'Mormonen' en hun passie voor stamboomonderzoek Kerk Samenleving Kinderen van één Vader redactie aad rietveld. 07 VANDAAG JUNI 2 Erasmus is niet alleen de naam van de christe- lijk-humanistisch filosoof uit de vijftiende eeuw, maar ook die van een bisschop van An- tiochië uit de vierde eeuw. De eerste Erasmus is waarschijnlijk zelfs naar de laatste vernoemd. Deze Eras mus, of 'Elmus', heeft als heilige de status gekregen van 'noodhelper' omdat hij twee maal uit de gevangenis zou zijn ontsnapte met behulp van engelen, onder wie de aarstengel Michaël. Dat neemt niet weg, dat hij de vervol gingen onder keizer Diocletianus niet doorkwam zonder gemarteld te zijn. Erasmus is de patroonheilige van schip pers en zeevarenden. Als zeelieden vroeger zagen dat het puntje van de mast oplichtte door een ontlading van stati sche elektriciteit bij naderend onweer spraken zij over 'Sint Elmsvuur'. NS te duur voor Bond tegen vloeken veenendaal Door de stijgende reclametarieven van de Neder landse Spoorwegen zijn de posters van de Bond tegen het vloe ken steeds korter op de perrons te zien. In 1993 hingen de affi ches met de tekst 'Uw Naam worde geheiligd' nog 24 weken, dit jaar nog maar zes of zeven weken. Jaarlijks gaan de kosten voor stationsreclame met zo'n tien procent omhoog. Een week ad verteren op 225 stations kost 82.000 gulden. De giften die de Bond ontvangt blijven min of meer gelijk. Overigens maakt de Bond als een van de oudste en trouwste adverteerders gebruik van een speciaal tarief. Op eenzame hoogte voorschoten Bungelend aan een touw brengt een bouwvakker klimhaken aan in de spits van de dorpskerk in Voorschoten. Als die operatie straks is uitgevoerd is inspectie en onderhoud van de spits van het monument aan het Kerkplein voortaan een stuk minder gevaarlijk. foto loek zuyderduin Erasmusspeld voor priester Keesen Rotterdam De priester Fred Keesen heeft gisteren uit handen van wethouder H. Meijer de Erasmusspeld van de gemeente Rotterdam gekregen. De gemeente eert de scheidende voorzit ter van het Kerkelijk Informatie en Overlegplatform inzake Soci ale Kwesties (KIOSK) voor zijn jarenlange inzet voor de sociaal zwakkeren. Keesen (74) was vanaf de oprichting in 1992 voorzit ter van KIOSK. Hij was, naast zijn werk als bedrijfsaalmoeze- nier, geruime tijd arbeider bij een vatenfabriek. Keesen is een van de oprichters van de vernieuwingsgezinde Acht Mei Bewe ging- BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Houten, W. Roos te Doornspijk. Aangenomen: naar Alphen aan den Rijn (wijkgem. Adventskerk), J. Henzen te Parrega-Hieslum en Tjerkwerd-Dedgum; naar Nagele (SoW), mw. M.R.H. Schaap-van Beusichem, kandidaat uit Dalf- GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Spakenburg-Zuid (als missionair predikant voor de hulpverlening aan de Geref. Kerk in Congo (ERCC)), J.M. van Leeu wen te Eemdijk. Aangenomen: naar Staphorst, P.F. de Boer te Roodeschool, die bedankte voor Bergentheim en voor Ureterp. den haag hans jacobs Hoeveel mensen hebben er op Aarde gewoond? De wetenschap kan op die vraag geen antwoord geven. Dat het er vele miljarden zijn geweest staat wel vast. De Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen probeert ze allemaal te achterhalen. Sinds 1894 verzamelt de van oor sprong Amerikaanse kerk in de hele wereld gege vens uit doopregisters en van de burgerlijke stand. Inmiddels liggen in een enorme, in de graniet bergen uitgehakte, opslagplaats even buiten Salt Lake City meer dan twee miljard namen op mi crofilm opgeslagen. Het topje van de ijsberg. Duizenden vrijwilligers werken ijverig door. Alle namen achterhalen lukt natuurlijk niet. Maar dat is niet erg, als al het bestaande materiaal maar wel wordt verzameld. De kerk laat stamboomonderzoekers over de wereld profiteren van zijn kennis. Vorige week werd op internet een nieuwe 'site' geopend (www.familysearch.org), die toegang geeft tot een belangrijk deel van het archief. De micro films zijn ook in Salt Lake City in te zien. Maar omdat niet iedereen naar Utah kan komen, zijn er over de hele wereld dependances, en is er nu ook het internet. In de acht weken dat het pro gramma proefdraaide werd de website al meer dan 200 miljoen keer bezocht. Computers maken het speuren naar namen en het leggen van verbanden een stuk gemakkelij ker. „We willen dat iedereen van onze kennis profiteert", zegt kerkpresident Gordon Hinckley. „Begrip en kennis van familiegeschiedenis kan ons leven veranderen. Het brengt eenheid en saamhorigheid in families." De verzamelwoede van de Heiligen der Laatste Dagen, in de volksmond wel aangeduid met de scheldnaam 'mormonen', vloeit voort uit het ge loof in een eeuwigdurend familieverband. Er be staat voor kerkleden geen 'tot de dood ons scheidt'. Huwelijken sluifje 'voor tijd en alle eeu wigheid'. Volgens de kerkleer gaat na het overlij den de geest naar een soort geestenwereld. Daar wordt verder geleerd, in afwachting van de op standing en het laatste oordeel. Kerkleden geloven dat alleen op aarde aan een aantal voorwaarden kan worden voldaan om na de opstanding in de aanwezigheid van God te kunnen terugkeren. Een kuis en gelovig leven is zo'n voorwaarde, maar zonder doop door onder dompeling, een actieve deelname aan het kerkle- ven en een in de tempel gesloten huwelijk kom je er ook niet. De tempels rijzen tegenwoordig als paddestoe len uit de grond. De kerk telt al meer dan tien Islamitische homoseksuelen willen moskee amsterdam anp Islamitische homoseksuelen in Amsterdam willen een eigen moskee. Er bestaat volgens hen behoefte aan hulpverlening, waarbij de aanwezigheid van een imam zeer welkom is. Dit zegt C. Ariklar, bestuurslid van de multiculturele homovereni ging Ipoth in Amsterdam. Zelf is Ariklar vier jaar gele den wegens zijn homoseksuali teit uit Turkije naar Nederland gekomen. Naar zijn schatting zijn er in Nederland onder isla mieten 35.000 homoseksuelen. Op het telefonisch spreekuur van Ipoth gaan de meeste vra gen over homoseksualiteit en islam. Daarover bestaat veel onduidelijkheid. Volgens Ariklar bevat de koran geen ver bod. Alleen zijn er nogal wat 'oude heren', zegt hij, die ho moseksualiteit vies vinden. Tur ken die de koran niet in de oor spronkelijke taal, het Arabisch, kunnen lezen, moeten maar ge loven wat die 'heren' zeggen. Hulpverlening kan alleen worden geboden door een or ganisatie die zelf niet in dat ver bod gelooft. Dat is ook de kri tiek van Ariklar op de stichting Yoesuf, die informatie wil ver schaffen over islam en homo seksualiteit. Volgens Yoesuf be vat de koran geen volledig ver bod op homoseksualiteit, wel op anale seks. De overheid stopt tonnen in organisaties die onderzoek doen naar dit vraagstuk, zegt Ariklar. Maar die hebben geen antwoord op de vragen van de doelgroep. „Moslims met vra gen op cfit gebied hebben niets aan een geleerd boek, maar wil len een gesprek, het liefst met een imam. Een stabiele organisatie op dit gebied zou jaarlijks op onge veer vijfhonderd cliënten kun nen rekenen, denkt Ariklar. Een 'homomoskee' zou eerst op een geheim adres worden geves tigd. Dat heeft de stichting Ip oth ook gedaan met het Roze Dak, een opvanghuis voor isla mitische homoseksuelen. Als de wens van Ipoth in ver vulling gaat krijgt Amsterdam de eerste 'homomoskee' in de wereld. Zonder risico is zo'n onderneming niet, denkt Ariklar. „Uit het buitenland kan gevaar komen. En ook in Ne derland lopen veel orthodoxe moslims rond." miljoen leden. Meer dan de helft daarvaiFl buiten de Verenigde Staten. De meestal fifr bouwen zijn alleen toegankelijk voor kei Het is hier dat de verbonden worden g|AJ die tot na dit leven reiken. Deze verbond^ nen families voor alle eeuwigheid aan elkj den. 'n Kerkleden geloven dat dit ook geldt v<d* voorouders. Met dit doel sluiten zij in de jt ook verbonden voor voorouders en be^r een 'doop voor de doden'. Die kunnen r in de geestenwereld.beslissen of ze dieH men. Het is niet zo dat de 'mormonen' if11 ongevraagd lid maken van hun kerk. D61 die in het hiernamaals zitten kunnen oif1 zeggen. Ml Maar om de verbonden te kunnen Fc moet je wel weten om wie het gaat. Van<f0 stamboomonderzoek. Üe r Ik geloof in God. God is een man die ervoor zorgt dat het vrede wordt, vrede op aarde. God heeft de wereld geschapen. Hij had een schone planeet gevonden en daar had Hij lucht ge maakt. En de zon als het licht is en als het donker is de maan. Het leukste van geloven is dat je in een groep zit en dan geloof je allemaal en dat is leuk. Mijn hele gezin gelooft hetzelfde, maar sommige mensen geloven in andere goden. Je hebt de keuze om in een andere God te geloven. Ik geloof in de Here Jezus. Ik denk dat bijna iedereen wel wat gelooft. Ik denk dat er ook mensen zijn die daar helemaal geen zin in hebben. Ik wil liever bij een groep mensen zijn dan helemaal nergens in geloven. Ik heb ook mijn communie gedaan. Ik kreeg toen een kruis van mijn oma. En ik heb een communie-boek. Als je je eerste com munie doet dan ga je zes weken van tevoren elke zondag naar Han Hoogervorst (11 jaar, afkomstig uit Noordwijkerhout) vertelt over zijn geloof een soort club. Dan ga je verhalen lezen en vragen beantwoorden en dat plak je in een map. Voordat we de eerste communie deden gingen we brood bakken bij de bakker. In de echte kerk heb je hosties en die mag je soms in de wijn dopen. God ging vroeger ook altijd brood eten met wijn. Dat is best wel gezellig. Met de communie ga je dat brood de len. Dan hebben ze één grote hostie en die delen ze in viertjes en dat betekent dan delen met elkaar. Soms help ik de pater. Dat heet dienen. Ik doe veel dingetjes bij de kerk. Ik zit op het kerkkoor met mijn zusje. Mijn hele familie zingt in een koor, alleen mijn kleine broertje is nog te jong. In november ga ik forummen. Dat is bijna hetzelf- de als communie. Dan hoor je ook echt helemaal bij de Here God. Kerken bid(,A dat concef Stones flojra groningen gpd v N In gereformeerde kerlafl de provincie Groningeicli afgelopen weken gel}_ dat het concert van d_ gelse rockband Rolling nes vanavond in het ningse Stadspark mag pen. Zondagavond wer gebed van die strekkin gesproken in kerken in matil, Ten Post en Zuid l Eerder gebeurde da Leens, Sebaldeburen, i kamp, Uithuizermej Godlinze en Kommerzij Initiatiefnemer is dot E. Wigboldus uit Noord Hij zegt dat van de S; een negatieve lading ui omdat zanger Mick J satanist is. „Hun nuin Sympathy for the devil officieuze volkslied va satanisten." De teksten van de R Stones druisen volgeri predikant regelrecht in de geboden van God. spelige seks, gebruik drugs, rebellie, valse r en demonie zijn zakej- door Mick Jagger w< verheerlijkt. Jagger zeg hij zich opzettelijk pr^ teert als de personifi van de duivel. Wie zo'n eert bezoekt zet eeijl valspoort open voor kl machten. Dat kan late I den tot onverklaarbar&J pressies, het horen I' stemmen en in het uii geval zelfs tot zelfvem Dominee J.Plantinga de christelijke gereformi kerk in Groningen beste ook aandacht aan het o den van de Stones. Hij dat op verzoek van kerl gers, die hem een aanta sten van de groep vooi den. I „Over smaak valt n$ic lijk niet te twisten", oi Plantinga, „maar van M mige teksten van song! de Rolling Stones ben idi schrokken. In de preekÈl ik gezegd, dat wanneer naar beneden wordt gel en de duivel wordt be gen, je je daarmee beteiat kunt inlaten. Christig moeten elkaar daarop in kunnen aanspreken?" p weeroverzicht buitenland Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Wolkenvelden en vandaag op de meeste plaatsen wat regen. Mor gen met uitzondering van het noorden meest droog en af en toe zon. Middagtemperatuur van 9 graden in het noorden tot 20 in de omgeving van Oslo. Zweden: In het zuiden eerst nog flink wat zon en droog. Verder wolkenvel den en enkele buien, morgen in het zuiden mogelijk met onweer. Maxima tussen 13 en 19 graden. Oenemarken: Flinke perioden met zon en tot vanmiddag meest droog. Daarna enkele stevige regen- of onweers buien. Maxima rond 23 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselend bewolkt en van het zuiden uit stevige regen- of on weersbuien. Vandaag in Schot land nog meest droog. Middag- temperatuur van 14 graden in het noorden tot 22 in de buurt van London. Morgen in het zui den iets frisser. België en Luxemburg: Vrij veel bewolking en onweers buien met hagel, veel regen en mogelijk ook met zware windsto ten. Maxima rond 26 graden, morgen aanmerkelijk koeler. Noord- en Midden-Frankrijk: Vrij veel bewolking en onweers buien met hagel, veel regen en mogelijk ook zware windstoten. Morgen tijdelijk iets droger en af en toe zon. Middagtemperatuur van 20 graden langs het Kanaal tot rond 30 in het oosten, maar morgen daar minder warm. Portugal: Perioden met zon en alleen in het noorden kans op een bui. Mid dagtemperatuur van 20 graden in het noorden tot 27 in de Algarve. Madeira: Perioden met zon en droog. Maxi ma ongeveer 23 graden. Spanje: Van het zuidwesten uit flink wat zon en in het noorden en oosten eerst nog kans op een regen- of onweersbui. Maxima rond 30 graden, langs de Golf van Biskaje 22 graden. Canarische Eilanden: Overwegend zonnig en droog. Middagtemperatuur tussen 22 en 27 graden. Marokko: Westkust: Tamelijk veel zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima rond 25 graden, landin waarts veel warmer. Tunesië: Veel zon bij maxima van 30 gra den vlak aan zee tot 39 in het binnenland. Zuid-Frankrijk: Vrij veel bewolking en enkele ste vige onweersbuien, soms met veel regen. Morgen tijdelijk wat droger en af en toe zon. Maxima rond 27 graden, langs de west kust aanmerkelijk minder warm. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig en vrijwel de gehele periode droog. Maxima rond 31 graden. Italië: In het midden en zuiden veel zon en droog, in het Alpengebied meer wolken en vooral in de mid dag en avond een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur van 28 graden aan zee tot onge veer 35 in het binnenland. Corsica en Sardinië: Veel zon bij maxima van 26 gra den aan zee tot 33 plaatselijk in het binnenland. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden gn TELEFAX Advertenties 071- 5323 508 ro Familieberichten: 023- 5317 337 p 023- 5320 216 fT Redactie: 071- 5321 921 11 Hoofdredactie: 071- 5315 921 et ADVERTENTIES er Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17iS, 071- 5356 230 t' RUBRIEKSADVERTENTIES er Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17pr 071- 5143 545 kn ABONNEMENTEN ;e| bij vooruitbetaling: L. per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) jP per half jaar (acceptgiro) jijl per jaar (acceptgiro) |j Abonnees die ons een machtiging verstre^ het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- kor®1 betaling. VERZENDING PER POST e Voor abonnementen die per post (binnengr worden verzonden geldt een toeslag van aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBie Voor mensen die moeilijk lezen, slechtst hebben of blind zijn (of een andere fj leeshandicap hebben), is een samenvat, van het regionale nieuws uit het LeidsAJ' Dagblad op geluidscassette beschikbaar informatie 0486-486486 I (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grajn Auteursrechten voorbehoudend Dagbladuitgeverij Damiate &2 Malta: Zonnig bij maxima van ongeveer 32 graden. Griekenland en Kreta: Overwegend veel zon en droog. Maxima tussen 26 en 30 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig, met in de middag een kleine kans op een lokale bui. Maxima 25 tot 30 graden. Duitsland: Vrij veel bewolking en stevige on weersbuien, soms met veel re gen. In het noordoosten eerst ook nog zon. Middagtemperatuur rond 29 graden, morgen aanmer kelijk frisser. Zwitserland: Wolkenvelden en met name van daag enkele stevige onweersbui en, plaatselijk met veel regen. Morgen van het westen uit droger en een enkele opklaring. Maxima dalend naar ongeveer 25 graden. Oostenrijk: Perioden met zon, maar ook kans op een regen- of onweersbui. Maxima rond 29 graden. Polen: Van het westen uit geleidelijk meer bewolking en vooral morgen kans op enkele stevige regen- of onweersbuien. Maxima rond 25 graden. Tsjechië en Slowakije: Eerst nog wat zon, maar van het westen uit meer bewolking en vooral morgen enkele stevige re gen- of onweersbuien. Maxima rond 28 graden. Hongarije: Perioden met zon en vooral mor gen ook kans op een regen- of on weersbui. Maxima rond 28 gra den. z i K N H U I Z ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. C71-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16