Regio 'Haast met Keektoren' Het gaat om het spel, niet om de knikkers 'Haal er 14 cent af en ik neem het Oma's voor ama's DE VRIES RECYCUNG Driek heeft 'veel geleerd' in raad 8 Waarom volgt nummer 11 Driek van Vugt op? >TE iENSDAG 2 JUNI 1999 pak |wim wegman. 071-5356414. plv-chef herman joustra. 071-5356430 1 lontafel over de galerij _penIn en rond een flat aan de Wiekelhorst vond gisteravond n vechtpartij plaats waarbij drie mannen waren betrokken. Jn daarvan, een 26-jarige Leidenaar, belde aan bij de woning zijn ex-vriendin, met het verzoek om nog eens te praten, ens het 'gesprek' vloog er al snel een salontafel over de gale- Buiten op straat greep de ex naar een stok, die vervolgens Jor een andere betrokkene, een 33-jarige Leidenaar, uit zijn vokjnden werd getrokken. Ook een derde man bemoeide zich met de vechtpartij. Ambulancepersoneel moest uiteindelijk 1 ex-vriend verbinden aan wat lichte verwondingen. De 33-ja- zak je man werd meegenomen naar het ziekenhuis om een forse _2fjwond te laten hechten. Qibreker opgepakt et Lo pEN» Door oplettendheid van een getuige greep de Leidse po- vannacht een 28-jarige Leidenaar in de kraag die bezig was Gfti in te breken bij een bedrijfspand aan de Hogewoerd. Net op t moment dat hij zijn schroevendraaier achter de deur zette, j|jep|tten de agenten hem klem tegen de deur. Nog weinig animo voor nieuwe benzine (gij- Doel geeft geld voor goed doel ld pi; n onno havermans ►tuk 4jenstaande minderjarige ^lzoekers (ama's) kunnen in tien blijven rekenen op kn van leeftijdgenoten. Sinds 9 jaar maken jonge vrijwilli- B jeugdige vluchtelingen wijs in hun stad. Het pro- 0» al stond op de tocht, omdat experiment van Vluchtelin- L"' a 'werk, Stichting Opbouw en (Mare slechts een jaar zou Ln. De gezamenlijke Leidse lingbouwcorporaties beslo- gisteren echter het ama- ject te gaan sponsoren. Leidse volkshuisvesters ïen tot dit besluit op het ;te 'achterbanoverleg' van Ohingstichting Ons Doel. De hting had tienduizend gul- ji beschikbaar gesteld en vier tanties gevraagd daar een fde besteding voor te beden- 1. Een van hen zou het geld (gen. Toen de Stichting ichtelingenwerk Leiden als inaar tevoorschijn kwam, de andere corporaties J^7#teun aan het project te ver- •iden. „Deze jonge asielzoe- Js hebben onze hulp hard ^Ppig", aldus scheidend voor- ;er W. de Bock van Ons el.' )ns Doel is vorig jaar van een eniging een stichting gewor- n. Een algemene ledenverga- |ing is daardoor overbodig Vorden, maar de kleine Leid- n CGf corporatie (ongeveer 2500 tningen) heeft wel behoefte 5(n overleg met de 'maatschap- achterban'. Daarom was teren in de Waag en bijeen- mst georganiseerd met huur- derorganisaties, vertegenwoor digers van andere corporaties, instellingen en de gemeente. Met een discussie om een prijs van tienduizend gulden voor een goed doel. Dat werden dus de ama's. Toch gingen de andere drie in stanties niet met lege handen naar huis. Dankzij een toezeg ging van wethouder Van Rij van volkshuisvesting kan de Stich ting Dienstverlening rekenen op een 'hangplek voor senio ren' bij haar vestiging aan het Professorenpad. Voor tiendui zend gulden kan een terras worden gemaakt dat ook voor rolstoelen toegankelijk is en waar ouderen-even kunnen bij praten. Het Algemeen Maatschappe lijk Werk (AMW) kreeg van Ons Doel-directeur M. Glaser de toezegging dat zij bij rijkere corporaties in Nederland steun gaat vragen voor een experi ment waarin jongeren huurver- laging krijgen in ruil voor hulp aan oudere buren. Voordat de beslissing was gevallen, had di recteur J. de Greef van Woning bouwvereniging Leiden al voor gesteld om het AMW-plan te combineren met het voorstel van vluchtelingenwerk. „Dan krijg je oma's voor ama's." Voorzitter C. Waal van Vluchte lingenwerk Leiden vond dat geen,gekke suggestie. De Fede ratie van ^idse Huurdersorga nisaties tenslotte kan een be roep doen op geld van de ge meente voor het betrekken van bewoners bij het maken van een toekomstvisie voor het H aagwegkwartier leiden victor engbers vervolg van voorpagina Om de consumenten kennis te laten maken met Shell Pura stond bij ieder station een meisje of een jongen klaar met een folder en uitleg. Sabijne (17) heeft net havo examen gedaan en staat nu met een opvallend oranje jasje aan bij het Shellstation aan de Hoge Rijndijk. Sabijne: „De mensen zijn enthousiast, maar vinden het te duur. Ze vragen zich af waarom de Pura niet even duur is als Euro loodvrij. Dan zouden ze het wel gaan gebruiken." Stationsmanager Jack de Graaf van het Shellstation aan de Hoge Rijndijk weet in eerste instantie ook niet waarom het spul zo duur is, maar de officië le antwoordenlijst van multina tional Shell verschaft duidelijk heid. De benzine is complex en dus duur om te maken, en er is veel geld in de research gaan zitten. Of het nu door onwennigheid of door de prijs komt, van de duizenden mensen die bij Shellstations in de regio tank ten, hebben maar enkele tien tallen ook echt voor Shell Pura gekozen. Maar het was dan ook de eerste dag dat de benzine verkocht werd. „Het is gloednieuw. De men sen moeten nog over een drem pel geholpen worden", zegt Berna Kortekaas, de stations manager van het Shellstation in Voorschoten. Veel mensen ne men een foldertje mee om 'er eens over te denken'. De eige naar van een Nissan ziet de prijs niet zitten. Bij het station aan de Plesmanlaan zegt hij: „Als ze er veertien cent af doen gebruik ik het wel. Ik ben best milieuvriendelijk en pak vaak de scooter in plaats van de au to, maar ik heb geen zin om voor de rekening op te draai en." „Sommige mensen, vooral die met een kleine beurs, zullen Gemeente en bewoners tegenover elkaar bij bestuursrechter Het is van groot belang dat zo snel mogelijk een woonto ren op het Keekterrein achter de Rijn- en Schiekade in Leiden wordt gebouwd. Dat vinden de gemeente, de provincie Zuid-Holland en bouwer Wilma Bouw. Vol gens het bewonerscomité Vreewijk, enkele omwonen den en de Stichting Arent van 's Gravenzande is er hele maal geen haast geboden. Bovendien past een toren niet op die plek. Gisteren troffen de partijen elkaar bij de be stuursrechter in Den Haag. den haag/leiden robbert minkhorst Voor de bouw van de veertig meter hoge toren, met daarin 44 appartementen, is al een bouwvergunning afgegeven. De voorbereidingen zijn nog niet begonnen omdat de buurt en de Stichting Arent van 's Gra venzande (die zich inzet voor het behoud van stadsgezichten) beroep hebben aangetekend. In Den Haag pleitten zij dinsdag voor een schorsing van die bouwvergunning. Volgens V. Crijns, jurist en bestuurslid van het wijkcomité Vreewijk, voeren de gemeente en de bouwer oneigenlijke ar gumenten aan om aan de Tel- derskade langs het spoor een flat te bouwen. Zij zeggen dat de toren een scharnier zal zijn tussen het NEM-terrein (dat nu wordt bebouwd) en het Van Gend Loos-terrein (dat zal worden bebouwd), en 'een markante beëindiging' van dat laatste gebied. Maar dat terrein ligt nog braak, zei Crijns. De Stichting Arent van 's Graven zande is bang dat de toren een obstakel wordt in het zicht op het historische hart van Leiden, dat een beschermd stadsge zicht is. Leiden handelt ook onrecht matig, vond de jurist. Het Keek terrein is onderdeel van het ex perimentele project Stad Mi lieu, met als gevolg dat bebou wing aan strakke regels is on derworpen, ook 'voor zoiets in grijpends als een woontoren'. Volgens Crijns is de bouw van de flat vooral nodig om het hele project rendabel te maken. Dat bestreed wethouder T. van Rij (volkshuisvesting), die gisteren zelf namens de ge meente het woord voerde. „Er werd aanvankelijk gedacht aan drie appartementen per woon laag. Om financiële redenen is dat naar vier gegaan. Niet de to ren op zich is nodig." Boven dien mag de gemeente in be paalde gevallen ook afwijken van de regels van het project erhugowaard NW-Vennep containerservice (072) - 571 73 62 papierrecycling plasticrecycling houtrecycling archiefvernietiging 00g paMi aar k( i /i i2 14- ex !0ml 3 p 51 ZER ÏEEL 'TEN aankomend doctor in de .riskundige biologie werkt Ge ard Mulder op de universiteit lagelijks met complexe model- n en met computers. Als hij lan ook nog eens via E-mail lat weten dat-ie in zijn vrije jd ontwerper is van spelletjes gt het vooroordeel meteen rieduims-dik op tafel. )aar héb je weer zo'n whizz- id dat gratis reclame in de teen ziet als een nuttig op- tapje naar het maken van con- act en het tekenen van een :ontract bij een spelletjesfabri- ;ant. Zo'n Star Wars-freak die van droomt om ooit nog ns in de voetsporen van Ste in Spielberg te treden. Of zo'n 'erknipte student die met zijn rije tijd geen raad weet en er laarom maar een gewoonte ■an maakt om voortdurend aantenredacties met zijn pseu- lo-uitvindingen lastig te vallen, loewel, bij nader inzien is zijn ,-mail toch wel aan de zeer se- 'ieuze kant. Hij heeft zo te le ien zelfs al een contract bij een ïitgever op zak. Wie weet heeft leze student voor de verande- ing eens iets origineels be lacht op spelietjesgebied. Gerard Mulder erkent door de telefoon grif dat hij heus wel wat ziet in internet-spelletjes. Maar niet nu. Pas op termijn. Voorlopig concentreert deze in Enkhuizen geboren, maar al weer tien jaar in Leiden woon achtige bioloog, zich niet op de toekomst, niet eens op het he den, maar eigenlijk vooral op het verleden. Hij ontwerpt geen hi-tech spul, maar daarentegen 'ouderwets' lijkende bordspel letjes. Die bestemd zijn om er, in de trant van Monopolie, Risk of Mens-Erger-Je-Niet, genoeg lijke avondjes met het gezin, buren of vrienden mee door te brengen. Ouderwetse gezellig heid dus voor bij de centrale verwarming. Maar kom nou toch, Gerard, dat is toch volstrekt uit de tijd. Okay, Triviant dat gaat nog. Maar ganzenborden of halma, dat kan toch helemaal niet meer. Dat is toch van eèn hele andere generatie. We leven toch zeker in het computertijd perk Of niet soms? Hij wil het, met het bord erbij, best wel uit leggen. Kom maar langs, zegt hij. Gezeten in de woonkamer van Gerard Mulder: „Het is toch een geinige gedachte dat op een koude winteravond wildvreemde mensen gezellig met jouw spel in de weer zijn?" De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. zijn huis in de Mauritsstraat, glimlacht Gerard Mulder be scheiden vanachter zijn brille tje. Hij heeft het inderdaad wél over ouderwetse gezelligheid, maar niét over die klassieke spellen waarbij de dobbelsteen, het toeval of het geld zo'n over heersende rol spelen. Nee, hij heeft het hier over een nieuwe generatie bordspelen waarbij je moet nadenken. Die een uitda ging zijn. En waar er interactie is tussen de spelers onderling. Zo'n spel, legt hij uit, is Charle magne ook. Het spel van zijn hand dat zojuist door een Duit se uitgever in een oplage van 5000 exemplaren op de Neder landse markt is gezet en voor het dubbele aantal op de nog veel speelziekere Duitse markt. Natuurlijk, computers bepalen tegenwoordig het beeld in de moderne huiskamer - hij weet het als geen ander. Maar meer en meer ontdekken volwasse nen dat samen leuke en inte ressante dingen doen zeer be vredigend, ontspannen en leer zaam kan werken. Goed, leuk verkooppraatje, Ge rard, maar nu eerst maar eens het spel onder de loep gelegd. Hoe werkt het? „Charlemagne is een spel voor vier spelers die de rol van een middeleeuwse edele vervullen. Het doel is om FOTO DICK HOCEWONINC' een kathedraal te bouwen. Wie tijdens de bouw de meeste eer verwerft, wint. De spelers los sen problemen op waardoor het land wordt geteisterd. Er zijn hongersnoden, er breken opstanden uit, er woeden oor logen en er wordt belasting ge heven. De edelen moeten sa menwerken om de problemen op te lossen. Maar tussen de bedrijven door bakkeleien ze ook. Ze plunderen eikaars landgoed en snoepen elkaar ridders af. Door het volk goed te voeden kan er meer geoogst worden en door vaklieden op te leiden, kunnen er mooiere stukken aan de kathedraal wor- het er wel niet voor over heb ben", aldus stationsmanager De Graaf. Toch denkt hij dat Shell Pura wel de toekomst heeft: vooral van jonge mensen verwacht hij dat ze het zullen gaan gebruiken. Ook 'de concurrentie', in dit geval de manager van het Fina pompstation aan de Lammen- schansweg, ziet een toekomst voor milieuvriendelijke benzi ne. „Als Shell het heeft zullen wij het uiteindelijk ook wel gaan verkopen, want zij zijn vaak trendsetter." Stad Milieu, wist de wethou der. Een spoedige bouw was ver der zeker noodzakelijk. „Wij kampen met een zeer groot te kort aan woningen. Na enkele maanden waren de apparte menten vrijwel allemaal ver kocht. Voor de rest van het ter rein liep het nog meer storm." In de ogen van de bouwer was de Keektoren zelfs 'meer dan urgent'. Deels door de grote vraag naar huizen, deels door de verplichtingen die Wilma Bouw reeds was aangegaan. Daarbij is het Keekterrein een Vinex-locatie. Dat betekent dat Leiden gebonden is aan afspra ken, onder andere over subsi dies, met provincie en Rijk. den toegevoegd. Charlemagne - alias Karei de Grote - is een middeleeuws land in het klein." Toegegeven, het klinkt uitnodi gend. En gezegd moet worden, het is fraai vormgegeven. Voor lopig is het alleen te koop bij De Bijenkorf en in Leiden bij Magie. Maar straks ook bij de grote speelgoedzaken. Het kost rond de zes tientjes. Allemaal leuk en aardig, maar nu dan toch de hamvraag. Hoe kom je erop? Hoe verzin je in vredes naam een gezelschapsspel dat nog verkoopt ook? „Ik ben, van jongsafaan al be zig geweest om spelletjes te ontwerpen", lacht Gerard Mul der om het kennelijke gebrek aan fantasie van de tegenspe ler. „Later namen die vingeroe feningen wat serieuzer vormen aan. Geschiedenis is een hob by. Wiskundige modellen ma ken mijn werk. Die combinatie. Dan is er opeens een idee. Ver volgens ga je broeden, puzze len, ontwerpen, uitproberen, regels maken. Óp die manier ontstond mijn spel van Grieken en Perzen. De materie bleek net iets te moeilijk om uit te ge ven. Charlemagne stopte ik op de speelgoedbeurs van Neu renberg in handen van vier uit gevers. Twee waren geïnteres seerd. Dit is het resultaat", laat hij trots de Hollandse en Duitse uitgave zien. Met daarbij tus sen en lippen door de opmer king dat een Amerikaanse ver sie binnenkort in het verschiet ligt. Of het spel een succes wordt, moet hij afwachten. Het is vers van de pers. Het geld acht hij voorlopig niet zo belangrijk. Het gaat om het spel, niet om de knikkers. „Het is vooral de erkenning. Dat je iets kunt be denken waar anderen uren mee zoet zijn. Ik bedoel, ik ben zelf gek op spelletjes. Dan is het toch een geinige gedachte dat op een koude winteravond wildvreemde mensen gezellig met jouw spel in de weer zijn?" ad van kaam SP'er vertrekt naar Eerste Kamer leiden ruud sep Driek van Vugt heeft van een dik jaar in de Leidse gemeen teraad 'bijzonder veel ge leerd'. Dat stelde de aan staande senator gisteravond bij zijn afscheid van de plaat selijke politiek. Van Vugt wordt aanstaande dinsdag ge ïnstalleerd als jongste Eerste- Kamerlid uit de vaderlandse geschiedenis. „De raadsperiode was kort maar krachtig", keek de 19-ja rige SP'er terug. „Met name in de commissie van Jan Laurier heb ik de nodige aanvaringen met hem gehad. Daar heb ik toch wel het nodige van opge stoken", moest hij erkennen. Maar niet alleen van de de batten had hij geleerd. Ook de manier waarop de gemeente lijke overheid te werk kan gaan was voor hem een open baring. „De gemeente is ook een constructieve partner die er is om problemen die bij de burger leven aan te pakken", wist hij uit eigen ervaring. „Ik ben zeer tevreden over de manier waarop het probleem dat ontstond na sluiting van de mensa door de gemeente is opgepakt." Van Vugt be landde vorig jaar in de ge meentepolitiek nadat hij zich eerst als eerstejaars student politicologie had geprofileerd met acties tegen de op han den zijnde sluiting van de universitaire mensa. Bij zijn afscheid kreeg Van Vugt uit handen van burge meester Postma het traditio nele cadeau voor scheidende raadsleden aangeboden: een karaf met twee glazen. Post ma wist er al een goede be stemming voor. „Het bekende Eerste-Kamerlid Hans Wiegel heeft al eens in Netwerk aan gekondigd dat hij wanneer die Van Vugt in de Kamer komt, hij hem weieens goed aan zou pakken. Ik zou zeg gen: probeer met Wiegel een goed glas wijn te drinken. Vol gens mij is hij daar wel gevoe lig voor." Wijn kwam er voor de jeug dige volksvertegenwoordiger na afloop van de gemeente raad niet aan te pas. Gestoken in zijn slobberige pak - SP-to maat op de revers, dat nog wel - en met een flinke sigaar in de hand, hield Driek het gewoon bij een jortge borrel. leiden ruud sep De SP telde na de verkiezingen van vorig jaar vijf zetels in de Leidse raad. Al snel begon Daan Sloos voor zichzelf, zodat de SP-fractie nog maar uit vier he ren bestond. Sloos bleef echter gewoon in de raad, zodat er fei telijk niks veranderde. Nu Driek van Vugt gisteren afscheid nam van de raad, viel er een plekje vrij. Wie o wie? De nummer zes op de lijst, zou je zeggen. Of als die bij nader inzien niet wil de nummer zeven. En als die niet kan... Het werd dus Hans van Dam, de 58-jarige nummer 11 die in het verleden onder meer direc teur was van de Leidse Schouw burg en hier ook nog weieens lijsttrekker was van de Evangeli sche Volkspartij (EVP). Wat was er gebeurd binnen de SP, dat er zomaar vijf kandi daten - onder wie vier vrouwen - de kans voorbij lieten gaan om in de gemeenteraad aan te schuiven? Dirk van den Bosch (GroenLinks) er toch graag het fijne over weten. „Dit riekt naar kiezersbedrog", hield hij SP-lei- der Cor Vergeer voor. ,,U hebt j bij de installatie van de raad ge zegd dat u allemaal van die j goede vrouwen op de lijst had staan. Waar blijven die nu?" Vergeer liet weten dat de kan didaten zes tot en met tien om hun moverende redenen had- den afgezien van een raadsze- tel. „En de heer Van Dam draait al even mee. Hij lijkt mij een goede kandidaat. Op elk mo ment geldt: de beste man of vrouw op de beste plaats." Maar waren de mensen die bo ven Van Dam stonden dan van j mindere kwaliteit? Nee, dat had Vergeer niet gezegd. En mis- 1 schien dat één van de hoogge plaatste dames in de komende i drie jaar nog weieens aan het pluche van een SP-zetel mag ruiken. „De lijst blijft in tact." Voorzitter Ons Doel geridderd ten om, de versierselen te ko- I men opspelden in de Waag. Zij 1 memoreerde dat De Bock liefst I 33 jaar vrijwillig actief is ge- weest voor Ons Doel, waarvan de laatste jaren als voorzitter. Daar komt bij dat Ons Doel lan- delijk een voorbeeldfunctie I heeft als corporatie met oog f voor leefbaarheid en invloed van de consument. „De eerste I vereniging die exact én leesbaar I heeft geformuleerd op welke dienstverlening haar leden mo- I gen rekenen", aldus Hulse- I bosch. Hillegommer Wim de Bock is sinds gisteren ridder in de Orde van Oranje Nassau. De voorma lige voorzitter van de Leidse woningbouwvereniging Ons Doel kreeg de onderscheiding gisteren tijdens het eerste 'ach terbanoverleg' van Ons Doel, dat inmiddels een stichting is. De Hillegomse loco-burge meester A. Hulsebosch-Lom- merse had toestemming van de gemeente Leiden gekregen om in functie, dus met de ambtske- Handrem vergeten, auto in de sloot leiden klaarblijkelijk niet op de hand-1| rem. Op het moment dat zij Toen een automobiliste bij haar zich weer omdraaide, zag ze woning aan de Vlietweg het hek nog net hoe de wagen in de achter zich wilde sluiten, liet zij sloot verdween. Een bergings een ogenblik haar bestelauto bedrijf heeft de auto weer op onbeheerd achter. Deze stond het droge gezet.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15