'Het gaat allemaal om liefde en respect' Muzikaal sterke, maar zwartgallige Puccini Muziekcentrum Vredenburg is te klein voor Brandy Cultuur Kunst Rijksmuseum bereidt zich voor op massale toeloop jubileumexpo Vis-a-vis met Mao Wibi Soerjadi beledigt prominent impresario Benefietconcert Pavarotti Friends bologna Luciano Pavarotti en een keur van internationaal be kende artiesten, zoals Mariah Carey, Gloria Estefan en Michael Jackson, geven vanavond in de Italiaanse stad Bologona een be nefietconcert voor de oorlogsslachtoffers in Guatemala en de vluchtelingen uit Kosovo. Pavarotti en de Amerikaanse popzan geres Maria Carey hadden gisteren tijdens de repetitie van het concert 'Pavarotti Friends '99' al een genoeglijk onderonsje. Mashed Potatoes opent Werfpop '99 LüLï De Noordvvijkse formatie Mashed Potatoes opent op zondag 11 juli Werfpop 1999 in het Van der Werfpark in Leiden. De popgroep streed afgelopen zaterdag in het muziekcentrum Q-bus om de plaats voor de openingsact met de bands Mardi- grah, Downstream, Crackerman en Ska D-light en kwam met haar stevige surfmuziek als eerste uit de bus. Tijdens Werfpop '99 zullen Mashed Potatoes, Metal Molly, André Williams, U-ge ne Oh-Jay, Whiskey Priests, Project 2000 en DJ-Michiel de Mey Leiden wakker schudden. Concert pianist Kissin geannuleerd Het concert dat pianist Evgeni Kissin op 2 juni a.i i het Rotterdamse Concert- en congresgebouw De Doelen zc geven is geannuleerd. Degenen die kaartjes hebben gekocht krijgen het geld teruggestort. Basgitaris Rinus Gerritsen gewond den haag Rinus Gerritsen, de basgitarist van de Haagse forma tie Golden Earring, is zaterdag zwaar gewond geraakt bij een verkeersongeluk. Hij reed met zijn fiets tegen een bus en werd met een drievoudige bekkenbreuk opgenomen in een Haags ziekenhuis. K&O presenteert jaarprogramma leiden Het jaarprogramma 1999-2000 van de Leidse Volksuni versiteit K&O is verschenen. In de brochure zijn alle culturele activiteiten van K&O in het komend seizoen in Leiden, Katwijk, Oegstgeest en Wassenaar opgenomen. Ook grote theater- en balletvoorstellingen die alleen in Den Haag te zien zijn maken deel uit van het K&O-aanbod. Het programmaboekje is te ver krijgen bij het uitbureau van K&O in Leiden, bij de gemeente huizen en openbare bibliotheken in Leiden en de regio-ge meenten. Buitenteken-dag in Lisse lisse Voor zowel hobbyisten als professionele kunstenaars vindt zaterdag 12 juni voor de tweede keer in Lisse de 'Buitente ken-dag' plaats. Op tien verschillende plekken in het centrum van Lisse kunnen belangstellenden gezamenlijk tekenen en schilderen. Deelnemers kunnen zich inschrijven in vier ver schillende categoriën, te weten: aankomende kunstenaars, ge vorderde kunstbeoefenaars, semi-beroeps en beroepskunste naars. De deelname-kosten bedragen tien gulden. Opgeven kan via telefoonnummer 0252-417030. Het Rijksmuseum in Amsterdam treft alvast maatregelen om de naar verwachting massale toeloop op de jubileumtentoonstelling 'De glorie van de Gouden Eeuw' in goede banen te leiden. Met de expositie viert het Rijks volgend jaar zijn 200ste verjaardag. Het museum rekent op hon derdduizenden bezoekers. Belangstellenden zullen vooraf een kaartje moeten kopen. Alleen in noodgevallen worden er straks aan de dagkassa tickets verkocht. Verder stelt het museum tijdsblokken (vijf blokken van een uur en een van twee uur) in waarbinnen be zoekers hun rondgang moeten maken. Het museum wil niet meer zulke uitpuilende zalen als destijds bij de expositie 'De dageraad van de Gouden Eeuw'. Het aantal bezoekers per tijdsblok zal daarom aan een strikt maximum worden gebonden. Daar staat tegenover dat de expositie langer draait dan gebruikelijk: 4,5 in plaats van drie maanden. Alleen de tekeningen en prenten gaan vanwege hun kwetsbaarheid eerder terug in depot. De tweehonderd getoonde kunstwerken en werken van kunstnijverheid komen voor onge veer de helft uit de eigen collectie van het muse um en voor het overige uit particuliere- en muse umcollecties van over de hele wereld. Veel top stukken waren niet eerder of in ieder geval lang niet in Nederland of in het Rijksmuseum te zien. Zo keert Rembrandts 'Anatomische les van Dr. Tulp' uit het Mauritshuis voor het eerst sinds 1828 terug in de stad en verlaten twge monu mentale beelden van het grafmonument van Wil lem de Zwijger voor de eerste keer ooit Delft. On der de bruikleengevers zijn de Hermitage in St. Petersburg, het Louvre in Parijs en het Gettymu- seum in Los Angeles, en in eigen land het Frans Halsmuseum en Boijmans van Beuningen. Alle voorname 17de eeuwse kunstenaars zijn met ten minste één werk vertegenwoordigd. Van de grootste namen - Rembrandt, Frans Hals, Ruisdael, Jan Steen en Vermeer - is een ruimere selectie uit hun werk te zien. Rembrandts Nacht wacht en de zaal waar die hangt fungeert als cen trum. Gedurende de tentoonstelling is deze ruimte evenals nog 21 andere zalen en kabinet ten gesloten voor het reguliere museumpubliek. De expositie is van 15 april tot 17 september (inclusief tekeningen en prenten tot 16 juli) vol gend jaar. Het Rijksmuseum maakt hoge kosten (vele miljoenen) voor het project en verhoogt om die reden de toegangsprijzen fors. Individuele bezoekers moeten 25 gulden betalen en houders van een museumjaarkaart een tientje. Yulduz Usmanova wil de mensen geluk brengen In haar eigen land, Oezbekistan, is ze een ster van for maat. In West-Europa staat ze op het punt door te bre ken. Yulduz Usmanova heeft een stem als een leeuwerik. Ze schrijft haar muziek zelf en in haar composities ver mengt ze popmuziek met traditionele muziek uit Oezbe kistan. De teksten zijn geëngageerd. Ze is voor haar landgenoten het bewijs dat inzet en wil tot succes leiden. Yulduz Usmanova heeft zich het sterrendom niet als doel gesteld. Ze wil de mensen geluk brengen. En daar mee hoop. De komende weken staat ze op verschillende Nederlandse podia, waaronder die van het Amsterdam Roots Festival, komend weekeinde. amsterdam De zangeres is één brok ener gie. Ze reikt amper tot de schouders van een gemiddelde westerling maar heeft een grote uitstraling. Op het podium en 'gewoon'. Ze is gelukkig, heeft plezier in het leven en ver woordt dat in een lied op haar nieuwe cd. „Laten we samen dansen en zingen. Het leven is zo mooi." Ze vertelt ongevraagd dat ze een gelukkige jeugd heeft ge had. Ze heeft niet geleden on der de moeilijkheden die haar land ook heeft gekend en mis schien nog wel kent. Yulduz Usmanova gelooft in de kracht van positief denken. En in zo iets als een hogere macht. Ze is moslim, spreekt over Allah maar die Allah kan voor ande ren wel iets anders betekenen dan voor haar. Maakt niet uit. „Als je maar ergens in gelooft. Zonder geloof kan een mens niet leven." Haar talenten beschouwt de Oezbeekse als gekregen. Ze dient ze ten goede aan te wen den. Ze zingt over 'de mensen', het leven. Neem een lied als 'Dunya' (wereld) dat op haar nieuwe, vierde cd 'Yulduz' staat. Het lied maakte ze drie jaar geleden. Yulduz Usmanova legt uit wat ze ermee wil zeg gen. „Problemen ontstaan om niets. Waarom geven we zoveel macht aan zoveel stomme mensen?" Ze weigert trouwens te zeg gen dat sommige van haar lie deren politiek getint zijn. „Als de regering meent dat een lied als dit aan haar is geadresseerd dan moet ze dat maar denken. Het gaat allemaal om liefde en respect. Alles houdt verband met elkaar. Leiders bestaan niet zonder land en een land kan niet bestaan zonder leiders. Ie dereen heeft zo zijn eigen plaats in deze wereld." Yulduz Usmanova stelt vra gen. Ze geeft geen antwoorden. Ze wil absoluut geen leermees ter zijn. Ze hoopt de mensen aan het denken te zetten. Haar volk moet niet jaloers zijn op de levensstandaard in het westen. Ze wil de mensen vertellen dat alles zijn prijs heeft. In het nummer 'Dema' - ook op de nieuwe cd - probeert ze aan die gedachten uitdrukking te ge ven. Het lied is geïnspireerd op een bekende song van Stevie Wonder. 'You don't say you got everything', zingt ze zacht met niets. Waarom geven v timbre. De melodie nam ze over en plaatste die in een Ori ëntaalse setting. Het is haar fa voriete song. In 'Sabr' borduurt ze hier nog even op voort. „Heb geduld. Jouw tijd komt nog. Probeer te leren van anderen, zegt ze stralend tegen iedereen in het algemeen en niemand het bijzonder. Ze citeert een oud joods spreekwoord. „Dood je vijanden met honing." De Oezbeekse vindt het als mensen zeggen 'dank jej voor het lied'. Het is het groot ste compliment dat ze kan krij gen. Een enkele keer heeft zelfs directe invloed met vertelt met onverholen trots dat ze in haar eigen land door soort organisatie van kinderte huizen is onderscheiden voo het nummer 'Etim bola yigisi „Omdat het lied heeft bewerk stelligd dat moeders die hun kinderen naar een tehuis had den gezonden, omdat ze n den dat ze er niet voor konden zorgen, na het horen vat lied op hun besluit terugkwa men en de kinderen terughaal den. Ik vraag ze in mijn liec waarom ze niet van zichzel houden", aldus Usmanova. Zij houdt van de mensen, hei leven. Ze hoopt altijd dicht bi de mensen te blijven ove en voor wie ze zingt, en dat he sterrendom haar nimmer het hoofd zal stijgen. De gewo ne mens en diens al even gewo ne leven is haar inspiratiebron Maar dat is het niet alleen Yulduz Usmanova realiseer zich iedere dag weer dat alle: slechts tijdelijk is. Dat het ces van vandaag morgen kar zijn verbleekt. Optredens Yulduz Usmanova 5 juni, Terra Festival, Alkmaar 6 juni, Amsterdam Roots Fes tival, Amsterdam; 18 juni Swinging Groningen, Gronin gen; 19 juni, Mundial Festiva' Tilburg; 15 augustus, Racisn| Beat It, Amsterdam; 28 augus tus, Uitmarkt, Amsterdam. Foto-expositie Larry Clark blijft de gemoederen bezighouden De Stichting Schreeuw om Leven roept het gemeente bestuur van Groningen op de gewaagde fototentoon stelling van Larry Clark in het Groninger Museum on middellijk te sluiten. „Juist nu ons land telkens opnieuw wordt geconfronteerd met vreselijke pornodrama's, dient een publieke instelling als een museum zich verre te houden van pornobevorde- rende activiteiten", vindt de Stichting. Eerder toonde het GPV Groningen zich al ont stemd over de uitnodiging voor de opening van de ex positie met daarop onder meer een foto van een vrouw wier geslachtsdelen zeer dui delijk te zien zijn. Het VW in Stadskanaal gooide de mu seumkrant met daarop een naakte jongen na klachten van klanten de etalage uit. Het Groninger Museum toonde zich na beide geval len niet erg onder de indruk. Clark houdt zich met the ma's als seks en drugs bezig en daarom horen de ge- wraakte foto's op een ten toonstelling van zijn werk. vinden ze in de kunsttempel. brussel In het Brusselse Paleis voor Schone Kunsten kijkt een bezoe ker naar een zeefdruk van Mao (1973), gemaakt door de Amerikaanse kunstenaar Andy Warhol. Het kunstwerk maakt deel uit van de ten toonstelling 'A Factory', die vandaag in Brussel wordt geopend. Op deze expositie wordt een rijk geschakeerd beeld gegeven van War hol's baanbrekende kunstenaarsschap. Er zijn schetsen, aanzetten voor schilderijen, foto's, films en video's te zien, maar ook de wereld wijd bekende doeken van de kunstenaar ontbreken niet. Het Brussel se museum verwacht grote belangstelling, zowel uit binnen- als bui tenland. FOTO BENOITDOPPANCNE/REUTERS muziek* recensie Voorstelling: Nationale Reisopera met 'La Bohème' van Puccini. Muzikale leiding: Lawrence Renes Regie: Peter Konwitsch- ny. Decors en kostuums: Johannes Leiac- ker. S - ders Orkest Gezien: 28/5, Stadsschouw burg, Utrecht Nog te zien o.m 3/6 Am sterdam (Stadsschouwburg), 11/6 en 13/6 Den Haag (Danstheater), 22/6 en 24/6 Rotterdam (Schouwburg). De operaregisseur, die de drang voelt de gevestigde praktijk om ver te werpen, heeft aan 'La Bo hème' een harde dobber. Dit is niet alleen Puccini's meest in nemende en wellicht meest perfecte opera, het is ook een werk waarin alles voor zichzelf spreekt. Al die artiesten op hun Parijse zolderkamer hebben het weliswaar zwaar en ook de tu berculose Mimi behoort duide lijk tot de categorie der kansar men. Maar om het werk op te dissen als een sociaal drama met sinistere bijbetekenissen... De Duitse regisseur Peter Konwitschny - hij spreekt over 'de leugenachtigheid' van zo veel andere opvoeringen van deze opera - heeft iets in die richting geprobeerd. Resultaat: een in muzikaal opzicht alles zins geslaagde productie is een scènische mislukking gewor den. Iedere andere regisseur had er iets beters en overtui- genders van gemaakt. Konwitschny is niet de eerste de beste. In Duitsland doet hij onder meer Wagner op plaat sen die er toe doen (München, Dresden, Hamburg etc.). Het gezaghebbende maandblad Opernwelt riep hem twee maal uit tot 'beste regisseur' van het jaar. Maar deze keer is het beter de ogen te sluiten en de muziek haar werk te laten doen. Dat kan, want Lawrence Renes mag dan aanvankelijk een beetje overactief zijn, met wel erg na drukkelijk gemarkeerde ritmen, hij brengt Puccini niet alleen tot leven, hij roept ook een ech te Italiaanse operaklank op. En dat is toch niet het eerste waar aan we bij het Gelders Orkest denken. Elzbieta Szmytka is een prachtige Mimi, overtuigender in deze rol dan in sommige an dere Italiaanse partijen die zij zingt. Haar hoogte mag dan wat dun zijn - de befaamde lange slotnoot van de eerste acte klonk ontnuchterend - maar met de expressiviteit van haar voordracht laat zij niemand die van deze muziek houdt koud. Tegenover haar staat e« niet zo ervaren tenor als Rodol fo, de Nederlander Harrie der Plas, die veelbelovend i klinkt hij vooralsnog vrij i kleurig. Overtuigender - maar ook veel geroutineerder - i bariton Robert Bork (Marcello) En dan een regelrechte misbi zetting: de Franse sopraan Ci therine Dubosc als Musett^ Wat een keel zet die op. Musei ta is weliswaar niet op hai mondje gevallen, maar o haar nu een schreeuwerige dc]_ te maken, zoals Konwitschny dat blijkbaar bedoeld heeft. Ds staat toch wel ver van de esthe| tiek van Puccini. Ook in andere opzichte! schuwt deze Duitse regisseu: overdrijving niet. Kleine on enigheden tussen personage worden zwaar aangezet. Oo) wordt het cliché van de zanger die af en toe door de zaal lopei te hulp geroepen. En aan h«i slot, na de dood van Mim geen gordijn dat dichtgaat cH een licht dat uitgaat, maar ie dereen op het toneel in een 'bel vroren' pose, totdat het public® na enige tijd aarzelend begint til applaudisseren. Modern reghij seurstheater. muziek recensie Ahoy' was voor Brandy als publiekstrekker een paar tikkeltjes te ruim bemeten. Daarom werd haar concertdebuut op Nederlandse bodem ver plaatst naar het vijf keer kleinere Muziekcentrum Vredenburg, dat wel helemaal volliep voor de rij zende Amerikaanse r b-ster., Probleem was al leen dat ze vrijwel haar complete, op sporthalfor maat afgestemde show wenste te presenteren. Wat leidde tot een overbevolkt podium, licht- en lasereffecten die niet uit de verf kwamen en een snoeihard zaalgeluid. Dat de algehele rommeligheid de pret toch niet kon drukken was te danken aan het enorme en thousiasme waarmee de 20-jarige Brandy (Nor wood) haar fans benaderde. Bijna voortdurend als het opgeruimde buurmeisje dat eigenlijk maar één opdracht in haar hoofd lijkt te hebben: hoe maak ik er voor iedereen, ook voor m'n band, koor en ballet, een dolle boel van? Einde lijk dus weer eens een r b-vedette die er ge woon helemaal voor gaat en niet denkt dat aan deze oceaanzijde de tienerhanden sneller gevuld zullen zijn. Des te spijtiger was het dat haar speelplaats geregeld te klein was voor haar wer velende pretpakket: de acrobatische hoogstand jes met (maar in feite van) haar dansers werden hierdoor gedevalueerd tot een soort tussen de sch uifdeuren - attractie Anderzijds, Brandy zelf genoot zichtbaar van de grotere intimiteit die ze 'thuis' allang niet meer gewend is. Door het soepeitjes combineren van de interactie met de fans (in meerderheid jongedames) met haar zangpartijen maakte ze om de haverklap duidelijk waarom oudere en be roemdere collega's als Diana Ross en Whitney Houston haar als geestverwante entertainer zo hoog hebben zitten. In vergelijking met hen legt Brandy, die ook als actrice al een behoorlijke staat van dienst heeft opgebouwd, het op een punt wel flink af: haar uitstraling is veel minder sexy. Klapstuk van de avond werd zoals mocht wor den verwacht de grootste hit van haar jongste al bum 'Never Say Never': 'The Boy Is Mine', zon der haar duetpartner van de plaat Monica, maar inclusief uitgebreide introductie van al haar hulptroepen. Voor het aansluitende 'toetje' scha kelde Brandy terug naar heel breekbaar via het van Bryan Adams geleende 'Everything I Do, I Do It For You'. amsterdam gpd De Amsterdamse muziekimpre- sario Marco Riaskoff beraadt zich op juridische stappen te gen de pianist Wibi Soerjadi. Riaskoff voelt zich in zijn goede naam aangetast door opmer kingen van Soerjadi tijdens de televisiecommentaren bij het Koningin Elisabeth Concours in Brussel. De pianist zat daarbij in het panel. Op een vraag van presentator Fred Brouwers over de toekomstmogelijkheden val concourswinnaars reageerdl Wibi Soerjadi door onder me® te suggereren, dat ze het wl kunnen vergeten als ze in ham den vallen van een impresario als Marco Riaskoff. De bekencf Amsterdamse impresario, dl gevierde pianisten als Zime' man, Pace, Pogorelich, Brendiji' en Volodos vertegenwoordig» zegt in zakelijk opzicht nel nooit iets met Soerjadi te ml ken te hebben gehad.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23