M 'Het is net een bewaakt dorp' 'Geen tijd voor een spiritueel avontuur' Het Gesprek van de Dag 214 Moeder vin< dochters nt 20 jaar tem; Gaydar trekt ook dieren aan Naar de finale 1 JUNI 1999 P MILLENNIUM I nog dagen Nog 214 dagen en het nieuwe millennium br aan. Reden voor deze I om in een dagelijkse s< terug te kijken op bela rijke gebeurtenissen di plaatsgrepen op corre? ponderende data in de j gelopen 1000 jaar. Dezj I week: 31 mei 1859: Big 1 slaat voor eerste maafl 1 juni 1864: Oprichting e ste Nederlandse vakbd 2 juni 1904: Tarzan gel ren; 3 juni 1098: Antio< prooi kruisvaarders; 4 i 1798: Giovanni Casanq overleden; 5 juni 1568:1 Executie Egmont en H| ne. i I 1 JUNI 1866 Het is een controversiële d turn: Bij de vakbonden in 1 onderwijs zijn ze het er bij beeld volstrekt niet mee ee J Zij hebben tenslotte toch a 150-jarig bestaan gevierd.i zou dus een andere bond i 1 ouder kunnen zijn? Toch v de oprichtingsvergadering de Algemene Nederlandscl Typografen Bond (ANTB) hun vrije dag, tweede pink dag 1 juni 1866, gezien als geboorte van de allereerste derne vakorganisatie van o land. ,,Een daad van forma meent algemeen secretaris man Leisink van FNV Kien erfgenaam van de ANTB. gelijk het maar met het opi ten van een vakbond in Zu Amerika." Het zijn de jarer de Industriële Revolutie. H en lang werken voor een la loon, luidt het werkgeversc do. Een CAO, laat statui 'pr compensatie', zijn volstrek bekende begrippen. Toch staan er groepjes werkliede die voor steun bij elkaar kit pen, zoals Het Onderling H fonds Boekdrukkunst van c 'jongens van de zwarte kun uit 1861. Ze zijn geschoold i kunnen lezen en schrijven.! sink: „Ze zouden nu tot de mensen behoren die het nu lenniumprobleem oplosser Vijfjaar later zijn zij het die ANTB oprichten. Het is dus misverstand dat de Bond vt Diamantbewerkers de ouds zou zijn. cock runeveen Twintig jaar hield de Ameril Stephen Fagan zijn twee do* •ters voor dat hun moeder w omgekomen bij een auto-oi luk. Hij voedde hen op ond< een valse naam in Key West Florida. De moeder zocht vt geefs naar haar kroost, maai wist hen uiteindelijk na een anonieme tip te traceren. Voor de kidnapping en pogi daartoe kreeg Fagan vorige week van een Amerikaanse rechter een celstraf van vijf j voorwaardelijk, 2000 uur dienstverlening en een boet van 200.000 gulden - over te maken naar een goed doel - gelegd. De dochters lieten hj vader echter niet vallen. On' danks de wetenschap dat hl moeder nog steeds leeft, wil] ze niets van haar weten. Fagan nam zijn dochters vai destijds 5 en 2 jaar oud in 19 mee na een langdurig voogd gevecht. Hij vertrok spoorsla naar Florida, nam een andei naam aan en trouwde twee 1 met rijke vrouwen die hij voi hield advocaat, CIA-agent er adviseur van president Nixoi zijn. Zijn laatste baan dateer inmiddels van ruim twintig j geleden. „Dit is een tragisch moeilijke en pijnlijke zaak vc iedereen die het slachtoffer i geworden van de praktijken Stephen Fagan", meende rej ter Lauriat. „Maar er is geen straf die alle betrokkenen ini geval tevreden kan stellen." Fagan verklaarde zijn 'meid( meegenomen te hebben om de moeder zwaar aan de alc hol was. Zij op haar beurt ve klaarde slechts te kampen n slaapstoornissen. Barbara Kurth huurde na de verdwij ning privéspeurders in om h dochters op te sporen. In 191 gaf ze het op uit geldgebrek. Toen zij dit jaar via een anoi me tip uiteindelijk Rachel en sa Martin vond, wilden die niets met haar te maken heb ben. rtr Een nieuw apparaatje waarmee homoseksuele mannen en les biennes discreet met elkaar in contact kunnen komen heeft onverwachte bijverschijnselen. De zogenaamde gaydar, een apparaatje dat elektronische signalen zendt en ontvangt en gaat trillen als een seksueel ge- lijkgeaarde man of vrouw langskomt, trekt ook dieren aan. Volgens de Britse krant The In dependent bestond bij een test van het apparaatje de enige vangst uit een das op liefdespad en een bende geïrriteerde eek hoorns die de drager van de 'buzzer' bekogelde. Ook be merkte de testpersoon dat al leen al door zijn aanwezigheid de alarmen van nabij gepar keerde auto's afgingen. Op zijn vlucht uit het park, terwijl hij de knaagdieren en das van zich moest afslaan, concludeerde de tester dat het apparaatje mis schien wel wat Fijnafstemming kan gebruiken. „We moesten dingen verande ren want het zou gênant kun nen zijn", aldus de elektronica- expert die de buzzer testte. „Het was zeker niet de bedoe ling dassen hun 'coming out' te laten beleven", zo vertelde een collega-uitvinder van de Brit die de gaydar ontwikkelde. Het apparaatje is ontworpen door een Engelse huisschilder die zelf heteroseksueel is. Het kan in de broekzak worden ge stopt en begint zachtjes te tril len als binnen een straal van ongeveer vijf meter een gelijk- geaarde langskomt die ook over zo n apparaatje beschikt. De gaydar begon zijn leven echter als iets heel anders, ver telde de uitvinder. „De broer van mijn ex-vriendin is doof. Ik hoorde dat hij een deurbel had die oplichtte bij het aanbellen, maar daaraan had hij weinig als hij lag te slapen", aldus de schilder. „Daarom maakte ik een vibrerende deurbel voor hem." De gaydar is razend populair in de homogemeenschappen van Londen, Brighton, Manchester en Chesire. De dassen en eek hoorns in die plaatsen kunnen gerust zijn, het apparaatje is in middels aangepast en alles is nu in orde, zo vertelde de uit vinder. anp' Uniek bonsaiboompje geveild Het Britse veilinghuis Sotheby's tijdens diens bezoek aan Hok- veilt volgende maand voor het kaido. „Bonsaibomen leven eerst sinds het jaar 1900 een buiten en worden alleen naar bonsaiboompje. I Iet exemplaar binnen gebracht bij zeer speci- van zeshonderd jaar oud zal ale gelegenheiden", vertelt naar verwachting meer dan Mark Hill van Sotheby's. „De 150.000 gulden opbrengen, al- meeste bonsai worden opge- dus de krant The Independent. kweekt uit zaad en door zorg- De minitaxus is een heel bij- vuldige snoei klein gehouden, zonder exemplaar omdat hij maar dit is een speciaal exeni- niet uit zaad is opgekweekt, plaar omdat hij in het wild al maar zijn leven begon als heel klein was gebleven, waar- taxusboom in de natuur en pas schijnlijk door het weer of kna- werd geoogst toen hij tweehon- gende dieren. Bovendien is het derd jaar oud was. Sinds een zo dat je tegenwoordig geen eeuw is deze bonsai in Japan wilde bomen mag opgraven en erg beroemd omdat hij de ho- dat maakt deze boom nog uit- telkamer sierde van keizer Meiji zonderlijken" Mocht eraan het eind van dit jaar een programma-van-het-decen- nium-verkiezing komen, dan kan Lingo best nog tuel eens hoge ogen gaan gooien. Al is het alleen maar om het feit dat het een van de weinige programma's is die, naast het journaal en RTL-Nieuws, de afgelopen tien jaar vrijwel elke dag in beeld zijn geweest. Zet op een willekeurige dag om zeven uur 's avonds Nederland 3 op, en de ballen en vijf-let terwoorden rollen weer vrolijk over het scherm. Al leen op zondag moet Lingo verstek laten gaan. Maargoed, dan heb ben de deelnemers ook net het extra moeilijke, zaterdagse z,es-let ter- spel achter de rug. Dus dan hebben ze wel een beetje rust verdiend. Als het aan het eind van 1999 inderdaad tot een huldiging komt. dan verdient Francois Boulangé het uiteraard om extra in het zon netje te worden gezet. Ook al was hij niet de presentator van het eerste uur - dat was Robert ten Brink, maar wie wil zich dit nog her inneren-' - hij is toch de man die Lingo zo'n beetje tot zijn levensroe ping heeft gemaakt. Als je Boulangé op straat zou tegenkomen, be gin je waarschijnlijk automatisch vijf-letterwoorden te spellen. Dat die man na al die jaren eigenlijk nog steeds niet kan presente ren, maakt zijn prestatie natuurlijk extra bijzonder. Hoewel, het ei genlijk ook best wel charmant is hoe hij tijdens de introductiege sprekjes overduidelijk belangstelling voor zijn kandidaten staat te veinzen, hoe alles aan hem op de verkeerde momenten beweegt en hoe hij nog immer jolig al jarenlang dezelfde zinnetjes uitkraait. Naar de... finale! Het opmerkelijkste is echter het spel zelf. Een tv-quiz waar je een heel woordenboek voor uit je hoofd moet kennen, die tegelijkertijd zo simpel is dat je de antwoorden moet spellen, waar steeds maar dezelfde vraag wordt gesteld en waar de deelnemers in extase raken als ze drie groene pingpong-ballen uit een bak grabbelen, zo'n spel weet zich toch al zo'n jaar of tien moeiteloos te handhaven. Dat verdient sowieso al een eervolle vermelding in het decennium overzicht. wil buys Buien op komst Het wordt dringen op nummer twee. Voor de vijfde keer deze eeuw is de gemiddelde voorjaarstemperatuur in De Bilt namelijk uitgekomen op 10,4 graad tegen normaal 8,4. Warmer was de len te, zijnde de periode 1 maart tot 1 juni, alleen een jaar geleden toen het gemiddeld 10,6 graad werd. De lente van 1999 had hoger kunnen scoren ware het niet dat de laatste dagen van mei niet alle maal zo warm verliepen als zich aanvankelijk liet aanzien. Dat neemt echter niet weg dat mei een zeer warme maand is ge weest. De gemiddelde meitemperatuur bedroeg in De Bilt 14,2 te gen normaal 12,3 graad. Vooral de nachten waren vaak warm. Ver der maakte de zon overuren. In De Bilt scheen de meizon circa 230 uur tegen normaal 197 uur. Daarmee was het de zonnigste mei in 7 jaar. De regionale zonnecijfers volgen morgen. Voor het eerst sedert de bloeimaand van 1998 viel er minder neerslag dan nor maal. In Stompwijk werd 45 mm opgevangen en in Bloemen- daal slechts 31 mm. Landelijk waren de (voorlopige) uitersten: Steenderen, Gelderland 113 en Ten Post, Groningen 15 mm. Opmerkelijk grote verschillen dus en dat is typerend voor een maand waarin de neerslag een hoofdzakelijk bui ig karakter had. Morgen krijgen we te maken met een depres sie die de laatste tijd boven de Golf van Biska je een sluimerend bestaan leed. Het systeem neemt sterk in activiteit toe en veroorzaakt van het zuidwesten uit regen en onweersbuien. De kans op vrij zware buien is tamelijk groot. De aan gevoerde lucht is evenwel warm. De temperatuur kan rond het middaguur nog uitkomen op ongeveer 25 graden. De wind waait eerst uit het oosten en is ma tig, aan de kust vrij krachtig. Woensdagavond gaat de wind naar het zuiden en kan aan de kust krachtig worden. Na morgen voltrekt zich een overgang naar wisselvallig weer. Van tijd tot tijd gaan er buien vallen en de temperaturen be reiken geen hogere waarden dan 17-18 graden. jan visser Amsterdamse kroegbazen cynisch over naleving tien geboden Katja Staartjes terug van geslaagde Mount Everest-beklimming Bij de ingang van jongerencafé Mr. Coco's aan het Thorbeckeplein hangt een poster met de Tien Geboden: 'Gij zult geen jointje roken, ook niet op het terras. Gij zult geen harddrugs gebruiken. En Gij zult niet ongewenst intiem zijn'. De breedgeschouderde portier Ron (33) wijst op een klant die schuw voorbij loopt. „Die gast heeft een toegangsverbod van twee maanden gekregen. Hij kneep een dame in haar kont die daar niet van gediend was. Tja, dat was vechten geblazen." Derde Wereld In Amsterdam moet het uit gaanspubliek zich voortaan aan de nieuwe Tien Geboden hou den. De klant die agressief is, een wapen op zak heeft of dis crimineert, kan rekenen op een horecaverbod. Kortom: alles wat God verboden heeft, mag ook in de hoofdstad niet meer. Politie, gemeente en horecaver- eniging willen afrekenen met het imago dat in Amsterdam al les kan en mag. Zaterdagnacht klinkt onder uit baters en uitsmijters echter vooral cynisme over de ge dragsregels voor hun cliëntèle. Met een snelle, indringende blik screent portier Ron van Mr. Coco's de uitgedoste jongens en meisjes op leeftijd: onder de 18 mogen ze eigenlijk niet naar binnen. Bij twijfel strijkt hij zijn stevige hand over zijn hart: „Loop maar door, jongens." Of ze drugs bij zich hebben, weet hij niet. Fouilleren laat hij ach terwege. Een xtc-pil in een schoen is toch niet te traceren. Eigenlijk vindt Ron de controle op drugs hypocriet. „Het pu bliek mag het spul niet bij zich hebben, maar op straat is het overal te koop." Volgens hem zijn de Tien Geboden slechts een vrijbrief voor de gemeente om bij calamiteiten de tent eer der te kunnen sluiten. Grenzend aan het Thorbec keplein ligt het Rembrandt- plein, ooit het uitgaansgebied voor zonnebankbruine veerti gers en penoze die vooral voor een live-optreden van Manke Nelis naar het plein kwamen. Oud heeft inmiddels plaats ge maakt voor jong, housemuziek heeft de smartlap uit de cafés verdrongen. Het 'Hof van Holland' is een van de oudste cafés aan het Rembrandtplein en een van de weinige kroegen waar het Ne derlandse lied nog wel hoogtij viert. Vooral populair bij toeris ten en mensen uit de provincie. Ook hier is het personeel door drongen van de Tien Geboden. Om escalaties te voorkomen zijn alle medewerkers erin ge traind om direct over de bar te Uitbaters aan het Rembrandtsplein in Amsterdam zien weinig in de 'tien geboden', die door de gemeente zijn ingesteld. FOTO g PD» MARCO OKHUIZEN springen zodra zich een vecht partij voordoet. Volgens bar keeper Henk de Gier (36), die al 23 jaar op het plein werkt en vurig verlangt naar „de gezellig heid van vroeger" hebben de posters met gedragsregels op het publiek geen enkel effect. „Jongeren hebben tegenwoor dig nergens respect meer voor. Ze vechten met de politie, wor den stomdronken, nemen een snuiffie coke en dan gaat het helemaal mis." De Gier is voorstander van een echte harde aanpak. „Neem die vrijgezellenfeesten. Die lopen hier nog al eens uit de hand. Een boete van een meier haalt niets uit. Houd zo'n gast vast tot na de bruiloft, zodat z'n hu welijk niet door kan gaan. Die jongens moeten goed voelen dat ze zich misdragen." Omgekeerd lokt de gemeente met haar verscherpte maatrege len ook agressie uit, vindt De Gier. „Een voorbeeld. Ons ter ras buiten moet om twee uur 's nachts dicht, maar het café sluit pas om drie uur. Mensen die hier op een warme avond voor honderden guldens verteren, moet ik van het terras afsthren. 'Eikel, kankerlijer, ben je wel goed bij je hoofd?', schreeuwen ze dan en voor je het weet heb je een vechtpartij." Mede-eigenaar Ruud ter Schip horst ergert zich vooral aan de blauwe Mobiele Eenheid-linie vlak voor zijn zaak. Sinds afge lopen zomer staat deze 'Vlie gende Brigade' elk weekend op het plein om agressief publiek aan te pakken. Vooral mishan deling van agenten liep de spui gaten uit. Ter Schiphorst: „Zo'n politiemacht ziet er voor de gasten wel erg naar uit. In alle wereldsteden bruist het cen trum, maar Amsterdam lijkt steeds meer op een streng be waakt dorp. Bij de snackbar om de hoek mag je zelfs geen patat je oorlog (pindasaus en mayo naise) meer bestellen. Het heet hier tegenwoordig 'patatje feest'." Terwijl uitbaters mopperen over het aan banden gelegde uitgaansleven, amuseert het publiek zich kostelijk. Vooral mensen van buiten Amsterdam voelen zich veiliger met extra politie. En die Tien Geboden? Francis de Goey uit Gelderland die hier samen met vriendin nen een vrijgezellenfeest viert: „Ach, daar houdt niemand zich aan. Wie graag drugs gebruikt tijdens het stappen, weet dat goed te verbergen. Mensen zijn daar sluw genoeg voor." carine neefjes 'Mount Everest, no problem' staat er stoer op de achterkant van haar T-shirt te lezen. Toch had Katja Staartjes (36) uit Alk maar vlak voor de beklimming van de hoogste bergtop ter we reld bijna moeten afhaken van wege hersenproblemen. Op donderdag 13 mei om 9.30 uur Nepalese tijd stond ze als eerste Nederlandse vrouw op 8848 meter hoogte. Van het dak van de wereld reis de ze terug naar het land dat voor een groot deel onder zee niveau ligt. Op Schiphol werd Katja Staartjes gisteren inge haald als een vedette. „Al die publiciteit had ik niet ver wacht". zei ze, overdonderd door de vele camera's en mi crofoons van de toegestroomde pers. Topervaringen, dieptepunten, haar plaats in het geschiedenis boek: met engelengeduld ver telt ze aan iedere verslaggever haar verhaal. „Het mooiste mo ment was de zonsopgang op de zuidtop. Het uitzicht over de bergtoppen was echt fantas tisch. Ik herkende al die andere beroemde Himalaya-toppen, zen van een teamgenoot is af schuwelijk. Het beklimmen van Mount Everest blijft een gevaar lijke onderneming. Eén op de tien klimmers keert niet terug in het basiskamp." Katja Staartjes zelf kampte tij dens de klimtocht met bronchi tis en later met hoogteziekte. Toen ze bij de dokter klaagde over coördinatiestoomissen, werden bij haar zelfs de eerste verschijnselen van her senoedeem geconstateerd. Even zag het er naar uit dat ze moest afdalen zonder zelfs maar een poging te hebben ge daan om de top te bereiken. Medicijnen en extra zuurstof brachten haar er echter weer snel bovenop. Al met al vindt ze dat ze het er fysiek aardig goed vanaf heeft gebracht. „Ik had ingescheurde nagels, maar dat krijgt iedereen. Bovendien dacht ik veel gewicht te zullen verliezen, maar ook dat viel erg mee." Ondanks alle ontberingen vond ze de klimtocht een toperva ring. „Ik heb een passie voor de bergen. Mensen hadden eerder tegen mij gezegd: je kunt het gewoon. Dan word je toch nieuwsgierig of dat echt zo is. Deelname aan een expeditie is een enorm intensieve ervaring. Als je iets doet waarvoor je veel doorzettingsvermogen nodig hebt, kom je daar beslist sterker uit. Het was heel leerzaam. Zo moet je bij het nemen van be slissingen het juiste moment te pakken zien te krijgen." Na de hoogste bergtop blijven er voor haar nog genoeg uitda gingen over. „Alleen al in Euro pa zijn nog genoeg bergen die in technisch opzicht interessant zijn. Ook in de Himalaya zijn diverse 8000-toppers die lasti ger zijn dan Mount Everest." Op Nederlandse bodem had ze gedacht allereerst een lekker visje te gaan verschalken. He laas. Alle beproevingen op Mount Everest heeft ze met succes doorstaan, maar in Ka- thmandu, de broeierige en drukke hoofdstad van Nepal, liep ze een flinke voedselvergif tiging op. Dat visje moet dus nog even wachten. sigrid van iersel Het was een mooie woensdagavond, op een terrasje in de Amsterdamse Pijp. Een door eten en drank aangeslagen man stond op van zijn tafeltje, stond twee minuten langgebukt te braken in de goot en ging daarna weer rustig zitten. Onmiddel- lijkkwam het gesprek aan ons tafeltje op de Derde Wereld. ..Ik heb een jaar inBangla Desh gewoond", vertelde Mark,logistiek ge daan voor Artsen zonderGren- zen.Onder Mark's leiding, zo bleek, was daar een kamp voorvluchtelingen uit Birma verrezen, wel van bamboe maar met een cen- tralebetonnen vloer, een zie kenhuis, een 'in-department', een 'out-department',een win kel, en dat alles op een keurige A-lokatie met uitzicht op de baai. We hadden voor onszelf een huis gehuurd, het enige huis van baksteen datdaar in de wijde om trek te vinden was. Maar onze huisbaas was een hele nareman. Het hele dorp had een hekel aan hem. zelfs zijn eigen broer wilde aljaren niet meer met hem praten. Zo'n man. Maar wel de enige die iets inbaksteen had. Met zijn broer had ik gelukkig wel een prettig contact. Maarlaat nou net die aardige broer op een dag mijn camera stelen. Dat wist ik, want die broer van onze huisbaas had zich versproken tegen mijn chauffeu- r.En ik wilde mijn camera terug, maar hoe pak je zo iets aan? Nou. mijnchauffeur kon wel iets regelen. Als ik hem wat geld meegaf, zou hijterugkomen met die camera. Ik wist natuurlijk dat mijn chauffeur dat geldweer zou delen met de dief, waardoor ik voor mijn eigen camera sowieso eendubbel losgeld zou be talen. En, de chauffeur kon ook zélfde dief nog zijn- waardoor ik allerlei valse geruchten over de broer in omloop zou brengen,luid aangewakkerd door mijn chauffeur natuurlijk. Ik bedacht het volgende.mijn chauffeur moest eerst terugkomen met het camerariempje, en pas dan zouik betalen. Natuurlijk liet ik mijn chauffeur weer schaduwen door een derde,die constateerde dat het inderdaad de broer van onze huisbaas was die zon- derenige omhaal het camerariempje uitzijn zak trok. Zo kreeg ik mijn cameraterug, maar tegen een hoge sociale prijs: twee broers, van wie één mijn na- rehuisbaas en de andere die ooit zo aardige dief. slo ten na jaren ruzie vredeen vormden nu een gesloten front tegen mij, Artsen zonder Grenzen en hetWesten in het Algemeen. Toen het kamp klaar was. en wij op vertrekkenston den, wilden de broertjes een forse schadevergoeding hebben, voor hetdoor ons vernielde huurhuis. Ver nield. omdat wij het huis van electriciteithadden voorzien, een watertank op het dak hadden gezet, leidingen en kranenhadden aangelegd en - onverge felijk! - een forse garage aan het huis haddentoege- voegd. Ik weigerde te betalen, werd ingesloten achter de poort, brakdie poort woedend open en stond oog in oog met de hele familie, gewapendmet kapmessen en speren. En ik ging weer naar binnen. Die avond kwam een boodschapper uit het dorp melden dat zich bij de bushalte een klein legertjehad verzameld om mij - desnoods bloedig - te ontzetten. Erg populair waren clebroers in het dorp niet, en waarom wist ik inmiddels ook. Maar goed. uiteinde lijk kwam de burgemeester het regelen, en ik ben gra tis weggekomen,nog iets drinken, jongens?' En we namen nog een zomeravondpilsje op Mark.de trotse architect van een bamboe vluchtelingenpara- dijs in Bangla Desh. ..Mooi? Veel te mooi. We hadden het per ongeluk veel te mooi gemaakt. En op dedag dat het kamp klaar was bedankte het leger van Bangla Desh onsvriendelijk. trok er met drie batal jons in, en er is nooit één vluchtelinggeweest. Bergbeklimster Katja Staartjes wordt op Schiphol begroet door haar ou ders. FOTO ANP MARCO OKHUIZEN zoals de Kangchenjunga." Eenmaal op de top waren er naast gevoelens van blijdschap ook zorgen. „Ik moest als be wijs een foto laten maken. Pas na vijftien foto's kwam ik er achter dat de belichting van mijn camera niet goed stond af gesteld. Door het gebrek aan zuurstof kun je niet meer zo helder nadenken. Op de een of andere manier geniet je dan minder van het uitzicht. Er is op de top van Mount Everest geen tijd voor een spiritueel avontuur. Er gaan op die hoog te zelfs een behoorlijk aantal hersencellen kapot. Hetzelfde gebeurt trouwens als je alcohol drinkt." Er was ook verdriet. Expeditie genoot Michael Matthews uit Groot-Brittannië raakte na het beklimmen van de top vermist in een storm en keerde nooit terug in het kamp. „Het verlie-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2