Gratis verzamelband elatie Washington-Peking heeft het zwaar V oedseldroppings Kosovo riskant Buitenland Bemoeizucht Oekraïne irriteert Zwitsers Jeltsin zint op truc om aan macht te blijven ËKING JAN VAN DER MADE ORRESPONDENT Ilet Chinese volk is sterk verontwaar- gd over de holle, fictieve, dubbelzin- ge en verzonnen beschuldigingen, e zwart en wit door elkaar halen.'' et die harde woorden deed Zhao Qi- leng, woordvoerder van de Staats- INftad (China's kabinet), onlangs een )Ebn de felste aanvallen op het rapport wenen het Amerikaanse congreslid 132Ihristopher Cox. Daarin wordt China beschuldigd van het stelen van Ameri kaanse kernwapentechnologie, 'e Chinees-Amerikaanse betrekkin- en waren het laatste halfjaar al op een eeds lager nivéau beland, een proces (at versneld werd door het foutieve lAVO-bombardement op 7 mei op de hinese ambassade in Belgrado. De ival werd gevolgd door drie dagen anti-NAVO-protesten, waarbij lerikaanse missies in vijf Chinese reden werden belegerd door woeden- ie demonstranten. et Cox-rapport werd vorige week ge- lubliceerd. China wordt erin beschul- ligd van het stelen van atoomtechno- igie, en dat is voor Peking een ander iewijs dat Washington er doelbewust ip uit is om 'een nieuwe vijand' te cre- iren na het aflopen van de koude oor- Dg. De afgelopen week presenteerde iet Volksdagblad, het officiële orgaan an de Communistische Partij China, (en reeks felle aanvallen op de VS en lun 'hegemonisme'. „De VS misbrui- jjen hun status als vechter voor men senrechten om haar positie in de we- eld te versterken." )e aantijgingen dat China Amerikaan- je atoomgeheimen zou hebben gesto- pn, worden gezien als een extra bewijs [an Washington's lastercampagne om Peking in een kwaad daglicht te stel en. „China heeft zich nooit gebaseerd >p diefstal voor de ontwikkeling van iaar nationale defensie, en zal dat looit doen", aldus Zhao Qizheng. m aan te tonen dat Amerikaanse 'apengeheimen' voor een ieder toe- :elijk zijn, had de Staatsraad Jaandag een ingenieur van het China internet Information Center uitgeno- 1, die met een computer een on-li- 1e demonstratie gaf van de website 'an de Federation of American Scien tists (http://www.fas.org/nuke/). t)aarop staat informatie over het ont werp en de samenstelling van onder neer uraniumbommen, 'Stealth' lommenwerpers en ander wapentuig^ (let bestaan van een dergelijke websi- e, en ander, overvloedig materiaal Operatie morgen van start De 'Stars and Stripes' wapperen weer op het terrein van de gehavende ambassade in Peking. over Amerikaanse defensieprojecten pleit China in de ogen van de woord voerder van de staatsraad vrij van spi onage. Maar volgens Nicholas Eftimiades, au teur van een boek over Chinese spio nage, wint het ministerie voor staats veiligheid sinds het aanknopen van di plomatieke betrekkingen in 1978 bin nen de VS informatie in, met behulp van 1.500 diplomaten en commerciële vertegenwoordigers, 70 kantoren die worden gerund door de Volksrepu bliek, 15.000 studenten die jaarlijks in de VS arriveren om (al dan niet op een beurs) te studeren, 10.000 mensen die jaarlijks een bezoek brengen aan de VS, en niet te vergeten een grote Chi nese gemeenschap in talrijke Ameri kaanse steden. De spionageaffaire die in het Cox-rap- port wordt belicht kan ook op het thuisfront grote gevolgen hebben. Vol gens het welingelichte politieke rod delblad Zheng Ming in Hong Kong stond premier Zhu Rongji al aafi grote kritiek bloot, omdat hij ondanks de NAVO-aanvallen op Joegoslavië zijn bezoek aan de VS toch liet doorgaan. Zhu en president Jiang Zemin zijn on danks alle retoriek toch voorstanders van een blijvende samenwerking met de VS. Beide mannen hopen op een lidmaatschap voor China van de We reld Handelsorganisatie, iets wat voor het eind van het jaar een feit zou kun- fOTO EPA STEPHEN SHAVER nen zijn. Tegelijkertijd krijgt ook Bill Clinton thuis steeds meer kritiek te voorduren vanwege zijn 'politiek van betrokkenheid' met China, die er in de ogen van (voornamelijk) republikeinse critici toe heeft geleid dat de mensen rechtensituatie niet is verbeterd, het handelstekort met China is vergroot en Peking in staat heeft gesteld Amerika's machtigste wapens te kopiëren. ROME HANS GELEUNSE CORRESPONDENT De Amerikaanse particuliere organisatie International Res cue Committee (IRC) begint met hulpvluchten voor de Albanese vluchtelingen die nog in Koso vo zelf zijn achtergebleven. De riskante operatie gaat morgen van start met het afwerpen van pamfletten met informatie over voedseldroppings, die een dag later zullen plaatsvinden. De vluchten, uitgevoerd met twee Russische Antonov-toestellen, vinden plaats vanaf het vlieg veld van de Italiaanse stad Pes- cara. Volgens IRC-woordvoerder Mark Bartolini in Pescara zijn de Servische autoriteiten 'via diverse kanalen' ingelicht over de actie. Garanties dat de Servi sche luchtafweer niet op de toestellen zal schieten zijn evenwel niet verkregen. „Wij nemen een risico, maar dat doen we om levens van vluch telingen te redden", zegt Bart olini. Volgens het IRC zijn meer dan 50.000 etnische Albanezen er fysiek slecht aan toe. Zij zijn bij het begin van de Servische etnische zuiveringen naar de bergen in het zuiden van Koso vo gevluchtBartolini: „Er wordt daar honger geleden, hulp is hard nodig." Het IRC heeft een startsubsidie van 1 miljoen dollar gekregen van USA1D, het Amerikaanse ministerie van ontwikkelings hulp. Een USAID-vertegen- woordigstcr is in Pescara aan wezig om de operatie te bege leiden. Volgens Bartolini is de 1 miljoen dollar voldoende om een maand lang voedselvluch- ten uit te voeren. Vooralsnog is de Amerikaanse regering de enige sponsor van het project. Bartolini geeft toe dat met zo veel Amerikaanse betrokken heid de kans groot is dat Bel grado de operatie als een vijan dige spionageactie beschouwt. „Maar men kent ons in Belgra do. We zijn als hulporganisatie al vanaf 1991 actief op de Bal kan. Ook tijdens het conflict om verd, onpartijdig, aan iedereen die dat nodig had", zegt hij. Bartolini verheelt niet dat er destijds kritiek op het IRC is ge weest, omdat Kroatische en moslim-Bosniërs het meest van die hulp profiteerden. Volgens hem was dat toeval. „De hulp ging naar dé mensen die er het meeste behoefte aan hadden zegt hij. Voor de droppings heeft het IRC de Canadese maatschappij Skylink ingeschakeld. De twee Antonov 26-toestellen worden gevlogen door Moldavische en Russische bemanningen. Een ij; Skylink-employee op het vlieg veld van Pescara zegt dat de chartermaatschappij ook vaak door de VN wordt gebruikt voor hulpvluchten naar rampgebie- ,i den. Volgens Bartolini zullen de bij de 'informatievluchten' van i morgen per keer 5.000 pamflet ten worden afgeworpen. Om veiligheidsredenen wil hij niet zeggen boven welke gebieden in Kosovo dat zal gebeuren. De twee Antonovs, met een laadvermogen van 4,5 ton elk, vertrekken donderdagmorgen in alle vroegte voor de eerste voedseldropping. Elk afzonder lijk pakket bevat vijf verschil lende maaltijden, voldoende voor een persoon om een dag door te komen, aldus Bartolini. Het IRC verwacht geen moei lijkheden met startvergunnin gen van de Italiaanse autoritei ten. Ook de NAVO zou met de vluchten hebben ingestemd. „Ze moeten natuurlijk weten wie er in het luchtruim is", zegt Bartolini. Hij verzekert dat de IRC-toestellen geen NAVO-be- scherming krijgen. De IRC-toestellen zullen vanaf grote hoogte (15.000 voet) ope reren. Bartolini sluit echter niet uit dat voor de voedseldrop pings lager zal moeten worden gevlogen. Hij zegt dat het IRC informatie over de positie van de te bereiken vluchtelingen heeft gekregen van Kosovaren die Albanië en Macedonië heb ben bereikt. Bij onderzoek witwassen smeergelden Fusie met Wit-Rusland biedt grondwettelijke uitweg voor Kremlinheerser ~3ENÉVE BOB KROON -CORRESPONDENT Het onderzoek dat de Zwitserse justitie op verzoek van Oekraïne heeft ingesteld naar mogelijk witwassen van miljoenen aan ""Smeergeld door de Oekraïense oud-pre- irtjnier Pavlo Lazarenko en anderen gaat Kiev i4#cennelijk niet snel genoeg. ioDe Oekraïense procureur-generaal heeft een aantal Zwitserse banken een zwarte ■iijst gestuurd met namen van Oekraïeners die een totaalbedrag van 700 miljoen dollar zouden hebben witgewassen. De magi straat verzoekt de Zwitserse bankiers na te trekken of een of meer van hun rekening- houders op deze lijst voorkomen, en in dat .^eval het Openbaar Ministerie in Bern met —spoed in te lichten. JTbeze Oekraïense dadendrang heeft in de Zwitserse bankwereld nogal wat opschud ding veroorzaakt, en wordt gezien als een aanslag op het roemruchte bankgeheim of zelfs een 'schending van onze nationale soevereiniteit'. Dat neemt niet weg dat het hier om een listige zet gaat, die de banken 'behoorlijk voor het blok zet', zo meent een onafhankelijke jurist in Bern. „De Oekraïeners zeggen dat ze de banken alleen maar ter wille zijn bij hun naspeu ringen. Bovendien worden de Zwitserse bankiers fijntjes herinnerd aan hun mel dingsplicht van verdachte rekeningen". Justitie in Bern zegt dat de 'ongevraagde in menging' van de Oekraïense magistratuur in het lopende onderzoek strikt genomen illegaal is. Maar men doet er verder niet al te dramatisch over, temeer omdat het kabi net van de Oekraïense procureur-generaal zich inmiddels bij de Zwitserse collega's heeft verontschuldigd over de brief, 'die al leen bedoeld was als positieve bijdrage'. Vorig jaar december werd oud-premier La zarenko op grond van een internationaal opsporingsverzoek aan de Frans-Zwitserse grens in Bazel aangehouden en naar Genè- ve overgebracht. Lazarenko bestempelde alle beschuldigingen van malversaties als 'politieke wraakacties' van het huidige be wind in Kiev, waartegen zijn partij nu op positie voert. De Zwitsers hebben in het kader van de 'in ternationale rechtshulp' waarom Oekraïne formeel verzocht een aantal documenten naar Kiev gestuurd. Maar Lazarenko is niet uitgeleverd, omdat men in Bern nogal wat twijfels koestert over de politiek beladen rechtsprocedure die de vroegere premier in zijn land mogelijk te wachten staat. Leidsch Dagblad heeft een unieke actie. Dit jaar verschijnen de belangrijkste voorpagina's van de afgelopen eeuw in een tweemaandelijkse special. Verzamel de geschiedenis van de eeuw in de fraaie gratis verzamelband. Abonnees kunnen de verzamelband afhalen bij Vroom Dreesmann, Aalmarkt 22 in Leiden en bij Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 in Leiden. 100 JAAR DE WERELD OM JE HEEN. Een eeuw voorpaginanieuws uit Leidsch Dagblad. Bon voor gratis verzamelband. Deze aanbieding it exclusief re ran Leidsch Dagblad en is geldig zolang U kunt de verzamelband afhalen bij: Vroom SLDreesmann (informatiebalie in de kelder, Aalmarkt 22. Leiden Leidsch Dagblad. Rooseveltstraat 82. Leiden Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT „Macht is zijn ideologie, zijn concubine, zijn minnares, zijn passie." Met die woorden om schreef de vroegere woordvoer der van president Boris Jeltsin, Kostikov, de Kremlinheerser. Een andere insider: „Onze pre sident ziet zichzelf als de enige figuur met voldoende capacitei ten om zijn eigen opvolger te worden. Ónder geen enkele omstandigheid zal hij vrijwillig de macht uit handen geven." De 68-jarige Jeltsin mag dan fy siek geen schaduw meer zijn van vroeger, en nog slechts een minimale steun onder het volk genieten, hij is bezeten van de macht. Volgend jaar zit zijn tweede termijn erop ,en dus moet hij met pensioen. Maar er is nog een andere optie. T\vee jaar geleden schreef Jeltsin zijn Wit-Russische collega Aleksan- der Loekasjenko een brief waar in hij een fusie tussen beide Slavische staten voorstelde. Loekasjenko reageerde laaiend enthousiast. „Deze baby is van Boris Nikolajevits (Jeltsin, red.) en van mij. De Russische presi dent is nu klaar voor zo' n fusie, ik ben dat al heel lang." Daarna hoorde niemand meer iets over de plannen, vooral omdat 'overname' van het armlastige buurland de Russische financi ële mogelijkheden verre te bo ven gaat. Nu het einde van Jeltsins heer schappij in zicht komt, herin neren veel politici zich deze sluimerende eenwordingsplan nen, die overigens brede steun in beide staten genieten. Waar nemers en leidende politici vre zen dat de fusie wel eens het Paard van Troje zou kunnen zijn dat Jeltsin de mogelijkheid biedt in functie te blijven. De gedachte is simpel: als Jeltsin de unificatie met Wit-Rusland vóór de verkiezingen van vol gend jaar zomer doordrukt, ontstaat er een nieuw land met een nieuwe grondwet, maar met de oude president: Boris Jeltsin. Sergej Markov van het Instituut voor Politieke Studies in Mos kou noemde dit de 'Milosevic- variant'. In 1997 had Milosevic er twee termijnen als president van Servië opzitten, dus was hij niet herkiesbaar. In plaats daar van werd hij gekozen tot presi dent van de Federale Republiek Joegoslavië, bestaande uit Ser vië en Montenegro. In Moskou verluidt het al maanden dat het Kremlin deze variant bestudeert. De ultra-na tionalist Vladmir Zjirinovski verklaarde begin dit jaar in een Spaanse krant: „In de zomer zullen we ons verenigen met Wit-Rusland en in januari 2000 zal Jeltsin een referendum laten houden met de vraag 'Wilt u weer in een grote natie leven'? De mensen zullen natuurlijk met 'ja' antwoorden. Dan heb ben we een nieuwe land, een nieuwe grondwet en heeft Jel tsin het recht nog eens vier jaar te heersen." Zjirinovski mag regelmatig bi zarre uitspraken doen, maar heel vaak blijkt hij opvallend goed te zijn geïnformeerd als het om plannen van het Krem lin gaat. De kansen voor het sla gen van een referendum zijn overigens sterk gestegen na de NAVO-uitbreiding met ex-War- schaupactstaten en na de bom bardementen van het bondge nootschap op Joegoslavië. In 1997 hadden Loekasjenko en Jeltsin ook nog afgesproken dat deze zomer het verdrag over de eenwording moet worden gete kend. Daar had bijna niemand meer enige aandacht aan be steed, tot Jeltsins vertrouweling Poetin, chef van de Nationale Veiligheidsraad en baas van de FSB (ex-KGB), op 2 mei zei dat Jeltsin en Loekasjenko een 'maximale eenwording' wen sen. Hij,voegde daaraan toe dat Jeltsin president zou worden en Loekasjenko vice-president. Voor Loekasjenko, die nu met dictatoriale volmachten over zijn 25 miljoen verpauperde onderdanen heerst, betekent dit een gouden kans om zijn entree in de 'hoge' Moskouse politiek te maken. En mocht Jeltsin in het harnas sterven, dan is Loekasjenko de nieuwe 'tsaar' van bijna 170 rriiljoen Slaven. Dat het niet om hersenspinsels gaat van politici die hard aan vakantie toe zijn, bleek wel uit een opmerking van de machti ge Moskouse burgemeester Loezjkov. Loezjkov, die zelf vol gend jaar een gooi naar het hoogste ambt wil doen, waar schuwde dat hij geen enkele anti-grondwettelijke actie zal dulden. Ixjezjkov beschikt niet alleen over het grootste budget in heel Rusland, maar ook over enkele honderdduizenden re delijk betaalde politiemannen en paramilitaire eenheden. En het was opnieuw Zjirinovski die - waarschijnlijk in opdracht van het Kremlin - reageerde op 'Kostikov' Boris Jeltsin, de man in wiens onberekenbare karakter machtshonger de enige constante factor Is. FOTO AP ALFKSANDR ZEMLIIATSJENK' 'I de provocerende opmerkingen van Loezjkov. In een open brief I aan Jeltsin schreef hij dat de post van burgemeester van Moskou maar moest worden geschrapt. Er was, zo meende i Zjirinovski, te veel macht en j geld in een hand gebundeld. Er f\ zou een speciale minister voor1II Moskou moeten worden aange B steld, luidde zijn advies. Loezjkov, eens gezworen kame I raad van Jeltsin maar nu diens aartsrivaal, sloeg direct terug. I Hij vervroegde ae burgemees tersverkiezingen in de hoofd t stad met een halfjaar. In de cember mogen de Moskovieten I nu al stemmen, en de winnaar f staat vast: Joeri Loezjkov. Met I deze truc slaat hij twee vliegen in één klap. Zijn campagne is een prima generale repetitie j voor het geval er volgend jaar f| wél presidentsverkiezingen ko men, en hij heeft het burge meesterschap van 's lands grootste en veruit rijkste stad I achter de hand. De stellingen zijn betrokken L1 Het wachten is op de volgende stap van Boris Jeltsin, in wiens onberekenbare karakter de machtsbezetenheid de enige 1 constante factor is.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7