Zeepaardje heeft het moe In Natura De gebeten hond WOENSDAG 2 JUNI 1999 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023-51 Haaruitval kan gorilla redden Vreemde vormmytische eigenschappen en ongewoon voorplantingsgedrag JOHAN LAMORAl Menselijk handelen leidt altijd tot stress en verstoringen, foto pr» PETER DE JAEGER Genetische studie van haren van de gorilla kan de mensaap behoeden voor uitsterven in de regenwouden van Centraal Afrika. De studie wordt in Ga bon uitgevoerd door biologen van de universiteit van het En gelse Cardiff. Het project is uniek, omdat het niet ingrijpt in de levensgemeenschap van de weinig overgebleven gorilla's. „Menselijk handelen leidt altijd tot stress en verstoring. Maar op deze nieuwe manier kunnen we onderzoek doen zonder een gorilla te ontmoeten", zegt pro jectleider Michael Bruford. Gorillaharen bevatten veel bruikbare informatie, omdat el ke haarwortel een genetische vingerafdruk bevat van de indi viduele gorilla. Haarmonsters worden verzameld in de nesten van elke groep gorilla's die nog leven in het Ogoou laagte in Gabon. Deze regionale infor matie wordt aangevuld met ge gevens van populaties uit Con go, Nigeria en Kameroen. Gabon is een belangrijk cen trum in de regenwouden in Centraal Afrika. Het land huis vest onder meer bosolifanten, chimpansees, mandrill apen, nijlpaarden en de laagland go rilla. De bossen staan echter onder toenemende druk van buitenaf. Zo zijn er tussen 1983 en nu in de regio vier maal zo veel houtkapbedrijven actief geworden. Dit gaat gepaard met toenemende jacht op de dieren door de meegekomen werknemers. Bruford en zijn team proberen een overlevings strategie uit te stippelen voor de gorilla's. Deze kan als voor beeld dienen voor andere be dreigde diersoorten. „Laagland gorilla's zijn moeilijk te obser veren en er is bar weinig be kend over hun gedrag. Maai- we weten dat ze een sleutelrol spe len in handhaving van de re- genbossen door verspreiding van zaden. Verdwijning van de gorilla zou daarom een ramp zijn voor de gevarieerde bosve- getatie", zegt Bruford. „De hui dige status van de populatie go rilla's is te schatten door analy se van de verzamelde haren. De resultaten zullen ook inzicht geven in de graad van inteelt die ontstaat binnen gorilla ge meenschappen, vooral in ge bieden die worden bedreigd door de houtkap-industrie." Zeepaardjes hebben de mensheid door de eeuwen heen gefascineerd. Niet het minst door hun vreemde vorm, hun ongewone voortplantings- en levenswijze en de mythi sche eigenschappen die het diertje worden toegeschreven. Nu echter wordt deze unieke vissoort in zijn voortbestaan bedreigd. In sommige streken is het zeepaardjesbestand met 50 tot 70 procent teruggelopen. Door overbevissing, door beschadiging van zijn na tuurlijke biotoop en door onnadenkende aquariumhouders. Een team van gedreven biologen en zoölogen heeft de noodklok ge luid en het 'Project Seahorse' in het leven ge roepen. Het zeepaardje of Hippocampus behoort tot de familie van de beenvisachtigen of Syng- nathidae, zoals trouwens ook de zeenaalden, de pijp- en trompetvissen. Zij leven in tropi sche en gematigde kustwateren van vrijwel al le continenten. In Europa treft men in de Noordzee en langs de Frans-Spaanse Atlanti sche kust de soorten Hippocampus hippo campus en Hippocampus guttulatus aan. Zeepaardjes zijn op meer dan één manier merkwaardig. Zo blijft een zeepaardje levens lang bij dezelfde partner, wat bij weinig dier soorten het geval is. Echt bijzonder is dat het mannetje zwanger wordt. In de paartijd plaatst het wijfje haar onbevruchte eitjes in het buikzakje van het mannetje waar deze de eitjes met zijn sperma bevrucht. De jongen groeien dus in het lichaam van het mannetje. Wanneer de jongen na enkele weken voldra gen zijn, perst het mannetje ze uit zijn buik. Dat mag een ontroerend beeld van trouw en gedeeld partnerschap zijn, het bemoeilijkt ook het voortbestaan van zeepaardjes. Want wanneer een van de partners wordt gevangen zal de andere zich niet meer voortplanten. En in vergelijking met andere vissen bedraagt het broed van een zeepaardje amper enkele hon derden jongen, waarvan er bovendien vele niet overleven. Een pasgeboren Hippocampus Reidi. De jongen groeien in het lichaam van het mannetje. foto cpd „Ofschoon zij reeds op Egyptische en Griekse tekeningen uit de oudheid voorkomen, was tot voor kort zeer weinig over deze visjes be kend", zeggen 's werelds meest bekende zee paardjesspecialisten dr. Amanda Vincent en dr. Heather Hall. Beide vrouwen hebben van de zeepaardjes zowat hun levenswerk ge maakt en doceren aan de McGill University in Montreal en aan de Zoological Society of London. „Typisch voor de onwetendheid over zee paardjes is de verwarring die nog steeds heerst over de verschillende soorten zee paardjes. Voor eenzelfde soort blijken soms wel vijf benamingen te bestaan. Na jarenlan ge observatie, studie en vergelijking zijn wij in ons boek 'Seahorses' tot een classificatie van 34 hoofdsoorten gekomen. Maar ook dat staat nog open voor discussie", licht Amanda Vin cent toe. Zeepaardjes zijn meesters in aan passingsvermogen en camouflage en nemen wetenschappers daarom dikwijls bij de neus. De soorten verschillen soms erg in grootte, vorm en kleur. Zij zijn ongewoon flexibel en nemen vaak de kleur en zelfs de vorm aan van de voedingsbodems waarop zij zich bewegen. Zij kunnen in enkele minuten van kleur ver anderen en men noemt ze niet zelden 'de ka meleons van de zee'. Zeepaardjes houden zich bij voorkeur op in koraalriffen, zeegras, mangroven, riviermon dingen en rustige kustwateren. Zij blijken zich telkens weer perfect aan te passen aan deze biotopen. „Het zijn uiterst kwetsbare visjes en precies daarom is hun aanpassingsvermogen de enige bescherming tegen hun natuurlijke vijanden zoals krabben, grotere vissen als to nijnen, roggen en dolfijnen, pinguïns en ook zeevogels. Maar hun grootste vijand is sinds enkele decennia de mens geworden", stelt Amanda Vincent. Zij wijst met een beschuldigende vinger naar aquariumhouders en handelaars in siervissen overal ter wereld die steeds vaker soms forse prijzen betalen om zeepaardjes als curiosa in hun aquarium te hebben. Ook al is bekend dat zeepaardjes omwille van hun voedingsge woonten moeilijk in een aquarium zijn te houden. In een niet gespecialiseerd aquarium overleven zij niet lang en dat wakkert de vraag naar nieuwe zeepaardjes dan weer aan. Chinese geneeskunde De grootste bedreiging voor de zeepaardjes echter vormt de traditionele Chinese genees kunde. Chinezen en andere Aziatische volken geloven dat zeepaardjes een probaat genees middel vormen tegen astma, incontinentie, impotentie, beenbreuken, baringspijnen en tegen hart- en vaatziekten. „Een ruwe schat ting leert ons dat jaarlijks ten minste 20 mil joen zeepaardjes in gedroogde vorm voor kwakzalverij wordt gebruikt. En minstens nog een miljoen wordt levend verhandeld als aquariumsieraad. Maar experts in Chinese geneeskunde verzekerden ons dat 20 miljoen een schromelijke onderschatting is", legt Amanda Vincent uit. Het leeuwenaandeel van alle gevangen zee paardjes is voor de Chinese geneeskunde be stemd en de grootste export- en importlan- den zijn dan ook niet toevallig allemaal Azia tisch. „Nu weten wij wel dat voor vele Aziati sche vissersfamilies en handelaars zeepaard jes een onmisbare bron van inkomsten bete kenen. In Hongkong bijvoorbeeld zijn ge droogde zeepaardjes hun gewicht in zilver waard. Wij willen die eeuwenoude oosterse traditie dan ook niet aanvechten of proberen te verbieden. Wij willen eerder haalbare alter natieven aanbieden, zoals visquota en visbe- perking in de parings- en geboorteperioden, De nacht is het domein van dieven en moorde naars, van geesten en gedrochten. Hun handel en wandel kunnen het daglicht immers niet ver dragen. Vanouds worden dan ook de dieren, die zich overdag niet laten zien, vereenzelfvigd met het gespuis en de demonen van de nacht. Boven aan de zwarte lijst staan uil en vleermuis. Deze laatste is nog het meest verdacht. Hij is bij uitstek een nachtbraker die met ongeluk en el lende in verband wordt gebracht. Niet alleen zijn verborgen leefwijze, maar vooral ook zijn uiterlijk zijn hieraan debet. Bekijk hem maar eens goed! Het gedrongen lijfje draagt een afzichtelijk kopje met gemene oogjes, een plat neusje en een brede bek vol vlijmscherpe tanden. Twee kale, door schijnend dunne vlerken stellen het monstertje in staat om door het nachtelijke duister te fladde ren. Vlijmscherpe klauwen aan niet alleen de misvormde voetjes, maar ook nog boven aan de vleugels, geven hem het aanzien van een bloed dorstig, verscheurend wezen uit een horrorfilm. Kortom, een weinig vertederend beest. Onuitroeibaar is nog steeds de mening dat vleer muizen en kaalhoofdigheid direct met elkaar te maken hebben. Deze hardnekkige misvatting heeft natuurlijk alles van doen met de ogen schijnlijke kaalheid van de vleermuis. De denk wijze is even simpel als primitief: kom je met iets kaals in aanraking, dan word je zelf ook kaal. Eeuwenlang stond dan ook vleermuizenbloed bekend als probaat ontharingsmiddel. De ontha rende werking van het beestje zou zelfs zo krach tig zijn, dat al je haren onmiddellijk uitvallen P U Z Z E wanneer een vleermuis zich erin verstrikt heeft. Onzin natuurlijk, bijgelovige praatjes uit de vori ge eeuw. Maar met deze constatering is niet ge zegd dat de vleermuis geheel vrij is van zonden. Wat hij op z'n kerfstok kan hebben, blijkt uit een paar krantenartikelen van een aantal jaren gele- den. In Noord-Holland werd een jonge vrouw in haar lip gebeten door ^^^B een vleermuis. Hoewel dit bericht verscheen in de zogenaamde kom- 1 kommertijd en het ons sterk doet denken aan de aloude relatie die gelegd werd tussen vleermuizen en vampiers, eindigt het met de nuchtere consta tering van doktoren dat de vrouw besmet bleek a met het rabiësvirus, met A hondsdolheid dus. Een tweede geval deed zich een dag later voor, ter- wijl intussen vier met hondsdolheid besmette vleermuizen werden aangetroffen in Fries land. Da's niet niks en er ontstond dan ook een kleine paniek. Nu zijn er in ons land ze ventien soorten vleer muizen en deskundigen beweren dat bij slechts één ervan - de laatvlieger - rabiës kan worden aangetroffen. Maar, zo werd gewaarschuwd, weest niettemin op uw hoede! Hondsdolheid is een korte, maar hevige ziekte, die dodelijk is wanneer zij niet tijdig bestreden wordt. Besmet- zoals het industrieel kweken van zeepaard jes in seafarms, net zoals dat met de reuzengarnalen en zelfs met voor con sump tie be stem de kro kodillen en slangen in vele Aziatische landen wordt gedaan", verduidelijken Amanda Vincent en Heather Hall het sinds enkele jaren lopende 'Project Seahorse'. Met dit project hopen initia tiefnemers Vincent en Hall wetenschappers, musea en aquaria overal ter wereld aan te zetten tot meer onderzoek naar zeepaardjes en hen te betrekken in een internationaal netwerk waar in formatie rond de biologie en het behoud van zee paardjes kan worden uitge wisseld. In Ne derland bestaat reeds een voor beeldige samen werking met Dier gaarde Blijdorp in Rotterdam, met Artis in Amsterdam en met het Nationaal Natuur historisch Museum in Leiden. Verder wil 'Project Seahor se' regeringen, natuurver- enigingen, vissers, hande laars en natuurlijk ook het grote publiek bewust maken van de problematiek van de zeepaardjes. En tenslotte fi nanciert 'Seahorse' met de hulp van sponsors projecten voor het behoud of het herstel van de natuurlijke biotopen waarin de diertjes leven, zoals de bescherming van koraalriffen, het heraanplanten van mangro ven en zeegrasgebieden. Er wordt ook geëxperimenteerd met het op zetten van seafarms waar op een na tuurlijke en ecologisch verantwoorde manier zeepaardjes kunnen kweken en gedijen. De productie van deze farms zou dan naar de Chinese genees kunde kunnen gaan eil zou de nog in vrij heid levende zeepaardjes voor verdere uit roeiing behoeden. Amanda Vincent en Heather Hall verwach ten ook veel van een deskundige voorlichting van het grote publiek. Scholen en verenigin gen die zich voor het lot van de zeepaardjes en voor 'Project Seahorse' interesseren, kun nen voor informatiemateriaal terecht bij de Europese hoofdsponsor en chocoladefabri kant van de bekende praliné-zeevruchten Guylian. Guylian spendeert jaarlijks 750.000 dollar aan 'Project Seahorse' en coördineert alle aanvragen voor de Benelux: tel. 00/32/3- 760.97.00, fax 00/32/3-777.06.81, E-mail: guy- mail@guylian.be ting met het rabiësvirus komt altijd tot stand door een beet, gegeven door een drager van het virus en dat kan ieder dier en zelfs een mens zijn. Het virus zoekt via zenuwbanen en ruggenmerg een weg naar de hersenen om van daaruit de aanval te openen op de klieren van het lichaam. De patiënt wordt rusteloos, overgevoelig en agressief. Vooral bij mensen treedt grote afkeer van water op. Men wordt al onpasselijk bij het zien van welke vloeistof dan ook. Onmiddellijk daarna treedt een onbedwingbare neiging tot bij ten op. Omdat het virus zich intussen ook ver mengd heeft met het speeksel, brengt de beet de besmetting over. Verlammingsverschijnselen zijn het laatste stadium voordat de dood intreedt. Een zieke vleermuis valt op de grond en zal met een bijten wanneer hij wordt opgepakt. Dit ge vaar loopt men natuurlijk minder met vossen, die wel het gemakkelijkst en niet geheel ten on rechte met hondsdolheid in verband worden ge bracht. Vossen en andere hondachtigen zijn in derdaad geduchte dragers van het virus. Op ge zette tijden sterft ineens een aantal mensen aan rabiës na door honden te zijn gebeten. De in het wild voorkomende dieren zijn altijd bang voor mensen. Wanneer ze in het nauw ge bracht worden, zullen ze bijten. Dan hoeft er maar één tussen te zitten met rabiës! Wilde die ren komt u echter niet zo gemakkelijk tegen. Honden des te meer. Een hondenbeet is altijd gevaarlijk. Veel gevaarlijker dan die van een vleermuis. En toch is en blijft dit vreemde diertje voor ons altijd de gebeten hond. Twee rashonden erbij Het Nederlandse rashonden bestand is sinds kort twee soorten rijker: het markiesje en de witte herder. Per 1 au gustus van dit jaar wordt nog een ander 'vuilnisbakkenras' tot rashond gepromoveerd; de lack Russell terriër. De Raad van Beheer op Kynologisch Gebied in Nederland verleent deze erkenningen en de laat ste keer dat zoiets plaatshad, is acht jaar geleden. Het rela tief grote aantal witte herders en Jack Russell terriërs in ons land is een van de redenen voor de nieuwe status. Voor het markiesje geldt onder meer dat de soort al eeuwen lang in Nederland voortko De toevoeging aan de nati< \.2' nale erelijst is overigens ee opmaat voor international |.5: erkenning en die zal op ko termijn volgen. De viervoe zelf schiet met zijn nieuwe sitie niet zo veel op, want 1 )2 zijn vooral de baasjes die e baat bij hebben. Zij kunne hun dier gaan inschrijven voor onder meer hondente^.3 toonstellingen. Een ander volg van de titel is dat het i terlijk van de soorten in ee stamboekregister wordt op nomen. In het Nederlands register komen nu 260 soo rashonden voor. Roep om collectanten De collecterende charitatieve instellingen kampen elk jaar weer met een gebrek aan col lectanten. Het onderzoeksbu reau NIPO stelt dat één op de tien Nederlanders in de afge lopen maanden voor een goed doel huis-aan-huis heeft ge collecteerd. In het oosten van het land wordt dat het meeste gedaan (32%), in het noorden (11%) en in de drie grote ste den het minst (4%). Opvallend is verder dat hoger opgeleiden minder vaak collecteren. Voor veel van de niet -collectanten (47%) geldt dat het niet met de bus rondgaan geen bewuste keuze is, maar fneer te maken heeft met het feit dat ze hier voor niet zijn benaderd. Dit aantal kan dus aanmerkelijk omhoog worden gebracht door persoonlijk te vragen. Uit Masker voor mond u i c jr De biologisflje^bj^rJ^p ip het vervolg beter'met een masker voor de mond zijn velden be werken. De milieuvriendelijke landbouw is namelijk niet zonder gevaar voor de volks gezondheid. Sporen van bac teriën die als biologisch be strijdingsmiddel worden inge zet, kunnen bij mensen ernsti ge gezondheidsproblemen veroorzaken. Frans onderzoek toont aan dat geïnhaleerde bacteriesporen bij muizen kunnen leiden tot longontste- Grotere zeesterren verder onderzoek, dat NIP( hield in opdracht van de N stichting Nederland, bleek 25% best bereid is een paaig^ uur per jaar langs de deure gaan. Reden voor de Nier stichting om een grote lan< lijke collectantenwervings; tie te beginnen. Te meer ork dat collectanten zelf zeggei dat ze erg succesvol zijn in hun werk. In 90% van de g< vallen, waarbij de deur woi opengedaan, gaat er ook g< in de bus. Daarbij krijgen z vaak te horen dat de organ tie goed werk doet of 'ik ge aan elke collecte'. TV2 helf de Nierstichting daarbij. Vi tor Deconinck en IvoNiehe Liz Snoyink en Jacques d'A cona presenteren het pro gramma. (3 juni, 20.05 uur' i.Oi king, interne bloedingen er zelfs de dood. Dat meldt he vaktijdschrift New Scientist V| deze week (30 mei). Bacillu— thuringiensis of Bt maakt eLn gif aan dat dodelijk is voor^Q( secten. Vorig jaar isoleerde^ t Franse wetenschappers eetn bacteriestam die wondwee^ van een soldaat aan het Bo' nische front infecteerde. D^ Bt-stam, bekend als H34, .0g zorgde ook bij muizen vooijre etterende wonden. nn Biologen van de universiteit van Milaan hebben ontdekt dat de cocktail van vervuilen de stoffen in de Middellandse Zee leidt tot abnormale groei bij zeesterren. Onderzoeker Marco Patruno probeert nu de genen te isoleren die betrok ken zijn bij de groei en ont wikkeling van weefsels van de ze ongewervelden. Een zeester is in staat om verloren lede maten opnieuw te laten aan groeien of beschadigd zenuw stelsel vanzelf te herstellen. De betrokken groeigenen onder gaan echter een verandering, waardoor ze leiden tot super zeesterren. Nu de verantwoor delijke genen eenmaal zijn ge vonden is het mogelijk om het foto united photos de scjitl el groeimechanisme te ontrafi len op moleculair en celni veau. Patruno: „Dat is belai rijk voor het begrip van het?/ waarom en de manier waaiv Q cellen een verandering ondk'd gaan en zich ontwikkelen t%,j een ander celtype." Zo hehoe ben naast afwijkende groei &.C ongewervelden de lichaam&C vreemde moleculen in het |le ter ook aantoonbare gevolgr0' voor de seksuele ontwikkel? van talloze andere diersoor?/ in de zee, zoals vissen. De sft die, die samen met EngelseB C onderzoekers wordt verricH^ kreeg vorige maand de prijjj voor internationaal natuurt heer ingesteld door de Hen?/ Ford stichting. CRYPTOGRAM HORIZONTAAL: 1. Op die manier ben je direct bezig (8); 5. Door de warmte liggen dieren zo te horen met hun muil open (8); 6. Tussen nooit en nimmer (4); 8. Geen oppervlaktewater (4); 10. Voor de middag aan de grond in de rivier (5); 12. Van een bedroefde walvis? (5). VERTICAAL: 1. Boordwapen (6); 2. Baggerde in de vallei (6); 3. Muze in het hart van een operator (5); 4. Dat is voor een Europeaan in een Belgische plaats (5); 7. Alle planten stammen van de rol af (5);9. Overeenkomst die je hoorbaar aangrijpt (4); 11. Kip- penhol (3). Oplossing van dinsdag: 1koen - snoek - Onkies 2. teer - veter - Venter 3. wieg - gewei - Eeuwig 4. roos - smoor - Roomijs 5. geen - green - Menger 6. noga - gazon - Ontzag 7. glee - gelei - Eigeel 8. vier - uiver - Duiver 9. kern - krent - Intrek 10. tang - agent - Gênant

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12