ouden Leeuw aan de Veurseweg in Voorschoten. Hoeveel geld eergestojen js bekend. De politie heeft het signalement van van de daders, z peiling voor Kosovo 1 dit egstgeest Een actiegroep van ouders organiseert zaterdag op ;t Oegstgeestse Rijnlands Lyceum een veiling waarvan de op- ■engst ten goede komt aan de vluchtelingen uit Kosovo. Ieder- ;n die overtollige meubels, schilderijen, vazen, ornamenten, I's, boeken en spelletjes heeft, kan deze tussen 10.00 en 15.00 ïr laten veilen bij de school aan de Apollolaan 1. Ook zelfge- Philadelphia niet naast Visser 't Hooft likken cakes zijn welkom. tiiladelphia niet /-\z3derdorp De stichting Philadelpia Zorg, waaronder het Lei- -^-'Srdorpse tehuis voor meervoudig gehandicapten Nieuw Bui- nzorg valt, kan niet terecht op de nieuwbouwlocatie naast het ibteifsser 1 H°°ft College in Leiderdorp. Een afspraak van de ge- ïente16611*6 met omwonenden, dat er zoveel mogelijk parkeer- 3laat!aatsen on<^er de nieuwbouw worden gecreëerd, blijkt het plan erk r' dwarsbomen. De gehandicapten kunnen dan niet op de be terecht. 'pnond onderzoekt de mo- ma ijkheid om buitenschoolse .deropvang tijdelijk onder te es'!ngen in 't Meerpunt. In eer instantie dacht het gemeen- H pestuur aan een onderkomen j de eerste verdieping, maar eibrandweer heeft dat plan af- ceurd. ,We zullen nu kijken of we ruiling alsnog een mogelijk- ,d hebben", zei burgemees- W\1. van der Wel gisteravond lens een raadscommissie rgerzaken/bestuur. 't Meer- De oppositiepartijen Groenlinks, BBL en AOV/Unie 55+ in Leiderdorp zijn ongelukkig met de nieuwe gemeente lijke aankopen van grond in de Boterhuispolder. Ze zijn bang dat de aankopen erop wijzen dat burgemeester en wethouders de polder willen bebouwen. Wethouder V. Molkenboer (PvdA) liet de partijen gisteren tijdens een vergadering echter weten dat daarvan vooralsnog geen sprake is, maar dat hij op deze manier grip wil houden op de toekomst van het gebied. nisterie staat voor belangrijke keuzes, nu de aanleg van de HSL de inrichting van een groot gebied rondom Leiderdorp op losse schroeven zet. Zo moeten boeren compensatie krijgen voor de grond die ze kwijtra ken, terwijl de provincie haar zinnen heeft gezet op een nieuw natuurgebied. De Boter huispolder zelf is momenteel beschermd ecologisch gebied. leiderdorp afke van der toolen De wethouder had in dat ver band nog een nieuwtje voor de raad: het ministerie van land bouw heeft de gemeente ge vraagd om een eigen visie te ontwikkelen op de inrichting van de Boterhuispolder, waar Leiderdorp - met de nieuwe aankopen erbij - meer dan vijf tig hectare grond bezit. Het mi- Leiderdorp is in 1991 begon nen met het kopen van grond in de Boterhuispolder. Gister avond meldden zich verschil lende insprekers met bezwaren tegen nieuwe grondaankopen 1,2 miljoen gulden). Hun be togen kwamen op hetzelfde neer: de angst dat de gemeente via een riskant 'gokje' toch tot woningbouw wil komen. Raadslid D. Mac Gillavry van GroenLinks stelde voor dat de gemeente haar grond in de Bo terhuispolder verkoopt aan het rijk, dat die grond dan kan ge bruiken voor de compensaties in verband met de HSL en de A4. Wethouder Molkenboer vond dat een 'hele positieve' suggestie. Volgende week praat de commissie in een extra ver gadering over een toekomstvi sie op de Boterhuispolder. warmond erna straatsma 'Redelijke drugsoverlast' en een bestuur dat geen kaas heeft gegeten van het beheren van een jongerencentrum. Dat is wat de nieuwe jongerenwerkster L. Dijksman heeft aangetrof fen in het Warmondse jongerencentrum Ut Sloepie. Volgens Dijksman, die gisteravond de raadscommissie bestuurszaken inlichtte over haar eerste bevindingen, ontbreekt het het hui dige jongerenbestuur aan de nodige ervaring. Ze wil zich de komende maanden inzetten om het bestuur te begeleiden. Het bestuur bestaat uit jongeren tussen de 17 en 21 jaar die het werk vrij plotseling van een oudere groep jongeren heeft overgenomen. „Ze weten niet wat vergaderen is, ze weten niet hoe ze vergunningen moeten aanvragen en ze we ten niet hoe ze de tap moeten afsluiten." Toen Dijksman enige maanden geleden in dienst trad van de gemeente Warmond, trof ze bovendien nog een flinke belastingschuld aan bij Ut Sloe pie. In het jongerencentrum komen volgens Dijksman regelmatig gebruikers van hard drugs. „Daar moet wat aan gedaan worden, maar ook dat moeten de jongeren vooral zelf doen. Nu zijn er bijvoorbeeld helemaal geen huisregels en wordt alles getolereerd." Het plan van de jongerenwerkster is om het bestuur een cursus over drugsgebruik te laten volgen en ze vervol gens zelf een portier te laten aanstellen die on gewenst publiek kan wegsturen. „Ze moeten zich steeds meer verantwoordelijk gaan voelen voor de gang van zaken in Ut Sloepie." Volgens Dijksman zijn de Warmondse jonge ren heel gemotiveerd om zelf activiteiten te ont plooien, maar weten ze niet goed hoe ze dat moeten doen. Ze heeft de wensen van verschil lende jongerengroepen geïnventariseerd en is inmiddels voorzichtig begonnen met het orga niseren van activiteiten. Veel 'probleemjongeren' is Dijksman in War mond nog niet tegengekomen. „Van de jongste groep gaan de meesten op dinsdagavond om half negen al naar huis, om hun huiswerk te maken. Nou, dat deed ik vroeger nooit." Burgemeester I. van der Wel voelt zich ver antwoordelijk voor de bestuurlijke problemen bij Ut Sloepie. Het was volgens haar beter ge weest als er al eerder een jongerenwerker aan de slag was gegaan. „Ik denk dat wij als ge meente in gebreke zijn gebleven." Over de aanwezigheid van drugsgebruikers in Ut Sloepie maakt Van der Wel zich niet al te veel zorgen. „Van zo'n constatering moet je niet raar staan te kijken. Ik heb nooit gezegd dat Warmondse jongeren niét gebruiken." voorschoten Een steentje in je schoen kan heel hinderlijk zijn als je, zoals deze jongen, meedoet aan de Avondvierdaagse in Voorschoten. Er zit dan niets anders op dan even te stoppen. Het vierdaagse-sei- zoen voor wandelsporters is op meer plaatsen in de regio in volle gang. De Leiderdorpse wandelaars hadden er gisteravond al een etap pe opzitten: zij zijn afgelopen maandag begonnen aan hun wandel tocht. In Wassenaar begint de Avondvierdaagse op maandag 7 juni. foto mark lamers punt biedt onderdak aan de openbare bibliotheek en jonge rencentrum Ut Sloepie. Een tijdelijke huisvesting voor buitenschoolse opvang is nodig, in afwachting van de de bouw van een sociaal-cultureel centrum (langs de Herenweg, op de plek waar vorig jaar ver enigingsgebouw 't Trefpunt af brandde). Warmond kan in aanmerking komen voor een flinke rijkssub sidie als de gemeente op korte termijn huisvesting vindt voor buitenschoolse opvang, die er nu nog niet is in de gemeente. De Oegstgeestse politiek is gis teravond tijdens een vergade ring akkoord gegaan met nieu we tarieven die sportclubs moeten betalen voor de buiten sportvelden. De gemeente brengt met deze tarieven voort aan een kwart van de onder houdskosten in rekening aan de sportclubs die hoofdgebruikers van de velden zijn. Mede-ge- bruikers betalen voortaan via een andere berekening mee aan onderhoud. Dat betekent onder meer dat de golfclub die ge bruik maakt van de velden van voetbalvereniging UDO meer moet gaan betalen. R. Zaad- noordijk, voorzitter van UDO Golf had daar gisteravond grote moeite mee. UDO Golf moet 16.000 gulden gaan betalen in plaats van de huidige 12.000 gulden. Zaadnoordijk vindt het onterecht dat zijn club moet bijdragen aan de onderhouds kosten omdat die kosten niet stijgen door het golfen. De af slagplaats en de greens liggen namelijk buiten de velden zo dat de golfers er alleen maar over lopen. De gemeente wil tot en met 2002 ongeveer 60.000 gulden bezuinigen op de buitensport accommodaties. Na aanpassing van de sporttarieven komt zij echter nog 15.000 gulden te kort. Dit tekort wil zij wegwer ken door de sportvelden effici ënter te onderhouden en het onderhoud van kleedgebouwen en sportvelden over te dragen aan de clubs. Da; l oofeermuizen- en bunkertocht door duinen nu voor groter publiek de ggsenaar» eric de jager waarhorrorverhalen gillen jonge maagden om het :d isïdst als fladderende vleermuizen hen door twinkere catacomben achtervolgen. Maar in het ifstaiingebied tussen Wassenaar en Katwijk is dat ischeït het ultieme doel van de rondleiding die inwachter Peter van Deursen geeft door de on- gangenstelsels van het bunkercom- Wassenaarseslag. Zwaaiend met zijn zak- metnp probeert de duinwachter de rond zijn wofd cirkelende fladderaars in een lichtstraal te zoigen. iterg/oordat de eerste vleermuis zich laat zien, cho. reten bezoekers van het complex een wande- Dimag door de bedompte, donkere gangen maken, ltijd ree kilometer aan duistere paden ligt er nog toclfstopt onder het wuivende gras van de duinen, isen'it was er een halve kilometer meer begaan- taf? ar, maar tijdens renovatiewerkzaamheden is aantal van de in 1943 door de Duitse Wehr- aangelegde bunkers en gangen dichtge- Een deel van de ruimtes was nodig om jin en zand op te slaan, dat uit de rest van het mplex is weggeschept. Een ander deel van de s hohgen is afgesloten, omdat ze bijvoorbeeld lei- n naar de kelders en toiletten van strandpavil- heefsn 'Sankt Moritz aan zee'. De fundamenten van t paviljoen zijn oude bunkermuren, lachtn die wirwar van gangen, holen en kamers id zeelt de vleermuis zich thuis. Het is er donker, iet rei en er heerst een constante temperatuur van et ertsen de vijf en de tien graden Celsius, 's zomers hei 's winters. In de winter houden de vleermui- i in de gangen hun winterslaap. De lichaams hij Iftperatuur van de diertjes daalt dan van 40 »f datar vijf graden en de hartslag - normaal slaat t hartje van een vleermuis 600 keer per minuut aat terug naar één slag per twee minuten. Om n Eradroging te voorkomen, zoeken de beestjes den vochtige plekken op. En het water, dat in dikke druppels aan de informatieborden in de bunkers hangt, bewijst dat ze ook wat dat betreft een goed onderkomen hebben gevonden in de voormalige Duitse legerslaapplaatsen. Stützpunkt XXXVI1H, zoals het complex in mi litair jargon heet, herbergt ongeveer 250 vleer muizen. Toen Staatsbosbeheer ruim twintig jaar geleden begon met de bescherming van de die ren in de bunkers bij Wassenaar, waren dat er maar 33. Om de beesten absolute rust te gunnen tijdens hun winterslaap, zijn de gangen 's winters hermetisch afgesloten, 's Zomers, als de vleer muizen zich buiten wagen en liever in warme holtes in huizen of bomen overnachten, zijn de bunkers onder leiding van door Staatsbosbeheer opgeleide vrijwilligers te bezichtigen. De rondlei dingen zijn een succes, zegt Van Deursen. Vol gens hem storen de beestjes zich totaal niet aan de bezoekers. „Ze gaan 's winters gewoon slapen, net als anders." Vandaar dat de duinwachter niet meer bang is zijn rondleidingen aan te bieden aan een groter publiek. Liefhebbers van de na tuur, maar ook liefhebbers van een spannend avontuur worden inmiddels met open armen ontvangen aan de Wassenaarseslag. Een avontuur fs de tocht door de onderaardse ruimtes. Licht gebukt moeten gasten zich een weg banen door mul zand, vochtige, smalle gan gen en donkere trappen. Eventjes, als Van Deur sen zijn volgelingen naar de geschutskoepel leidt, is er de warmte van het daglicht. Maar onherroe pelijk volgt weer de afdaling naar beneden, waar de vleermuizen wachten en de koude betonnen muren van soms wel anderhalve meter dik. Hier en daar hebben de eerste bewoners van het Stützpunkt de weg gewezen: 'Vermittlung links', 'Bunker acht und neun rechts'. Latere bezoekers hebben ook hun stempel achtergelaten. Van vro lijke cementbloemetjes, aangebracht door hard werkende jongeren die de gangen zandvrij heb ben gemaakt, tot kwetsende teksten en haken kruisen, aangebracht door leeftijdsgenoten die ooit eens het toegangshek forceerden en een 'feestje' bouwden in het hart van het complex. De vleermuizen - vijf soorten inmiddels: de kleine watervleermuis, grootoorvleermuis, baardvleermuis en franjestaart en de grotere meervleermuis - hebben geen weet van de bete kenis van al die opschriften. Zij zoeken slechts de beschutting van de honderden luchtkokers, gaat jes, barsten en spleten tussen het beton en de bakstenen. „Kijk eens wat een groep", sist Peter van Deursen enthousiast. Alsof hij zojuist een schat heeft ontdekt. Met zijn lamp belicht hij een leiderdorp judy nihof Ze zijn verplicht om in Leider dorp te wonen, maar steun bij het vinden van een (ander) huis krijgen de medewerkers van de plaatselijke brandweer in Lei derdorp niet. Dat klopt niet, vinden ze bij de brandweer. In een brief aan de gemeente plei ten de brandweerlieden voor een zekere voorrang bij de toe wijzing van koop- of huurwo ningen. Anders zijn sommigen genoodzaakt om buiten Leider dorp een huis te zoeken en raakt het korps hen kwijt. Want wie te ver weg gaat wonen, kan immers niet op tijd bij de kazer ne aan de Simon Smitweg zijn. En voor de gemeente is dat weer een reden voor ontslag. Het is het schrikbeeld van brandweercommandant A. Vons: medewerkers kwijtraken omdat ze in Leiderdorp geen huis kunnen krijgen. Vons is erg zuinig op zijn mensen. Hij weet hoe moeilijk het is om nieuwe vrijwilligers te vinden. Boven dien vindt hij dat zijn mede werkers gewoon een steuntje in de rug verdiénen bij het vinden van een woning. „Je praat over mensen die zich inzetten voor de gemeenschap, die hun nek uitsteken voor een appel en een ei." Vons pleit niet voor een 'voorkeursbeleid', wel voor aanpassing van het puntensys teem, dat geldt bij nieuwbouw projecten als Leyhof. Bij de goedkopere koopwoningen re gelt de gemeente de toewijzing op basis van punten. „Het feit dat je een goedkope huurwo ning achterlaat of een aantal kinderen hebt, levert wel extra punten op. Maar wat je ziet is dat 'moeten wonen in een ge meente' geen enkel punt ople vert. Dat zou wél moeten", meent Vons. Het feit dat iemand reeds in Leiderdorp woont, telt niet mee sinds de toewijzing van huizen in regionaal verband gebeurt. „Dat is regionaal beleid en dat is jammer," aldus Vons. „Als je mensen wilt binden aan je ge meente, moet je ze ook iets bie den." Hij beseft dat Leiderdorp niet op eigen houtje de regels kan veranderen. De brandweer commandant hoopt dan ook dat Leiderdorp de kwestie aan kaart in het regionale overleg. „Ik kan me ook voorstellen dat het probleem niet alleen in Lei derdorp speelt." Tot nu toe heeft de brand weercommandant nog niet meegemaakt dat medewerkers noodgedwongen moesten ver huizen naar een plek buiten Leiderdorp. Hij houdt zijn hart wel vast. „Regelmatig hoor ik geluiden van vrijwilligers die op zoek zijn naar een ander of een beter huis. Jonge mensen krui pen vaak eerst in een flat, maar op een bepaald moment willen ze eruit. Als je je dan drie keer inschrijft en je valt steeds bui ten de boot, dan ga je wel bui ten Leiderdorp kijken." Volgens een woordvoerster van de gemeente hebben B en W nog geen standpunt ingeno men over de brief van de brandweer. Rijksweg afgesloten na ongeluk runsburg kon worden begonnen. De vrachtwagen, afkomstig uit Duitsland, reed vanmorgen om zes uur weg bij Akzo in Sassen- heim. De chauffeur miste op de Vinkenweg de oprit richting A44. Hij kwam uiteindelijk bij het Oegstgeester kanaal uit. Daar nam hij de bocht verkeerd en gleed met zijn vrachtwagen de sloot in. Rijksweg A44 is vanmiddag ter hoogte van Rijnsburg een tijdje afgesloten geweest. Dat gebeur de omdat er een vrachtwagen met gevaarlijke stoffen bij het Kanaalpad in de sloot is gegle den. De wagen moest eerst uit het water worden getakeld, waarna met het leegpompen luchtkoker en een stuk of tien kleine vleermuisjes ontwaken langzaam uit hun slaap. Ze verliezen al snel hun interesse voor de ongenode gasten on deraan de koker. „Het is nog geen tijd voor ze", stelt de duinwachter vast. „Laat ze maar lekker hangen." De rondleidingen in het bunkercomplex Was senaarseslag zijn in de maanden juni, juli en augustus elke zaterdag. Groepen kunnen een afspraak maken voor de oneven uren, individu eel kunnen belangstellenden aansluiten bij de wandelingen die op de hele uren vertrekken. Informatie bij Staatsbosbeheer, beheerseen- heid Hollands Duin, telefoon 070-5113438. 'Gemeente doet niets aan monumentenlijst leiderdorp* worden ingepast in de uitbrei ding. Voor de boerderij is het onderzoek slechter uitgevallen. Zomerhuis en wagenschuur hebben niet veel cultuurhisto risch belang omdat er veel aan verbouwd is, stelt het onder zoeksrapport, terwijl de boer derij zelf is uitgebrand. De ge bouwen staan ook nergens op een monumentenlijst. C. Thunnissen van Comité Doesbrug bestrijdt deze con clusies. „De boerderij staat niet op de monumentenlijst omdat de gemeente zelf niets doet in de richting van een monumen tenlijst." Volgens haar zijn er genoeg redenen om de boerde rij van Rijnsburger wel te be houden. Zo zou er nog een heel oude melkkelder te vinden zijn. Thunnissen schaart de beslis sing van burgemeester en wet houders onder de noemer 'po litieke onwil'. „De gemeente Leiderdorp profileert zich nooit met dit soort dingen. Er zijn maar wei nig momenten waarop je dat kan doen, en dit is er één van. Je kan het anno 1999 niet meer maken om zo met je cultuur historie om te gaan. Er is best geld bij elkaar te krijgen om er een bijzonder complex van te maken." afke van der toolen De stichting Comité Doesbrug begint een bezwaarprocedure tegen de sloop van de oude boerderij van Rijnsburger aan de Oude Hoogmadeseweg in Leiderdorp. De boerderij moet verdwijnen voor de uitbreiding van de begraafplaats. De Oude Hoogmadeseweg zelf - het oud ste laantje van Leiderdorp - blijft definitief behouden. Nadat eerder was besloten dat het weggetje en de boerderij moesten wijken voor de uitbrei ding van de begraafplaats, gloorde er vorig jaar plotseling hoop. Burgemeester en wet houders besloten alsnog te on derzoeken of de boerderij en de Oude Hoogmadeseweg in stand gehouden konden worden als onderdeel van de uitbreiding. De gedachte was om de ge bouwen te gebruiken als aula voor de begraafplaats. De be woonster was toen al vertrok ken. De boerderij was genera ties lang eigendom van de fami lie Rijnsburger. Het laantje heeft, zo is nu het oordeel, 'een onomstotelijke cultuurhistorische waarde', en kan zonder veel problemen

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19