Ouderen vrezen verpleeghuis Borst gaat in debat voor alles of niets Binnenland Bellen naar België voortaan 26 cent p/min. Plooij preekt voor eigen parochie Schrapen in de IJtunnel De lente was zacht, zonnig en maar een beetje te nat VERRIE^SOWAG^E gee^r Hooftjoc pINSDAG 1 JUNI 1999 /TiE^EN IVlitJoeNeN L FRAUDe MET Eupopee^ li w me&AW 1 \iv/wm\ oms (%M °P O^S- ^Item Wee stevenhagen KPN Telecom heeft de tarieven verlaagd voor bellen naar de twaalf meest gebelde landen via het vaste telefoonnet. Deze nieuwe tarieven gelden 24 uur per dag, zeven dagen per week. Zo belt u voortaan naar België voor 26 cent per minuut. Bellen naar Brussel is zelfs nog voordeliger. Dankzij de nieuwe citytarieven van KPN Telecom kost dit slechts 21 cent per minuut. Kijk voor meer informatie op Internet: www.tarieven.kpn-telecom.nl of bel KlantenService Consumenten 0800-0402. altijd dichtbij. HAVO, VWO in 1 jaar Erasmus College Ministerie corrigeert fout examen zoetermeer Het ministerie van onderwijs heeft het vwo-exa- men economie-I gecorrigeerd. Een van de vragen was voor tweëerlei uitleg vatbaar. Hierdoor zijn twee verschillende ant- M woorden mogelijk die allebei goed moeten worden gerekend. Het ging om een vraag naar de overdrachtsuitgaven bij grote in frastructurele projecten. Over een aantal andere vragen van het examen economie zal het zogeheten normeringsoverleg zich op 11 juni buigen. Dat is een jaarlijkse vergadering van deskundi- I gen, die achteraf beoordeelt of vragen en antwoorden correct waren. Het ministerie reageert daarmee op de klacht van de hoogleraar economie Heertje, die vier fouten in de opgaven en antwoorden had geconstateerd. et! bij Laatste stukje Knoepert plat e venlo Slopers hebben gisteren ook het laatste restje van de s< Venlose mammoetflat De Knoepert tegen de grond gekregen, lai Vorige week woensdag waren bij de grootste opblaasklus ooit in fjj Nederland op miraculeuze wijze twee blokken van tien verdie- pingen op de puinresten blijven staan. Vrijdag had het Tilburg- v se sloopbedrijf Van Hees al geprobeerd de blokken met scheepskettingen om te krijgen. De poging mislukte, nadat de ez kettingen knapten. Wel was één blok enigszins tegen het andere lig blok aan gaan hangen. Door het noodweer van afgelopen week- jjq einde waren de resten nog iets verder tegen elkaar aangekomen. li ci Burgemeester Schier stapt op Schiermonnikoog Waarnemend burgemeester Appeldoorn van Schiermonnikoog heeft gisteren per direct zijn functie neerge legd. Echt verrassend is het vertrek van Appeldoorn voor inge voerde eilanders niet te noemen. Twee weken geleden trok hij al fel van leer over de bestuurscultuur op het eiland, met name over de invloedrijke rol voor wethouder/ondernemer Schut. Onlangs nog werd bovendien bekend dat in de begroting van het eiland gaten ten bedrage van miljoenen guldens ziften. Een van de grootste missers is de bouw van een nieuwe gemeente- werf die in plaats van enkele tonnen meer dan een miljoen gul den kostte. Sprinklers vernielen boeken Maastricht Een per ongeluk in werking getreden sproei-instal- latie heeft gisteren voor vele tonnen schade aangericht bij de stadsbibliotheek Maastricht. De bieb is sinds twee weken on dergebracht in het prestigieuze nieuwbouwproject Centre Cera- mique. Een defecte sprinklerkop op de tweede verdieping heeft een kwartier lang ongeveer 170 liter water per minuut door het gebouw gespoten en bijna 3.000 boeken bschadigd. Enkele niet- vervangbare boeken liggen inmiddels al in restauratieateliers, waar zij worden gevriesdroogd. Op drie etages zijn verder com puters, plafonds en tapijt beschadigd. De bibliotheek is in prin cipe verzekerd tegen dit soort schade. Veel meer nachtvluchten Schiphol schiphol» Het aantal nachtvluchten op Schiphol ligt fors hoger dan verwacht. Sinds november 1998 tot en met april 1999"start- ten en landden 5373 vliegtuigen tussen 23.00 uur en 6.00 uur, ruim 1500 meer dan was verwacht. Schiphol overtreedt daar mee op dit moment overigens nog geen regels. De overschrij ding wordt vooral veroorzaakt door niet geplande nachtvluch ten. Deze vliegtuigen zouden eigenlijk voor 23.00 uur en na 6.00 uur moeten aankomen of vertrekken, maar komen door vertra gingen of zeer voortvarende vluchten toch in de nachtelijke pe riode terecht. Een speciale werkgroep moet de ontstane situatie verbeteren. Als het aantal nachtvluchten niet vermindert, be staat de kans dat de luchthaven de geluidsnormen voor de nachtelijke uren overtreedt. In de eersté vier maanden is het aantal reizigers op Schiphol met 6,8 procent toegenomen in vergelijking met vorig jaar tot 10,5 miljoen. Meisjes ontvoerd naar Syrië Amsterdam Twee Amsterdamse meisjes van 4 en 9 jaar oud zijn drie maanden geleden door hun vader naar Syrië ontvoerd, zo bleek gisteren. De moeder leefde met haar twee dochters ge scheiden van haar man. Enige tijd geleden haalde hij de kinde ren op om ze naar school te brengen, maar in plaats daarvan nam hij ze mee naar Syrië. Ze zijn ondergebracht bij zijn familie in de Syrische plaats Allepo. Volgens de moeder kon haar ex- man zich niet bij de scheiding neerleggen. Haar advocaat ziet de terugkeer van de meisjes naar Nederland somber in. „Islami tische landen zijn vaak niet bereid om daaraan mee te werken Ze heeft op dit moment vier vergelijkbare zaken in haar praktijk. 'Personeel heeft geen tijd genoeg Eenderde van de mensen boven de vijftig jaar ziet op te gen opname in een verpleeg- of verzorgingshuis. Zij zijn bang dat het personeel te weinig tijd voor hen kan ma ken. Zeker tachtig procent vreest gebrek aan privacy. Verder denkt een op de zes vijftig-plussers dat in deze instellingen 'anderen beslissen over mijn leven en dood'. Dat blijkt uit een NlPO-onder- zoek dat het dagblad Trouw sa men met de Vrije Universiteit in Amsterdam heeft laten houden onder ruim negenhonderd Ne derlanders. Ouderen zien naast tijdgebrek van het personeel vooral op tegen het verlies van zelfstandigheid en persoonlijke levensstijl. Uit de enquête blijkt ook dat ouderen niet verlangen dat hun kinderen hen helpen in de huishouding, als dat nodig is. Een meerderheid stelt dat lang durige huishoudelijke zorg een taak is van de overheid. Als de ouderen lichamelijke zorg no dig hebben, ziet nog een groter deel van de ouderen hierin geen taak weggelegd voor hun kinderen: 79 procent. Mensen onder de vijftig zijn minder ongerust over de situa tie in verzorgingshuizen. Toch zou een op de vier kinderen zijn of haar ouders niet met een ge rust hart naar zo'n instelling brengen. Vooral het personeels gebrek en allerlei daaruit voort vloeiende gevolgen baren hen zorgen. Bijna iedereen, oud of jong, meent dat de overheid te wei nig geld steekt in de ouderen zorg. Tweederde van de jonge ren is ook bereid om naar draagkracht extra te betalen voor de ouderenzorg. De mees te ouderen vinden dat echter niet nodig. Staatssecretaris Vliegenthart van welzijn constateert dat tweederde van de ouderen een eventuele gang naar het ver pleeghuis niet met angst en be ven tegemoet ziet. Hoogleraar sociale gerontologie Knipscheer vindt de uitkomsten daarente gen 'vies tegenvallen'. „Een po liticus zou zich hierbij niet mo gen neerleggen." Hij noemt de uitslagen ook 'een belangrijk credo van deze tijd': dat oude ren de jongere generaties niet tot last willen zijn. Niet als het gaat om financiën en ook niet als het gaat om de zorg van kin deren voor hun ouders. Juist vandaag starten de ou derenbonden een actie tegen de wachtlijsten in de zorg. Ruim 23.000 ouderen staan op de wachtlijst voor thuiszorg, 20.000 wachten op een plek in een verzorgingstehuis en 8.000 op een plaats in een verpleeg- Minister Borst van volksge zondheid is niet van plan als aangeschoten wild aan te blij ven. Als de D66-bewindsvrouw van de Tweede Kamer niet het volledige vertrouwen houdt vanwege haar optreden in de nasleep van de Bijlmerramp, stapt ze direct op. Ze zal het niet laten aankomen op een motie van wantrouwen. Vandaag en morgen debatteert de Tweede Kamer met de rege ring over het eindrapport van de enquêtecommissie Vlieg ramp Bijlmer. Vooral Borst ligt onder vuur, omdat ze te traag zou hebben gereageerd op sig nalen uit de samenleving. De commissie oordeelde dat daar door meer mensen gezond heidsproblemen hebben gekre gen dan noodzakelijk was. Vrij wel de gehele medische wereld heeft zich echter achter de mi nisters, zelf afkomstig uit de sector, geschaard. Minister Borst heeft direct na de presen tatie van het rapport ruim een maand geleden de zaak op scherp gezet. Ze dreigde met af treden als een meerderheid van de Kamer ook vindt dat door haar handelen gezondheids klachten zijn verergerd. De D66-fractie ziet haar verde diging met vertrouwen tege moet. „Zes weken lang heeft ze haar kant van het verhaal niet kunnen brengen. Ze verwacht zelf dat ze met haar bijdrage de Kamer kan overtuigen", aldus vice-fractievoorzitter Bakker. Ook andere D66'ers weten ze ker dat ze de 'beschuldigingen van de afgelopen weken aan haar adres' kan weerleggen. Als de Kamer anders oordeelt, wil Borst haar partijgenoten niet in een moeilijke positie brengen. Ze is niet van plan de fractie op te zadelen met een beschadigde minister. De De mocraten zien het Bijlmerdebat nadrukkelijk los van de poging om Paars-2 te lijmen. Het kabinet en de fractieleiders hebben hun agenda's voor morgenavond leeggehouden voor eventueel crisisberaad. Af spraken 's avonds zijn afgezegd. Gistermiddag stemden premier Kok en de ministers Borst. Jor- ritsma, Pronk. Netelenbos. Pe per en Korthals hun verdedi ging op elkaar af. Naast Borst, liggen ook Jorritsma en premier Kok onder vuur. Het ziet er naar uit dat Kok zonder al te veel kleerscheuren uit het debat komt. Jorritsma lichtte de Ka mer als minister van verkeer en waterstaat verkeerd in over de vrachtbrieven van de rampjum bo en zal vooral daarover aan de tand worden gevoeld. De lente was zeer zachf, zonnig en voor de verandering eens niet veel natter dan normaal. Drie zeer zachte maanden zorg den in De Bilt voor een gemid delde temperatuur van 10,4 graden tegen 8,4 graden nor maal. Alleen vorig jaar was het met 10,6 graden nog zachter. De zon liet zich meer dan ge middeld zien: 530 uren tegen normaal 462 uren. Den Helder en Stavoren kregen met 580 uur de zon het meest te zien, Dee- len had met 490 uren de minste zonne-uren. De neerslag was met 180 millimeter maar weinig meer dan het normale gemid delde van 167 millimeter. Van de lentemaanden was maart met 78 millimeter nat, april met 54 millimeter ongeveer normaal en mei droog met 45 millime ter. De net afgelopen maand mei was erg fraai. Met een ge middelde temperatuur van 14,2 graden kwam de laatste mei maand van deze eeuw op de achtste plaats. Het warmst werd het afgelopen zaterddag in Maasticht: 30,6 graden. De Bilt noteerde op 27 mei de eer ste van twee (normale) zomerse dagen (maximumtemperatuur van 25 graden en hoger) en leg de tien warme dagen vast tegen acht normaal. Mei was ook droog. Landelijk viel er 45 millimeter neerslag tegen 57 millimeter normaal. De verschillen over het land waren overigens groot: Gilze Rijen kwam tot 90 millimeter. Hoek van Holland 20 millime ter. De grote verschillen kwa men door het buiige karakter van het weer. Sittard en Deven ter kregen op 10 mei te maken met een wolkbreuk. In de nacht van 19 op 20 mei viel in Zeeuws-Vlaanderen plaatselijk 40 millimeter regen en in de nacht van 29 op 30 mei kreeg het zuiden van het land te ma ken met wateroverlast door zware onweersbuien. Ook de zon liet zich deze meimaand vaak zien: gemid deld 235 uur tegen 201 uur nor maal. Zeer zonnig waren enkele dagen op het eind van de maand. Zo scheen de zon op 27 mei in vrijwel het hele land na genoeg 15 uur. Den Helder en Stavoren kregen met 265 uren de meeste zon, het Limburgse Arcen was met 200 zonuren het karigst bedeeld. job in t goor hans jacobs Eigenlijk wil Elly Plooij-van Gorsel het nu eens niet hebben over fraude. Er is waarachtig wel meer te melden over het Europees Parlement. Maar het nieuws haalt de europarlemen tariër uit Oude Wetering in. Uit gerekend Nederland zelf is door de mand gevallen. „Het gebeurt dus niet alleen in Italië", stelt Plooij nuchter vast. Plooij praat deze avond met de leden van de Antwerpse WD, voornamelijk belastingvluch ters. Voor de liberalen zijn de naar schatting tussen de 12.000 tot 15.000 gefortuneerde Ne derlanders aan de andere kant van de grens een belangrijke doelgroep. Ze hebben bijna da gelijks met 'Europa' te maken en zijn meer dan anderen ge motiveerd om te stemmen. De meesten van de vijftig aanwezi gen hebben dat overigens al ge daan, per post. Dat maakt Elly Plooij (52) echter niet uit. Opge wekt vertelt ze deze 'verdomd gezellige club' over haar werk zaamheden. Het ritje naar België is er één van velen. Plooij rekent voor dat ze het afgelopen jaar zo'n 30.000 kilometer achter het stuur heeft gezeten. „Je bent natuurlijk veel in Brussel en Straatsburg, maar je moet ook intensief contact houden met de achterban. Dit is een zware baan, vooral door het reizen," zegt ze. Dat reizen zou al met een wat minder kunnen als 'alle zittingen van het Parlement voortaan in Brussel worden ge houden en niet eens per maand ook in Straatsburg'. Dit keer heeft Plooij overigens een chauffeur bij zich, een werkstu dent. Plooij, voorheen werkzaam als onderzoeker op de Leidse uni versiteit en in het bedrijfsleven, heeft in de WD snel carrière gemaakt. Toen ze in 1994 door de partij werd gevraagd zich kandidaat te stellen voor de Tweede Kamer, gaf ze als ant woord 'doe mij maar Europa'. Plooij: „Ik had de idee dat in Europa meer gebeurt dan in Nederland. Dat de grote kaders, ook van de nationale politiek, in Europa worden bepaald. In die verwachting ben ik niet te leurgesteld." Plooij, inmiddels tweede op de kandidatenlijst, zit voor de libe ralen in de commissie onder zoek, technologische ontwikke ling en energie. Biotechnologie heeft haar bijzondere aandacht. Plooij betreurt het voorlopig verbod op het klonen van die- STEVENHAGEN van de oostbuis. De Utunnel zal aangepast worden aan de veilig heidseisen van deze tijd. Plafonds en ventilatiekanalen worden gere noveerd, er komt een nieuwe asfaltlaag en de wanden krijgen nieuwe schampstroken. In totaal kosten de werkzaamheden ruim 21 miljoen gulden. FOTO ANP MARCEL ANTONISSE Amsterdam Als losgetrokken tapijt ligt een hoop asfalt in de Utun nel, die vanaf vandaag drie maanden lang is gesloten voor het nor male autoverkeer. Tot en met 31 augustus wordt er groot onderhoud gepleegd aan de westbuis. Het openbaar vervoer, taxi's, touringcars en nood- en hulpdiensten kunnen in beide richtingen gebruik maken Plooij: „Ik had de idee dat in Eu ropa meer gebeurt dan in Neder land." eoto PETER VINCENtI ren, waarmee Nederland zich I volgens haar isoleert van de rest I van Europa. „De biotechnologi-1 ^sche bedrijfstak moet een faire I kans krijgen," betoogde ze vori I ge week al in Amsterdam. Het I Leidse bedrijf Pharming noemt I ze als voorbeeld hoe in Neder- I land verkeerd wordt omge sprongen met biotechnologie. Pharming kloonde kalfjes, toen malig landbouwminister Van Aartsen (ook WD) kwam met een met een verbod. „Dus wordt de productie verplaatst naar Finland en België. De pro ducten het gaat om bijzonde- re medicijnen mogen dankzij de open grenzen wel ons land binnen, maar mogen hier niet worden gemaakt." Een gemiste kans, en verlies aan werkgele genheid vindt Plooij. ,;n Nederland blijft achter met on- I derzoek en innovatie. Juist hier I kan de Europese Unie helpen. D „Nederland is maar een klein I land, er zijn dingen die we niet I alleen kunnen doen. Door on- .1 derzockskrachten te bundelen ,1 en door schaalvergroting kan I meer worden bereikt. Als een rozenkweker in Roelofarends- ,1 veen een rozenstekmachine nol dig heeft en samenwerkt met 2 een bedrijf in Spanje en een 1 machinebouwer in Duitsland, (l kan zo'n innovatief product I met steun van de EU in serie I worden gemaakt en profiteert I iedereen", zegt Plooij. Haar gehoor vindt dat ze wel I heel erg veel 'Nederland' en 'VVD' in haar verhaal stopt. „Het gaat zo weinig over Euro- pa", merkt een man op. Plooij I laat zich niet van de wijs bren- I gen. „Ik word nu eenmaal dooi I Nederlanders gekozen. Ik moet I in de eerste plaats aan hen ver I antwoording afleggen." Aan he I instemmend applaus te horen I zit het bij de Belgische WD'ers wel goed. tt|j|c,|qj|i...6lJgopfl KOST WIET" AETiJC cfjeu?, vcm ook. KlOfci WEL 6BJ5 WAT 1EJ2.UÊ)

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3