SLIPS, DE 4E sloffer GRATIS Speciale zorg voor zieke werknemers Licht op snelwegen gaat uit De hausse op de huizenmarkt is nog niet voorbij Binnenland 3 SLOGGI •^99' Hermans: 'Beroep van leraar is spannend' België: verkoopverbod producten met kip en ei Netelenbos wil laten ritsen ft* jden haag Automobilisten moeten op alle snelwegen gaan rit- ^sen' om het verkeer vlotter te laten doorstromen en de veilig- r heid te bevorderen. Demissionair minister Netelenbos (Verkeer) 'begint daartoe samen met Veilig Verkeer Nederland en de ANWB een campagne met borden langs de snelwegen en een televisiespotje. Automobilisten moeten elkaar bij het om-en- om-invoegen vrijwillig de ruimte geven; niemand kan afdwin- igen dat hij ertussen mag als het aantal rijstroken vermindert. De landelijke verkeerspolitie van de KLPD in Driebergen is een warm voorstander van de ritscampagne. De KLPD werkt aan een vijfjarig project, waarbij de verkeerspolitie weggebruikers op toeritten naar snelwegen assisteert, in afwachting van instal- y laties die de verkeersstroom doseren. Boete KLM voor renhagedissen haarlem De politierechter in Haarlem heeft de KLM gisteren een boete van 37.500 gulden opgelegd, wegens het desastreus verlopen transport van 830 renhagedissen van Bonaire naar 3'a Schiphol in 1998. De reptielen waren niet volgens de regels ver- nd pakt, waardoor slechts acht diertjes de reis overleefden. Het vonnis was gelijk aan de eis van de officier van justitie. De poli tierechter heeft geoordeeld dat de KLM zeer onzorgvuldig is ge- f weest bij het vervoer van de reptielen. De rechter nam boven- dien in overweging dat de vliegmaatschappij in de afgelopen ja- ren vaker is veroordeeld na soortgelijke incidenten. De hagedis sen hadden te weinig bewegingsruimte en de ventilatie was on voldoende. De advocaat van de KLM vroeg vrijspraak, omdat de verzender verantwoordelijk zou zijn voor de verpakking. Directeur afkickcentrum aangehouden beekbergen De directeur van het evangelisch afkickcentrum 'De Schakel' in Beekbergen is samen met twee anderen aangehou- ■I den op verdenking van verkrachting van twee minderjarige vrouwen. Een van de verdachten is weer op vrije voeten. De di recteur zou de meisjes hebben misbruikt in de tijd dat hij voor ganger was van een Pinkstergemeente in Apeldoorn. Het seksu- uq eel misbruik speelde zich volgens de advocaat van een van de slachtoffers tien jaar geleden af in de woning van de voorgan- ff»- i Morgen test alarmsirenes den haag De alarmsirenes die waarschuwen tegen bijvoorbeeld luchtaanvallen of gifwolken, zijn morgen in het hele land te ho- ren tijdens de jaarlijkse test. De sirenes klonken vroeger één keer per maand, maar sinds een jaar is dat teruggebracht tot een keer per jaar: op de eerste woensdag van juni om 12.00 uur. De sirenes krijgen wel maandelijks een onhoorbare elektroni sche test. Het ministerie van Binnenlandse Zaken wil het alarm systeem ook geschikt maken voor doven en slechthorenden. Vanaf augustus wordt daarom in Noord-Brabant onderzocht of slechthorenden een alarmsignaal kunnen ontvangen via het se- mafoonnet. Een trilling, een flitslicht of een tekst op een beeld- - scherm zou hen moeten waarschuwen bij dreigend onheil. TBS voor moord zwolle Een 21-jarige man kreeg gisteren door de rechtbank in Zwolle, conform de eis, TBS met dwangverpleging opgelegd. Hij schoot vorig jaar zijn bom uit Zwolle dood en probeerde een dag later in Rotterdam zijn vriendin om het leven te brengen. De man dacht dat zijn oom een duivel was, die hem met voo doo iets wilde aandoen. Na de schietpartij vluchtte hij met zijn zwangere vriendin naar Rotterdam, waar hij haar belaagde om dat ook zij 'door de duivel bezeten' zou zijn. Tijdens een wor steling vuurde hij het magazijn van zijn wapen leeg, waarna hij op de vlucht sloeg. Hij werd kort daarna gearresteerd. De man wordt ontoerekeningsvatbaar geacht. De weduwe van de Zwol se man kreeg een schadevergoeding van ruim 14.000 gulden toegewezen. Gijzeling in Gronings ziekenhuis Groningen Een 42-jarige Groninger heeft gistermiddag vier mensen gegijzeld in het Academisch Ziekenhuis Groningen (AZG). Onder de gegijzelden waren zijn echtgenote en een dochter. De man, die zijn vrouw in het ziekenhuis bezocht, kreeg ruzie met medewerkers van het AZG omdat hij het niet eens was met haar behandeling. Twee medewerkers van de af deling psychiatrie die met de man in gesprek wilden gaan, wer den door hem bedreigd met een schaartje. Hij hield ze ruim an derhalf uur vast, samen met zijn vrouw en dochter. Na tussen komst van de politie liet hij de gegijzelden gaan, waarop hij is aangehouden. Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Borst en Hoogen'orst willen experimenten toestaan fr?en haag anp JAls leraar voor de klas staan is een spannende uitdaging. Dat is de boodschap, die demissio nair minister Hermans van on derwijs in een nieuwe campag ne wil uitdragen. Hermans kon- Éigde de wervingscampagne steren aan in de discussie met (de Tweede Kamer over maatre gelen die een tekort aan onder ijzers moeten voorkomen. „Het beeld van het beroep iklopt niet met de werkelijk heid", stelde Hermans. De minister is optimistisch over het effect van zijn plan om afgestudeerden aan het hoger onderwijs de mogelijkheid te bieden voor de Idas te gaan staan. Het heeft het ministerie veel telefoontjes bezorgd. Op grond daarvan verwacht de be windsman enige duizenden be langstellenden voor een baan in het onderwijs. Overigens is nog volstrekt on- DCRA DAMES- OF HERENSLIPS Geldig voor olie modellen en kleuren von 1 t/m 30 juni 1999. Ziekenhuizen mogen zieke werknemers speciale zorg bieden die wordt betaald door de werkgever. Dat stellen minister Borst (VWS) en staatssecretaris Hoogervorst binnenkort voor aan het kabinet. De speciale hulp mag niet verworden tot voorrangszorg. reid te betalen voor medische zorg. De bewindslieden willen de reguliere zorginstellingen de mogelijkheid geven hierop in te spelen. Die kunnen dan een polikliniek opzetten voor 'ar- DEN HAAG ANP Werkgevers hebben er financi eel belang bij dat hun zieke werknemers snel weer op de been zijn. Zij zijn dan ook be- beidsrelevante aandoeningen', mits er ook mensen zonder baan terecht kunnen. Ook in de geestelijke gezondheidszorg moet volgens de bewindslieden een dergelijke regeling mogelijk worden gemaakt. Borst en Hoogervorst hopen op deze wijze het ziekteverzuim en de instroom in de WAO te bestrijden. De extra inkomsten die ziekenhuizen krijgen, zou den ze zelf mogen houden om bijvoorbeeld wachtlijsten weg te werken. De bewindslieden willen het idee eerst in een aan tal experimenten beproeven. De WD is blij met voorstel, al dus Kamerlid Van Blerck. De li beralen zijn niet bang dat dit zal leiden tot een tweedeling in de zorg. ,,Er komt meer geld in de zorg", aldus Van Blerck. „en daarmee kunnen mensen eer der worden geholpen." Voorwaarde is dat het geld dat ziekenhuizen ontvangen, gebruikt wordt voor de zorg. Van- Blerck wijst erop dat de verschillende geldstromen goed gescheiden moeten blijven. „Je moet kunnen zien waar het geld blijft." De PvdA vindt het nog te vroeg om te reageren. Kamerlid Arib wil eerst zien hoe het voor stel er precies uitziet. „De PvdA is tegen voorrangszorgaldus Arib. Zij zal dan ook kritisch be- kijken hoe de bewindslieden er voor zorgen dat er geen twee deling ontstaat. Dat geldt ook voor D66. De partij wil 'honderd procent ga rantie' dat het voorstel niet leidt tot voorrang voor werknemers. „Voor iedereen moet de toe gang tot de zorg gelijk zijn", al dus D66-woordvoerster Van Vliet. Varkensbedrijven tijdelijk dicht door dioxineschandaal brussel belga Na een verkoop- en exportver bod op kippen en eieren geldt vanaf vandaag voor de groot handel in België ook een ver koopverbod voor alle afgeleide producten van kippen en eie ren. Dit verbod blijft van kracht tot bewezen is dat de produc ten vrij zijn van dioxines. De Belgische regering heeft tot de ze nieuwe maatregel besloten in de hoop te voorkomen dat de Europese Commissie België strenge maatregelen oplegt, al dus het kabinet van minister Colla van volksgezondheid. De producten mogen pas op nieuw verkocht worden als ze ker is dat het product niets te maken heeft met de 416 'ver dachte' pluimveebedrijven. Pas als door onderzoek is vastge steld waar de producten van daan komen, volgt rood of groen licht. De detailhandel en de consumenten krijgen van de overheid het advies voorzichtig te zijn wat betreft afgeleide pro ducten (zoals gebak, ijs en koekjes). Een verkoopverbod op producten die met eieren werden gemaakt komt er niet, zo is besloten na overleg van het ministerie van volksgezond heid. de distributeurs en de voedingsmiddelensector. Het is immers bijzonder moeilijk de boxmeer «anp herkomst van de in de rekken (of in de koelkast) liggende 'af geleide' producten te achterha len. De overheid heeft verder be paald dat vandaag de hele dag geen pluimvee geslacht mag worden. Die maatregel is be doeld om de aanwezige voorra den te controleren en te zorgen dat er geen 'verdachte' kippen meer terechtkomen in de voed selketen. De verontreiniging van vee voer met dioxine uit afvalolie blijkt ook in kippenvet te zijn aangetroffen. De Belgische mi nister van landbouw Pinxten heeft gisteren toegegeven dat dit al op 26 april bij de Belgi sche overheid bekend was. Bel gië hangt mogelijk een uitvoer verbod voor pluimveeproduc ten boven het hoofd. Pinxten houdt echter vol dat de autori teiten afdoende maatregelen hebben genomen in verband met de volksgezondheid. Een tiental bedrijven waarvan bekend was dat ze voer met di oxine hadden gegeven aan hun dieren, werd eind april verze geld. Dat was een maand voor de rigoreuze maatregelen van eind vorige week toen zo'n 350 kippenfarms op slot gingen. Vijfhonderd Nederlandse var kensbedrijven en vijftig pluim- veefokkers hebben van de vee- voerfabriek Hendrix in Box meer het verzoek gekregen de levering van slachtdieren aan het slachthuis vooralsnog uit te stellen. Dat is een rechtstreeks gevolg van het Belgische dioxi neschandaal. Hendrix heeft in januari vet betrokken van de leverancier, die in diezelfde periode in Bel gië met dioxine verontreinigd vet heeft geleverd. Dat vet is in de fabrieken van Hendrix in het Belgische Merksem en het Bra bantse Oosterhout verwerkt in veevoer. Dat is vervolgens te rechtgekomen bij varkensboe ren en pluimveebedrijven in Zuid-Nederland. Als er in die partij veevoer al een verontreiniging heeft geze ten, is de verdunning volgens Hendrix dermate groot, dat er geen gevaar is voor de consu ment. Onderzoek moet dat ech ter nog definitief bevestigen, al dus directeur Van Duffelen van Hendrix. Inmiddels zijn de overgebleven monsters van de partij veevoer onderzocht. Het bedrijf verwacht de resultaten daarvan eind deze week. begin volgende week. duidelijk hoeveel onbevoegden er binnenkort voor de klas zul len staan, aangezien de mees ten mogelijk in deeltijd aan het werk willen. Hermans gaf toe dat daardoor nog onbekend is hoeveel banen worden bezet. De komende tijd zijn jaarlijks 8500 leraren in het basisonder wijs extra nodig, in het voortge zet onderwijs 5500 extra. Een meerderheid van de Ka mer stemt in met het plan om tijdelijk onbevoegde leraren voor de klas te zetten. PvdA, WD, GDA, D66, GroenLinks en SGP zien dat als een van de mo gelijkheden om het lerarente kort aan te pakken. Deze partij en zijn het met Hermans eens dat die aanstaande leraren een studie aan het hoger onderwijs moeten hebben afgerond. Be langstellenden dienen een test te ondergaan. Slagen ze daar voor, dan moeten ze een bij scholingsprogramma volgen. valkenburg Het verbod om te vissen in dit verpachte water maakt geen indruk op de reiger. Voor de vis- etende vogel is het verbodsbord slechts een goede uitkijkpost, vanwaar de langszwemmende prooi blik semsnel kan worden verschalkt. foto anp koen suyk UTRECHT GPD Vanaf de komende nacht draait Rijkswaterstaat de verlichting op drie belangrijke snelwegen in Midden-Nederland nage noeg uit. Automobilisten moe ten het tussen half twaalf 's avonds en zes uur 's morgens doen met kleine 7-watts gloei lampjes, hoog in de midden berm van de snelwegen. De proef wordt wordt uitge voerd op de A28 (Utrecht- Amersfoort), de A12 (Drieber- gen-Veenendaal) en de A27 (Everdingen-Eemnes). Alleen bij slecht weer, bij calamiteiten en of wegwerkzaamheden gaat de normale verlichting 's nachts aan. De bedoeling is energie te be sparen, de verstoring van de natuur te beperken en toch de verkeersveiligheid te waarbor gen, aldus Rijkswaterstaat in Utrecht. De afgelopen jaren werd al een reeks proefjes met flexibele verlichting gehouden, onder meer met een 'dimmer' op de A12 in de buurt van Gou da. De hoofdverlichting brandt buiten de genoemde nachtelij ke uren normaal. Bij de nieuwe verlichting gaat het om energiezuinige natrium- lampen, met daaronder de 'waxinelichtjes' voor het holst van de nacht. Aanvankelijk wer den de nieuwe installaties ge teisterd door technische pro blemen. Omdat zekeringen sprongen, moesten vele hon derden lampen worden vervan gen. Volgens Rijkswaterstaat zijn de installaties nu in orde om aan de proef van een jaar te beginnen. De proef moet inzicht geven in voor- en nadelen van hoofd en oriëntatieverlichting. Ook wordt gekeken naar de over gangen van verlichte naar verlichte wegvakken, naar het effect op het verkeersgedrag en naar de effecten van deze ver lichting bij dichte mist. Tijdens speciale bijeenkom sten zullen voor- en tegenstan ders in discussie gaan. Natuur monumenten, maar ook de Stichting Utrechts Landschap en de Stichtse Milieufederatie, ijveren al jaren voor verminde ring van de hoeveelheid licht langs de snelwegen. Nachtdie ren zouden hiervan veel hinder ondervinden. Veilig Verkeer Nederland vreest dat in het donker meer ongelukken ge beuren. Het eigen huis staat meer dan ooit in de belangstel ling. Sinds vorig jaar staan er meer koophuizen dan huurwoningen in Nederland, en die verhouding zal verder veranderen in het voordeel van het eigen huis. Maar is een eigen huis altijd aantrekkelijker dan een huurhuis? Is huren het enige alternatief voor kopen? Hoe ziet de toekomst voor de huiseigenaar eruit en hoe kan hij zich beschermen tegen de risico's? Redac teur Sjaak Smakman zoekt naar een antwoord op die vragen in een serie over het eigen huis. Vandaag het eerste deel in een serie van vijf over het eigen huis. Wie als huizenbezitter tegen woordig bij makelaars in de etalage kijkt, voelt zich een rijk mens. Elke keer blijkt de eigen haard nog meer goud waard. In tien jaar tijd zijn de prijzen ver dubbeld. Gingen in 1988 huizen voor gemiddeld 147.000 gulden weg, vorig jaar verwisselden ze voor gemiddeld 293.000 gulden van eigenaar. En wie vraagt zich eigenlijk niet af wanneer de klap Veilt. Want dit kan toch toch niet zo blijven doorgaan? De Nederlandsche Bank waar schuwde vorige week toch niet voor niets opnieuw voorde laat ste keer?Nou, reken er maar op dat de huizenprijzen voorlopig nog blijven stijgen, zeggen hoogleraar vastgoedeconomie Piet Eichholtz en woningmarkt- econoom Wim van Assenbergh van de Rabobank. Ze hebben er drie argumenten voor. Het eer ste zijn de lage netto-lasten van elke geleende gulden Dat komt onder meer door de historisch lage rente, waardoor mensen meer geld kunnen lenen. Daar naast hebben oude hypotheek- vormen als de annuïteitenhy potheek plaats gemaakt voor de fiscaal veel aantrekkelijker spaarhypotheek en aanverwan te vormen. Of de rente laag I blijft, weet natuurlijk geen mens. Maar anderzijds is er niemand die verwacht dat de rente de komende jaren fors zal stijgen. En met de aftrekbaar heid van de hypotheekrente zit het voorlopig ook goed. Hun tweede argument is dat de \Taag naar koophuizen het aan bod overtreft. Het aantal huis houdens is in de eerste helft van de jaren negentig sterker gestegen dan het aantal huizen. Dat levert per saldo stijgende prijzen op. Bovendien wil een steeds groter deel van die huis houdens kopen in plaats van huren. In de eerste helft van de jaren negentig stegen de huren met bijna 30 procent, zodat ze ker de koopkrachtige huurders in de duurdere huurhuizen tot de slotsom kwamen dat kopen helemaal niet zoveel duurder was en soms zelfs goedkoper. Tegenover die vraag stond een stokkende nieuwbouw. Op de Vinex-lokaties. de grote nieuw- bouwgebieden waar de komen de jaren nog zo'n 400.000 wo ningen worden gebouwd, kwam de bouw slechts met horten en stoten op gang. Als alles verder volgens planning verloopt, zal het woningtekort in aantallen wat teruglopen, maar niet verdwijnen. Het derde argument van de on- roerend-goedspecialisten is de opkomst van de tweeverdiener. Het is bijna ongemerkt gegaan, maar het huishouden met cén kostwinner heeft de afgelopen tientallen jaren plaatsgemaakt voor het huishouden, waarin de man (bijna) full-time werkt en de vrouw een part-time baan heeft. Twintig jaar geleden wa ren er tweemaal zoveel eenver dieners als tweeverdieners, in middels is die verhouding pre cies omgekeerd. Tweeverdie ners hebben gemiddeld dui zend gulden per maand meer te besteden dan eenverdieners en dat geld wordt ook voor een deel besteed aan wonen. Ver wonderlijk is het dus allerminst dat modale eenverdieners ei genlijk kansloos zijn op de koophuismarkt. Ze kunnen nu eenmaal niet opbieden tegen modale werknemers met mee werkende echtgenote. Het meest opvallende aan de genoemde factoren - lage ren te, achterblijvend aanbod, tweeverdieners - is volgens Eichholtz en Van Assenbergh dat ze tamelijk structureel en stabiel lijken. Beiden maken een vergelijking met eind jaren zeventig, toen de huizenprijzen gecorrigeerd voor inflatie onge veer even hoog waren als nu. Toen stortte de markt uiteinde lijk totaal in elkaar en De Ne derlandsche Bank is bang dat dat opnieuw gebeurt als bij voorbeeld de rente stijgt. Eichholtz en Van Assenbergh zien echter vooral verschillen tussen nu en toen. Toen wer den veel huizen gefinancierd met groeihypotheken, waarbij veel meer geld werd geleend dan verantwoord was in de ver wachting dat het inkomen in de toekomst wel flink zou groeien. De tweede oliecrisis in 1978 dompelde de westerse econo mieën echter in een diepe re cessie, met in Nederland als ge volgen onder meer hoge infla tie, torenhoge rente, dalende reële inkomens en honderddui zenden ontslagen. Hypotheken werden onbetaalbaar, kopers waren nauwelijks te vinden. De Nederlandse economie staa er nu echter in vrijwel alle op zichten structureel beter voor dan toen, met lage rente, rede lijk tot goede economische vooruitzichten en steeds meer tweeverdieners. Dat maakt vol gens Van Assenbergh één con clusie onontkoombaar: er is nog genoeg ruimte voor een verdere stijging van de huizen prijzen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5