Alkemade niet in regionale milieudienst ms 'De oudere kan een voorbeeldfunctie vervullen Rijn Veenstreek Alphen aan den Rijn trijgt een egelopvang Standplaats woonwagen ivo rdt toch gerenoveerd Avond-Laura begint bij Avifauna Bewoners Thorbeckestraat procederen door Alkemade remt verkeer af Grondaankoop Alkemade geeft volkstuinders hoop Alphenaar krijgt werkstraf voor bedreiging portiers Peuterspeelzalen krijgen meer geld voor schoonmaak DE KONING, 071 -5356417, PLV -CHEF MARIETA KROFT, 071 -5356411 Hongerige dief bezoekt volkstuinen ^oelofarendsveen Het volkstuinencomplex in Roelofarends- pans rfeen heeft bezoek gehad van een hongerige dief. Een 68-jarige ker genwoner van Roelofarendsveen meldde bij de politie dat alle r o.a, Wdappelen in zijn tuin van vier bij vier meter waren gerooid. Bena'en ail^ere volkstuinder constateerde dat er van zijn aardbeien ;oed. vas gegeten. Snelheidscontrole: 35 bonnen YN ie bcl.ioelqfarendsveenVan de 1217 passerende automobilisten kre- dertuiijen gisteren tussen negen en een uur op de Langeweg in Roe- k cron«ofarendsveen 35 automobilisten een bon omdat ze te hard re- Jen. Op de weg is maximaal 50 kilometer toegestaan. LEID *>r LeAuto gestolen uit bedrijf tlphen aan den rijn Uit een bedrijf aan de Ondernemingsweg in \lphen is gisteren een Volkswagen cabriolet gestolen. Inbrekers n°de i raken de roldeur open en namen de auto en gereedschap mee. ^Jongere op scooter mishandelt man tlphen aan den rijn Een ongeveer 18-jarige jongen op een scoo- :er heeft gisterochtend een 50-jarige Alphense man mishandeld arbij é>P de Dr. Lovinklaan in Alphen aan den Rijn. De verdachte ift- enjloeg het slachtoffer met een stok tegen het hoofd. De Alphe naar had enige tijd geleden onenigheid over een verkeerssitua- e|stegf[ie met de onbekende verdachte. Over en weer werd er toen ge scholden. >DAG 'Met agrariërs wordt te weinig rekening gehouden De Alkemadese politiek voelt nog niets voor deelname aan een regionale milieudienst. Een meerderheid van de raadsleden vreest de hoge kosten van een regionale dienst en vindt dat in de huidige opzet te weinig reke ning wordt gehouden met de belangen van agrariërs. Zolang daarover onduidelijkheid bestaat moet Alkemade aan de zijlijn blijven staan, oordeelden de fractie van het CDA en de WD. alkemade marijn krampvindt net als Alkemade de bij drage aan het samenwerkings- De gemeente Voorschoten gaf verband te hoog en besloot vorige week al aan niet deel te daarom voorlopig zelfstandig zullen nemen in de regionale verder te gaan. milieudienst samen met Lei- De Alkemadese raadsleden den, Leiderdorp, Oegstgeest en schrokken gisteravond van het Zoeterwoude. Voorschoten kostenplaatje dat wethouder L. Beelen hen voorhield. Tot 2006 gaat een gezamenlijke aanpak de gemeente waar schijnlijk 1 tot 1,5 miljoen kos ten. Daarna nemen de kosten af en wordt het waarschijnlijk goedkoper dan een gemeente lijke dienst. Beelen polste gisteravond al de mening van de raadsleden, omdat de gemeente Leiden vaart zet achter het plan en bin nen twee weken wil weten hoe de gemeenten erover denken. Beelen betreurt deze haast. „Door druk van Leiden is het plan niet tot een goede uitwer king gekomen. In de financiële onderbouwing zitten wat mij betreft nog teveel onzekerhe den." De collegepartijen waren het met de wethouder eens. Daar bij vinden zij dat de belangen van de agrariërs, een beroeps groep die juist zeer vaak met milieuwetgeving te maken heeft, nauwelijks zijn gewaar borgd. CDA-fractievoorzitter J. uit den Boogaard denkt dat deze groep min of meer is ver geten. „Op zich is dat niet zo vreemd als je kijkt naar de sa menstelling van de gemeenten in het samenwerkingsverband. Op Alkemade na heeft alleen .phen aan den run LeidenT is weer toekomst voor Al- hense egels. Onlangs richtten !er vrouwen de Stichting Egel- HeUe}vang Alphen aan ^en en rdt ^streken op. Zij willen de die- in tijdelijk huisvesten en ver- g24, orgen en het natuurlijk even- icht van het egelbestand in de igio bevorderen, zo schrijven kt ïodi een verklaring. Want hoe- 'el de egel volgens de wet een pschermde diersoort is, leven e meeste egels niet langer dan 071 rie jaar, terwijl ze 8 of 9 jaar ud kunnen worden. Door de erstedelijking, bodem- en wa- irverontreiniging en verstoring an de natuur loopt het voor 'eel egels vroegtijdig slecht af. laarom ontstonden de afgelo- ien jaren overal in West-Euro- rtparka op particulier initiatief egel- sielen, zelfstandig of in sa- aenwerking met andere dier- ëntra. 10, Le Het werkgebied van de Al phense egelopvang bestaat uit Alphen en wijde omtrek. Mo menteel vangen de leden de egels thuis op, maar ze zijn dringend op zoek naar een ruimte. Vooral in de zomer en herfst hebben de egels hulp no dig. 's Zomers zijn dat moeders met jongen, in het najaar egels die niet in hun winterslaap kunnen komen. Naast een ruimte heeft de stichting dringend behoefte aan geld, vrijwilligers en gebruikte konijnen- en caviakooien. De vrouwen vragen iedereen die hen hiermee kan helpen, te bel len. Naar H. Tekenbroek (0172- 419008), R. Loup (0172-422776), M. Zijlstra (0172-508795) of W. van Aalst (0172-589317). De stichting presenteert zich zon dag tijdens het schaapscheer- dersfeest in kinderboerderij Ze- gersloot in Alphen aan den Rijn. onderaan de dijk, de familie Zoetendaal, zijn tegen de plaat sing van een stacaravan die zes keer zo groot is als de woonwa gen die de afgelopen decennia naast hun huis stond. Dit nieu we onderkomen van het echt paar Bakker ontneemt de fami lie Zoetendaal het uitzicht op het water. Volgens het bestem mingsplan mag op die plek ook niet zo'n grote stacarvan ge plaatst worden, meent de advo caat van de familie. Voor de gemeenteraadsleden was dit geen argument om niet in te stemmen met de renovatie van de standplaats. Het terrein moet sowieso worden opge knapt, menen zij. Beelen be strijdt overigens dat de nieuwe stacaravan niet past in het be stemmingsplan. Volgens hem heeft de gemeente de nieuwe afmetingen getoetst aan de wettelijk toegestane r iarun kramp iweg)e woonwagenstandplaats op i fee[e Noordveenweg in Nieuwe Vetering wordt gerenoveerd. 7 uuPe gemeenteraad stelde giste- ng 'ten 27.000 gulden beschikbaar i 26toor de ophoging van het ter- ein. Dit is geheel tegen de zin r' zoran de buren omdat de nieuwe murders een veel grotere cara- ne, fan op de gerenoveerde plek laaivillen plaatsen, pten; p>e raadsleden betreurden fek^at dit meningsverschil onder- ,n Aissen is uitgegroeid tot een be- ïoorlijke burenruzie. Zij dron- jen er bij het college op aan om alphen aan den run» Veel kinderen stapten gisteravond op de pedalen voor de dertigste avond-Laura. In totaal fietsten zo'n 750 mensen de tocht uit, vanwege het mooie weer iets meer dan vorig jaar. De start, dit jaar voor het eerst bij vogelpark Avifauna, verliep goed. Slechts twee fietsers stonden voor de gesloten deuren van gebouw Nabij. Tussen half zes en zeven uur konden de deelnemers hun toerboekjes ophalen en gaan fietsen richting De Meije. Vanavond voert de tocht naar Reeuwijk, morgen rich ting Hazerswoude en Benthuizen en don derdag naar de omgeving van Langeraar. De avond-Laura is voor veel mensen een voor proefje op de dag-Laura, die dit jaar van 6 tot 9 juli is. FOTO ENGEL LAMEIJER en zegde toe nog eens met de jetrokkenen te zullen praten, naar de kans op succes achtte ■"Miij niet zo groot. De bewoners van het huis alphen aan den run saskia buitelaar De bewoners van de Thorbeckestraat, die al jarenlang strijden tegen de doortrekking van hun straat, hebben bij de Raad van State een verzoek om voorlopige voorzie ning gevraagd. Zij willen hiermee voorko men dat de gemeente gaat beginnen met de werkzaamheden voordat de bezwaren van de bewoners bij de provincie en de Raad van State zijn behandeld. De bewoners hebben in april protest aangetekend bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland tegen het geluidsrapport dat een onderzoeksbureau in opdracht van de gemeente heeft gemaakt. „Dat wordt be taald door de gemeente. Wij hadden liever een onafhankelijk bureau gehad", ver woordt J. Broer-van Leeuwen de bezwaren. „De onderzoeker heeft zich door de ge meente laten voorschrijven met welke be rekeningen hij moest werken. Voor de Lijs terlaan heeft hij namelijk de geluidsbelas ting berekend op basis van een geasfalteer de weg, terwijl er klinkers moeten komen die veel meer herrie maken. Op verzoek van de gemeente, schrijft de onderzoeker eerlijk in het rapport." Een ander bezwaar is dat volgens Broer in het geluidsonderzoek in de Thorbecke straat geen rekening is gehouden met bus- verkeer, terwijl er straks wel bussen door de straat gaan rijden. Behalve bij GS loopt er bij de Raad van State een beroepsproce dure tegen het bestemmingsplan Centrum. De provincie gaf daaraan in februari goed keuring. Doortrekken van de Thorbecke straat is een onderdeel van het bestem mingsplan. Broer vindt dat de bezwaarpro cedures vreemd in elkaar steken. „We moeten tegen het één bezwaar gaan ma ken, terwijl de andere procedure nog loopt. Ik denk dat we bij GS een goede kans ma ken om gelijk te krijgen. Want omdat het allemaal zo ingewikkeld is, hebben we een geluidsdeskundige gevraagd ernaar te kij ken. We hebben nu hele sterke argumen ten. Dus als die straks worden goedge keurd, was het beroep bij de Raad van Sta te achteraf niet nodig geweest." Voor de jarenlange strijd hebben de be woners inmiddels ruim 3500 gulden uitge geven aan een advocaat en kosten voor het indienen van bezwaren. Caféhouders richten ouderen-uitzendbureau Ervaren Jaren op da 1lphen aan den run onnette lameuer Het werken met mensen loopt za ]als een rode draad door hun ar- beidszaam leven. Ooit begon nen de Alphense caféhouders J. Verheul en J. Boerefijn als jon- 0 gerenwerkers. Nu helpen ze ou deren aan een leuke job. Al phense ouderen tussen 55 en his75 jaar kunnen zich vanaf van- 'id^Üaag aanmelden bij hun speci- e Me ouderen-uitzendbureau 'Ervaren Jaren'. Verheul en Boerefijn richten "orizich op werkwillige gepensio neerden, vutters en AOW'ers. „Die hebben vaak geen zin om 2liirjthuis achter de geraniums te te fitten. Meestal hebben ze een heel arbeidzaam leven gehad. En dan ineens is er niets meer. 3[jDe grote vakantie waar ze van J droomden blijkt toch niet zo ideaal", aldus Boerefijn. Door de krapte op de ar- oorbeidsmarkt hebben bedrijven renïn de Alphense en Leidse regio moeite met het vinden van per soneel. Ook is er vanuit het be- inndrijfsleven een groeiende be- |J|klhoefte aan oudere, ervaren uit zendkrachten, weten de twee initiatiefnemers. Verheul is van 'eninening dat de oudere werkne- snlmer inzake motivatie, arbeids moraal en inzet niet onder doet voor een jongere kracht. Een wat lager arbeidstempo wordt daardoor ruimschoots gecom penseerd. z0 Hij ervaart juist dat veel werkgevers klagen over het ge brek aan ervaring van jonge werknemers. „Jongeren zijn flexibeler, maar ook veeleisen der. De oudere kan een voor beeldfunctie vervullen voor de jonge garde dopr zijn grote in zet en betrouwbaarheid. Hij zal niet voor een tientje méér in de week overstappen naar een an dere baan. Plezier in het werk is de grootste motivatie bij deze leeftijdsgroep." 'Ervaren Jaren' onderscheidt zich van identieke bureau's in de grote steden doordat de ini tiatiefnemers zich met name op de vutters richten. Iemand in de VUT moet zijn verdiensten weer inleveren aan de uitke ringsinstantie. Wij zijn op dit moment in onderhandeling met zowel een accountantsbu reau als een verzekeringsmaat schappij. Wij zoeken naar legale betaalwijzen, bijvoorbeeld uit betaling in een soort lijfrente", zegt Boerefijn. 'Ervaren Jaren' is van plan te bemiddelen in alle personele geledingen. Volgens Verheul is er niet alleen behoefte aan pro ductiemedewerkers, magazijn- personeel en administratieve krachten. „Ook het midden- en hoge kader zit te springen om goed personeel." Boerefijn en Verheul ver wachten veel aanmeldingen in hun kantoor aan de Kalkoven- weg. Vanaf vandaag staat inter cedent C. Raaphorst de mensen er te woord. Verheul en Boeref ijn zullen hun tijd verdelen tus sen hun café Kwatro en 'Erva ren Jaren'. Zoeterwoude nog boeren en tuinders binnen de gemeente grenzen. In het geheel is het dus misschien een kleine groep, maar voor Alkemade wel een heel belangrijke." De Leidse milieuwethouder A. Pechtold, tevens groot voor stander van de regionale mi lieudienst, is op basis van de besprekingen van de afgelopen twee jaar niet verbaasd over de afwijzing van Alkemade. Hij is blij dat de gemeente nu helder heid over haar standpunt heeft gegeven. De wethouder toont verder weinig begrip voor het standpunt van Alkemade. „Al kemade is bang om de verant woordelijkheid voor lokaal be leid uit handen te moeten ge ven. Het zou immers in re gioverband best kunnen dat de regels voor de tuinders worden verscherpt. Het mag echter toch niet zo zijn dat het beleid in Alkemade nu wordt verslapt omdat de gemeente niet de be stuurlijke durf heeft om tuin ders aan te pakken." Pechtold hoopt dat Alkemade zich net als Voorschoten alsnog aansluit nadat de diensten van de vier overige gemeenten op 1 januari zijn samengegaan. alkemade marun kramp De snelheid in de wijk rond de Europaweg in Roelofarends veen en de Burgemeesterswij k in Oude Wetering wordt terug gebracht tot 30 kilometer per uur. De gemeente Alkemade hoopt nog dit jaar te beginnen met de aanleg van verkeersrem- mende maatregelen. In de jaren daarna wil de gemeente de ove rige Alkemadese woonwijken inrichten tot 30-kilometerge- bied. De gemeenteraad ging giste ren unaniem akkoord met het plan dat voor 80 procent wordt betaald door het Rijk en de pro vincie. De PvdA plaatste wel een kanttekening bij het een richtingsverkeer dat de ge meente wil afkondigen voor de Europaweg. Volgens sociaal-democraat P. van Veen is de voorgestelde rijrichting rondom het plant soen juist verkeersonveilig. In het plan van de gemeente heb ben automobilisten op de Eu ropaweg voorrang op het ver keer uit de zijstraten. Van Veen denkt dat dit uitnodigt tot ra cen. Om dit te voorkomen, meent Van Veen, moet het ver keer uit de zijstraten voorrang krijgen op het verkeer op de Eu ropaweg. Burgemeester en wet houders geloven juist dat dit tot veel meer verkeersonveilige si tuaties leidt. CDA en WD wa ren dezelfde mening toege daan. Daarbij speelt voor het colle ge ook een praktisch argument mee in de keuze voor de rijrich ting. De bewoners zetten hun afvalbakken altijd op het plant soentje tussen de wegen. De vuilniswagen die de bakken op pakt heeft maar aan een kant een arm zitten. De wagen is dus gebonden aan een bepaalde rij- richting. Als het eenrichtingsverkeer wordt omgedraaid moeten de bewoners voortaan hun GFT- bakken op de stoep plaatsen en daar is, aldus de gemeente, te I weinig ruimte voor. kan zich hierin vinden en ook I de voorzitter van de Vereniging voor Volkstuinders Alkemade, I H. van Tol, juicht het plan toe. j Van Tol heeft de locatie beke- ken en vindt het een zeer ge schikte plek voor zijn vereni ging, die vanwege de bouw van een bedrijventerrein weg moet van het Veenderveld. Hij ver zocht de gemeenteraad vaart te zetten achter de verhuizing. 9 Zijn vereniging wil graag het j volgend voorjaar aan de slag in polder Noordveen. De totale oppervlakte van de drie percelen is ruim 10.000 vierkante meter en kost de ge meente zo'n 61.000 gulden. marun kramp De Alkemadese volkstuinders kunnen mogelijk in de toe komst terecht op een stuk grond in polder Noordveen in Nieuwe Wetering. De gemeen teraad besloot gisteren drie per celen grond aan te kopen langs de Ringvaart. Met de aanschaf van de grond kan het fietspad tussen de Dwarswetering en de Poeldijk worden doorgetrokken tot Nieuwe Wetering. Het college denkt er aan om de volkstuinders die nu nog op het Veenderveld tuinieren, een stuk land toe te wijzen in polder Noordveen. De gemeenteraad alphen aan den rijn/den haag persbureau cerberus Een 22-jarige Alphenaar is gis teren door politierechter A. van den Berg in Den Haag veroor deeld tot een werkstraf van honderd uur en twee maanden voorwaardelijke celstraf. De man werd schuldig bevonden aan bedreiging met de dood van de portiers van discotheek Choices en mishandeling van een automobilist in Alphen aan den Rijn. Officier van justitie M. Koelewijn eiste tegen de Alphe naar een celstraf van vier maanden waarvan twee voor waardelijk. De Alphenaar ging op vijf fe bruari van dit jaar in de fout toen hem de toegang werd ge weigerd bij discotheek Choices. Hij was toen amper op vrije voeten van een verblijf van achttien maanden in de gevan genis. De muren van de cel hadden geen grote indruk ge maakt op de Aphenaar toen hij een van de portiers dreigde tl met: „Ik heb net achttien maanden gezeten en kan zol weer gaan zitten". Een tweedel portier werd tot vijf keer toe let- I terlijk met de dood bedreigd, f „Ik maak je dood. Ik schiet jel kapot", hoorde de portier dei 22-jarige bezoeker schreeuwen. Ih Op de beelden van de bewa- j» kingscamera was de man heftig il gebarènd en emotioneel te tl zien. Het was niet de eerste keer! dat de emoties de man teveel II werden. Op 30 december twee! jaar geleden reageerde hij in Al - f phen aan den Rijn bij een stop licht zijn woede af op de be- 'I stuurder van een voor hem! wachtende auto. Twee andere! automobilisten zagen hoe hijip het portier van de auto open-I trok en de weerloze bestuurder een harde trap in de zij gaf. Zelf zei de Alphenaar dat het voor- val zo lang geleden is dat hij'jl zich er niets meer van kan her- 1 De Alphense caféhouders J. Verheul en J. Boerefijn zijn vandaag met een uitzendbureau voor 55-plussers begonnen. FOTO ENGEL LAMEIJER De peuterspeelzalen De Mam- moef en Peuterhof krijgen meer geld van de gemeente Alkema de, zodat zij hun schoonmakers voortaan het minimumloon kunnen uitbetalen. Burgemees ter en wethouders stelden een lager subsidiebedrag voor, maar dat kon bij een meerder heid van de gemeenteraadsle den niet door de beugel. De PvdA en een deel van de fracties van het CDA en de WD vinden minder subsidie ver strekken dan het minimumloon vereist principieel onjuist. Bur gemeester en wethouders had den daar geen problemen mee. jij Burgemeester A. Meerburg vindt het arbeidsloon een zaak van de peuterspeelzalen en hun? schoonmakers. Het college stelde voor vast teil houden aan de oude afspraak® met De Mammoef en De Peu-, I terhof en de hoogte van de sub- [I sidie te bepalen op het aantal! vierkante meter dat schoon! moet worden gemaakt. Een! raadsmeerderheid kon daar! echter niet mee leven en be- sloot een schoonmaakbedragl] uit te keren op basis van het;-] minimumloon. Dat kost de ge- meente jaarlijks een kleine! 3.000 gulden extra.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21